Afrikaanse landen kiezen eigen koers Lage koffieprijs dupeert kleine koffieboeren Veel geld Japan in Nederland ■Uil 11111 III— Rotterdamse werklozen na stoomcursus bakker in VS Sigarenfabriek La Paz neemt Willem II over MET HET OOG OP OORT <dSSm p jij Jij! ui li'.iw mm v voorM^MerT i Schadevergoeding geëist van sleper Wijsmuller Sluipende strijd verwacht op koffiemarkt na mislukken akkoord DONDERDAG 6 JULI 1989 PAGINA 7 Economische hervormingen voor de eigen bevolking NEW YORK (IPS/ANP) Afrikaanse regeringen hebben een eigen koers gekozen en wil len economische hervormingen doorvoeren die fundamenteel afwijken van de program ma's van het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Kern van het eigen aanpassingsplan is meer produktie voor de eigen bevolking (binnenlandse en regionale markten) en minder aandacht voor uitvoer van onbewerkte grondstoffen en landbouwgoederen. ROTTERDAM (ANP) - Dertien werkloze Rotterdammers zijn in april van dit jaar begonnen aan een stoomcursus van twaalf weken bij de Vakschool voor Bakkerij en Ho telpersoneel. Na de zomervakantie gaan zij een jaar naar de Verenigde Staten om daar ervaring op te doen als kok of brood- en banketbakker in de Marriott Hotels. Het is een aansprekend voor beeld van de creatieve aanpak van het werkloosheidsvraagstuk door het Samenwerkingsverband Rot terdam Werkt, waarin de gemeente en het Gewestelijke Arbeidsbureau hun krachten hebben gebundeld. Het idee is afkomstig van de Rotter damse wethouder Simons (onder wijs en culturele minderheden). De Marriott-hotels namen al stagiaires op van de reguliere opleiding aan de Vakschool. Marriott heeft kennelijk zo'n hoge pet op van die stagiaires dat men bereid is de dertien langdu rig werklozen een jaar op te nemen. Marriott zorgt voor huisvesting en een salaris van 250 dollar per week. Rotterdam Werkt neemt ruim de helft van de kosten van het vliegticket, het visum en de verze keringen voor zijn rekening. Direc teur J. Breukels van Rotterdam Werkt wil het hier niet bij laten. In het verleden is wel vaker gedacht aan werkervaringsplaatsen in het buitenland. "Iets met de toeristen industrie, in Turkije en de Noord- afrikaanse larfden, die enorm groeit, dat moet mogelijk zijn," aldus Breu kels. Door de problemen van langdu rig werklozen bij de wortel aan te pakken wist Rotterdam Werkt in 1988 en het eerste kwartaal van dit jaar ongeveer 1200 werklozen op een scholingsplaats te zetten en 520 op een werkervaringsplaats, in bei de gevallen met behoud van uitke ring. Daarnaast kwamen er nog ruim 100 werklozen op een door de werkgever betaalde werkervarings plaats terecht. 1000 mensen kwa men via een heroriënteringsge- sprek rechtstreeks via het arbeids bureau en het uitzendbureau aan betaald werk. Bijna tachtig procent van de mensen heeft een opleiding rond lagere-schoolniveau of een af gebroken mavo-opleiding. Twee mensen zijn bij de gemeen te Rotterdam bezig met het verza melen van branches waar de ko mende vijf tot zes jaar nieuwe ba nen ontstaan. Daar worden de be roepscursussen op afgestemd. Aan die scholing moeten bijzondere ei sen worden gesteld: stoomcursus en maatwerk luidt het motto. "Kort, intensief, je moet tijdens de rit kun nen instappen", aldus Breukels. "Je kunt beter door de ellende heen vliegen dan kruipen". De grotere mate van zichzelf be druipen moet samengaan met land hervormingen en investeringen in de produktie van voedselgewassen. Het 'Afrikaanse alternatief, zoals de plannen zijn gedoopt, is opge steld door de Afrikaanse ministers van financiën en planning. Het bij behorende rapport is vanochtend gelijktijdig in Londen eü New York gepubliceerd. De Afrikaanse regeringen zien hun voorstel als de basis 'constructieve dialoog' met het IMF bank gisteren nog en de Wereldbank. De programma's port dat de resultaten beide instellingen - die vele mische aanpassingen Overigens erkende de Wereld- haar jaarrap- van de econo- veel Afri- miljarden guldens aan de Afrikaan- kaanse landen tegenvallen. landen hebben geleend landen staan aan.toenemende kritiek bloot. De ministers zeggen dat de de her- De Afrikaanse regeringen bestrij den de bewering van het IMF dat landen die haar adviezen hebben omdat ze niet zijn toegesneden op de Afrikaanse realiteit en de finan ciële steun ervoor onvoldoende is. VALKENSW AARD/BOXTEL i Willem II hebben vestigingen i ederland, België, de Westduiti nd en Frankrijk. 'Heffing op invoer tropisch hardhout niet snel haalbaar' vormingen niet hebben gewerkt uitgevoerd, het economisch beter hebben gedaan. Het rapport noemt een groep van 19 Afrikaanse landen die veel hervormingen hebben doorgevoerd, en desondanks hun economieën met 1,5 procent zagen krimpen. Tevens wordt een groep van twaalf landen met 'zwakke' aanpas singsprogramma's genoemd, die tussen 1980 en 1987 een gemiddelde groei van 1,2 procent noteerden. fabrieken in Valkenswaard over. Door de fusie gaan op korte termijn 60 arbeidsplaatsen verloren. La Paz maakt deel uit van de Elisabeth Bas Holding dat op zijn beurt weer een dochteronderneming is van Swed ish Tobacco Group. Bij de twee bedrijven werken sa men ongeveer 700 mensen. "Ont wikkelingen in de tabakindustrie en nieuwe technische mogelijkhe den nopen tot schaalvergroting", al dus mededelingen van de directie. Door de fusie kan het voortbestaan van de bedrijven op de langere ter mijn beter worden gewaarborgd, al dus beide directies. Cosmos Com puter Service bv, een onderdeel van Willem II, blijft buiten de fusie. Zowel de Unie BLHP als de Voe dingsbond FNV wijst erop dat La Paz niet het slechtste bedrijf is om Willem II over te nemen. Swedish Tobacco is een gezond bedrijf met goede resultaten, aldus zegslieden van de twee bonden. "De sigarenin- dustrie nog steeds moeilijke tijden door. steeds", aldus A. Verhoeven Unie BLHP. Hij sluit niet uit dat op Bezuiniging De Afrikanen stellen dat een te groot deel van de hervormingen be stond uit bezuinigingen op de bin nenlandse uitgaven. Het gevolg is geweest, aldus de ministers, dat voor gezondheidszorg in 1988 ge middeld nog maar 19 procent van de overheidsuitgaven bestemd was. In 1986 was dat nog 25,2 procent. De gezondheidszorg zou één van de weinige sectoren zijn waar het mo gelijk is direct te bezuinigen zonder grote klappen ondervindt. Het rapport, dat in een serie over- i maart en april in de vroegere Malawische hoofdstad Blantyre en de Etiopische hoofd stad Addis Abeba tot stand is geko- AMSTERDAM (IPS) - Een invo belasting op tropisch hardhout een fonds te creëren ter bescher- weinige sectoren zijn ming Van het tropisch regenwoud i voorlopig niet haalbaar. Dat conclu- dat de economie deert het Nederlands Economisch Instituut (NEI) in een rapport dat mogelijk volgende week officieel legronden openbaar wordt gemaakt. Het NEI schreef het rapport in op dracht van het ministerie voor Ont wikkelingssamenwerking, naar men, geeft de slechte positie van Sommige Rotterdamse werklozen kunnen na doen mee aan het project dat het opknappen i n spoedcursus broodjes bakken it i de dierentuin Blijdorp beoogt. aanleiding van een plan dat Neder landse en Britse organisaties van houthandelaren eerder dit jaar lan ceerden. Zij stelden voor een in voerheffing van drie tot vijf procent op tropisch hardhout in te stellen, waarvan de opbrengst bestemd zou Het verbruik daalt nog zijn voor het behoud van het regen woud in de Derde Wereld. De orga nisaties wilden met het voorstel de termijn nog meer arbeidsplaatsen milieubeweging de wind uit de s verdwijnen. De Voedingsbond len die de invoer i tro- Afrika duidelijk weer: in de periode 1980-1987 ging het inkomen per hoofd van de bevolking met 2,6 pro cent per jaar omlaag. Als gevolg van een daling van de grondstoffenprlj- zen moest het continent in 1986-88 50 miljard dollar derven, bijna een kwart van zijn gehele exportinkom sten. De prijzen van grondstoffen namen bijna de helft af. Eind 1988 gedroeg de Afrikaanse buitenland schuld 230 miljard dollar, meer FNV wil in ieder geval de garantie pisch hardhout zoveel mogelijk wil dan drie keer zo veel als de landen dat er geen ontslagen vallen. La Paz beperken. jaarlijks verdienen aan hun export. Kamsteeg Auto Lease 071-317436 01720-311102 DEN HAAG (GPD) - Japanse be drijven hebben het afgelopen jaar 563 miljoen gulden in ons land geïn vesteerd. Daarmee streefde Japan voor het eerst de Verenigde Staten en Canada voorbij als grootste bui tenlandse investeerders in ons land. De Noordamerikanen investeerden in 1988 totaal 146 miljoen gulden in ons land. Het commissariaat voor buiten landse investeringen in Nederland, onderdeel van het ministerie van economische zaken, heeft dit giste ren bekendgemaakt. De Japanners staken hun geld in elf projecten die 855 arbeidsplaatsen opleverden. De Verenigde Staten en Canada kwa men tot zeventien projecten waar door 442 mensen aan werk werden geholpen. Europese bedrijven in vesteerden het afgelopen jaar 574 miljoen gulden in veertien projec ten in ons land. Daardoor ontston den 1164 arbeidsplaatsen. Het aantal investeringen van bui tenlandse bedrijven in ons land nam in 1988 ten opzichte van 1987 af van 53 naar 45. Het investeringsbe drag steeg echter met ruim 200 mil joen gulden tot 1288 miljoen. Ook het aantal arbeidplaatsen dat in 1988 tot stand kwam, overtrof het aantal uit 1987: 1768 tegen 2486. Bij de investeringsprojecten die vorig jaar tot stand kwamen, ging het in 35 gevallen om een nieuwe vestiging in ons land. Distributie (17) en produktie (15) vormden daarbij de boventoon. De meeste projecten kwamen in Noord-Hol land tot stand (10), gevolgd door Zuid-Holland en Noord-Brabant (elk 8), Utrecht (6) en Limburg (4). In ons land zitten nu ruim 4000 buitenlandse bedrijven die via de dienst van Economische Zaken naar ons land zijn gekomen. Vol gens drs.M. van der Harst, direc teur-generaal industrie en regionaal beleid, heeft ons land de mogelijk heid uit te groeien tot een wereld centrum voor distributie van goede- Philips greep naast reuzeorder van Rabobank TURIJN (GPD) - Philips was één van de gegadigden voor de reusach tige order van ten minste 750 mil joen gulden voor levering van nieu we computerapparatuur aan de Ra- bo Bank. In Turijn maakte de voor zitter van de hoofddirectie van de Rabo-Bank, drs. H. Wijffels, bekend dat het Nederlandse concern wel bij de laatste vier aanbieders voor de 'grootste investering van bedrijfs middelen in de geschiedenis van de bank' zat. Uiteindelijk Rabo voor de Italiaanse fabrikant Olivetti. De selectieprocedure heeft twee jaar geduurd. Aanvankelijk waren er acht gegadigden. De Rabobank koos er vier die een testsysteem mochten installeren: Philips en het Duitse Nixdorf (die de de huidige automatisering van de bank hebben verzorgd), alsmede Olivetti en het Amerikaanse bedrijf NCR. Volgens Wijffels konden de vier de Verenigde Staten, anderen weliswaar allemaal in principe aan de eisen van de Rabo Bank voldoen, maar 'er kon er maar één de beste zijn'. Nadat Philips en Nixdorf het eerst waren afgevallen, won Olivetti de strijd van NCR. Het project loopt van eind 1990 tot 1997 en omvat 2000 minicompu ters en ongeveer 25.000 personal computers (werkstations) bij de Ra- bo-vestigingen. De Nederlandse vestiging van Olivetti, (foto ANP) Vooral Japanse ondernemers blij ken in toenemende mate zelf te wil len gaan produceren in West-Euro pa. Ook bij de Noordamerikanen mensen werken, moet 130 bestaat een levendige belangstel- extra aantrekken om alleen al ling gezien de eenwording van de onderhoud EG in 1992. het de bij de Rabo Bank te plaatsen apparatuur te voorzien. HAARLEM/IJMUIDEN (GPD) - Het zeetransport- en bergingsbe drijf Wijsmuller is voor het gerecht gedaagd door het Deense bedrijf J. Lauritzen, dat een schadevergoe- der Kromann gaat het om contrac ten uit 1981 voor het vervoer van drie jackets, installaties met drie po ten voor het boren in de Noordzee. 'We hebben drie van die jackets i Bovendien wordt ons land aan trekkelijk als toegangspoort tot Eu ropa, zeker met het oog op het ont staan na 1992 binnen de EG van een markt van 320 miljoen consumen ten van wie ruim 50 procent binnen 500 kilometer van ons land afwoont. ding eist. Wijsmuller, dat onlangs Japan laten bouwen. En we hadden besloot tot samenwerking met het met Wijsmuller een contract om ze Leidse off-shore bedrijf Heerema, te vervoeren. Twee zouden naar de contractbreuk hebben pleegd. De Deense onderneming heeft inmiddels bij de vijf betrok ken BV's van Wijsmuller beslag la ten leggen. Volgens Lauritzens woordvoer- Kunstlicht Het Landbouwschap heeft regels opgesteld voor het gebruik van kunstmatige belichting in de glas tuinbouw. Dergelijke belichting is vanaf 15 oktober alleen toegestaan als het licht een bepaalde grens waarde (vier Lux) niet overschrijdt of als de eigenaar, van een naast lig gend perceel een verklaring afgeeft dat hij er geen bezwaar tegen heeft. Spoorwegen Naar schatting meer dan drie mil joen forenzen hebben gisteren last gehad van de vervoersstakingen in Londen. British Railways maakte gisteren ook bekend dat de winst in het afgelopen jaar tot 304 miljoen pond sterling is opgelopen, een re cord in de laatste veertig jaar. De vakbond zegt nu dat een beter sala ris voor de spoorwegemployés er best van af kan. Filipijnen De Filipijnen krijgt 3,5 miljard dol lar om zijn economie te hervormen, de armoede te verlichten en de bui tenlandse schuld te verminderen. De donoren, twintig landen en ze ven financiële instellingen, zijn drie dagen in Tokyo bij elkaar geweest. Japan komt met het meeste geld over de brug, ruim 2 miljard gulden. Begroting Het Westduitse kabionet heeft gis teren zijn goedkeuring gehecht aan de begroting voor 1990. Het is de eerste begroting van minister van fi nanciën Waigel, die in april van Stoltenberg de post financiën over nam. Waigel liet weten dat de ople ving van de economie nu al zeven jaar aanhoudt en dat de investerin gen van het bedrijfsleven dit jaar re- eel met meer dan zeven procent zul len groeien ten opzichte van vorig jaar. Verslavingszorg De Nederlandse Vereniging van Consultatiebureaus voor Alcohol en Drugs (NVC) en de AbvaKabo en de CFO hebben gisteren overeen stemming bereikt over de eerste cao voor de verslavingszorg. De over eenkomst is vooralsnog alleen van toepassing voor werknemers van de CAD's (1300 werknemers), maar zij kan makkelijk wordep uitgebreid naar andere instellingen voor ver slavingszorg. De cao-verslavings zorg vervangt het huidige rechtspo sitiereglement. DEN HAAG (GPD) - Door het mis lukken van de onderhandelingen over nieuwe quota in de Internatio nale Koffie Organisatie (ICO) gaat de prijs van een pakje koffie om laag. Daarover zijn alle koffie-des- kundigen en koffiedikkijkers het eens. De vraag is wel wie daar nu voor gaat inleveren. En voor hoe lang. door Marien van den Bos en Runa Hellinga De reacties in Latijns-Amerika lo pen sterk uiteen, want de winst van de één,, is het verlies van de ander. Guatemala was uitgelaten, omdat het onder het bestaande akkoord bij lange na niet zijn hele produktie kwijt kon. Honduras ziet de toe komst met angst en beven tege moet, want het vreest een verlies van 150 miljoen dollar bij een huidi ge export van 200 miljoen dollar. Colombia dat lang geprobeerd heeft de breuk te lijmen, is teleurgesteld, terwijl Brazilië, dat door sommige landen als hoofdschuldige wordt gezien strijdlustig is en waar schuwt: "De strijd om de koffie markt wordt een zaak van lange adem". Voor een periode van 2 jaar is het systeem van prijsregulering losge laten, al kunnen binnen die tijd on derhandelingen weer op gang ko men. Dat wil zeggen dat binnen de ICO zowel exporterende als impor terende landen afspraken maken over hoeveel er van welke soort kof fie geëxporteerd zal worden en hoe veel die mag kosten. Daarbij krijgt ieder, koffieland bepaalde quota (hoeveelheid) voor verschillende soorten koffie toegewezen, die aan bij de ICO aangesloten koffie-con- sumerende landen mogen worden verkocht. Juist over deze quota zijn in de loop der jaren de grootste conflicten ontstaan, vooral over dat van Brazi lië. Als grootste koffieproducent ter wereld heeft dit land een ongekend sterke positie binnen de ICO. Ter wijl een groot deel van de andere le den een quotum heeft waarmee slechts de helft van de totale pro duktie kan worden verkocht, is Bra- Studenten verpozen bij de koffie-oogst in Nicaragua. zilië zq ruim bemeten dat het zijn hele oogst makkelijk binnen de ICO-landen kan afzetten. Dit heeft al een aantal keren tot onverwachte prijsschommelingen op de wereldmarkt geleid. In 1975 mislukte de Braziliaanse oogst vol ledig door vorst. Ook in de jaren tachtig bleef de koffie-opbrengst twee keer achter door het koude weer. Er was op de wereldmarkt fei telijk geen sprake van een tekort aan koffie, maar door de quotarege ling konden de overige landert hun voorraden echter niet zomaar op de markt brengen. Nederlandse consu menten werden geconfronteerd met prijsverhogingen van enkele guldens per kilo, mede doordat de koffiespeculanten de koffieprijs nog eens opdreven door partijen op te kopen en vast te houden. Een tweede belangrijke reden voor het opbreken van de onderhande lingen was de toenemende vraag naar de koffiesoort 'Arabica', de be langrijkste soort naast 'Robusta'. Maar de belangrijke producenten van Robusta hebben zich altijd ver zet tegen een forse aanpassing van de quota ten gunste van de Arabica, omdat ze vreesden een stuk van de markt te verliezen. Dat was een doorn in het oog van een aantal kleinere landen, die voor het grootste deel van hun inkomen van Arabica-koffie afhankelijk zijn. Zij zitten al jaren in de merkwaardi ge situatie dat ze een overschot aan Arabica-koffie hebben, terwijl daar op de wereldmarkt een tekort aan is. Door die krapte is de prijs van Arabica de afgelopen jaren zelfs door de maximale ICO-prijs ge schoten. De kleinere landen kunnen hun overtollige koffie nu alleen kwijt aan landen die geen lid van de ICO zijn. Dat zijn onder meer het Oost blok en het Midden-Oosten, die ge middeld 30 procent minder voor hun koffie betalen. Dat prijsver schil werkt fraude in de hand, door dat koffiehandelaren dan koffie die buiten de quota om is ingekocht in ICO-landen invoeren met behulp van vervalste papieren. Ondanks de voorspelbare veran dering in de quota van Robusta en Arabica vernacht de secretaris van de Nederlandse Vereniging van Koffiebranders en Theepakkers, J.A.J.R. Vaessen, in een vrije marktsituatie geen grote verschui ving van de ene koffiesoort naar de andere. Alleen een prijsdaling: "Met het buitensporige prijsver schil tussen Robusta en Arabica was de vrees in consumerende lan den vooral op het verlies aan kwali teit geconcentreerd. In de meeste landen wordt immers een melange gemaakt van diverse soorten. Wan neer een van de soorten buitenspo rig duur is, zullen daar snel conces sies worden gedaan". Belangrijk voor de uiteindelijke smaak van de koffie zijn de kwali teit van de bonen, de manier van verwerken, branden en mixen tot een mélange. "De Bondsrepubliek is bijvoorbeeld een vrijwel hon derd-procent Arabica-drinkend land. Maar de Nederlander vindt de Duitse koffie doorgaans te slap. Ita lië en Frankrijk daarentegen ge bruiken meer Robusta, maar die wordt wel anders gebrand en ge zet". Daar moet wel bij aangetekend dat de hogere prijs van bijvoorbeeld een 'goudmerk' in vergelijking met 'paars' of'rood' doorgaans te maken heeft met een hoger percentage Arabica in de melange. V erwachtingen De grote koffievóorraden kunnen door de afschaffing van de quotare geling eindelijk vrijelijk worden verkocht. Dat werkt een prijsdaling zeker in de hand. Maar het zou niet echt in het belang van de derde we reldlanden zijn om die koffie in één keer op de markt te brengen. "Ik verwacht niet dat de koffiemarkt to taal zal instorten", aldus Kees Hoogkamer van de Consumenten bond, "maar er is natuurlijk altijd wel een land dat echt geld nodig heeft en zijn totale voorraad kwijt zal willen. Dat zal de prijs wel druk- i ken". Vaessen: "Bij een verwach ting van een slechte nieuwe oogst zal die neiging om de voorraden aan te spreken een stuk kleiner zijn". Douwe Egberts, de Nederlandse marktleider, voorspelt voor begin augustus een prijsdaling van 10 tot 15 cent per pakje van een half pond. Volgens de Consumentenbond zit er in de nabije toekomst veel meer in, 25 tot 50 cent per pakje. De stichting Max Havelaar zegt aan de prijzenoorlog niet mee te zul len doen. Max Havelaar-koffie blijft even duur als hij was. "We denken dat mensen bereid zijn dat te beta len", aldus een woordvoerder. "De huidige koffie-oorlog maakt meer dan ooit duidelijk dat de echte pro ducent, de kleine boer, de dupe wordt van de prijzenslag op de kof fiemarkt. Want die zal uitein4elijk het gelag betalen door een nog klei nere opbrengst voor zijn oogst". Noordzee gaan en één naar de Ierse kust". Op dat moment had Wijsmuller daarvoor twee zwaar-zeetransport- schepen, de Super Servants 1 en 2, maar de laatste zonk. Kromann: "Wijsmuller had een aantal ver- voèrscontracten. Wij stellen dat Wijsmuller een verplichting tegen over ons had". Lauritzen zegt fikse schade te hebben geleden, maar wil niet op de financiële details ingaan. Maar Kromann geeft een aanwij zing: "De laatste jacket die naar de Noordzee moest, is uiteindelijk door een van onze eigen schepen vervoerd. Voor de eerste moesten we een gewone sleepboot inschake len. Dat gaat veel langzamer. Een Super Servant vaart vanuit Japan in veertig dagen, of minder, naar de Noordzee. Op de klassieke manier duurt het twee keer zolang". Bij el kaar moet dat ongeveer een half miljoen gulden hebben gekost plus de mogelijke inkomstenderving door de vertraging van veertig da gen, die nauwelijks te schatten valt. Aandeel Pirelli maakt opvallend zwakke entree AMSTERDAM (GPD) - Het aan deel Pirelli heeft een uiterst matige introductie op de Nederlandse ef fectenbeurs beleefd. Gisteren viel de koers zelfs tijdelijk terug tot 54 gulden. De slotkoers was weliswaar 54,70 gulden, maar dat was ook net boven de prijs van 54 gulden waar voor Pirelli naar de beurs is gegaan. Zelfs als rekening wordt gehou den met het zwakke beursklimaat van dit moment, blijft het opmerke lijk dat Pirelli nu ver onder de ope ningskoers van f 57 op maandag no teert. Kort na de introductie van bij voorbeeld DSM, DAF en Flexovit was sprake van het omgekeerde: daar lagen de koersen aanzienlijk boven de eerste notering. Directeur drs.J. Kingma van de Nederlandse Pirelli-vestiging sluit niet uit dat er binnen het banken- syndicaat dat de beursgang heeft begeleid 'dingen zijn gebeurd, die niet zijn voorzien'. Dat zou beteke nen dat wellicht een paar van de 80 betrokken banken al in de zoge naamde grijze handel flink wat stukken Pirelli hebben verkocht in de hoop ze later op een lagere koers weer te kunnen inkopen. In de grij ze handel wordt namelijk in aande len gehandeld zonder dat ze daad werkelijk zijn genoteerd. Een aan deel Pirelli kostte vorige week tus sen 58 en 59 gulden. Volgens de Amro-bank, de Ne derlandse leider van het banken- syndicaat, is het na een paar dagen nog veel te vroeg om te zeggen dat de Pirelli-emissie weinig succesvol is geweest.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7