TAD LEIDEN Kritiek op WD bij opvolging wethouder LEIDSCH DAGBLAD Meer taken voor parkeerpolitie Concertgebouworkest treedt op bij bezoek president Bush Restauratie orgel in Pieterskerk gaat circa 2,5 miljoen gulden kosten s DINSDAG 4 JULI 1989 Gewonde bij aanrijding op Enropaweg LEIDEN Een vrouw uit Schie dam van onbekende leeftijd heeft gistermorgen bij een aanrijding op de Europaweg letsel opgelopen. Zij is met een armfractuur overge bracht naar het AZL. De vrouw zat als passagiere in een auto, bestuurd door een 24-jarige Schiedammer, die als laatste in een file stond. Toen de bestuurder even niet oplette, reed hij tegen de auto voor hem die door de klap vervol gens tegen zijn voorganger opreed. LEIDEN - Projectontwikkelaar Mabon, de door de gemeente uit gekozen plannenmaker voor het stationsgebied, voelt weinig voor het schrappen van de ondertun neling voor het Leidse station. Een woordvoerder van Mabon deelde dat desgevraagd mee in een reactie op het voorstel van de PvdA om de tunnel opnieuw ter discussie te stellen. De PvdA ziet op tegen de hoge kosten van de tunnel (circa 40 miljoen) en wil dat Mabon de vraag beantwoord of het verkeer ook bovengronds kan worden afgewikkeld. "We hebben die vraag natuur lijk al beantwoord in ons plan", aldus de woordvoerder. "Door de snelheid waarmee we dat plan Mabon wil stationstunnel niet schrappen moesten indienen, is het onder zoek ook kort geweest. Als de ge meente Leiden wil dat we het op nieuw bekijken, dan doen we dat. Maar ik verwacht niet dat het re sultaat van dit onderzoek wezen lijk afwijkt van het door ons inge diende plan". Mabon mëent dat vooral de ge meente belang heeft bij de onder tunneling. "Zij wil het plein op een aardige wijze inrichten. Als de tunnel er komt, blijft er toch al veel verkeer bovengronds. Een station trekt nu eenmaal veel ver keer aan. Maar als het doorgaande verkeer niet wordt geweerd, torn je aan de uitgangspunten van het plan: een aardig, verkeersluw plein. Dan moetje compromissen sluiten", aldus de zegsman, die overigens niet nu al wil zeggen dat het schrappen van de tunnel onaanvaardbaar is. Hij stelt wel dat het doorgaande verkeer op een of andere wijze moet worden geweerd. En meent dat daarvoor geen oplossing is achter het station langs, zoals D66 bepleit. Overigens wijst ook de meerderheid van de gemeente raad een dergelijke route af. College niet tevreden met huidige controle LEIDEN - Het college Wil de par keerpolitie meer taken en bevoegd heden geven. De dienst moet bo vendien binnen het Leidse politie korps een zelfstandiger plaats krij gen dan nu het geval is. Óm dat mo gelijk te maken, wil het college een nieuwe functionaris aanstellen die de parkeerpolitie moet leiden. De nieuwe opzet moet uiterlijk voor 1 januari volgend jaar zijn ingevoerd. Burgemeester en wethouders zyn niet tevreden met de huidige par- op dit moment te onduidelijk zijn i dat de dienst te diep is 'wegge- keercontrole. Te veel verschillende gemeentelijke diensten en politie onderdelen houden zich hiermee bezig. Daardoor is zowel bij de ge meente als de politie nauwelijks ie mand te vinden die overzicht heeft over de totale controle. En burgers weten vaak niet bij wie ze nu pre cies met hun problemen moeten schap over de manier waarop aankloppen. den wordt gecontroleerd, zal meente een nieuwe functionaris voor deze dienst aanstellen. Verschillende taken, die nu nog zijn ondergebracht bij onder meer de directie verkeer en vervoer en ci viele werken, worden overgeheveld naar de parkeerpolitie. Zo krijgt de parkeerpolitie straks meer zeggen- Lei- zich 'Leiden heeft met zeven wethouders te veel beroepskrachten' Europese trip president Bush 9-18 juli LEIDEN - Een groot deel van de Leidse gemeenteraad heeft gisteravond de WD-fractie be kritiseerd over het naar voren schuiven van M. van der Nat als opvolger van wethouder Fase. Niet de persoon van Van der Nat stuitte op bezwaren, maar het feit dat de WD vasthield aan zeven wethouders. Toen een jaar geleden PvdA-wethou der Peters moest worden ver vangen, riep de toenmalige VVD-fractievoorzitter Van der Nat de PvdA op af te zien van het vervullen van de vacature. Volgens CDA, D66, Links Leiden en de SP schaden de liberalen met hun wisselende standpunten het beeld van de politiek. CDA, D66 en de SP onthielden zich gisteravond dan ook van stemming bij de benoe ming zodat Van der Nat met 21 stemmen voor en tien onthoudin gen werd aangesteld. De WD-fractie werd zelfs door coalitiepartner Links Leiden bekri tiseerd. Volgens alle partijen, met uitzondering van de PvdA en de WD zelf, praten de liberalen met twee monden. Bij het vertrek van Peters riep de VVD de sociaal-de mocraten op geen nieuwe zevende wethouder te benoemen, vanwege de kosten. Leiden mag volgens de wet vijf, zes of zeven wethouders benoemen. Als gevolg van de af spraken tussen de collegepartijen PvdA, WD en Links Leiden wer den het er zeven. Met die verhou ding zouden de drie politieke partij en het best in het college zijn verte genwoordigd. Normaliter hebben gemeenten van de grootte van Lei den zes wethouders. als zij daarvoor geschikt. Boven dien wilde hij van de WD'ers we ten of de taken van Fase niet kon worden overgenomen door burge meester Goekoop (eveneens WD), die al eerder had rondgebazuind dat hij tijd genoeg had. Verder betoog de de CDA'er dat het geen enkele zin had Van der Nat te benoemen omdat er nog slechts tien maanden resten tot de verkiezingen volgend jaar. Verspilling "Leiden heeft met zeven wethou ders te veel beroepskrachten. Dat is een verspilling van belastinggeld, want een wethouder kost per jaar toch twee ton, en een verspilling van bestuurlijke capaciteit", meent Walenkamp. Ook het SP-raadslid Vergeer ("het college leeft met ze ven wethouders boven zijn stand,- de burgers krijgen de ene na de an dere bezuinigingsronde over zich heen") en D66 verklaarden geen steun aan de benoeming te willen geven. Zij verklaarden overigens wel, net als het CDA, niet aan de kwaliteiten van Van der Nat te twij felen. Omdat PvdA en Links Leiden de WD bij voorbaat steunden ("we moeten de afspraken gemaakt tij dens de college-onderhandelingen handhaven", meende PvdA-fractie- leider De Vreeze) had de kersverse Wd-fractievoorzitter Bakker wei nig moeite met de verdediging van de benoeming. "Van der Nat is geen vrouw. Hij is de meest geschikte kandidaat. Daarover bestond in de fractie nauwelijks discussie. Boven dien heeft elke fractie het recht de eigen kandidaat voor te dragen", stelde Bakker. Hij zei bovendien dat de porte feuille van de vertrekkende wet houder Fase te zwaar was om haar over de andere wethouders te ver delen. Dat gold volgens Bakker opk voor Goekoop. De WD vindt de ta ken van Fase verder zo belangrijk dat het wel nodig is een opvolger te benoemen. "Er moeten de komen de maanden belangrijke beslissin gen worden genomen. De termijn is te lang om de vacature onvervuld te laten". Uitgedaagd Daartoe uitgedaagd ontweek de PvdA-wethouder Van Dongen (emancipatiezaken) vragen van Walenkamp over de voordracht van een man en niet van een vrouw. "Het is een goede traditie dat partij en zelf over de voordracht van hun wethouders gaan. Sommige partij en, zoals de PvdA, trekken de con sequentie uit het door alle partijen- de gedragen beleid", zo verwees Van Dongen naar de benoeming van twee vrouwelijke PvdA-wet- houders de laatste jaren. "Ik kan al leen maar hopen dat andere partijen ook deze consequentie trekken. Ik hoop dan ook dat het CDA, als het zover mocht komen, voor de vol gende collegevorming een aantal geschikte vrouwen voor wethou- dersposten voordraagt", kaatste zij de bal terug. Voorts vindt het college dat de be- voortaan ook bezig moeten houden voegdheden van de parkeerpolitie met de 'verkoop' van parkeerkaar- ten en zullen burgers bij deze dienst mogelijk ook hun boetes kunnen stopt' in het politiekorps: de chef betalen. Dit laatste punt is overi- van de parkeerpolitie heeft nog vier gens onderwerp van nadere studie, meerderen boven zich. Het college heeft ook onderzocht Verder hangt de parkeerpolitie er of de parkeerpolitie kan worden in de ogen van het college maar een omgevormd tot een zelfstandige ge- beetje bij. Politiemensen zien de meentelijke afdeling. Hoewel een parkeercontrole niet als een echte dergelijke opzet ontegenzeggelijk politietaak. En hoewel de contro- voordelen heeft - de verwarring gemeente-ambtenaar zijn, over bevoegdheden en taken zou buiten^ het ambtenaren- dan het minst zijn - heeft het college demotivatie er toch voor gekozen de dienst bij leurs staan korps. Door dit alles van de medewerkers van de par keerpolitie tamelijk slecht, aldus B W. de gemeentepolitie te laten. Het voordeel van deze opzet is onder meer dat de politie dan meer bij het gemeentelijke parkeerbeleid wordt betrokken. Leiderdorper (63) neergeslagen land datum plan Warschau 9-11 juli Gdansk 11 juli Ontmoeting met partijleider JaruzelsW. Ontmoeting met Lech Walesa 1 Hongarije Boedapest 11-13 juli Ontmoeting met Hongaarse laders M r"—» Parijs 13-17 juli Eoonorrischetopende opeangsvoorstelSng van de Opera de la Basöle Nederland AmsterdanVLdden 17-18 juli Ontmoeting met Lubbers en bezoek aan Leidse PSetierskerk LEIDEN - President Bush komt maandag 17 juli in de namiddag naar de Leidse Pieterskerk. Hij arriveert - vanwege veiligheidsredenen - op een zorgvuldig geheim gehouden tijdstip bij de kerk. De bijeenkomst, waarop Bush als enige zal spreken, begint in ieder geval om half drie en duurt tot half vijf. Burgemeester Goekoop heeft een en ander meegedeeld aan de fractievoorzitters van de politieke partijen. Het is de bedoeling dat de Leidse burgemeester Bush welkom heet. Ver der zijn er optredens van het Bachkoor en het Concertgebouworkest. Ook het Amsterdams Kamerkoor treedt op. Volgens Goekoop zal het gehele gebied rond de Pieterskerk autovrij worden gemaakt, zodat de hoogwaardigheidsbekleders alle (parkeer ruimte hebben. Over de gevolgen van de bewoners van het gebie<" Goekoop zich niet uit. Ook over de kosten repte hij met geen woord Goedkoop De fractievoorzitter van Links Lei den, R. van Lint: "De opmerkingen van de WD vorig jaar bij het ver trek van Peters worden op deze ma nier wel heel erg goedkoop. Dat is slecht voor de politiek". CDA-frac- tieleider Walenkamp maakte eerder al een soortgelijke opmerking: "De WD profileert zich als partij die al leen offers van anderen .vraagt en niet de consequenties durft te dra gen van eerder gedane uitspraken". Walenkamp wilde weten waarom de WD het gemeentelijke vrou- wenvoorrangsbeleid niet op de ei gen fractie had toegepast. De ge meente stelt conform dit beleid bij voorkeur vrouwen aan in functies Vrienden Leidse Hout houden enquête over 'Schone Stad' LEIDEN - De Vereniging Vrienden van de Leidse Hout (WLH) gaat een enquête onder haar leden hou den over de actie 'Schone Stad' van de gemeente. Hierbij zijn de grote weide in de Leidse Hout en een deel van polderpark Cronesteijn aange wezen als de twee enige gebieden waar honden nog los mogen lopen. Het plan van de gemeente.heeft enige beroering gewekt in kringen van de WLH. Enige leden zeiden zelfs hun lidmaatschap op in de ver onderstelling dat de WLH ak koord was gegaan met het plan van de gemeente. Dit bestuur heeft in middels laten weten bijzonder on gelukkig te zijn met het plan van de gemeente en het feit dat er over de gemeentelijke plannen geen over leg mogelijk is geweest. Om de controleren of het plan werkt, wil de WLH in het park tel lingen gaan houden. Hierbij wordt ondermeer gekeken naar het aantal aangelijnde en loslopende honden en het optreden van de politie tegen hondenbezitters die zich niet aan de regels houden. Leiding Om hierin verandering te brengen, wil het college de dienst zelfstandi ger plaats geven binnen het Leidse politiekorps. De leiding van de par keerpolitie blijft weliswaar ook in de toekomst verantwoording schul dig aan de korpschef, maar daar naast kan het hoofd van dit onder- LEIDEN - De politie heeft gisteren deel direct overleggen met de wet- een 39-jarige Libanees zonder vaste houder voor verkeerszaken. Om de WOOn- of verblijfplaats aangehou- leiding te versterken wil de ge- den nadat deze gisteravond op de Stationsweg een 63-jarige Leider dorper had neergeslagen. Het slachtoffer is met hoofdletsel over gebracht naar het AZL. De 39-jarige man had de Leider dorper op de Stationsweg om geld gevraagd. Deze weigerde dit te ge ven. Toen de Leiderdorper even la ter op een terras ging zitten, kwam de man hem weer om geld vragen. Toen hij opnieuw nul op het rekest kreeg, gaf hij de Leiderdorper een paar klappen zodat deze kwam te vallen. Nader onderzoek naar particuliere bewakingsdienst LEIDEN De gemeente gaat ver der onderzoek doen naar de moge lijkheden om een particuliere vei ligheidsdienst in te zetten. Deze dienst zou 'ingehuurd' moeten wor den door een beheersstichting. Het bestuur van de stichting zou onder meer bestaan uit vertegenwoordi gers van gemeente en politie. Een dergelijk model wordt momenteel al in Den Haag uitgewerkt. De stichting zou gefinancierd moeten worden door ondernemers Americvan Parliamentary De- die van de diensten van de bewa- bating Institute". In samenwerking king gebruik maken. Naast particu- met de American Whig-Cliosophic liere bewakers zou de stichting ook Society van de Princeton universi- politiedeskundigen inhuren, teit in Amerika wordt een vijfdaag- De voorstellen voor een nader on- se cursus gegeven waar studenten derzoek worden gedaan in een nota uit binnen-en buitenland bij elkaar die door politiefunctionarissen is komen. Ze kunnen het academisch opgesteld. Fiets- en wandel route door groene gebieden Leiden LEIDEN - De Leidse Bond van Amateurtuinders heeft een fiets- en wandelroute samengesteld door al le groene gebieden in Leiden. De route leidt ondermeer langs en door de zeven volkstuincomplexen in Leiden maar ook worden het Heem- park, de Leidse Hout en polderpark Cronesteyn aangedaan. Een folder met informatie over de fiets- en wandelroute is verkrijgbaar bij het bondsbureau tel. 01715-3515. Debatteren op z'n Amerikaans bij SIB Leiden LEIDEN - De landelijke Studen- het gebied liet tenvereniging voor Internationale LEIDEN - Het orgel van de Pieters- dat de stemming beerorgel een te grote beperking nodiging VUVj eigentijdse muziekuitvoerin- Contest 1990 kerk wordt eindelijk gerestaureerd. Na jarenlange discussies over de wijze waarop de restauratie zou moeten geschieden, wil het bestuur van de Stichting Pieterskerk vol- aanpassingen die tussentijds plaats- gende week de knoop doorhakken, vonden. Met de restauratie is een bedrag ge- moeid van 2,5 miljoen gulden. Nadat de Pieterskerk in zijn ge heel ingrijpend was gerestaureerd, liet de restauratie van het orgel op zich wachten. Niet alleen de kosten van deze restauratie vormden een probleem. Het uitstel was ook het gevolg van onenigheid over de wij ze waarop de restauratie moet plaatsvinden. Het uit vijf etages pijpwerk opgebouwde orgel is in de loop der eeuwen diverse malen ver- bouwd en het twistpunt was welke ^7kgSöcrd' bTwakërs.' Inbraak in Stadsbouwhuis LEIDEN - Vermoedelijk twee mannen hebben gisteravond inge broken in het Stadsbouwhuis aan de Langegracht. Ze hadden al een personal computer buiten gezet om te nemen, maar werden in hun debatteren in Amerikaanse stijl be studeren en debatteren over inter nationale onderwerpen. Whig-Clio, opgericht in 1765, is de oudste poli- u u tieke debatvereniging ter wereld, het Hager- Deelnemers krijgen alle een uit- het World Debating i Glasgow. Onderde len van de cursus zijn onder meer een demonstratiedebat, lezingen over grondbegrippen, spelregels en jurering, alsmede workshops over logica, argumentatie en American debating. Ter afsluiting wordt don derdag 6 en vrijdag 7 juli een toer- nooironde gehouden. Plaats van handeling is het Aca demiegebouw van de universiteit aan het Rapenburg, aanvang elke dag 9.30 uur. verbouwing als uitgangspunt 1 de restauratie nroet worden geko- d De dïïërTSden' Zij maakten zich zonder buit uit dag Het orgel van de Pieterskerk werd in de 16e eeuw gebouwd door Jan van Coovelen en tussen 1639 en 1643 in zijn huidige vorm gebracht door de broers Galtus en Germer van Hagerbeer. Nadien is het orgel nog diverse malen gerepareerd en aangepast. De laatste restauratie da teert van vijftig jaar geleden. De discussie die de afgelopen ja ren werd gevoerd - er werd zelfs een heus symposium over de restaura tie gehouden - behelsde de vraag of het orgel in zijn oorspronkelijke staat (de situatie Van Hagerbeer) moet worden teruggebracht of late re aanpassingen gehandhaafd kun nen worden. Eén van die aanpassin gen is dat de middentoonstemming van het 3500 pijpen tellende orgel werd omgezet naar een gelijkzwe- vende stemming. Voor de restauratie naar de oors- ronkelijke staat pleit dat het orgel van de Pieterskerk het enige origi nele Hagerbeer-orgel in Nederland is. De tegenstanders menen echter Zilver gestolen LEIDEN - Uit een winkel huishoudelijke artikelen aa Haarlemmerstraat is tussen zater- maandagmiddag voor ruim 10.000 gulden aan zilveren bestek ken en couverts gestolen. Een ruitje werd geforceerd. ADVERTENTIE De vergadering van de commissie voor Cultuur, Volksgezondheid en Groenvoorzieningen (deels gecom bineerd met de commissie ROVM) van woensdag 5 juli gaat niet door. De vergadering is verplaatst naar woensdag 12 juli a.s. leiden Mollema nieuwe voorzitter EWR LEIDEN - De Alphense wethouder K. Mollema is gisteren gekozen tot voorzitter van de raad van commis sarissen van de Energie- en Water voorziening Rijnland (EWR). Hij volgt in die functie de Leidse wet houder mevrouw J. Fase op, die per 1 juli is benoemd tot watergraaf van het zuiveringsschap West-Overijs sel. Tot dusver bekleedde de wethou der economische zaken in Leiden steeds het voorzitterschap van eerst het Energiebedrijf Rijnland en later de EWR. Volgens EWR-directeur J. Haijkens is dit bij het nieuwe ener- )or giebedrijf niet nadrukkelijk gere de geld. "De commissarissen zijn in principe gelijkwaardig en kunnen daarom allen in aanmerking komen voor het voorzitterschap van de raad van commissarissen". Overigens is M. van der Nat, de nieuwe wethouder economische za ken in Leiden, nog niet officieel be noemd tot commissaris van de EWR. "Dat gebeurt pas in novem ber, tijdens de eerstkomende alge mene vergadering van aandeelhou ders. Om die reden kon Van der Nat dus niet worden gekozen tot voor zitter van de raad", aldus Haijkens. Burgerlijke Stand Overleden: J. Tuijnder, geb 4 okt 1907 man; J. Elijzen, geb 22 mei 1903 man; R.J. Winkel, geb 15 jul 1965 vrt.; M.H.A. Zilverentant, geb 1 mrt 1901 vrl. echtg. van H. Mieremet; S.G. van Vliet, geb 8 jul 1910 man; C. Kant. geb 19 sep 1936 man; A.N.T Bakker, geb 8 aug 1950 vrl. echtg. van W. Qualm; A. Fastrich, geb. 2 nov 1911 vrt.geh. gew. met J. Keijzer; H. Hogewo- ning, geb 24 jan 1902 man; L. Meeuwissen, geb 27 mrt 1918 man; F.H. Pijttersen, geb 7 mei 1912 man; M.J. Steinmeier. geb 12 feb 1908 vrl. geh. gew. met M.I.A.P. de Graaf; K. Veerman, geb 21 mei 1905 man; A.M. Ouds- hoom. geb. 20 apr 1905 vrl. geh. gew. met A P. van Bers; B. Konstapel, geb. 10 |un 1909 man. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11