'Vliko past met in Achthovenerpolder' t Waterhoentje tevreden over verkoop kindplaatsen Ergernis over knelpunten verkeer in Leiderdorp PZ handhaaft verzet nieuw raadhuis Kinderopvang Zoeterwoude benadert bedrijfsleven Rechtbank legt hogere celstraf op dan geëist Kunstwerk toch aan de Hofdijck BRIEVEN ONDER NUMMER: POSTBUS 993 DINSDAG 4 JULI 1989 REGIO LEIDEN Dorien Bergman: 'We gaan nou toch weer bedelen bij de gemeente'. (foto Holvast) Leiderdorp opnieuw in actie tegen afvalbedrijf ZOETERWOUDE - De Stich ting Kinderopvang Zoeterwou de heeft twee zogenaamde kindplaatsen verkocht aan de stichting Gemiva, de beheerder van verpleeghuis Swetterhage in Zoeterwoude. Ook 3M heeft belangstelling getoond voor het kopen van twee kindplaatsen in kinderdagverblijf 't Waterhoen tje. Het bestuur van de Stich ting Kinderopvang is voorts in onderhandeling met het kraam- centrum Rijn en Vliet over de aankoop van een kindplaats. Met dit voorlopige verkoopresul taat is Dorien Bergman, een van de initiatiefneemsters van 't Water hoentje, tevreden. "Daar zijn we heel blij mee. Het is alleen jammer dat de gemeente blijft volharden in haar standpunt om ons niet te subsi diëren". De Stichting Kinderop- vang heeft alle bedrijven in Zoeter woude aangeschreven om de be langstelling voor het kopen van kindplaatsen te peilen. Het nieuwe kinderdagverblijf gaat 1 september van start met een groep van maximaal 12 kinderen, 't Waterhoentje wordt ondergebracht in een lokaal van de voormalige kleuterschool de Hellebellen bij de Corbuloschool aan de Westeindse- weg in Zoeterwoude. In de toe komst wil 't Waterhoentje uitbrei den naar twee groepen: een baby- groep en een kleutergroep. De kosten van het kinderdagver blijf moeten geheel gedragen wor den door het bedrijfsleven en parti culiere gebruikers. Ouders moeten per uur vier gulden betalen voor de opvang van hun kind. Wil een be drijf een kindplaats kopen voor ei gen werknemers dan kost dat 12.000 gulden per jaar. Bezetting Bergman: "We zijn in de begroting uitgegaan van een bezetting van 60 procent, maar we zitten nu al aan de 80 procent. De woensdag en don derdag zitten al helemaal vol". Ongeveer 15 belangstellende par ticulieren hebben zich inmiddels bij de stichting gemeld. "Dat is naar verwachting, ja. Dat kun je wel zeg- gfen", zggt Bergman. Er zijn wel veel mensen afgehaakt die in eerste in stantie wel belangstelling hadden. Die vonden het te duur. Voor veel mensen is vier gulden per uur toch even slikken. Dat is twintig gulden per dagdeel, en als je die kinderop vang de hele week nodig hebt, of je hebt twee kinderen, is dat veel geld". Het gemeentebestuur wil de Stichting Kinderopvang niet subsi diëren maar heeft het kinderdag verblijf wel een lokaal ter beschik- DEN HAAG/LEIDERDORP - De rechtbank in Den Haag heeft giste ren een 28-jarige man uit Leider dorp een aanmerkelijk hogere ge vangenisstraf opgelegd dan de offi cier van justitie twee weken gele den eiste. De Leiderdorper moet een jaar onvoorwaardelijk de cel in en niet acht maanden zoals de offi cier dat wilde. De rechtbank achtte bewezen dat de man jarenlang ontucht met twee nichtjes heeft gepleegd. Eén van hen zou hij in 1985 hebben mis bruikt. Het meisje was toen tien jaar. Met het andere nichtje (acht jaar oud) pleegde de Leiderdorper begin maart ontucht toen hem was gevraagd om op het kind te passen. Op het moment dat hij het meisje naar bed bracht kon hij zich niet meer beheersen en betastte haar. De rechtbank kwam tot een hoge re straf dan de eis van de officier, omdat de ontucht jarenlang had plaatsgehad en de kinderen hier door angst was ingeboezemd. De kinderen, zo motiveerde de recht bank, maakte hij volstrekt onderge schikt aan zijn seksuele handelin gen. Omdat kans op herhaling groot is, ging de rechtbank niet in op een verzoek om dienstverlening te mo gen vervullen. king gesteld voor een bedrag van ruim 10.000 gulden. Maar de stich ting heeft nog een gat in de begro ting van 8.000 gulden en heeft hier voor opnieuw een beroep gedaan op de gemeente. Tevens heeft de stich ting verzocht om een gemeentelijke renteloze lening van 35.000 gulden voor verbouwings- en inrichtings kosten van het schoollokaal. De raadscommissie welzijn geeft van avond haar advies over beide ver zoeken. Bedelen Bergman: "De gemeente vindt wel dat er een dagverblijf moet komen maar dat mag ze geen cent kosten. Maar we gaan nou toch weer bede len". De stichting hoopt in 1990 wel voor gemeentelijke subsidiëring in aanmerking te komen omdat de ge meente in dat jaar kan profiteren van een voordeeltje van ongeveer 40.0000 gulden van het rijk. Dat be drag zal de gemeente moeten beste den aan het stimuleren van kinder opvang. De Stichting Kinderopvang houdt zich in Zoeterwoude als eni ge instantie met kinderopvang be zig en komt dus ook als enige voor dit bedrag in aanmerking. De 'sti muleringsmaatregel' geldt voor vier jaar. Het gemeentebestuur wil de Oortgelden gebruiken om de ouder bijdragen voor kinderopvang te kunnen verlagen en zodoende 'de drempel voor het kinderdagverblijf te verlagen'. Voor belangstellenden houdt de Stichting Kinderopvang dinsdag 11 juli ort 20.00 uur een informatie avond in het kraamcentrum Rijn en Vliet aan de Keerweer 3 in Zoeter- woude-Dorp. Rommelmarkt Christelijke basisschool Het Palet in Voorschoten houdt morgen een fancy- fair op het schoolplein aan de Jan Steen laan 2 (19.00 - 21.00 uur). De opbrengst hiervan is gedeeltelijk bestemd voor het project 'Water voor iedereen' van Unicef. Voor de kinderen worden spelletjes geor ganiseerd. Er is een rommelmarkt en bij het rad van avontuur zijn prijzen te win- LEIDERDORP - Met een volmondig ja beantwoord den de Leiderdorpse fracties gisteravond de vraag van wethouder J. Den Boeft of de gemeente er goed aan doet om bezwaar te maken tegen een nieuwe provincia le vergunning voor bouw- en sloopafvalbedrijf Vliko BV. Tevens stemde raadscom missie ruimtelijke ordening in met het voorstel om actie te ondernemen tegen de uit breidingplannen van het be drijf. De activiteiten van het bedrijf aan de Achthovenerweg zijn van zo'n grote omvang dat ze strijdig zijn met de huidige bestemming van het gebied. Vliko veroorzaakt te veel overlast voor de omwonenden, zo stelde de wethouder. Den Boeft benadrukte dat de ge meente niet van mening is dat Vliko de milieuwetten overtreedt maar dat het sloopbedrijf simpelweg te groot wordt. "Het gaat puur om een zakelijk verschil van mening", al dus Den Boeft. "De activiteiten van Vliko gaan de maat te boven". Kroonberoep Burgerlid C. Bos (PPR/PSP) wees de commissieleden er op dat Vliko sinds 12 april van dit jaar zonder vergunning werkt. "We hebben trouwens tegen die eerste vergun ning kroonberoep aangetekend en Bromfietser rijdt door na valpartij OEGSTGEEST - Een bromfietser reed gistermiddag door na een aan rijding te hebben veroorzaakt op het fietspad van de Rijnsburger- weg. De twee fietsers (65 en 67 jaar) raakten daarbij licht gewond. Het kenteken van het verzekerings plaatje is genoteerd. De fietsers reden naast elkaar uit de richting van Rijnsburg. De jongen wilde passeren door tussen hen in te gaan. Bij die manoeuvre kwamen ze alledrie ten val. De 67-jarige liep een schaafwond op en de 65-jarige een brandwond van de uitlaat Na het ongeval zei de jongen nog even te willen kijken of zijn brommer het nog deed. Die gelegenheid greep hij aan om er vandoor te gaan. Snelheidscontrole VOORSCHOTEN - Bij snelheids controles op vier verschillende plaatsen in Voorschoten zijn giste ren 139 processen verbaal uitge schreven. Zowel 's middags als 's avonds controleerde de politie op de doorgaande wegen Leidseweg, Veurseweg, Wijngaardenlaan en Admiraal de Ruytersingel. Eén au tomobilist slaagde erin binnen 22 minuten op drie verschillende plaatsen te hard te rijden. Hij reed achtereenvolgens 98, 71 en 90 kilo meter per uur waar hij maar 50 mocht rijden. De man is niet aange houden omdat de politie op kente ken bekeurde. daar is nog steeds geen antwoord op". Bos was er van overtuigd dat het sloopbedrijf in strijd is met het huidige bestemmingsplan voor de Achthovenerpolder maar vroeg zich af of de gemeente nu nog paal en perk kan stellen aan de bedrijfs activiteiten van Vliko. Bos: "Het be drijf is op deze manier al drie jaar bezig". Het burgerlid klaagde ver der over de 'grote troep' op het aan grenzende gemeentelijke terrein. Een bewoner van de Achthove nerweg wees de commissieleden op de overlast die Vliko voor omwo nenden veroorzaakt en meende dat het een 'dwaling' van de gemeente was geweest om het bedrijf ooit toe te laten op de Achthovenerweg. "Ik hoop dat we het daar nog eens over eens worden", aldus de bewoner. "De vrachtwagens gaan al voor zes uur 's morgens rijden. Als je door de polder loopt grijnst het vuil je aan. De streek gaat er door dit bedrijf ge weldig op achteruit". De commissieleden adviseerden gisteravond weliswaar om opnieuw in actie te komen tegen het afvalbe drijf aan de Achthovenerweg, maar het college van B en W heeft nog geen standpunt ingenomen over de zaak. Wethouder Den Boeft: "Dat het bedrijf velen een doorn in het oog is, is voor ons geen reden voor actie. Dat zijn wel de toekomstplannen van Vliko". RIO doet onderzoek bedrijfsleven LEIDERDORP - Voor veel onder nemers in Leiderdorp vormt de ver keersafwikkeling binnen de ge meente nog steeds een bron van er gernis. Dat is een van de uitkomsten van een enquête die een aantal stagaires van het Rijnlands Insti tuut voor Ondernemersonderwijs (RIO) hield onder 170 bedrijven. Als knelpunten noemen de Lei derdorpse middenstanders onder meer de afstelling van de verkeers lichten op de Engelendaal, de krui sing Van de Valk Boumanweg en Persant Snoepweg, de 'levensge vaarlijke' toegang tot de Baanderij en de slechte conditie van de Acht hovenerweg. "Dat zijn punten waar we al jaren mee bezig zijn", zegt voorzitter van de Leiderdorpse Ondernemers Ver eniging (LOV) J.F. Langelaar. Het onderzoek onder de Leiderdorpse bedrijven is gedaan in opdracht van de LOV. "Als je hoort dat de ver keerslichten op de Engelendaal zo veel ergernis veroorzaken dan is dat toch een reden om daar op te blijven hameren", aldus Langelaar. "De be reikbaarheid van Leiderdorp is goed, maar dan houdt het op. Dat is toch eigenlijk treurig". Wensen De enquête van het LOV door leer lingen van het RIO was bedoeld om te peilen hoe de leden hun vereni ging zien en om een inventarisatie te maken van hun wensen, waar mee het LOV in haar beleid reke ning kan houden. Ruim 75 procent van de bedrijven heeft meegedaan aan de enquête. Van de ondervraagden vindt een ruime meerderheid dat de LOV goed functioneert. "Wij zijn hier over zeer enthousiast", zegt Lange laar, "En het is boven verwachting hoe veel mensen gereageerd heb ben". Over de betekenis van de LOV voor haar leden wordt door de on dervraagden wel verschillend ge dacht. Veel winkeliers zouden Bij voorbeeld hun belangen niet alleen door de middenstandsverengingen willen laten behartigen maar meer De Persant Snoepweg, direct door de LOV. gebleken is dat vraag voorgelegd of zij voorstander 38 procent van de ondervraagden zijn van een verplaatsing van de een drempel voelt tussen de eigen weekmarkt in de Hoofdstraat, middenstandsvereniging en de LOV. Als oorzaak wordt genoemd Slechts 29 procent vindt dat de dat de detaillist andere belangen markt in het oude Dorp zou moeten heeft dan de ondernemer. verhuizen naar een andere plek in Aan de ondernemers is ook de Leiderdorp. Wassenaar steunt schaatscentrum De Uithof voor bouw overkapping WASSENAAR - De gemeente Was senaar wil met een lening van 25.000 gulden bijdragen in de kosten voor overkapping van het Haagse schaatscentrum De Uithof. Alle fracties gingen gisteravond tijdens de raadscommissie financiën ak koord met dit voorstel van B en W. Ch.B. Aptroot (WD) vond het een unieke zaak dat de gemeente meedoet aan een project in een an dere gemeente. Ook H.J. Goulooze (PvdA) bleek een voorstander van het 'agglomeratief denken' van de gemeente Wassenaar. Wethouder C.P.M. Barning (WD) zei dat de regionale functie van De Uithof de doorslag heeft ge geven voor financiële steun aan het Haagse schaatscentrum. De wet houder deelde mee dat ook het be drijfsleven bijdraagt in de kosten voor overkapping. Behalve financiële steun van de gemeenten Den Haag en Wassenaar krijgt De Uithof ook bijdragen van de Westland-gemeenten. ZOETERWOUDE - De bouw van een nieuw gemeentehuis op de plaats van het oude blijft voor Pro gressief Zoeterwoude (PZ) onver teerbaar. Fractievoorzitter W. Ooij- endijk wenste gisteravond tijdens de raadscommissie algemene zaken niet akkoord te gaan met het be schikbaar stellen van 2,75 miljoen gulden voor dit project. Zo'n bedrag uittrekken op grond van een schetstekening vond Ooij- endijk onverantwoord. Hij wilde eerst de de definitieve tekeningen wel eens zien. De fractievoorzitter wil pas een krediet beschikbaar stellen als de bezwaarschriftenpro cedures tegen de nieuwbouw zijn afgerond. Juist omdat veel burgers het nut van een nieuw gemeente huis niet inzien, moeten de proce dures zo zorgvuldig mogelijk wor den afgewerkt, aldus de PZ-er. Voorlopig kan de gemeente met de reeds beschikbaar gestelde 250.000 gulden nog wel even vooruit, dacht Ooijendijk. Als er geld uitgegeven moet worden dan moet dat per bouwfase gebeuren, dan houd je de vinger aan de pols en heb je een stok achter de deur, was de stelling van Ooijendijk. CDA en WD gingen akkoord met de kredietverlening. "Wij heb ben beloofd gewoon door te gaan op de af te leggen weg", aldus CDA-er R. Hogenelst. Burgemeester A.J.M. Houdijk legde uit dat het u beschikbaar stel- OEGSTGEEST - De Oegstgeestse raad is voor plaatsing van het kunst werk Doorgaande Beweging aan de Hofdijck, op de hoek van de Hazen- boslaan en de Laan van Alkemade. De argumenten van zo'n 15 omwo nenden die gisteravond naar de raadscommissie bestuurlijke zaken waren gekomen, bleken niet sterk genoeg om raadsleden te overtui gen van het feit dat het stalen kunst werk beter niet aan de Hofdijck kan komen. Vermoedelijk besluit B en W vandaag om een bouwvergun ning i het kunstwerk af te ge- De omwonenden zijn het er niet eens dat het beeld van de Leidse kunstenaar F. de Wit dat eerst in Haaswijk stond, nu naar de Hofdijck verhuist. Het voornaamste bezwaar tegen de komst van het kunstwerk is dat zij het op die plaats ontsierend vinden. De Hofdijck is zonder Doorgaande Be weging in hun ogen al mooi genoeg. De omwonenden stelden voor om het beeld ergens anders in Oegst- geest te plaatsen. De uit drie burgers bestaande kunstadviescommissie heeft zich onlangs over de drie aangedragen alternatieven gebogen. Deze com missie oordeelde echter dat geen van de alternatieven beter was dan de plaats aan de Hofdijck en advi seerde B en W om niet van het voor genomen besluit af te wijken. De kunstadviescommissie was gister avond aanwezig om haar besluit aan de ontevreden omwonenden uit te leggen. len van geld de snelste i werken is. "Wie tegen de bouw is moet bij de bezwaarschriftenproce dure planologische argumenten aanvoeren en niet alleen maar zeg gen ik ben van mening dat het er niet moet komen", aldus Houdijk. "De grootste financiële zekerheid hebben we als de begrotingen van de bouwcoördinator en de architect onafhankelijk van elkaar uitkomen op een bedrag dat binnen de drie miljoen blijft", vond de brügemees- ter. De stok achter de deur tijdens de bouw is dan dat dit bedrag niet overschreden mag worden. Hou dijk beloofde dat de raad over een week de de definitieve tekeningen voorgelegd krijgt. Het is de bedoe ling dat de aanbesteding in septem ber plaatsheeft. Overigens bleek gisteravond dat in het bedrag van bijna drie miljoen gulden verschillende posten niet zijn opgenomen. Zo moet er voor twee spreekkamers de leeskamer en de wethouderskamers nieuw meubilair komen. In het achterge bouw moet de 13 jaar oude vloerbe dekking vervangen worden en aan de dakbedekking zijn reparaties no dig. Tenslotte moeten er verrijdbare' archiefstellingen worden aange schaft. Wie de advertentiepagina's leest, komt ze regelmatig tegen: Adverten ties, waarin om privé-redenen geen naam, adres of telefoonnummer staat vermeld. In plaats daarvan worden dit soort advertenties afgesloten met een speciaal nummer. Wilt u reageren, dan kan dat alleen maar door uw schriftelijke reactie in een gesloten enveloppe, met daarop in de linkerbo venhoek het in de advertentie vermelde nummer geschreven, naar de krant te sturen. De medewerkers van onze advertentie-afdeling weten pre cies welke naam en welk adres bij dat nummer horen en zorgen er voor dat uw brief ongeopend bij de adverteerder terecht komt. Om de privacy van onze lezers nóg beter te beschermen, hebben wij sinds kort een speciale postbus voor brieven onder nummer in gebruik. Hier door is het onmogelijk geworden, dat iemand per ongeluk uw brief open maakt! Wilt u er zeker van zijn dat alleen de adverteerder uw reactie onder ogen krijgt, stuur dan uw brieven onder nummer naar: Leidsch/Alphens Dagblad, Postbus 993, 2300 AZ Leiden'. Postzegel niet vergeten I N.6.: Bij andere adressering kunnen wij privacy niet voor 100% garanderen! Het gemeentehuis in Zoeterwoude moet tegen de grond om plaats te maken raadhuis. <»rchieifoio>

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13