TAD LEIDEN Buurt tegen bouwplan op terrein zeilmakerij LEIDSCH m DAGBLAD Bezoek Bush moet geld opleveren voor opknappen van buurthuis Stichting gaat in beroep tegen afwijzing islamitische school Daders betrapt bij inbraken 'Vrouwen in Slaaghwijk komen in isolement" s DONDERDAG 6 JULI 1989 Milieu-vluchten' zijn succes LEIDEN - De 'milieu-vluchten' van de provincie Zuid-Holland zijn zeer succesvol gebleken. De provincie is dan ook van plan de komende jaren vliegtuigen te blijven inzetten bij de controle van milieu-vergunningen. Tijdens de milieu-vluchten hebben controleurs van de provincie 325 waarnemingen gedaan, waarbij in totaal 30 keer proces-verbaal is op gemaakt. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1988 van de dienst water en milieu van de provincie. Het verslag meldt ook dat in Zuid-Holland bij 52.000 woningen geluidhinder is geconsta teerd. veroorzaakt door de indus trie. De provincie wil deze overlast op korte termijn aanpakken. Ge hoopt wordt binnen afzienbare tijd de hinder bij ongeveer €000 wonin gen te kunnen verminderen. LEIDEN De stichting Buurt werk Binnenstad heeft het be zoek van president Bush aan Lei den aangegrepen om geld bijeen te krijgen voor de restauratie van buurthuis In de Vroolijcke Arke aan de Pieterskerkchoorsteeg. "De zijgevel van het achterhuis van het buurthuis behoorde in de zeventiende eeuw tot de drukke rij van Pilgrim Father William Brewster", zegt coördinator Ge rard Broekmans van In de Vrool ijcke Arke. "We waren al langer van plan om met dat gegeven iets te doen, een herinneringssteen aanbrengen of iets dergelijks. Tenslotte is die gevel geloof ik de enige concrete herinnering in Leiden aan de Pilgrims". "Toen we hoorden dat Bush naar Leiden kwam, hebben we besloten dat plan nu kenbaar te maken. In de hoop dat mensen vanwege het sociale en histori sche belang van het buurthuis geld willen geven voor de restau ratie en verbouwing van de Ar ke". Een in het Engels geschreven folder over de drukkerij van Brewster, uiteraard met vermel ding van het gironummer van de stichting, ligt nu bij de VW klaar voor in eerste instantie de Ameri kaanse bezoekers die wellicht met of na Bush naar Leiden ko men. Aan een Nederlandse versie was nog niet gedacht, maar Broekmans denkt dat dat toch wel nuttig zou zijn. Overigens is er al een herinnering aan de Pil grims bij het buurthuis: boven het poortje naar de William Brew- stersteeg naast De Arke plaatste de General Society of Mayflower Descendants in 1955 een gedenk steen. In de Vroolijcke Arke onder gaat de komende maanden ingrij pende veranderingen voor een bedrag van ongeveer 600.000 gul den. Na een eerste opknapbeurt vorig jaar, is het nu tijd voor on der meer achterstallig onder houd; het maken van een nieuw trappenhuis, een speelzaal en an dere voorzieningen voor de bui tenschoolse opvang De Kever en het toegankelijk maken van het gebouw voor gehandicapten. Verder komt er een speel-o-theek waar ook lichamelijk en geeste lijk gehandicapte kinderen te recht kunnen. "Dat laatste is heel belangrijk", stelt Broekmans, "omdat zo'n voorziening er in Leiden nu niet is". Geld is er echter nog niet ge noeg. Omdat aangepast speel goed volgens hem veelal met de hand en in kleine oplagen wordt gemaakt, is de prijs ervan tame lijk hoog. "De eerst® aanschaf voor gewoon en aangepast speel goed zal zo'n 20.000 gulden zijn". Voor de gewone speel-o-theek zal het geld, is de verwachting van Broekmans, wel binnenkomen door middel van bijdragen van de gemeente en organisaties als Jantje Beton en Kinderzegels. Vanwege de werkzaamheden gaat het buurthuis na de school vakantie dicht en pas in januari weer open. De activiteiten wor den in de tussentijd gehouden in de twee andere bij de stichting Buurtwerk Binnenstad aangeslo ten buurthuizen: Dijk 33 en de Pancrat. Buitenschoolse Opvang De Kever kan zolang in de Lucas van Leydenschool aan de Vliet te recht, peuterspeelzaal Ot en Sien in het vrouwencentrum aan de Doezastraat. Na de verbouwing zal in In de Vroolijcke Arke ook kinderdag verblijf Meneertje Koekepeertje, ou in het Volkshuis aan de Lange- gracht gevestigd, onderdak vin den. 'Er ontstaat parkeeroverlast aan de Maredijk' LEIDEN Bewonersorganisa tie Maredijkbuurt en bewoners van de Maredijk maken be zwaar tegen de bouw van 41 wo ningen op het terrein van de voormalige zeilmakerij Bakker. De woningen worden gebouwd voor de Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting (SLS). De bewoners vrezen onder meer dat er verkeers- en parkeerover last zal ontstaan en dat er teveel mensen op een klein gebied moeten wonen. Ook zijn zij bij voorbeeld tegen het verdwijnen van groen uit de wijk. Afgezien van de bezwaren tegen de komst van de 41 woningen, zijn de bewoners boos op de gemeente over de manier waarop het bouw plan er naar hun gevoel 'doorge drukt' wordt. Verschillende bewo ners hebben vanaf het begin van de plannenmakerij in het voorberei dingsteam gezeten, waarbij met ge meente en SLS informatie werd uit gewisseld en bewoners inspraak konden hebben. Woordvoerders René Bousie, Barbara van Wanrooi en Paul Oljans menen dat dit een 'zoethoudertje' is geweest en dat eenzijdig is vastgesteld in welke vorm de nieuwbouw er zou komen. Aanvankelijk was het plan om op het terrein van de zeilmakerij die nu gesloopt wordt, 31 woningen voor studenten neer te zetten. "Dat moesten we begin dit jaar lezen in het blad Stadswerk. We schrokken ons rot", zegt René Bousie. "We zijn onmiddellijk gaan informeren en toen bleek dat er nog niets naders bekend was. Ook op de voorlich tingsavond die daarna werd gehou den konden ambtenaren niets meer vertellen dan dat daar gebouwd zou worden", vervolgt Bousie. Parkeerdruk Het feit dat Bousie en Van Wanrooi in het voorbereidingsteam mochten gaan 'meedenken' stelde de bewo ners aanvankelijk gerust. "We wa ren toen nog enthousiast en dach ten dat iets gedaan zou worden met onze bijdragen. Nu blijkt dat we erg naïef zijn geweest", zegt Van Wan- Bij het eerste plan ging de ge meente uit van een bebouwing langs het water van de Haarlemmer- trekvaart. De eerste verandering kwam met de planning van een LEIDEN - De stichting die een isla- zou opnemen om die stukken te mitische basisschool in Leiden wil krijgen. Dat is echter nooit ge- vestigen gaat in beroep tegen de af- beurd". wijzing van haar aanvraag. Het col lege besloot vrijdag het verzoek van de stichting niet te honoreren om dat het niet aan de richtlijnen vol deed. De meerderheid van de ge meenteraad sloot zich dinsdag bij die beslissing aan. Een woordvoerster van de organi satie - de Stichting Islamitische Ba sisscholen Leiden - kon gisteren nog niet zeggen bij welke instantie beroep wordt aangetekend. "We willen wat dit betreft eerst wachten op de afwijzingsbrief van de ge meente. Die verwachten we binnen twee weken". De stichting verwijt de gemeente dat zij haar aanvraag op een 'ge brekkige' manier heeft behandeld. "Het verzoek is afgewezen omdat de statuten en de benodigde ouder- verklaringen ontbraken. Maar die hadden we wel degelijk in ons bezit, en dat hebben we de gemeente ook laten weten. We hadden verwacht dat ze voor 1 april contact met ons Leidenaar gewond LEIDEN - Een 65-jarige Leidenaar liep gisterochtend bij een ongeval aan de Korevaarstraat drie gebro ken ribben en een gekneusde knie op. Hij Fietste op het Levendaal en verzuimde voorrang te geven aan een motor die op de Korevaarstraat in de richting van de Breestraat reed. De Fietser keek om zich heen van wege een sirene die hij hoorde. Zo doende zag hij niet de motor die werd bestuurd door een 33-jarige Leidenaar. De sirene was overigens wel afkomstig van de motor. Vestestraat wordt afgesloten LEIDEN - De gemeente wil de Ves testraat bij de Kerksteeg en de Groenesteeg met palen afsluiten voor het autoverkeer. Op die manier kan de straat veiliger worden ge maakt. Volgens de gemeente wordt de Vestestraat door veel automobilis ten gebruikt als sluiproute tussen Nieuwe Rijn en Oude Rijn, waar door in deze straat geregeld gevaar lijke situaties ontstaan. De palen worden geplaatst op verzoek van de bewoners. Volgens de woordvoerster is de stichting hoe dan ook van plan vol gend jaar opnieuw een aanvraag voor een islamitische school in te dienen. woonblokje tussen de huizen van de Maredijk en het water, naast de eerste nieuwbouw. Uiteindelijk kwam daar nog een blokje bij aan de kant van de Willem de Zwijger laan, waardoor er in totaal 41 twee- en driekamerwoningen op het klei ne gebied komen. Tijdens de zittingen van het voor bereidingsteam zijn er door de be woners verschillende bezwaren naar voren gebracht. Belangrijkste kritiek was het ontbreken van een degelijk verkeerscirculatieplan. De enige ontsluiting van de nieuw bouw is de Maredijk en dat is naar mening van de bewoners onvol doende. Eveneens onvoldoende worden de twee extra parkeerplaatsen ge vonden, waarin het plan voorziet. Naar schatting komen in de nieuw bouw ruim honderd mensen te wo- nep. "Het is kortom onvermijdelijk dat de parkeerdruk in de rest van de wijk veel groter wordt. Dat hebben we herhaalde malen voorgelegd aan de ambtenaren, maar elke keer wer den de bezwaren weggewuifd. Kortom, we kregen gaandeweg het idee dat ze eerst de nieuwbouw wil den hebben en dat de problemen die dat met zich meebracht, later wel zouden worden opgelost", al dus Paul Oljans. Zo zijn er voor de bewoners van de huizen aan de MaredijlC die gren zen aan de voormalige zeilmakerij nog meer bezwaren. Zo vinden zij dat door de huidige plannen de hui zen geheel worden ingebouwd en elk uitzicht ontnomen wordt. Door de drie blokken vrezen de bewoners ook dat de onveiligheid op de bin nenplaats die ontstaat, vergroot wordt. Een andere zaak waaraan volgens hen door de betreffende ambtena ren ondanks veelvuldig aandringen nooit aandacht is besteed, is de Bouw woningen Aquamarijnstraat kan beginnen LEIDEN - Bouwmaatschappij Eri ca begint na de bouwvak met de bouw van negen luxe woningen aan de Aquamarijnstraat. De voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft gisterochtend de schorsing van de bouwvergun ning voor dit project opgeheven. De voorzitter meende dat de bouw doorgang kan vinden nu duidelijke voorwaarden zijn gesteld aan de ge luidsoverlast van de naastgelegen spoorbaan die momenteel wordt verdubbeld. Dit voorjaar werd de door de ge meente afgegeven bouwvergun ning geschorst nadat buurtbewo ners hadden gewezen op de moge lijke geluidsoverlast voor de wonin gen door de verdubbeling van de spoorbaan. Bij deze actie was on dermeer de vereniging Spoorleed betrokken die al langere tijd aan dringt op de bouw van een geluids scherm langs de spoorbaan. Inmiddels heeft de provincie vastgesteld dat de geluidsbelasting niet boven een bepaald niveau mag stijgen. Gebeurt dat toch, dan moe ten geluidwerende maatregelen worden genomen. De bouw van een geluidsscherm behoort dan tot de mogelijkheden. In '91 worden nieu we metingen langs de spoorbaan gehouden die moeten uitwijzen hoe hoog de geluidsbelasting is. Van de zijde van de NS is steeds de verwachting uitgesproken dat door het gebruik van nieuwe mate rialen geen geluidsoverlast valt te verwachten. LEIDEN - Bij twee inbraken in Lei den zijn gisteren de daders op heter daad betrapt. In de Kopermolen gooide een 28-jarige Haagse vrouw om 22.45 uur een ruit van de Korti- markt aan diggelen. De door elek tronische beveiliging gealarmeerde politie kon de vrouw in de winkel aanhouden. Aan de Ververstraat troffen twee bewoonsters bij thuiskomst grote chaos aan. Even later kon de politie een 24-jarige man en een 19-jarige vrouw, beiden uit Leiden, op de Langegracht aanhouden. Uit het huis was een fotocamera, televisie toestel en radiowekker ontvreemd. FIETSEN VERWIJDERD - De Leidse politie heeft gisteren 40 Fiet sen van het Stationsplein verwij derd. De Fietsen waren op hinderlij ke en ontsierende wijze rond het station geparkeerd. De eigenaars kunnen de Fietsen tegen betaling van een tientje op het politiebureau terug krijgen. doorgang naar de binnenplaats dat door de drie nieuwbouwdelen ont staat. "Dat is voor noodverkeér zoals ambulances veel te smal. Maar ook daar wordt pas naar gekeken als alles is goedgekeurd", zegt Bou- Vervuiling Een voortdurende ergernis was het feit dat belangrijke informatie tij dens de vergaderingen zo moeilijk boven tafel kwam, zo zegt Van Wan rooi. "Telkens bleek dat informatie die we uiteindelijk kregen al heel oud was. Ook moesten we heel lang zeuren om duidelijkheid te krijgen over eventuele vervuiling. Toen ze eindelijk toegaven dat de bodem van de haven verontreinigd was, liep er al lang een procedure bij de provincie om die troep op te rui men". Door de hele gang van zaken zijn Bousie, Oljans en Van Wanrooi ook wantrouwend geworden ten aan zien van de wijziging van het be- stemmingsplan, die nu noodzake lijk is. De wijziging beslaat niet al leen het terrein van de zeilmakerij, maar strekt zich tevens uit tot aan de gevels van de huizen aan de Ma redijk. Het nieuwe bestemmingsplan maakt volgens de bewoners echter mogelijk dat de bebouwing aan het water in de breedte uitgebreid wordt en uiteindelijk ook tegen hun tuin aankomt. "De nieuwbouw is nu helemaal tegen de Trekvaart aangepland. We wisten dat we hier door een deel van onze privacy kwijt zouden raken. Dat is ook niet echt erg want daar staat tegenover dat de lelijke loods die nu pal tegen onze tuin staat, gesloopt wordt", al dus Oljans. Nooit hebben de bewoners het gevoel gekregen serieuze gespreks partner te zijn geweest. "Gaande weg werd duidelijk dat wij tegen het blok van gemeente en SLS moesten opboksen. De aankoop- kosten van de grond bleek later veel hoger uit te vallen dan verwacht, mede door de aangetroffen veront reiniging. Die strop wordt nu afge wenteld op ons door op hetzelfde gebied meer huizen neer te zetten", zo beweert Van Wanrooi. De bezwaarschriften tegen verle ning van zowel bouwvergunning als de wijziging van het bestem mingsplan, worden vanavond in de raadscommissie van ruimtelijke or dening behandeld. "We voelen wel op onze klompen aan wat daarvan de uitslag zal zijn. Ik heb weinig hoop dat onze bezwaren door de raad nu wèl serieus worden geno men. Wellicht dat we straks nog gaan procederen", zo zegt Bousie. Conclusie Stichting Welzijn in rapport Middenstand Breestraat niet te porren voor etalagewedstrijd LEIDEN Voor de etalagewedstrijd die het jubilerende Minerva voor de Breestraatwinkeliers heeft opgezetzijn veel middenstanders niet te porren geweest. Nog geen tien zaken bleken gisteren te willen meedin gen naar het predikaat 'Origineelste etalage', gebaseerd op het thema 'Trek aan die stoute schoen, in de kleuren paars en groen'. Op het stuk vanaf kadoshop Bonaparte tot aan het Kort Rapenburg doet geen een winkel mee. Volgens voorzitter Van Cleef van de winkeliersvereniging Breestraat was in eerste instantie het animo onder de winkeliers vrijwel nul kom ma nul. Pas na een tweede verzoek van Minerva bleek een aantal mid denstanders mee te willen doen. Maar die hebben er bijna allemaal ook niet meer dan één vitrine aan willen wijden. De deelnemende winkels hebben vrijwel alle de meest voor de hand liggende oplossing voor het thema gekozen: schoenen in de clubkleuren der Minervanen en produkten met paarse of groene verpakking vieren in de aankleding de boventoon. Behalve bij Peek Cloppenburg, maar die heeft er maar meteen een professionele inzending tegenaan gegooid. Esthetisch is de inzending van boekhandel Kooyker. die louter van groene of paarse omslag voorziene boeken in de uitstalling heeft liggen. De etalage van kadoshop Bonaparte doet blijkens een raambiljet ook mee. Een mooie etalage, maar van het thema is absoluut niets terug te vinden. De meeste moeite heeft Herbs and Health zich al met al getroost door een poging ludiek uit de hoek te komen: op rijm gestelde aanprij zingen bij de groene en paarse doosjes ('Last van een lastige heer? Hij prikt je nooit weer' bij muggenzalf bijvoorbeeld) en grote stukken stu- dentenzeep in de aanbieding. De prijzen worden vanavond uitgereikt. LEIDEN - Aan het versierde standbeeld van Piet Paaltjens is te zien dat de Sterflat aan de Klïkspaanweg een groot onderhoudsbeurt ondergaat. Ongeveer 200 studentenkamers worden opnieuw behangen en geschilderd. Daarnaast wordt het sanitair vernieuwd, de electriciteits- en cv-installatie nagekeken en krijgen alle kamers nieuwe kozijnen met dubbelglas. De klus die een paar maanden geleden begon, is in mei volgend jaar klaar. LEIDEN Door de slechte voor zieningen voor kinderen, de sociale onveiligheid en geldgebrek komen veel (alleenstaande) vrouwen in de flats in de Slaagwijk in een isole ment terecht. Tot die conclusie komt de Stichting Welzijn Leiden na een enquête onder zo'n 20 instel lingen die in de Slaaghwijk werken. De stichting heeft in een rapport een groot aantal aanbevelingen ge daan hierin verandering te brengen. Het rapport wordt maandag aange boden aan de wethouders Van Don gen en Van der Molen. In de Slaaghwijk bestaat 22,5 pro cent van de huishoudens uit eenou dergezinnen, waarbij de ouder meestal een vrouw is. Van de gezin nen moet 53,9 procent rondkomen van een uitkering, wat volgens de stichting een probleem vormt om het isolement waarin deze vrouwen verkeren, te doorbreken. Activitei ten en kinderoppas kosten geld, ter wijl de sociale onveiligheid ervoor zorgt dat veel vrouwen überhaupt 's avonds de straat niet op durven. Een oplossing voor het geldge brek van veel vrouwen is volgens de stichting niet zomaar aan te dragen, maar een levendig buurtcentrum met goedkope en uitgebreide activi teiten kan ertoe bijdragen dat vrou wen uit hun isolement raken. Ook uitbreiding van de sport-accommo- datie met een kantine, fitnesscen trum en trimbaan als buurthuis Op Eigen Wieken weg is, kunnen dat bevorderen. Geopperd wordt ook om een wijkmarkt in de Slaagwijk op te zet ten, meer bankjes te plaatsen bij speelplekken voor kinderen, een oppascentrale in te stellen en infor matie-bijeenkomsten te organise ren over (alleenstaande) moeders en inkomen, werk, kinderopvang, op voeding en arbeids- en beroepeno- riëntatie. De ervaring van de ondervraagde instellingen is dat veel vrouwen die niet gemakkelijk uit zichzelf hun huis uit komen, wel behoefte heb ben aan contact. Sommigen sluiten zich behalve door geldgebrek ook af omdat ze helemaal niet in de Slaaghwijk willen wonen. Daarom wil de stichting een samenwer kingsverband in het leven roepen dat in de flats huis-aan-huis ge sprekken gaat voeren om meer te weten te komen over de bewoners en hun wensen. Zo kunnen moge lijk ook vrouwen uit dezelfde flat met elkaar in contact worden ge bracht. Om de sociale veiligheid te verbe teren, bepleit de Stichting Welzijn onder meer betere verlichting op het terrein van buurthuis Op Eigen Wieken, de komst van een avondwinkel en een kantine bij de sportzaal om het avondleven te be vorderen, het bebouwen van toelei- dingswegen, meer en overzichterlij- ker bushaltes, het afsluiten van de trappenhuizen, liften zonder (nood- )stopknoppen en ramen in de kop- gevels van de flats. De stichting wil daarom meer speelgelegenheid dichtbij de flats, de aanleg van een trapveldje, een crossbaan en een skateboardbaan, goedkope sportactiviteiten, buiten schoolse opvang, lagere toegangs prijzen voor de speeltuin en meer en meer eigentijdse activiteiten zoals muziekclubs en -lessen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11