FNV wil beloning voor extra scholing Kleine belegger zonder opties doet zich tekort DAF Trucks als 'proeftuin' gekozen Alleen de aanhouder in Brazilië krijgt een auto Beleggers steken 6 miljoen in vleesbedrijf Homburg Ongenoegen bij Postbank over fusie met NMB blijft Nedlloyd draagt aandelen Transavia over aan KLM Japan wil 'duurzame' handel in ivoor ZATERDAG 1 JULI 1989 ECONOMIE PAGINA 7 EINDHOVEN (ANP) - De Industriebond FNV wil bij DAF Trucks een nieuw beloningssysteem in- - voeren, waarbij de werknemers in ruil voor extra scholing sneller promotie kunnen maken. Dankzij 500 tot 22?ÖoS c*iUden ^Maar hun verworven vaardigheden kunnen de werknemers op meer plaatsen worden ingezet. Het bedrijf daarvoor is de wagen niet te krijgen zou de scholing extra moeten belonen. Dat is kortweg de opzet van de plannen die de bond na de va kantie in meer uitgewerkte vorm bij de DAF-directie op tafel wil leggen. RIO DE JANEIRO (IPS) - Wie in Brazilië e§n nieuwe auto wil kopen, moet daarvoor de schemerige we gen der illegaliteit bewandelen. Dealers en garagehouders vinden de autoverkoop niet meer aantrek kelijk, omdat een bevriezing van de prijzen hun winst drukt. De fabri kanten zien er evenmin brood in, waardoor steeds minder wagens van de lopende band komen. De garagehouders worden gecon troleerd door de Inspectiedienst voor Bevoorrading en Prijzen (Seunab). Maar deze omzeilen de dealers nu door de nieuwe vierwie lers onmiddellijk door te sluizen De nieuwprijs op de zwarte markt nog wel wat auto's verkocht. Maar bedraagt vele duizenden guldens Jose AugustoCosta, een van de ver meer. kopers, geeft ronduit toe dat van de De laatste prijsbevriezing werd recht naar een tussenhandelaar op 15 januari van kracht. De Brazi- gaan. Wie in aanmerking wil komen de controle is willekeurig. Dat werkt speculatie in de hand", zegt de vice-president van de Braziliaan se vestiging van General Motors, Andre Beer. "Wat er op het ogenblik gebeurt, is absurd", meent Wolfgang Sauer, directeur van Autolatina, een houdstermaat schappij van de Argentijnse en Bra ziliaanse Volkswagen- en Fordbe- drijven. "De bemoeienis van de re- ijf afgeleverde wagens drie regel- gering werkt speculatie in de hand. Bij een vrije markt was dat nooit ge- liaanse regering kwam al eerder met soortgelijke maatregelen, die plaren, moet er vaak 1 de twee andere exem- de inflatie moeten drukken, maanden wachten stromannen. De tussenhande- sinds die tijd leveren de fabrieken ben. Moeilijk doen over kleur of mo laren vragen wat de markt wil bie- veel minder auto's af. Een wacht- beurd. Dit kan niemand willen"^M Maar de minister van bevoorra ding en prijsbeleid. Edgard de heb- Abreu Cardoso, werpt de kritiek ver ]zich. De prijs van auto's wordt den. Een nieuwe Volkswagen kost vol- lijst van 500 tot 1000 mensen bij tussenhandelaar is dan ook heel moment levert" normaal, del, kan niet. Costa: "De klant moet meegenomen in de berekening accepteren wat de fabriek op dat het inflatiecijfer. "Als we de prijs Bij de dealer DIG van General schuiven de schuld op het regering, Motors in Rio de Janeiro, worden "Er is geen consistent prijsbeleid er dus vrijlaten, kunnen de multii de fabrikanten tionals de Braziliaanse economie nog veel meer onder druk zetten", redeneert hij. Het volgen: Het verschil tussen prestatiebelo ning en het systeem dat de bond Kooien bedoeld als een alternatief voorstaat, is dat bij prestatiebelo- voor de prestatiebeloning die DAF ning vooral wordt gekeken naar de (6.500 werknemers) over de hele li- hoeveelheid werk die de werkne- r verricht. Dat leidt tot grote on derlinge naijver, jaagpremies en a aankaarten. Volgens Kooien heeft DAF zich tot dusver zeer geïnteresseerd ge toond in de bondsplannen. "Het mes snijdt aan twee kanten. Via on ze aanpak krijgt DAF werknemers die door een bredere scholing inte- s al sinds 1985 prestatiebeloning in- dere 'ellende'. In het vakbondsalter- ressanter, afwisselender werk kun- gevoerd waarmee volgens de bond ettelijke miljoenen zijn gemoeid. De industriebond vindt het rede lijk dat ook het personeel in de lage re regionen een graantje meepikt, zeker nu de fabriek weer uitstekend draait. Van prestatiebeloning moet de bond echter weinig hebben. Van daar dat de FNV heeft uitgedokterd. natief ligt de nadruk niet op kwanti teit 1 1 gaan doen en breder inzetbaar op de kwaliteit van het zijn. Dat is niet alleen voor die werk - werk. Kooien: "Het gaat er niet hoe veel je doet, maar meer om de .uanier waarop je het doet. Daar is het ons vooral om te doen". De in dustriebond heeft DAF uitverkoren als een soort proeftuin. Als het sys- alternatief teem in Eindhoven aanslaat, wil de bond het ook bij andere bedrijven leuk maar ook in het belang van de onderneming. Dat moet dan ook in de beloning doorwerken. Bo ter bij de vis". In persoonlijke contracten moet worden vastgelegd dat de werkne mer bereid is zijn vaardigheden uit de breiden. De werkgever op zijn beurt moet zorgen dat dit door ge richte scholing mogelijk wordt. De werknemer in kwestie moet boven dien sneller omhoog kunnen op de loonladder. Kooien denkt dat het nieuwe systeem in de loop van 1990 bij DAF kan worden ingevoerd. CUIJK (ANP) - De groep beleggers rond drs. H. van der Kaaden, de nieuwe topman van het vleesver werkende bedrijf Homburg, dat vo rig jaar aan de rand van afgrond te rechtkwam, heeft besloten nog eens 6 miljoen gulden in het bedrijf te steken door het nemen van 2,25 mil joen nieuwe aandelen. Het is vol gens Van der Kaaden een nieuw be wijs dat er mensen zijn die geloven, dat Homburg-nieuwe stijl een toe komst heeft. Eerder sprong het Deense vlees concern Ess-Food Homburg bij via de Nederlandse dochter Pelco Me- traco in Goor met een omwisselbare lening van 1,5 miljoen gulden. Deze lening maakt deel uit van een sa menwerkingsovereenkomst tussen het internationaal opererende Ess- Food en Homburg, waarbij de De nen te zijner tijd een belang van 18 procent in het bedrijf in Cuijk kun- Boekenverkoop stijgt werking De°vers vleesac^telte^ AMSTERDAM (ANP)- De boeken- verliesgevend door een snel verkoop is in het eerste kwartaa verslechterde.markt, werden beëin- dit jaar licht gestegen. Zowel digd. Nu beweegt Homburg zich het a?ntal gekochte boeken als de nog op twee gebieden, de vleeswa- °mzat,ln guldens liggen op ren, waar men nog veel mogelükhe- g,eJ den ziet, en de conserven. Hier heeft Homburg te maken met een moeilij ke markt met overcapaciteit. x De maatregelen die zijn getroffen f,®*' laten in de de eerste zes perioden het jaar al duidelijk resultaten ten opzichte1 ste kwartaal van 1988. Dit heeft de Stichting Speurwerk gisteren be kend gemaakt. Het NIPO onder- r deze stichting. Één op de vijf boeken die worden verkocht is een literaire UTRECHT (ANP) - De Postbank en den moeten laten. Tijdens de onder- de NMB hebben van de betrokken handelingen kon veel "pijn" wor- vakbonden formeel groen licht ge- den weggenomen maar er blijven kregen voor totstandkoming hun voorgenomen fusie. Maar v bijvoorbeeld de ploegendien- al de Postbankwerknemers hebben sten en roostervrije dagen, echter zulke grote weerstanden te- gen het voorgelegde pakket ar beidsvoorwaarden, dat de in totaal dig aan nog e acht betrokken vakbonden waar- fel te gaan zitten. De schijnlijk dinsdag toch weer met de weerstand onder de werknemers i directies om de tafel gaan zitten een poging om nog enkele knelpun ten weg te werken. Dit hebben woordvoerders van diverse bonden gisteren laten weten. Bij Postbank (beambten), en NMB samen werken momenteel vakbonden. 23.000 mensen. Probleem bij de onderhandelin- groot dat een fusie op deze basis i slechte zaak zou zijn. Dan zitten op drijfzand", aldus bestuurder der Loos van de Unie BLHP de betrokken gen die bij de de arbeidsvoorwaarden geding. De werknemers van de nog bankgigant ambtenaren - nogal wat niet geprivatiseerde Postbank val- bonden in de particuliere sector. »«.v -BjjPi ROTTERDAM (ANP)-Minister Nijpels (volkshuisvesting en ruimtelijke zien." Homburg"^heeft^chter"noë vefkocht is een literaire roman. De ordening) heeft gisteren in Rotterdam de Architectuurprijs 1989 uitgereikt steeds gebrek aan geld in het bii- aankopen van literatuur lopen ech- aan de gemeente Rotterdam. Het is voor het eerst dat de zilveren kubus van zonder ook voor zaken als een nieu- ter iets terug- De afgelopen periode de Bond van Nederlandse Architecten (BNA), de hoogste onderscheiding op ephaDDii "Transavia we reclamecampagne. Het bedrijf wordt gekenmerkt door een stijgen- het gebied van architectuur, aan een gemeente is toegekend. Tot nu toe wa- - dat enkele jaren geleden nog 1200 verkoop van algemene naslag- ren dat meestal architecten. Rotterdam heeft de onderscheiding gekregen aantal dat werken als kunstboeken en infor- vanwege de creatieve manier waarop in vijftig jaar de stad vorm is gege- HU informatica en ven. Op de foto neemt een glunderende burgemeester Peper (rechts) de prijs het dagelijks b^tuur werk bood, fccu acuiuu uai .ci 400 snel naar 150 is gegaan, heeft mj*ieve boeken c volgens Van der Kaaden nog wel recnt- wel een toekomst. ROTTERDAM/AMSTELVEEN gen. De Europese Commissie stelde (ANP) - Het vervoersconcern Ned- echter een onderzoek in op grond lloyd heeft 40 procent van haar aan- van de artikelen 85 en 86 van het delen in de charterluchtvaartmaat- Verdrag van Rome, die onder ande- ergedragen re oneigenlijke concurrentie en kar de KLM. Dit ondanks het nog telvorming tegengaan. Dit onder lopende onderzoek naar deze trans- zoek is nog niet afgerond. In af- actie door de Europese Commissie, wachting daarvan hadden de partij- ontvangst van minister Nijpels. i de EG. De KLM stelt zich op het stand- niet uit te besloten de plannen voorlopig Homburg kwam vorig jaar op de rand van het faillissement terecht. De huisbankier draaide de geld kraan dicht. Een groep beleggers onder Van de Kaaden nam een meerderheidsbelang in het oude fa miliebedrijf en de Nationale Inves teringsbank kwam met een lening. BIOSCOOP (ANP) - Het bioscoop bezoek in Nederland is vorig jaar, met 14,8 miljoen bezoekers, licht ge daald ten _opzi_chte van 1987 (15,5 TOKYO (IPS) - Net als met het tropisch hardhout lijkt r>_ ook in de ivoorhandel Japan de gebeten hond. Japan, Inmiddels hebben Nedlloyd en KLM de zaak toch doorgezet om "een einde te maken aan de onze kerheid over de eigendom sverhou- iljoen). De film Dirty Dancingc trok de meeste bezoekers. De best de belangrijkste afnemer van de Afrikaanse olifanten- jjHg— tanden, is tegen het totaal handelsverbod op i bezochte Nederlandse film Vijf maanden lang voerde Hom- jaarverslag Amsterdamned van Dick Maas. Dit natuurbeschermers staat in het gisteren verschenen de Nederlandse burg een strijd op leven en dood. Het mes ging in de onderneming, die onder Van der Kaaden terug Economie kort Egypte Egypte en het Internationale Mone taire Fonds (IMF) hebben overeen stemming bereikt over de sanering van de Egyptische economie. Het begrotingstekort wordt verminderd en de subsidies op voedsel, energie en transport worden flink terugge schroefd. Met een inflatie van dertig procent levert dat aanzienlijke kos tenstijgingen op voor de Egyptena- ren. In 1977 leidde het terugschroe ven van subsidies tot rellen. Buslijn Hoewel de belangstelling voor de commerciële openbaar vervoerlijn tussen Twente en Groningen flink is, blijkt deze in september 1988 ge starte Noord-Oost Expres nog niet rendabel. Dit komt onder meer doordat 85 procent van de passa giers, onder wie veel studenten, in aanmerking komt voor korting. Ook zijn veel bussen nogal eens leeg. Lening ABN De ABN Bank geeft een obligatiele ning uit van 200 miljoen dollar te gen een rente van 9,125 procent. De uitgiftekoers is vastgesteld op 101,875, waarmee het effectieve ren dement 8,65 procent bedraagt. Het is de derde keer dat de ABN met een obligatielening in dollars naar de Euromarkt komt. De storting is op 1 augustus. Kenya Een monsterléning van Japan zal Kenya in staat stellen de staatsradio en -televisie te moderniseren met Japanse apparatuur. De lening van 1,2 miljard dollar is bestemd voor de Kenyaanse Omroepmaatschappij. Het akkoord tussen beide landen bepaalt dat Kenya Japanse appara tuur zal,gebruiken bij de uitbrei ding en verbetering van het be staande communicatiesysteem. Eurosubsidie De Europese Commissie heeft voor 1989 ruim zes miljoen gulden be schikbaar gesteld voor 21 projecten van verwerking en afzet van land bouw- en visserijprodukten. Het geld komt uit het Europese Oriënta tie- en Garantiefonds voor de Land bouw. Minister Braks legt daar nog eens 2,4 miljoen gulden bij, aldus zijn ministerie. In totaal gaat het om bijna 8,5 miljoen gulden, waarvan bijna drie miljoen voor de botiw van een varkensuitsnijderij te Weert (Coveco NV). Eén miljoen gulden is bestemd voor de bouw en inrich ting van een landbouwz&aizadenop- slag- en bewerkingsbedrijf te Axel (Cehave NV). Bond voor Bioscoop- en Filmonder nemingen. Vorig jaar gingen tien nieuwe Nederlandse speelfilms in première, tegen zeventien Neder landse produkties het jaar daar- Vanaf dinsdag worden de degens gekruist. Althans dat is de verwachting. Op die dag begint in Botswana een internationale conferentie over olifanten die de hele week zal duren. Het belangrijkste ijzer dat de Ja panse minister van internationale handel en industrie, Toru Takimoto, volgende week in Botswana vuur heeft, is zijn plan voor handelsverbod vié landen. Takimoto hoopt daarmee de steun vai Afrikaanse landen te verwerven. Japan bijvoorbeeld koopt het meeste ivoor in Hong kong, het ivoorcentrum van de wereld. Als Hongkong uit de keten wordt geschrapt, strijken Afrikaanse lan den zelf meer op. Bovendien wordt de controle mak kelijker; het ondoorzichtige circuit van louche opko pers en tussenhandelaren verdwijnt, omdat ivoor al leen nog maar wordt geaccepteerd als het voorzi van de juiste papieren uit Afrika zelf komt, aldus de denering van Takimoto. punt dat de Transavia-transactie een versterking betekent van de Ne derlandse luchtvaartpositie. Deze is volgens de KLM nodig om de toene mende concurrentie uit de Verenig- dingen", aldus de bekendmaking, de Staten en het Verre Oosten te De KLM zal in afwachting van de in het kunnen weerstaan. In kringen van uitkomsten van het onderzoek geen derde de Commissie bestaat echter de beheersfuncties bekleden bij Trans- meer vrees dat wanneer in 1992 het lucht verkeer in de Europese Gemeen schap vrij zal zijn, er voor de consu ment weinig meer te kiezen valt, Met deze stap dwingen KLM Nedlloyd de Europese Commissie binnen 60 dagen een uitspraak te wanneer door dit soort transacties doen over de transactie. De Com- maar een beperkt aantal luchtvaart- missie heeft het recht deze tegen te maatschappijen de markt eventueel houden. In dat geval zal de KLM de beheerst. zaak aanhangig maken bij het Hof In april vorig jaar al wilden KLM van Justitie van de Europese Ge en Nedlloyd deze verdeling van de meenschappen. zo zei een woord- Transavia-aandelen bewerkstelli- voerder van KLM. Optielijn begint beleggingsclub AMSTERDAM - "Mensen die in aandelen doen en niet in opties, doen zichzelf tekort". Adriaan Hiele zegt het zonder enige aarzeling. Sa men met onder meer Willemen Hiemstra, die zich als vice-voorzit- ter van de Nederlandse Centrale Vereniging van Beleggingsclubs (NCVB) al jaren inzet voor het be vorderen en verspreiden van het ef fectenbezit, maakt hij deel uit van de redactie van de 'Optielijn'. Dat is een telefonische nieuws- en advies dienst voor (optie)beleggers, die sinds februari bestaat en via een 06- 50 cent per minuut gd kan worden. Op 17 ju- iactie gestart met de be leggingsclub 'Op één lijn'. door Hans Amesz Waarom kunnen opties aantrek kelijk zijn? En waarom maken er dan maar zo weinig beleggers ge bruik van? Uit een onderzoek dat het bureau Intomart Quantron in het vooijaar van 1989 uitvoerde in opdracht van de Amsterdamse beurs, blijkt immers dat van de 15,2 procent huishoudens in Nederland dat effecten bezit, maar 2,8 procent ook opties heeft (en daarvan bezit 0,5 procent alleen opties). Volgens Hiele weten verreweg de meeste beleggers te weinig van op ties af. Banken en commissionairs hebben er kennelijk ook niet veel zin in om dat hiaat op te vullen. Wil- lemijn Hiemstra: "Veel mensen vin den opties gewoon eng". Op zich is dat laatste niet zo gek. Een optie is namelijk het recht (dus niet de plicht) om gedurende een bepaalde periode een zeker aantal (over het algemeen 100) effecten te kopen (call optie) of te verkopen (put optie) tegen een vooraf vastgestelde koers. Een optie loopt af, dus bestaat de kans dat de hele investering de mist in gaat. Er zijn aandelen-, valuta- en indexopties. Opties kunnen worden gekocht en verkocht. De belegger die een optie afgeeft, wordt 'schrij ver' genoemd. En dat schrijven kan weer gedekt (op basis van in bezit zijnde aandelen) of ongedekt. In dat laatste geval moet er een bepaalde zekerheid gesteld worden. Strategie Beleggers kunnen dus talloze optie- strategiën uitvoeren. En als het goed gaat, zijn de winsten veel gro ter dan bij aandelen of obligaties. Maar het omgekeerde is ook het ge val. Is het dan eigenlijk wel verant woord om via de telefoon aan 'arge loze' beleggers aan- en verkoopad viezen voor opties te geven. Nog af gezien van het feit dat de kosten (provisie, beursbelasting) van het handelen in opties zeker bij kleine transacties relatief hoog zijn. Adriaan Hiele, die jarenlang bij de automatisering van de Optie- beurs betrokken was, vindt dat het zomaar kopen van een call- of puto ptie in de verwachting dat de koers omhoog of omlaag gaat, inderdaad veel weg heeft van een gok. "Op de 'Optielijn' zeggen we ook dat dit speculatie is. Maar veel minder speculatief is bijvoorbeeld het gedekt schrijven van opties. Bijvoorbeeld zo: u hebt of koopt 100 aandelen Hoogovens op een koers van 114,10 gulden (de slotkoers van dinsdag). Vervolgens schrijft u een call-optie op deze aan delen. Daarvoor krijgt u geld, want u verkoopt immers aan een ander het recht om 100 aandelen Hoog ovens op een bepaalde tyd tegen een bepaalde koers te kopen. Al naar gelang de tijd en de zoge noemde uitoefenprijs (dat is de af gesproken koers) verschilt de prijs van de optie. Bijvoorbeeld: een call- optie Hoogovens op een uitoefen prijs van 120, aflopend op de derde vrijdag in oktober 1989, kostte dins dag bij sluiting van de beurs 100 maal 7,30 gulden, is 730 gulden. De schrijver (verkoper) krijgt dat geld. Dat bedrag is, om het zomaar uit te drukken, dus al onmiddellijk bin nen. Blijft de koers van Hoogovens tot de derde vrijdag van oktober bene den de 120, dan wordt de optie uiter aard niet geoefend. Want wie zou voor 120 gulden een aandeel Hoog ovens kopen als dat op de beurs maar 118 gulden kost. Loopt Hoog ovens echter fors op naar boven de 120 gulden, dan moet de schrijver van een call-optie zijn aandelen wel tegen een koers van 120 gulden le veren. Maar goed, dan is toch een Willemijn Hiemstra (l) en Adriaan Hidde van de Optielijn: "Veel mensen vinden opties gewoon eng". koerswinst gemaakt van 100 maal 5,90 gulden (120 gulden minus de aankoopkoers van 114,10 gulden), is 590 gulden plus nog eens 730 gulden van de optie. Opgeteld levert dat 1320 gulden 'winst' op een investering van 11.410 gulden (100 aandelen Hoog ovens tegen een aankoopkoers van 114,10). Belastingvrij, want het gaat om koerswinst. Een rendement van meer dan tien procent in vier maan den tijd. En de kosten bij kleine transacties zijn, als gezegd, relatief hoog en komen al snel in de buurt van een aantal procenten. Lang lopend Natuurlijk is de schrijver van de call-optie slechter af als de koers naar 130 of 135 gaat. Maar tot een koers van 127,30 (zijnde de uitoefen prijs van 120 plus de 7,30 premie voor het verkopen) kan hem eigen lijk niets gebeuren. En dat wordt bedoeld als gezegd wordt dat de combinatie aandelen en opties meer rendement oplevert dan al leen aandelen. Volgens Hiele is het trouwens nog beter om lang lopende call-op- ties te kopen en met die lange dek king kort lopende call-opties te schrijven. De Optiebeurs aan het Rokin is namelijk de enige in haar soort die langlopende opties met looptijden tot 1991, 1992 en zelfs 1993 kent en wel op de aandelen Ak- zo, KLM, Koninklijke Olie, Philips en Unilever. De investering in op ties is veel geringer dan die in aan delen. Het geld dat 'overblijft' kan dan, roept Hiele, op een spaarreke ning worden gezet. Gaat het hier dan echt om een lo terij zonder nieten? Bestaat de grote permanente winstmaker dan toch? Nee, natuurlijk niet en dat is ook wel het laatste wat Hiele en Hiem stra willen suggereren. Verkoop van een calloptie geeft uiteraard geen dekking voor een koersval. Daarvoor moeten putopties worden gekocht. Hoe dan ook, de veelgehoorde op vatting dat opties eigenlijk maar iets raars zouden zijn, en datje daar mee alleen maar grote risico's loopt, is pure onzin. Net als de gedachte dat de typische optiebelegger de spreekwoordelijke Rolex dragende en Porsche rijdende yup is. Integen deel, de optiebelegger is te typeren als een man van gemiddeld 43 jaar, hoog opgeleid en kostwinner van in de meeste gevallen een gezin van 4 of meer personen. Hij beschouwt zich vooral als een voorzichtige be legger. Conflict EG -VS ingeblikt fruit uit de wereld WASHINGTON (Rtr/UPI) - De Ver enigde Staten en de Europese Ge meenschap hebben een voorlopige overeenkomst gesloten over de handel in ingeblikte peren en perzi ken. De EG is bereid om de subsi dies op deze ingeblikte fruitsoorten te verlagen. Vorig jaar augustus hebben de VS er bij de EG over geklaagd dat de subsidie op de genoemde pro- dukten hoger was dan in 1985 voor ingeblikt fruit is afgesproken. Het overleg hierover liep vast. Postorderbedrijf voor schoenen nu ook in Nederland ZEVENAAR (GPD) - Reno, het grootste schoenenhuis in Europa met vestigingen in Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk en Zwitser land en een jaaromzet van ruim 800 miljoen gulden, heeft gisteren een eerste Nederlandse vestiging in Ze venaar geopend. Het bedrijf ver koopt per jaar meer dan 22 miljoen paar schoenen, via 113 zogenoemde schoenencentra en via directe ver- - koop per post of telefoon. Dit jaar wordt een omzet van één miljard gulden verwacht. De Reno-groep is in de afgelopen jaren spectaculair gegroeid. Begon nen als een Duits verzendhuis met 170 medewerkers, is Reno inmid dels uitgegroeid tot een internatio naal opererende onderneming met meer dan 2000 mensen in vaste dienst. De door Reno opgezette schoenencentra voor de verkoop aan consumenten zijn doorgaans grote winkels met een oppervlakte van 1000 vierkante meter en met een groot assortiment. De vestiging in Zevenaar zal voor lopig alleen via de post of telefoon schoenen verkopen. Via de PTT wil Reno op korte termijn een catalo gus verspreiden onder alle Neder landse gezinnen. De onderneming verwacht op termijn ook één of meer schoenencentra in ons land te openen. In Duitsland heeft Reno er daar nu 80 van, in Frankrijk 14, in Oostenrijk 6 en in Zwitserland 3.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7