Joe Jackson en Nick Cave verrassen Little Feat was veel complexer dan we dachten' Op voorspelbaar festival in Torhout-Werchter Begrafenis Joris Ivens in Parijs Musiceervreugde en luisterplezier Muziekshow in Kerkrade MAANDAG 3 JULI 1989 PAGINA 17 TORHOUT Voor het eerst sinds 1986 was het Belgische dubbel-festival Torhout- Werchter niet volledig uit verkocht. In plaats van de maximale capaciteit van tweemaal 60.000 mensen trok de Westvlaamse editie van het vermaarde popfesti val afgelopen zaterdag 49.000 en de Brabantse edi tie zondag 51.000 bezoekers. Torhout-Werchter heeft dit jaar vooral beduidend minder aantrek kingskracht uitgeoefend op de Ne derlandse popliefhebbers. Het ver lies van 20.000 bezoekers is geheel DEN HAAG (ANP) - Joris Ivens, de onlangs op 90-jarige leeftijd in Parijs overleden Nederlandse cine ast, wordt donderdagmiddag begra ven op het Cimetière Montparnasse aan de Boulevard Edgar Quinet in de Franse hoofdstad. Sinds de jaren vijftig heeft Ivens met zijn Franse vrouw Marceline Loridan vrijwel voortdurend in Parijs gewoond, slechts onderbroken door min of meer langere afwezigheid voor het draaien van films elders in de we reld. Na de plechtigheid wordt 's- avonds in de Cinemateque op het Trocadero tegenover de Eiffeltoren Ivens laatste film vertoond: de en kele maanden geleden voltooide .Histoire du Vent' (Geschiedenis van de Wind), die in China is opge- De plein van de Trocadero is on langs omgedoopt tot .Plein van de Rechten van Mens'. Met de verto ning van 'Histoire du Vent' wordt tegemoet gekomen aan Ivens laatste wens: op deze manier be tuigt hij een laatste maal zijn solida riteit aan het Franse comité tegen de onderdukking in China, aldus een woordvoerder van de familie. Uit de hele wereld stromen rouw betuigingen binnen. De familie ver wacht een enorme belangstelling bij de begrafenis uit alle lagen van de bevolking en uit de hele wereld. Wie er precies komen kon zij even wel nog niet zeggen. Ivens heeft in Frankrijk een grote naam. In de verschillende nationale kranten zijn vele pagina's aan zijn overlijden gewijd. Enkele maanden geleden, na de voltooiing van 'Histoire du Vent', heeft een van de Franse nationale televisiestations- nog een avondvullend programma aan Ivens gewijd. Frans Brüggen onderscheiden met muziekprijs COLMAR (ANP) Frans Brüggen (55) is op het Festival van Colmar in Frankrijk de prijs van de Internatio nale Vereniging van Muziekcritici toegekend en uitgereikt. De onderscheiding valt de Neder-, lander ten deel omdat hij een be langrijk voorvechter is voor het op zo authentiek mogelijke wijze laten klinken van muziek van de acht tiende eeuw en kort daarna. Brüggen studeerde blokfluit bij Kees Otten en was op zijn 21ste jaar docent aan het Koninklijk Conser vatorium in Den Haag, terwijl hij veel concerteerde met de klaveci- nist Gustav Leonhardt en cellist Anner Bijlsma. Hij maakte op blok fluit een ster-carrière. In 1974 stopte hij met lesgeven. Hij wijdt zicfy nu vooral aan de authentieke uitvoe ringspraktijk van ,zijn' orkest. Brüggen leidt het Orkest van de Achttiende eeuw. Dit bestaat uit 42 musici van topniveau, meest vrien den uit de oude-muziekpraktijk, die 14 nationaliteiten vertegenwoordi gen. De musici komen twee keer per jaar bijeen voor een korte inten sieve repetitie met aansluitend een concerttournee, veelal afgesloten met plaatopnamen. door John Oomkes aan het slinken van ons popcontin gent toe te schrijven, dat over beide dagen met circa 40.000 overigens toch nog fors zijn aanwezigheid liet blijken. De cijfers maken in elk ge val duidelijk dat de overvloedige neerslag van het afgelopen week einde uiteindelijk een te verwaarlo zen invloed op het teruglopende be zoek moet hebben gehad. De enige juiste conclusie moet- dus zijn dat het aan het programma heeft gelegen. Vier van de negen at tracties op het programma De Amerikaanse bands REM en The Pixies en de Britse singer-song- schrijvers Tanita Tikaram en Elvis Costello prijkten ook op de affi che van het Zuidlimburgse Pink pop-festival. Twee andere acts Lou Reed en de band van Robert Cray tourden nog vrij recent door ons land. Naast het festivaldebuut van de Schotse band Texas kon Torhout- Werchter zich dus alleen op de borst slaan voor twee artiesten die na een vrij lange afwezigheid terugkeer den op het podium. De Australische kroonprins van Elvis Presley, Nick Cave, bleek herboren na een afkick- therapie van achttien maanden. Joe Jackson, te elder ure geboekt als vervanger van Neil Young (die zijn band tijdens zijn wereldtournee van zich vervreemdde), werd speciaal overgevlogen tijdens diens Ameri kaanse tournee en groeide vervol gens uit tot absolute hoogtepunt van afgelopen weekeinde. Hoe je het programma van Tor hout-Werchter achteraf ook bekijkt, je kunt onmogelijk zeggen dat het zwak bezet was. Op Tanita Tikaram na, die ditmaal het overtuigende be wijs leverde dat ze nog weinig ge leerd heeft van de concertpraktijk, maken alle gecontracteerde arties ten een opwindende of op zijn minst bloeiende fase in hun carrière door. Het extraatje dat een festival echter doet uitstijgen boven het aanbod van het normale concertcircuit was dit jaar niet in België te vinden. Het Nederlandse publiek is dus bij uitstek conjunctuur-gevoelig als het om die reden gedeeltelijk laat af weten. Je zou ook kunnen zeggen dat Torhout-Werchter iets van haar vroegere avontuurlijkheid heeft verloren en nu al te zeer vaart op een eenmaal uitgezette koers. Zoiets werd veelbetekenend duidelijk toen het publiek reageerde op de tij dens de pauze veelvuldig gedraaide soulmuziek. Welk festival boekt de ze zomer The Neville Brothers, Wo- mack Womack, Anita Baker of Mavis Staples? Aan het veelge bruikte argument van de beschik baarheid van muzikanten kan het niet liggen, aan oogkleppen wel. Argumenten die moeten meetel len omdat Torhout-Werchter afgelo pen weekeinde dicht zijn break- even-punt van 96.000 bezoekers be naderde. Toch is dit alles detailkri tiek voor wie het hoge niveau van zelfs een voorspelbaar programma overziet. Dat Lou Reed een voor treffelijke afsluiter was, behoeft geen betoog. Het repertoire van zijn recente album New York zorgde voor een uitgelaten, heftig dansend publiek nadat de regenwolken voorgoed waren overgedreven. Costello solo was nog beter op dreef dan op Pinkpop (zijn versie van Screaming Jay Hawkins' Plea se don't let me be misunderstood mooet echt worden opgenomen). Dezelfde conclusies golden ook voor The Pixies uit Boston, die zich in hun muzikaal-naïeve opstelling voortreffelijk laten vergelijken met Talking Heads in hun eerste fase: primitief, maar wat een potentieel! REM speelde ook al beter dan op Pinkpop. De muziek van Michael Stipe, Peter Buck, c.s. was in hoofd zaak afkomstig van recente albums als Document en Green en behoort door haar indringende mystiek tot de beste rock van de jaren tachtig. Stipe was ditmaal magistraal en ge concentreerd aanwezig. Zijn af en toe wat raadselachtige eigenzinnig heid stond in elk geval ten dienste van de muziek. Over Tikaram en Texas kunnen we kort zijn die hoorden niet op deze podia thuis. Robert Cray mag dan de laatste jaren met elpees als Strong Persuader en Don't be afraid of the Dark opgeschoven zijn in de richting van het nog bredere pu bliek, in artistieke zin verplicht zijn adel hem nog steeds niet tot de ul tieme inspanning en dat is jam mer voor iemand die uit de blues af komstig is. Ditmaal liet Cray zich bijstaan door twee sublieme blazers uit de Memphis Horns en daarmee een kans voor open doel liggen om geschiedenis te schrijven. Cray is een fantastische zanger en een dito gitarist, maar het gaat hem op een enkele uitzondering (The Last time I get down) na, te makkelijk aF. Nick Cave was groots. In muzi kaal opzicht vertoeft hij nog steeds in de slagschaduw van John Lee Hooker en Leadbelly, zoals die goed zichtbaar werd in zijn album Ten der Prey. De verhalen over doeme- nis en dood stootte hij op het podi um uit met een overgave die echt was en getuige de zekere mate van nervositeit die hem parten speelde zeker niet het resultaat van de zo veelste korte chemische kick. Train of Suffering, Mercy en You better run to the City of Refuge maakten grote indruk. Als Cave nog eens zijn zeggingskracht kan kanaliseren breekt hij echt door. Joe Jackson mag dan worden ge zien als een veteraan, hij maakt zijn status als doorleefd musicus meer dan ooit waar. Zijn optreden vorm de het overtuigend bewijs dat alle doorgemaakte artistieke fases een evenwichtige en tegelijk kwetsbare persoonlijkheid hebben opgele verd. Joe was 100 procent zichzelf: van de kamermuzikale arrange menten in Hometown (is die mu ziek gejat van Purcell of Pachel- bel?) tot de abrupte stijlbreuken zoals in Rant and Rave (waarin de gestopte trompet van salsa-ster Mi guel Moreale uitblonk) Joe Jack son behoort tot de allergrootsten. i de verrassingen van Torhout-Werchter. (foto p Legendarische groep terug op Nederlands concertpodium Bill Payne: "We zijn veel constanter geworden". Samenwerking Forum en Ned. Opera ENSCHEDE (ANP) - Opera Forum en de Nederlandse Operastichting (NOS) gaan samenwerken. Het beter bedienen van de Nederlandse opera liefhebber vormt het uitgangspunt voor de toenadering. Op dit moment is er in Nederland meer vraag naar dan aanbod van opera. Directeur P. Wes- terhoud van Forum heeft dat het afgelopen weekeinde meegedeeld bij de première van de opera ,De Barbier van Sevilla'. AMSTERDAM - „In 1979 citeerde de pers mij uitge breid toen ik had gezegd: 'zonder Lowell George is het geen Little Feat'. Tot februa ri 1986 heb ik er ook zo over gedacht." Om de hamvraag kan nie mand heen, zeker Bill Payne niet, en helemaal niet aan de vooravond van de come back van zijn legendarische band. In 1979 viel Little Feat uiteen, één van de beste live bands uit de geschiedenis van de rock. De ruzie tussen de bemanningsleden was zo hoog opgelopen dat slechts een zwalkende muzikale koers kon worden uitgezet, waar het vlaggeschip van de inventieve Amerikaanse muziek voordien magistraal manoeuvreerde langs de co ördinaten van rhythm blues, funk en rock-'n-roll. door John Oomkes Vooral tussen kapitein Lowell Ge orge en eerste stuurman Bill Payne knetterde het voortdurend op de commandobrug. Pas na de wel ver wachte, maar-toch nog verrassende dood van Lowell George in juni 1979 werd de controverse definitief begraven. Payne zwaaide zijn vriend en tegenspeler posthuum hulde toe door twee platen met half voltooide nummers uit te brengen (Down on the Farm en Hoy-Hoy) en vervolgens de band te ontbinden. Musici als Paul Barrere (gitaar), Kenny Gradney (bas), Richard Hay- ward (drums) en Sam Clayton (per cussie) zwierven doelloos over de zeven wereldzeëen. Vanavond treedt Little Feat op in Ahoy' Rotterdam. De band is aange vuld met twee bekwame musici, gi tarist Fred Tackett en zanger Craig Fuller, maar de vacature-Lowell George kan natuurlijk niet worden opgevuld, zo geeft Payne volmon dig en uit eigener beweging toe als de kwaliteiten van deze fabelachti ge zanger en slide-gitarist onvermij delijk ter sprake komen. Toch biedt een recent album Let it roll vol doende voedsel om terug te verlan gen naar de spraakmakende con certen die Little Feat in 1974 (Jaap Edenhal) en 1976 (Pinkpop en Ahoy') verzorgde. Bill Payne (toen en nu toetsen man): „In North Hollywood heb je een oefenruimte die de Alley Re hearsal Studios heet. Daar heb je een zaaltje dat helemaal aan Lowell gewijd is. Aan een van de wanden hangt het decordoek dat we ge bruikten tijdens onze Waiting for Columbus-tournee. Verder zijn er wat t-shirts van Little Feat tegen de wanden opgeplakt. En nog wat her inneringsmateriaal. De mensen die de studio runden vroegen of we bij wijze van uitzondering in dat zaaltje wilden spelen. Ik moest er even over nadenken - spelen in je eigen museumpje." De jamsessie verliep als een rare droom. Payne: „Het eerste nummer dat we speelden was, geloof ik, Old Folks Boogie. De inzet was zo fabel achtig, dat ik alleen maar een kreet kon uitbrengen: Ooh, God! Daarna probeerden we Oh, Atlanta; we kwamen tot aan het tussenstuk (bridge). Vanaf dat punt herinnerde ik me de akkoorden niet meer. Daarna probeerden we er nog een paar: Rock-'n-Roll Doctor, eh...Fat Man in the Bathtub. Veel van die songs - ook die Paul Barrere of ik hadden geschreven, zoals All that You dream - konden we ons niet meer herinneren. De refreintjes wa ren weg, de ritmische grooves spoorloos, teksten foetsie. De mu ziek was veel complexer geweest dan we dachten." Eéri van de belangrijkste ver schillen tussen 1979 en 1986 zat 'm in de privé-situaties. De voormalige bandleden hadden hun leven na het ontbinden van Little Feat gebeterd: alcohol en drugs waren spoorloos verdwenen. Payne: „Bovendien speelden ze nog altijd fantastisch, ook al waren we dan nogal wat van onze eigen songs vergeten. Het is natuurlijk dat je dingen vergeet, maar ik heb een olifantegeheugen voor muziek, dus het verbaasde me. Misschien verdring je veel als het uiteenvallen van je vriendenkring zo pijnlijk verloopt." Vrijwel alle voormalige bandle den belandden na Little Feat in het sessie-milieu. Payne gooide zich in het studiowerk voor James Taylor, Jackson Browne, Linda Ronstadt, Bonnie Raitt en anderen, ging met hen op tournee, maar stelde enigszins teleurgesteld vast dat het altijd muziek van anderen betrof. De jamsessie riep in hem de behoef te wakker om weer een 'eigen band je' te hebben. Daartegenover waren er de ge voelens van de vaste aanhang. De Rolling Stones formeren zonder Mick Jagger zou evenmin kunnen als Little Feat zonder Lowell Geor ge. Payne: „Ik herken me in Keith Richards, hij is de tweede man in de Stones. Ik was tweede luitenant bij Little Feat, Lowell de eerste. Lowell was geen makkelijke man. Hij was bang, echt bevreesd voor het suc ces, en daar was een deel van onze problemen op terug te voeren. Bo vendien beleven we nu een meer' verlichte tijd waar het drugs betreft - toen, zo rond 1977 praatte je niet over iemands problemen op dat ge bied. Zo bleven de problemen in de band onopgelost." „Ik was destijds te zelfbewust, en deel van het probleem. Ik geef het nu grif toe. Maar in de groep leefde de opvatting dat we niet Lowell's begeleidingsband waren, maar sa men Little Feat. Het groeiproces dat we doormaakten, ging gepaard met schokken. Onze ego's botsten, maar het leverde desondanks prachtige muziek op. Dat heeft er overigens vanaf het begin af aan ingezeten, want dat was onze idee van muziek: een los verband waarbinnen we vrijwel elke muzikale invloed kon den verwerken." Het leggen van eèn stevige basis de redenen voor de samenwerking v; zoeken ook naar mogelijkheden vot het opera-aanbod. Ook sponsoring >or de opera in Nederland is één van n Forum en de NOS. Beide instituten r uitbreiding en meer diversiteit van i de opleiding van jong talent komen aanmerking voor een gezamenlijke aanpak. Samenwerking op tech nisch en ander gebied is evenmin uitgesloten. Beide gezelschappen willen hun eigen identiteit behouden. Bij Toonkunst Orkest Leiden Toonkunst Orkest Leiden o.l.v. Bas Prinsen met werken van Bizet en Brahms. Solist: Jaap Prinsen in het Hoornconcert no. 1 op. 11 van Richard Strauss. Gehoord in de Lok- horstkerk op zondag 2 juli. LEIDEN - Als afsluiting van zijn seizoen presenteerde het Toon kunst Orkest Leiden in een goed bezette Lokhorstkerk een aardig programma, dat alle gelegenheid bood tot musiceervreugde en luisterplezier. De orkestbewer king die Bizet zelf maakte van zijn voor vierhandig piano ge schreven Suite Jeux d'enfants is met zijn opgewekte pretentieloze schetsen uit het kinderleven een uitstekende 'inspeler'. Eenvoudige muziek bestaat niet, zo was ook hier duidelijk te horen: een gebrek aan durf om er uit te halen wat er in zit belem merde Toonkunst in zijn musi ceervreugde, al bleef er genoeg luisterplezier over. Op het punt van de samenhang tussen de ver schillende groepen was merkbaar vooruitgang geboekt, maar het leek wel of het orkest nauwelijks in eigen kunnen geloofde. In Strauss' Hoornconcert no. 1 op. 11, dat Jaap Prinsen, hoornist bij het Concertgebouworkest, schijnbaar moeiteloos uit zijn mouw wist te schudden, kwam het orkest tot een alleszins bevre digende begeleiding, met een vooral in de tutti- en forte passa ges een zeer acceptabele orkest klank. Waar de begeleiding meer open lag kreeg de bedeesdheid weer de overhand en ontstonden alleen al daardoor hachelijke mo menten. Ook in de vier delen uit de Se renade van Brahms, toevalliger wijze ook no. 1 op. 11, kwamen de kwaliteiten en tekortkomingen tot uiting: een goede klank in de diverse groepen waardoor het haast pastorale karakter van som mige delen raak getroffen wer den, maar anderzijds een te grote fixatie op de eigen partij die het luisteren naar wat elders in het or kest gebeurt in de weg stond. Het wreekte zich in schommelingen tussen de melodie en de vaak pizzicato of legate begeleidingsfi guren, die bij Brahms dan ook nog vaak tegendraads zijn. Ook aan de mentale voorbereiding bij de inzet van een stuk moet nog gewerkt worden, want te vaak nog vond men elkaar pas na enke le maten. Ook dat heeft te maken met luisteren en kijken. Dit neemt niet weg dat het Toon kunst Orkest zeker op de goede weg is en vrienden en familiele den een zondagmiddag met veel luisterplezier heeft kunnen bie den. MIES ALBARDA KEULEN De Nederlandse groep 'Flairck' trad in het afgelopen weekeinde voor de Duitse televisie op. Het vier tal poseerde voor de gelegenheid tegen het decor van de serie 'Lindenstrasse'. uoto dpai „Dat hebben we nog steeds. Plus: de Amerikaanse kwaliteit. We zijn uiteindelijk niet bereid om de sla ven tegelijk met de farao te begra- - Jullie waren vroeger zeer incon stant. In 1976 traden jullie met het zelfde programma op tijdens Pink pop en een dag later in Ahoy'. Pink pop miste alles, het Ahoy-concert miste niets. Payne: „Dat was frustrerend, ze ker voor het muzikaal goed opge voede publiek dat we hadden. We missen onze eerste man Lowell nu, maar we zijn wel veel constanter ge worden. Het is nooit meer zo drama tisch slordig als toen nog wel eens het geval was. Ook dat was legenda risch." KERKRADE (ANP) - Meer dan 25.000 belangstellenden zijn vrij dagavond in het Roda JC-stadion in Kerkrade getuige geweest van de massaal opgezette opening van het elfde Wereld Muziekconcours. Het concours duurt ruim drie weken, tot en met 23 juli. Burgemeester J. Mans en voorzit ter mr. B. van de Weijer van de orga niserende stichting heetten muzika le gasten uit 28 landen welkom op het vieijaarlijkse festijn van de blaasmuziek. Een speciaal welkom gold de vertegenwoordiger van het koninklijk huis, mr. P. Van Vollen hoven, minister Brinkman van WVC en diverse ambassadeurs van de bij het concours vertegenwoor digde landen. De openingsceremonie bestond uit een kleurrijke show van dans, zang en uiteraard veel muziek. De uitvoerenden waren een geselec teerde groep van drieduizend inwo ners van Kerkrade: muzikanten, schutters, gymnasten, leden van dansgroepen en zangkoren plus scholieren. Kerkrade had nog meer elemen ten aangedragen om de show pleet te maken: parachutisten, Ben gaals vuur, luchtballonnen en f kels. Het muziekfeest werd op terdagavond voortgezet met een treden van het Amsterdams Con certgebouworkest dat de reeks con certen door beroepsgezelschappen opende. Goelag Archipel MOSKOU (Rtr/AFP) - De officiële Bond van Schrijvers in de Sovjetu nie heeft opgeroepen het boek Goe lag Archipel van Aleksander Solzje- nitsin uit te geven. Dit is gisteren in schrijverskringen Op een open bijeenkomst van het bestuur van de bond op vrijdag, die werd bijgewoond door tientallen le den, stemden de aanwezigen una niem vóór publikatie van het reus- afchtige werk over de politieke on derdrukking in de Sovjetunie sinds 1917. De stemming kwam negentien jaar nadat de bond, die zich sinds de oprichting in 1934 voornamelijk een spreekbuis toonde van het Kremlin, Solzyenitsin had geroyeerd omdat hij zich „een ideologische vijand van het communisme" zou hebben getoond.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17