De problemen van een krasse honderdjarige m m «jasa?- ISRAEL DERKSEN LUXE ZATERDAG 8 JULI 1989 PAGINA 31 Even veelzeggend als een Arabische cursus computerkunde voor gevorderden, zo helder als erwtensoep, sprankelend als het Rijnwater dat bij Lobith ons land binnenkomt, is voor de gemiddelde leek de Wall Street Journal. Zelfs van de bezitters van een praktijkdiploma boekhouden moet je je afvragen of zij de Journal wel kunnen lezen. Het is niet voor niets dat de Wall Street Journal de enige krant ter wereld is waarvoor boeken bestaan die 'm uitleggen. Niettemin is de Wall Street Journal een krant die in een duidelijke behoefte voorziet, want bijna twee miljoen Amerikanen kunnen 'in niet missen - geen dag. Ook het gegeven dat de krant vandaag precies 100 jaar bestaat, doet vermoeden dat we met een ijzersterke formule te maken hebben. Elektronische nieuwsvoorziening bedreigt Wall Street Journal mmxsnnfJMnm ütirs"-; SS.WRAU mm j Err* MM#» S5-. Si Ï5 se- Sij. ss' door Henk Dam Het zijn vooral zakenlieden die bij de Wall Street Journal zweren. Voor hen zijn de eindeloze rijen cijfers, de tabellen en de grafieken even span nend als een mooie partij honkbal. Wie de gegevens uit de Journal goed interpreteert kan een hoop geld ver dienen. Wie dat niet doet kan even veel verliezen. De meeste lezers doen het goed, zo blijkt uit een onderzoek dat de Wall Street Journal onlangs liet doen. Het gemiddel de gezinsinkomen van de Journal-lezer is bijvoorbeeld 85.000 dollar (bijna twee ton in guldens) per jaar. Wall Street Jour- nal-lezers zijn, in aardse bezittingen ge rekend, gemiddeld een miljoen gulden waard. Het gaat voor het overgrote deel ger. Een krant met zo'n specifieke groep le zers en zo'n lange geschiedenis heeft een heel eigen cultuur. Bij de Wall Street Journal is het sleutelwoord 'conserva tief. Zo wordt de krant op een uitgespro ken ouderwetse manier opgemaakt. Fo to's zul je er niet in vinden, de koppen zijn klein, allemaal met als uitgangspunt: hoe minder franje, des te meer nieuws we kwijt kunnen. In het huidige kranten- klimaat is dat zo ongeveer een prehistori sche opstelling. Agentschap De Wall Street Journal is het geesteskind van drie heren, Charles H. Dow, Edward D. Jones en Charles Bergstresser. Deze journalisten besloten in 1882 een eigen agentschap in financieel nieuws op te richten. Over de naam van dat agent schap werd lang gedelibereerd. Dow, Jo nes Bergstresser klonk niet erg. Uit eindelijk werd besloten de firma Dow Jones Company te noemen, en dat is nog steeds de naam van de uitgever van de Wall Street Journal. In de eerste jaren na de oprichting van hun agentschap gaven de drie journalis ten een nieuwsbrief uit. Maar op 8 juli 1889 werd die nieuwsbrief omgezet in eeh krant, de Wall Street Journal, die 's middags uitkwam, vier pagina's telde en twee cent kóstte. Charles Dow werd hoofdredacteur. Wie de voorpagina's van die oudste Wall Street Journals doorkijkt ziet voor al marktberichten. Je ziet ook de "ge middelde prijs van 12 actieve aandelen", een vondst van de oprichters van de krant, en de voorloper van de huidige Dow Jones Index. De Wall Street Journal groeide spoe dig uit tot een krant die je als lid van de financiële gemeenschap van New York moest lezen. Gezien de belangrijke posi tie van New York was de Journal al gauw ook de meest gezaghebbende financiële publicatie van de Verenigde Staten. En daarom was het een aantrekkelijke belegging voor de flamboyante journa list en uitgever Clarence W. Barron, die de Journal in 1902 voor een bedrag van 2500 dollar kocht. De krant ook leiden, daar had hij geen zin in. Dat liet hij zijn pinnige vrouw Jessie doen. Nog steeds zijn de nazaten van Claren ce Barron de voornaamste aandeelhou ders van Dow Jones Company. Maar zij hebben zich door de jaren heen vrij wel niet met hun bezit bemoeid, en van daar dat de Wall Street Journal vooral het produkt werd van de journalisten die 'm leidden. Journalisten Onder de hoofdredacteuren van de Jour nal wordt Barney Kilgore nog altijd als een van de grootste beschouwd. Hij was degene die de Wall Street Journal de sprong van een New Yorkse naar een echt landelijke krant liet maken. Hij was ook degene die besefte dat zakennieuws niet geïsoleerd kan worden van wat er in de rest van de wereld gebeurt. Daarom breidde hij het aandachtsveld van de Journal uit naar algemeen nieuws, naar trends, maatschappelijke discussies. Ook nu nog is dat de formule waarop de Wall Street Journal draait. Een krant met zo'n eigen cultuur als de Wall Street Journal heeft bijna automa tisch ook een apart soort journalisten in dienst. Wie nu op de redactie van de Journal loopt, valt het vooral op hoe veel nette heren in pakken met krijtstreep er wel niet huizen. Maar in de loop van de decennia hebben naast die keurige ver schijningen ook heel wat excentriekelin gen gezeten. Eén kan er zelfs binnen dit exclusieve gezelschap met ere worden genoemd: de legendarische Arthur 'Pop' Harris. Harris stelde gedurende 40 jaar de Dow Jones Index van belangrijke aande len op de beurs van New York samen. Dat deed hij met behulp van een reken machientje. Uiteindelijk gebruikte de Journal ook een computer, maar Harris deed het met zijn calculator sneller. Uit eindelijk werd Harris op een verschrik kelijke dag door de computer verslagen. Gebroken ging hij nog diezelfde dag met pensioen. Aanvankelijk gehuisvest in een bescheiden optrekje, zetelt de Wall Street Journal thans in een wolkenkrabber in het hartje van New York. (foto-s gpd> De Wall Street Journal van 8 juli 1889: vier pagina's voor twee cent. Naast financiële specialisten van het type Harris - van nature meestal geen mooischrijvers - heeft de Journal verras send genoeg ook veel buitengewoon goe de schrijvérs in dienst. Het is misschien niet het eerste datje in de Journal opvalt, maar er staan ook prachtig geschreven verhalen in. Elke dag bijvoorbeeld be ginnen op de voorpagina drie forse lees verhalen die vrijwel zonder uitzondering juweeltjes qua stijl en inhoud zijn. Krent Onder die drie verhalen is er altijd een met een lichte toets, de krent in de rijste brijberg die de Journal is. Recent had de Wall Street Journal zo verhalen over de stijgende prijzen van eerste edities van boeken, de manier waarop mensen leren leven met kakkerlakken, en over de steeds minder op restaurantmenu's voorkomende schildpadsoep. Eén type journalist zal men bij de Jour nal niet vinden: fotojournalisten. Want de Wall Street Journal neemt vrijwel nooit foto's op. In de jaren '80 bijvoor beeld hebben tot nu 270 miljoen woor den in de krant gestaan, maar nog geen 12 foto's. Die plaats wordt ingenomen door kleine, uit stippen opgebouwde te keningen. De officieuze reden is, volgens oud-hoofdredacteur Fred Taylor, "dat we geen fotografen in dienst willen heb ben omdat die bijna allemaal gek zijn". De officiële redenen: foto's zouden ruim te in beslag nemen die beter door tekst kan worden gebruikt; foto's bij het soort nieuws dat in de Journal staat, zouden bovendien onvermijdelijk saai zijn. Karakteristiek voor de Journal is ver der het advertentiebeleid. Want hoewel één advertentiepagina in de Wall Street Journal het indrukwekkende bedrag van 95.566,56 dollar kost, wil de krant niet eens alle soorten advertenties hebben. Produkten bijvoorbeeld 'die op het li chaam moeten worden aangebracht' zijn taboe. Het argument: "We willen niet dat onze relaties een berg geld betalen en dan naast hun advertentie er eentje voor deodorant aantreffen". Het is een argument dat te waarderen valt, maar misschien zou de Journal toch wat minder praatjes moeten hebben. Want met de advertenties gaat het de laatste tijd minder goed. Sedert 1984 is hun aantal jaarlijks gedaald. Tussen 1984 en 1988 zit een negatief verschil van 20 procent, en het eerste kwartaal van dit jaar heeft nog een verdere daling te zien gegeven. Zorgen Het aantal abonnees is ook wat gezakt, van boven tot net beneden de twee mil joen, en door die twee ontwikkelingen is het aandeel van de Wall Street Journal in de winst van moedermaatschappij Dow Jones Si Company aan het afnemen (hoe wel het vorig jaar nog altijd om 113 mil joen van de 352 miljoen dollar totale winst ging). Daarover maakt men zich op de krant wel zorgen, temeer omdat de tendens op de langere termijn niet direct gunstig is. In de eerste plaats zijn tal van regiona le kranten hun berichtgeving over zake lijk en financieel nieuws kwantitatief en kwalitatief sterk gaan opvoeren. Lande lijk opererende kranten als USA Today en de New York Times knabbelen ook van de markt af. Maar de grootste bedrei ging wordt gevormd door Dow Jones and Company zelf, dat financieel nieuws sinds enige jaren ook per computer aan biedt. Wie op de voet wil volgen wat er in en rond Wall Street gebeurt hoeft niet langer op de krant te wachten, maar kan het zo uit z'n computer halen. Deze elek tronische nieuwsvoorziening groeit en zal blijven groeien, zeker ten koste van de Journal. Maar er zijn ook optimisten bij de krant die zeggen dat de recente inkrim ping van abonnees en advertenties voor al moet worden toegeschreven aan de 'krach' op Wall Street van oktober 1987, toen de Dow Jones Index in één vreselij ke klap met meer dan 500 punten naar beneden stortte. Hoe dan ook, de Wall Street Journal zag destijds, op Zwarte Maandag, in ieder geval haarscherp het belang van de gebeurtenissen op de aan- delenbeurs van New York in. Dat bleek uit de openingskop, die over twee ko lommen was afgedrukt, in plaats van de normale ene kolom. De laatste keer dat dat was gebeurd, was op 14 januari 1952 toen generaal Eisenhower de krant in een exclusief interview had verteld niet aan de verkiezingen te zullen meedoen. zich herinneren, Het was een van de kleine foutjes die be wijzen dat de Wall Street Journal ook maar door mensen wordt gemaakt. Daar zijn er meer van geweest. In 1960 schreef de Journal bijvoorbeeld dat de dagen van Castro geteld waren. In 1967 voorzag de krant dat China uiteen zou vallen, en in 1973 dat de Japanse auto-industrie het niet zou redden. Maar de fraaiste fout werd in 1968 ge maakt, op de dag dat in Vietnam Nieuw jaar, Tet, werd gevierd. De lezers van de Wall Street Journal vonden toen op de voorpagina een verhaal waarin over het succes van een Amerikaans landbouw programma in Vietnam werd geschre ven. Het ging om de verbouw van water meloenen. De kop van de Journal luidde: "Het Is Watermeloenen-tijd, Dus De Vietnamezen Stoppen Even Met Oorlog voeren". Juist op die dag begon in Viet nam het Tet-offensief, de grootscheepse aanval van de Vietcong op doelen in het hele land, die voor de Amerikaanse troe pen het begin van het einde inluidde... DINGEN VAN DE WEEK In schrille tegenstelling tot de vaak ver rassende vooruitgang die de afgelopen jaren en maanden is opgetreden in een aantal slepende conflicten in de wereld (Namibia, Angola, Golfoorlog, Cam bodja), staat de tot grote moedeloosheid stemmende situatie in Israël waar pre mier Shamir en zijn Likud-partijgenoten niet de geringste bereidheid tonen een re delijke oplossing te vinden voor het Pa lestijnse probleem. Het toch al magere vredesplan dat Shamir onlangs presenteerde - met daar in de toezegging aan de Palestijnen hun eigen vertegenwoordigers te mogen kie zen voor onderhandelingen met de Israë lische regering over een zekere mate van zelfbestuur - werd deze week door het Li- kud-congres 'uitgekleed'. Om de eenheid in zijn partij te bewaren beloofde Shamir nooit met leden van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO te zullen pra ten. Het leverde hem een ovatie op. Zo'n toezegging stemt toch tot grote treurigheid. Nööit willen praten met je tegenstander. Alsof praten een onzedelij ke handeling is. Het geweld dat tot nu toe als antwoord op de Palestijnse opstand is toegepast heeft niemand ook maar een stap dichter bij een oplossing gebracht, maar als het aan de Likud-partij ligt gaat de knoet er nog steviger overheen. Nog meer doden, nog meer gewonden, nog meer haat. De vastberadenheid en moed waarmee de Israëliërs in het verleden hebben ge vochten voor hun 'eigen plek onder de zon' - een strijd waarmee ze respect af dwongen in de wereld - hebben plaatsge maakt voor een meedogenloze verbeten heid, een ongezond fanatisme en een mis plaatst gevoel van superioriteit. In zo'n sfeer gedijt de opvatting dat geweld te verkiezen valt boven praten en onder handelen. Geen opwekkende constatering. Het Is raëlische volk verdient verstandiger lei- BERT PAAUW zelf, thans zet hij zich volledig in voor het gewin van zieltjes voor de rk-Kerk. Twintig jaar geleden kwam Derksen tot de ontdekking dat de doorsnee Neder lander z'n vakantie liever doorbrengt in een veredeld kippenhok dan in een tent. Reden genoeg voor zakenman Piet om op die opmerkelijke gewoonte in te spelen door het Nederlandse landschap vol te plempen met vakantiedorpen. De ene recreatiebungalow na de ande re werd gebouwd, met i7i de buurt van zelfsprekend een zwembad. Ter vermaak van het héééle gezin, de hoeksteen van de maatschappij, volgens een rechtgeaard confessioneel als Piet Derksen. Als het aan hem had gelegen zouden zijn gasten 's avonds in zijn huisjes naar stemmige tv-programma's hebben gekeken. Naar uitzendingen, gemodelleerd naar de KRO van de jaren vijftig bijvoorbeeld. Zonder al dat wulpse gedoe van nu, maar gewoon met Hannie Lips en Mia Smelt. Dat werk. Een paapse tegenhanger van de EO, maar dan zo mogelijk nog strenger in de leer. De zendmachtiging had hij evenwel (nog) niet in handen om zijn klanten te vergasten op een geheel eigen versie van 'Ontdek je plekje' in de omgeving van het Sint Pietersplein. Hij broedt nog altijd op het plan een paus-tv te ontwikkelen. Daarop vooruit lopend heeft de krasse grijsaard alvast de aandelen van zijn Center Pares over gedaan aan een Schotse brouwerij. De opbrengst van deze transactie laat Piet Derksen ten goede komen aan de armsten der armen en aan de verbreiding van het evangelie. Een Amerikaanse stichting ontvangt binnenkort zijn financiële en geestelijke bijstand tijdens het bekeren van Rusland via de radio. Tja, de man moet wel heilig geloven in de missie die hij zichzelf heeft opgelegd. En dat ver dient niet anders dan respect. Sterker nog, we zijn zelfs bereid het glas ervoor te heffen. Alleen doet het op het eerste gezicht toch wat vreemd aan dat roomse Piet nu Schotse whisky naar de mond brengt om zo veel mogelijk mensen het katholieke geloof te brengen. Altijd gedacht dat er in de rk-Kerk klare bisschopswijn werd ge schonken. Of denkt Piet iets verder dan wij, lekenHoopt Piet met die Schotse whisky de afgedwaalde Anglicanen te rug te halen naar Rome? Als dat zo is. is Piet Derksen inderdaad roomser dan de paus. GERARD VAN PUTTEN Delgado: Staan slaapmiddelen tegenwoordig ook al op de verboden tijst? (foto ANP) veltje al afgereden. Wedden? En Greg Le- mond wint gewoon de tour. Of het peloton moet op jacht gaan. Nog een graadje warmer, 's nachts, de ramen open. En dan Chris Evert (34) haar eigen Graf zien delven door op het nippertje maar spectacxdair te winnen van een 21-jarige Italiaanse (vraagt die ouwe gek op de BBC aan Virginia Wade: 'What is happening to these ladies in their mid-thirties?'. Antwoord: als je ou der wordt ga je wat minder tennissen). We zullen ze missen op Wimbledon, die prachtige, beschaafde kreunen van Chrissie. De wereld beperkt tot wielrennen, Wimbledon, weddenschappen en flauwe grappen. Wat een zomerse luxe. Schaamt u zich niet? WIM FORTUYN Dertig graden de schaduw, een glas met tinkelende ijsblokjes in de hand. En dan Pedro Delgado zich in het zweet zien vechten tegen zijn eigen afgang (Tour humor: hé, Delgado, staan slaapmidde len tegenwoordig ook al op de verboden lijst?). De Tour de France, dat is mooier dan Dallas en Dynasty bij elkaar. Kermis en kunst, heroïek en drama, sport en oorlog, zweet en traxien, vallen en opstaan. En voor de een goec hoogte x Pyreneé wel, ma (die e C als i minnaar) twee luchtzoenen ter in zijn oor. Haalt Theunisse de i met zijn kapotte ribben? Vast r hij wordt er op het eerste heu-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 31