Gorbatsjov uit felle kritiek op Ligatsjov SPRING OP "NTRBN Dit300GAAT. MINNETIJD Over Tzannetakis valt weinig op te merken Sovjetpresident somber over landbouw 'Mister njet' Gromyko legendarische minister Veroordeelde Argentijnse militair loopt vrij rond in Buenos Aires Leider Sudan wil stemmen over islamitische wetten MAANDAG 3 JULI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 MOSKOU (UPI/AP) De president en partijleider van de Sovjetunie, Gorbatsjov, heeft gedreigd landbouwfunctionarissen in zijn land te vervolgen als er geen verbetering komt in de situatie van de landbouw. Dit blijkt uit, redevoeringen die afgelopen vrijdag zijn ge houden tijdens een partijconferentie. De toespraken werden gisteren gepubliceerd door het officiële pérsbureau Tass. Tass meldde dat aan de onverwach- Izvestia werden de afgelopen dagen hun eigen taal en cultuur kunnen te bijeenkomst in het hoofdkwar- in de dorpen 51 vuurwapens, 350 ontwikkelen. In de derde plaats is tier van de partij is deelgenomen ijzeren staven, 12 molotov-cocktails het noodzakelijk om in de vijftien door partijfunctionarissen uit het gehele land. Zij spraken voorname lijk over de vraag waarom de land- bouwproduktie stagneert en hoe het kan dat twintig procent van de landbouwprodukten in pakhuizen ligt te rotten of niet wordt verwerkt, aldus het persbureau. Uit de vrijgegeven teksten blijkt dat de Sovjetpartijleider in de de batten lijnrecht tegenover Ligatsjov stond, de conservatieve verant woordelijke in het Politburo voor landbouwzaken. Nadat Ligatsjov tekst en uitleg had gegeven over het wel en wee van de landbouw, zei Gorbatsjov dat het geen zin heeft de schuld bij anderen te leggen, aldus Tass. Het is bekend dat Gorbatsjov de Sovjetlandbouw wil moderniseren. Die is in handen van de staat sinds de voormalige partijleider Stalin in het begin van de jaren dertig de boe ren dwong te collectiviseren. Maar de Sovjetunie is sinds die tijd ook veranderd van een graanexporteui in een importeur van nu ongeveei 35 miljoen ton per jaar. President Gorbatsjov riep zater dag tevens op tot harmonie onder de verschillende bevolkingsgroe- pen in de Sovjetunie en waarschuw- 1 de dat de etnische onrust het gehele iJll IJl land in gevaar bracht. De Sovjetu- A nie kon zich nu geen tolerantie kan JOHANNESBURG (AP) Bij veroorloven tegen agitatoren. Za- bloedige onlusten in het 'thuisland' terdag braken opnieuw onlusten in Bophuthatswana, één van de zoge- 60 rookgranaten in beslag geno- republieken radicale hervormingen en. op politiek en economisch gebied Hij wees erop dat de 'excessen' door te voeren. In de vierde plaats het verleden, een verwijzing dienen de partij en de intelligentsia de deportaties onder Stalin de gedwongen assimilatie onder Brezjnev, hadden geresulteerd in onverschilligheid tegenover etni sche belangen, veel grote sociale en economische problemen. De Sovjet-leider zei dat de bur gers van alle nationaliteiten zich vrij wordt gehouden, en gelijkwaardig moeten kunnen voelen op basis van de grondwette lijke rechten. Hij erkende dat de spanningen worden verhoogd door de drukkende economische proble- Hij opperde ruwweg vier metho den om de problemen aan te pak ken. In de eerste plaats dienen alle burgers, onverschillig hun nationa liteit, ervan verzekerd te zijn dat zij al hun grondwettelijke rechten kunnen uitoefenen. In de tweede plaats dienen etnische groepen vrij matigende invloed uit te oefe- De president kondigde verder aan dat een lang geleden aangekon digde plenaire zitting van het Cen trale Comité over de problemen van de nationaliteiten later deze maand DEN HAAG - Het pokerface van Andrej Andrejewitsj Gro myko, voormalig minister van buitenlandse zaken en presi dent van de Sovjetunie, is defi nitief van het toneel van de in ternationale politiek verdwe nen. Gromyko (79) overleed gis teren in het ziekenhuis na vorige week met hartklachten te zijn opgenomen. Geen minister van buitenlandse zaken kan bogen op zo'n langdurige ambtsperio de als Gromyko. door Dick Verkijk Gromyko was van 1957 tot 1985 minister van buitenlandse za ken van de Sovjetunie. Daarna bekleedde hij het president schap tot 1 oktober van het vorig jaar. Als minister van buiten landse zaken werd hij opge volgd door Sjevardnadze en als president door Gorbatsjov. Gromyko werd op 6 juli 1909 in Wit-Rusland geboren als zoon van een boerenechtpaar. Hij stu deerde landbouweconomie en behaalde zijn doctorsgraad op een proefschrift over de econo mische opbloei in Amerika na de grote crisis van 1929. Daar mee vestigde hij in de Sovjetu nie zijn naam als Amerika-des- kundige. In 1939 kwam hij in diploma tieke dienst en sindsdien heeft hij niet alleen alle zuiveringen en persoonswisselingen over leefd, maar zelfs door al die cri ses heen carrière gemaakt. On der Stalin ging die carrière pijl snel omhoog, de destalinisatie juichte hij van harte toe en hij werd nauw medewerker van Chroesjtsjev, die hem in 1957 tot minister van buitenlandse za ken benoemde. Chroesjtjevs val bracht geen enkele verandering in zijn politieke bestaan: hij bleef minister van buitenlandse zaken. Onder Stalin werd hij kort na zijn indiensttreding bij het mi nisterie van buitenlandse zaken leider van de afdeling-Amerika. Vervolgens werd hij ambassa deraad in Washington en in 1942 ambassadeur aldaar. Bij de op richting van de Verenigde Na ties werd hij permanent verte genwoordiger van de Sovjetu- Het was de tijd van de con stante veto's van de Sovjetunie, wat Gromyko de bijnaam 'mis ter njet' opleverde. Via het vice- ministerschap van buitenlandse zaken en voor korte tijd het am bassadeurschap in Londen werd hij dan tenslotte minister van buitenlandse zaken. In zijn veeljarige heeft hij alle historische Oost- Westconferenties meegemaakt en voor een deel medebepaald. Hij was bij de conferenties van Teheran, Jalta en Potsdam, die samenhingen met de oorlog te gen Hitler-Duitsland en heeft staatslieden als Roosevelt, Churchill, De Gaulle, Adenauer, Eden, Macmillan, Dulles, Ei senhower, Kennedy en Tsjoe en-Lai persoonlijk gekend. Hij stond bekend als een taaië onderhandelaar, die als een computer alle feiten en samen hangen van de wereldgeschie denis uit de afgelopen vier de cennia kan opspuien. Daarbij heeft hij volgens westelijke di plomaten een angelsaksisch ge voel voor (droge) humor ge toond, hoewel hij op buiten staanders en op het televisie- Gromyko. scherm het prototype leek van een Sovjet-apparatsjik. Veel eigen ideeën heeft hij niet geponeerd: hij is altijd de typische uitvoerder geweest - waarschijnlijk de hoofdreden waarom hij zowel onder Stalin, Chroesjtsjev als Breznjev over eind is gebleven. Toch moet zijn invloed op de besluitvorming niet worden onderschat. Met na me het Duits-Russische zoge naamde 'normaliseringsver drag'. grondslag voor de Oost- West-detente, is door zijn inten sieve voorbereidingswerk tot stand gekomen. Bloedige onlusten in Zuidafrika de republiek Georgië uit. De Sovjetleider vulde met zijn persoonlijke oproep tot de meer dan 130 verschillende etnische naamd autonome staten in Zuid afrika, zijn zaterdag zeker drie bur gers en vijf politiefunctionarissen gedood. Gisteren heeft de politie i groepen in de Sovjetunie de eerste verband hiermee twee stamleiders 25 minuten van de tv-nieuwsshow en tientallen dorpelingen opgepakt, Vremja. Hij herinnerde eraan dat in melden mensenrechtenactivisten, de afgelopen twee jaar etnisch ge- Volgens de Zuidafrikaanse poli- weld is uitgebroken iri de republie- tie zijn er twee burgers en negen po ken Georgië, Armenië, Azerbadj- litieagenten om het leven gekomen. zjan en Tadjikistan. Terwijl Gorbatsjov het woord voerde meldde de Izvestia dat meer dan 3000 manschappen waren ge zonden naar drie dorpen in Georgië meter ten noordwesten verluidt de spanningen nesburg. De menigte De doden vielen toen de politie met automatische wapens vuurde op een proteserende menigte in de stad Leeuwfontein, ongeveer 230 kilo- n Johan- zich met hoog zijn opgelopen. De dorpen zijn bijlen, benzinebommen en stenen Marneuli. Bolnisi en Dmanisi, waar op de politie hebben gestort, wrijving bestaat tussen autochtone De protestbijeenkomst was ge- Georgiërs en Azerbadjzjani's die richt tegen de inlijving van Leeuw- zich lang geleden in de republiek fontein bij Bophuthatswana, hebben gevestigd. Volgens de Buitenland kort China Leden van de Chinese paramiliatire politie hebben zaterdagochtend een aantal gebouwen van de Ameri kaanse ambassade in Peking om singeld. De Amerikaanse functiona rissen werd niet verteld wat de re den voor het politie-optreden was. Wellicht gaat het om machtsver toon van de politie, omdat in de VS- ambassade de Chinese dissident Fang Lizhi en zijn vrouw zich schuil houden. Tamils Indiase commando's zijn gisteren een grootscheeps offensief begon nen tegen bolwerken van Tamil Tij gers in de jungle van noordoost Sri Lanka. De militaire operatie kwam een week na de oproep van' de Srilankaanse president Premadasa aan premier Gandhi om de Indiase vredestroepen voor eind juli terug te trekken. Iran De registratie van kandidaten voor de presidentsverkiezingen op 28 ju li in Iran is gisteren gesloten. In to taal hebben 170 mannen zich voor het ambt van president kandidaat gesteld. Negentig van hen bleven al bij de eerste hjndernis hangen, om dat hun inschrijvingen onvolledig waren. Dit heeft het officiële pers bureau Irna gisteren bekendge maakt. Republikaner De Duitse leider van de uiterst rechtse Republikaner, Schönhuber, heeft gisteren beschuldigingen te gengesproken dat hij misbruik heeft gemaakt van campagnegel den van zijn partij. Het weekblad Der Spiegel meldde zaterdag dat te gen Schönhuber een gerechtelijk onderzoek was gestart in verband met vermeende onregelmatigheden met het campagnefonds. Uno De regeringspartij in Japan, de Li beraal Democratische Partij, heeft bij de verkiezingen voor de Tokyose gemeenteraad, een forse nederlaag geleden. Beschikte de LDP in de vorige gemeenteraad nog over 63 van de 128 zetels, de door verschil lende schandalen in opspraak ge raakte regeringspartij komt nu uit op 43 zetels. De socialistische partij stijgt daarentegen van 11 naar 29 ze tels. Chef-staf De chef-staf van de Amerikaanse strijdkrachten, Crowe, houdt het na het beëindigen van zijn termijn op 30 september voor gezien. Hij stelt zich daarna niet meer beschikbaar voor zijn functie. Dat heeft hij giste ren in een progamma van de Ameri kaanse tv-omroep NBC verklaard. BUENOS AIRES - Amper een week voor de machtsaanvaarding van de peronist Menem is Argenti nië opgeschrikt door een nieuw schandaal: Emilio Massera, een van de tot levenslang veroordeelde lei ders van de militaire dictatuur uit de jaren zeventig, is op vrije voeten gesignaleerd in de straten van Buenos Aires. Massera werd gekiekt door een fo tograaf die hem toevallig tegen het lijf liep. De twee foto's werden dit weekeinde gepubliceerd op de voorpagina van het linkse dagblad 'Sur'. In het bijgaande artikel ver telt fotograaf Marcelo Ranea hoe de vroegere admiraal probeerde om de camera uit zijn handen te slaan, na dat hij was opgeschrikt door het flitslicht. Van officiële zijde is gereageerd dat het veroordeelde junta-lid van weleer wellicht een 'speciale ver gunning' had gehad om de gevange nis tijdelijk te verlaten. Massera maakte deel uit van de eerste militaire junta onder leiding van de ook tot levenslang veroor deelde generaal Videla. Hij was de eerste van de junta-leden die achter de tralies kwam, in juli 1983. Masse ra werd toen veroordeeld vanwege de verdwijning van de zakenman Branca aan wie hij het nodige geld schuldig was. In 1984 kreeg hij, net als Videla, levenslang vanwege de vele mensenrechtenschendingen tijdens de militaire dictatuur. De foto's van Massera op vrije voeten komen op het moment, dat er in Argentinië een felle discussie gaande is over de vraag of er geen al gehele amnestie nodig is voor de verscheidene thuislanden in Zuidafrika die in naam onafhanke lijk zijn. Volgens de protesterenden was dat gebeurd zonder dat de be volking daar van tevoren over was verwittigd en hadden de zaak voor de rechter gebracht. Een soortgelijk beroep door Braklaagte, dat ook on langs is ingelijfd, werd door de re gionale rechter afgezwezen. In Leeuwfontein en het nabijgelegen Braklaagte hebben zich eerder on geregeldheden tussen burgers en de politie voorgedaan. VERVUILINGSAKKOORD Po- HONGKONG (GPD) - De Britse minister van buitenlandse zaken, Howe, len, Tsjechoslowakije en de DDR heeft gisteren bij zijn aankomst in Hongkong een vijandig ontvangst ge- hebben zaterdag een akkoord geslo- kregen. Sir Geoffrey Howe bespreekt met de Hongkongse autoriteiten het ten die de grensoverschrijdende lot van de 3 miljoen inwoners van Hongkong, die als gevolg van strengere milieuvervuiling moet tegengaan, immigratiewetten het recht ontzegd wordt op een Brits paspoort. aldus het Poolse persbureau PAP. De Britse minister werd op het vliegveld Kai Tak ontvangen door meer Het akkoord, waarop Polen al jaren dan 15.000 demonstranten, die een Brits paspoort eisten. In Hongkong heeft aangedrongen, voorziet menwerking tussen de drie buur landen om vooral de vervuiling van water te bestrijden. Polen te vestigen. heerste grote verontwaardiging over een rapport van een selecte commissie uit het Britse parlement, waarin alleen aan de hoge politie en regerings ambtenaren in sleutelposities het recht wordt gegeven om zich in Engeland Daarentegen is er een ander rapport van topeconomen in Engeland, staat dat Engeland economisch voordeel zou hebben wanneer het de milieuvervuiling zelfs zou worden gedwongen om alle 3,25 miljoen legerofficieren die vrijdag een einde hebben gemaakt aan de burgerrege ring van Sadiq el-Mahdi. Om het land te besturen hebben de officie ren een revolutionaire raad inge steld met zowel wetgevende als uit voerende macht. Aan het hoofd van de raad staat El-Bashir die de func ties van premier, minister van de fensie en hoofd van de strijdkrach ten zal vervullen. Generaal Omar Hassan Ahmed El-Bashir heeft verklaard dat de nieuwe regering, die inmiddels is erkend door buurland Egypte en Saudiarabië, uit zowel militairen als burgers zal worden samengesteld en een streng beleid zal voeren om de grootschalige corruptie in het land uit te roeien. Zo zullen smok kelaars en zwarthandelaren ter dood worden gebracht. Voormalig premier El-Mahdi is nog steeds voortvluchtig en zit ver moedelijk in het buitenland. Onder de Sudanese leiders die wel zijn ge arresteerd, bevinden zich zowel mi nisters als functionarissen van poli tieke partijen en vakbonden. Zij zullen spoedig worden berecht en kunnen de doodstraf krijgen, aldus Sudan's nieuwe sterke man. KHARTOUM (GPD) - De militaire leider van Sudan El- Bashir heeft zijn volledige steun toegezegd aan de grote VN-hulp- operatie voor de hongerende bevol king in het zuiden van het land. Dat heeft de coördinator van de hulpac tie, Grand in Nairobi verklaard. De nieuwe leider noemde zijn be langrijkste taak het beëindigen van de burgeroorlog in het zuiden. Hij wil daarvoor een nieuw vredesini tiatief lanceren en een referendum wil laten bepalen wat er moet ge beuren met de strenge islamitische sharia-wetten. Deze wetten zijn steeds een belangrijk struikelblok geweest voor vrede in het zuiden. Het Sudanese Volksbevrijdings leger SPLA dat al zes jaar in een burgeroorlog is verwikkeld met de Sudanese regering, heeft nog geen commentaar willen geven op de staatsgreep van El-Bashir, die een einde maakte aan de burgerrege ring van Sadiq el-Mahdi. In Addis Abbeba verklaarden de rebellen hiermee te willen wachten totdat de nieuwe leiders hun beleid bekend hebben gemaakt. In Sudan zelf hebben zowel leger eenheden vanuit het hele land als burgers hun steun betuigd aan de 15 veroordeelde militairen. Voorstan ders van zo'n amnestie geloven dat de huidige situatie een permanente bedreiging vormt voor de democra tie. Het conflict met de militairen leidde tijdens het bewind van de eind deze week vertrekkende presi dent Alfonsin al tot drie ernstige muiterijen binnen het Argentijnse leger. Menem, de nieuwe president, heeft een 'definitieve' oplossing voor het probleem beloofd. Wat dat precies zal inhouden is nog altijd niet duidelijk. "Ik kan zelfs geen vogeltjes ach ter de tralies zien", verklaarde Me nem vorige week. De peronistische leider is en blijft een onvoorspelba re persoonlijkheid. In eerste instan tie dacht hij aan een referendum over de kwestie. Nu lijkt het erop, dat hij in ieder geval de achttien nog niet veroordeelde militairen wil vrijlaten, onder hen de ultra-rechtse kolonels Seineldin en Rico. Videla, Massera en de rest van de junta-le den - behalve de al vrijgelaten Or lando Agosti - zouden in dat geval achter de tralies blijven zitten. IERLAND CRISIS - Alles liever dan opnieuw algemene verkiezin gen. Dat is de overheersende stem ming in de Ierse Republiek. Niet al leen wat betreft de politieke arena, maar ook onder de kiezers die er niet aan moeten denken om straks alweer hun stem te moeten uitbren gen. Maar het kan er toch nog van komen, als de demissionaire pre mier Haughey er niet in slaagt om door afspraken met andere een uit weg te vinden in de grote nationale bestuurscrisis, die hij overigens over zichzelf heeft afgeroepen. Britse militair gedood door bom HANNOVER (AP) - Bij een bom explosie in een auto op een Britse militaire basis in Hannover is giste ren een Brits militair om het leven gekomen. Drie kinderen raakten gewond. De aanslag is nog door niemand opgeëist maar volgens de Westduit- se politie is de aanslag vermoedelijk het werk van het Ierse Republikein se leger, IRA. De explosie vond plaats toen de militair zijn auto wil de starten op een terrein met wonin gen voor gehuwde Britse militairen, dat grenst aan de basis. ADVERTENTIE ATHENE Van Tzannis Tzanneta kis, de premier van de gisteren aan getreden rechts-linkse Griekse re gering, is nauwelijks iets kwaads te vertellen, en dat is ongetwijfeld de reden dat de leider van de conserva tieve Nieuwe Democratie (ND) Mitsotakis hem naar voren heeft ge schoven als voltrekker van de Ka- tharsis die onder andere ND-leiders in de reuk van 'wraak' zou kunnen komen te staan. door Frans van Hasselt Weliswaar nep het dagblad Avriani gisteren in koeieletters: "Met com munistische stemmen is een mon ster geboren: 'een royalistische pre mier', maar het royalisme van Tzan netakis wordt als vanzelfsprekend ervaren, omdat hij afkomstig is uit De Mani. het middelste schierei land onder de Peloponessos, waar praktisch iedereen koningsgezind Met De Mam onderhoudt de 62-ja- rige afgevaardigde nog altijd goede banden, hoewel hij zijn in traditio nele stijl gebouwde zomerhuisje op het eiland Naxos heeft staan. Hij was van plan daarheen te varen voor de zomervakantie, toen hij op de radio zijn naam hoorde noemen in verband met de regeringscrisis. Het familiegoed bij zijn geboorte stad Gythion heeft hij ter beschik king van de staat gesteld. Patrick Leigh Fermors' standaardwerk over De Mani heeft hij in het Grieks vertaald. Tzannetakis kreeg een opleiding bij de marine en was duikbootcom mandant toen de kolonels in 1967 de macht grepen. Onmiddellijk verliet hij de strijdkrachten, maar in 1973 was hij betrokken bij de vlootop- stand tegen het regime, hetgeen hem gevangenschap en deportatie naar het eiland Kythera opleverde. "Zijn motieven waren royalis tisch. niet democratisch", schrijft de Avriani schamper. In ieder geval slaat hij met zijn anti-dictatoriaal verleden een goed figuur in een ND- fractie van 145 van wie zeker acht met de kolonels hebben samenge werkt. Na de val van de dictatuur be noemde premier Karamanlis hem tot chef van de nationale organisatie voor toerisme, in welke functie hij projecten, op touw zette - ook op De Mani - waarbij restauratie van oude huizen aan toeristische 'benutting' werd gekoppeld. Onder premier Rallis(1980-'81) was hij minister van openbare werken; burgemeester van Athene, waar het hem nooit aan voorkeurstemmen ontbrak, werd hij in 1983 net niet. Dit voorjaar had hij de supervisie over de succesvol le verkiezingscampagne van de ND. De Spoorwegen van Nederland bestaan 150 jaar. Dat vieren we met 'n unieke jubileumshow. Waar van alles te beleven is. Zo staat Europa's snelste trein op je te wachten: de Franse TGV. Met 'n motorvermogen van 12.000 pk en 'n topsnelheid van 300 km/u. Hij staat nog op Utrecht CS tot 7 juli. Dus mis 'm niet. OPIMIMOSTIJOCM: 01. J/M ZO. VAM 10-18 UUR. MA. VAM 13-18 UUR. tOlOAMOSPRIJS 10.- IM VOOR KIMDIRIM J/M II JAAR Sr- TRIIMRIIZIQIRS: tlRUORCIS 0RATIS. En zo zijn er nog veel meer dingen die je beslist niet mag missen. Zoals 'n stoomlocparade, 'n tentoonstelling, spelletjes, shows en concerten. Kom naar 'Treinen door de Tijd' op de laarbeursen Utrecht CS t/m 6 augustus.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5