Particuliere buslijn Katwijk-Amsterdam Chateau de Brie heeft niks met kaas te maken Eerste uur gratis parkeren in Noordwijk Gewapende overval op bank De Zilk FR1SO SLAAT AF /genda PAGINA 12 DONDERDAG 6 JULI 1989 Demonstratie tegen atoomtaah Orions VALKENBURG - Tussen de 40 en 50 mensen hebben gistermiddag deelgenomen aan een demonstra tieve fietstocht naar het Marine Vliegkamp Valkenburg. De tocht vormde de proloog van de Europese Vredesestafette, die vandaag op het Haagse Binnenhof van start is ge gaan. Het evenement, waarvoor de deelnemers dwars door Europa naar Moskou fietsen, is gericht op ontspanning en ontwapening. Bij de hoofdingang van het vlieg veld Valkenburg hielden de fietsers een korte demonstratie. Er werd een petitie overhandigd aan een vertegenwoordiger van de basis, waar 13 Orion-vliegtuigen zijn ge stationeerd die zich onder meer be zighouden met de onderzeebootbe- strijding. De Orions hebben in oor logstijd een atoomtaak. De demon stranten vroegen gistermiddag on der meer verwijdering van de kern wapens en onmiddellijke stopzet ting van de 'aggressieve taken' van dit onderdeel van de marine lucht vaartdienst. Nadat by de basis een broodmaal tijd was gebruikt, vertrokken de fietsers naar Den Haag. Lezers Schrijven Rembrandt Er zijn scholen die voor rellen niet bespaard blijven. Zo'n school is de Rembrandt scholengemeenschap in Leiden, eens een gerenommeerd bolwerk van degelijk onderwijs waaraan menig vooraanstaand Lei- denaar de beste herinneren be waart. Dat het niet goed gaat met de school hebben we in de krant kun nen lezen. Enkele maanden geleden werd de school er op betrapt aan leerlingwerving te hebben gedaan tegen de gemaakte afspraken in. Het verhaal vertelt niet of er gehan deld werd uit noodzaak (te weinig leerlingen) of dat er sprake was van een behoefte aan meer publiciteit. Beide redenen zijn volstrekt legaal, maar passen kennelijk niet in de af spraken die het rectorenconvent heeft gemaakt. Het is echter niet deze rel die ver bazing wekt. Ten slotte kreeg de school door deze aanvaring nog meer publiciteit dan zij van de wer ving had verwacht en dat was mooi meegenomen. Waarover ouders zich echt zorgen zouden moeten maken is de proce dure van de vervanging van de schoolleiding. Ouders zouden zich moeten afvragen of het onderwijs aan hun kinderen gebruikt mag worden om politieke dogma's te moeten nastreven. Niet de vraag of er een mannelijke of een vrouwelijke schoolleider wordt aangesteld is belangrijk. Nie mand in onderwijsland zal beweren dat een man een betere schoolleider is dan een vrouw. Het is echter de belachelijke stellingname van het gemeentebestuur dat in navolging van andere steden te kennen heeft gegeven uitsluitend een vrouw te Jeroen van der Ziel mini-campingbaas in Frankrijk ALPHEN AAN DEN RIJN - Een eigen huis, een plek onder de zon... En altijd wat te knutselen. De vakantie van de 16-jarige Jeroen van der Ziel, op de mini-camping van zijn ouders, kan niet lang genoeg duren. door Gerard Haverkamp Wat dat betreft heeft hij met een acht weken durend verblijf in het midden-Franse landschap van de Limousin geen reden tot klagen. Maar hij heeft die tijd hard ge noeg nodig om zijn huisje af te bouwen, zeker als hij daarnaast ook nog wat op een tractor wil rondrijden, bezoekers van het ge bied door een naburig kasteeltje moet leiden en op de camping zelf wat klussen dient op te knappen. "Stel je van dat huisje overigens niet te veel voor. Het wordt maar zo'n drie bij drie meter". Dat doet aan zijn enthousiasme niets af. De Alphense lyceïst toont foto's van de eerste laag zelf gemetselde blokken steen, zoals hij het bouwwerk afgelopen jaar heeft achtergelaten. De kleine camping heeft de familie Van der Ziel zelf ook vanaf de grond opgebouwd. De plaats waar nu zo'n tien gezinnen kunnen verblijven, vormde tot voor enkele jaren een kleine, drassige open vlakte in een bosrijke omgeving. Oorspronkelijk zochten pa en ma daar een oud boerderijtje, dat. ze zelf als vakantiehuis konden inrichten. Maar ze slaagden niet en veranderden van gedachten toen hen het genoemde stukje land werd aangeboden. "Het was zeer drassig, overal borrelde water uit kleine bronnen op", vertelt Jeroen. "Nu gebruiken we dat trouwens gewoon voor wassen en koken en zo. Je kunt het zó drinken. Het smaakt een beetje naar aarde, maar het is schoner dan wat in Nederland uit de kraan komt". Door twee meertjes te graven, waar het water in wegvloeit, is het land begaanbaar gemaakt. De familie Van der Ziel plaatste er een grote stacaravan en is vanaf dat moment een mini-camping begonnen. "Het eerste jaar kwamen alleen wat familie en een handige kennis, die heeft meegeholpen een tennisbaan aan te leggen. Daarna is er elk jaar wat nieuws bijgekomen, verschillende voorzieningen zoals bij voorbeeld een vader dat allemaal precies heeft geregeld. Hij heeft wel alles aangevraagd en bij al het werk zijn bewoners uit de omgeving betrokken geweest. Anders krijg je toch al gauw dat ze denken: die Nederlanders doen allemaal maar. Je wordt er heel goed in de gaten gehouden en als je niet oppast wordt verschrikkelijk geroddeld", beweert Jeroen. De kleine gemeenschap heeft ook z'n voordelen. "De sociale controle is groot. We laten de camping na de herfstvakantie achter. In de winter wordt alleen toezicht gehouden door een man die af en toe bij ons werkt. Er gebeurt niks. En zou een fiets worden gestolen, dan maken de mensen zich er daar drukker om dan wanneer hier een moord wordt gepleegd". Charme Hij zegt het eerlijk: het eerste jaar daar leek 't hem niks, dat weiland. "Je liep alleen maar te sjouwen. M'n ouders vonden het leuk en achteraf zeg je wel dat het allemaal z'n charme had, maar ik pakte toch liever water zó uit de kraan. We zaten drie weken in ons eentje en toen wilde ik echt naar huis. Nu is het leuk. Er komen steeds andere mensen. We verhuren tien plaatsen, meer niet. Dat zou wel kunnen, maar dan heb je op een gegeven moment zelf geen vakantie meer. Moetje ruzies uit elkaar gaan houden en meer van dat soort dingen en daar hebben we geen zin in". "Het is een camping voor mensen die heel gericht op zoek zijn naar rust en stilte. Als je dat lawaai wil noemen, dan komt het van de kinderen. En het is echt niet zo datje geen radio aan mag hebben, maar het is gewoon rustig". Zelf zorgt Jeroen wel dat hij niet stil komt te zitten. Zon, zee en luieren zijn niks voor hem, hij heeft het liefst wat om handen. "Ik kan geen week op m'n gat zitten. Ik zorg dat ik steeds bezig ben, maar ik ben niet aan het stressen, hoor. Ik heb ook vakantie. Het is echt niet zo dat wij daar een beetje de big boss lopen te spelen en dat verder iedereen z'n mond moet houden". Hoedenmaker Jeroen van der Ziel heeft zijn babbel aardig bij zich, wat wellicht heeft te maken met het feit dat hy nu eenmaal graag over de Camping des Chapelières vertelt. "De camping van de hoedenmakers, betekent dat. Zo heet het weggetje ook waaraan de camping ligt, vermoedelijk omdat er vroeger een hoedenmaker in de buurt heeft gewoond. Die naam slaat eigenlijk nergens op, maar het klinkt in elk geval interessant. Beter dan Camping Van der Ziel op z'n Frans". Die taal en het Duits liggen de havo'er niet zo. "Ik ben niet zo'n talenfiguur. De mensen vinden het allang leuk als je een paar woordjes zegt. Wat dat betreft kan ik het met m'n driejaar Frans aardig redden. Ik wil architect worden. M'n vader is makelaar, zodat we eigenlijk altijd in de huizen hebben gezeten. En nu ben ik dus zelf een huisje aan het bouwen. Het metselen gaat goed, het dak zal wel wat moeilijker worden. Ik wil er een bed neerzetten en de andere kant als verkoopruimte inrichten. Dan probeer ik met de bakker een deal te maken, zodat ik brood kan verkopen. Ja, natuurlijk, daar wil ik wel wat mee verdienen". Gids Ook op zondagmiddagen strijkt Jeroen van der Ziel een zakcentje op. Hij leidt toeristen, vooral Nederlanders, rond in het nabijgelegen kasteeltje Chateau de Brie. "En dat heeft niks met kaas te maken. Dat vraagt iedereen. Ik moet steeds wéér uitleggen dat dat de naam was van de oorspronkelijke bewoners. Het gebouw stamt uit eind vijftiende eeuw en sommige kamers zijn authentiek ingericht. En de trap in de toren is uit één stuk graniet gehakt. Het hele verhaal van de Franse gids is door mijn moeder vertaald. Soms vragen de mensen dingen die ik helemaal niet weet. Dan vertel ik wat onzin. Joh, dat weten ze verder toch niet". "Ik verdien er niets mee, officieel, maar na afloop krijg je wel fooi. Ik had met de Franse gids een deal dat we dat in één pot zouden stoppen en dan delen. Maar ik (toto Ben de Bruyn) verdien veel meer. Hy leest het verhaal nog steeds van een velletje papier voor, terwijl hij het al driejaar doet. Ik heb het vorig jaar voor het eerst gedaan en doe het uit m'n hoofd". Hij zou niet tot baas van een grote camping willen uitgroeien. "Het lijkt yie aan de ene kant wel leuk, maar meer om het bouwen dan om het verhuren. En zo'n grote camping is misschien helemaal niet zo gezellig. En 's zomers is het in de Limousin wel mooi, het ritme ook, maar 's winters komt er geen hond. Dus om daar nou echt helemaal te gaan wonen..." het uiteindelijk gaat worden is ook voor mij afwachten. Als onderne mer moet je nu eenmaal risico's ne men". Het bedrijf probeert wel als nog een rijksbijdrage voor de lijn dienst te krijgen, maar die is tot nog toe door het minsterie van verkeer en waterstaat geweigerd. Het Noordwijkse touringcarbe- drijf heeft inmiddels ook een bus verbinding aangevraagd vanuit Noordwijkerhout via Lisse, Hille- gom, Nieuw-Vennep en Hoofddorp naar Schiphol, Haarlemmermeer- station en de RAI. Die aanvraag is voorlopig afgewezen omdat deze lijn weinig zou toevoegen aan de be staande openbaar vervoerverbin- dingen. Beuk is het met die beslis sing niet eens. "We zullen de ko mende periode proberen deze ver binding toch binnen te halen". NOORDWIJK - De raadscommis sie voor financiën, grondzaken en eonomische zaken in Noordwijk heeft gisteravond in meerderheid ingestemd met het nieuwe parkeer beleid van de gemeente. Onder an dere is daarin opgenomen dat par keerders het eerste uur niets behoe ven te betalen. Het tweede uur gaat 1,00 gulden kosten en het derde en daarop volgende uren kosten twee kwartjes per uur meer in de periode tussen 09.00 en 21.00 uur op de ter reinen waar nu voor het parkeren moet worden betaald. Het ligt in de bedoeling de par- keergelden achteraf te innen in combinatie met een slagboom, zoals dat ook in veel parkeergarages wordt toegepast. Volgens de ge meente worden de parkeerterrei nen in de gemeente nu onvoldoen de benut omdat automobilisten lie ver in de woonwijken parkeren. Bo vendien betalen 25 procent van de automobilisten het parkeergeld niet. De gemeente wil met het nieu we systeem parkeren in woonwij ken en niet-betalen tegengaan. B. Cassee-Noppen (Noordwijks Belang) was blij met de nota. "Een glashelder rapport", aldus J. Smit (WD). Aan veel wensen van de WD wordt voldaan, zoals het eer ste uur gratis parkeren. M. de Jong (CDA) benadrukte nog eens dat zijn fractie er voor is om snel met het nieuwe parkeersysteem te begin- NOORDWIJK De Noordwijkse touringcar-onderneming Beuk be gint op 28 augustus met een lijndienst vanuit de bollenstreek op Schip hol, Amstelveen en Amsterdam Zuid-Oost. Het uitgangspunt van het bedrijf is een snelle verbinding, waarbij voorlopig alleen op werkda gen in de spitsuren wordt gereden. De fietsers hielden een demonstratie van ongeveer e r bij de toegangspoort i i de vliegbasis Valkenburg. (foto Dick Hogewoning) willen benoemen als opvolger van de huidige rector. Vooral de wijze waarop deze benoeming tot stand gaat komen zonder de normale in spraakprocedure, doet denken aan de tijd van de regenten die zich ook niets gelegen lieten liggen aan de wensen van het overig personeel. Stelt u zich eens voor. Een school waar een geheel docententeam bui tenspel wordt gezet, inclusief de medezeggenschapsraad, bij de be noeming van een 'nieuwe baas'. Ie dere sollicitant mag reageren als het maar een vrouw is. Het is bijna voorspelbaar dat een deel van het korps hiertegen in op stand komt, zie benoeming conrec- trix. Zie ook de pogingen in andere steden. In Amsterdam heeft het gemeen tebestuur zijn zin doorgedreven en het resultaat is dat nu reeds het ver trouwen in de rectrix is opgezegd. De notabelen zijn daarover zeer ge belgd, maar hebben de ellende aan zichzelf te danken. Realiseren de verantwoordelij ken zich dat een dergelijk politiek gedram het einde van een gehele school kan betekenen? Discussies over het aanstellen van een school leider beperken zich in de regel tot gesprekken in de docentenkamer. Berichten in de krant zullen er ze ker toe bijdragen, dat de gesprek ken in de klas worden voortgezet, zeker wanneer binnen het korps tweedracht ontstaat. Het onderwijs heeft hieronder veel te lijden en de gevolgen van dergelijke rellen zul len nog vele jaren hierna waarneem baar zijn. Taferelen uit de jaren zeventig, toen de schoolactiviteiten van het Rembrandt zich op straat afspeel den, staan nog vers in het geheugen. Menig ouder bedacht zich geen mo ment en stuurde zoon of dochter naar een andere school. Welke vrouw durft het aan een schoolleiderschap te accepteren wanneer bekend is dat de procedu re omstreden is en binnen het korps van docenten onenigheid bestaat over de keuze. Met recht kan dan gesteld worden dat vrouwen zich moeten bewijzen en beter moeten zijn dan een man. Hoeveel tijd krijgt deze nieuwe rectrix om zich te be wijzen, eenheid te scheppen in het korps en de school nieuw elan te ge- Docenten zijn bereid veel werk te verrichten. Wanneer zy echter door hun bevoegd gezag niet au serieux worden genomen, zullen zij zich verzetten en ontstaat een gezagscri sis. Politici kunnen dat kennelijk niet begrijpen en beklagen zich er over dat docenten lastig zijn. Het is niet te hopen dat door de wijze van kiezen van een nieuwe schoolleider het leerlingenaantal gaat zakken, want dan zal volgend jaar wederom een afspraak ge schonden moeten worden ter ver krijging van meer leerlingen. On derwijs vraagt om rust en bezin ning. Te veel politieke invloed is fu nest, dat is in de afgelopen jaren on der het huidige kabinet wel geble ken. Ook openbaar onderwijs heeft recht op een goed onderwijskli maat, dat zo min mogelijk wordt be dorven door invloeden van buitenaf die het gevolg zijn van arrogantie van de macht. Laat de politiek eerst in eigen huis orde op zaken stellen. Meer vrouwen in de politiek zouden ze ker niet misstaan. Het vertrek van de vrouwelijke wethouder Fase, was zelfs geen aanleiding een ande re vrouw aan te wijzen. Zijn politie ke denkbeelden alleen van toepas sing op instellingen die weinig weerwoord hebben? Met de verkiezingen van 6 sep tember in het vooruitzicht zou het interessant zyn te vernemen of alle politieke partijen (ook in eigen gele deren) uitsluitend vrouwen laten solliciteren naar leidinggevende functies. C.E. van Oort, voormalig directeur Leidse Meao, De Sitterlaan 79, Leiden. NOORDWIJKERHOUT - Bij een gewapende overval op de Rabo bank in De Zilk is gistermorgen een nog onbekend bedrag aan geld buit gemaakt. De dader bedreigde een werkneemster van de bank met een vuurwapen en dwong haar het geld af te geven. Na de overval is de man lopend gevlucht. Later op de middag werd op ver zoek van de Noordwijkerhoutse po litie in Noordwijk een man aange houden die ervan werd verdacht iets met de overval te maken te heb ben. Nadat hij was overgedragen aan de Noordwijkerhoutse politie is de man later in opdracht van de hulpofficier van de politie weer in vrijheid gesteld, omdat hij niets met de overval te maken zou hebben ge had. Onzekerheid over bouw Ridderveste ALPHEN AAN DEN RIJN - Pas na de vakantie valt een beslissing te verwachten over de bouw van het kantorencentrum Ridderveste aan de Burgemeester Bruins Slotsingel in Alphen. Daarin is ruimte voor 78 groei-kantoorunits voor de kleine ondernemer. Eigenlijk had het ge bouw rond deze tijd moeten worden opgeleverd, maar voor het pand is nog geen belegger gevonden. Projectontwikkelaar IGOB is 'na drukkelijk in onderhandeling', al dus P. van Gemeren van deze on derneming. "Maar ik roep pas hoera als alle formaliteiten zijn afgerond". De reistijd van Noordwijk naar Schiphol bedraagt ongeveer een half uur. Afhankelijk van de belang stelling kan de dienstregeling ver der worden uitgebreid. Beuk maakt met deze nie busverbinding gebruik van de gelijkheden die de Wet vervoer sinds vorig jaar biedt aan particuliere bedrijven om zich op de markt van het openbaar vervoer te begeven. Een beperkende voor waarde daarbij is echter dat er wat wordt toegevoegd aan de bestaande openbaar vervoerlijnen, die immers worden beschermd. Met een recht streekse verbinding vanuit Katwijk en Noordwijk naar Schiphol en Am sterdam Zuid-Oost denkt Beuk een dergelijke 'grijze vlek' te hebben ge vonden. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft de vergunning inmiddels toegezegd. Als de belangrijkste voordelen van de nieuwe lijn ziet directeur D. Beuk vooral de snelheid van de ver binding, de aantrekkelijke prijs, het feit dat passagiers niet hoeven over te stappen en met luxe touringcars worden vervoerd. "Mensen uit de bollenstreek reizen nu naar de Am sterdamse regio via het NS-station in Leiden. Dat is toch een vrij moei zame verbinding". Beuk zegt ver der in te spelen op toekomstige maatregelen om het autoverkeer te beperken en ziet de nieuwe lijn ook als een bijdrage tot de oplossing van het file-probleem in de randstad. De opstapplaatsen in de bollen streek zijn behalve Katwijk en Noordwijk ook Voorhout en Sas- senheim. Het bedrijf maakt in deze gemeenten gebruik van enkele be staande halteplaatsen en halte borden van de vervoermaatschap pijen NZH en Centraal Nederland. Voorlopig wordt 's ochtends twee keer vanuit de bollenstreek op Am sterdam gereden en in de avondu ren staan twee retourritten op het programma. Een dagretour van Katwijk/Noordwijk naar Schiphol kost 17,50 gulden en een maand- kaart 230 gulden. Voor reizigers tot en met 18 jaar geldt een reductie. Beuk Line Service, zoals dit onder deel van het bedrijf is genoemd, zal haar passagiers ter kennismaking in de eerste week gratis vervoeren. Op de vraag binnen welke termijn het bedrijf rendabel op de regio Am sterdam denkt te kunnen rijden, kan directeur Beuk nog geen ant woord geven. "Daar hebben we echt nog geen idee van. We probe ren de komende weken zoveel mo gelijk potentiële passagiers te berei ken, zodat we irf elk geval bij de start op 28 augustus een beetje we- toe zijn. Maar wat Prins Friso heeft gistermid dag op het golf terrein in Noordwijk met een fikse slag het Nationale open golfkam- pioenschap ge opend. Het toer nooi duurt tot en met zaterdag 8 juli. (foto ANP) VRIJDAG 7 JULI Katwijk concert Bram Beekman op hel Van den Heuvelorgel van de Nieu we Kerk. aanvang 20.15 uur. Leiden film: 'Shanghai, the peoples ci ty'. aanvang 15.00 uur in het Rijks museum voor Volkenkunde. Steenstraat. Laken feesten: poging wereld record polonaiselopen vertete ren, om 18.00 uur op het Pieters kerkplein. film: "Woodstock', aanvang 21.15 uur in het LVC, Breestraat. Noordwijk zwem vierdaagse, van 18.00 tot 20.30 uur in het Bollenbad, Nieu we Zeeweg. open huis t.g.v. opening nieu we Postkantoor. Boekerslootlaan. van 19.30 tot 21.30 uur. openlucht-concert 'Echo der Duinen' en 'Cresendo' (Hillegom), aanvang 20.00 uur op het Vuurto renplein. Warmond avond-driedaagse in en om Warmond start tussen 18.30 en 19.00 uur 't Trefpunt, Herenweg. Jazz behind The Toll, live jazz muziek in alle Warmondse hore- ca-bedrijven, van 21.00 tot 01.00 ZATERDAG 8 JULI Alphen braderie Rijnzate, Magnolia straat, vanaf 10.00 uur. Resa roltoer Zegerplas, start om 14.00 uur bij de kantine Alp hense Boys. orgelbespeling door Ronald de Jong, aanvang 20.15 uur, Ouds- hoornse kerk. Katwijk. duinwandeltccht Lions, over 5, 10.15 en 25 km. start tussen 9.00 en 13.00 uur bij paviljoen Zee en Leiderdorp Fancy-fair t.g.v. 25-jarig be staan basisschool 'De Meijehof', Vronkenlaan. van 10.00 tot 14.00 A DONDERDAG 6 JULI Alkemade feest met braderie, kermis, bal- lonnenoptocht en concerten, Ou de Wetering. Alphen zomerschildercursus in Ex pressie 70, tot 16.00 uur. Katwijk toeristenmarkt in het centrum, tot 21.00 uur. vang 15.00 uur in het Rijksmuse um voor Volkenkunde, Steen- I straat. peurbakkentocht door de Leid se grachten, van 18.30 tot 20.30 uitvoering musical 'Guys and Dolls', door LSV Minerva, aan vang 20.15 uur in de Leidse Sthouwburg. film: Woodstock", aanvang 21.15 uur in het LVC, Breestraat. Leiderdorp zomerdrive LBC, Bemhard- straat, aanmelden vóór 19.45 uur. zwemvierdaagse, van 18.00 tot 20.30 uur in het Bollenbad. Nieu we Zeeweg. informatieavond Voedings bij i strandloop NOVO o km, aanvang 19.30 i strandpolitiepost. zomeravondconcert Stichting Orgelcentrum door Jaap Kroonenberg, aanvang 20.15 uur in de Grote Kerk, Voorstraat. optreden: 'Rob de Nijs in con cert', aanvang 20.00 uur in Bar 't Deurtje, Grent 34. Oegstgoest CARA olv een fysiotherapeut, van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. Warmond kortebaandraverij, tot 20.00 lur, Herenweg, tussen de Baan m Beatrixstraat. avond-driedaagse

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 12