Jager Verhoef: 'Recreant komt niet in gevaar' 'Gemeente moet meer bedrijfsmatig werken' Geëmancipeerde gemeente gaat voorbij aan belangen vrouwen AVONDDRIEDAAGSE WARMOND Gesprek over verplaatsen camping Westeindseweg Echtpaar uit Zoeterwoude verdacht van steunfraude LEZERS LEIDSCH/ ALPH1NS DAGBLAD LET OP! Ons nieuwe 'lezersservicestempel' betekent voor u vaak vele guldens korting! DONDERDAG 6 JULI 1989 REGIO LEIDEN Welzijnsplan: weinig interesse verenigingen VOORSCHOTEN - Ondanks een kortgeleden verzonden brief van de gemeente Voorschoten, waarin een bezuiniging van 82.000 gulden werd aangekondigd op toegzegde subsi diebedragen, bezochten gister avond maar vijf vertegenwoordi gers van verenigingen de hoorzit ting over het welzijnsplan 1990. De vertegenwoordiger van de stichting Impeesa toonde zich te leurgesteld over de niet toegekende subsidie voor het door deze scou tinggroep georganiseerde 'meiden- werk'. Hoewel de meningen over de vormen van meidenwerk nogal ver deeld waren, bleek wethouder L.L. Marselis van welzijn toch bereid een nieuwe subsidie-aanvraag voor deze categorie in behandeling te ne- Tevens sprak de vertegenwoordi ger van Impeesa zijn teleurstelling uit over het feit dat de opleidings- kosten voor de vorming van het ka der van de groep niet structureel worden gesubsidieerd. In 1989 werd hier nog een bedrag van 1.600 gulden voor uitgetrokken. Voor 1990 is dit bedrag niet meer in het welzijnsplan opgenomen. Buurtwerk De jeugdwerker, die namens het buurtwerk Bloemenwijk/Bosch- geest sprak, kon gisteravond met een tevreden gevoel huiswaarts ke ren. Nadat hij had toegelicht dat het bestuur zich zorgen maakt over een nog niet bekend huurbedrag voor de nieuwe accommodatie in de wijk, met de gemeente zijn daarover nog steeds geen afspraken ge maakt. stelde de wethouder hem ge rust. Zonodig zal de tegemoetko ming worden aangepast. Geen waarschuwingsborden in Koudenhoom WARMOND - Jager G.J. Verhoef is niet meer van plan om bij de toegangspaden van het Warmondse eiland Kouden- hoorn borden te plaatsen met de waarschuwing dat er ge jaagd wordt. Dat heeft volgens hem geen zin, omdat eerder geplaatste borden door onbekenden zijn weggehaald. Bo vendien denkt hij dat het jagen zo zorgvuldig geschiedt dat daarvan geen gevaar is te duchten. Het Warmondse eiland Koudenhoom waar 's morgens vroeg en 's avonds laat wordt gejaagd. Vorig jaar ontstond enige deining nadat de gemeente Warmond een zes-jarig contract met Verhoef was aangegaan over het recht om op Koudenhoom te jagen op dieren zoals wilde eenden, hazen, fazanten, zwarte kraaien en wilde katten. De Warmondse A.M. van Ree- Van der Munnik neemt nog niets van haar bezwaren van vorig jaar te rug. Volgens haar wordt nog steeds niets gedaan om de veiligheid van de recreant op Koudenhoom te waarborgen. Bovendien vindt Van Ree het onverteerbaar dat er een ja ger is ingeschakeld nog voordat er een wild beheersplan gemaakt is. Van Ree is overigens niet tegen het jagen op zich. "Er zijn grote meeuwenkolonies op Kouden hoom waaraan naar mijn mening wel eens wat mag worden gedaan. Ik vind dat het eiland dan wel voor een week moet worden afgesloten, zodat jagers daar een week hun Leiderdorp wil verbetering klantvriendelijkheid LEIDERDORP - De meente Leiderdorp klantvriendelijker gaan wer- ge- Procedures worden niet altijd wil doelmatig gevolgd. Vaak zijn ver schillende bureaus tegelijklertijd management houdt zich te veel be- bezig met hetzelfde onderwerp en zig met uitvoerende taken. Dit gaat 1 AmKtonarnn on rlo c/n DeZlg mei neizeiiae Onuei werp en iië mei U11VUC1CIIUC Idkcii. 1/11 6 Ken. /\mDienaren van ae se- dat betekent tijdverlies. Voor bur- gepaard met veel dubbel werk cretarie en de dienst ge- gers is het dan ook onduidelijk wie dus tijdverlies, meentebedrijven zijn begon- zij met vragen en wensen moeten nen aan een uitgebreide re benaderen. 'Onze organisatie kent Voor de verwezenlijking vele procedures die niet produkt- gewenste situatie is op korte ter- organisatie. Het college van gerjcht zyn, maar dienen om de hui- mijn ongeveer 100.000 gulden no- 1wethou- dige organisatie te laten functione- dig. Met dat bedrag worden onder schrijven de ambtenaren burgemeester en ders ondersteunt de veran deringsoperatie die onge- ^ganisatie van de gemeente cretarie en de dienst der gemeente- 10 juli over de nota en zal dan advies bedrijven op te heffen zamenlijke dienst van te maken. uitbrengen over het beschikbaar stellen van dit geld. enkele arbeidskrachten getrokken die de tijdelijke extra innnnn ij v. werkdruk door de uitvoering van de veer 1UU.UUU gulden moet moeten bestaan uit één dienst. In de reorganisatie moeten opvangen. De kosten en naar verwachting nota wordt voorgesteld om de se- raadscommissie financiën praat op enkele jaren in beslag zal ne men. Management en staf van de ge meente stelden in onderling overleg de nota 'Kwaliteitsverbetering ge meente Leiderdorp' samen. Daarin komen ze tot de conclusie dat hun gemeente-apparaat te star is, niet flexibel genoeg en te weinig pro- duktief. De medewerkers van de secreta rie zouden meer bedrijfsmatig moe ten werken, zo staat in de nota. De WARMOND - Aanzienlijk minder mensen dan vorig jaar zijn gisteravond begonnen aan de avonddriedaagse in Warmond. Slechts 80 personen hebben zich ingeschreven voor de wandelingen over vijf of tien kilometer. Vorig jaar waren dat er nog 125. Mevrouw Th. de Haas van muziekvereniging St. Matthias is teleurgesteld over de lage opkomst. Het is de derde derzoek keer dat deze Warmondse club de avonddriedaagse organiseert. "Maar we laten de moed niet zaaken, volgend zerswoude jaar gaan we gewoon door", aldus De Haas. Vanavond leggen de vijf kilometer-lopers hun parcours af op recreatie-eiland Koudenhoom. De tien kilometer lopers gaan langs de Zijl naar leiden en maken daar een rondje door de Merenwijk. (foto Holvast) werk kunnen doen. Dan ben je daar van af en kan ik met een gerust hart op het eiland komen". Een andere manier om het veiliger te maken is volgens haar door het in de mast hij sen van een rode bal die iedereen kan zien. Jager Verhoef heeft inmiddels van het ministerie van landbouw en visserij een vrijstelling gekregen om op het land van Koudenhoom te jagen. Het recht om op het water vo gels af schieten had hij al veel lan ger. Een van de voorwaarden die aan de jaagvergunning op het land is verbonden, is dat Verhoef een wildbeheersplan maakt. Daarin wordt vastgelegd van welke dieren er welke hoeveelheden aanwezig moeten zijn op Koudenhoom. Ver hoef is nu nog bezig met het samen stellen van dit wildbeheersplan. De jager ontkent stellig dat het ja gen gevaar oplevert voor recreanten op Koudenhoom. "Dat ligt er na tuurlijk aan hoe de jager zijn geweer hanteert. Een goed jager schiet niet in het wilde weg", aldus Verhoef. Daarnaast stelt Verhoef dat hij al leen 's morgens vroeg of 's avonds laat, wanneer Koudenhoom verla ten is, zal gaan jagen. Ook mijdt hij het eiland tijdens hoogzomer en zal hij alleen in de lente en het najaar dieren afschieten. ZOETERWOUDE - Een echtpaar uit Zoeterwoude-Dorp is dinsdag aangehouden op verdenking van steunfraude. Het echtpaar zou de sociale dienst van dat dorp voor een bedrag van tenminste 40.000 gulden hebben opgelicht door er in de pe riode dat zij een uitkering ontvin gen zwart bij te werken. De man (37) werd in zijn woning aangehouden, zijn 33-jarige echtge note werd in een pand in Leiden op gepakt. Beiden zijn in de loop van woensdag weer vijgelaten. Aan de aanhouding ging een uitgebreid on- de rijkspolitie van Ha- n de sociale recherche de gemeente Leiden vooraf. De steunfraude heeft ongeveer twee jaar geduurd. ZOETERWOUDE - Wethouder A. van der Heijden (ruimtelijke orde- Leidschendam, huidige structuur sluit niet aan op nin®> S33' met Gedeputeerde Sta- de camping valt binnen deze ge- de behoefte van burgers. De ge- ten praten over een mogelijke ver- meente. Van der Heijden erkent dat meente denkt te weinig na over de Plaatsing van de camping Buiten- service aan Leiderdorpers Ambte- mst aan de Westeindseweg. De wet- sprake is van enige verkeersover- naren ontbreekt het aan een 'markt- houder doet dit op verzoek van zijn last op de smalle Westeindseweg en klantgerichte instelling'. Een be- Partijgenoot S. van der Salm die gis- drijfsmatige aanpak moet' ambtena- teravond ook 'kostenbewust' Als voorbeelden worden de de grote hoeveelheid verschillende lo- vindt verplaatsing toch niet commissievergade- echt nodig. "Ik wil er geen halszaak van maken", aldus de wethouder: "Ik denk ook niet dat zo'n verplaat sing veel kans van slagen heeft". Van der Salm is niet de enige die Van der Heijden doelt op het geld ring stelde dat de camping keersoverlast zorgt. ketten genoemd, de drie afzonder- moeite heeft met de aanwezigheid dat de gemeente op tafel moet leg- lijke telefoonnummers en drie de camping op die plaats. Ook gen verplaatsing mogelijk te cepties die de gemeente telt. De de Stichting Zuid-Hollands Land- maken: "De kosten zullen niet ge- j:11i„: cnhon Hooft in Hot vorioHon vor. rine znn. Ik zou bovendien niet we- dienstverlening aan burgers leidt schap heeft onder deze onoverzichtelijke 'situa het verleden klaart dat de rust van de polder door ten y de camping wordt verstoord. Het- moet" VOETVEREN OP KAART RIDDERKERK - Het voetveer Warmond-Oud Ade maakt deel uit van een kaartspel met veerpontjes dat wordt uitgegeven door de Vere niging Vrienden van de Voetveren. Het kaartspel heeft kortgeleden zijn derde druk beleefd en daarbij is gebleken dat er inmiddels zoveel voetveren zijn dat zelfs de jokers zijn benut om informatie over de pontjes te geven. Bij de eerste druk in 1982 waren er slechts 45 voetveren in Nederland en waren wat noodgrepen nodig om aan de vereiste 52 kaarten te ko men. Of zoals M. de Visser, voorzitter van de vereniging, opmerkt: "In het begin hebben we ook veren in het kaartspel opgenomen waarmee één auto werd overgezet. Nu zijn er 53 voetveren alleen voor fietsers en voetgangers en sluit ik niet uit dat bij een volgende druk alle drie de jo kers moeten worden ingezet. Nu hebben we nog de mogelijkheid ge had om op een van de jokers informatie over de vereniging zelf te ge- Het doel van de vereniging is om alle bestaande voetveren in de vaart te houden en het bestand zoveel mogelijk uit te breiden. De Visser: "We hebben de tijd mee. Er wordt steeds meer gefietst. Steeds meer mensen worden zich bewust van het belang van een gezond milieu. In april had den we nog geen zevenhonderd leden, nu zijn het er al ruim achthon derd". In het kaartspel zijn naast het voetveer Warmond-Oud Ade uit deze regio ook de voetveren opgenomen in Voorschoten (recreatiegebied De Vlietlanden). Valkenburg-Oegstgeest en Roelofarendsveen-Wou- brugge (Paddegat). Het kaartspel is te verkrijgen bij de Vereniging Vrienden van de Voetveren, Ringdijk 432, 2983 GS Ridderkerk, tele foon 01804-13304. voorontwerp-bestem mingsplan 'Landelijk Gebied' van de gemeente Zoeterwoude wordt er rekening mee gehouden dat de camping op zijn huidige plaats blijft. Het voorontwerp wordt na de zomer in de raadscommissie behan deld. De gemeente verwacht wel van campinghouder De Jong dat deze binnen tweè a drie jaar de 117 caravans op zijn terrein op het riool aansluit. Daarmee is een bedrag van enkele tonnen gemoeid dat De Jong op tafel moet leggen. De caravans lozen nu op open water. Frontale botsing HAZERSWOUDE - Een 42-jarige inwoner van Schiedam is gisteren met inwendig letsel in het AZL op genomen nadat hij op de Rijndijk frontaal in botsing was gekomen met een vrachtwagen. De Schie dammer was bezig met een inhaal manoeuvre maar had de afstand tot de vrachtwagen niet juist ingeschat. Zijn auto werd totaal vernield. De bestuurder van de vrachtwagen kwam met de schrik vrij. Het onge luk gebeurde rond 10.00 uur. ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude werd in maart van dit jaar geprezen om haar emanci patiebeleid. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), het steunpunt voor emancipatie en vorming in Zuid-Holland en een groep ambtenaren verkozen Zoeterwoude samen met Graven deel en De Lier tot de meest voor uitstrevende kleine (met minder dan 10.000 inwoners) gemeente in de provincie. De Zoeterwoudse wethouder emancipatiezaken mevrouw H. Graniewski was trots op de 'on derscheiding'. Ze was van me ning, nadat zij feitenmateriaal van 'concurrerende' gemeenten had bestudeerd, dat Zoeterwou de inderdaad flink voorop loopt als het om vrouwenemancipatie gaat. In een reactie op de lof van VNG en provincie zei Graniewksi dat vooral de vraag van vrouwen naar een kinderopvangcentrum het bewijs is dat Zoeterwoude flink op weg is een hele geëman cipeerde gemeente te worden. De roep om een kinderdagverblijf bewijst immers dat vrouwen niet alleen in het gezin maar ook daar-' buiten werkzaam willen zijn, zei Graniewski. En ze had daarmee volkomen gelijk. Veel vrouwen (en mannen) in Zoeterwoude willen graag bui tenshuis werken ook al hebben zij de zorg over één of meer kinde ren. Een aantal van hen heeft daarom de Stichting Kinderop vang Zoeterwoude opgericht. De club is inmiddels in een vergevor derd stadium met de plannen voor een eerste kinderdagver blijf, dat wordt gehuisvest in een schoollokaal van de voormalige kleuterschool de Hellebellen. Voorwaarden Je zou verwachten dat zo'n initia tief op de volledige steun var vrouw Graniewski kan rekenen Maar de Zoeterwoudse wethou der denkt daar wat genuanceer der over. Ze vindt dat de gemeen te wel goede voorwaarden kan scheppen voor het opzetten van een kinderdagverblijf, zoals het beschikbaar stellen van ruimte, maar wil de Stichting Kinderop vang onder geen beding subsidie verlenen. Gevolg is dat het kinderdagver blijf, dat in september van start gaat, volledig afhankelijk is van bijdragen van bedrijven en ou ders. Kinderopvang in Zoeter woude wordt hierdoor een dure zaak. Wie een kind heeft en daar voor gedurende de hele week op vang zoekt is maandelijks 800 gul den kwijt. Met een modaal inko men is zo'n bedrag moeilijk op te brengen. Volgens een tabel van het ministerie van welzijn mag kinderopvang per maand niet meer dan ruim 600 gulden kosten. De gemeente zou de kinderop vang ook voor lagere inkomens groepen aantrekkelijk kunnen maken door te subsidiëren. Daar door kan de uurprijs (die nu ligt op vier gulden) omlaag. Mevrouw Graniewski wil kin derdagverblijven niet subsidi ëren omdat bij deze voorziening het belang van het kind niet voor op staat. Peuterspeelzalen krij gen in Zoeterwoude wel financië le steun van de gemeente, maar het kinderdagverblijf niet. Bij die laatste voorziening staan volgens haar de belangen van ouders en bedrijven voorop. Die moeten dus ook maar voor de kosten op draaien, meent de bewindsvrou- Als het aan Graniewski ligt moeten de leidsters van het kin derdagverblijf vrijwilligers wor den. dat zullen dan hoogstwaar schijnlijk vrouwen zijn die dan, zonder daar een cent mee te ver dienen, moeten passen op de kin deren van vrouwen die wel een betaalde baan hebben. Niet echt een maatregel om de (betaalde) werkgelegenheid onder te bevorden. Het belang dat veel hebben bij goede mogelijkheden tot kinderopvang telt voor Gra niewski blijkbaar niot zo zwaar. Het is opmerkelijk dat een ge meente die onlangs nog zo is ge- Wie het kinderdagverblijf niet kan betalen moet maar bij socia le zaken aankloppen vindt wet houder Graniewski. (Foto Wim Dijkman) prezen voor haar emancipatiebe leid nu zo voorbijgaat aan de be langen van vrouwen. Maar volgens Graniewski is er niets aan de hand. Wie de kinder opvang niet kan betalen moet maar aankloppen bij sociale za ken, meent de wethouder. Maar daarmee stimuleer je natuurlijk niet echt dat vrouwen buitens huis gaan werken. ERNA STRAATSMA Regelmatig selecteren wij, spepiaal voor onze lezers, aantrekkelijke activiteiten. Of het nu gaat om lezersreizen, entree bij evenementen, speciale treinkaarten of andere zakenvoor lezers van het Leidsch/Alphens Dagblad valt er altijd wel voordeel te halen. Elders in deze krant treft u daar al een voorbeeld van aan! Let dus voortaan goed op het nieuwe. lezersservimtempel'.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13