CTAD LEDm TAD -1 i FIDEN 'Ook jonge gebouwen op monumentenlijst' TGV en oude stoomloc op het station LEIDSCH m DAGBLAD CDA: meubelverkoop in garage Korevaarstraat mag MAANDAG 3 JULI 1989 Dag van Architectuur niet volgens draaiboek verlopen LEIDEN De manifestatie van de Bond van Nederlandse Ar chitecten (BNA) rond de Inter nationale Dag van de Architec tuur is zaterdag nauwelijks vol gens het draaiboek verlopen. Niet alleen het weer werkte niet mee, de gemeente Leiden gooi de de organisatie ook danig in de war door te vergeten op de Botermarkt een stand voor de BNA neer te zetten. Voor de manifestatie werd daarom maar uitgeweken naar de ruimte onder het bordes van het stadhuis. Omdat echter slechts enige tijd ie mand van de bond op de Boter markt achterbleef om als gids te fungeren, zocht menig belangstel lende zich eerst een slag in de rond te alvorens de stand op het Stad huisplein te vinden. Het inpakken met zwarte folie van het pand aan de Botermarkt 18 kon ook al geen doorgang vinden. Eén blik op het dak leerde dat het als gevolg van de stromende regen te gevaarlijk was zich daarop te begeven. Toch toont voorzitter S. Loomans van de kring Rijnland van de BNA zich na afloop redelijk tevreden. "We hebben 250 architectuurgidsen verkocht en dat is, zeker omdat we zijn weggeregend, een respectabel aantal. Ook voor de rondritten met een bus langs een aantal gebouwen was veel belangstelling". Mensen die aan zo'n excursie meededen, konden hun voorkeur uitspreken LEIDEN - Het CDA wil dat het col lege van B en W op korte termijn meubelverkoop in de voormalige Fiat-garage aan de Korevaarstraat toestaat. Volgens de CDA'er Van Duijn past een meubelshowroom in het bestemmingsplan en betekent de gemeentelijke tegenwerking een grote schadepost voor de meubel- verkoper als er niet voor 1 augustus een oplossing komt. Op deze datum moet de man zijn zaak aan de Haar lemmerstraat ontruimen. De gemeente heeft toestemming voor een meubelshowroom gewei gerd, omdat het in strijd met het be stemmingsplan zou zijn. Het liefst wil de gemeente woningbouw ge realiseerd zien aan de achterzijde van het pand dat grenst aan de Ga- renmarkt. Overleg over aankoop heeft tot niets geleid. Na de weige ring hebben de ondernemers de be slissing van de gemeente nog aan gevochten in een verkorte procedu- Twee gewonden na vechtpartij LEIDEN - Een 19-jarige Leiderdor per en een 20-jarige Leidenaar zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Haarlemmerstraat in elkaar geslagen door twee jongens. De bei de jongemannen raakten daarbij ernstig gewond. Hun metgezel, een 20-jarige Leiderdorper, wist te ont komen. De kloppartij ontstond nadat één van de drié jongemannen een op merking had gemaakt over het aan lopen van de fiets waarop de twee vechtersbazen reden. Die stapten onmiddellijk af en schopten en sloe gen op de jongens in. Zelfs toen de twee slachtoffers op de grond lagen, gingen ze door met trappen. De Lei denaar en de Leiderdorper zijn overgebracht naar het Elizabeth- ziekenhuis in Leiderdorp met kneu zingen en letsel aan het gelaat. De 20-jarige Leiderdorper zich, die na dat de vechtpartij was begonnen, uit de voeten kon maken, liep slechts een buü op het achterhoofd op. re bij de Afdeling rechtspraak van de Raad van State, maar die zaak werd verloren. Tegen de B en W-be slissing is overigens beroep aange- teknd. Het wachten is op het advies van de gemeentelijke commissie beroep- en bezwaarschriften. Het CDA stelt in schriftelijke vra gen dat vestiging van een meubel zaak juist past in de gemeentelijke visie. Bovendien moeten dit soort zaken voor Leiden behouden blij ven. Er zijn er al teveel naar Leider dorp vertrokken. Volgens Van Duijn moeten B en W voor 1 augus tus een, eventueel tijdelijke oplos sing verzinnen voor de meubelzaak. Tevens zou het college de beslissing moeten heroverwegen en moeten aandringen bij de beroepscommis sie op een snelle uitspraak. 'Eenden' vernield LEIDEN - Onbekenden hebben in de nacljt van vrijdag op zaterdag twee lelijke eenden vernield. Op de Morsweg en aan de Schubertlaan werden twee van deze auto's op hun kant gezet en de daken opengesne den. Uit de wagens is niets gestolen. Op het Noordeinde is dezelfde nacht een motorfiets gestolen. Deze is later bij molen De Put in de brand gestoken. Aanhoudingen na vernielen hek rond de Burcht LEIDEN - De politie heeft gister avond zeven jongens aangehouden die ervan worden verdacht herhaal delijk overlast te hebben veroor zaakt in en rond de Burcht. De jon gens, variërend in leeftijd van 13 tot 20 jaar, werden in hun kraag gere- pen nadat ze gezamenlijk het hek rond de Burcht hadden vernield. De groep wordt openlijke geweldple ging ten laste gelegd. voor een bepaald gebouw. Het ge bouw met de meeste stemmen krijgt de publieksprijs. De winnaar is nog niet bekend. Wethouder Van der Molen van ruimtelijke ordening nam op de ma nifestatie met een aantal collega wethouders uit onder meer Leider dorp en Hazerswoude de eerste exemplaren van de gids in ont vangst. Hierin staan 104 fraaie voor beelden van jonge architectuur in de regio van Rijnland: gebouwen die in de afgelopen 100 jaar zijn neergezet en die volgens de BNA waard zijn om behouden te blijven. Vandaar dat de bond de politici had uitgenodigd, aangezien die door hun beleid voor een belangrijk deel bepalen of architecten goed kunnen functioneren, stelde Loomans. Van der Molen toonde zich er met de BNA voorstander van dat ook re latief jonge gebouwen op de ge meentelijke monumentenlijst ko men te staan. "Er staat al wat jonge architectuur op en wat mij betreft komen ook gebouwen als de sociale dienst, de reinigingsdienst en de Lucas van Leydenschool daarvoor in aanmerking. Maar ik kan niet ga randeren dat alle jonge gebouwen op de lijst komen". De steun van de overheid die de architecten in hun strijd voor het Jonge architectuur stond zaterdag centraal op de manifestatie rond de Internationale Dag van de Architectuur die gepaard ging met rondritten langs jonge gebouwen in de regio. Op de foto krijgen belangstellenden uitleg bij het het distributiegebouwtje op het terrein van Endegeest. (foto Loek Zuyderduin) behoud van jonge architectuur wensen, is wat Leiden betreft dus in meer of mindere mate te verkrijgen. Van der Molen plaatste wel een kanttekening bij de kritiek van Loomans dat historische gebouwen soms tot in den treure in hun oo- spronkelijke staat worden terugge bracht terwijl jonge gebouwen met afbraak worden bedreigd. "Waarom mag terugbrengen in de oorspron kelijke staat bij oude gebouwen nie) en bij jonge wel?", zo vroeg de wet houder zich af. Ze stelde verder dat "niet alles tot elke prijs onaangetast kan blijven. Gebouwen vertelllen hun eigen geschiedenis". En met restauratie in de oorspronkelijke staat is dat verhaal niet meer te zien. Van der Molen zei overigens een LEIDEN - Een 23-jarige Leidse automobilist en een even oude plaatsgenoot, eveneens in Lei den wonende inzittende zijn vannacht gewond geraakt bij een verkeersongeval op de Schipholweg. De automobilist haalde op deze weg een wagen in, verloor daarna om nog onbe kende reden de macht over het stuur en botste tegen een boom. (foto Jan Holvast) Mannen dreigen met pistool en mes in snackbar LEIDEN - Twee mannen hebben zaterdagavond in een snackbar aan de Breestraat een 21-jarige Leide naar bedreigd met een pistool en een mes. De beide mannen daagden de Leidenaar in de snackbar uit tot een gevecht. Meteen daarna gaf één van hen hem een kopstoot. Toen de jongeman zijn belager onderuit trapte, haalde deze een pistool te voorschijn. Zijn metgezel trok een mes. Vervolgens maakten beide mannen, nadat ze de kabel van de telefoon hadden doorgesneden, zich uit de voeten. De politie slaagde er later in de messetrekker op de Langebrug aan te houden. Deze dader, een 20-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats, heeft een volledige bekente nis afgelegd. Overigens is de man weer op vrije voeten gesteld. De po litie moest dit doen omdat hij vol gens de richtlijnen te laat is voorge leid aan de officier van justitie. Milieubeheer bepleit alternatief voor aanleg rijksweg 11-oost LEIDEN De Werkgroep Milieu beheer Leiden heeft minister Smit- Kroes van Verkeer en Waterstaat andermaal laten weten tegen de aanleg van Rijkweg 11-oost te zijn. Dit omdat een aantal bedrijven uit de Rijnstreek fel heeft geprotes teerd tegen uitstel van grote delen van de weg tussen Leiden en Bode graven. "Uit deze protesten zou u de indruk hebben kunnen krijgen dat iedereen in de regio het eens is met deze protesten. Niets is minder waar", aldus de werkgroep in een brief aan de minister. Milieubeheer stelt dat in de pro testen van de bedrijven "eenzijdig de nadruk gelegd op het vermeende economisch belang", een belang dat volgens de werkgroep niet is aangetoond. "Niet aangegeven wordt om hoeveel arbeidsplaatsen het nu eigenlijk gaat, laat staan hoe groot de overheidsinvestering per nieuw te verwachten plaats is". De effecten van aanleg van de weg zijn volgens Milieubeheer meer auto verkeer, minder treinreizigersen het dichtslibben van het groene hart tussen Leiden en Alphen. Dat past allemaal niet in een ver antwoord milieubeleid, meent de werkgroep. Uitstel van aanleg biedt volgens de werkgroep de mogelijk heid om de gevolgen van een aantal alternatieven, zoals de omleidingen bij Zoeterwoude en vredubbeling van de integrale spoorverbinding tussen Leiden en Woerden, te be oordelen. Beroofd van tas LEIDEN - Een 74-jarige vrouw is za terdagavonddoor een nog onbe kende fietser van haar tas beroofd. Bij de beroving is de vrouw ten val gekomen. Daarbij liep ze een gebro ken pols", een verstuikte enkel en kneuzingen aan haar arm op. In de tas zat een portemonnee met 200 gulden en een envelop met nog eens enkele honderden guldens. De poli tie zoekt getuigen van de beroving. Leidse vrouw (81) breekt been LEIDEN - Een 81-jarige Leidse vrouw is vrijdagochtend gewond geraakt toen ze op de Stevenshofd- reef werd aangereden door een au to, bestuurd door 23-jarige Haagse vrouw. De bejaarde vrouw stak met haar fiets de kruising over. De Haagse kon haar niet meer ontwij ken en schepte haar. De Leidse is met een gebroken onderbeen over gebracht naar het Elizabeth-zieken- huis in Leiderdorp. een dik half uur van de oudjes worden genoten, aangezien ze in Leiden water moeten innemen en dat vergt wel enige tijd. Vol wassenen werpen al dan niet deskundige blikken op de wie len, de zuigers en in de bedie ningskamer. Het personeel op de trein geef geduldig uitleg. "Nee, dit is niet de 3737, die is kapot. Dit is een Oostenrijker. Het nummer staat voorop". Na een kwartier golft het meeste publiek, verborgen on der een vrolijk gekleurde para pluzee, plotsklaps naar perron vijf De vertraging heeft name lijk het voordeel dat ze nu aan sluitend ook nog een blik kun nen werpen op de TGV (Train Grand Vitesse) die met vermin derde snelheid het Leidse sta tion zal passeren. De fototoestellen in de aan slag verdringen mensen zich om de al hoorbare trein het station binnen te zien rijden. Goedkeu rend gemompel over de ge stroomlijnde, blinkend grijze slang die langs hen heen glijdt. Hij zal ongeveer een minuutje blijven staan om zich te laten be wonderen. Mensen wijzen elkaar op het mooie aangezicht van die twee Expositie over archeologie LEIDEN In het Rijksmuseum van Oudheden is vanaf 24 augustus de tentoonstelling 'Een verhaal voor het oprapen' te zien over op gravingen in Deir Alia in de Jor- daanvallei. Een .reconstructie op ware grootte van een deel van de op graving geeft een zo realistisch mo gelijk beeld van het werk. Verder wordt aandacht besteed aao het onderzoek van opgegraven voorwerpen en bijvoorbeeld stuif meel. nodig om een zo compleet mogelijk beeld te krijgen van het le ven in de oudheid. In vitrines, ge deeltelijk een reconstructie van la boratoriumtafels, krijgen bezoekers een indruk van een aspect van de ar cheologie dat zich meestal achter de schermen afspeelt. Het museum wil namelijk niet alleen het nodige la ten zien, maar het publiek ook de gelegenheid bieden iets op te ste ken over de vele kanten van de ar cheologie. Hoogtepunt van de tentoonstel ling zijn volgens het museum de resten van een muurtekst over Bi- leam, de zoon van Béor, die als pro feet in het Oude Testament voor komt. Deze tekst stond met inkt op het pleisterwerk van een huis uit de 8e eeuw voor Christus en is nu voor het eerst buiten Jordanië te zien. 'Een verhaal voor het oprapen' is te zien tot en met 7 januari 1990. aardige eerste klus te weten voor de gemeentelijke monumentenbe heerscommissie die per 1 juli is in gesteld en en die zich ook over aan passingen aan historische gebou wen moet buigen: het pand aan de Nieuwe Rijn 29 dat knalgeel en - blauw is geverfd, wat menigeen ver krachting van het historisch karak ter van het pand vindt. Optreden Stroopwafels LEIDEN Het optreden van The Amazing Stroopwafels op het wa terpodium bij de Hoogstraat, dat af gelopen donderdag vanwege het slechte weer niet doorging, staat nu gepland voor woensdag 5 juli. Aan vang 20.30 uur. LEIDEN - Met zo'n vijftig mi nuten vertraging rolt hij zater dagmiddag even over twaalven dan toch het Leidse station bin nen: de stoomlocomatief 3737. Hoewel, is 't hem? Beslist niet, ziet de kenner in één oogopslag, die zijn gelijk even later inder daad bevestigd ziet. De 3737 heeft panne, vandaar ook de aanzienlijke vertraging. De Oos tenrijkse 52.3879 uit 1944, die in het kader van 150 jaar Neder landse Spoorwegen twee weken in Rotterdam staat te pronken, is daarom maar op de rails gezet. Erachter een Duits broertje en een aantal rijtuigen, gebouwd in de jaren 1954-1956. Op perron vier hebben enkele honderden belangstellenden al die tijd ongeduldig gewacht op de komst van de historische trein, die vanwege het jubileum de Nederlandse sporen afreist. De trein rijdt tot onder de over kapping door, waarna vaders en moeders met kind, fototoestel en paraplu een sprintje trekken om de locomotieven te aan schouwen. Groot en zwart zijn ze, evenals de stoomwolken die ze afscheiden. Hun fluit is in drukwekkend. Ondanks de wrtragir kan De stoomloc 3737 die wegens een defect verstek moest laten gaan, werd zaterdag vervangen door een Oostenrijkse locomotief uit 1944. De histo rische trein trok enkele honderden belangstellenden. (foto Loek Zuyderduin) uitersten naast elkaar: de TGV van de toekomst en de vergane glorie der stoomloc's. Beide ver tegenwoordigers van verschil lende tijdperken begroeten el kaar even per fluit. Tien minu ten nadat de TGV is vertrokken, blazen ook de locomotieven hun laatste stoomstoot uit en verla ten Leiden om naar Zoeterwou de te tuffen. De stoomloc 3737, mits hersteld, is 11 en 25 juli in Leiden te bewonderen tussen 13.05 en 13.31 uur. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7