Inseminatie straks in aparte praktijk Schiphol in de ban van een oude vliegtuigbom Artsen Radboud nemen initiatief 'Nijpels hield gegevens bodemvervuiling achter' 'Hotline' gewenst voor incidenten als met MiG 'Eigenlijke functie scholen in gevaar' 11! ta Gol<l r'lm 100 lso W 'Slr fSiwiSïjj I ff p fulfill I DONDERDAG 6 JULI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 ADVERTENTIE Gezien op TV?! IkKodgcoi/J Aanbiedingen geldig t/m za 15 juli of zolang de NIJMEGEN (GPD) - Er komt los van het Sint-Radboudziekenhuis in Nijmegen een prak tijk waar vrouwen zich kunstmatig kunnen laten insemineren. Enkele artsen van het zie kenhuis hebben daartoe besloten, nu bestuur en directie in overleg met de Katholieke Universiteit hebben besloten per 1 augustus te stoppen met insemineren. i verge- ;r ande- Nijmegen "Wij zijn het niet eens met het be sluit om met insemineren te stop pen". zegt prof. dr. R. Rollard, hoofd van de afdeling obstetrie en gynae cologie van het Radboud. Hij is een van de initiatiefnemers voor een aparte praktijk, los van het zieken huis. De plannen zijn vorderd stadium. De praktijk die hij ren in het centrum v willen openen komt geheel los het ziekenhuis te staan. De betrok ken artsen willen in een stichting hun werk gaan doen. "De stichting is niet gericht op het maken van winst, maar er moet ook geen ver lies worden geleden", aldus Rol land. De mensen die bij de nieuwe praktijk aankloppen moeten net als nu in het ziekenhuis een eigen bij drage betalen. Het katholieke Radboudzieken- huis wil stoppen met insemineren, omdat de anonimiteit van de zaad donor na recente uitspraken van de rechter en wetgeving inzake per soonsregistratie niet meer kan wor den gegarandeerd. Het bestuur wil de donor beschermen tegen "een la tere, eventuele confrontatie met zijn biologische nakomeling". De rechter heeft in een enkel ge val een inzagerecht in medische dossiers toegekend. Voor het Rad boud, en de daarmee gelieerde Ka tholiek Universiteit is dat een pro bleem. De zaaddonors is immers anonimiteit beloofd. "Voor het be stuur is het onzeker of dossiers van zaaddonors kunnen worden opge vraagd. Totnutoe werd dat veron dersteld niet te kunnen. Voor mij is CDA-kamerlid: plan gedoemd tot mislukken NIJMEGEN - Volgens het Nijmeeg se CDA-Tweede-Kamerlid Ad Lan- sink, specialist volksgezondheid in zijn fractie, is het plan voor eën aparte kliniek voor kunstmetige in seminatie tot mislukken gedoemd. "Dat die erkend zal worden door het ministerie van WVC, daar is geen sprake van. Ze hebben een vergun ning nodig, maar die krijgen ze niet, want alleen de academische zieken huizen mogen KI doen, en daarom hoeven ze ook niet te rekenen op vergoedingen van ziekenfondsen en ziektekostenverzekeraars". Lansink vindt overigens dat de gyneacoloog Rolland maar ontslag nemen als arts in het Radboud-zie- kenhuis. "Iemand met zulke ideeën moet toch niet in een katholiek zie kenhuis willen werken. Ik ben een liberale man, maar als CD A-er vind ik het verzoek van de bisschoppen en de paus toch wel even belangrij ker dan wat meneer Rolland vindt. Anonieme donors? Dat is al hele maal niet in het belang van het kind, dat gewoon wil weten wie zijn vader is. Waarom moeten donors weglo pen voor hun verantwoordelijk heid? Dat heeft enorme psychische effecten op een kind", aldus Lan sink. Een woordvoerder van WVC kon gisteren bevestigen noch ontken nen of er een vergunning voor de KI-praktijk nodig is. Binnenland kort dat nog geen uitgemaakte zaak", al dus Rolland. Hij noemt het besluit om te stop pen met de inseminatie van zaad van onbekende donors niettemin "begrijpelijk, want het ziekenhuis bestuur heeft nu eenmaal te maken met de instructie van het Vaticaan". Zwangerschappen zouden volgens die instructie uitsluitend op een na tuurlijke manier tot stand moeten komen. In het ziekenhuis mag straks alleen nog geïnsemineerd worden met het zaad van de echtge noot. Rolland: "Wij vinden dat deze voorziening in zijn geheel gehand haafd moet blijven. De ervaring die wij hiermee sinds 1984 hebben op gedaan heeft ons bevestigd dat KI voor goed gemotiveerde paren een bijzonder goede manier van hulp verlenen kan zijn". DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamerleden Melkert (pvdA) en Tommei (D66) vinden het onbe hoorlijk dat minister Nijpels van milieubeheer informatie heeft ach tergehouden over de vervuiling van de bodem. Uit een vertrouwelijk rapport van het adviesbureau Data Process blijkt dat de bodem op meer dan honderdduizend plekken zo ernstig is vervuild dat er moet worden gesaneerd. Tot nu toe werd -op basis van provinciale inventari satielijsten- aangenomen dat het ging om niet meer dan tienduizend vervuilde plekken, waarvan er zes tienhonderd voor sanering in aan merking komen. De Kamerleden zijn verbaasd dat het Nationaal Milieubeleidsplan niet over de nieuwste cijfers rept, terwijl Nijpels bij het opstellen er van al wel over deze gegevens be schikte. De Kamerleden willen de minister hierover aan de tand voe len en hebben inmiddels schriftelij ke vragen gesteld. Volgens het ministerie zijn de cij- DEN HAAG/MOSKOU (DPA/Rtr.) - In West- zowel als Oost-Europa zijn naar aanleiding van de vlucht van een onbemand Russisch gevechts vliegtuig Over Nederland en België, stemmen opgegaan om een perma nente 'hotline' aan te leggen tussen NAVO en Warschaupact om te kun nen overleggen bij incidenten. De NAVO kreeg dinsdag geen waarschuwing vanuit Polen of de DDR dat een Russisch gevechts vliegtuig op het punt stond het wes terse luchtruim binnen te vliegen. Na een onbemande vlucht van ruim 900 km stortte het toestel neer bij Kortrijk in België, waarbij een jon gen van 18 om het leven kwam. In het dagblad Izvestia zegt gene raal Sjaposjnikov, adjunct-opper bevelhebber van de Russische luchtmacht dat "een operationele verbinding noodzakelijk is in dit soort gevallen". De generaal rea geerde op de suggestie van de Belgi- sche minister van defensie. Guy Coëme, een permanent verbin dingssysteem op te zetten tussen de twee militaire bondgenootschap pen. In Nederland heeft Sovjet-ambas sadeur Chikvaidze heeft gistermid dag namens zijn regering zijn ver ontschuldigingen aangeboden voor de schending van het Nederlandse luchtruim door de MiG-23 straalja ger. Hij verzekerde dat er geen spra ke was van enige opzet het Neder landse luchtruim te schenden en dat er maatregelen genomen moe ten worden om herhaling te voorko- De Nederlandse regering aan vaardt de aangeboden verontschul digingen en wacht verdere informa tie af. Nederland wil vooral weten waarom de Sovjet-autoriteiten niet hebben gewaarschuwd alvorens de MiG het Nederlandse luchtruim binnenvloog. Sjaposjnikov zegt in Izvestia dat de pjjloot van het toestel, Nikokg Skuridin, het toestel in de richting van de zee had gestuurd, weg van bevolkt gebied, voor hij de jager verliet. "Hij was zeker dat de MiG in zee zou vallen op korte afstand van waar hij er uit sprong", aldus de ge neraal. In Nijmegen ondergaan ongeveer 100 gehuwde vrouwen per jaar een inseminatie-behandeling. Zestig krijgen op deze wijze een kind. Zon der KI zouden ze kinderloos blij ven. In een beperkt aantal gevallen wordt geïnsemineerd met zaad van de eigen man, maar in de regel wordt een beroep gedaan op de veertig anonieme donors van de spermabank, die eveneens in het ziekenhuis is gevestigd. Deze do nors zullen niet automatisch 'mee verhuizen' naar de nieuwe praktijk. Momenteel zijn nog pakweg zes tig vrouwen bjj het Radboud in be handeling voor KI. Rolland meent dat het nog ten minste een half jaar of langer zal duren "voordat alle toe zeggingen zijn nagekomen". Daar na zal de stichting een behandeling kunnen bieden, denkt hij. fers, die Data Process in opdracht van VROM verzamélde, echter "bo terzacht". Het rapport dat april vo rig jaar werd afgerond, wordt naar verwachting volgende maand gepu bliceerd als bijlage van het tienja ren-scenario voor de bodemsane ring. 'Nederland Gifvrij', een samen werkingsverband van Natuur en Milieu, Milieudefensie en enkele andere milieuorganisaties, is niet verbaasd over de cijfers van Data Process. 'Gifvrij' wijst er op dat de zelfde gegevens voor een deel al ver werkt zijn in het rapport 'Zorgen voor Morgen'. 'Nederland Gifvrij' gaat ervan uit dat de cijfers van Data Process kloppen en pleit voor een grondige schoonmaak. Op dit moment is on geveer 200 miljoen gulden per jaar beschikbaar voor het saneren van vervuilde terreinen. Om de bodem op den duur werkelijk schoon te krijgen is jaarlijks een miljard gul den nodig, aldus woordvoerster Versteegde. DEN HAAG - Onder aanvoering van voorzitter Dolman van de Tweede Kamer is gisteren in Den Haag het Vis serspad, een wandelroute langs de Zuidhollandse kust, in gebruik genomen. De wandelroute heeft een lengte van honderd kilometer. (foto anp) VALKENSWAARD (ANP) - De politie in Valkenswaard heeft een 49-jarige vrouw uit die plaats aan gehouden. Ze wordt ervan ver dacht 38 in snoeppapier verpakte pilletjes op straat te hebben ach tergelaten. Een deel van die ta bletten is voor kinderen dodelijk. Een woordvoerder van de politie heeft dit gisterën meegedeeld. De politie spreekt van "een lugubere zaak". De eerste pilletjes werden dins dagmiddag gevonden. Ze zaten in een bonbondoosje waarop met een pen "snoepjes voor iedereen" was geschreven. De tabletten wa ren afzonderlijk verpakt in papier Dodelijke pilletjes in snoeppapier dat wordt gebruikt om echte zuurtjes in te verpakken. Het doosje werd gevonden door een kind dat er mee naar zijn ouders stapte. Die waarschuwden op hun beurt de politie. Tijdens een uitvoerig buurton derzoek werd nog een tweede doosje gevonden. Alles bij elkaar gaat het om drie soorten witte en rose pillen waarvan twee soorten dodelijk kunnen zijn. Tijdens het onderzoek meldde zich een getui ge die had gezien dat de aange houden vrouw een van de doosjes op straat legde. In de betreffende wijk wonen veel kinderen. De verdachte wordt poging tot moord ten laste gelegd. Ze ont kent maar de politie heeft tijdens een huiszoeking voldoende be wijzen gevonden om aannemelijk te maken dat de doosjes inder daad afkomstig zijn van de vrouw, die al geruime tijd een psychiatrische behandeling on dergaat. Volgens de piloot is de naver- brander tijdens het opstijgen uitge gaan, waarop het toestel vaart ver loor, zei hij. Doordat de vlieger de schietstoel gerbuikte zou het vlieg tuig weer voldoende vaart hebben gekregen om verder te vliegen. "Op dit moment heb ik geen informatie of de radarsystemen op het grond gebied van Polen en de DDR het toestel hebben gezien", zei Sjaposj nikov. Het toestel had een automati sche vluchtrecorder aan boord die mogelijk zal aangeven wat is ge beurd, voegde hij er aan toe. De Sovjet-minister van defensie, Dimitri Jazov, wist gisteren geen antwoord op de vraag waarom het vliegtuig niet werd neergehaald door de Poolse luchtafweer of het noordelijk onderdeel van het Sov jet-leger. "Het is moeilijk te zeggen waarom het niet is opgespoord en neergeschoten. Er moet een groot schalig onderzoek komen", zei hij. Meisje gewond bij omvallen decorstuk op NS-feestterrein UTRECHT (GPD) - Een elfjarig meisje uit Waalwijk is gistermiddag gewond geraakt toen een multiplex decorstuk omwaaide op het evene ment 'Treinen door de tijd' van de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht. Het kind liep een hersen schudding, verwondingen aan het gezicht, kneuzingen en schaafwon den op. Het meisje kon na behande ling in het Academisch Ziekenhuis met haar ouders mee naar huis. Het is voor de tweede maal dat er een ongeluk gebeurt "op 'Treinen door de tijd', de jubileummanifesta tie van de NS op het terrein van de Jaarbeurs. Op woensdag 21 juni overleed een zesjarig Utrechts jon getje en raakten drie mensen ge wond, van wie een ernstig, nadat een klimwand op hen terecht kwam. Deze wand was niet veran kerd. Vorige week werd het evenement heropend, nadat er volgens de NS alle voorzorgsmaatregelen waren genomen om verdere ongevallen te voorkomen. Alle speelwerktuigen werden met staaldraad verankerd. Dat zou ook het geval moeten zijn geweest met het multiplex decof van 4.80 meter breed en drie meter hoog. Dit werd gebruikt door een theatergroep, die gistermiddag een voorstelling wilde geven. De afde ling Bouw- en Woningtoezicht van de gemeente Utrecht stond het op treden toe, mits het decor stevig vast zou staan. Bij voorstellingen eerder deze week was dat ook het geval. Gistermiddag ontbrak de veran kering. Om kwart voor twee kreeg de wind greép op het decorstuk en het viel op het Waalwijkse meisje. De Utrechtse recherche heeft van het Openbaar Ministerie opdracht gekregen de zaak uit te zoeken. DEN HAAG (GPD/ANP) - De sa menleving stelt zulke hoge en uit eenlopende eisen aan het onderwijs dat de eigenlijke functie van scho len ten onder dreigt te gaan. Dat zei de Nijmeegse hoogleraar Van Lies hout gistermiddag bij de presenta tie van een rapport over het Neder landse onderwijsbestel. Dit 'landen- rapport' vormt de basis voor een on derzoek van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) naar de kwa liteit van het onderwijsbeleid in Ne derland. Volgens Van Lieshout en zijn me de-auteurs doet de samenleving te vaak een beroep op het onderwijs om maatschappelijke vraagstukken aan te pakken. Ook vragen de op stellers van het rappdrt zich af of voorlichting over tal van onderwer pen wel een echte onderwijstaak is. "Technologische ontwikkelingen, emancipatie, milieuzorg, beroeps voorbereiding. Is dat niet een over daad aan wensen en verlangens om mee bij het onderwijs aan te klop pen?", vroeg Van Lieshout zich af. Een van de kerntaken van de school is volgens de rapporteurs "het open en kritisch leren van waarden en normen", want een kri tische houding is jiiet alleen voor de wetenschap maar ook voor de sa menleving van groot belang. Juist het aankweken van deze instelling dreigt in het gedrang te komen, meent Van Lieshout. Ook de voorzitter van het Neder lands Christelijk Werkgeversver bond (NCW), Weijtenberg, heeft meegewerkt aan het landendocu- ment. Hij is verheugd dat het onder wijsbestel eens grondig door een buitenstaander wordt doorgelicht. "U moet het vergelijken met het in huren van een extern organisatie bureau. Veelal weten de bedrijven in kwestie allang waar de schoen wringt, maar is het klimaat nog niet rijp om dat zwart op wit te zetten. Voor een buitenstaander is dat ge makkelijker", aldus Weijtenberg. De onderwüsspecialisten van de OESO brengen dit najaar op uitno diging van minister Deetman (on derwijs) een bezoek aan tal van on derwijsinstellingen in Nederland. Hun analyse van het Nederlands onderwijsbeleid wordt eind decem ber verwacht. Deetman zei gisteren veel belang te hechten aan een tota le doorlichting van het onderwijs. - i'l 'kodacolor WP 36 opnamen. 3 Halen, 2 betalen. Kodak S100 EF kompakt camera Per 3 5tuks-44k5"29.90 Met ingebouwde flitser en lenskap. Nu in speciale kadoverpakking met tas, batterij en Kodacolor Gold film. 5 Jaar garantie. J29?" Werkverkeer De gemiddelde afstand in het woon werkverkeer is tussen 1984 en 1988 gegroeid met 1,4 procent tot 14,8 ki lometer. Ten opzichte van 1980 be draagt de stijging zelfs 12,1 procent. Dat blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). De stijging is vooral veroor zaakt door de relatieve daling van het aantal mensen dat 10 kilometer of minder van zijn werk woont. Gierput De 28-jarige landbouwer J. de Graaf uit het Brabantse Baarschot, ge meente Diessen, is gisteren samen met zijn 51-jarige oom M. Rikken uit het Gelderse Bemmel, in de gierput van De Graaf bedwelmd geraakt en verdronken. Volgens een woord voerder van de rijkspolitie zat in de 2,5 meter diepe put slechts 35 centi meter gier. Er hing echter een zeer sterke concentratie ammoniak- damp. Celstraf Het Amsterdamse gerechtshof heeft twee 27-jarige inwoonsters van Amersfoort gisteren veroor deeld tot respectievelijk zes en vijf jaar gevangenisstraf wegens moord op Tinus Drenth. De vrouwen, de ex-echtgenote van Drenth en haar buurvrouw, werden eerder, na een eis van twaalf jaar, door de recht bank in Utrecht veroordeeld tot drie en 2,5 jaar celstraf. De procu reur-generaal eiste acht jaar cel te gen beide SCHIPHOL - Wachten. Iets an ders zat er voor de op Schiphol terugkerende luchtreizigers niet op. Wie de pech had zijn au to geparkeerd te hebben op het vlak voor het stationsgebouw gelegen parkeerterrein P4, moest engelengeduld hebben. Begrip voor de situatie over heerste. Slechts een enkele rei ziger vond het belachelijk dat hij na uren vliegen voor zoiets kleins als een bom zijn kostbare tijd moest verspillen. door Piet Teeling "Waar kan ik een claim indienen", vroeg een reiziger uit Barneveld die van New York via Frankfurt in Am sterdam was geland. "Dit pik ik niet. Dit kost me geld. Ik wil met mijn auto, die hier geparkeerd staat, zo snel mogelijk weg. Zo niet, dan dien ik een claim in". Hoe de vertegenwoordigers de luchthaven Schiphol ook op de man inpraatten, voor enige rede bleek hij niet vatbaar te zijn. Hij werd uiteindelijk opgehaald door een kennis. Het afsluiten van het parkeerter rein was slechts een van de maatre gelen die de luchthavendirectie op voorspraak van de Explosieven Op- ruimings Dienst (EOD) had geno men. Schiphol was voor treinreizi gers al vanaf het middaguur onbe reikbaar geweest. NS zette bussen £3niü t M* j Terwijl twee experts het handboek raadpleegden, bekeken gisteren twee andere medewerkers van de Explosie- jen Opruimingsdienst de zware vliegtuigbom in de bouwput. (foto anp> in die vertrekkende passagiers van voer, een in de haast geregelde op- de stations Amsterdam-Lelylaan en haaldienst of openbaar vervoer per Hoofddorp naar de luchthaven pen- bus of taxi. Taxibedrijven op de delden. De aangekomen reizigers luchthaven deden goede zaken en waren aangewezen op eigen ver- konden de plotselinge drukte nau welijks aan. Even voorhalf een had een dragli ne-machinist die graafwerkzaamhe den verrichtte voor de bouw van de tweede Schipholtunnel, een onbe kend projectiel in zijn bak mee naar boven genomen. Eenmaal boven water gleed het 1 meter lange en 30 centimer dikke voorwerp terug in het water van de bouwput. De ma chinist staakte onmiddellijk zijn werkzaamheden. Ook de andere werkzaamheden, waaronder het heien in de onmiddellijke nabijheid van de vindplaats, werden gestaakt. Ontsteker De EOD, bezig met een uitgebreid bommenonderzoek op Schiphol- Oost, werd erbij gehaald. Duikers van de Haarlemmermeerse brand weer daalden af in de bouwput om de bom te lokaliseren, echter zon der resultaat. Pas tegen vijf uur ta kelde de dragline het projectiel naar boven. EOD-kapitein M. J. Huij- bers: "We zagen meteen dat het om een 500-ponder ging. Een Engels ty pe vliegtuigbom. Het probleem was echter, dat de ontsteker gedeeltelijk was afgebroken, waardoor we geen gebruik konden maken van onze op afstand bedienbare apparatuur. Het betekende ook dat er maar een ma nier overbleef om de bom onscha delijk te maken, namelijk met de hand". Terwijl uit voorzorg een gebied binnen een straal van 150 meter werd afgezet voor aller verkeer, be gon een van de medewerkers van de EOD met het onschadelijk maken van de bom. Op afstand moesten luchtreizigers lijdzaam toezien hoe de minuten verstreken. Om half tien gisteravond gaf kapitein Huy- bers het sein dat met de demontage van de bom kon worden begonnen. Het stationsgebouw werd herme tisch afgesloten. Vertrekkende rei zigers, er vertrokken nog vijf vlieg tuigen. moesten via een achterdeur van het luchthavengebouw het vliegtuig zien te bereiken. Ook de wegen werden afgesloten: slechts het luchtverkeer ging door. De luchtverkeersleiders uit de ver keerstoren werden uit voorzorg overgeplaatst naar een mobiele post ergens op het landingsterrein. Om tien uur was het karwei geklaard. Het projectiel werd op een leger truck afgevoerd. Hekken Het wachten van de reizigers die met hun auto naar huis wilden, werd pas tegen half elf beloond. Pas op dat moment werden de hekken verwijderd en konden de automobi listen hun voertuig ophalen. Pleis ter op de wonde vormde het feit dat ze zonder betaling het parkeerter rein mochten verlaten. Pas tegen middernacht keerde de rust op de luchthaven Schiphol terug en ver dwenen de files van komende en vertrekkende automobilisten. Vandaag zuljen de werkzaamhe den aan de nieuwe Schipholtunnel gewoon worden voortgezet. Voi- gens kapitein Huijbers van de EOD moeten er op het luchthaventerrein meer projectielen, vermoedelijk af komstig van Engelse vliegtuigen, liggen. "Ik verwacht dat een derge lijke bom ook op een van de 38 ver dachte plekken die we op Schiphol- Oost hebben aangetroffen zal lig gen. Maar je hebt ook best kans, dat we meer van dergelijke projectielen zullen aantreffen op Schiphol-Cen- trum, nu daar toch op grote diepte wordt gegraven".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3