Netwerk voor wereldevangelisatie Evangelicale zendingsconferentie brengt blinde vlekken in kaart - "i ZATERDAG 8 JULI 1989 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 15 ERMELO De wereldzen- dingsconferentie van de We reldraad van Kerken, in mei in San Antonio (Texas), stond bol van de kritiek op de traditionele zending, Evangelicale 'zieltjeswinne- rij' werd veroordeeld en de dialoog met andere gods diensten stond hoog in het vaandel. Volgende week ko men vierduizend evangeli- schen samen in Manila (Fili- pijnen) voor de Lausanne- conferentie. Daar zal worden benadrukt dat er slechts één naam van belang is onder de hemel, en dat is niet Moham med, ook niet Krishna of Bhagwan. maar Jezus Chris tus. door Wim Schrijver "Zieltjeswinnerij... dat is uit de tijd", vindt ook Johan B. Compan- jen, coördinator van de werkgroep Lausanne Beweging Nederland. "Zieltjeswinnerij, dat is de praktijk van Jehova's Getuigen die de voet letterlijk tussen de deur houden, omdat zij bang zijn niet behouden te worden". Hij beseft intussen wel dat de kritiek in San Antonio ook wel degelijk in de richting van de evangelischen ging. Companjen heeft daar geen begrip voor. "Er is in zoveel landen een geweldige hon ger naar het Evangelie. Evangeli sche groepen in de wereld groeien dan ook enorm hard". Companjen weet waarover hij praat. Hij is internationaal directeur van 'Open Doors', in Nederland be ter bekend onder de naam 'Kruis tochten', waaraan onlosmakelijk de naam van 'Gods smokkelaar' Anne van der Bijl is verbonden. 'Open Doors' komt op voor de christenen in de zogenoemde 'gesloten lan den', zoals China of de staten achter het IJzeren Gordijn. Moesten tot een paar jaar terug bijbels het com munistische paradijs ingesmokkeld worden, dankzij de glasnost is de or ganisatie nu drukdoende met de ac tie 'één miljoen bijbels voor Rus land'. De directeur is met het oog op die actie net terug van een bezoek aan Moskou. "Vertegenwoordigers van de Russisch-Orthodoxe Kerk zei den dat er nog nooit zo'n grote vraag naar bijbels was als de laatste tijd. De bijbel is nog steeds het meest ge lezen en verkochte boek in de we reld. Het is toch fantastisch dat je als organisatie zo bezig kan zijn? Dat is geen zieltjeswinnerij". De mensen staan, aldus Companjen, wereldwijd open voor het Evange lie. "Dat klinkt gek voor onze wes terse oren. Hoewel... ook in ons land is een enorme nood, kijk maar naar de grote interesse voor tiet paranor male". Minderheden Het internationale Lausanne Comi té is niet zozeer een organisatie, maar een beweging. De aanleiding vormde een congres dat in 1974 op initiatief van de bekende Ameri kaanse opwekkingsprediker Billy Graham werd gehouden in het Zwitserse Lausanne. De bijeen komst volgens het gezaghebben de weekblad 'Time' de grootste evangelicale conferentie ooit ge houden werkte als een grote gees telijke injectie. Wereldwijd ontston den werk- en gebedsgroepen. En nu, na vijftien jaar, vindt de tweede bijeenkomst plaats, die het karakter zal krijgen van een werkvergade ring. "De hele kerk moet de hele we reld bereiken met het hele Evange lie", vat Companjen de gedachte achter 'Lausanne' samen. Praktisch betekent dat, dat voor het jaar 2000 alle wereldburgei-s met de bijbelse boodschap in aanraking gebracht moeten zijn. Het Lausanne Comité moet volgens Companjen dan ook leiden tot een wereldwijd netwerk, waarbinnen de deelnemers elkaar stimuleren en bemoedigen. "De bindende factor is een gezamenlijke visie, namelijk wereldevangelisatie. Op het congres zullen we evalueren wat er sinds '74 is gebeurd en hoe we elkaar kunnen helpen de blinde vlekken in te vullen". Zo heeft iedere landelijke werk groep een rapport opgesteld over de etnische minderheden die binnen de eigen landsgrenzen te vinden zijn. "Wij zien het als een service aan de kerken. Zo kun je je bijvoor beeld voorstellen dat wij kerken in een plaats attent maken op de dui zenden Vietnamezen die daar wo nen: Is er al aandacht voor die be volkingsgroep? Zo zijn wij bezig om de hele wereld in kaart te brengen". Tevens regelden de werkgroepen de afvaardiging. Uit Nederland gaan leiders van evangelische orga nisaties, maar ook gereformeerde bonders. Gemeenschappelijk ken merk is, kortweg, dat allen 'bijbel- getrouwe christenen' zijn. Mensen, aldus Companjen. die regelmatig kracht putten uit de bijbel, mensen ook die een goed gebedsleven heb ben. Tegelijkertijd kunnen de op vattingen over de praktijk van de evangelisaitie soms sterk uiteenlo pen. "Dat is juist het heerlijke van Lausanne: het is een heel grote ta fel, waarop alles naar voren kan worden gebracht". Er zullen ook gasten aanwezig zijn, waaronder afgevaardigden van de conferentie in San Antonio. Com panjen benadrukt dat er niet ge sproken mag worden van een 'Lausanne-mens' of een 'Wereld raad-mens'. Zo zwart-wit ligt het niet. Er is tijdens 'San Antonio' door deelnemende evangelische christe nen een oproep gedaan om als 'oe- cumenischen' en evangelicalen meer samen te werken. Laat de con ferenties een volgende keer deels overlappen, aldus de suggestie. Companjen ziet dat echter niet ge beuren. Een overleg, het vorig na jaar, tussen Nederlandse afgevaar digden voor beide conferenties, le verde wel een toenadering op, maar de verschillen bleven. "Ik denk dat zo'n voorstel van ge zamenlijke conferentiedagen heel moeilijk geaccepteerd zal worden door veel evangelicalen. Daarbij denk ik dan vooral aan die landen waar een enorme opwekking aan de gang is, omdat men is vastgelopen op de staatskerken. En die kerken zijn juist vertegenwoordigd in de wereldraad. Naar mijn inschatting kijkt de wereldraad met een jaloer se blik, en dat is positief bedoeld hoor, naar wat er allemaal gebeurt in Lausanne. Het is een feit dat zij qua belangstelling steeds meer ach teruit gaan". De 'explosieve' groei van evange lische groepen in de wereld, is vol gens Companjen te verklaren uit de kracht van het Evangelie. "De boodschap is heel eenvoudig en simpel, Jezus zegt: Niemand komt tot de Vader dan door mij". In dat opzicht wijst hij ook resoluut elke suggestie van de hand, alsof het in wezen niet uitmaakt welke gods dienst je aanhangt. "De bijbel zegt dat de ene weg tot het behoud Jezus Christus is. Dat klinkt heel hard. Toch wil dat niet zeggen datje geen respect voor anderen kunt opbren gen, maar men kan niet van ons ver wachten dat wij ome mening laten varen. Er zijn moslims die kerken verachten die dat wel doen". Vijfde kolonne Op vele manieren zal in Manila de wereldevangelisatie belicht wor den. Zo komt het bij bel vertalen aan de orde of radio-evangelisatie, maar ook nieuwe ontwikkelingen als het project 'Tentenmakers'. Dat laatste spreekt de directeur van 'Open Doors' erg aan. De naam verwijst naar de apostel Paulus, die door ten ten te maken zelf in zijn levenson derhoud voorzag. "Iemand kan bij voorbeeld Engels doceren in China en intussen van Jezus vertellen. Dat is een hele mooie gelegenheid om toch het Woord te laten horen op plekken waar zendelingen niet kun nen komen". Companjen, die zelf drieëneen half jaar lang als zendeling werk zaam was in Vietman, vindt de aan duiding 'vijfde kolonne' niet op zijn plaats. "Het is gewoon een andere mogelijkheid om het Evangelie uit te dragen. Dat kan op alle mogelijke manieren. Zelf zit ik bijvoorbeeld regelmatig in het vliegtuig en zo ontstaan soms spontaan gesprekjes. Dan kan ik vertellen hoe ik tot ge loof ben gekomen. Zo kun je ande ren, zoals de bijbel dat noemt, tot ja loersheid wekken. Veel mensen vinden dat verhaal te simpel, maar het heeft mijn leven en dat van mil joenen anderen veranderd". Politieke uitspraken zijn in Mani la niet te verwachten. Een duidelijk onderscheid met de wereldraad, die daar heel bewust voor kiest. "De be vrijdingstheologie zegt: je moet de omgeving veranderen en dan veran dert ook de mens. Volgens het Evangelie is het net andersom". Hij vervolgt: "Als iemand tot geloof komt en hij begint een nieuw leven, dan heb je een geweldige nieuwe burger. Bijvoorbeeld in China. Daar staan christenen bekend als de meest plichtsgetrouwe mensen". Waren ze dan niet op het plein van de Hemelse Vrede. "Ja, daar ook. De vraag is nu wat er met hen zal ge beuren". Moslimspionnen In Manila zal nu ook, zij het voor zichtig, de evangelieverkondiging in de gesloten landen besproken worden. "Als Kruistochten zijn we blij dat nu ook de lijdende kerk op de agenda staat. Ook in de gesloten landen is een grote opwekking aan de gang". De fundamentalistische moslimstaten zullen in de toekomst extra aandacht krijgen. Want in lan den als Iran dreigen de christenen volledig onder de voet te worden ge lopen. "In Iran, ik ben er geweest, wil men toch een duidelijk geluid laten horen. Ook daar zijn veel men sen teleurgesteld. In de media lijkt het anders, maar zeker zeventig pro cent van de bevolking is gedesillu sioneerd". De islam zal de grote uitdaging Johan Companjen: Men kan niet van ons verwachten dat wij onze me ning laten varen. Er zijn moslims die kerken verachten die dat wel doen" voor het christendom worden, weet Engeland dat alle bewegingen op hij. De moslims zelf voelen dat het gebied van zending in de gaten blijkbaar ook aan. "Wij weten zeker houdt. Geld speelt bij deze mensen dat er in Manila 'moslimspionnen' geen rol. Binnen een week weten ze aanwezig zullen zijn. Zij hebben een daar wat wij in Manila besproken enorm groot onderzoekscentrum in hebben". RIJNSBURG - 'Een strijdbare held' wordt hij genoemd op de oorkonde die hem onlangs door ruim dertig Hongaarse gemeen ten werd aangeboden. Het is een treffende typering van de baptistenpredikant ds. J. A. Visser uit Rijns- burg, die regelmatig door het Oostblok of Amerika rondtrekt. "Er is weieens gezegd: straks sterf je nog in het buitenland. Maar wat maakt dat uit? Ik kom toch op dezelfde plaats te recht", zegt de dominee en wijst naar boven. De 68-jarige predikant loopt wat moeizaam, maar als hij spreekt, dan blijkt zijn energie onuitputte lijk. Dat bewijst ook het aantal predikbeurten dat hij vorige maand vervulde: 12 in totaal. Nog een wapenfeit van de veel ge vraagde preektijger: enige jaren terug maakte hij een toernee door de Verenigde Staten. In acht maanden sprak hij 320 maal in 24 verschillende staten... "Het is alles genade van God", weet de predikant, die een kwart eeuw directeur is van de 'Euro pean Christian Fellowship'. Deze voor velen onbekende organisa tie, heeft soms jaren dat er ruim een miljoen Amerikaanse dollars via Visser wordt uitgegeven voor de baptisten in het communisti sche blok. De zendingsraad van de 'fellowship' zetelt in de VS, waar de baptisten met 29 miljoen leden het grootste kerkgenoot schap vormen. Gevangenis Zijn faam als predikheer bracht Visser reeds in de jaren vijftig in de 'States'. Zijn spreektalent werd al op zijn zestiende ontdekt, vlak na zijn nachtelijke bekering. "Ik leek toen twintig en werd bij een tent van Johannes de Heer gevraagd om te spreken. In die dienst kwam een vrouw tot ge loof. En dat is altijd zo gebleven". Al spoedig kwamen uit andere landen uitnodigingen om te spre ken. "Mijn vrouw zegt: het is net een sneeuwbal". In Amerika werd hij door verte genwoordigers van de 'fellow ship' benaderd. Zij dachten in Visser de man gevonden te heb ben die zij zochten, namelijk ie mand die een boodschap had, de moderne talen beheerste, over een goede gezondheid en een sterk zenuwgestel beschikte. Dat laatste was wel nodig, weet Visser uit ervaring, want een bij een grens ontdekte lading bijbels le verde hem indertijd een verblijf in de gevangenis op. Ondanks eerste aarzelingen "Wij hadden toen zes kleine kin deren" accepteerde hij de be noeming. "Die jaren zijn tot nu toe goed bevallen", zegt hij. Zijn reizen brachten hem in dat tijds bestek in Rusland, Roemenië, Hongarije. Polen, Tjechoslowa- kije, Joegoslavië. "Ik heb het gro- Straatveger Visser kon de baptisten in het communistische blok ook verblij den met geld. Zo heeft hij eens 16 Roemeense broeders uit de ge vangenis vrijgekocht, die wegens hun evangelisatie-activiteiten tot zes jaar gevangenisstraf waren veroordeeld. Als aandenken aan de medewerking van de Ameri 1^1—- INfttt* u\< S t l\sil Ds. Visser bij de oorkonde die hij van de Hongaarse baptisten heeft ontvangen. "Van de wegen die God ge opend heeft, sta ik soms zelf nog weieens te kijken". (foto Dick Hogewoning) kaanse regering bij deze gelegen heid, hangt in zijn studeerkamer een gesigneerde foto van Ronald en Nancy Reagan aan de wand. Ook kerken konden dankzij de financiële steun vanuit de 'baptist temples' uit de VS worden neer gezet. De predikant pakt ter illu stratie een cheque van driehon derd dollar, die net is binnengen- komen. "Twee jaar geleden mocht ik de kerk achter het ope ragebouw in Budapest openen. Een heel fraai ding. En volgend jaar, als ik de gezondheid heb, mag ik datzelfde doen in Mis kolc". De gelovigen m de stad Miskolc hebben het initiatief voor de oor konde genomen. Visser spreekt met warmte over de voorganger, L^jos Madarasz, die dankzij het geld van Visser nu in staat is om zijn gezin van zeven kinderen te onderhouden. "Deze man was hoogleraar in de wiskunde, maar was door de communisten straat veger gemaakt. Nou, dat laat ik met gebeuren, dat begrijpt u wel". Verloren zaak De dominee toont zich in zijn spreken, doorspekt met soms bij tende humoristische opmerkin gen, een echte communistenvre ter. "Het communisme is in ont binding", klinkt het overtuigd. "Het is een verloren zaak. In de bijbel staat: aan de vruchten her ken je de boom. Nou, als je in de rij moet staan voor een beetje eten, dan zijn dat bittere vruch ten". In alle landen in Oost-Europa blijft de kerk intussen groeien. De kwaliteit van het geloof is daar volgens Visser ook groot. "Die mensen hebben een prijs voor hun overtuiging betaald. De druk van de melk brengt boter voort". De mogelijkheden voor de ker ken zijn intussen in alle landen nogal verschillend. "In Hongarije krijg je bijvoorbeeld meer gedaan dan in Tjechoslowakije". Over de Roemeense dictator Ceausescu zegt hij: "Ik wou dat die man zich bekeerde en dan naar de hemel ging. dan waren die mensen er van af'. Visser heeft ook uitgesproken opvattingen over de kerken in ons land. Was hij indertijd de stichter van de baptistengemeen te aan de Keizersgracht in Am sterdam die al spoedig tot de grootste in ons land uitgroeide vijf jaar geleden maakte hij zich in Rijnsburg sterk voor de komst van een onafhankelijke baptis tengemeente daar. Ook deze ge meente blijkt een grote aantrek kingskracht te bezitten. Hallelujah-figuur De leegloop in de kerken is vol gens de dominee eenvoudig te verklaren: "Er is in de kerken geen persoonlijk appel, geen be- keringsoproep om hier en nu voor Jezus te kiezen". Visser doet der gelijke oproepen wel "Het is maar één stap tot Jezus, doe het nu". Hij weet: "Het wordt nog steeds rijk gezegend". Hoewel Visser een vurig spre ker is, moet hij niets hebben van 'al die charismatische toestan den', die zo bepalend zijn voor de pinkstergemeenten. "Ik ben een bijbeluitlegger, geen hallelujah- figuur". Aan het einde van het gesprek zegt hij: "Als ik 25 was, werd ik weer dominee. De opdracht van God is buiten kijf. De wegen die God geopend heeft, zijn wonder baar. Ik sta er ook zelf soms nog weieens van te kijken". Tenslotte bidt hij, voor de gemeenten in Oost-Europa en voor de verslag gever. Op weg naar de voordeur wijst hij op foto's van de veelvul dige reizen aan de ipuur. "Ieder een kan zien dat ik niet lieg". W.S. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Kool stra, 11.45 oec. studentendienst; Marekerk 10 ds. Pannekoek Oegstgeest, 5 ds. Wieman Zwijndrecht; Maranathak. (L. Morsweg) 10ds. Kramer; Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 10 pastoor Van Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 ds Krispijn; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 dr. Vlijm Voorschorten, 5 ds. Koolstra; Vredesk. (Burg- gravenl.) 10 ds. Schouten; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 hr. Ratier; 'Stevenshof' (rk kerk Haagse Schouw) 11 kand. Henzen. Acad. Ziekenhuis 9 rk dienst, 10.15 ds. Mondeel Reeuwijk. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. Van 't Hof. Ende geest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) geen dienst; Oude Vest geen dienst; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; Merenwijk zie herv. gemeente. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 en 5 ds. Den Hertog. Ge ref. Gem. (zie onder Leiderdorp). Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk Pieterskerkstr.) 10.30 ds. Vos-Wiegand. Baptistengemeente (aula 'Nieu- weroord', Rijnsburgerweg 124) ds. Agtereek Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 ev. Korff, 10.30 ev. Meulenberg. Evangeliecen- trum-Pinksterbew. (Bethlehem9kerk Lammer markt) 10 ev. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) ev. Oostra. Leger des Heils (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 10 en 7 (laatste zondag van de maand 5 u.). Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-ad ventisten ('De Ontmoeting', Noordhofland V.schoten)elke zat. 10 tot 11 bijbelstudie, 11 tot 12 predikatie. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heili gen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zat. 7. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7. zo. 10.30, Herensingel zat 7, zo. 9.30 en 11Rijndijk (Stevenshof) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7. zo. 8 30,10,11 30.6en7(lof),Öoshuizerka- de zat. 7, zo 9.30 en 11Lammenschansweg zat. 7, zo 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo 10.30 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 hr. Hoffenaar Voorhout. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. V. Driel, 7 ds. V.d. Hoeven. Geref. Kerk 9.30 ds. Wilschut, 6.30 ds. Baas Sassenheim. Chr. Ge ref. Kerk 9 ds. Lof Capelle, 3 ds. Breman Mijd recht. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Ad- ventskerk 9.30 ds. Van Roon, 6.30 ds. Wil schut; Kruiskerk 9.30 ds. Jonkman; Opstan- dingskerk 9.30 ds. Ommering; G. Herderkerk 10 en 6.30 ds. Nieuwenhuis; De Bron 9.15 ds. Taselaar, 10.30 ds. Bogers, 6.30 ds. Mulder; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder, Oudshoorn- se kerk 10 ds. Stenferl Kroese Driebergen; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ha en 6.30 ds. Ouwendijk Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 drs. Pij per Amsterdam. 6.30 zie adventsk.; Salv.kerk 9.30 ds. Boer, 6.30 ds Jonkman. Geref K. Vrijg. (school Bospark. Beatrixl. 4) 9.30, 5. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. De Vries. 7 ds. Janssens. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30, 2 30 ds. Slagboom. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalk- ovenw. 62) 10 hr. Mentink. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) hr. Bulthuis. Pink stergem. 'Het Licht' (Morgenstersch. Briljant- str. 1) 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) geen opgave. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7 (laatste zondag van de maand 5 u.). Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) geen dienst. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7. zo. 9 en BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Boer Geref./Herv Gem. (geb. 'De Hoeksteen', Sch- weitzerstr.-Bernhardstr.) 10. Geref Gem. 9.30 en 6 ds. Van Aalst BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. V.d. Scheur, 6.30 ds Koeman Wouden berg; Salv.kerk 9.30 ds. Frederikse Woerdpn, 6.30 ds. V.d. Meijden Bleiswijk; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 9.30 ds. Haitsma Boskoop, 6.30 hr. De Haan Zevenhoven. Geref. Kerk 9.30 dr. Schelling Den Haag, 6.30 ds. Kersten Katwijk. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 5.30. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30. Evang.-Lu th. Gem. 10.30 ds. Van Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. V.d. Pol, 6.30 zie geref. kerk; De Stek 9.30 kand. Noordam Zoetermeer. Geref. Kerk 9.30 mr. Vreugdehil, 6.30 ds. Verweij De Lier. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 kand. Everts. Geref. Gem. 9.30, 3 ds. Bac. Volle Evang.gemeente 'Bethel' (Burg. Cofijnstr. 83) geen opgave. HAZERSWOUDE Herv. Gem. 9.30 kand. Ro denburg Katwijk, 6.30 Russcher Urk. Geref. Kerk 9 30 ds. Boswijk Lisse. 5 ds. Huisman. Rk Kerk: dorp zat 7, zo 10 en 11.30; Anker zat. 7. zo. 10 30; Rijndijk zo. 9 HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds Verbeek. Ge ref Kerk ('Hoeksteen') 9.30 ds. Boswijk Lisse. 5 ds. Huisman. 'De Ark' Parkwijk 7 ds. Ver beek. Chr. Geref. Kerk 10.45 ds. V.d. Heijden Zaandam, 7 ds. Den Hertog Leiden. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7. zo. 10.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boonstra ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Hen/. Gem. 9.30 ds. Vollebregt ha. Rk Kerk zat. 9.30. KATWIJK AAN DEN RIJN Herv Gem. Dorpsk. 10 ds. De Graaf, 6 prof. V.d. Beek Val kenburg; Ontm.kerk 10 ds. Hagen Zwolle. 6.30 kand V.d. Bos Ede. Herv. Gem. 'De Rank' (P Groen-college) zie Katwi|k aan Zee Geref. Kerk 9.30 drs. Colenbrander, 6.30 ds. V Bree- voort. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 KATWIJK AAN ZEE: Herv Gem N. Kerk 10 ds. Christ (bev. ds. Ten Voorde), 6 ds. Ten Voorde (intr.), O. Kerk 10 ds Volk, 5 ds. Vroegindewij; Ichthusk. 10 kand. Van Duijn, 5 ds. Smaling Rijnsburg; Pniêlk. 9.30 ds. Sjolle- ma, 5 ds. Volk; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 10 ds. Hovius, 5 ds. Christ. Overdum 2.15 ds. V.d. Beid. Hen/. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) ds. Wes tera-Franke Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. V. Breevoort, 5 ds. Mink; Triumfatork. 9.30 ds. Mink. Geref. K. Vrijg. 10 en 5. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 en 7 ds. Zwarts ha. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. V.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 lees- dienst, din. 7.30 ds. V.d. Net. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Am- bachtsweg 2) 10 hr. V. Reijn Schaesberg. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Hen/. Gem. 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 en 7 ds. .V.d. Lugt. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. Doesburg; Schep- pingsk. 9 en 10.30 ds. V.d. Born. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.-ziekenhuis 9.30 hr. Ni- colai Leiden. Geref Gemeente Leiden eo (kerkgeb. Hoofdstr. 73) 10 en 4.30. Bapt.gem. (wijkgeb. Zi|lkw.) 10. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Hen/. Gem. 9.30 ds. De Graaff. Geref. Kerk 9.30 ds. V.d. Kooi, 7 ds. Zijl Oude Wetering. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Kooistra Apeldoorn, 7 ds. Ruitenburg Noordwijk; Pauluskerk 10 ds. V.d. Beid Katwijk. Geref. Kerk 10 ds. Huisman Hazerswoude. Geref. K. Vrijg. (Prinsessestr. 1) 9.30, 3 ds. Room Al phen. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ha en 7 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds Van Dij ken Geref. Gem 10 en 4 ds. Den Boer. Evan- geliegemeente (Heereweg 52a) geen opgave. Rk Kerk Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo 10.30; Manakerk zat. 7, zo. 9 en 10.15; Engelbew. zat. 7, zo. 10.30 NIEUWKOOP Herv. Gem. 9.30 ds. De Haan Zevenhoven, 6.30 ds. Schilt Leimuiden. Geref. Kerk 9.30 ds. V.d. Weg. Chr. Geref. Kerk 9.30. 2.15 ds. De Romph. Remonstr. Gem. geen dienst. Evang. gem. (ver.gebouw 'De Rank', Regthuysplein) 12 nam. Rk Kerk zat 7. zo. 9 en 10.45. N1EUWVEEN: Herv Gem 9.30 ds. Schilt, 6.30 ds. Krispijn. Geref. Kerk 9.30 ds. Baane, 7 ds. Vd. Weg Nieuwkoop. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en NIEUW-VENNEP: Herv. Ge,n. 9.30 ds. Moonen Made, 7 kand. Rodenburg Katwijk. Geref. Kerk 9.30 hr. V. Asperen WeesR, 6.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30, 4.30 kand. Viergever. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Rk kerk zat. 7, zon. 9 en 10.30. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St, Jer- oensk. (Binnen) 10 ds. Keuning, 5 ds. Slooten Putten, 7 ds. De Jong Voorhout; Hoofdstr (Zee) 10 ds. Ruitenbrug; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Slooten. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofd str.) 10 ds Elgersma, 7 ds Roosien; Vinkenl. (Binnen) 10 hr. V.d Bos Katwi|k Kapel W v.d Bergh-stichting 10 kand. Lens Leiden. 'Sole Mio' 9 ds. Elgersma. Ned Prot. Bond (aula O Zeew.) 10.30 ds. Brussee-van der Zee Voor burg. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Roos- jen gem.dienst; De Zilk zie dorpskerk Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will- .kerk 10 ds. Da Coste; Pauluskerk geen dienst; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Van Ros- sum, 7 ds. Vegter. Geref. Kerk 10 ds. Bruin. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr Schilderschool) 9.30, 4,30 leesdienst Ned Geref. Kerk (Gem- centrum) 8 45 hr. Groenevelt Voorschoten. 4 ds. Zwarts Katwijk. Van Wijckerslooth 4 dr. V.d. Zwaan. Endegeest 10 ds Friederich. Volle- evangeliegem. (Gem centrum) 4. Rk Kerk Will- kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30 OUD-ADE: Rk Ke;k zat. 7, zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING Herv Gem. 9.30 ds. Hemstede Leiderdorp Geref K 9.30 ds. Zijl, 6.30 ds. Bras Sassenheim. Remonstr. Gem. 10 dr. Meijering Oegstgeest. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 10.30; Petrus-B. zat. 7, zo. 10.30. RIJNSATERWOUDE Herv. Gem. 9.30 kand. Haasnoot, 7 ds. Taselaar. Chr Geref. K. 9.30, 2.15 ds. Roos Utrecht. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds. Smaling, 4.30 ds. Van Niel; Bethelkerk 9.30 ds. Van Niel. Geref. Kerk Pekakerk 9.30 ds. Terpstra, 5 ds. Verschoor; Immanuelkerk 9 en 10.30 ds. Verschoor, 7 ds. Cziria; Maranatha kerk 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Terpstra. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 ev. Vlug jr. Apeldoorn. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING Rk Kerk zo 9 en 10.30. SASSENHEIM Herv Gem 9ds Koldewijn De Kaag. 7 ds Vollebregt. Geref. Kerk 9.30 ds. Bras. 7 zie herv kerk. Chr Geref. K. 10ds. Ho- genbirk, 7 ds. Witzier Den Haag. Ned Prot. Bond (Jul.iaan 17) 10 hr. Kuiper. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 30 en 11 TER AAR Herv. Gem. 9.30 ds. Van Eijk, 6.30 ds Bouman Geref. Kerk 9.30 ds. Buikmea, 6.30 ds. De Reus. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv Gem. 10 ds. Wagter, 6.30 ds. Stam Ter Aar. Geref. Kerk 9.30 ds. Oegema, 6.30 ds. stam Ter Aar. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30 ds. Heida. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkgemeenschap 10 ds. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11 VOORSCHOTEN Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Blanken en pastor Paardekoper. 7 zie Kruispunt. De Ontmoeting (Noordhofland) 10 dr. Flesseman-van Leer Amstelveen Het Kruipsmt 10 ds. Vegter, 7 ds. Schouten Leiden. Herv evang. op geref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoekkade) 9.30 ds. V.d Velden Woerden, 4 30 ds. Groenen- berg. Hulp en Heil-kerk ('Schakenbos'. Leids- chendam) 10 ds. Verheule Geref. Kerk 10 ds. De Zwart, 7 ds. Schouten. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. Hoff. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7. zo. 11.30; M. Godskerk. zat 7. zo 10 Kerk van Engeland (British school in The Netherlands. J. v. Hooflaan 3) 10.15 angli caanse dienst. Aulabasisgemeenschap (Fort- genschool) 10.30. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk 9.30 ds. Kunz, 5 ds. Schipaanboord, Hoeksteen 9.30 ds. Schipaanboord, 5 ds. Goossen; Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 5 vic. Groenenboom Capel le, Rehoboth-school 9.30 kand. Wisgerhof Voorthuizen; Imm.kerk 9.30 ds. Van Houwelin- gen. Geref. Kerk Kruisk. 10.15 en 5 ds. Bon- gers; Ontm.kerk 9.30 ds. De Bruijn Oegst geest. Geref K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 ds Van Gurp Arnhem, 2.45 ds. Hidding Bunschoten. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. Van der Want. Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30 leesdienst. Remonstr. Gem. geen WARMOND: Herv. Gem. 10 di Muis. Rk Kerk zat. 7. zo 9 en 10.30. WASSENAAR Herv. Gem. Dorpsk 10 ds. Steenstra. 4.30 ds. Korevaar Rotterdam, Kie- vietk. ('Samen op weg') 10 ds Visser ha, Mes- siask. 10 ds. Dijckmeester Naarden, Dorps centrum 9.30 ds Sloof Katwi|k a/d Rijn. Geref Kerk Zijllaan 10 en 7 ds Beeuwkes Hellevoet- sluis. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Fockema Andreae. WOUBRUGGE. Herv. Gem. 9.30 ds. Van 't Hof, 6.30 zie geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 dr. Bade Alphen, 6.30 drs. Aalders. Ned. Prot. Bond (De Wijk, Schoolstr, 20) geen opgave. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30. Geref. Kerk 9.30 ds. Van Leeuwen Kollum, 7 hr Buitenhuis Utrecht. ZOETERWOUDE Herv. Gem. 9.30 ds Wolt- haus Rk Kerk St. Jan zat 7 30. zon 9 30. Chr. Dienaark. zat. 7, zon 10 Meerburgkerk H Rijndijk zat. 7. zo. 10 en 11.30 ZWAMMERDAM Herv Gem. 9.30 ds. V Doorn, 6.30 ds. Buikema Zwammerdam. Ge ref. Kerk 9.30 ds. De Reus Ter Aar, 6 30 zie herv. gem. Remonstr. Gem. geen dienst.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15