Kabinet wil soepele regels voor ontslag Stilte voor de storm in ziekenzorg o p MERKEN poggen pohffl Sportclubs betalen massaal premies ai Ontslag veelal binnen een maand mogelijk Autoverzekeraars in de met dure reparaties slag Vrije val dreigt voor koffieprijs Aantal bonden van verpleegkundigen bezint zich op acties Mlleray&Bodi bruynzeel DINSDAG 4 JULI 1989 ECONOMI DEN HAAG (GPD) Werkgevers moeten werknemers sneller kunnen ontslaan. De maxi male opzegtermijn moet worden teruggebracht van zes naar vier maanden. Bovendien wordt de lengte van de opzegtermijn gekoppeld aan de lengte van het dienstverband. Ie mand die nog geen vijfjaar bij een werkgever in dienst is, moet binnen een maand kunnen worden ontslagen. Het kabinet heeft een wetsvoorstel van die strekking aanvaard van de hand van de ministers Korthals Al- tes (justitie) en De Koning (sociale zaken). De kortere opzegtermijn geldt niet voor werknemers die op het moment dat de wet ingaat recht langere opzegter- Volgens het wetsvoorstel wordt de periode dat een proeftijd mag du- beperkt tot ten hoogste twee dat arbeidsovereenkomsten die voor een bepaalde tijd zijn afgeslo ten (jaar- en andere contracten) met een half jaar mogen worden ver lengd zonder dat opzegging van de overeenkomst via net Gewestelijk LEIDEN (ANP) - Werkloze acade mici in Leiden, Rotterdam, Delft en Den Haag kunen half oktober aan de slag door een speciaal bemidde lingsbureau, 'Topstart'. Dat is een project van het niet commerciële uitzendbureau Start, dat mede op initiatief van de universiteiten in die plaatsen is begonnen. In Maast richt en Groningen draait Topstart. Start is een initiatief uit 1977 van de rijksoverheid en de centrale werkgevers- en werknemersorgani saties en richt zich vooral op kansar me groepen. Het bureau heeft zich nu echter ook op de werkloze acade mici gestort, met de bedoeling een landelijk netwerk te scheppen om de arbeidsmarkt voor hoger ge schoolden te verruimen. Alleen al het arbeidsbureau in Leiden heeft 1400 academici in zijn bestand. Het gaat daarbij om academici die niet zo snel bij een bedrijf werk vin den zoals bijvoorbeeld sociologen. Directeur Tibbe van het Geweste lijk arbeidsbureau in Leiden, waar- Hoog opgeleide werkloze werkt als uitzendkracht aan Start is verbonden: "Bedrijven zoeken bij wijze van spreken acade mici van 25 jaar met 5 jaar ervaring. Het vergt dan wel wat creativiteit zo iemand te plaatsen. Wij doen dan in feite het denkwerk voor bedrijven." De werkgever moet ervan wor den overtuigd dat hij veel plezier aan een academicus kan beleven, in het voordeel van zijn onderneming. Het gaat erom de overschatting van academici bij de werkgever weg te nemen en academici te vertellen dat hun verwachtingen wat naar bene den moeten worden bijgesteld, al dus Start. Start is ervan overtuigd dat er een behoefte bestaat. De vraag naar ge specialiseerde hoger opgeleiden zou wel eens een groeimarkt kun nen zijn, Tibbe zegt: "Onze kracht is dat wij razendsnel iemnad kunnen leveren voor een korte tijd. Bijvoor beeld een jurist die door een bedrijf wordt gebruikt bij een fusie.". Honderdveertig vestigingen van Start waren in 1988 samen goed voor 96 duizend plaatsingen, blijkt uit het vandaag gepresenteerde jaarverslag. 30 duizend langdurige werklozen en mensen uit etnische minderheidsgroepen vonden in 1988 een vaste baan na eerst als uit zendkracht gewerkt te hebben voor het niet-commerciële uitzendbu reau Start. Uit het vandaag versche nen jaarverslag blijkt dat nog eens 30 duizend mensen dat jaar via Start op eigen kracht vast werk vonden. Vorig jaar slaagde Start erin het jaar af te sluiten met een positief re sultaat van bijna 17 miljoen gulden op een omzet van 574 miljoen, 40 miljoen meer dan in 1987. Van die 17 miljoen gulden wordt 7 miljoen gestoken in automatisering. DEN HAAG (GPD) - Reparaties van schade waar autoverzekeraars voor opdraaien, zijn sinds 1984 elk jaar gemiddeld negen procent duurder ge worden. In die mate mag het de komende jaren niet doorgaan, anders val len er op een gegeven moment geen verzekeringen meer voor te sluiten, zo waarschuwen de schadeverzekeraars. Op hun initiatief wordt vandaag een eerste ronde van gesprekken ge houden met de vereniging van autohandelaren (Rai), de bond van garagis ten (Bovag) en de organisatie van carosseriebedrijven (Focwa). Doel is te komen tot een systeem dat de reparatietarieven in de hand houdt, opdat ook de verhogingen van de verzekeringspremies beperkt kunnen blijven. Van de autoverzekeraars maakt slechts 40 procent winst. De overige 60 procent zit nog steeds in de rode cijfers, ondanks de fikse premieverhogin gen en andere aanpassingen in de polissen die de laatste jaren zijn doorge voerd. Zo ging een autoschadeverzekering vorig jaar gemiddeld 8 procent meer kosten. Een nieuwe verhoging met 5 procent zou ook deze 60 procent van de ver zekeraars uit de rode cijfers halen. Tot een unanieme aanbeveling van de Contact Commissie Motorrijtuigverzekering, die doorgaans door alle maatschappijen wordt gevolgd, kwam het echter niet. Premieverhogingen zullen in de toekomst niet uitblijven, maar de verze keringsmaatschappijen willen af van te grote stappen. Daarvoor is het naar hun mening nodig zijn dat de tarieven in het garagebedrijf geen te gekke sprongen maken. Dat hoeft niet slechts door de tarieven zelf aan banden te leggen maar ook door effenciënter behandeling van schaden. maanden. Tevens wordt bepaald Arbeidsbureau nodig is. De verlen- - ging van de arbeidsovereenkomst voor bepaalde tijd moet dan echter wel schriftelijk zijn overeengeko men. Nu is voor beëindiging van een arbeidsovereenkomst voor be paalde tijd altijd opzegging nodig. Momenteel zijn opzegverboden (een werkgever mag een zieke werknemer bijvoorbeeld niet zo maar ontslaan) verspreid over een aantal wetten. Voor alle duidelijk heid zullen zij in één wet bijeen wor den gebracht, in het burgerlijk wet boek. Op overtreding van de verbo den staat vernietiging van het be sluit. Een werknemer die meent dat een opzegging onjuist is, zal wel binnén twee maanden beroep tegen dat besluit moeten instellen. Een werknemer die ontslag wil nemen, hoeft voortaan geen ver gunning meer te vragen bij het Ge westelijk Arbeidsbureau. Tevens bepaalde het kabinet dat er beroep mogelijk is tegen een uitspraak van een kantonrechter dat ontbinding van een arbeidsovereenkomst 'we gens gewichtige redenen' een veel voorkomende maar nauwelijks omlijnde reden van ontslag toe gestaan. Ook tegen de toekenning van een vergoeding bij een dergelij ke uitspraak zal beroep mogelijk worden. Binnenvaart laat acties afhangen van kort geding ROTTERDAM (GPD) - De binnen vaartschippers wachten voorlopig af wat de rechtszaak oplevert die minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) morgen aanspant bij de Rotterdamse rechter. Smit-Kroes wil van de reqhter weten of het graan- en veevoederbedrijf Grana- ria van eigen vervoer gebruik moet maken, wil het recht hebben op een schadevergoeding van 9,65 miljoen gulden. Granaria liet vorige week aan de minister weten vanaf 14 augustus gebruik te gaan maken van eigen vervoer, een mededeling die veel onrust veroorzaakte in de schip- persweréW. De oproep om morgen de schippersbeurs in Rotterdam te blokkeren, gedaan door voorzitter Fernhout van de Federatie van Schippersbonden, wordt deson danks afgewezen. "We moeten maar even afwachten hoe de zaak zich gaat ontwikkelen", zegt bartin Seine, één van de schippers die vo rig jaar een akkoord sloot met de minister over Granaria. "We zien nog geen aanleiding nu al in actie te komen. Granaria-directeur J.P. Wyler blijft bij zijn aanbod af te zien van eigen vervoer op voorwaarde dat minister Smit-Kroes de 9,6 miljoen gulden vergoeding 'onvoorwaarde lijk' aan het bedrijf betaalt. De brief van vorige week aan de minister, waarin Granaria aankondigt op 14 augustus zelf weer te gaan varen, wordt dan volgens Wyler ingetrok ken. Banen Molukkers UTRECHT (ANP) De organisatie voor Molukkers Badan Persatuan is aan het onderzoeken hoe de Neder landse staat via de rechter is te dwingen is om het zogenaamde 'duizendbanenplan' toch te laten lukken. Het in 1986 gestarte plan, waarbij 1000 Molukkers in dienst van de overheid zouden komen, loopt heel slecht. Tot nu toe zijn! slechts 384 Molukkers daadwerke lijk aan een baan geholpen, een aan tal dat Badan overigens ook in twij fel trekt. COTTBUS Als gevolg van de wapenverminderingen in het Oostblok heeft Oostduitsland tanks kunnen on bouwen voor gebruik in de mijnen. Mijnwerkers van de Bearwaldemijn in Cottbus namen gisteren de eerste i ontvangst. (toto ani ZEIST (GPD) Meer dan 3000 zijn, die de sociale wetten niet ken- teel 70Ö0 verenigingen in het be- sportverenigingen hebben zich de afgelopen week aangemeld bij de niet weten dat ze ook pre- stand die sociale premies afdragen, /er kleine loontjes moeten Knol zegt tevreden te zijn met het bedrijfsvereniging gezondheid, betalen. "Het ging in de meeste ge- resultaat van de actie, maar hij wil geestelijke en maatschappelijke be- vallen dus niet om bewuste ontdui- nog niet spreken van een succes. king. Maar nu kan geen enkele "We gaan het komende jaar steek- i het betalen sociale premies. Daarmee voorko- sportbestuurder meer zeggen niets proeven doen bij 30.000 clubs die men ze een navordering voor te be talen premies over de afgelopen vijf jaar en een boete die gelijk staat bedrijfsverenigingen van Neder land, vormen de sportclubs maar een klein onderdeel. Vijf miljoen gulden, die nu extra wordt binnen gehaald, is een luttel bedrag voor de bedrijfsvereniging die jaarlijks 3,5 miljard gulden aan premies int. i sociale lasten te weten". zich niet hebben aangemeld. Als bij De BVG heeft 37.000 sportvereni- de controles blijkt dat er toch nog Knol: "Het gaat gingen aangeschreven. bij de sport- de vele zijn die zich niet aan de regels clubs ook niet in eerste instantie c dat bedrag. De BVG denkt dat de meeste zeker alleen met vrijwilli- houden, gaan we er met de stofkam meldingen ongeveer vijf gers werken. De bedrijfsvereniging doorheen. Anders houden we miljoen gulden per jaar opleveren. schatte dat hooguit 9000 clubs loon by routinecontroles en kunnen De golf van inschrijvingen is het uitkeren. Met de 3000 nieuwe aan- onze actie een si resultaat van een gerichte actie van meldingen, heeft de BVG momen- Voor de BVG, de bedrijfsvereniging. In het voor- 1 jaar werden de amateurclubs uitge breid geïnformeerd over het beta len van sociale lasten voor trainers, begeleiders, docenten, kantineper- soneel en andere medewerkers die de opbrengst. Het belangrijkste is dat er regels zijn, die voor iedereen gelden. We moeten er voor zorgen dat iedereen zich er dan ook aan de grootste houdt". verenigingen, die tot dan toe geen De koffieprijzen zullen naar ver- jaar te verlengen. Colombia, de sociale premies afdroegen, tot 1 juli wachting over de gehele wereld da- na grootste koffieproducent ter de gelegenheid zich aan te melden len. De ICO, de internationale kof- reld, verklaarde dat 'het zonder dat ze bang hoefden zijn fie-organisatie, heeft gisteren beslo- markt' is. i boetes. ten niet langer vast te houden aan De Stichting Max HavelaarVver- i de klei- loon ontvangen. Daarbij kregen de LONDEN/DEN HAAG (AP/GPD) verdrag vanaf 1 oktober met twee of zelfs het faillissement v koffieplanters. Het wegvallen van de vrije komst zou de producerende landen, die momenteel jaarlijks ongeveer 10 w - miljard dollar verdienen met de ver- BVG-woordvoerder H. Knol ge- de exportquota (vastgestelde hoe- wacht dat de koffieprijzen binnen koop van bonen, tot maximaal twee looft niet dat de 3000 sportclubs be- veelheid koffie die een land mag ex- twee maanden met 40 tot 50 cent per miljard dollar per jaar aan exportin- wust de sociale lasten hebben ont doken. "Er zijn er natuurlijk bij en als we er achter komen, krijgen ze alsnog een navordering. Maar er SINDELFINGEN De Westduitse bondskanselier Kohl (m) zet met een druk op de knop de eerste Europese pro- heerst ook veel onwetendheid". duktielijn voor 4-megabyte chips in werking. Hij deed dat in de stad Sindelfingen. Links kijkt directeur Klaus Hij vertelt dat clubbestuurders den wees gisteren voorstellen Kunhle van de fabriek toe, rechts Hans Olaf Henkei, directeur IBM Duitsland. (foto anp) vaak goed willende vrijwilligers de hand om het bestaande koffie- porteren). Daardoor zal de toch al half pond dalen. De prijzen zullen oververzadigde markt waarschijn- door het vrij spel van vraag lijk worden overspoeld met koffie. bod dalen tot bei De organisatie van 74 koffie con- veau. De stichting, die opkomt voo» sumerende en producerende lan- de belangen van kleine koffieboe- bod dalen tot beneden kostprijsni- spraken over exportquota per land stabiele prijs afgesproken. Die Economie kort Ultimatum Bij General Electric Plastics (1700 werknemers) in Bergen op Zoom dreigen acties, tenzij de directie als nog met de vakbonden wil onder- (GPD)— Er heerst handelen over verdere arbeidstijd- 1 garandeert producenten een regel de Derde Wereld, vreest dat matig inkomen en hoedt cunsu- een groot aantal kleine en middel- menten voor grote prijsschomme- grote koffieplantages daardoor zul- lingen. De kritiek op de ICO spitst len verdwijnen. Zij kunnen niet zich toe op de quotumverdeling, de prijzen op de t Brazilië een onevenredig deel zou hebben. Nieuwkomers kunnen daardoor geen markt op- minimumprijs gega- de prijsafspraken niet worden i randeerd aan de in coöperaties ge- taald in prijs, terwijl op de Westerse organiseerde koffieboeren. Een la- markten toenemende behoefte is gere prijs betekent lager inkomen aan hoogwaardige koffie. i het ziekenhuisfront. Een i gelaten rust zodat de loonsverhoging nu vooral wordt betaald door de werknemers erkorting. Volgens woordvoerders derheid van de leden van de bonden zelf. Bovendien is het niet eerlijk de andere bonden. Zij weze financiering door het PGGM i de Industriebonden FNV en voor verpleegkundigen i CNV is de directie een ultimatum genden heeft inmiddels, hoewel voor de rechter in Utrecht dat de ac ties worden beëindigd. Vijf dagen vember vorig jaar leidt tot de op- later doet de rechtbank-president richting van de WIO. In februari uitspraak. Hij verbiedt de acties \7 tot vrijdag gesteld. Oortwijzer De werkgeversorganisatie VNO heeft gisteren een 'Oort-wijzer' voor bedrijven» en particulieren gepre senteerd. Deze brochure moet een handleiding bieden voor de herzie ning van de belastingen volgens het dit jaar komen zesduizend pleegkundigen naar Utrecht om tieplannen te bespreken. Daarna r legt 'kleine' beperkingen Oud-staatssecretaris Van der niet van harte, ingestemd met de eerste instantie volstrekt nieuwe cao. Het principe-akkoord hand. Nu stemmen ze daar toch r kan echter beter worden omschre- in", zegt de woordvoerster. ven als een wapenstilstand. De NMV zal ook aan haar leden door de stad gehouden, o_ De scheuring in het ziekenhuis- vragen of zij bereid zijn tot aan de het eerst hun eisen bekend worden vraagd te onderzoeken of er toch wordt een demonstratieve optocht Reijden wordt door de bonden de Nationale Ziekenhuis Raad ge- front lijkt definitief. De Nederland- nieuwe cao-onderhandelingen vol- Maatschappij voor Verpleegkun- gend jaar, op de één of andere r de (NMV), bond voor verpleegkun- nier actie té blijven digen en verzorgenden, onderte- moeten het vuurtje kent de cao niet. En ook de actie- gemaakt: vijf procent loonsverho- ing in 1989 en zeven procent ve .eeld over de komende drie jaar. plan-Oort. Vooral de veranderingen groep Verpleegkundigen in aftrekposten en onkostenvergoe- genden In Opstand (WIO) staat dingen worden erin belicht. niet achter het akkoord. De bonden ondersteunen die t Dagbladen De ondernemingsraad van het Dag- uOOr blad voor Noord-Limburg heeft Anqela Van der Jaqt zich gisteren geschaard achter het J ultimatum dat de redactie aan de di rectie van de eigen krant en die van De Limburger heeft gesteld. De re dactie heeft de directies tot donder dag de tijd gegeven de plannen voor een fusie van de beide dagbladen in te trekken. Beide dagbladen zijn gendom VNU. "We houden". De WIO heeft zich als belang- Verzor- rijkste taak gesteld ervoor te zorgen niet. Een paar dagen later, ge- dat er een goede belangenbeharti- schrokken van de enorme opkomst giog komt voor verpleegkundigen in Utrecht, doen zij dat wel, maar en verzorgenden. "Die is er nog van enige samenwerking met de steeds niet. De AbvaKabo wil niet WIO is geen sprake. De WIO eens los van het overige ziekenhuis- roept 15 maart uit tot landelijke ac- De NMV handhaaft ook voor volgende cao-onderhandelingen het ziekenhuissector, die volgend eniging te worden, jaar april beginnen, de eis dat de lo- op weg nen van verpleegkundigen en hét uitgeversconcern zorgenden meer stijgen dan die veld. De WIO wordt nog geen zen werknemersorganisatie. Wel hoor de schrijft de actiegroep zich in bij de Kamer van Koophandel om een ver- eerste stap een tus. Hoewel de WIO niet bepaald bly dat met het resultaat van de acties, het overige personeel. "Ze hebben namelijk niet alleen met een achter- zij toch niet helemaal ontevreden verpleeghuizen geven ge- i beide oproepen. Ondertus- worden er allerlei ludieke acties gevoerd. Premier Lubbers zegt in navol- officiële sta- ging van minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid, ?en bescheiden loonsverhoging voor de verpleegkundigen kan wor den betaald uit een verlaging oplossing is te vinden uitzichtloos lijkende conflict. Eind mei zegt de PGGM Van der Reijden toe toch een bijdrage te willen leve ren in de vorm van een premieverla ging. Het fonds verbindt daaraan wel de voorwaarde dat het kabinet met een structurele oplossing komt voor het conflict. Op 15 juni doet het kabinet een bod dat- samen met een premiever laging van het PGGM uitkomt op een gemiddelde loonsverhoging van 2,75 procent. In de nacht van 20 op 21 juni zegt de Nationale Zieken huis Raad ook een bijdrage toe, wat dan op 23 juni leidt tot nieuwe cao onderhandelingen en het principe akkoord. AbvaKabo-bestuurder Henk van Beek van de regio Midden Neder land zegt dat de bond voor de cao 1990 niet zal accepteren dat Unie BLHP Diesveld: "We hebben wel bereikt pensioenpremie'. De PGGM en de opnieuw PGGM-geld wordt ge- dat er eindelijk actie is gevoerd In de eerste helft van dit jaar heb- lopen jaren veel zwaarder is gewor- dat nu iedereen weet dat je niet ben zich bij de Unie BLHP i AbvaKabo wijzen dat af. Op 21 maart beginnen de c 2100 nieuwe leden aangemeld. Het ria van Rooijen. totale ledenbestand van deze vak- De NMV bond voor administratief, technisch vooral niet i eel personeel komt van de loonsverhoging met 3 den", zegt NMV-woordvoerster Ma- kunt sollen met de gezondheids- derhandelingen. Ze worden nog de- zorg". Feit is, en dat geven de boni zelfde dag afgebroken. De ludieke het, net als de WIO, den ook toe, dat er zonder de WIO activiteiten gaan door, maar in april met de financiering niet eens een looneis van vijf pro- worden de acties grimmiger. Eind 4,25 cent was geweest. r nog geen rekening mee gehou- worden betaald door de PGGM, die den dat de Vereniging Gelddien- de pensioenpremie met 3 procent Het begint allemaal tijdens een va sten Personeel bij de Postbank verlaagd. "Dat is de bekende sigaar kantie op Vlieland. Een paar ver- (VGP) zich per 1 januari 1990 aan- uit eigen doos. De PGGM zou de pleegkundigen besluiten een adver- sluit bij de Unie BLHP. premie so wie so hebben verlaagd, tentie te plaatsen om steun te vra- april vindt een massale demonstra tie in Den Haag plaats waaraan vol gens de politie 50.000 en volgens de bonden 60.000 werknemers deelne- Het Landelijk Patiënten/Consu menten Platform eist begin mei bruikt voor een loonsverhoging. Dat er weer een flinke looneis wordt gesteld is al zeker. Tijdens de leden- raadplegingen van de Abvakabo valt de eis zeven procent regelma tig. "Wat voor kabinet er ook komt, we moeten er volgend jaar harder tegenaan. Ballonnen oplaten helpt niet meer, het wordt staken. Mis schien niet meteen door de ver pleegkundigen en verzorgenden, maar wel door het andere perso neel", zegt Van Beek. BADKAMER SANITAIR keukens kasten keukens badkamers ALKMAAR Edisonweg 1, Industrieterrein Oudorp, Tel. 072-18 1300. ZOETERWOUDE-RIJNDIJK Industrieweg 14, De Grote Polder, Tel. 071 - 89 92 06. RUIME PARKEERGELEGENHEID

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7