'Kans op kernramp te groot' ECN DE ZEKERHEID VAN DE JUISTE KEUS Mm— DINSDAG 4 JULI GRONINGEN (GPD) De kans op een kernramp in Nederland is weliswaar klein maar niet klein ge noeg. De Gezondheidsraad is het, in zijn nota 'Herbezinning kernener gie], dan ook helemaal niet eens met een rapport van het Energieonder zoek Centrum Nederland (ECN) in Petten. Deze stelde dat bij een nieu we kerncentrale de kans op een on geluk van eenzelfde omvang als Tsjernobyl zeer klein is en daarom buiten beschouwing kan blijven. EASTERN AIRLINES De nood lijdende Amerikaanse luchtvaart maatschappij Eastern Airlines heeft bekendgemaakt dat zij zondag meer dan honderd vluchten heeft hervat, die al maanden niet meer op het schema stonden. Na het ongeluk in 1986 met de Russische kerncentrale bij Tsjer nobyl heeft de regering besloten tot een aantal studies over kernonge vallen. Eén van die studies werd verricht door de Gezondheidsraad, die in zijn nota schrijft dat bij de herbezinning over de toepassing van kernenergie in Nederland ook rekening moet worden gehouden met een ongeluk waarbij tien pro cent van de radioactieve inhoud van de kerncentrale vrij komt, verge lijkbaar met de Tsjernobyl-lozing. Volgens de Gezondheidsraad heeft het ECN te weinig aandacht gegeven aan de invloed van het menselijk handelen op het optre den van een kernramp. En dat ter wijl bij voorbeeld het ongeval met de kerncentrale te Harrisburg in 1979 heeft aangetoond dat de opvat ting van veiligheid, zoals die heerste bij zowel de leiding van de centrale als de overheid, heeft bijgedragen tot het ongeval. De Gezondheidsraad spreekt in dit verband over sluimerende fou ten in de organisatie, die bij een on geval de situatie eerder zullen ver slechteren dan verbeteren. Het is volgens de Gezondheidsraad niet mogelijk de kans op menselijk falen te bepalen. Misschien kan dat wel nooit. Daarom zijn uitspraken over kleine kansen op ongelukken twij felachtig. Daar komt nog bij dat uit komsten van technische berekenin gen grote onzekerheden vertonen. ZWOLLE (ANP) De economisch politierechter in Zwolle, mr. J.O.A.M. van Aerde, heeft dertien Urker visserijbedrijven voor het overschrijden van hun contingen ten tong en schol over 1987 veroor deeld tot boetes van in totaal 391.000 gulden. De vangstover schrijdingen bedroegen bij elkaar ongeveer 1,25 miljoen kilo. Officier van justitie mr. I.H.B. van Zevenbergen-Joele had een boete van ruim 1,8 miljoen gulden geeïst. De rechter ging echter niet mee met de officier, die 50 procent van het il legaal genoten voordeel opeiste, maar hield het op vijftien procent. Daarbij kregen de vissers 'stan daard' een boete van 15.000 gulden ieder omdat zij hun 'nul-contingen ten' (in dat jaar mochten ze een vis soort helemaal niet vangen) hebben overschreden. "Deze zittingen hebben meer weg van een ontvanger van de belastin gen', aldus mr. Van Aerde over de Bijna vier ton boete voor te veel gevangen vis waarop het openbaar minis terie aan 'naheffing' doet door pas na afloop van een heel jaar boetes over te veel gevangen vis te eisen. "De visserij is zo een inkomsten bron van de staat. Dit werkt niet. Er komt geen vis minder de zee uit op de manier waarop we plachten te werken. Zolang er geen alternatief is moeten we echter zo door gaan", aldus Van Aerde. De economische politierechter voelde er niet voor de hoogte van de boetes ineens van vijf procent over 1986 naar vijftig procent op te vijze len. "De stappen moeten geleidelijk gaan. Een sprong van vijf naar vijf tig procent is te fors. Maar maakt u zich geen illusies over 1988", zo waarschuwde hij de vissers alvast. De officier bleef consequent bij haar eis dat er 50 procent van de bruto veilingopbrengst op tafel moest komen. "Aanscherping van het beleid moet voorop staan", al dus Van Zevenbergen, die zei in de ze het landelijk beleid te volgen. Ad vocaat mr. W.F. van Zant pleitte voor een boete van tien procent van de bruto-besomming. ZIMBABWE De tabaksboeren van Zimbabwe halen opgelucht adem: de oogst valt alles mee na twee moeilijke droogtejaren. De produktie nam het afgelopen jaar toe van 120 miljoen kilo in 1987 tot 125 miljoen kilo. Bovendien is de kwaliteit veel beter en stegen de in komsten uit de tabak van 200 mil joen dollar (440 miljoen gulden) tot 300 miljoen dollar. Leiden: Nieuwe Rijn 32 Tel. 071 -132900 a IflAftll f Alphen a/d Rijn: Van Boeue«at8 HEBBERS JAARSMA Leiden: Breestraat 143 AbvaKabo Ik ben boos op de AbvaKabo, en niet zo'n klein beetje ook. Laat ik het proberen uit te leggen. Twee we ken lang ben ik met de andere regio instellingen bezig een actie voor te bereiden. De actie zou op 23 juni in Leiden plaatsvinden. Wil je actie voeren dan moetje dit 72 uur van te voren melden bij de bond. Dit is dan ook gebeurd. Wat blijkt dan op donderdag 22 juni, als we de AbvaKabo bellen om te vragen hoe het zit met de onderhan delingen? Ja, je kan het nauwelijks geloven! Wij mogen geen actie voeren omdat "Endegeest" niet onder het CAO- Ziekenhuiswezen valt. Op deze manier "pakken" ze ook de andere regio-instellingen, immers doordat de vakanties zijn begonnen valt het niet mee om nog actievoe rende verpleegkundigen en verzor genden te vinden zonder dat de pa tiëntenzorg in gevaar komt. Mag ik dan boos worden? Ik vind van wel, en om de volgende rede- 1. 72 uur van te voren is voor de ac- tiekomitees te lang. Je kunt niet in spelen op wat er dan speelt. 2. De AbvaKabo zegt alsmaar dat er zorgvuldig actie gevoerd moet wor den. Van een zorgvuldige bond heb ben ze kennelijk nog nooit gehoord. 3. De AbvaKabo laat zijn werkers in de kou staan. Behalve de grote hoe veelheid aan stikkers, pamfletten en posters. Er is iets veel belangrij- kers namelijk dat op die bewuste Landelijke actiedag een van de Bo bo's zegt dat er met 1.5 genoegen wordt genomen. 60.000 mensen la ten ze in de kou staan. Zorgvul dig??? 4. Vervolgens in alle kranten een ad vertentie dat niet wordt afgeweken van de 5% eis. 5. Wat gebeurt er nu? Jawel men gaat akkoord met 3 tot 4.25 De advertentie blijkt dus van geen en kele waarde. Het heeft alleen maar vééééél geld gekost, ja ledengeld. Zorgvuldig??? 6. De AbvaKabo heeft de slogan "5 voor een gezonde C.A.O.". Die slogan moet volgens mij nu an ders worden gelezen en wel als volgt: 5 voor een gezonde Abva Kabo". Immers ledenwinst is bin nen en bekijk het verder maar! Ik ben dan ook van mening dat een ieder die lid is van de AbvaKabo de ze met onmiddelijke ingang moet opzeggen. AJs alles goed gaat dan zal de WIO binnen niet al te lange tijd de status van "vereniging" krijgen. Ze onder zoeken nog of samenwerking met de N.M.V. haalbaar is. Wordt lid van de WIO is mijn advies, want het is deze klub die ervoor gezorgd heeft dat heel Nederland nu weet dat het slecht werken is in de gezondheids zorg. Gert van Spengen, Erasmuslaan 59, 2343 JW Oegstgeest. Talencircus In het LD van 24 juni j.l. verscheen een artikel van de hand van Margot Klompmaker over de 'kleine' talen binnen Europa. Ook de NOS-radio gaat hieraan aandacht besteden "in de hoop de onverschillige houding van het publiek te veranderen". "Want ook het Nederlands wacht wellicht hetzelfde lot", (d.i. in verge telheid raken). Ik geloof niet dat de houding van het publiek zo onverschillig is, maar dat het de media zijn die een grote onverschilligheid aan de dag leg gen. Het artikel van Margot Klomp maker komt dan ook als een grote (en aangename) verrassing. In het betreffende artikel komt de betekenis en culturele waarde van de streekeigen talen-goed tot uiting. En ook het gevaar dat onder meer het Nederlands loopt om als 'kleine' taal onder de 'Europese' voet te worden gelopen. In tv-uitzendingen die betrekking hadden op de Eu ropese verkiezingen bestond men het om buitenlandse sprekers aan het woord te latep, zonder ook maar te pogen hun redevoeringen in het Nederlands te vertalen. Wellicht was dat een voorproefje van wat ons te wachten staat in de komende Eu ropese Gemeenschap. Tot zover onderschrijf ik het arti kel van Margot Klompmaker volle dig. Wat ik mis is de vraag: "Wat doen we ertegen?" Voor mij als esperantist is het on begrijpelijk dat in een zo uitvoerig artikel over dit onderwerp zelfs maar het woord Esperanto ont breekt. Immers, Esperanto is de enige taal die elke andere taal (klein of groot) haar eigen waarde toekent. Men kan thuis de eigen taal spre ken, voor de internationale commu nicatie is er het Esperanto. Om bij Nederland te blijven: onze taal behoort niet gedomineerd te worden door het Engels. In gedach ten zie ik mijn (klein)kinderen al met een spandoek lopen: "Neder lands moet blijven". Of misschien wel: "English go home", zoals ik in Parijs al heb gezien. Versta wel, ik heb niets tegen het Engels. Maar de taal van Vondel is niet minder dan van Shakespeare, zoals ik van Engelse esperantist heb ge leerd. In het geval van het algemeen aanvaarden van Esperanto moet ie der de stap nemen om Esperanto te leren. Het Europese parlement be hoeft geen 'talencircus' te zijn, waar kapitalen aan vertalingen worden weggesmeten. Men moet gewoon de stap doen en ieder in z'n waarde laten. Het argument dat Esperanto r een taaltje is, wordt alleen r gebruikt door diegenen die nooit de moeite hebben genomen de zaak serieus te bekijken. Een kleine moeite tegenover de gewel dige waarde (in geld, in waardig heid en in cultuur) die gewonnen kan worden. Henk Beijne Vijf Meilaan 131 Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 10