D66 wil daling van uitgaven defensie Verbranding moet vuilstortplaatsen verkleinen Partijtop voorkomt vastleggen bedrag Van Mierlo valt scherp uit naar Groen Linies 'Dwangmaatregelen nodig voor werk gehandicapten' Hof staat huwelijk tussen lesbische vrouwen niet toe Vader steekt kinderen dood BINNENLAND PAGINA 3 DEN BOSCH (GPD) - D66-lijsttrekker Hans van Mierlo heeft zaterdag ternauwernood kunnen voorkomen dat het D66-congres het defensie-standpunt in het verkiezingspro gramma te zeer zou aanscherpen. De partijtop van de Democraten kon niet vermijden dat het congres uitsprak dat de defensie-uitgaven onder een volgend kabinet moeten dalen. Maar pogingen de bezuinigingen op defensie met concrete bedragen in te vullen, stuitten op een 'onaanvaardbaar'. DEN BOSCH (GPD) - D66-lijsttrek- ker Hans van Mierlo is zaterdag on gekend scherp uitgevallen naar Groen Links, dat een "onuitvoer baar" programma zou hebben, waar "voorlopig geen touw aan vast te knopen is". De combinatie van klein linkse partijen staat "buiten iedere werkelijkheid", zei Van Mierlo zaterdag in Den Bosch op lijkheid. Wie zonder enige financië- i de De- verantwoording alle uitke- het verkiezingscongres mocraten. De D66-leider is bereid ringstrekkers de uitkering tot een regeringscoalitie met PvdA jaar achterstand belooft, doet en CDA, maar D66 zal "in da sterverbond niet gaan zitten genadebrood te eten". De kansen bedenkelijke i Van Mierlo. Van Mierlo's uitval-volgde op kri- op een coalitie met PvdA en VVD tiek van Groen Links-lijsttrekker Ria Beckqrs op het milieubeleid van de Democraten. Beckers rea geerde gisteren laconiek op de uit spraken van Van Mierlo: "D66 voelt Volgens Van Mierlo bevat het programma van Groen Links veel radicale beloften, maar ontbreken praktische oplossingen: "Wie weet hoe je een milieutax van 50 miljard kunt invoeren zonder er een totale rotzooi van te maken, mag het zeg gen. Wie op dit moment in de ge schiedenis voorstelt de NAVO te verlaten, staat buiten iedere werke- scrisis de kansen op een coalitie zonder het CDA heeft verkleind. "Het is een sprong naar achteren ge worden. De WD nam de TGV naar de rechterflank van het politieke krachtenveld", aldus de D66-leider. "Zowel in z'n politieke opstelling als wat geestelijke stabiliteit betreft is de geloofwaardigheid van de WD als regeringspartij sterk aan het afnemen". D66 zal echter niet zonder slag of genstellingen tussen socialisten en christendemocraten overbruggen. Bovendien kan een kabinet dat over een brede parlementaire basis be schikt. met een beknopt regeerak koord uit de voeten, "waardoor een grotere vrije ruimte voor het parle mentaire tegenspel mogelijk wordt", aldus Van Mierlo. D66 zal in de verkiezingscampag nes naast het milieubeleid vooral het gebrekkig functioneren van het politieke bestel weer aan de orde stellen. De vele affaires onder het tweede kabinet-Lubbers geven daartoe alle aanleiding. Het gaat niet om incidenten, meent Van Mierlo. Het kabinet-Lubbers ging volgens hem van het begin af aan gebukt onder "afkalvend moreel zich kennelijk een beetje bedreigd, stoot toetreden tot een kabinet met politiek gezag". Daardoor presteer- daar is geen reden toe. Ik voel me niet aangesproken door zijn op merkingen. Het probleem met D66 is altijd geweest dat het nooit conse quenties heeft willen trekken uit de milieustandpunten voor het econo misch beleid". Van Mierlo meent dat de kabinet- PvdA en CDA, omdat de Democra ten vrezen daarin vermalen te wor den. Ze zijn immers niet nodig om een dergelijke coalitie aan een meerderheid in de Kamer te helpen, maar volgens Van Mierlo kunnen ze op terreinen als omroepbeleid, on derwijs, defensie en milieu de te de het op immaterieel terrein (gelij ke behandeling, euthanansie en omroep) "helemaal niets", terwijl op belangrijke materiële punten als onderwijs, milieu, infrastructuur en werkgelegenheid voor ethnische minderheden "de rekening naar de toekomst is verschoven". Van Mierlo en het bestuur van D66 toonden zich vanaf het begin van het tweedaagse congres in Den Bosch bezorgd over de confrontatie die dreigde over het punt defensie. Op de oorspronkelijke tekst in het verkiezingsprogramma, waarin werd gepleit voor een reële bevrie zing van de uitgaven onder een vol gend kabinet, was een stroom van wijzigingsvoorstellen binnengeko- Het partijbestuur liet het in eerste instantie aan financieel fractie-spe cialist Maarten Engwirda over om het congrps van die wijzigingen te weerhouden, maar dat hielp niet: de Democraten kozen voor een verla ging van de uitgaven. Met die globa le uitspraak kon de partijtop nog net leven, maar Van Mierlo greep in bij pogingen een bezuiniging van 250 miljoen in het programma te verwerken."De geloofwaardigheid van ons defensiebeleid wordt zo in diskrediet gebracht. Er zijn niet veel mogelijkheden meer om de ef ficiency op defensie te verbeteren. Het departement is een uitgekne pen citroen. 250 miljoen bezuinigen op efficiency komt neer op een reële verlaging", aldus Van Mierlo. Het amendement werd daarna met overgrote meerderheid afgewezen. Geheel volgens verwachting werd Van Mierlo vervolgens tot lijsttrek ker gekozen. D66 gaat de verkiezingen in zon der een duidelijk standpunt over de kernwapens voor de korte afstand. Een passage in het verkiezingspro gramma waarin de 'derde nul-optie' (Oost en West houden geen van bei de kernwapens voor de korte af stand) 'voorshands' werd afgewe zen, werd geschrapt, zonder dat er een nieuwe tekst voor in de plaats kwam. Ook op tal van andere punten bracht het D66-congres zaterdag wijzigingen aan in het concept-pro gramma. Enkele punten: - De Democraten willen het testen op aids voor verzekeringen hele maal verbieden. Op dit moment geldt dat aids-tests niet zijn toege staan bij te verzekeren bedragen on der de 200.000 gulden. Groen Links - De hoge snelheids-trein (TGV) mag binnen de Randstad slechts op bestaande tracé's met de gebruike lijke snelheden rijden. Een nieuwe spoorlijn mag het 'groene hart' van de Randstad niet doorkruisen. - D66 is tegen de aanleg van een tweede nationale luchthaven ter grootte van Schiphol. - De 'progressie' in de kinderbij slag, waarbij hogere bedragen wor den uitgekeerd naarmate er meer kinderen zijn, dient geschrapt te worden. - De alleenstaandentoeslag in de inkomstenbelasting moet blijven bestaan. Wanneer die volgend jaar toch wordt afgeschaft, moeten de inkomensgevolgen worden opge vangen. De alleenstaandentoeslag werd dit jaar, onder sterke politieke druk van kabinet en CDA, afge schaft. Ook de WD wil de toeslag terug, zo spraken de liberalen vori ge week in hun programma uit. - D66 streeft naar het instellen van een investeringsfonds om werkge legenheidsprojecten te betalen. De overheid leent een miljard gulden, om renteloze leningen te verstrek ken voor het opzetten van nieuwe arbeidsplaatsen. Aflossingen wor den opnieuw geinvesteerd. Het SCHIPHOL - Een boeddhistische monnik van het Laksi-klooster uit Thailand doopt een 747-400 Boeing fonds kost volgens D66-berekenin- KLM, genaamd City of Bangkok. Dat gebeurde zaterdagmorgen op Schiphol tijdens een ceremonie u gen de schatkist jaarlijks 75 miljoen hoofdmonnik Phra Khrusamuh Lek Kijjakaro het vliegtuig precies om 9.29 uur zegende, omdat dit volgens berë aan rente, en levert 1000 tot 2000 ba- keningen van de monnik de meest gunstige tijd was. De KLM wil met de naamgeving van de Boeing de vriend- nen op. schapsbanden tussen Nederland en Thailand onderstrepen. (FotoANPi rbij ROTTERDAM (ANP) - Twee lesbische vrouwen uit Ridder kerk krijgen van het gerechts hof in Den Haag geen toestem ming om te trouwen. Het ge rechtshof heeft hun eis om een huwelijk te mogen sluiten afge wezen. Naar de mening van het hof is het huwelijk krachtens het burgerlijk wetboek voorbe houden aan een man en een vrouw, omdat die zich kunnen voortplanten. Dit heeft de advo caat van de vrouwen, mr. A. Hommes, zaterdag meegedeeld. Met de afwijzing bevestigt het hof een uitspraak van de Rotter damse rechtbank van december vorig jaar. De vrouwen hebben tijdens de procedure aange voerd dat zij op grond van inter nationale verdragen voor de rechten van de mens en artikel 1 Het hof zegt hierover dat zo er al sprake is van discriminatie dit wordt gerechtvaardigd door het feit dat alleen huwelijkspartners van verschillend geslacht kinde ren kunnen krijgen. Volgens het hof dient het huwelijksrecht pri mair om deze voortplantings- mogelijkheid, zijnde een van de meest verstrekkende en natuur lijke gevolgen van de levensge meenschap van man en vrouw, te legaliseren. "Die voortplan- tingsmogelijkheid hebben ho mofiele paren niet en dus vallen zij buiten het bestaande huwe lijksrecht", aldus het hof. Ook het beroep op artikel 26 van het Europese verdrag van de rechten van de mens, waarin het recht op het vormgeven van een privëleven wordt geregeld, is door het hof afgewezen. Hier over hebben zowel de recht bank als het hof gezegd: "Me vrouw heeft wel degelijk het recht om te huwen, met een man". Dat dit voor beide eisers niet mogelijk is, wordt niet er kend. De advocaat verwijt het ge rechtshof geen enkel juridisch argument te hebben aange voerd. "Het hof verwijst slechts naar het huwelijksrecht zoals dat in de vorige eeuw tot stand is gekomen". De raadsvrouw is van mening dat de artikelen in het burgerlijk wetboek veel meer zijn bedoeld als een con tract waarmee huwelijkspart ners allerlei zaken zoals erfrecht kunnen regelen. Juist om die re den willen veel homofiele paren trouwen, omdat een samenle vingscontract dat is opgemaakt door een notaris juridisch niet waterdicht is. De twee vrouwen gaan tegen de uitspraak van het hof in cassatie bij de Hoge Raad. DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris De Graaf van sociale zaken vindt dat werkgevers moet worden ver plicht -een bepaald quotum gehan dicapten in dienst te nemen. Nu werkgevers en bonden er niet in zijn geslaagd daar op vrijwillige basis af spraken over te maken, moet de overheid dwangmaatregelen ne men, vindt de bewindsman. Hij zei dit zaterdag op een bijeenkomst van de Gehandicaptenraad over de Wet Arbeid Gehandicapte Werknemers (wagw) in Den Haag. De wagw trad precies driejaar ge leden in werking. In de wet kregen de sociale partners - werknemers- en werkgeversorganisaties - opge dragen in cao's afspraken te maken over het in dienst nemen van gehan dicapte werknemers. Gestreefd werd naar een percentage van tus sen de 3 en 7 procent gehandicapten per bedrijfstak. Die doelstelling is bij lange na niet gehaald. De exacte cijfers zijn nog niet bekend, maar in geen enke le bedrijfstak is de ondergrens be reikt. De wagw kende als stok ach ter de deur dat de regering een ver plicht quotum mag vaststellen, als werkgeversorganisaties en bonden niet binnen drie jaar in hun op dracht zouden slagen. Dat moment zaterdag be- werknemer te weinig in dienst moet een bedrag van 6.000 gulden op jaar basis worden betaald. Enkele werk gevers hebben al te kennen gegeven dat bedrag voor lief te nemen en het te beschouwen als een soort afkoop som op het niet nakomen van de verplichtingen. Toch ziet De Graaf vooralsnog geen reden het bedrag te verhogen. Mocht echter blijken dat ontdui king van de wet niet duur genoeg is, dan wil hij wel verder gaan. Drie Kamerleden pleitten er za terdag voor de sanctie direct al te verhogen. Ria Beckers (PPR) en Ben Spieker (PvdA) willen een be drag dat gelijk is aan het minimum loon. De Graafs partijgenoot Wol- ters dacht aan een bedrag van 10 tot 12.000 gulden per jaar. De WD'er Nijhuis verwachtte evenals de staatssecretaris dat de reeds in de wagw opgenomen sanctie zal vol doen. Alle vier de Kamerleden toonden zich warme voorstanders van het verplichte quotum. Spieker noem de een percentage van minstens vijf. Nijhuis wil het, afhankelijk van de bedrijfstak, stellen op 3 tot 7 pro cent. Vast staat volgens het kwartet volksvertegenwoordigers dat op vrijwillige basis geen afspraken zijn reikt. De Graaf erkende in Den te maken. Wolters bepleitte opname Haag dat de vrijwillige invulling van de wagw bepaald niet was ge haald. "En dan vind ik dat die wet er niet voor de flauwekul is", moti- het quotum regeerakkoord. Een adder onder het gras wagw is de uitbreiding toekomstig het i het quotum nu geboden is. ties hebben daar grote bezwaren te- Overigens is niet alleen het be- gen. De Graaf overweegt om men- drijfsleven er niet in geslaagd de sen die vanwege hun handicap in streefpercentages te halen. Volgens aanmerking komen voor een loon- De Graaf heeft ook de overheid als compensatie, mee te laten tellen bij werkgever gefaald. Op zijn eigen de vaststelling van het quotum van departement is nog geen twee pro- een bepaalde werkgever. Ook de cent van de werknemers gehandi- mensen uit de sociale werkvoorzie- capt. ning of werknemers die i De wagw kent een sanctie voor werkgevers die niet aan de eisen voldoen: voor iedere gehandicapte gaat uit van Gegijzelde arts na moeilijke I procent groei crj J <Pjjl§ uren met de schrik weer vrij ADVERTENTIE miming Ria Beckers (Foto ANP) DEN HAAG (GPD) - Groen Links zal in haar verkiezingsprogramma uitgaan van een economische groei van slechts éen procent per jaar, in plaats van de 2,5 procent waarop de andere partijen rekenen. De lagere groei is volgens Groen Links-lijst trekker Ria Beckers een conse quentie van de radicale milieu standpunten van de partij. Aan de financiële verantwoording van het programma wordt op dit moment de laatste hand gelegd. Het verkiezingsprogramma van Groen Links, het samenwerkings verband van PPR, PSP, CPN en EVP, werd direct na het verschij nen door de andere partijen bekriti seerd wegens het ontbreken van een financiële verantwoording. Groen Links presenteerde in het programma tal van dure wensen, als het ongedaan maken van de verla gingen van de sociale Nadat eerder al de met het samenwerkingsverband ak koord waren gegaan, stemden za terdag ook de congressen van PSP en EVP met Groen Links in. ROTTERDAM (GPD) - Een 25-jari- ge Rotterdammer die zaterdag ge wapend met een dubbelloopsjacht geweer na een gijzelingsdrama in Rotterdam werd gearresteerd, wil de een speciale boodschap via de te levisie doorgeven. De man beweer de over 'telepatische gaven' te be schikken. Hij eiste een gesprek met persvertegenwoordigers en loofde 40.000 gulden uit aan wetenschap pers die zijn telepatische talenten wilden bevestigen. Net voor drie uur zaterdagmid- drong hij gewapend de woning binnen van een huisarts aan de Rot terdamse Heemraadsingel. Enkele minuten later belde de arts de poli tie en vertelde dat hij gegijzeld werd. Na een telefoontje van de po- litiemeldkamer nam de man even later zelf de hoorn op en zei: "Ja, het klopt. Ik houd hier iemand in gijze ling". Volgens de Rotterdamse politie was de man een dag eerder ont vlucht uiteen psychiatrisch-rijksin- ling rukte de politie met veel i stituut in Eindhoven. Hij zat daar kracht uit om de omgeving voor met tbs vast wegens geweldsdelic- nieuwsgierigen af te zetten. Buurt ten. Waarom hij juist de huisarts op bewoners werden daarna gesom- de Heemraadsingel als gijzelings- meerd hun woningen niet te veria- slachtoffer uitkoos is bij de politie ten. Vervolgens kwam een arresta- niet bekend. Een politiewoordvoer- tieteam ter plekke met der: "De huisarts kende de niet. Kennelijk heeft hij bij eei lekeurig iemand aangebeld. De arts den twee politiebegeleiders voelde zich eej-st door het wapen telefoon gesprekken met de erg bedreigd, daarna niet meer. Hij heeft lange tijd op de man inge praat. Gedurende die gesprekken het arrestatieteam. richt". Uit onderzoek is later geble ken dat de moeder van de man in de buurt woont van de huisarts. Na de eerste melding van de gijze- wapens, waaronder chinepistolen. In de tussentijd bleef het wapen vanaf twee meter afstand voortdurend op de arts ge- de gesteld BANGKOK (AP) - De 34-jarige vrouw van een Nederlandse zaken man herstelt in een ziekenhuis in Bangkok van de steekwonden die zij had opgelopen nadat haar even eens 34-jarige echtgenoot haar had aangevallen. Philips Electrical Thailand, zijn 6-jarige dochtertje 4-jarig zoontje had doodgestoken dacht en zichzelf had verhangen aan de nelijk verslapt trap. Het drama werd ontdekt door tatieteam de kans schoon met de huishoudster. De achtergrond bliksemactie het bloedbad is nog niet be- De politiebegeleiders vertelden 3r een bericht werd op- de televisie over zijn de telepatische gaven. Dit stelde hem op zijn gemak. Omstreeks 21.30 uur zagen de leden van het arrestatie team, die klaar stonden in de achter tuin van het pand, dat de huisarts in zijn keuken koffie aan het zetten was voor zijn 'gijzelnemer.' De aan- de man was daarbij ken- toen zag het a Een woordvoerder van kend, omdat de echtgenote nog gingen GGD-i de Nederlandse ambassade heeft geen verklaring heeft kunnen afleg- het pand bin- met een spuitje te kalmeren, voordat hij geboeid werd afgevoerd. Binnenland k 111 Hun pprencPN Commissie Afvalbeleid bepleit indammen afvalstroom door hergebruik DEN HAAG (ANP) - Om te voor komen dat over twintig jaar nog meer vuilstortplaatsen het land schap ontsieren moet een groter deel i rectoraat milieubeheer van het nisterie van VROM, door de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten Omdat verbranden van afval nog i het afval (nu is dat onge- (VNG) en door het Interprovinciaal niet altijd volledig vriendelijk Vlootdagen De 32ste Nationale Vlootdagen van de Koninklijke Marine in Den Hel der hebben dit weekeinde ongeveer 120.000 bezoekers getrokken, tegen doorgaans zo'n 150.000. Het lagere bezoekcijfer is waarschijnlijk te wij ten aan de harde regen van zater dag. Grote publiekstrekker deze keer was de Amerikaanse door kernenergie aangedreven kruiser U.S.S. Bainbridge. veer 20 miljoen ton) worden brand. Door de bouw van installa ties in onder meer Zuid-Holland moet in het jaar 2.000 de verbran dingscapaciteit gegroeid zijn van 2,8 naar ongeveer 8 miljoen ton. De huishoudens zullen daarvoor moeten betalen, omdat verbranden zuidelijke provincies, Noord-Hol- vorig jaar ingesteld door het di- wordt met de helft worden terugge- 'ombouw van het afvalbeleid', vindt de LCCA. Daarbij wil de commissie de instelling van een Afvalraad. De ze raad dient te zorgen voor een lan delijk eenduidige aanpak afvalbeleid. Meer nog dan branding pleit de LCCA voor een vermindering van de hoeveelheid afval en hergebruik ervan. Zonder ingrijpen zou de afval- de afgelopen jaren welis- stroom groeien van 20 miljoen ton 28 miljoen in 2015. Overleg (IPO). De commissie wenst branding de bouw r het milieu, moeten de installa- r de ver- ties technisch verbeterd worden, klein Vooral het procédé van de zogehe- dreigen te geraken, die een bedrijf in dienst neemt of houdt, mogen van de staatssecretaris meetellen. Vooral jongeren en langdurig werkloze arbeidsongeschikten drei gen daarvan de dupe te worden, zo erkende ook De Graaf. Het beleid van bedrijven zal daardoor veel meer gericht worden op het 'be houd' van gehandicapten en ar beidsongeschikten, dan op het aan nemen van gehandicapten zonder werk. De Graaf: "De wagw werkt in derdaad eerder voor de mensen die al binnen zijn en minder voor dege nen die nog buiten staan". Joris Voorhoeve: stem op Lubbers is stem op Kok HILVERSUM (GPD) - WD-leider Joris Voorhoeve heeft gewaar schuwd voor een mogelijke CDA/P- vdA-coalitie na de verkiezingen in september. Tijdens de algemene le denvergadering van zijn partij, af gelopen zaterdag in Hilversum, riep hij de kiezers op WD te stemmen. Alleen dan kan de CDA-WD-coali- tie worden hersteld. "De praktijk van het CDA-beleid hangt sterk af van de coalitiepart ner. Een CDA dat met de PvdA sa menwerkt, verhoogt de overheids uitgaven en spoedig daarop ook de collectieve lasten", aldus Voorhoe ve, nadat het WD-congres hem tot lijsttrekker voor de komende Twee de-Kamerverkiezingen had geko- Voorhoeve zette zich fel af tegen de sociaal-democraten. "Een stem op de PvdA is een stem voor hogere uitgaven, zwaardere lasten voor de middeninkomens en eigen huis-be zitters, stijgende bruto loonkosten en een dalende concurrentiekracht van ons land. De kiezer weet dat het bij een kabinet-Kok niet richting ja ren negentig, maar richting jaren ze ventig zal gaan". En om het CDA te typeren haalde de WD-leider de verkiezingsretho- riek van zijn voorganger Hans Wie gel van stal. "Wie op het CDA stemt, af. weet van tevoren niet precies wat er met die stem gebeurt. Gaat het CDA met de PvdA in zee? Dan zal een stem op Lubbers een stem op Kok blijken te zijn. Wie wil dat het CDA met de WD doorgaat, kan beter di- vijf regio's: de noordelijke provincies, Midden-Nederland, de ton per jaar. Daarvoor moet zetmarkt voor herbruikbare pro dukten worden geschapen. Andere manieren zijn: gescheiden inzame- het ling (bijvoorbeeld de glasbakken) Hen nieuwe verwerkingstechnieken. Successen verwacht het LCCA reet op de WD stemmen", aldus vooral van het verminderen van de schadelijkheid van de afvalstroom, zoals bij klein chemisch afval, 'stormachtig gegroeid', duurder is dan storten. Dat stelt de Landelijke Coördina tie Commissie Afvalbeleid (LCCA) het rapport 'Voorstel tot land en Zuid-Holland. In de laatste ding vrijkomen zitten schadelijke twee regio's komen de grootste hoe veelheden afval vrij. Door uitbrei ding van de verbrandingscapaciteit wing van het afvalbeleid'. De LCCA kan de hoeveelheid afval die gestort de verwerking van afval vereist een verdubbeld In de verwijdering van het afval de rookgassen die bij verbran- Op allerlei manieren kan de afval- speelt het particuliere bedrijfsleven snel groeiende rol. Maar vol de gens de commissie heeft de over heid de taak garant te staan voor milieuhygiënisch verwijde- metalen zoals kwik, cadmium koolmonoxyde. De aanpak van de problemen met stroom in 2015 zijn ingedamd tot 14,4 miljoen ton per jaar. Één v manieren is het hergebruik van af val, dat in het jaar 2000 moet zijn 12 miljoen ringsbeleid'. Voorhoeve. De ledenvergadering gooide za terdag geen roet in het eten bij de vaststelling van de definitieve kan didatenlijst. Alle beschikbare be windslieden bleven op een verkies bare plaats staan. Van de ministers en staatssecretarissen is Dees (WVC) hekkesluiter op plaats 18. De omstreden milieu-minister Nijpels staat definitief op de vijfde plaats.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3