PORT Pedro Delgado staat voor aap In de Tour gebeuren toch weer wonderen SpoorptTV bijlage leidsch dagblad Voor de start al een boete Erik Breukink: een 'leeuwtje' voor Gea Tour-winnaar levert meteen ruim zeven minuten in Met rugnummer 37 MAANDAG 3 JUL11989 PAGINA 11 Debutanten moeten leren. Zoals de TVM-ploeg van Cees Priem. Nieuw in de Tourgeruggesteund door 140 man/vrouw personeel van het hoofd kantoor in Hoogeveen. maar meteen rijp voor de eerste boete. Peter Pie- ters begon als eerste aan de tijdrit maar de mecaniciens waren op ge zag van Priem vergeten het kader plaatje met. rugnummer te monte ren. Vijftig Zwitserse franc, bijna 70 gulden boete. Waarop de plaatjes ijlings op de andere acht fietsen werden 'geplakt'. Overigens, bij RMO (ploeg-Mottet) waren er zeven, die geen kaderplaatje hadden. En ploegleider Bernard Vallet is toch allerminst aan zijn debuut toe. Gert-Jan Theunisse heeft de eer ste boete ook te pakken: geen handte kening op het controleblad voor de proloog: 30 Sfr (40 gulden) boete. Système U-ploegleider Cyrille- Guimard is boos. Hij mag zijn eigen ploegarts niet meenemen in een van zijn volgau to's. De medische verzor ging tijdens de wedstrijden is exclu siefin handen van de (gesponsorde) Tourartsen. Henk Lubberding keek er van op, toen hij hoorde dat hij dit jaar de oudste Tourdeelnemer is. „Ik ben al heel lang de oudste in de ploeg, maar nu gaan ze me hier ook nog eens mee pesten...' Cijferaars heb ben uitgerekend, dat Lubberding in zijn twaalf voorgaande Touren in middels 44.000 kilometer moet heb ben weggetrapt. Peter Stevenhaagen, Frans Maassen en John Talen zijn de enige drie Nederlandse renners, die mee spelen in het klassement van de bes te jongere. Dit jaar gaat het om ren ners, geboren na 1 januari 1965. In totaal komen er 17 voor in aanmer king, met de Fransen Rué, Philipot en Bézault en de Westduitser Kap- pes als wellicht meest serieuze kan didaten. De beste jongere krijgt wel geld, maar geen (witte) trui meer. Jarenlang verzorgde Raymond Poididor het medecommentaar op de Franse televisie, dit jaar zit hij ergens verscholen in de reclameka ravaan. De eeuwige rivaal van Jac ques Anquetil is ingehuurd om een dieetdrank aan te prijzen. In de buurt van de wedstrijd mag hij niet komen, want het Tour-reglement verbiedt dat familieleden van deel nemers zich voor, achter of naast het peloton begeven. En Poididor is sinds een paar maanden de rasechte schoonvader van Adrie van der Poel. Oud-Tourwinnaar Luis Ocana heeft het beter geschoten. De 'zonne koning' is, evenals Joop Zoetemelk, chauffeur van een gastenauto en praat zijn commentaar weer in voor de Spaanse (tv) Antena 3. Zijn 21- jarige zoon Jean-Louis zit in de karavaan, achterop een motor, om met een krijtje de tijdsverschillen tussen vluchters en peloton op een bordje te kalken. LUXEMBURG (ANP) - In de Tour de France gebeuren nog wonderen. Erik Breukink won de proloog die voor Jelle Nijdam bestemd was, favoriet nummer één Pedro Delgado werd twee keer laatste en Laurent Fignon zegevierde met een zootje ongeregeld de ploegentijd rit. En Acacio da Silva kende blijkbaar de waarden van vandaag. De Luxemburgse Portu gees wist precies welke weg te kiezen om de gele trui te veroveren en te behouden. De wederopstanding van Laurent Fignon als ronderenner werd in de eerste twee dagen definitief toen Pedro Delgado zwaar van zijn sok kel viel. Het verschil tussen de Franse kanshebber en de Spaanse favoriet bedroeg gisteravond na slechts 189,3 kilometer hardfietsen zeven minuten en twintig secon den. Zonder dat de karavaan start plaats Luxemburg had verlaten stond de winnaar verloren tegen de Giro. Voor de start van de eerste etap- was pas nog ziek. Pascal Simon niet pe, een ritje over 135,5 kilometer, in vorm. Imboden, half-beroepsren- kondigde Peter Post aan, dat de ge- ner, half verzekeringsagent, wilde le trui van Breukink niet ten koste onlangs met wielrennen stoppen, van alles verdedigd zou worden. De omdat hij zo slecht fietste. Barteau nieuwbakken leider was het ermee reed geen deuk meer in een pakje eens. „Zo'n succes in de proloog is boter sinds hij in '84 tien dagen de leuk, maar ik heb pas echt een goe- gele trui had. de Tour gereden als ik in Parijs v het klassement sta. We i de ploegentijdrit voluit de Vuelta al overwinning rijden." Helling rillen i de Wie in de Ronde van Frankrijk i Onder de zwaarbewolkte hemel Op initiatief van de Deen Lilholt, begon de Tour florisant die onder de startvlag door demar- outsider. Erik Breukink zegevierde reerde, kreeg Da Silva vrij spel. De Ploegleider Cyrille Guimard wist bijna niet wagj hij de knechten voor Fjgnon vandaan moest halen. Hij was nog een tijd bezig met de 36-ja- rige Italiaan Baronchelli bij zijn Australische sponsor los te weken. „Het gaat goed", vond Fignon, „als ik maar gezond ben, kan ik alles LUXEMBURG (GPD) Erik Breukink had zijn vrouw Gea be loofd zo'n leeuwtje mee te brengen uit de Tour. De 'Caesar', ver bonden aan de gele trui. En zie: de eerste de beste gelegenheid was het al raak. Breukink won de proloog, zoals hij dat dit jaar ook in de_Ronde van Romandië had gedaan. Het verschil op de beste volgers was schakeld v goed klassement. opmerkelijk: zes seconden. Laurent Het blijft jammer, dat Winnen niet Fignon: „Die moet super hebben gereden." Breukink: „Toen ik hier vrijdag kwam, zag ik meteen: als ik mijn versnelling rond krijg, heb ik hier een heel grote kans". Het lukte. Breukink wist na ruim 7 kilome ter Tour heel zeker: „De vorm van de goede dagen in de Giro is er nog steeds. Die rust met training op hoogte in Klosters heeft me goed gedaan. Post heeft dan wel gekozen, zegt hij, voor de ritzeges maar ik acht mezelf nog helemaal niet uitge- meegenomen, die had me toch van dienst kunnen zijn in de bergen, maar ik heb er begrip voor". Zijn gele droom was van korte duur. Maar: „Het was zinloos in het ochtendritje te gaan jagen. Ik weet, dat een Tour niet aan het begin, maar pas aan het eind wordt gewon nen. Ik wil dit jaar graag eens bij de eerste vijf eindigen, maar ik teken ook al voor een ritzege op Alpe d'Huez". i de proloog en veroverde zijn ste gele trui in zijn nog veel beloven de loopbaan. Zijn overwinning was voor iedereen een verrassing, behal ve voor hemzelf. „Bij de eerste ver kenning van het parkoers kreeg ik een kick", vertelde Breukink. „Die gevallen. Da Silva wa afstand, plus de beklimming van fysiek sterk en haalde voor die Pabeierbierg waren geknipt supporters alles uit zijn voor mij. Ik voelde dat ik voor overwinning kon rijden". Het parkoers was te zwaar vc gespecialiseerde tijdrijders Nijdam, Marie en Indurain. Dit v veel eerder iets voor allrounders. Breukink had in Zwitserland alle rust naar de Tour de France toe- „slechts" tweede achter de ontke- geleefd. Hij pakte de eerste prijs tende macht van Fignon. De ploeg- Portugees die onlangs de Giro even- Verbaasde Fignon in de ploegen- eens sterk inzette, gebruikte de eer- tijdrit met zijn krachtsexplosie, ste helling om de vrijbuiters van Delgado verbaasde met een diepe Raas en Priem te beletten van zijn inzinking. „Geeuwhonger", noem- aangekondigde aanval te profite- de hij het zelf na aankomst in het Na debeklimming was de slag hotel. Hetzelfde wat Breukink in de tactisch en Giro d'Italia overkwam. >or zijn vele De laatste vijftien kilometer wer- voorne- den een martelgang voor de Spaan se favoriet. Hij moest eerst beurten Breukink stond het geel min of aan kop voorbij laten gaan. vervol- meer vrijwillig af, maar hoopte dat gens moest hij drie keer lossen aan hij na de ploegentijdrit nog steeds de staart van de groep. Het ritme de beste van alle klassementsrijders stokte, het verlies liep op tot 4.32. te zijn. Dat was te optimistisch ge- Een inzinking met waarschijnlijk dacht. Het negental van Post werd desastreuze gevolgen. Tenzij er en wonder gebeurt. met zes seconden verschil Laurent Fignon. leider stond z de eindstreep. De Parijzenaar gaf aan dat zijn stelde hij, „slechts conditie uit de Giro nog intact den goed: Breukink, Van Poppel, Hij zag met een grijns op zijn gelaat Vanderaerden en Nulens. Talen zijn rivaal Delgado laatste worden. ziek, Lubberding en De Rooy De Spanjaard beging zaterdag voelden zich ook misselijk". Voor conden te laat aan de start door wat gen de verwijten tussen de hij later noemde 'un despista' ofwel een black-out. Zaterdag maakte Delgado er nog grapjes over, zon dag zou hem het lachen vergaan. Fignon inspireerde zijn knechten naar de overwinning met 32 secon den voorsprong. Een wonder. Marie Dees rijdt met iedereen mee LUXEMBURG (ANP) - Staats secretaris Dick Dees van WVC was bij zijn bezoek aan de Ron de van Frankrijk in Luxemburg voornemens iedereen te vriend te houden. Tijdens de proloog zat hij in de auto van Peter Post. de eerste etappe volgde hij naast Cees Priem en de ploegentijdrit naast Jan Raas. Bij de etappe van van daag naar Francorchamps nam hij plaats in de auto van Jan Gis- bers. Dick Dees is een groot wieler- liefhebber en enthousiast cyclo- toerist. Tijdens zijn eigen fiets tochten draagt hij, ook al diplo matiek, een shirt van de Europe se Gemeenschap met opschrift van de kankerbestrijding. „Maar ik moet toegeven, dat die trui door SuperConfex wordt gesponsord". Theunisse bijt op zijn tanden LUXEMBURG (ANP) - Geert- Jan Theunisse heeft de eerste dagen van de Ronde van Frank rijk beter dan verwacht door staan. Hij liep niet meer achter stand op dan hij zonder pijn aan zijn ribben zou hebben gedaan. Zijn valpartij tijdens de Ron de van Zwitserland, waarbij hij een aantal ribben zwaar kneus de, had in het eerste weekeinde geen ernstige gevolgen. Theu nisse herstelde wonderbaarlijk snel mede dank zij dagelijke fy- siotherapeutische behandelin gen door Pieter Kloks. „Geert- Jan krijgt per ademhaling een li ter lucht minder in zijn longen dan normaal", vertelde Kloks in Luxemburg. Die tekortkoming van zuur stof zou hem moeten opbreken in de ploegentijdrit, waarin de snelheid boven de 50 kilometer gemiddeld kwam te liggen. Theunisse bleef bij de ploeg, kon zelfs regelmatig aan kop rij den en finishte gelijk met Rooks en Kelly. „Het ging niet goed en het ging niet slecht", stelde hij na afloop". LUXEMBURG (GPD) - Spanje reageerde zo mogelijk nog geschokter dan vorig jaar, toen de probénicide de Tourdro- men van Pedro Delgado aan diggelen dreigde te slaan. De Tour-winnaar van vorig jaar twee minuut veertig (in cijfers: 2.40) te laat aan de start van de proloog. En amper 24 uur la ter op nog eens ruim vier minuten gereden in de ploegen tijdrit. een Luxemburgs hotel, dat eenzelf de soort belegering onderging als het Delgado-onderkomen vorig jaar in Bordeaux. Maar toen was de stemming verbeten; 'het publiek' voelde zich toen feitelijk bedrogen. Ditmaal kon de lach van het leed vermaak nauwelijks worden onder drukt. Het leek een Belgenmop. 'Perico' dus op een ongelooflijke manier in de fout tijdens het ope- ningsweekeind van, wat de Tour van zijn bevestiging had moeten worden. Op 1988 kleefde een smet, maar in 1989 zou hij zijn ware aard laten zien. Ploegleider Jose Miguel Echavarri: „Zaterdag was nog ko misch te noemen. Maar wat zondag gebeurde is puur zorgwekkend". Delgado loste op het moment, dat hij had beloofd de rest van de ploeg op sleeptouw te zullen nemen. Niet één keer, geen twee keer, maardrie keer op rij. Het ritme brak, bij alles wat Spanje was stokte de adem in de keel. De eindafrekening was meedogenloos: Reynolds de slecht ste tijd van alle ploegen; 4.32 na Fig- nons Super U. Incident Tegen beter weten in waren er zater dag in het Reynolds-kamp nog al lerlei speculaties gemaakt over de betrekkelijkheid van het 'komisch incident'. Delgado zelf: „Gelukkig gebeurt het al op de eerste dag. In de slottijdrit zou er niets meer zijn recht te zetten". Echavarri: „Het is stom, maar het kan iedereen overkomen. Ik verge lijk het met het vliegtuig, dat net is vertrokken als je aan de balie staat om in te checken. Vorig jaar won Pedro de Tour met ruim zeven mi nuten voorsprong; er blijven er dus nog vier over". Maar gistermiddag was hij ook die al weer kwijt. De Spaanse voorzitter van de in ternationale wielerunie, Luis Puig, trad met verbijstering in zijn ogen van de eretribune. Zaterdag nog met een spottende lach, blik op zijn horloge gericht (half zes): „De siesta is wat uitgelopen..". Zondag echter: „Onbegrijpelijk, onvergelijkbaar..". Het was het enige dat de bejaarde sinaasappelkoning kon uitbrengen. Van enig ingrijpen zijnerzijds, zoals vorig jaar met de dopingaffaire, kon nu geen sprake zijn. Zaterdag niet, zondag al helemaal niet. Over de valse start van zaterdag: „Perico heeft dat geheel aan zich zelf te wijten. Hij neemt ook alle schuld op zich", communiceerde Flits Er waren weinig ooggetuigen van wat er precies gebeurde, zaterdag middag even na kwart over vijf in de drukbevolkte Luxemburgse 'Stationsstraat'. Het startpodium bleef leeg, de seconden werden mi nuten, en toen ineens een flits. Een fiets met een man in het geel, die als een bliksemschicht dwars door de startprocedure heenschoot. Toch nog Pedro Delgado. Maar wel twee minuut veertig te laat. Even was er sprake van een op stootje van Colombiaanse studen ten, die Delgado ter verantwoor ding hadden willen roepen in ver band met zijn anti-Parra combine in de laatste Ronde van Spanje. Maar Echavrri schudde het hoofd. „Hij vond het te druk bij de start. Hand tekeningenjagers. Hij wilde nog even een ommetje maken, richting station". De seconden tikten weg, een mi nuut voor Delgado's voorgeschre ven vertrektijd (de renners startten om de minuut), begon zijn mecani cien paniekerig te schreeuwen en te zwaaien. Maar Delgado ontging elk sein en realiseerde zich pas wat er loos was toen het geel al figuurlijk van zijn schouders was getrokken. Pedro Delgado had één geluk: de jury ging niet op dezelfde manier in de fout als in de proloog van 1985 in Plumélec, toen de Belg Fons de Wolf eveneens het klokkijken was verleerd. Hij begon ook te laat, fi nishte buiten de toen nog geldende tijdslimiet, en kon terug naar het Belgische Bredene. Achteraf heb ben UCI en Tour toegegeven, dat die beslissing een verkeerde was. Op prologen mocht geen tijdslimiet staan. Zaterdag ontbrak die dan ook het reglement Het was Delgado's Ondanks zijn echec in de proloog was Pedro Delgado zondagochtend nog best te porren voor een geintje. Later op de dag zou het lachen hem wel ver gaan. (foto ANP» „Despista", sprak Delgado later ontdaan, letterlijk Spaans voor „een dwaling". Hij, topfavoriet nummer één voor deze Tour, hoopte zijn stommiteit verderop in de ronde nog te kunnen goedmaken. Hoe? Hij bleef het antwoord schuldig. Al leen: „Het is een afschuwlijk inci dent, maar gelukkig zonder licha melijke verwondingen". Proloog-winnaar Erik Breukink: „Hij moet een black-out hebben ge had. Overconcentratie, of juist niet geconcentreerd. In mijn eerste pro loog bij de profs, in de Tour de l'A- venir van 1986, is mij ook eens zo iets overkomen. Maar de schade was toen amper vijf seconden. Van af dat moment heb ik me voorgeno men in het vervolg altijd te blijven kijken naar de twee renners, die voor mij starten. Vandaag: Liec- kens en Knickman". Hoe zeer de vertraagde start van nog niemand. Maar in het zondag ochtendritje kreeg men een plotse ling demarrerende Delgado te zien, op de laatste helling van de etappe. Wanhopig op zoek naar onhaalbare secondenwinst? Of was het zichzelf i moed intrappen? Hij keerde snel te rug in de werkelijkheid: Fignon riep hem een paar honderd meter verdei persoonlijk tot de orde. De reactie van Perico miste elke grond èn overtuiging. Zijn optreden 's middags was zo mogelijk een nog groter raadsel. Sa laris van 1,6 miljoen gulden maar opeens minder waard dan een peseta. In de Ronde van Zwitser land kon organisator Sepp Vögeli Delgado's startgeld nog inhouden wegens wanprestatie. Nu leek het de beurt aan zijn sponsor iets soort gelijks met zijn honorarium te on dernemen. LUXEMBURG (GPD) - Het werd hoog tijd, maar zaterdag gebeurde het dan: Peter Stevenhaagen heeft eindelijk weer iets van zich laten ho ren. Negende in de proloog, nog voor een specialist als Jelle Nijdam. Dat is een prestatie die de toets der kritiek royaal kan doorstaan. „Het moest ook wel een keertje", stelde de in Zwitserse dienst (Helvetia) koersende prof tevreden vast. Het gezegde 'geen bericht, goed bericht' gold dit seizoen niet voor Stevenhaagen. Immers, van ambi tieuze wielrenners wordt verwacht dat zij geregeld een visitekaartje af geven. Stevenhaagen deed dat de laatste tijd echter niet. Hij reed am per een 'platte prijs', zoals dat heet. Tiende in de Franse semi-klassieker Parijs-Camembert de Amstel Goldrace, dat ongeveer. Het geijkte een coureur die niet in de uitslagen voorkomt, voert ook Peter Steven haagen op. „Ik heb een heel slecht voorjaar gehad. Een paar keer goed ziek geweest en te lang met een ver koudheid rondgereden. Niet zo erg dat je niet kunt fietsen, maar juist dan blijf je sukkelen. He draaide uit eindelijk op een een lichte longont steking uit". Het is maar goed dat Stevenhaag en na zijn vertrek bij de equipe van Gisbers (PDM) in Zwitserland een ploegleider (Paul Köchli) heeft ge troffen, die het vertrouwen in hem behield. Zelfs het uitvallen in de Ronde van Zwitserland, op ruim een week voor de Tourstart, deed daar geen afbreuk aan. „Ik heb ook niet echt slecht gereden", stelt Ste venhaagen. „Ik heb me altijd inge zet voor de ploeg en dat is Köchli natuurlijk ook niet ontgaan. Dat ik Zwitserland niet uitreed, was puur pech. In de rit van Arosa naar Bel- linzona reed ik net voor de top van een berg lek. Op dat moment was het peloton in allemaal flinters uit eengevallen en moest ik een hele tijd wachten op een wiel omdat er geen volgauto's tussen mochten. Ik heb het hele spel voorbij moeten la ten gaan en 140 kilometer alleen ge reden naar de finish, waar ik te laat binnenkwam. Iets dat me nog nooit was overkomen". Al met al, geeft ook Stevenhaagen toe, geen binnenkomer bij een nieu we ploeg om over naar huis te venhaagen zijn nieuwe baas te laten zien dat hij zijn (vry dure) geld toch echt wel waard is. „Mijn eerste doel is het rijden van goede tijdritten. En misschien kan ik eens lekker mee- huppelen in een ontsnapping. Ik heb een vrije rol. Dat hebben trou wens alle renners in deze ploeg. Wie mee is, is mee en daarvoor wordt dan gereden. Heel anders dan bij PDM, maar wel zo aantrekkelijk". Stevenhagen heeft niet alleen voor het wielrennen zijn heil in het buitenland gezocht. De 24-jarige vrijgezel heeft Haarlem als woon plaats verruild voor Monaco, waar hij een appartement bezit. Dat wekt de indruk dat hij goed in de slappe was zit, want iemand die zich in het Prinsdom wenst te vestigen, dient volgens ingewijden eerst een mil joen dollar 'af te tikken'. Steven haagen zegt dat niet te hebben ge daan. „Dat verhaal klopt op zich wel, maar er zijn ook andere manie ren om er binnen te komen. Ik zeg niet hoe, want ik wil geen slapende honden wakker maken". MAANDAG 14.00-18.20 Ned 3: Studio Sport: met wielrennen (rechtstreeks verslag van de vandaag te verrijden etappe in de Tour de France) en tennis (rechtstreeks verslag van de Open Engelse kampioenschappen op Wimbledon). 14.50-16.50 BRT 2: Wielrennen: Tour de France. 14.50-17.10 BBC 1Tennis: Wimbledon 16.45-17.15 Did 1ARD-Sport extra: Tour 17.00-21.30 BBC 2: Tennis en Atletiek 19.00-19 54 Ned 3 Studio Sport: met ten nis en wielrennen 19.00-20.00 SKY: International Motor- sport. 21.00-22.00 SKY: What a Week: week overzicht. 21.25-21.55 Ned 3: Sport Studio. 22.00-23.30 SKY: Atletiek. Grand Prix vanuit Stockholm. 22.30-22.50 BRT 1 Tour de France 22.40-23.10 Ned 3: Studio Sport: tennis 23.10-00.30 BBC 1 Tennis en Atletiek 23.30-00.30 SKY: Boksen Superpartijen: 1973 Mohammed Ali tegen Ken Norten.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11