LEIDSCH DAGBLAD Chaos op Spaanse snelwegen BLOEMKOOL EN CORDON BLEU 1.50 Ammomaktanker vlot getrokken Zeker 60 verkeersdoden tijdens eerste drukke vakantieweekeinde Gromyko (79) overleden Solidariteit wil regering vormen Tour begint dramatisch voor Spanjaard Delgado Corruptieschandalen aanpakken Platform tegen uitbreiding van Schiphol LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 3 JULI 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38974 Prijs fl. 1,25 Op veel plaatsen in Europa zijn de vakantieroutes in het afgelopen week einde verstopt geraakt, zoals de grensovergang Spielfeld van Oostenrijk naar Joegoslavië. (fotoEPA) VLISSINGEN (GPD) - De Noorse ammoniaktanker Hesperus is van nacht kort na drie uur vlot getrok ken. De zeer giftige lading vloeibare ammoniak is uiteindelijk niet over gepompt naar een in allerijl ge stuurde tankhevelaar. Het schip was onvoldoende gekoeld. De Hes perus ligt nu voor inspectie in de ha ven van Vlissingen. Het scheep vaartverkeer van en naar Antwer pen is weer vrijgegeven. De strem ming van circa 24 uur zou de Belgi sche overslaghaven enige miljoe nen aan inkomsten hebben gekost. Er kwamen vijftien sleepboten aan te pas om de Hesperys vlot te trekken nabij de Pas van Borssele. De Noorse tanker liep daar zondag morgen rond half drie uit zijn roer. Het schip raakte uit koers, schoot de Everingen in en liep aan de grond ter hoogte van de kerncentra le. Het schip was geladen met 35.500 ton ammoniak als vloeibaar gas. Ammoniak is een zeer gevaarlijke stof. De tanker was daarom volgens n het directoraat scheepvaart en maritieme zaken (DGSM) aangemerkt als een schip met een verhoogd risico. Dergelijke schepen worden op de rede van Vlissingen begeleid door een pa trouillevaartuig van DGSM en mo gen absoluut niet zonder loods va- DGSM had de ammoniaktanker begeleid tot de Pas van Borssele. Volgens de centrale verkeersleider van DGSM is er geen enkele fout ge maakt. "Er was een loods aan boord. Aan een roerstoring kan nie mand iets doen". De Hesperus kwam op een vlakke plaat te liggen, waardoor geen gevaar voor breken van de dubbelwandige tanker be stond. Met opkomend water pro beerden zondagmiddag vijftien sleepboten de Hesperus vlot te trek ken. Het schip had zich echter zo diep in de modder geboord dat het niet los was te krijgen. Volgens een woordvoerder van bergingsbedrijf Union, die daar samen met Van den Akker bij betrokken was, was er ten minste een meter water tekort. Besloten werd dat een deel van de lading moest worden overgepompt in een andere tanker. De tanklichter Alaska van Chemgas Rotterdam kwam voor dat doel uit Antwerpen, maar uiteindelijk was het niet nodig. Het gas is volgens de comman dant van de Vlissingse brandweer Van Leersum erg giftig, maar heeft als voordeel dat men het onmiddel lijk ruikt. Verder is het brandbaar en explosief. De brandweercom mandant denkt dat een eventueel ontsnapte gaswolk is verwaaid voordat deze het land zou bereiken. De Hesperus ligt enkele kilometers uit de kust. "De mensen aan boord dragen gasmaskers die eventueel ontsnapte ammoniak uit de lucht filteren. De bemanning is boven dien bekend met de stof. De Hesperus was van volle zee onderweg naar Antwerpen en zou op de terugtocht een deel van de ammoniak bij Hoechst lossen. Een onafhankelijke gasdeskundige con troleert alle getroffen maatregelen. De Noorse tanker is een vaste klant op de Westerschelde. MOSKOU (Rtr/AP) - De voor malige Sovjetminister van bui tenlandse zaken Andrej Gromy ko is gisteren overleden. Dit heeft Sovjetpartijleider Gorbatsjov vandaag tijdens een zitting van het parlement in Moskou meege deeld, aldus het Russsische pers bureau Tass. Nadat Gorbatsjov Gromyko's overlijden bekend had gemaakt, stonden alle parlementariërs op voor enkele minuten stilte. Gro myko is 79 jaar oud geworden. Hij zou op 18 juli zijn 80e verjaardag Het is bijna wel zeker dat Gro myko een staatsbegrafenis krijgt, waarschijnlijk later deze week. Het was nog onduidelijk of Gor batsjov zijn officiële bezoek .aan Frankrijk zal uitstellen. Dat moet morgen beginnen. De precieze oorzaak van de dood van de man die tientallen ja ren het gezicht van de Sovjetunie naar buiten bepaalde is niet be- MADRID (GPD) - Het eerste echte vakantieweekeinde in Spanje is zoals al werd verwacht op een chaos uitgelopen. Ondanks het feit dat de Spaanse politie landelijk 6000 agen ten had ingezet om op de belangrijkste knelpunten assis tentie te verlenen, kwamen er minstens zestig personen om het leven en stonden vakantiegangers zaterdag op sommige plaatsen uren in een bloedhete file. Het dodelijke aantal slachtoffers is met de zestig van dit weekeinde het dubbele van vorig jaar in hetzelfde weekeinde. De belangrijkste problemen deze zich voor op de tolweg van de Fran se grens naar Barcelona, op de i wel een ernstige daling van het aan tal buitenlandse toeristen vergele ken met vorig jaar. In de meeste gen naar de stranden van Catalonië, badplaatsen staat 50 procent Valencia, Malaga en Cadiz en op de beschikbare hotelruimte leeg. De verschillende luchthavens. Met na- oorzaken die hiervoor worden op- me op de luchthaven Bargjas bij gegeven zijn de duurdere peseta, Madrid was het een chaos met grote sterke prijsstijgingen, de achterge- vertragingen. Het is duidelijk dat de bleven toeristische infrastructuur Een dramatisch moment voor de raspoliticus Gromyko (midden), toen hij vorig jaar door het Politburo als president aan de kant werd gezet. Rechts Gorbatsjov. kend, maar een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken had vrijdag gezegd dat de oud-bewindsman leed aan een aandoening van het vaatstel sel. Madrileense luchthaven veel te ten opzichte klein is geworden en niet in staat is i behalve de reguliere lijnvluch andere goedkope- zonlanden in Europa, de stakin gen van het afgelopen jaar bij de ten ook nog de talrijke charters te verkeersleiders op verschillende verwerken. Volgens een woord- luchthavens Gromyko heeft meer dan 30 jaar het buitenlands beleid van de Sovjetunie bepaald en is Sovjet ambassadeur in de Verenigde Staten, bij de Verenigde Naties en in Groot-Brittanië geweest. Het meest bekend is hij echter als mi nister van buitenlandse zaken, een functie die hij vervulde van 1957 tot 1985. Pagina 5: 'Mister njet' Gromyko le gendarische minister de Noordeuropese landen van de af gelopen weken. In de toeristische bedrijfstak van Spanje wordt voor dit jaar nu al over een rampjaar ge sproken. voerder van de Spaanse politie ren er het afgelopen weekeinde ze ker zes miljoen vakantieauto's op de weg. De drukte werd verder in de hand gewerkt door een 24-uurssta- king van het personeel van de Spaanse spoorwegen (Renfe) die uiteindelijk met een compromis Een staking werd beëindigd tussen de directie Franse luchtvaartmaatschappij en de vakbeweging. De vakbonden UTA heeft vandaag gezorgd voor hadden namelijk aangekondigd de het uitvallen Staking In ruil voor steun aan communistische presidentskandidaat komende vakantieweekeinden door te zullen gaan met selectieve ternationale vluchten naar Azië en Afrika. UTA kon op beperkte schaal In het zuiden van Frankrijk be gon een staking van verkeerslei ders. De meteorologen hebben be- WARSCHAU (Rtr/DPA) - Het Poolse vakverbond Solidariteit heeft vandaag voorgesteld dat het een regering vormt in ruil voor steun aan een kandidaat van de communistische partij voor het pre sidentschap. Het dagblad van Solidariteit schreef vandaag dat Polen een nieu we politieke regeling nodig heeft t de i die waar alle politieke krachten achter stigma draagt kunnen staan en die een waarborg 1981 de staat van beleg afkondigde, biedt voor continuïteit. Gedacht Volgens politieke bronnen zou kan dan worden aan een constructie Jaruzelski in het parlement niet het waarin de president lid is van de benodigde aantal afgevaardigden communistische partij terwijl de achter zich kunnen krijgen, premier en formateur Vanderaerden stapt over naar Raas-ploeg LUXEMBURG De 76ste Tour de France had niet sensa tioneler kunnen beginnen. Er is nog geen 200 kilometer ge koerst, maar de winnaar van vorig jaar, Pedro Delgado. staat voorlaatste in het alge meen klassement, op tien mi nuten van gele truidrager Aca- cio da Silva en op 7.20 van de best geklasseerde klasse mentsrenner, Laurent Fignon. Delgado verloor gisteren in de ploegentijdrit 4.20 op Fig non, nadat hij zaterdag al bij na drie minuten had ingele verd, toen hij te laat aan de start van de proloog ver scheen. Delgado verloor een dag later in de 46 kilometer lange ploegentijdrit drie keer contact met zijn ploegmaats. Hij moest door Gorospe kilo meters lang worden onder steund en kreeg bij iedere wegverhoging een hand in de rug van één van zijn helpers. Uiteindelijk was hij zelfs niet in staat op eigen kracht naar het hotel te rijden. De Tour 1989 begon voor Ne derland niet slecht met een proloogzege van Erik Breu- kink. Hij raakte de gele trui in de ochtendrit van gisteren weer kwijt, toen nauwelijks werd gereageerd op een lange ontsnapping met onder ande ren de Portugees Da Silva, die ook na de ploegentijdrit nog de eerste plaats in het algemeen klassement bezet. In die mid dagrit werd de ploeg-Post tweede, achter de ploeg van Fignon. Jan Raas, wiens ploeg als derde eindigde, slaagde er in Luxemburg in Eric Van deraerden voor zich te winnen. De 27-jarige Belg, die nu nog bij Post rijdt, bereikte een principe-overeenkomst met Raas voor de komende twee seizoenen. Met Gert-Jan Theunisse gaat het goed: hij staat zelfs net even boven Rooks in het al gemeen klassement. Vandaag trekt de Tour door België, naar het circuit van Francor- champs. regering afkomstig is uit Solida riteit, zo stelde de krant op de voor pagina. De vraag wie president van Polen moet worden, werd vrijdag actueel Solidariteitsleider Walesa heeft zich al achter Kiszczak gesteld in wie hij een betrouwbare partner ziet. Maar de communistische partij heeft zijn voordracht nog niet goed gekeurd en Jaruzelski gevraagd zijn Nieuwe Griekse coalitie wil schoonschip onder politici toen de communistische leider besluit nog eens te overwegen. De 071-8992 41 Energieweg 25, Zoeterwoude ^DRUKKERIJ JS&DELTABACH Iets warmer Droog en overwegend zonnig. Mini mumtemperatuur ongeveer 13 graden. Middagtemperatuur ongeveer 25 gra den in het Waddengebied en langs de kust enkele graden lager. Matige, aan de kust overdag af en toe krachtige noordoostenwind. Jaruzelski bekend maakte dat hij niet beschikbaar was voor die func tie en voorstelde de minister van binnenlandse zaken, Czeslaw Kiszczak te benoemen. Jaruzelksi verklaarde dat hij nog steeds het ZAANDAM (GPD) - Bewoners en milieu-organisaties in de omgeving van Schiphol hebben zich verenigd in een Platform Leefmilieu Schip hol tegen de uitbreidingsplannen van de luchthaven. Wanneer de plannen doorgaan, zo menen de aangesloten organisaties, zal het leefmilieu nog verder worden aan getast dan nu al het geval is. Boeren- en de Democratische par tijen, bondgenoten van de commu nisten, hebben hun standpunt nog niet bepaald. stakingen als hun salariseisen niet extra chartervliegtuigen inzetten, ingewilligd zouden worden. Nog drukker De grootste vakantiedrukte op de sloten hun staking, die op 6 juni be- Spaanse wegen wordt overigens gon, voort te zetten, pas volgende week verwacht als het vakantieverkeer uit Westduitsland, Nederland, Groot-Brittannië en Frankrijk op gang komt. De Spaan se politie raadt binnen- en buiten landse weggebruikers aan om zich van tevoren goed te informeren over welke weg er gereden zal wor den. Er worden aan circa 25 procent van alle belangrijke doorgaande wegen in Spanje op dit moment nog ATHENE (Rtr/UPI/AFP) Tzannis weken van politiek geharrewar een september of oktober worden ge- werkzaamheden verricht. Spaanse Tzannetakis, de leider van de historisch compromis was bereikt houden ho- Griekse conservatieve Nieuwe De- tussen de communisten en de con- on- mocratische Partij, is gisteren in servatieven. Voor het eerst in de ge- het weekeinde Athene beëdigd tot premier. In zijn schiedenis van het moderne Grie- rtieuwe kabinet zitten ook leden van kenland is een samenwerkingsver- de door de communisten overheer- band ontstaan tussen de NDP en de ste Linkse Alliantie. Linkse Alliantie, nadat in 1949 een Enkele uren voor de inhuldiging einde kwam aan de burgeroorlog. Kilkis, in het noor- De nieuwe regering wil drie terwijl de socialistische PASOK- den van het land, een zelfgemaakte maanden aanblijven om in de eerste partij van oud-premier Andreas Pa an ver- bom voor een kantoor van de com- plaats grote schoonmaak te houden Bussum en Hilver- munistische partij. De bom zat ver- onder de Griekse politici van wie is gearresteerd op stopt in een vuilnisemmer en richt- velen betrokken zijn bij talloze cor- te veel schade aan. Persoonlijke on- ruptieschandalen. Daarnaast stelt gelukken deden zich niet voor, al- Tzannetakis zich ten doel touroperators, restaurateurs tel- en campingeigenaars danks de drukte Arrestatie na DNA-test BUSSUM (GPD) - De politie Bussum heeft vrijdag in Vlaardin- explodeerde De Poolse Nationale Vergadering gen een 37-jarige man aangehou zal mogelijk pas op 18 juli bijeenko- den, die wordt verdacht men om een nieuwe president te krachtingen kiezen. Tot nu toe ging men er sum. De m steeds van uit dat die verkiezing grond van een DNA-test aanstaande donderdag zou plaats- gels laboratorium hebben. Als de verkiezing inder- daad wordt verschoven houdt dat De historische alliantie tussen de erfvijanden vond plaats nadat Tzan netakis bij de jongste verkiezingen vorige maand zes zetels te weinig behaalde om de absolute meerder heid te behalen in het parlement. De NDP kreeg 145 van de 300 zetels, Volgens bewoners en milieugroe pen nemen de directie van de lucht haven en de op Schiphol gevestigde bedrijven op dit moment al 'een De vooruitzichten voor woensdag tot loopje met het milieu'. Zo worden i met zaterdag: overwegend zonnig enerzijds de wettelijke normen voor later in de weck een kleine kans op nachtvluchten overschreden en an- "I™"""»™'derzijds voldoen KLM en Fokker nn niet aan de eisen voor het lozen van afvalwater. verblijfplaats, was al eerder opge- dat partijleider Jaruzelski de Ame- pakt voor dezelfde verkrachting, rikaanse president Bush nog kan Hij bleef echter ontkennen en ontvangen in zijn hoedanigheid van moest worden vrijgelaten. Wel was voorzitter van de Staatsraad. Bush de man bereid mee te werken aan komt 9 juli in Warschau aan. een DNA-test. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding zonder vaste woon- of dus de plaatselijke politie. Dinsdag 4 juli n op: 05.26 uur. zon onder: 22.02 uur; tan op: 06.21 uur, zon onder: 23.13 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.38 en 17.12 i vater: 00.15 en 12.01 uur. Het platform maakt zich ook zor gen over de koerswijziging in het beleid van het provinciebestuur. De aanwijzingen daarvoor zijn de mo- g gelijke aanleg van een vijfde baan voor Schiphol, het niet verleggen van de luidruchtige vierde baan en plannen voor nieuwe wegen rond Bam Schiphol. Bloemkool, per stuk Voorgebraden cordon bleu, 1.69 1001 's Lands grootste kruidenier blijft opde kleintjes letten. In Thessaloniki moesten de rui ten van het partijkantoor van de CP het ontgelden, aldus de politie die zei twee arrestaties te hebben ver richt. Nog niemand heeft de vérant- woordeli jkheid voor de acties opge ëist Volgens een woordvoerder van de CP werden de aanslagen ge pleegd door- fanatici die verbolgen waren over de beslissing van de Linkse Alliantie om met de NDP in zee te gaan. De coalitieregering van Tzanneta kis kwam tot stand nadat na twee Roel van Duijn voor Groenen lijsttrekker AMSTERDAM (ANP) - De voorat- ter van de eenmansfractie van De Groenen in de Amsterdamse ge meenteraad Roel van Du(jn (46) is door de landelijke partij - via een schriftelijke stemming - gekozen tot lijsttrekker. De Groenen hebben dit vandaag bekend gemaakt. De ex-Provo en ex-Kabouter Van Duijn is al sinds het begin van de zestiger jaren actief in voorlopers van de groene beweging. Hij ver ruilde de politiek in de zeventiger jaren enige tijd voor een bestaan als biologische boer in Groningen. In 1982 keerde Van Duijn terug in de hoofdstedelijke politiek. verkiezingen voor te bereiden die ii pandreou slechts 125 zetels wacht sleepte. De communistische partij van Harilaos Florakis won 28 zetels. Pagina 5: Weinig kwaads op te merken over nieuwe premier Tzannetakis. Ontwerper krijgt prijs voor plan voortuin Hortus (uit het Leidsch Dagblad van zaterdag) JE HAD HET KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND Drikl JA.IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M N EIGEN STUK Dvll VAN NEDERLAND Ik neem het Leidsch Dagblad 7 weken op proef voor maar 26,50 Noteer mij voor een kwartaalabonnement 72,40 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (Aankruisen wat van toepassing is) Naam: Postcode:Plaats: Telefoon: Opsturen in envelop (zonder postzegel) naar: Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1