Schilderij nog geheel nat' Musical over gokkersromantiek door Minerva Perestrojka op de dansvloer Organiste Hürholz: gevoel voor fijne de nuances ZATERDAG 1 JULI 1989 PAGINA 35 Katwijkse strandtaferelen van Gerard Morgenstjerne Munthe Het strand en de zee zijn vanuit het atelier zichtbaar. Pulchri Morgenstjerne wordt direkt bij aan komst in Den Haag aangenomen als lid van het Schilderkundig Genoot schap Pulchri Studio, waarvan H.W. Mesdag - zeeschilder bij uit stek - voorzitter was. Door hem wordt hij geïntroduceerd in het Haagse artistieke leven. Overal wor den schilderijen van Munthe ten toongesteld: Den Haag, Amster dam, Düsseldorf, maar ook in Leeuwarden, Arnhem en Scheve- ningen. Hij verkoopt goed. Het verhaal wil zelfs dat hij zijn werk niet lang in zijn atelier hield. In een brief uit 1914 aan zijn belangrijkste promo tors, de gebroeders Salsa, die een kunsthandel annex lijstenfabriek aan de Breestraat in Leiden dreven, schrijft Munthe: 'Heden verzond ik franco per schipper aan uw geacht adres mijn schilderij Schelpenkar bij zonsondergang prijs 350 gulden. Ik maak u erop opmerkzaam dat het schilderij nog geheel nat is'. vreemd. Vooral in zijn jonge jaren legde hij een voorkeur aan de dag voor pastelkleuren. In het water van de zee zijn soms allerlei nuances van geel, rose, lila en turqoise ver werkt wat een paarlemoerachtig ef fect oplevert. Na 1912 maken de zachte tinten plaats voor meer uit gesproken aardkleuren, die soms overgaan in helder rood, blauw of geel. Leiding Een hoogtepunt in het Katwijkse kunstleven was zonder meer de gro te Nederlandsche Visscherij- en schilderijententoonstelling die in de maanden juli, augustus, septem ber van het jaar 1902 in Katwijk werd gehouden. Heel vooruitstre vend voor die tijd - zelfs voor deze tijd - werden Munthe, Jan Toorop en Willy Sluiter gevraagd om de ar tistieke leiding op zich te nemen. Behalve met de schilderijenten toonstelling bemoeide dit drietal zich ook met alles wat lost en vast zat op de visserijtentoonstelling. Zo ontwierp Toorop de voorplaat van de catalogus bij de tentoonstelling van schilderijen, bedacht Sluiter het omslag van het boekwerk van de visserij en maakte Munthe het af fiche, toen nog reclameplaat gehe ten, om bezoekers te trekken. En met succes. Munthes ontwerp werd alom geroemd als een "waar kunst werk" en "zeer gelukkig geslaagd". Dit affiche is evenals het ontwerp in het bezit van Katwyks Museum. De kracht van dit door vrijwilligers gerunde museum is, dat ze elk jaar weer in staat is, belangrijke aanko pen te doen. Ook beschikt dit vrij willigersleger (maar liefst 200 in ge tal) over het elan om particulieren te verleiden schilderijen voor tentoon stellingen af te staan. Even opmer kelijk zijn de catalogi, die zich ken merken door een strakke vormge ving, mooie illustraties en deskun dige teksten in het Nederlands, En gels en Duits. Munthe is de vierde in de reeks. De tekst werd dit keer ge leverd door drs. H. Kraan, hoofd af deling Buitenlandse Kunst van het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie en ing. J.P. van Bra- kel. Het is daarom ook niet vreemd dat bedrijven en kunstminnaars zonder enige moeite en druk geld geven aan dit museum en de tot in de puntjes verzorgde boekwerken sponsoren. Gerhard Ary Ludvig Morgenst jerne Munthe hoeft zich beslist niet om te draaien in zijn graf op het kerkhof van het Groene Kerkje in Oegstgeest. G.A.L. Morgenstjerne Munthe (1875-1927). Overzichtstentoon stelling 1 juli tot en met 30 sep tember. Openingstijden Katwijks Museum: dinsdag t/m zaterdag 10.00-12.00 uur; 14.00 tot 17.00 uur. door Saskia Stoelinga Affiche van de Nederlandsche Visscherij-tentoonstelling van de hand van G. Morgenstjerne Munthe. (foto pr) Tentoonstelling Rietveld Design DEN HAAG (GPD) - De Rijksdienst Beeldende Kunst werkt momenteel aan de voorbereiding van de tentoonstelling 'Rietveld's Heirs, Contempo rary Dutch Design'. De tentoonstelling, die wordt samengesteld door de ontwerper, verzamelaar en ex-conservator van het Museum Boymans-van Beuningen Martin Visser moet,taldus de Rijksdienst, een bijdrage leveren "aan de vestiging van het imago van het Nederlandse design in het buiten land". In 'Rietveld's Heirs' worden produkten samengebracht uit verschillen de disciplines. Zo wordt in de tentoonstelling niet alleen aandacht besteed aan meubilair, interieurverzorging, postzegels, affiches en bankbiljetten, maar ook aan diverse waterwerken (bruggen, dammen, de Deltawerken), zeil- en motorboten, vliegtuigen (Fokker) en auto's (DAF en Volvo). Daar naast wordt bijvoorbeeld ook nog aandacht besteed aan de vormgeving van consumenten-eleqtronica en sieraden. Bij de presentatie staat het produkt en niet de ontwerper centraal. "De nadruk ligt op het beeld dat de geselecteerde produkten tesamen oproe pen." aldus de Rijksdienst Beeldende Kunst. 'Rietveld's Heirs' is voor het eerst te zien in oktober tijdens de jaarlijkse Fall Market in het International Design Centre in New York. Daarna reist de tentoonstelling naar Los Angeles en Chicago. In 1991 en 1992 is ze te zien in Londen, Milaan, Barcelona, Madrid en Parijs. KATWIJK - Het schilderen zat de familie Munthe in het bloed. Voor Gerhard reden om op jonge leeftijd al het poëtische 'Morgenstjerne' (Noors voor Morgenster) aan zijn naam toe te voegen. Zo zouden ze hem niet kunnen verwarren met an dere schilderende familieleden. Be halve zijn vader Ludvig Munthe, een gerennomeerd landschaps schilder van Noorse komaf, waren er ook nog een oom en naamgenoot, en een jongere broer Christopher die als verdienstelijk schilders be kendheid genoten, met name in Noorwegen en Duitsland. Dat Gerhard, geboren en getogen in Düsseldorf, zich in 1897 in een atelier in Den Haag vestigde, was niet zo vreemd. Zo was hij dichter bij zijn geliefde schilderplaatsen: strand en zee. De voorliefde voor Katwijk ontstond omdat zijn Ne derlandse moeder Lena Munthe- Vlierboom daar altijd vakantie hield. Later sleepte zij ook haar ge zin mee naar de rustieke badplaats. Zelfs vader Munthe die een opmer kelijke belangstelling aan de de dag legde voor de Haagse School en de school van Barbizon werd geinspi- reerd door de Katwijkse omgeving. Daarvan getuigen enkele Katwijkse strandtaferelen temidden van zijn vele landschapschilderingen. Nadat de Rotterdamse reders- dochter Lena Munthe in 1896 wedu we was geworden besloot zij met haar drie kinderen definitief terug te keren naar haar moederland. Ger hard trouwt in 1901 in Katwijk met Christine J. van Gendt. Zij betrek ken een huis (thans hotel Savoye) aan de NoordBoulevard. De naam van hun enige kind Sigrid wordt in de gevel van het pand aangebracht. Rond de eeuwwisseling was Katwijk een belangrijke trekpleister voor kunstenaars uit alle windstreken. Het Katwijks Museum probeert deze periode levendig te houden door met een zekere regelmaat overzichtstentoonstellin gen te organiseren van schilders die ten tijde van bomschuiten en klijnhalers in de badplaats vertoefden. Na Jan Toorop en de uit Hamburg afkomstige Hans von Bartels is dit keer gekozen voor Gerhard Ary Ludvig Morgenstjerne Munthe (1875-1927). Hij schilderde tot aan zijn dood Katwijkse strandtaferelen. Vanmiddag wordt de expositie door minister Brinkman geopend. Door de kunstkritiek wordt aan het talent en vaardigheid van Munthe niet getwijfeld, wel vindt men hem "te brutaal" of te weinig "degelijk". De schilder wordt voor al in zijn latere jaren verweten dat hij te routineus werkt en zichzelf herhaalt. De werken van Munthe hebben onmiskenbaar invloeden van de grote meesters als Mesdag, Jacob Maris en Mauve. In het kleurge bruik echter trad hij heel eigenzin nig op. Het subtiele gebruik van grijzen, bruinen en gelen was hem Een gedeelte van het schilde rij Aankomst van een bom schuit'. Dit doek van Munthe is in bezit van het Katwijks Muse um. (foto pr) Orgelconcert in de Internationale Zomerse- rie 1989 op het Van den Heuvelorgel, door Margareta Hürholz. Gehoord 30 juni in de e Kerk te Katwijk aan Zee. Het is misschien tendentieus om r te stellen, dat organis- r spelen dan organisten, r ik waag het erop. Natuurlijk kunnen beiden technisch de top bereiken en natuurlijk bevestigt de uitzondering de regel, maar zijn meer in staat, nuan- i te brengen, van fluister- zacht tot een gedragen fortissimo dat (zover ik Michelle Leclerc en anderen beluisterde) nooit over- bombastisch ge dreun. Een sprekend voorbeeld van dit korte betoog (of van mijn stel lige overtuiging) was gisteravond het forse of tedere, maar steeds uitgebalanceerde spel van Marga reta Hürholz uit München, een fe nomeen op orgel zowel als op pia- Voor de tweede keer in haar le ven nam zij plaats achter het Van den Heuvelorgel, en haalde daar alles uit wat het in zich heeft. De enige keer, dat de droge akoestiek van de kerkruimte hinderlijk werd, was in het Lento van de Triosonate für Orgel in G-dur van J. S. Bach, het langzame deel dat grote overeenkomst vertoont met het "Erbarme Dich" uit de Matt- haus Passion. De orgelconcerten van dit sei zoen zullen ten dele gewijd zijn aan Charles Tournemire, die 50 jaar geleden overleed. Tournemi re, geboren 1870 in Bordeaux, stu deerde bij César Franck en Char les Widor in Parijs, terwijl hij als organist van de St. Clotilde en als leraar aan het conservatorium zijn brood verdiende. Tournemi re schreef o.m. vier opera's, dus gevoel voor theater is hem niet vreemd. Van dit gevoel voor het theatrale, maar bovenal voor sfeertekening liet Hürholz op zeer fijnzinnige en artistieke wijze meeproeven, van omfloerste zwoele akkoorden (flink gebruik makend van het zwelwerk) tot schrille dissonanten die zij de kerkruimte inketste. De "Variations sur un Noël" opus 20 van M. Dupré (1896-1971) waren hier ook een delicaat voor beeld van: contrastrijke, grillige of zich opeenstapelende akkoor den omrankten steeds de zeer eenvoudige grondmelodie van een Frans Kerstliedje, waaraan Margareta Hürholz als een genia le jongleur zich te buiten ging zonder buiten de perken te gera ken. LIDY VAN DER SPEK r.sy. Holland Festival: Dansers van de toekomst. Gezamenlijk optreden van leerlingen van de Academia Vaganova uit Leningrad AMSTERDAM - Op uitnodiging van het Holland Festival gaven af gelopen dagen leerlingen van de twee beroemdste balletscholen ter wereld een proeve van hun kunnen: de Academia Vaganova uit Leningrad en The American School of Ballet uit New York. Gisteravond sloten ze hun optre dens af in een uniek gezamenlijk programma: de Russische dan sers in spé vertoonden de Chopi- niana van choreograaf Michel Fo- kine en de Grand Pas uit 'Pa- quita' van Marius Petipa. De Amerikanen dansten de Waltz Fantasy van George Balanchine en de Symfonie in C. ook van Ba lanchine. Beide scholen traden tenslotte samen op in een korte groepschoreografie van de artis tiek direkteur van Leningrad. Verbindend element tussen beide opleidingsinstituten is Ge orge Balanchine (1904-1983) die als danser opgeleid werd in Le ningrad en via Diaghilev's Ballets Russes in Parijs naar Amerika werd gehaald om daar een ballet school en -gezelschap (het New York City Ballet) op te richten. Balanchine zou daar een van de allergrootste choreografen in de geschiedenis worden. In Rusland werd hij vervolgens in de doofpot gestopt. Dat dezelf de achtergrond van beide scholen niet tot dezelfde interpretatie van dans heeft geleid, bewees gister avond vadertje tijd. De leerlingen uit Leningrad zijn lyrisch en het ongelofelijk sierlijke en gracieuze handen- en armen werk is iets waar de mond bij open valt. Geen Amerikaan die die subtiliteit in huis heeft, maar daar staat tegen over dat zij wel kracht en per soonlijkheid, expressie en muzi kaliteit tonen als geen ander. Ragfijne details zijn Vagano- va's handelsmerk. New York laat speelsheid en energie zien. Bin nen het (neo)academisehe ballet zijn de Amerikanen wat dat be treft moderner. Maar beiden staan technisch op het hoogste ni veau, al kwam er hier en daar een extra pasje aan te pas bij de moei lijkere bewegingen. Op de gezamenlijk uitgevoerde Polonaise uit de Chopiania van Chopin liepen leerlingen van de middelste en hoogste klassen (15 a 18 jaar) met kleine Russische en Amerikaanse vlaggetjes. De jong ste leerlingen uit Rusland, zeker niet ouder dan twaalf jaar en zeer vertederend, droegen Hollandse vlaggetjes. Een feestelijke bekro ning van dit unieke en zeer ge slaagde optreden. Zelden klapte een Hollands publiek harder. INGRID VAN FRANKENHUYZEN Hollandse meesters uit Amerika DEN HAAG (ANP) - Het Mauritshuis in Den Haag wordt geheel ontruimd voor een tentoonstelling van grote allure: Hollandse meesters uit Amerika. Ze wordt gehouden van 27 september 1990 tot 13 januari en overgenomen door het Museum voor Schone Kunsten in San Francisco. Het wordt een eenmalig weerzien. De Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij (Shell) maakt de ambitieuze tentoonstelling financieel mogelijk. Voor de expositie worden bijeengebracht Nederlandse meesterwerken uit de Gouden Eeuw uit de belangrijkste openbare en particuliere collec ties in de \erenigde Staten. Behalve schilderijen van de grote drie: Rem brandt, Vermeer en Frians Hals, zullen er werken schitteren van onder meer Aelbert Cuyp, Gerard Dou, Jan van Goyen, Meindert Hobbema, Pie- ter de Hooch, Philips Koninck, Gabriël Metsu, Jan Steen, Gerard Terborch en Willem van de Velde. De tentoonstelling volgt op de reis die een aantal topstukken uit de oud ste openbare verzameling van Nederland door de Verenigde Staten maak te tijdens de rsstauratie van het Mauritshuis aan de Korte Vijverberg in Den Haag. Daarmee verwierf het museum in Amerika naast zijn interna tionale hoog aanzien nog zoveel welwillendheid, dat het idee ontstond een tegenprestatie te vragen. Directeur drs. H.R. Hoetink zocht de bruikleen gevers op. Zij bleken unaniem enthousiast over het plan. Bijval was er ook voor het uitgangspunt dat het Europese publiek zich nu eens een beeld kan vormen van de rijkdom van het Amerikaanse kunst bezit en van de activiteit van Amerika om Hollandse 17de-eeuwse schilder kunst te verzamelen. Aan de geschiedenis van dit verzamelen zal in de ca talogus veel aandacht worden besteed, aldus het Mauritshuis. Tijdens Hollandse meesters uit Amerika zullen de topstukken uit de vas te collectie van het Mauritshuis worden gepresenteerd in de Schilderijen galerij Prins Willem V aan het Buitenhof in Den Haag. LEIDEN - 'Een musical is ei genlijk het ergste soort theater datje maar kunt bedenken. Een allegaartje van zang, dans, mu ziek en toneelspel. En het is een heel karwei om al die facetten van het theater zo goed moge lijk met elkaar te combineren. Aanvankelijk vond ik het dan ook erg moeilijk - vooral het dansen maar ik denk nu dat het wel zal gaan lukken. Ik heb in elk geval grote bewondering voor de wijze, waarop wij als amateurs door professionele mensen zijn begeleid'. door Wijnand Zeilstra Aan het woord is Hans-Martijn Roos, eerstejaarsstudent Rechten. In de groots opgezette lustrumpro- duktie van Minerva speelt hij de rol van gokker Nathan Detroit. De gok kerswereld in 'Guys and Dolls' oe fent kennelijk aantrekkingskracht uit op aankomende juristen, want ook Jetta Post (die Miss Sarah Brown speelt) en Marc van Beuge (die de rol van rasgokker Sky Mas- terson vertolkt) studeren Rechten. Alleen Louise Koopman (Adelaide) is vierdejaarsstudente in de biofar- maceutische wetenschappen. Hoewel Louise Koopman al eer der met theater te maken heeft ge had, noemt ze dit haar eerste grote rol. Vooral de zang heeft heel wat lessen gevergd. Ook haar collega's beschikken al min of meer over eni ge podiumervaring en roemen eens gezind de profesioixele begeleiding. Die komt onder meer van choreo grafe Erna Beenakker en regisseuse Janne Jansen. Laatstgenoemde ge niet bekendheid, omdat zij voor de eindregie tekende van het massa spektakel 'O Fortuna' dat vorig jaar september ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de Leidse Uit markt in de Pieterskerk plaatshad. Heeft zij een voorliefde voor dit soort megaprojecten, want bij een musical als 'Guys and Dolls' komt ook heel wat kijken?! Tussen alle re- petitiedrukte door vertelt Janne Jansen dat zij het inderdaad boei end vindt om bijdragen vanuit ver schillende disciplines als toneel, muziek, zang en dans tot één over tuigend geheel te maken. Dat wil echter niet zeggen, dat het werken aan een kleine produktie met bij voorbeeld maar twee acteurs haar niet zou aanstaan. Minerva kent Janne Jansen van 'O Fortuna', want het Leidsch Stu denten Toneel (subvereniging van Minerva) heeft daaraan medewer king verleend. Traditiegetrouw wenst de roemruchte studentenver eniging bij gelegenheid van het lus trum een musical uit te brengen. Janne Jansen werd voor de regie ge vraagd, en zij stelde 'Guys and Dolls' ('Stukken en Stoten' - ook de liedjes worden in het Nederlands uitgevoerd) voor: het is een betrek kelijk weinig opgevoerde musical met een niet onbenullige inhoud en aantrekkelijk voor een groot pu bliek. 'Guys and Dolls' gaat over gokkersromantiek. Twee liefdespa ren staan centraal: de liefde van be roepsgokker Masterson voor Leger des Heils -soldate Sarah Brown en de eeuwigdurende verkering van gokker Detroit en nachtclubzange res Adelaide. Naast de vier hoofdpersonen moeten de vele andere spelers een wezertlijke bijdrage aan het feeste lijke showkarakter van de produk tie leveren. In totaal staan er 27 spe lers op het podium, muzikaal bege leid door een eigen orkest onder lei ding van dirigent Onno Kronenberg en van Bas Derhaag die de zang voor zijn rekening heeft genomen). Voor en achter de schermen zijn ruim vijftig mensen bij de produk tie betrokken. Dertig mensen heb ben onder leidng van Kees Lau aan het decor gewerkt, tien meisjes on der leiding van Atie Lau de kos tuums verzorgd. Al met al lopen de kosten voor deze produktie, afhan kelijk van de uiteindelijke kaartver koop, tegen de 60000.- Precies één week voor de eerste of ficiële voorstelling op 5 juli is de premièrekoorts al goed merkbaar. In het repetitielokaal, waar op de vloer de afmetingen van het podi um van de schouwburg staan aan gegeven, wordt vol spanning uitge probeerd, of alle scènewisselingen, verkleedpartije goed in het geheel passen. Na een jaar van voorberei dingen is het dan bijna zover: vanaf aanstaande woensdag wordt de mu sical 'Guys and Dolls' (tekst: Abe Burrows, muziek: Frank Loesser) zesmaal in de Leidse schouwburg ten tonele gevoerd. Voor de voor stellingen van 12 en 13 juli zijn nog kaarten verkrijgbaar. AMSTERDAM (ANP) - Voor de Hans Snoekprijs voor jeugdtheater heeft de jury drie instellingen geno mineerd: Jeugdtheater Hofplein in Rotterdam met zijn unieke Jeugd- theaterschool, Theatre de Galafro- nie uit Brussel met de voorstelling Le Piano Sauvage, en het Amster damse gezelschap Wederzijds met Zwanen zien er altijd zo nieuw uit. De Vereniging van Schouwburg en Concertgebouwdirecties in Ne derland heeft dit gisteren meege deeld. De prijs wordt op 28 augus tus in Rotterdam uitgereikt.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 35