Voorhoeve is woedend op ministers PvdA scherpt programma aan Amsterdam weer even centrum voor kartografie Studie naar reiskostenforfait SLM verzet zich fel tegen schadeclaims in Amerika torn westen kapsalon VLOOTDAGEN IN DEN HELDER ZATERDAG 1 JULI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 HEEMSTEDE (ANP) - Ongeveer 450 gezinnen met een thuiswonend geestelijk gehandicapt kind kun nen in de nabije toekomst zo nu en dan even op adem komen dankzij de mogelijkheid, hun kind een paar dagen uit logeren te sturen. Staats secretaris Dees (volksgezondheid) berekende dit gisteren in Heemste de waar hij het eerste van zeven "lo geerhuizen" opende die dit jaar van start gaan. Het gaat om een initiatief van de Landelijke Federatie van Ouderver enigingen waarvoor Dees eind 1988 drie miljoen gulden beschikbaar heeft gesteld. Behalve in Heemste de komen er logeerhuizen in Delft, Gouda, Hoofddorp, Barneveld, Ge- nemuiden en Hengelo. Verder ko men er ook logeerplaatsen beschik baar in de proefregio's Amersfoort en Oost-Gelderland in het kader Logeerhuis voor geestelijk gehandicapte kinderen open van een experiment van de Zieken fondsraad met een andere aanpak van de hulp aan geestelijk gehandi capten. Een logeerhuis is een woonvoor ziening met zes plaatsen waarvan per regio gemiddeld 50 gezinnen ge bruik kunnen maken. Voornaamste doel is het gedurende korte tijd (va riërend van een middag tot zeven dagen per maand) ontlasten van de ouders en de andere gezinsleden. De logeerhuizen hebben een vaste staf van gediplomeerde groepslei ders. Dees zei gisteren dat door de steun die het gezin op deze manier krijgt een definitieve uithuisplaat sing wellicht kan worden uitge steld. Hij acht het mogelijk dat daar door de druk op de wachtlijsten voor inrichtingen en gezinsvervan gende tehuizen vermindert. Hij is het eens met het advies van de Ziekenfondsraad, uitdrukkelijk vast te houden aan het maximum van zeven dagen en nachten per maand per gezin. Dit om te voorko men dat de logeerhuizen, evenals de kort verblijf-huizen, langdurig wor den bezet door geestelijk gehandi capten die op een wachtlijst staan voor een permanente plaats. AMSTERDAM (ANP) - De SLM zal zich hevig verzetten tegen het indie nen van schadeclaims in de Verenigde Staten door nabestaanden van de vliegramp in Suriname. Volgens de SLM kan de zaak niet in de Verenigde Staten aanhangig worden gemaakt. Dit heeft een aantal advocaten van na bestaanden gisteren bekend gemaakt nadat zij overleg hadden gevoerd met advocaten van de SLM, de directeur in Nederland R. Lachmising en een vertegenwoordiger van de Engelse verzekeringsbeurs Lloyd's. De SLM erkende in het gesprek aansprakelijk te zijn voor de vliegramp van 7 juni. De advocaten van de nabestaanden onderzoeken de mogelijk heden voor het indienen van claims in de VS. Aanknopingspunten hierbij zijn de Amerikaanse bemanning, het SLM-kantoor in Miami en het onder houdscontract voor de SLM-vliegtuigen in Miami. In de Verenigde Staten kunnen, in tegenstelling tot Nederland, ook claims worden ingediend voor geleden immateriële schade. Van de Ameri kaanse advocaat K. Sobels is bekend dat hij schadeclaims gaat indienen in de Verenigde Staten namens een aantal nabestaanden. Binnenland kort Minder voor defensie, meer voor uitkeringen DEN HAAG (GPD/ANP) - De de fensie-uitgaven moeten in de ko mende kabinetsperiode dalen en de uitkeringen moeten omhoog. Dit zijn twee van de belangrijkste aan scherpingen naar links, die het par tijbestuur van de PvdA voorstelt in het verkiezingsprogramma. Dat ge beurt onder druk van de achterban of zoals PvdA-voorzitter Sint het gisteren uitdrukte, "om tegemoet te komen aan een stroom van wijzi gingsvoorstellen" Concrete percentages worden echter nog steeds niet genoemd. Het congres van de partij beslist volgende week over de definitieve verkiezingstekst. Op het ontwerp programma zijn door de PvdA-le- den 6000 wijzigingsvoorstellen ge daan. Daarvan wil het partij bestuut- tien procent op het congres behan delen. In de oorspronkelijke tekst van het verkiezingsprogramma staat dat de 'defensie-uitgaven in de ko mende periode in elk geval niet zul len stijgen en bij voorkeur dalen'. Om te voorkomen dat verdergaan de wijzigingsvoorstellen worden aangenomen door het congres, heeft het partijbestuur nu voorge steld in de tekst op te nemen dat 'de defensie-uitgaven in de komende periode reëel zullen dalen'. De da ling geldt vanaf 1989 en moet al in 1990 ingaan. In Den Haag wordt er al openlijk op gespeculeerd dat PvdA-leider Wim Kok tijdens het congres vol gende week het machtswoord zal moeten spreken om te voorkomen dat er nog scherpere teksten in het programma worden opgenomen. Er is een groot aantal amendementen ingediend, waarin verlagingsper centages worden genoemd, vari ërend van vijf tot tien procent. Kok is bang dat het noemen van percen tages de onderhandelingen met het CDA aanzienlijk zal bemoeilijken. Sint daarover: „Wij noemen geen percentages gezien de koppeling die wij leggen met de internationale ontwikkelingen". Het PvdA-bestuur wil alsnog de koppeling tussen lonen en uitkerin gen per 1 juli 1989 herstellen. Eerder al had de Tweede Kamerfractie van de PvdA geprobeerd het CDA zover te krijgen de koppeling al per 1 juli te herstellen, maar het kabinet en ook de regeringspartijen CDA en WD voelden daar niets voor. In de formatie-onderhandelingen moet 'de PvdA nu alsnog proberen die koppeling met terugwerkende kracht binnen te halen. Als er meer financiële ruimte is, zal eerst worden begonnen met 'het inlopen van inkomensachterstan den van de laagste inkomensgroe pen'. Is er daarna nog steeds geld over dan kunnen ook de uitkerings percentages van de werknemers verzekeringen omhoog, meent de PvdA. Met dit laatste beoogt het partijbestuur de werkloosheidsuit keringen weer te verhogen van 70 naar 75 procent van het laatst ver diende loon. Het CDA voelt hier echter niets voor. Over de mogelijkheden om inder daad de laagste inkomens extra op te trekken wilde Sint weinig kwijt. Wel gaf zij aan dat in het PvdA-pro- gramma nog voor alle berekenin gen wordt uitgegaan van een econo mische groei van 2,5 procent per jaar. Nu al wordt echter een groei van tegen de 4 procent in 1990 voor speld. Op basis van nieuwe bereke ningen van het Centraal planbureau wil de PvdA nu na de zomer bezien of er door de hogere groei extra geld vrijkomt. Dat moet dan in de eerste plaats naar de lagere inkomens. ^kmderknipmiddag/|Q5Q speciaal tarief l*7f Kinderknipfeest: iedere eerste" woensdag van de maand. Elke eerste woensdagmiddag van de maand reserveren we voor onze jongste klanten. Dan is het kinderknip feest voor jongens en meisjes t/m 10 jaar We maken het extra gezellig met spelletjes, ballonnen en vrolijke muziek. En als u ze thuis even de haren wast, geldt het speciale lage tarief. Wel even van tevoren 'n afspraak maken. leiden: preeslraai 45 iel 07113294/ oegstgeest: w -n u- 1 ih 071 174 alphen a/d rijn: raadhuisstraat tcif, tel 01720 73848 ook open op maandag en koopavond AMSTERDAM (ANP) - Heel even mag Amsterdam deze week weer de rol spelen die ze ook had, lang geleden, in de zeventiende eeuw. De rol van hèt centrum voor kartografie. De plaats waar vroeger ande re continenten, zeeroutes en kusten in kaart werden ge bracht door ingespannen handarbeid, verricht op basis van gegevens die kooplieden of zeelui meebrachten. Ruim tweehonderdveertig deel nemers uit vijfentwintig landen aan de dertiende internationale conferentie voor de kartografie, buigen zich deze week in de hoofdstad over de rol van de kaart in de geschiedenis. Het is voor het eerst dat de groep liefhebbers en specialisten voor de tweejaarlijkse conferen tie bijeen komt in Nederland. Een gelegenheid waarvoor voorzitter prof. dr. W. Heinemeijer, gaarne bereid was om de toevoeging "emeritus" voor zijn titel van hoogleraar in de sociale geografie aan de Universiteit van Amster dam tijdelijk te vergeten. Voor de wetenschapper Heine- mijer is het deze dagen echt ge nieten. Maar ook zijn kunstzinni ge inslag komt in de kartografie volop aan bod, "want", aldus de hoogleraar, "kaarten zijn ook ar tistieke documenten. Kijk eens naar die oude exemplaren. Daar zijn toch pure artiesten aan het werk geweest?" r het eerst dat de groep liefhebbers van kartografie bijeen komt in Nederland. Wie tegenwoordig verre reizen wil maken loopt een winkel bin nen en schaft zich voor zes gulden een Michelinkaart aan. Geen we relddeel dat niet in kaart is ge bracht en van ieder denkbaar land worden de plattegronden in een oplage van vele duizenden ge drukt. Dat ging in de zeventiende eeuw wel iets anders, zegt Heine meijer. "Tot de uitvinding van de steendruk in 1820 was de aan schaf van een kaart een kostbare aangelegenheid. Je moest be- Portugezen Aanvankelijk waren het de Portu gezen die aan kop gingen met hun fraaie kompaskaarten. Hun rol werd overgenomen door Antwer pen en later door Amsterdam dat lange tijd het belangrijkste cen trum voor de kartografie bleef. Heinemeijer: "Er zaten hier in de stad heel wat van die jongens te tekenen. Hondius, Blaau, Plan- tius. Ze werkten met de informa tie die zij doorkregen van ontdek kingsreizigers, kooplieden, zee lui. Het boterde niet zo tussen al die kaartenmakers. De concur rentie was groot, ze zaten elkaar bij tijd en wijle stevig in de haren. Ze pikten ook gegevens van el kaar". De kaarten waren niet alleen in formatief, zij het soms wat on nauwkeurig, maar ook een lust voor het oog. Kunstenaars als Vinckboons voorzagen ze van mythologische voorstellingen en versierden de randen. Soms had den de tekeningen een duidelijke functie. Heinemeijer: "In de zeventien de eeuw was er voornamelijk sprake van kustkartografie. Het binnenland was grotendeels on bekend. Op de kaarten werden dan olifantjes en giraffes gete kend. Niet omdat ze dat zo mooi vonden, maar omdat ze over het land niks wisten". In de achttiende eeuw streef den de Fransen en Britten Neder land voorby. ïh de negentiende eeuw werd de kaart door de uit vinding van de steendruk meer een algemeen gebruiksgoed. De kaart van de twintigste eeuw is, vindt Heinemeijer, "verstrakt en verzakelijkt, maar ook informa tiever". Steendruk werd vervan gen door offset en er werden enorme oplagen mogelijk. Zijn de kaarten anno nu niet een stuk saaier? Heinemeijer is het daar volstrekt niet mee eens. "Er gebeurt nog ontzettend veel op dat gebied. Stadsplattegronden zijn vaak prachtig uitgevoerd. En heb je wel eens rivieren- en bo- demkaarten gezien? Ongeloof lijk, die rijkdom aan kleuren". Heinemijer: ",Er bestaan geen 'witte plekken' meer in de oude betekenis van het woord. Karto- grafen van tegenwoordig hebben te maken met een nieuw soort on duidelijkheden, nieuwe proble men. Het Russisch-Chinese grensgebied is omstreden, steden groeien, de wereld verandert voortdurend, grenzen worden verlegd. Vaak spelen historische kaarten een rol in nieuwe discus sies. En wat dacht je van het milieu? Kaarten zijn van groot be lang voor het overzien van proble men en het vinden van oplossin gen. Niet zelden wordt aan de hand van oude kaarten gepro beerd om delen van het land te rug te brengen in de oude staat om verdere aantasting te voorko men. Nee, er is op kartografiege- bied nog heel wat moois te zien". De internationale conferentie wordt beeldend ondersteund met exposities in het Amsterdams Historisch Museum (tot en met 3 september), het Rijksmuseum (tot en met 10 september) en het Scheepvaartmuseum in Amster dam (tot en met 20 augustus) en Museon in Den Haag (tot en met 10 september). DEN HAAG (GPD) - Een deel van de WD-ministersploeg is opnieuw in aanvaring gekomen met fractievoorzitter Voorhoeve over het reiskostenforfait. Zeer tegen de zin van Voorhoeve heeft minister Smit-Kroes (verkeer) een ambte lijke werkgroep ingesteld, die gaat bestuderen hoe de 650 miljoen gulden moet worden besteed, die vrijkomt na het afschaffen van het reiskostenaftrek. Juist over dit onderwerp liet de secretaris en thans burgemeester WD het kabinet struikelen. Ook in van Tilburg G. Brokx zal de werk- het liberale verkiezingsprogramma groep voorzitten, staat nadrukkelijk dat het reiskos- Volgens het ministerie tenforfait niet mag vervallen. Voor hoeve is woedend omdat de VVD- ministers Smit-Kroes, Nijpels als mede vice-premier en minister van economische zaken De Korte (ook WD) medewerking verlenen keer en waterstaat is er over het be noemen van Brokx overleg geweest met minister van financiën Ruding en premier Lubbers. Staatssecreta ris Koning (financiën) zou niet op de hoogte zijn gesteld. Lubbers Vervuilende bedrijven gedwongen tot schoonmaak hapering op Financiën". Belas tingzaken vallen formeel onder de verantwoordelijkheid van Koning. Premier Lubbers ontkende na af loop van de ministerraad dat er in het kabinet ruzie is ontstaan over de instelling van de werkgroep. Lub bers vond het normaal dat Smit- Kroes "het initiatief heeft genomen. Zij is de eerst verantwoordelijke mi nister", aldus de premier. Het onderzoek van de werkgroep tmtnt ua ar atvtd\ t~igaat uit van het Nationaal Milieu KSfSS'St steId- Het is de bedoeling datgde grond schoon te maken. Alleen als het bedrijf kan aantonen tijdelijk niet voldoende geld te hebben, maar wel perspectief kan bieden op een latere sanering, kan het schoon maken worden uitgesteld. Wel moe ten er dan maatregelen getroffen worden om te voorkomen dat de vervuiling zich verspreidt. Dat staat in een ontwerpnota waarin de provincie haar visie op de aanpak van vervuilde bedrijfsterrei nen ontvouwt. Het is volgens een woordvoerder van de provincie voor het eerst in Nederland dat er een totaalpakket aan maatregelen is ontwikkeld. "Het is een samenvat tend geheel, waarbij iedereen weet waar hij aan toe is". De provincie is bereid met de bedrijven mee te den ken, maar er moet wel worden opge ruimd. De grond van weigerachtige bedrijven wordt op hun kosten door de provincie schoongemaakt. In de nota gaat de provincie overi gens uit van een fasering: geldge brek noopt tot sanering van alleen de ernstig verontreinigde terreinèn. Mindere gevallen worden uitge steld. werkgroep, waarin ambtenaren - verkeer en waterstaat, VROM, fi nanciën, sociale zaken, economi sche zaken en algemene zaken zit ting hebben, voor 1 oktober dit jaar over haar bevindingen rapporteert en advies uitbrengt. Ook werkge vers en werknemers zijn vertegen woordigd in de werkgroep. Voorhoeve werd door Smit-Kroes en Nijpels niet ingelicht over de in stelling van de werkgroep. Pas in een laat stadium meldde De Korte zijn fractievoorzitter wat er aan de hand was. Londenaar krijgt boete voor bekogelen van Beatrix LONDEN (ANP) - De 28-jarige Gerald Taylor uit Noord-Lon- den is gisteren veroordeeld tot een boete van 200 pond (onge veer 700 gulden) voor "dreigend gedrag" tegenover onze konin gin. Taylor zou donderdag bij Covent Garden zakjes met ge smolten ijs naar de koningin hebben gegooid. Er is hem ook nog een voorwaardelijke boete van 350 pond (ongeveer 1200 gulden) opgelegd met een proef- tijd van achttien maanden. Tay lor zou inmiddels weer op vrije voeten zijn. Een collega Taylor zei giste ren dat hij de actie heeft bedoeld als een "practical joke". Taylor is overigens niet alleen 200 pond aan boete kwijt, maar ook nog zijn baan. De collega zei dat hun beider werkgever, Neal's Yard Whole Food Warehouse, Taylor heeft gevraagd te vertrekken. De zakjes met water werden namelijk uit een raam van' Neal's Yard Whole Food Wa rehouse gegooid. De collega liet weten dat het voorval deze zaak vreselijk, spijt. Het zou Taylor volgens de collega inmiddels ook zeer spijten. Koningin Beatrix en prins Claus hebben hun bezoek aan Groot-Brittannië gisteren afge sloten met bezoeken aan de plaatsjes Wisbech en Kings Lynn in Cambridgeshire en Norfolk. In beide plaatsjes was een deel van de bevolking uitge lopen om de koningin te zien. OVERVAL OP GELDTRANSPORT Evenhuis Minister De Korte (economische za ken) neemt de taken over van staatssecretaris Evenhuis, die don derdag zijn ontslag indiende. Er zal geen nieuwe staatssecretaris voor het ministerie van economische za ken worden benoemd. Dat heeft de rijksvoorlichtingsdienst gisteren meegedeeld. Beeld De stad Rotterdam krijgt volgend jaar van het kabinet een monumen taal beeld cadeau. Het beeld wordt geplaatst in het centrum van de stad, midden in de Maas. Rotterdam krijgt het geschenk naar aanleiding van 50 jaar wederopbouw van de stad en het feit dat de Maasstad in 1990 het 650-jarig bestaan viert. Er is één miljoen gulden beschikbaar voor het beeld. Van Gogh De twee Nijmegenaren die worden verdacht van de roof van drie Van- Goghschilderijen uit het Kröller- Müllermuseum, blijven ook de eerstkomende dertig dagen nog achter slot en grendel. De Raadka mer in Arnhem heeft hiertoe bevo len, zo is door een woordvoerder van de Edese gemeentepolitie mee gedeeld. Van de twee nog vermiste schilderijen - een versie van De Aardappeleters en het werk Uitge bloeide Zonnebloemen - ontbreekt tot op heden elk spoor. Vrije tijd Aan de Katholieke Universiteit Bra bant in Tilburg hebben gisteren de eerste vier afgestudeerden in de richting vrijetijdswetenschappen hun doctoraaldiploma ontvangen. De studierichting, uniek voor het land, ging in 1986 van start en be steedt op universitair niveau aan dacht aan toerisme en recreatie. Het aantal studenten in de vrijetijdswe tenschappen bedraagt momenteel ongeveer 100. Bewijslast Het kabinet trekt zijn wetsvoorstel in om de bewijslast bij fraude in de sociale zekerheid om tè keren. In diening is niet meer nodig, omdat ontwikkelingen in de rechtspraak al mogelijk maken wat het kabinet met het voorstel voor ogen had. De Raad van State adviseerde het wets ontwerp in de kast te houden. Gulpen door twee onbekende mannen met jachtgeweren beschoten. De chauffeur van de wagen werd door glassplinters licht gewond. De overval lers ontkwamen, overigens zonder buit, in een gereedstaande vluchtauto. (foto ANP) Meer klachten over beperkte hulpverlening door gezinszorg DEN HAAG (GPD) - Bij de Centra le Klachtencommissie zijn vorig jaar meer klachten binnengekomen over de gezinsverzorging dan in 1987. In totaal werden 108 klachten ontvangen, tegen 73 het jaar ervoor. Daarvan werden 43 in de loop van de behandeling ingetrokken; twaalf werden gegrond bevonden. De meeste klachten betroffen te be perkte hulp en voortijdige beëindi ging van de hulpverlening. Veel klachten bleken het gevolg te zijn van onvoldoende voorlich ting of informatie-uitwisseling tus sen cliënt en en instelling. De com missie kreeg bij de klachtenbehan deling onder meer te maken met problemen op het gebied van de ge leidelijke vermindering van het aantal uren hulp, afstemming/s amenwerking met andere voorzie ningen en opvang van kinderen van éénoudergezinnen. DEN HELDER - ln Den Helder worden tot en met morgen de nationale vlootdagen gehouden. De eerste liefheb bers zaten gisteren al langs de waterkant van de marinehaven. iioto anpi

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3