Tegen de Führer was geen kruid gewassen De mislukte aanslagen op Adolf Hitier ZATERDAG 8 JULI 1989 EXTRA PAGINA 25 schijf, en een oog verloren. Na van zijn verwondingen te zijn hersteld werd hij overgeplaatst naar het reserveleger in Berlijn waar hij zich aansloot bü het ver zet. Hij nam de leiding over van Tre- sckow, die werd overgeplaatst. Von Stauffenberg stond grotendeels achter het nazi-programma, maar was ervan overtuigd dat Hitier zich tegen Duitsland zou keren als de oorlog niet gewonnen kon worden. Hij was de enige overgebleven dissi dent die Hitier regelmatig ontmoette. Aan hem dus de eer de gehate leider het loodje te laten leggen. Hij moest, omdat Canaris was uitgeschakeld, ook de staatsgreep in goede banen leiden. Dit waren twee nauwelijks te combineren ta ken, want Hitier verschanste zich op ge ruime afstand van Berlijn, waar de staatsgreep moest plaatsvinden. Aktentas Von Stauffenberg liet zich niet afschrik ken. Op 20 juli 1944 greep hij zijn kans. Hij werd uitgenodigd aanwezig te zijn bij een bespreking in Hitiers hoofdkwartier de "Wolfschanze" in Rastenburg. Niet al leen Hitier, maar ook Göring en Himmler zouden bij de bespreking aanwezig zijn. Dat was belangrijk want er moesten zo veel mogelijk nazi-leiders tegelijk opge ruimd worden om te voorkomen dat zij het machtsvacuüm zouden opvullen. In zijn aktentas smokkelde Von Stauf fenberg een bom mee met een geruisloos tijdmechanisme. Na de tas bij Hitier te hebben neergezet maakte hij zich uit de voeten onder het excuus dat hij Berlijn moest bellen. Met een gereedstaande vluchtauto reed Von Stauffenberg naar het vliegveld. Van daaruit vloog hij rechtstreeks naar Berlijn, 300 kilometer verderop. Het hoofd van het communicatiesys teem van de ondergrondse bunker was bij het complot betrokken en moest Ber lijn laten weten of de aanslag geslaagd was. Na dit signaal zou het reserveleger in actie komen. Dit nieuws bleef uit, en de samenzweerders verkeerden in grote onzekerheid. In Berlijn besloot Von Stauffenberg niet langer af te wachten. In naam van generaal Fromm werd ope ratie "Valkyrie" in werking gesteld. Generaal Fromm echter wist van niets en zat rustig in zijn kantoor. Het reserve leger kreeg de opdracht de ministeries en de radiostations te bezetten. De troe pen gehoorzaamden traag omdat nie mand zeker wist of Hitier dood was. Ge neraal Fromm werd intussen op de hoog te gesteld van de staatsgreep die in zijn naam op gang kwam. Onmiddellijk nam hij contact op met Rastenburg om infor matie in te winnen. Hij vernam dat de Führer in blakende gezondheid verkeer de en dat Von Stauffenberg gearresteerd moest worden. Met de angst in zijn broek weigerde Fromm zijn verdere medewerking aan de staatsgreep. Von Stauffenberg achtte de kans op een geslaagde coup nog niet verkeken en arresteerde de onwillige ge neraal. Hij putte moed uit het nieuws dat in Parijs het hele Gestapo-kader door medestanders was gearresteerd. Het twijfelende reserveleger was er echter niet in geslaagd het ministerie van pro paganda en het radionet in handen te krijgen. Dat werd Von Stauffenberg en de zijnen noodlottig. Geëxecuteerd Minister van propaganda Goebbels, die op het moment van de staatsgreep in Berlijn was, zag de legertroepen door de straten marcheren en informeerde in Rastenburg wat er aan de hand was. Toen hij begreep hoe de vork aan de steel zat zond hij via de radio het nieuws uit dat Hitier een aanslag had overleefd. Zijn bevel om terug te keren naar de kazernes werd door het reserveleger opgevolgd. Von Stauffenberg was verloren en werd onmiddellijk op bevel van generaal Fromm geëxecuteerd. Binnen enkele dagen werd het hele netwerk opgerold. Het ging om honder den arrestaties en executies. Henning von Tresckow, die voor de komst van Von Stauffenberg leiding had gegeven aan de samenzweerders van het Oost front, pleegde zelfmoord. Canaris werd gearresteerd en in de nadagen van het Derde Rijk opgehangen. De aanhangers van Von Stauffenberg die het overleef den, braken zich het hoofd over de vraag waarom Von Stauffenberg geen succes had. Had hij te weinig explosieven ge bruikt of had de explosie zo weinig effect omdat alle ramen in het vertrek van Hit- Ier openstonden? Feit is dat Hitier er op een haar na was geweest. Slechts weinig aanhangers van de dissidente militairen kregen de kans het tragische verhaal van Von Stauffen berg en de zijnen na te vertellen. Onze kennis van de gebeurtenissen is geba seerd op getuigeverklaringen van be trokkenen die tijdens het proces van Neurenberg werden afgelegd. Een paar prominente samenzweerders overleef den de oorlog. Zij stelden hun herinne ringen op schrift. Dat deden ook talloze familieleden van omgebrachte verzets helden. Hoogverraad Hoe oordeelt de geschiedenis over het militaire verzet? De historicus Hoffmann twijfelt er niet aan dat sommige Duitsers tot op de dag van vandaag de acties van de samenzweerders als hoogverraad ver oordelen. De militairen zaten fout omdat zij een persoonlijke eed van trouw aan de Führer braken. Dat is verwerpelijk, zeg gen zij, hoe rot het regiem ook geweest mag zijn. In Westduitsland duurde het tot 1952 voordat de regering zich in positieve zin uitliet over de samenzwering van rechts. En in Oostduitsland werd tot 1964 alleen het verzet van politiek links als gerecht vaardigd beschouwd. De samenzweer ders zelf zoudeo de meeste waarde heb ben gehecht aan het oordeel van de strijdkrachten. Zij eerden Von Stauffen berg en de zijnen een paar jaar geleden door een aantal militaire objecten naar hen te vernoemen. Zij maakten daarmee duidelijk dat de regel "Befehl ist Befehl" niet opgaat als de mensenrechten in het geding zijn. door Marten de Jongh Sedert zijn politieke doorbraak in het begin van de jaren dertig zijn er tal van moordaanslagen op Adolf Hitler gepleegd. Aanvankelijk door arbeiders, intellectuelen en communisten, maar later volgden ook rechts-militaire samenzweringen. De meest kansrijke was wellicht die op 20 juli 1944, toen generaal Von Stauffenberg de euvele moed opvatte de Führer in diens hoofdkwartier in Rastenburg met een tijdbom om zeep te helpen. Maar ook nu weer bleef Hitier als door een wonder in leven, al had het een haar gescheeld. Iers machtspositie bleef onbedreigd om dat hij boven de met elkaar concurreren de fracties stond. De Abwehr moest wed ijveren met de Sicherheits Dienst die on der de dagelijkse leiding van Reinhard Heydrich stond. De taken van de twee in lichtingendiensten overlapten elkaar grotendeels. Niets duidde er op dat Ga- naris en Heydrich elkaar naar het leven stonden. In de persoonlijke sfeer gingen zij als goede vrienden met elkaar om. Heydrich was er echter van meet af aan op uit om de Abwehr bij de S.D. in te lij ven. Bij hem rezen gedurende het eerste oorlogsjaar al verdenkingen tegen Cana ris. De SD-chef hield nauwgezet een dos sier bij over zijn opponent, wachtend op het moment hem onderuit te halen. Voorlopig was het nog niet zo ver. We schrijven 1938. De nieuwbakken samen zweerders filosofeerden over het tijd perk na Hitier. De republiek van Weimar het meerpartijensysteem waaruit Hit- Ier was voortgekomen mocht niet te rugkomen. De militairen geloofden in natuurlijk leiderschap, gebaseerd op au toriteit. Het welzijn van de natie steeg uit boven dat van het individu. Hitier zou zich heel goed in deze ideeën hebben kunnen vinden. Het was dan ook niet zo zeer het fascistische systeem dat de mili tairen verfoeiden. Zij stelden het immo rele handelen van hun leider aan de kaak. De samenleving die hun voor ogen stond moest gebaseerd zijn op christelij ke principes. Vanwege de religieuze in slag die de samenzweerders deelden werd een moordaanslag van de hand ge wezen. Hitier moest gearresteerd wor den op een moment dat de militaire lei ders en het Duitse volk gingen twijfelen aan de verstandelijke vermogens van de dictator. Verbijsterd Dit moment leek niet lang op zich te la ten wachten. Hitler had zijn oog laten vallen op het Sudetengebied in Tsjechoslowakije. Hij was bereid oorlog te voeren om de Duitse bevolking in dat gebied in het rijk op te kunnen nemen. Een krankzinnig voornemen, want Frankrijk en Engeland garandeerden de grenzen van Tsjechoslowakije en Duits land was nog niet in staat een militaire aanval uit het westen af te slaan. Op het moment dat Hitier het bewijs van zijn grootheidswaanzin leverde zou hij gear resteerd worden. Alles was tot in details voorbereid. De dictator zou aan de dijk gezet worden als hij het sein gaf aan te vallen. De Tsjechische regering week geen duimbreed. De Duitse troepen stonden klaar om op te rukken toen de Britse premier Chamberlain roet in het eten gooide. Verbijsterd hoorden de samenzweerders dat hij aanbood naar Duitsland te komen om te onderhandelen. De afloop van het verhaal is bekend. Terwijl in de straten van Berlijn een sfeer van rebellie heerste en het Duitse volk, afkerig van oorlog, woedend gebalde vuisten ophief naar pa raderende troepen, werd achter gesloten deuren in München over het lot van Tsjechoslowakije beslist. De Britse en de Franse premier kwamen samen met de Italiaanse dictator Mussolini en Hitier overeen dat Tsjechoslowakije het Sude tengebied moest afstaan. De mogelijkheden voor het verzet na men af na Hitiers diplomatieke succes in Tsjechoslowakije. De twijfel aan zijn ver standelijke vermogens verdween als sneeuw voor de zon. Zo was de situatie toen Hitler op 1 september 1939 Polen aanviel en de Tweede Wereldoorlog be gon. De militaire dissidenten probeer den de invasiedata aan de geallieerden door te spelen. Dit hoogverraad zou bjj ontdekking ongetwijfeld voor hen de doodstraf hebben betekend. Nadat De nemarken in handen van Duitsland was gevallen, volgden België en Nederland. Müllter, een Abwehr-agent in dienst van het verzet, smokkelde dit nieuws via ra dioboodschappen naar België. De geco deerde radioboodschappen werden ech ter in Brussel door de Duitsers onder schept. De Abwehr kreeg de opdracht de zaak tot op de bodem uit te zoeken. Ab- Bijeenkomst op Hitiers hoofdkwartier 'Wolfschanze' op 15 juli 1944, vijf da gen vóór de aanslag. Links Von Stauffenberg, rechts Keitel. wehr-chef Canaris belastte Müller zelf met het onderzoek. Zo kon deze zich bo ven iedere verdenking plaatsen. De samenzweerders deden alle moge lijke moeite de Nederlandse militaire at taché kolonel Jacob van Sas in Berlijn er van te overtuigen dat Nederland spoedig aan de beurt was. Van Sas briefde de waarschuwingen door naar Den Haag. Tot zyn verbazing gebeurde er niets met de informatie. Succes Hitlers 'Blitzkrieg' bracht het ene na het andere succes. Het militaire verzet raak te erdoor verlamd. Als het er nu in zou slagen Hitier aan de dijk te zetten kreeg het gedesillusioneerde publiek het idee dat de Führer van zijn succes was be roofd. Als de samenzweerders niets on dernamen was de kans op het afdwingen van gunstige vredesvoorwaarden bij de geallieerden klein. De Amerikaanse president Roosevelt en de Britse premier Churchill bepaal den in het 'Atlantic Charter" van 1941 dat de geallieerden alleen genoegen namen met een onvoorwaardelijke overgave van Duitsland. De samenzweerders wa ren daartoe niet bereid, ook niet na de dood van Hitier. Zij wisten op dit mo- ment niet wat zij tegen Hitier moesten beginnen. Wel organiseerde de Abwehr een ondergronds spoorwegnet waarmee joodse families naar het buitenland kon den ontsnappen. Een hachelijke onder neming, waarvan de S.D. al snel lucht kreeg. Langzaam trok Heydrich het net dicht rond Canaris en zijn vrienden. De arrestaties van het Abwehr-kader wer den voorbereid. Het lot besliste anders. Heydrich werd in mei '42 door Tsjechi sche vrijheidsstrijders vermoord. De S.D. had tijd nodig om zich van de klap te herstellen. Canaris voelde echter weer snel de hete adem van zijn vijanden in de nek en moest voor zijn leven vrezen als hij niet spoedig een oplossing vond. Te gen een moordaanslag op Hitier rezen evenwel nog steeds bezwaren. De zaak zou er hopeloos hebben uitgezien als een groep jonge samenzweerders afkomstig van het Oostfront niet het initiatief uit handen nam' van de groep-Canaris. De leider van de groep, stafofficier Henning von Tresckow van het centrale leger in Rusland, wist zijn collega's in Berlijn er van te overtuigen dat Hitier gedood moest worden. Tresckow wist welke gru weldaden de nazi's aan het Oostfront uit richtten. Met lede ogen moest hij toezien dat grote groepen joden in Rusland zon der vorm van proces als beesten werden afgeschoten. Als ooit in de geschiedenis een moord gerechtvaardigd was op mo rele en ethische gronden, dan was het die op Hitier. Aan de massale, systematische Nazi-bonzen onder wie Göring (rechts), Schaub (derde van i (derde van links) nemen de schade op. chts) en Koller mensenvernietiging moest een halt wor den toegeroepen. De goede naam van Duitsland stond op het spel. Haast Januari '43 kregen de samenzweerders de wind in de rug. De Duitse legers leden in Stalingrad een verpletterende neder laag. Opnieuw rees er twijfel aan de heili ge, strategische instincten van de dicta tor. Had hij niet tegen beter weten in, en tot het bittere einde toe, zijn troepen la ten doormarcheren? Steeds meer militai ren kregen de indruk dat Hitier Duits land zou meesleuren in de totale vernieti ging wanneer een overwinning buiten handbereik lag. Wat had Hitier bezield toen hij Amerika de oorlog verklaarde op een moment dat de nederlagen in Rus land zich begonnen af te tekenen? Koortsachtig dachten de militaire sa menzweerders na over een moordaan slag en een staatsgreep. Er was haast ge boden omdat de S.D. opnieuw in actie kwam tegen de Abwehr. Een aantal di recte medewerkers van Canaris werd ge arresteerd op verdenking van financiële malversaties. Deze hadden te maken met het overhevelen van joodse vermogens naar het buitenland. Het geheime spoor wegnet was nog niet verraden. Dat zou echter niet lang duren, want de arrestan ten werden aan langdurige kruisverho ren onderworpen. Canaris begreep dat het spoor van verdenking rechtstreeks naar hem leidde. Vroeg of laat zou de S.D. de bewijzen in handen krijgen om hem van zijn voetstuk te stoten. In Berlijn werkten Canaris en Tre sckow aan het draaiboek voor de staats greep onder de naam "Valkyrie". Zodra Hitier dood was zou de macht in Berlijn worden overgenomen door het reserve leger dat daar gelegerd was. Dit stond on der commando van generaal Fromm die op de hoogte was van de coupplannen. Hij weigerde zijn medewerking eraan te geven, maar werkte ze ook niet tegen. Fromm zou wel meedoen als hij van Hit- Iers dood overtuigd was. Slechts een handjevol mensen binnen de gelederen van het verzet kwam in aanmerking de aanslag te plegen, want Hitier koesterde maar een paar dissidente adders aan zijn borst. Eind 1943 werden de eerste aansla gen op touw gezet. De eerste serie mis lukte al in de voorbereidingsfase. Vernietigd Een kapitein van de tanktroepen bood aan zichzelf met de Führer op te blazen tijdens een demonstratie van nieuwe uniformen. Alles leek volgens plan te verlopen, totdat de speciale explosieven bij een geallieerde luchtaanval werden vernietigd. Bij een andere poging werd een bom aan boord van Hitiers vliegtuig gesmokkeld. De bom die verborgen zat in een fles Cointreau kwam om onduide lijke redenen niet tot ontploffing. Ook de kapitein die Hitler met een pistool wilde neerschieten had geen succes. Hij was uitgenodigd om aanwezig te zijn bij een vergadering in Hitiers aanwezigheid. Slechts een deur scheidde hem van de gehate dictator. Op het laatste moment echter werd hem de toegang tot het ver trek geweigerd. Terwijl de samenzweerders door de fa lende aanslagen danig gefrustreerd be gonnen te raken, dreef de S.D. hen steeds verder in het nauw. Het geheime net werk werd stukje bij beetje ontrafeld. Uiteindelijk durfde de S.D. Canaris zon der opgaaf van redenen uit zijn functie te ontheffen. Dag en nacht liet de S.D. hem schaduwen, wachtend op een bevel tot arrestatie. Met de Abwehr was het ge daan. Van de ene op de andere dag werd deze inlichtingendienst ingelijfd bij de S.D. Op de schouders van de stafofficier Von Stauffenberg rustte de ondankbare taak een laatste poging te doen zowel Duitsland als het militaire verzet voor de ondergang te behoeden. Von Stauffen berg had gevochten aan het front in Afri ka. Daar had hü zijn rechterhand, twee vingers van de linkerhand, een knie- Het was warm, broeierig weer. Met bezwete voorhoofden togen de man nen aan het werk. Een paar ramen werden opengegooid om verkoelen de lucht binnen te laten. Het was 20 juli 1944, nu bijna 45 jaar geleden. Languit liggend op een tafel bestudeerde Hitier op een kaart de situatie aan het Oostfront. Hij ging zo op in zijn werk dat hij nauwelijks acht sloeg op het binnen komen van een gehandicapte stafoffi cier. Deze zette een zware, uitpuilende aktentas neer en was binnen 5 minuten weer verdwenen. Niemand attendeerde hem er op dat hy zijn tas vergat. Toen volgde er een oorverdovende knal. Er heerste grote paniek. Wie had de Führer gezien? Uit de rokende puinho pen werden vier verminkte lijken opge vist. Als door een wonder had Hitier het overleefd. Hij zag er wat verfomfaaid uit met zijn gekreukte kleren, gesprongen trommelvliezen en geschroeide haren. De mislukte bomaanslag brak het verzet van een wijdverbreid netwerk van mili taire samenzweerders. Geen weet Iedere Duitser weet welke misdaden de nazi's op hun kerfstok hebben. Maar an dere aspecten uit de geschiedenis van het Derde Rijk zijn vaak onderbelicht. Uit een recente enquête, gehouden on der Duitse jongeren van 16 tot 29 jaar blijkt dat de Duitse jeugd weinig of geen weet heeft van het verzet in eigen land te gen het nazi-regiem. In 1970 wist slechts 47 procent zich enig feit te herinneren dat verband hield met het anti-fascisme in eigen land. Dit percentage was in 1984 opgelopen tot 63 procent. Toch mag dit facet uit de geschiedenis van nazi-Duitsland niet achteloos terzij de worden geschoven. Het is waar, het grootste deel van de Duitse bevolking steunde de fascistische regering in de pe riode 1933-1945. De historicus Hoffmann erkent dat in een recent verschenen werk. Hij voegt daar echter aan toe dat het verzet tegen de nazi's aanzienlijk was, in aanmerking genomen dat slechts weinigen op de hoogte waren van de sys tematische uitroeiing van hele bevol kingsgroepen. De vijanden van het fascisme hielden zich in alle geledingen van de samenle ving schuil. Wie zijn stem tegen het re giem verhief moest dat duur bekopen. Dissidenten verdwenen in concentratie kampen of richting oostfront zodra zij er in slaagden hun mening tot het grote pu bliek te laten doordringen. Vóór de oor log zaten meer dan 21.000 Duitsers vast in concentratiekampen. Dit aantal verdubbelde zich geduren de de eerste oorlogsjaren. Individuele heldendaden waren talrijk. Beroemd is de aanslag die de timmerman Eiser aan de vooravond van de oorlog pleegde. We ken van voorbereiding had de timmer man in zijn aanslag gestoken. Hitier zou in München een speech houden ter gele genheid van de jaarlijkse herdenking van zijn mislukte staatsgreep van 1923. Hij wist niet dat in de pilaar vóór zijn spreekgestoelte zware explosieven ver borgen zaten. Gepland was dat Hitler, net als in ande re jaren, een uur zou spreken. Hij sprak echter maar kort, en was al vertrokken voordat het tijdmechanisme de bom in werking stelde. Een dozijn nazi-bonzen werd door de explosie aan stukken ge scheurd. Het was niet de laatste keer dat Hitier door het oog van de naald kroop. Toen de oorlog eenmaal was uitgebro ken werd het voor een individu vrijwel onmógelijk om een aanslag op de Führer te plegen. Hij liet zich omringen door een lijfwacht en een handjevol armzalige ja knikkers. In het openbaar vertoonde hij zich nauwelijks nog. Misschien kon het georganiseerde ver zet iets tegen de nazi's uitrichten. Ver zetsorganisaties waren geworteld in bij voorbeeld intellectuele, communisti sche of militaire kringen. Een groep in tellectuelen, die zich organiseerde in een beweging die zich de 'Witte Roos' noem de, koesterde de illusie een volksopstand teweeg te kunnen brengen door in Mün chen pamfletten tegen Hitier te versprei den. De beweging werd in 1942 door de Gestapo opgerold. Communistische dissidenten, vere nigd in de 'Rote Kapelle', keken reikhal zend uit naar de dag dat de Russische le gers Berlijn zouden binnen marcheren. Het door het hele land verbreide net werk, ontving z'n orders rechtstreeks uit Moskou. Handlangers bleken tot in hoge posities binnen de luchtmacht te zijn doorgedrongen toen het voornaamste bolwerk in 1942 onschadelijk werd ge maakt. Opvallend is de afwezigheid van de kerk in het rijtje georganiseerde verzets bewegingen. De kerk als organisatie was niet van plan zich te mengen in politieke aangelegenheden zolang de fascisten haar voortbestaan niet bedreigden. Van zijn kant durfde Hitier zolang de oorlog duurde niets tegen de invloedrijke kerk te ondernemen. Individueel verzet binnen de kerk te gen nazi-praktijken was er wel. Zo bracht het zogenaamde 'euthanasiepro gramma' een storm van protest teweeg. Hitier beval dat alle geesteszieken, mon golen, en anderszins gehandicapten uit hun lijden verlost moesten worden. Ka tholieke en lutheraanse kerkleiders pro testeerden zo krachtig tegen deze geor ganiseerde moord, dat het programma moest worden afgelast. Militair verzet Alleen van het militaire verzet hadden de fascisten werkelijk gevaar te duchten. Het traditionele Duitse leger was bij uit stek geschikt om samenzweerders on derdak te verlenen omdat het de enige instantie was die de nazi's niet zelf had den gecreëerd of geïnfiltreerd. Het aris tocratische en streng hiërarchisch opge bouwde bolwerk had maar weinig op met de dictator van onbeduidende komaf. Wie dacht hij wel te zijn toen hij zich in 1934 ongevraagd tot commandant van de strijdkrachten liet benoemen? De dwarsliggers binnen het%er von den elkaar in de zogeheten 'Von Fritsch'- affaire. Generaal Von Fritsch verzette zich tegen de oorlogsvoorbereidingen die werden getroffen. Om van hem af te komen beschuldigde Hitler hem in 1938 van homoseksueel wangedrag. De Ge stapo confronteerde Von Fritsch met ie mand die verklaarde dat hij de generaal jarenlang had afgeperst. Admiraal Wil helm Canaris (chef van de inlichtingen dienst) en enkele anderen namen het niet dat op deze wijze de naam van een geres pecteerd generaal door het slijk werd ge haald. Canaris, de spil van het latere verzet maakte zich sterk voor eerherstel. Er werd voldoende bewijsmateriaal verza meld om de naam van Von Fritsch te zui veren. Toen de zaak voor Hitier dreigde spaak te lopen werd het proces afgelast onder het mom dat de aansluiting van Oostenrijk bij Duitsland op stapel stond. Na de "Anschluss" verkeerde het land in jubelstemming en bracht bijna nie mand meer de aandacht op om het verde re verloop van het proces te volgen. De Gestapo trok de aanklacht in en beweer de dat er een vergissing in het spel was. Een onbekende met de naam Frisch i.p.v. Fritsch was gechanteerd. Hitier had zijn doel intussen al bereikt, want Von Fritsch was al aan de vooravond van het proces uit zijn generaalsfunctie ont heven. Abwehr De militaire dissidenten namen de tijd om zich tot een hechte groep samen te smeden. Het zenuwcentrum lag by de Abwehr, de inlichtingendienst waarover admiraal Wilhelm Canaris de leiding had. Hij en zijn vrienden zouden meer kans van slagen hebben gehad om Hit- Iers plannen te saboteren wanneer de Abwehr de enige inlichtingendienst was geweest die in Duitsland opereerde. Een belangrijke machtsfactor in Duitsland was echter dat Hitier instanties met soortgelijke taken in het leven riep. Hit- De ravage na de aanslag op 20 juli 1944 in Hitiers hoofdkwartier Wolfs chanzeDe Führer bleef ongedeerd.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 25