Israëlisch kabinet staat op springen Janos Kadar: van populaire leider tot politieke paria Gorbatsjov en Mitterrand willen bestand in Libanon jamo sw-2 Na bijstelling 'vredesplan' door Shamir Soldaten China voeren Japanse toeristen weg Griekse regering richt zich op vier schandalen HCHTEUCWHA DONDERDAG 6 JULI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 TEL AVIV (AP) - In Israël dreigt een regeringscrisis te ontstaan. De Arbeiderspartij over weegt uit de coalitie met het Likud-blok te stappen nu premier Shamir in zijn vredesplan voor de bezette gebieden nieuwe voorwaarden heeft aangebracht ten nadele van de Pales- tijnen. Volgens leider van de Arbeiders partij en minister van financiën Pe res heeft Shamir het vredesproces met diens nieuwe voorwaarden Shamir deed belangrijke conces sies aan de 'haviken' in zijn partij en kon daardoor gisteren op het con gres van zijn rechtse Likud-blok de ketting gelegd". Peres ver- overeind blijven. Het congres Daarnaast stelde hij dat er geen PEKING (Rtr/AFP/DPA) - Met ma chinegeweren gewapende Chinese soldaten zijn gisteren in Peking Ja panse toeristenbussen binnenge drongen, zo hebben ooggetuigen gemeld. De militairen namen video en fotocamera's in beslag. Eén van de getuigen verklaarde tegen een buitenlandse verslagge ver dat de bussen net het zwaarbe waakte Tiananmenplein hadden be zocht, waar de passagiers foto's en opnamen hadden gemaakt. Op dat plein sloeg het Chinese leger begin juni op bloedige wijze de studenten demonstraties voor meer democra tie neer. De Chinese soldaten volgden de bussen naar de 'Vriendschapswin- kel' voor buitenlandse bezoekers, aan de oostkant van het Plein. Twee militairen stapten de eerste bus bin nen, namen plaats tussen de bange toeristen en droegen de chauffeur op door te rijden naar een onbeken de plaats. De tweede bus volgde, de getuigen konden niet zeg- gebeurd is niet duidelijk. Peking weer normaal is. Een aantal In de Chinese hoofdstad is sinds landen, waaronder Japan en de Ver- 20 mei, toen de studentenprotesten enigde Staten, hebben hun burgers op hun hoogtepunt waren, de staat aangeraden niet naar China te rei- beleg van kracht. Er patrouille- derhandelingen gehouden zullen gen 0f (jaar soldaten waic»» worden zolang de Palestijnse op- gestapt. Wat er met de derde bus ren nog steeds troepen door de stra ten en de belangrijkste gebouwen en kruispunten worden bewaakt. Op grond van de bepalingen van de staat van beleg is het verboden de soldaten te fotograferen. Na het bloedbad van 4 juni zeiden duizenden toeristen hun voorgeno men vakantie naar China af. De ho tels, die normaal gesproken volge boekt zijn in deze tijd van het jaar, hebben nu een bezettingsgraad van minder dan 5 procent, ondanks de" herhaalde verzekering van de Chi nese autoriteiten dat de toestand in De officiële Chinese media ma ken nog steeds melding van de wij- laire ze waarop het leger optreedt tegen niet uit het de 'contra-revolutionairen'. Zo be- maten en journalisten hebben van de Chinese autoriteiten gisteren een officiële mededeling gekregen met een telefoonnummmer waarop 'ver dachte personen' en 'ongewone in cidenten' gemeld kunnen worden. Dezelfde oproep werd begin juni, na het ingrijpen van het leger, ver spreid onder de inwoners van Pe king. Buitenlandse zakenmensen die kantoor houden in het Citic-ge- bouw, in de buurt van de Vriend schapswinkel ten oosten van het Plein, kregen deze week een circu- hen werd aangeraden am te kijken. De presi dent van de Citic (Chinese Interna len in ten minste tien steden in het dedeling: "Gelieve noordwesten van het land een groot aantal criminelen en contra revolutionairen" heeft gearres teerd. eigen klaarde dat zijn partij vandaag een spoedzitting bijeen zou komen bijeen om zich uit te spreken Shamirs vredesplan, in het bijzon- zich te beraden over de vraag of der over het daarin opgenomen voortzetting van de coalitie met Li kud onder deze omstandigheden nog wel zin heeft. Hij voegde daar aan toe dat een aantal leden van zijn partij al tot de conclusie is gekomen dat vertrek uit de regering en daar mee een regeringscrisis onafwend baar is. De PLO maakte al eerder bezwa ren tegen het vredesplan dat Sha mir in mei presenteerde, omdat daarin geen ruimte is voor een onaf hankelijke Palestijnse staat. Maar het plan werd niet zonder meer van de hand gewezen. Dat is wel het ge val nu Shamir dat plan verder heeft uitgehold ten nadele van de Pales- tijnen. PLO-woordvoerder Abu Sharif reageerde gisteren op de bijstelling i het plan met de verklaring dat voorstel om verkiezingen uit te schrijven in de door Israel bezette gebieden. In Shamirs vredesvoorstel krij gen de 1,7 miljoen Palestijnen in de bezette gebieden het recht afge vaardigden te kiezen voor onder handelingen met de Israëlische re gering over een beperkte vorm van autonomie. De VS staan achter Sha mirs plan en hebben gepoogd de PLO ertoe te brengen met het in nogal vage bewoordingen gestelde plan akkoord te gaan Maar minister James Baker heeft Israel ook opge roepen om bezet gebied op te geven. In zijn rede op het Likud-congres bleek Shamir bereid zijn partijge noten van de harde lijn tegemoet te komen. Hij ging akkoord met hun eis dat de Palestijnen in het door Is raël geannexeerde oostelijke deel van Jeruzalem van de verkiezingen worden uitgesloten en dat eerst de Palestijnse ppstand moet worden beëindigd voordat vredesonder- "Israel daarmee eens temeer be wijst tegen vrede te zijn". Hij kon digde aan dat de Palestijnse op stand in de bezette gebieden nu on verminderd zal doorgaan. De Israëlische media hebben ge meld dat de Palestijnse bevolking handelingen worden gestart, diep teleurgesteld is door de opstel- Shamir stelde ook nog eens na- ling van Shamir. Volgens enkele drukkelijk dat hij niet bereid is de kranten is een verharding van het vestiging van een Palestijnse staat geweld in de bezette gebieden, dat te accepteren en evenmin de deel man de PLO aan de onderhan- on- delingen aanvaardbaar acht. Volgens een ingewijde heeft Sha mir „een stemming over amende menten op zijn vredesplan weten te voorkomen door de door de havi ken gewenste wijzigingen al in zijn rede toe te zeggen. Met die conces sies heeft hij zich vastgelegd op punten die voor de Palestijnen ronduit onaanvaardbaar zijn en de toekomst van het hele vredesplan op losse schroeven hebben gezet. veiligheid niet het raam te openen, niet naar buiten te kijken en niets uit het raam te gooien. Als u zich hier niet aan houdt dan bent u zelf De buitenlanders die in Peking verantwoordelijk voor de gevaarlij- onen zijn indirect ingeschakeld ke gevolgen". Het Citic-gebouw j de heksenjacht op de contra-re- werd 7 juni door Chinese soldaten )lutionaireri. Buitenlandse diplo- met mitrailleurs beschoten. ATHENE (AFP/Rtr) - De nieuwe door regering en parlement. De mi- Griekse regering heeft gisteren a vraag dat indien gekondigd dat vier grote schanda- het zogenoemde 'katharsis-proces' len onder de vorige socialistische (reiniging) dat de coalitie a aantal handreikin- i 540 Palestijnen en 23 Is raëli's het leven heeft gekost, nu on vermijdelijk. Verontreinigiiig dreigt Moskou te verstikken Demonstranten in Tel Aviv betuigen hun afkeer van de plannen van de Likud-partij c gen richting Palestijnen in het kader van het vredesproces terug te draaien. PARIJS (AP/Rtr) - Sovjet-president - Gorbatsjov en diens Franse ambt- geno°t Mitterrand hebben gisteren gezamenlijk opgeroepen tot teren verplicht tot specifieke pun- MOSKOU (Rtr) - Moskou wordt be dreigd door verontreiniging en dreigt te verstikken als geen maat- ten die zeer siecnt zuilen vallen dij middellijk bestand in Libanon Te regelen worden genomen tegen de de Palestijnen. Hij zegde het Liukd- vens pleitten zij voor beëindiging de wapenleveranties aan bij de den de beide leiders hun steun aan de pogingen van de Arabische Liga om de Libanese crisis tot een oplos sing te brengen. Tevens zeiden zij dat de Sovjetunie en Frankrijk be- Gorbatsjov en Mitterrand lieten in hun verklaring weten ervan over tuigd te zijn "dat Libanon een soe verein, onafhankelijk, vereend land moet blijven en dat zijn territoriale stad vervuilen. Dit heeft de Moskovskoja Pravda gisteren ge meld. Het blad citeerde uit een rapport dat is opgesteld door de burgemees ter van de Russische hoofdstad,"Va- leri Sajkin. Deze schrijft daarin on der meer dat zijn stad honderden miljoenen guldens moet uitgeven om het milieu te redden dat is ver vuild door talloze mqtaalgieterijen, chemische fabrieken en andere in dustrieën die gevaarlijke dampen uitstoten en afval in de riolering lo- Volgens Sajkin leeft bijna de helft van de acht miljoen Moskovieten onder verontrustende milieu-om standigheden. Zo lopen de kinde ren langs de drukke ringwegen zes keer zoveel kans ziek te worden dan elders in de Sovjetunie. En verder hebben de inwoners van Moskou 40 tot 60 procent meer ademha lingstoornissen, aldus de burge meester voorgenomen verkiezingen te zul len uitsluiten en garandeerde het voortbestaan van de joodse neder zettingen in de bezette gebieden. burgeroorlog betrokken Libanese groeperingen. In een gezamenlijke verklaring ia twee dagen van overleg betuig- Veiligheidsraad. steunen, "in het bijzonder binnen middellijk staakt-het-vuren, het raamwerk van de Veiligheids- ferm in acht genomen dient te wor- raad van de Verenigde Naties". Bei- den". Volgens beide leiders is een de landen zijn permanent lid van de bestand een noodzakelijke voor- ken opnieuw naar de stembus wor den geroepen, vermoedelijk in ok tober. Tijdens een persconferentie ver klaarde de minister bij het bureau de premier, Kanellopoulos, gis teren dat het officiële justitéle on derzoek de komende drie maanden wordt gehouden. De vier schanda len waar de onderzoeken op zijn ge richt, betreffen: - de affaire rond de zakenman Ge orge Koskotas, de eigenaar van de Bank van Kreta, die failliet ging en een schuld van 400 miljoen gulden naliet. De bankier, die wordt be schuldigd van fraude en verduiste ring, is gedetineerd in de Verenigde Staten. Athene heeft zijn uitleve- anp) ring gevraagd; - de aanschaf van raketten en Amerikaanse F-16 en Franse Mira- ge-2000 gevechtsvliegtuigen - van elk 40 stuks -, waarbij de prijs met tw®e miljard gulden zou zijn ver hoogd, welk bedrag volgens de be schuldigingen in de zakken van Pa sok-partijleden zou zijn verdwenen; - de illegale uitvoer van graan, dat in feite uit Joegoslavië kwam, naar andere EG-litfstaten. De EG beboet te in 1987 Griekenland daarvoor met 5 miljoen gulden; - vermeend illegaal afluisteren van de telefoon door de Griekse PTT. Kanellopoulos onderstreepte dat als zich aanwijzingen voordoen voor nog 'onbekende schandalen' deze ook zullen worden onderzocht den leidt tot conclusies, er alles aan wordt gedaan te zorgen dat "de schandalen niet onder het tapijt ver dwijnen". President Polen pas na bezoek Bush gekozen WARSCHAU (AP) - De presidents verkiezing in Polen is uitgesteld tot na het bezoek van de Amerikaanse president George Bush volgende week. Dit is gisteren bekendge maakt door Politburolid Or- zechowski, die tevens leider is van de communistische fractie in de Poolse Tweede Kamer, de Sejm. Orzechowski deelde mee dat de verkiezing, die dient te geschieden door de Nationale Assemblee (de voltallige vergadering van de Sejm en de Senaat) pas na het bezoek van Bush kan plaatsvinden aangezien hoge regeringsfunctionarissen op 7 en 8 juli in het buitenland zijn en daarna hun aandacht dienen te wij den aan de ontvangst van de Ameri kanen. Het bezoek van Bush, die is uitge nodigd door de Poolse leider gene raal Wojciech Jaruzelski, vindt plaats van 9 tot 11 juli. Het is de be doeling dat Jaruzelski Bush tijdens bezoeken aan Warschau en Gdansk zal vergezellen. Buitenland kort Overstromingen Bij overstromingen als gevolg van zware regenval in het westen en zuidoosten van China hebben de af gelopen dagen zeker 64 mensen het leven verloren en zijn rond 400.000 mensen dakloos geworden. Op veel plaatsen zijn de verbindingen ver broken en veel landbouwgrond is ondergelopen. Greenpeace Tweehonderd Westduitse activis ten van de milieu-organisatie Greenpeace zijn gisteren een onder deel van het grote chemieconcern ■Hoechst-AG bij Frankfurt binnen gedrongen uit protest tegen de pro- duktie van chemicaliën die de ozon laag aantasten. De leiding van Hoechst maakte onlangs bekend dat zij de produktie van de chemica liën in 1995 zal stopzetten. Green peace wil een onmiddellijke stop. ANC-kantoor Het Afrikaans Nationaal Congres, de in Zuidafrika verboden anti- apartheidsbeweging, wil nog dit jaar een informatiekantoor openen in Washington. Het voornemen zal naar verwachting protest uitlokken van conservatieve Amerikaanse groeperingen die bezwaar maken tegen de Sovjet-steun die de Zuid- afrikaanse organisatie geniet en te gen haar marxistische gezindheid. Abortus Een Amerikaanse vrouwenorgani satie heeft aangekondigd in oktober een grote mars naar het Congres te zullen organiseren ter'verdediging van het recht op abortus. "We zullen de grootste massa mobiliseren in de geschiedenis van de vrouwenbewe ging", zei voorzitter Molly Yard van de Nationale Organisatie voor Vrouwen. waarde voor een contructieve dia loog tussen de verschillende Liba nese groeperingen. Gorbatsjov kwam dinsdag in Pa rijs aan voor een driedaags bezoek aan Frankrijk. Gisteren bracht hij een bezoek aan de Sorbonne in Pa rijs, waar hij studenten en hooglera ren de diepere bedoelingen van de door hem geinitieerde perestroika uit de doeken deed en de aanwezi gen opriep te helpen een vrediger wereld te c De Jamo subwoofer-oplossinq, muziekweergave - die weinig ruimte kost MOSKOU - Duizenden Moskovieten hebben gisteren de laatste eer bewezen aan de overleden voormalige president en minister van buitenlandse 'zaken van de Sovjetunie, Gromyko. Bloemen werden gelegd op het Novodjevitsj- kerkhof in Moskou waar een sobere plechtigheid plaatsvond. Het Politburo-lid Vorotnikov sprak een korte grafre de uit. Opmerkelijk veel hooggeplaatste Russische leiders ontbraken. Volgens waarnemers heeft daarbij een rol gespeeld dat Gromyko werd gezien als een vertegenwoordiger van het tijdperk-Brezjnev, dat inmiddels wordt ge zien als een periode van stagnatie en corruptie. (Foto epa> Gorbatsjov pleitte in zijn rede voor wereldwijde bescherming van het milieu, een halt aan de morele teloorgang en voor samenwerking tussen mensen uit de sectoren van cultuur, wetenschap en kunst in de Sovjetunie en Frankrijk teneinde de politieke en sociale problemen van deze tijd op te lossen. Dinsdagavond zei Gorbatsjov in een toespraak tijdens een staats banket dat het Kremlin nu dezelfde idealen van vrijheid en gelijkheid is toegedaan die aan de Franse Revo lutie ten grondslag lagen. Hij sprak zijn bereidheid uit de mensenrech ten te waarborgen. Hij riep ook op tot de totstandkoming van een nieuw Europa, door de tegenstel ling die sinds de Koude Oorlog tus sen Oost en West bestaat te slech ten. Op een persconferentie stelde een journalist de volgende vraag: "De Fransen kennen u nu beetje beter, maar sommige perioden uit uw le ven blijven een mysterie. Meneer de president, bent u gedoopt Gorbatsjov: "Ja, ik ben gedoopt. Daar is toch niets vreemds aan". Subwoofetsysteem voor belere geluidsweergave! Een baskasi de subwoofer. ergens in de kamer, en 2 kleine (slechfs 20 cm hoog) boxjes op de boekenplank of aan de muur geven u meer luisferpiezier t jp Nu mei gratis muurbeugels §6Ppfij§ Ojf&f BUDAPEST Twee maanden ge leden viel definitief de bijl voor een politicus die zijn eigen systeem overleefde. Janos Kadar werd 11 mei door het centraal comité van de Hongaarse Socialistische Arbeiders Partij met politiek pensioen ge stuurd. Op de partijconferentie, eind mei vorig jaar, kreeg Kadar als dank voor bewezen diensten het erebaantje van partijvoorzitter. Er waren toen lovende woorden van zijn opvolger als eerste secretaris van de partij, Karoly Grosz. door Hans Geleijnse Voor dit soort blijken van waarde ring was op die elfde mei geen ruim te meer. De man die vanaf zijn twin tigste jaar de partij diende, werd een politiek obstakel in de partij, die in ijltempo veranderingen onderging. Het centraal comité ontnam de ou de leider het partijvoorzitterschap en het lidmaatschap van het cen traal comité. Vrijwillig afscheid nemen kon Kadar niet. Dat bleek bij die roem ruchte partijconferentie vorig jaar al. Pas op het laatste moment stem de Kadar in met de constructie van partijvoorzitter, een baan die hem in elk geval nog de mogelijkheid bood zijn gezag te doen gelden in het centraal comité. Op diezelfde partijconferentie, nu door conservatieven beschreven als een 'putsch', beet Kadar nog van zich af. "Wij moeten alle aspiraties in de richting van bourgeois-demo- cratie en anarchie afwijzen. De lei dende rol van de partij is onmisbaar in de opbouw van het socialisme. De principes van het democratisch centralismemogen niet worden verloochend, het organiseren van fracties binnen de partij is ontoe laatbaar", waarschuwde hij in zijn openingsrede. Een jaar later heeft de partij het parlementarisme omarmd, komen er vrije verkiezin gen met meer dan een partij, zijn er zogenaamde platforms van zowel conservatieven als hervormers bin nen de partij en is het democratisch centralisme al bijna afgeschaft. Grosz, zelf door de snelle ontwik kelingen ingehaald en politiek bijna Janos Kadar uitgerangeerd, zei het al: "De fysie ke en psychische toestand van ka meraad Kadar wordt zeer beïnvloed door de politieke veranderingen die zich in ons land voltrekken". En zijn naaste omgeving wist hoezeer het wegvallen van enkele zekerheden hem aangreep: het schrappen uit de partijboekjes van de term contra-re volutie voor de opstand van 1956, het eerherstel voor Imre Nagy, des tijds lid vart het politbureau en rege ringsleider en het onderzoek naar de politieke processen in 1958 die een eind maakten aan het leven van Nagy en zijn kompanen. De herbe grafenis van Nagy, een kleine maand geleden, symboliseerde de nieuwe verhoudingen, die Kadar niet meer kon bevatten. 1956, het jaar van de 'contrarevo lutie' was de open wonde in Kadars leven. Nadat hij meer dhn twee jaar had doorgebracht in de cellen van de stalinistische partijleider Matias Rakosi, zocht hij contact met Rako- si-tegenstanders. Veel van hen ble ken bereid tot het uiterste te gaan. Op 25 oktober dat jaar, drie dagen nadat de studenten met hun massa le demonstratie bij het staatstelevi siebureau, een nieuwe ontwikke ling op gang brachten, werd Kadar partijleider. Een week later beet hij Sovjet-ambassadeur Joeri Andro pov toe: als jullie tanks komen zal ik ze met blote handen bevechten. Op 1 november 1956 was Kadar spoorloos verdwenen, nadat hij eerst zijn instemming had betuigd met de jongste besluiten van de Na- gy-regering: uit het Warschau-Pact, nieuwe en vrije verkiezingen.In het kielzog van de Sovjet-invasiemacht keerde hij een week later terug en riep hij een nieuwe regering uit. Nog steeds weet niemand wat Ka dar en zijn 70-jarige 'knecht' Ferenc Munnich in die eerste dagen van no- vember'56 precies met de Sovjets hebben besproken. Nog steeds weet niemand waarom Kadar plot seling overliep van opstandelingen naar Moskou. De onderzoekscom missie die de partij heeft ingesteld kan nu niet meer de meest betrok kene ondervragen. Kadar de zwijgzame, die na 1956 twee jaar terreur toestond om ver volgens Hongarije langzaam maar zeker een unieke plaats in Oost-Eu ropa te bezorgen. Zijn credo: dwang helpt niet, mensen moeten worden overtuigd. In de praktijk kwam dat neer op een socialisme dat draaglijk was voor de bevolking. Tien jaar na de Sovjet-invasie was Kadar, eens de verrader van Nagy, de meest po pulaire leider in Oost-Europa. Kadar was geen intellectueel: een i die wellicht zijn com munistische idealen putte uit een armoedige jeugd. In 1912 als onwet tig kind geboren, in zijn jeugd nooit door vrienden geaccepteerd, altijd een vreemde gebleven, zoals hij het zelf eens uidrukte. Een schaker ook, zowel aan het bord met de 64 velden als in de poli tiek. Hij wist hoe beperkt de politie ke speelruime in het door Moskou gedomineerde Oost-Europa is en handelde daarnaar. Nooit een kwaad woord over de kameraden in het Kremlin. Kadar was een 'echte Hongaar', zo omschrijven een aan tal westerse croniqueurs hem: lang- zaaam sprekend, veel kleurrijke voorbeelden, innemende lach. Zijn tragiek was dat hij van een populaire Hongaarse leider de laatste jaren verwerd tof een politie ke paria.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5