Toch voldoende pellers voor bollencampagne Leuk om iets nieuws op te zetten Telers uit streek begin deze week uit personele problemen Driejaar cel geëist wegens ontucht met jonge meisjes Directrice nieuwe Algemene Bijzondere School W armond: Gedenksteen voor Emmaüsschool na deelname aan lepra-project ALS WIJ EVEN EEN GAATJE HEBBEN, BEZORGEN WIJ GRAAG 50.376 VISITEKAARTJES VAN UW BEDRIJF IN LEIDEN EN WIJDE OMGEVING LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD ZATERDAG 8 JULI 1989 REGIO LEIDEN BOLLENSTREEK De bollencampagne is deze week goed op gang gekomen. De bollentelers in de streek die de afgelopen periode nog bijzonder moeilijk aan pellers en pelsters konden komen, zijn inmiddels uit de perso nele problemen. Sommige bedrijven hebben zelfs al een aantal vakantiekrachten moeten teleurstellen. Bollenteler Frank Uittenbogaard: "Tot c slecht". i het begin van de week was het aanbod van personeel bijzonder De telers hebben vorige week nog wel last gehad van het feit dat de zomervakanties van de scholen in deze regio dit jaar erg laat vallen. "Zelfs adverteren voor personeel hqalt dan weinig uit", aldus een woordvoerder van één van de be drijven. "Daar kwam bovendien nog bij dat ook de bollen door het mooie weer eerder beschikbaar waren dan normaal, zodat we eni ge achterstand in het schema heb ben opgelopen. Die achterstand lopen we door het aantrekken van meer pellers overigens in de loop van de komende twee weken wel door Kees van Kuilenburg Bij het bollenbedrijf van Jac. Uittenbogaard en Zonen in Noordwijkerhout zijn in de schu ren op dit moment ongeveer 80 jeugdige pellers en pelsters druk in de weer. De tijdelijke krachten van het Noordwijkerhoutse be drijf zijn afkomstig uit deze regio maar ook uit andere delen van het land, zoals de Zeeuwse eilanden. Deze krachten logeren bij familie of verblijven op één van de cam pings aan de kust. "We zijn nu an derhalve week bezig met het pel len, maar tot begin deze week was het aanbod van personeel bijzon der slecht", aldus Jac. Uittenbo gaard. "Zelfs onze aanbieding om tegen een kleine vergoeding zorg te dragen voor vervoer van en naar het station in Leiden, lever de bijna geen resultaat op". Voor de komende weken wor den er bij het Noordwijkerhoutse bedrijf echter geen problemen meer verwacht. De pelwerkzaam- heden worden waarschijnlijk eind volgende week afgerond en dan begint de volgende fase in de verwerking: het inpakken en ver- zendklaar maken van de bollen. "Daaï hebben we vaste krachten voor, die voor de bollencampagne rekening houden met het plan nen van hun vakantie". Droog Bij het bedrijf van de firma Lan- geveld in Lisse is men minder te vreden over het verloop van de werkzaamheden. Door het ge brek aan pellers is de campagne te laat op gang gekomen en zijn verschillende partijen bollen te droog geworden. "Daardoor krijg je bij het pellen scheurtjes in de bollen en daardoor ook mindere kwaliteit", aldus tuinbaas N.P. Geerlings. "Al onze krachten van de laatste jaren hebben we twee we ken geleden aangeschreven met het verzoek om te komen pellen, maar dat leverde weinig of geen resultaat op. De scholieren zaten nog op school en daar kunnen ze uiteraard niet verzuimen", vertelt de tuinbaas. Om die achterstand goed te maken heeft het Lissese bedrijf deze week dan ook beslo ten om ook in de avonduren door te pellen. Volgens Geerlings wordt bij het pellen bewust geen gebruik gemaakt van oudere krachten. "Het pellen vereist een bepaalde handigheid, die alleen jongeren in de vingers hebben. Bovendien zijn ouderen ook veel te duur voor dit soort werkzaamheden". Goedkope buitenlandse krach ten, bijvoorbeeld uit Polen, wor den volgens Geerlings door het bedrijf niet ingezet. "Dat wordt erg moeilijk gemaakt door tal van instanties. Vorige week hebben we in onze kassen in Sassenheim nog een inval gehad van de poli- -tie, die op zoek was naar illegalen. Binnen tien minuten stonden ze weer buiten, omdat er niemand te vinden was", vertélt de tuinbaas. Voldoende Bij het bedrijf Geerlings-Berga- mo in Voorhout worden nu jonge ren die interesse hebben om te pellen weggestuurd, omdat er in middels voldoende krachten be schikbaar zijn. H. Geerlings van het Voorhoutse bedrijf merkt op dat bewust niet in de bollenstreek is geadverteerd voor personeel. "De meeste scholieren in dit ge bied hebben een vast adres voor hun vakantiebaantje en dan heeft het geen zin om te adverteren. Wij hebben advertenties gezet voor krachten uit Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest en dat is prima ge lukt. Daardoor hadden wij ook vorige week al een leuk aantal pellers beschikbaar". Bij het bedrijf Zonneveld in Voorhout liggen de werkzaahe- den ook op schema. Dat heeft overigens wel de nodige inspan ningen gekost. "Wij hebben maar een klein bedrijf en om die reden ook niet veel pellers nodig, maar we zaten toch behoorlijk omhoog. Om die reden hebben we een be roep gedaan op familieleden en dat is uitstekend gelukt. Nu zijn er voldoende mensen beschik baar en ronden we met hen de werkzaamheden af', aldus me vrouw A. Zonneveld. Volgens L.W. van Schie van het WARMOND - "Ik kies be wust voor openbaar onder wijs. Ik zie de Alleman als een neutrale school waarin alle levensovertuigingen evenveel waarde hebben. Ik vind het goed dat ouders op deze school direct bij het on derwijs zijn betrokken en via het bestuur invloed kun nen uitoefenen", zegt M. La maker, de directrice die in augustus in Warmond bij de nieuwe Algemeen Bijzonde re school De Alleman in dienst treedt. gelijknamige bedrijf in Noordwij- kerhout zit er ook wel een positie ve kant aan de late schoolvakan ties. "Wij hebben de afgelopen da gen nogal wat gebruik gemaakt van scholieren die pas na vier uur beschikbaar waren. Dan krijg je vreselijk actieve kinderen en daarmee is het goed werken. Als ze een hele dag in de schuur bezig zijn, verliezen ze hun concentra tie. Dat heeft uiteraard ook in vloed op het werktempo", aldus Van Schie. Toch verhult Van Schie niet dat het dit jaar enorm moeilijk is ge weest om het pelwerk goed op de rails te krijgen. "De eerste dagen hebben we, omdat er geen krach ten beschikbaar waren, met een aantal ouderen 'op de band' en niet 'uit de mand' gepeld. Dat gaat wel wat langzamer, maar we hebben wel een leuk begin kun nen maken in afwachting van de jongens en meisjes die veel snel ler kunnen pellen". In tegenstelling tot enkele van zijn collega's heeft Van Schie bij na geen illegale buitenlandse werknemers aan de deur gehad. "Afgelopen dinsdag kwam de eerste Pool. Maar als mensen geen werkvergunning hebben, weiger ik ze. Het is veel te link om van deze krachten gebruik van te maken". Banenmarkt Het arbeidsbureau in Lisse heeft met de pelcampagne weinig tot geen bemoeienis. Wel kpmt het bureau in actie als het inpakken en verzendklaarmaken van de bollen op gang komt. Directeur C.A.J. van der Zwet van het Lis sese bureau heeft inmiddels 500 aanvragen uit de streek voor tij delijke krachten binnengekre gen. Op dit moment zijn mede werkers van het arbeidsbureau bezig met het invullen van die va catures. Alle werkzoekenden in de streek hebben een brief van het arbeidsbureau gekregen waarin zij worden uitgenodigd om te ko men praten over een tijdelijke baan in de bollensector. Van der Zwet verwacht dat daarvoor rede lijk wat interesse zal zijn. Boven dien wordt er op 15 juli in het bu reau aan de Heereweg in Lisse een banenmarkt gehouden. Volgens Van der Zwet zijn de meeste werkzoekenden gemoti veerd om, al is het maar tijdelijk, aan de slag te gaan. "Je hebt er al tijd wel bij die zeggen: geef mijn portie maar aan Fikkie. Daarvan stellen wij de uitkerende instan ties dan in kennis. Die bekijkt of de weigeraars een korting op hun uitkering krijgen of dat de uitke ring zelfs wordt stopgezet. Maar dat is ons pakkie-an niet", aldus Van der Zwet. DEN HAAG/LEIDERDORP - De procureur-generaal bij het gerechts hof in Den Haag heeft gisteren, ach ter gesloten deuren, drie jaar on voorwaardelijke gevangenisstraf geëist tegen een 49-jarige man uit Leiderdorp. De man, die gemeen schap had en ontucht pleegde met twee minderjarige geadopteerde meisjes, was eerder door de recht bank tot 30 maanden celstraf ver oordeeld. Tegen deze strafmaat te kende hij hoger beroep aan. De verdachte Leiderdorper en de slachtoffertjes hadden beiden om behandeling achter gesloten deuren gevraagd. De rechtbank gaf aan dat verzoek destijds eveneens gehoor. De procureur-generaal bij het hof, mevrouw J. Couzijn, legde er wel de nadruk op dat vooral het belang van de slachtoffers en de familie bij haar besluit om de deuren dicht te hou den voorop stond. Het verzoek van de Leiderdorpse verdachte vond zij in dit verband dan ook niet relevant. Later vertelde zij desgevraagd dat als een dergelijk verzoek alleen van de verdachte zou zijn gekomen zij het belang van de openbaarheid zwaarder had laten wegen dan de belangen van de verzoeker. Mevrouw Couzijn: "Je moet van goeden huize komen als je geen ge hoor zou geven aan een verzoek zoals het gezin van de verdachte en de slachtoffers hebben gedaan. Ik kan daar best begrip voor opbren gen, omdat de hele kwestie zich nog niet zo heel erg lang geleden heeft afgepeeld. Ik ben blij dat slachtof fers steeds meer aandacht krijgen. Maar het blijft oppassen geblazen dat andere belangen niet in de knel raken". Wat de feiten betreft waarvoor de Leiderdorper in hoger beroep kwam: de man pleegde met twee ge adopteerde meisjes van tien en elf jaar oud gemeenschap en ontucht. Dat speelde zich af tussen 1983 en 1988. In november vorig jaar veroor deelde de Haagse rechtbank hem voor deze feiten tot 30 maanden on voorwaardelijke celstraf. Een half jaar minder dan de officier van justi tie toen eiste. De procureur-gene raal bij het gerechtshof volgt echter de officier en eiste gisteren even eens een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van drie jaar. maar worden niet in hun bestaan bedreigd". Aanmelding Lamaker zal straks de oudste leer lingen onder haar hoede nemen. Op dit moment zijn dat er pas vier. Had de nieuwe school niet wat meer leerlingen verwacht? Lamaker vindt het moeilijk om daar nu, als buitenstaander, antwoord op te ge ven. Maar ze vindt deze ontwikke ling niet vreemd, omdat ouders kin deren die al op een andere school zitten niet zo gemakkelijk bij vriendjes en vriendinnetjes van daan halen. Ze beschouwt de gerin ge aanmelding van oudere kinderen eigenlijk als een compliment voor de andere scholen. "Als ze het slecht doen, zouden ouders hun kinderen eerder van school halen. Dat is hier blijkbaar niet het geval", aldus Lamaker, die binnenkort con tact wil zoeken met het schoolbe stuur van Oostergeest en De Waaier. Voor de oudste kinderen vindt ze het minder leuk dat ze zo weinig keuze hebben uit vriendjes en vriendinnetjes. "Maar het heeft ook voordelen. Ze krijgen extra aan dacht en met zo'n klein groepje kan ik gemakkelijk leuke dingen doen zonder van tevoren alles te moeten organiseren". De aanmelding van kleuters ver loopt beter. "De andere onderwijze res, T. Hoogeveen, begint met 19 kleuters. In de loop van het jaar worden dat er 28. Daar zijn jonge en oudere kleuters bij. Door de door stroming zullen we over een jaar al een betere groepsverdeling heb ben", verwacht Lamaker. Naast de twee onderwijzers zal een vakleerkracht enkele uren per week lesgeven. Het is nog niet zeker waarvoor de school zal kiezen, maar er wordt gedacht aan een leerkracht muziek. "Mijn collega heeft al een gym-akte. We zouden het leuk vin den om iemand te nemen die echt goed is in muziek. Ik doe nu altijd trouw de muzieklessen, maar ie mand anders zou dat beter kunnen, denk ik". Wethouder L.L. Marselis onthulde gistermiddag de Bayara-gedenksteen die de Emmaüsschool heeft gekregen. dOOr (foto Ellen Martens) DOlïth UgtVOet VOORSCHOTEN - Wethouder L.L. Marselis onthulde gistermiddag sa men met zijn kleinkinderen een Bayara-gedenksteen die de Emmaüsschool in Voorschoten heeft gekregen van de Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding. De basisschool heeft deze stenen repli ca van een Nigeriaans houtsnijwerk gekregen als dank voor deelname aan een leprabestrijdingsproject. Marselis' kleinkinderen-zijn leerlin gen van de Emmaüsschool. Onder de titel 'Bayara, ver weg en toch dichtbij' deed de Emmaüs school mee aan een inzamelingsac tie voor de Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding. In april van dit jaar haalden de leerlingen 7.000 gulden op voor een ziekenhuis in Bayara in Nigeria. De kinderen ver wierven eveneens 230 donateurs voor de stichting. Aan de landelijke actie van de Stichting voor Leprabestrijding de den een heleboel Nederlandse scho len mee. De deelnemers kregen als opdracht een verslag te maken van de activiteiten die zijn ontplooid om zo veel mogelijk geld in te zamelen. De meest originele ideeën die hieruit zijn voortgekomen worden beloond met een gedenksteen. In totaal zijn hiervoor ongeveer tien scholen uitgekozen. Boekje De Voorschotense school heeft een boekje samengesteld met informa tie over lepra. Met het boekje kun nen leerlingen zelfstandig opdrach ten uitvoeren over het leven in het Nigeriaanse dorpje. Het werkje kon tot stand komen dankzij een uitwis selingsproject met leerlingen van de Bayara Primary School. Op de gedenksteen staat een af beelding van een krokodil die 'het kwaad' van lepra symboliseert. Daarnaast staat een koning die 'het goede' symboliseert. Door het kwaad te overwinnen, beschermt hij mensen tegen lepra. Dit Afri kaanse verhaal is een variant op on ze volksvertelling van 'Sint Joris en de draak'. Waar de gedenksteen wordt inge metseld is nog onbekend. "We we ten niet of de steen vandalisme-be- stendig is en buiten kan hangen", zegt de directeur van de Emmaüs school, Th. J.J. Faassen. Lamaker (34) zit nu 12 jaar in het on derwijs. Op dit moment is ze zeven jaar directrice van de Manse, een school met 130 leerlingen in Abcou de. Een school met vergelijkbare ideeën en uitgangspunten, zoals ze zelf aangeeft. Zo is op de Manse bij voorbeeld ook het klassenpatroon doorbroken en werken kinderen vaak zelfstandig aan hun taken. Waarom dan toch gekozen voor een nieuwe school waar ze weer hele maal opnieuw moet beginnen? La maker lacht: "Ik heb het in Abcou de erg naar mijn zin, maar ik denk dat het goed is om af en toe met iets nieuws te beginnen. Ik weet wat het is om directeur te zijn. Het is leuk om iets nieuws op te zetten. Bestuur en ouders zijn heel enthousiast". Lamaker kent Warmond niet, maar weet dat de openbare school niet zonder slag of stoot kon begin nen. Zonder iets aan de andere twee scholen af te doen, vindt ze dat ou ders moeten kunnen kiezen uit ver schillende richtingen. Ze is niet bang dat het bestaansrecht van de scholen wordt aangetast, doordat gen zal tellen. "Een gemeente als kent vijf verschillende basisscho- elke school straks te weinig leerlin- Abcoude met zo'n 6.000 inwoners len. Ze zijn weliswaar niet groot, Zelfs het Leidsch/Alphens Dagblad heeft weieens een gaatje over op één van haar veel gelezen pagina's, 'n gaatje ter grootte van een visitekaartje. Soms wat groter, soms wat kleiner. Dat open plekje vullen wij graag met de goede naam van uw bedrijf.Ad hoc-adverteren noemen wij dat, tegen een uitgesprokan laag tarief. Gewoon even laten zien wie u bent en wat u doet. Wij weten zeker dat dat de drempel van uw winkeldeur verlaagt. Bel 071-161400 voor uitgebreide informatie. De beste manier om tegen een uiterst lage prijs uw bedrijf bekend te maken èn te houden.-*—.. Leklsch Dagblad: 071-161400 D Cl» Alphens Dagblad: 01720-03961 M. Lamaker: 'Ik kies bewust voor openbaar onderwijs'

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11