De schuld en boete van Urk De Peking eend van Van der Valk Schoon werken9kost visveiling Harlingen al miljoenen guldens De dominee: Biddend zoeken we naar een oplossing9 ZATERDAG 1 JUU 1989 PAGINA 33 Inbeslagname van vis, boetes, arrestaties, verhoren; de strenge hand van de overheid geselt Urk. Jarenlang hebben de vissers onverstoorbaar doorgevist, de daartoe gehanteerde regels aan hun laars lappend. "De vrije zee, daaraan waren wij gewend". Nu justitie serieus werk maakt van de visfraude, dringt hier en daar het besef door dat "een beetje vis wegwerken om de vloot varende te houden" echt in strijd is met de wet. Klaas Kramer, de visserijvoorman van Urk: "Wij werken nu helemaal clean". Waarnemend afslagdirecteur Rien Bogerd volhardt: "Het zijn allemaal maar aantijgingen, er is nog niks bewezen". Dominee Jaap Brons: "Biddend zoeken we naar een oplossing. Niet alleen in een vroom woord, maar handelend in overeenstemming met wat God van je vraagt". De schuld en boete van Urk. door Maarten Pennewaard en Roel Snijder onmogelijk, zegt Bogerd. "We kunnen moeilijk aan een handelaar vragen waar zijn waar vandaan komt. Een groentevei ling vraagt toch ook niet aan een hande laar uit welke boom hij dat fruit heeft ge rukt?". Volgens De Bois zal een handelaar nooit aan een afslag vertellen, waar hij zijn vis vandaan heeft. Dan zou de afslag die vis immers wel rechtstreeks van de visser kunnen kopen. De boodschap is duidelijk: de AID moet maar in de boe ken van de tussenhandel gaan zoeken naar de herkomst van de vis. Spin De inmiddels bekeerde Kramer kijkt wat anders tegen die zaak aan. "Een hande laar kan makkelijk zeggen: ik ben de uche, uche scheepsnummers kwijten dan is controle onmogelijk". Alle betrokke nen noemen de naam van tussenhande laar Allerhande BV als spin in het web. Enkele namen? A. de Wit, administra teur bij visverwerker Eiland Urk, en Geert Nentjes. Beiden zijn kort van stof. "We hebben maar één commentaar: geen commentaar. Goedemiddag heren". Dat is jammer, want de AID is niet zui nig met zijn beschuldiging: vorig jaar heeft Allerhande voor f 24 miljoen onge registreerde vis verhandeld op de afsla gen in Urk en Harlingen. Ook Nentjes is daarom kort geleden stevig aan de tand gevoeld. "Allerhande komt er bij ons sinds 1 april niet meer in", zegt Kramer nu. "Ze leveren ons geen gram vis meer. Alleen de vis die rechtstreeks van de visser komt willen wij veilen". Het ethisch re veil kost de Harlinger afslag wel een paar lieve centen, beaamt Kramer. Een aantal vissers gaat nu naar afslagen waar de tus senhandelaar nog wel welkom is. De dominee: "De problemen komen vaak bij huisbezoek ter sprake. Ook in de kerkeraad en in het predikantenconvent met collega's. Biddend zoeken we naar een oplossing. Niet alleen in een vroom woord, maar handelend in overeenstem ming met wat God van je vraagt. Er zijn er die zeggen: een overheid die niet han delt naar Gods gebod is geen overheid die je dienen moet. Dan zeg ik: zo is het beslist niet. Want als je daaraan begint... Als men het gezag op het ene terrein niet er kent, dan loop je het risico dat het ook op andere terreinen uit de hand loopt". Hard gelag Tijd voor een statement. "Ik ben van me ning dat de tijd is aangebroken om alleen met de ons toegestane vangsthoeveelhe- den te werken", zegt Kramer plechtig. Met andere woorden: het moet nu maar eens uit zijn met het gesjoemel. "Dat zal een hard gelag zijn voor degenen die het niet redden. Maar het is onontkoombaar, want het overheidsbeleid wordt steeds strenger. Alle pogingen om er nog onder uit te komen zijn achterhoedegevechten die op den duur toch verloren worden". De tijd van milde sancties tegen mar chanderende vissers is voorbij. Een paar jaar geleden verlieten vissers nog la chend de rechtbank, trokken hun porte feuille om de boete contant af te rekenen en zeiden grijnzend: 'Bedankt, en we zien elkaar de volgende keer wel weer'. Toen bedroeg de boete niet meer dan 5 of 10 procent van de buit. Vorig jaar was dat al 50 procent en vissers die dit jaar in de fout gaan raken de hele besomming kwijt. Kramer: "Dan ben je voor Jan Jo ker in de weer". Urk klaagt toch al de laatste jaren extra hard te zijn aangepakt. Kramer geeft een voorbeeld. De AID heeft in 1987 5000 ton illegale schol bij Urker vissers aangetrof fen. "Wij zijn eenderde van de hele Ne derlandse kottervloot. Dan denk je: bui ten Urk moet dan 10.000 ton zijn ontdekt. Maar niks hoor, het was maar 800 ton". Waarmee Kramer maar gezegd wil heb ben dat de AID wel heel goed z'n best heeft gedaan op Urk. "Door die ongelijke controles werden we wel gedwongen om wat vis weg te werken". Wat in Urk hard aankwam was de ma nier waarop verdachten werden behan deld door de AID: dagenlange verhoren en nachten in politiecellen. Bogerd: "Justitie is meteen met een strafproces Het besluit van de visfafslag Insula in Harlingen om geen vis meer te veilen die door tussenhandelaren wordt aangeboden, betekent een omzetverlies van en kele miljoenen guldens. Het lopende tweede kwartaal geeft al een achterstand van f 2 miljoen te zien ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar, aldus direc teur Piet Louwerse. In 1988 boekte de afslag een totale omzet van circa f 50 mil joen. Sinds 1 april weigert'de afslag, die eigendom is van Urker vissers, vis van tus senhandelaren te veilen. Dat besluit werd genomen omdat deze constructie vol gens justitie illegaal is. De tussenhandel zou louter als dekmantel dienen om on gecontroleerd vis aan land te brengen. Justitie is bezig met een diepgaand on derzoek hiernaar, dat zowel de afslag in Harlingen als de gemeentelijke afslag van Urk betreft. De daling moet volgens Louwerse deels ook worden toege schreven aan de slechte visvangsten in dit kwartaal. Klaas Kramer, de visserijvoorman van Urk: "Wij werken nu helemaal clean". gestart. We zijn allemaal als verdachten gehoord; eerst de mensen op de afslag- vloer. toen de administratie en de direc tie en de wethouder. Ze zouden nu de he le gemeenteraad nog kunnen oppakken. Ik ben zeer gezagsgetrouw, maar ik vraag me toch in alle redelijkheid af of dit in verhouding staat tot wat er ge beurd zou kunnen zijn. Het gaat om een administratieve verschrijving, maar de mensen worden in het cachot gezet alsof het de grootste criminelen zijn. Terwijl moordenaars en verkrachters vrij rond lopen". Respect De dominee: "Ik probeer de mensen er van te weerhouden zich te verzetten tegen de overheid. Artikel 36 van de geloofsbe lijdenis zegt: Wij dienen de overheid met respect tegemoet te treden. Ook als dat de AID is. Dat heb ik ook wel eens gezegd in een preek. Toen stond er iemand op en verliet de kerk. Dat klopt niet. Daar treed ik ook tegen op. We hebben dat later uit gepraat. Het besef leeft dat men zich niet agressief mag gedragen. Dat wordt afge keurd, al heeft men soms moeite om zich in te houden". Het was daarom dat op Hemelvaarts dag de vlam bijna in de pan sloeg. Drie honderd opgewonden vissers pikten het niet langer en wilden wethouder Bakkér persoonlijk bevrijden uit het Zwolse po litiebureau. Op een in allerijl belegde bij eenkomst op het gemeentehuis wist bur gemeester Sijko Veninga olie op de gol ven te gooien. Een telegram ging uit naar de koningin, met het verzoek om te be middelen. Dezelfde avond nog was Bak ker op vrije voeten, een dag later gevolgd door De Bois. Bogerd bekent geen schuld, maar ziet het zwerk wel drijven. Ook hij meent dat de tijd rijp is om de capaciteitsverminde ring door te voeren. Dat zal grote gevol gen hebben voor Urk waar ruim 90 pro cent van de bevolking van de visserij leeft. "Zeker, het raakt onze gemeen schap diep. Daarom willen we er over meepraten". De Urker visserman wordt psychisch zwaar belast, zegt Kramer. Controles op zee, vanuit de lucht, aan boord en in de haven: zo kun je niet verder leven, vindt hij. "Het mare liberum, de vrije zee, daar aan waren wij gewend. Dat is het niet meer. De Noordzee is in continentale platten verdeeld, met visrechten voor el ke lidstaat van de EG. Het nadeel is dan dat de Italiaan, de Spanjool en de Griek meebeslissen over wat wij in de Noord zee mogen vangen. Het zijn tropenjaren, het is niet leujt meer". Soms kunnnen een paar dagen af zondering een mens tot inkeer bren gen. Twee dagen in een politiecel in Leeuwarden deden Kramer, voorzit ter van Visserij belangen Urk en de Producenten Organisatie Oost (PO- Oost), beseffen dat hij op de verkeer de weg was. "Al vijftien jaar, vanaf 1974, hebben we vis buiten de officiële kanalen gehouden. Wij zagen dat als wat vis wegwerken om de vloot varende te houden. Dat zagen wij niet als fraude". Justitie dacht er an ders over. Al sinds 1985 maakt de Alge mene Inspectie Dienst van het ministe rie van Tandbouw en visserij (AID) jacht op zwarte en grijze vis. In het begin wat aarzelend, met slechts hier en daar een controle. Maar in de loop der jaren wer den de touwtjes steeds strakker aange trokken. Grote vangstoverschrijdingen kwamen aan het licht, veilingdirecteu-_ ren belandden in de beklaagdenbank." Want quotering of niet, de visserman, hij viste voort. Gevoel List en bedrog vierden hoogtij. Ook op Urk, waar God en gebod van oudsher de handel en wandel bepalen. Kramer en zijn Urker vissers maakten geen pro bleem van een overschrijdinkje hier en een overtredinkje daar. Tot de PO-Oost- voorzitter zelf werd afgevoerd. Dat kwam hard aan. "Toen ik naar Leeuwarden werd ge bracht, zei een rechercheur tegen mij: Kramer, jij bent voor je gevoel misschien niet schuldig. Maar ik zal je onomstote lijk aantonen datje de wet overtreedt. En de rechter zal straks kijken naar de letter van de wet, en niet naar jouw gevoel. Jouw gevoel en geweten zijn niet maat gevend. En dat heeft 'ie ook gedaan. Ze spreken puur van fraude. Dat heeft mijn denkwijze en beslissingen wel bepaald". Kramer trok zijn conclusies, als voor zittervan de PO-Oost, de eigenaar van de Harlinger visafslag. Vlak na zijn vrijla ting riep hij het bestuur bij elkaar. "Dit kon zo niet langer. Justitie pakte alles op. Van veilingpersoneel tot wethouders. Ik heb tegen het bestuur gezegd: vanaf nu moeten we 'clean' werken. Sindsdien is de visafslag Insula in Harlingen honderd procent legaal bezig. En we moeten kij ken of we dat bij alle afslagen kunnen doen". Dominee Jaap Brons van de 2300 zie len omvattende christelijke gereformeer de kerk Maranatha: "Heel Urk is op de visserij aangewezen. Heel de bevolking is van de vis afhankelijk. Alternatieven zijn er praktisch niet. Urk voelt zich in z'n levensbestaan bedreigd. Dat levert de nodige zorgen op, waar je aandacht aan geeft. Bij de arrestaties waren ook leden van de kerkgemeente betrokken. Daar over heb ik gemeend in de kerkbode iets te moeten schrijven: verdacht worden van 'visfraude kan niet misdadig genoemd worden. Maar het is geen geringe zaak als mensen in je gemeente in aanraking komen met justitie. Je dient daar leiding aan te geven". Inventief De vissers zijn altijd inventief geweest in het bedenken van sluipwegen om de ille gale vis te slijten. Van het overladen van de vangst op volle zee of aanlanden bij maanlicht, tot het inrichten van geheime bergruimten aan boord. (Kramer luchtig: "Elk schip had ze".) De nieuwste metho de om de controleurs zand in de ogen te strooien was het gebruik van tussenhan delaren. Volgens de visafslagen was het bij inschakeling van tussenhandelaren niet nodig om de precieze herkomst van de vis te registreren. Hierop richt zich het huidige justitiële onderzoek. In tegenstelling tot Kramer volhardt de gemeente Urk, de eigenaar van de vis afslag op het voormalige eiland, in haar kat en muis-spellletje met de overheid. Directeur Wim de Bois wil niks weten van beschuldigingen als zou er vorig jaar op zijn afslag voor 20 miljoen gulden 'ille gale' vis zijn geveild. Twee dagen cel wa ren voor Klaas Kramer genoeg om als een blad aan de boom om te draaien, een verhoor van twee weken liet De Bois kennelijk onberoerd. En ook wethouder Dirk Bakker, die een week in voorlopige hechtenis doorbracht, heeft het Urker college niet op andere gedachten ge bracht. De dominee: "De dreiging van inbe slagname en strenge boetes voelt men sterk boven het hoofd hangen. Toch heeft men het vrij goed kunnen verwerken. Het is geen onderwerp van voortdurende be zinning, maar wel komt het elke zondag in het gebed voor. Dan wordt de hulp van God ingeroepen; dat het zodanig geleid mag worden dat het dagelijks werk met vreugde gedaan kan worden, in onaf hankelijkheid en in verantwoordelijk heid". Formeel Rien Bogerd. gemeentesecretaris en plaatsvervangend directeur van de Ur ker veiling, reageert strikt formeel. "Het zijn allemaal maar aantijgingen. De rech terlijke macht heeft tot op heden niet be wezen dat er sprake is van visfraude". En daarom gaat de afslag gewoon door met afnemen van de tussenhandelaar. Visafslagen zijn wettelijk verplicht de herkomst van de vis in de boeken op te nemen. Dat staat keurig omschreven in de regeling transacties inzake zeevis. De AID kan op deze manier controleren of een viskotter de toegestane vangsten heeft overschreden. De tussenhandelaar gooit nu roet in het eten.' Deze koopt de vis op van verschillende vissers en biedt die aan op de veiling. Zonder te vermel den van welk schip de vangst afkomstig is. Daar wringt de schoen. Bogerd: "In de regeling staat dat de afslag de 'aanbieder van vis' moet registreren. Maar dat be grip 'aanbieder' slaat volgens ons op de De dominee: Sommige leden zeggen de zee heeft bevissing nodig, zoals de ak ker beploegd moet worden. Anderen zeg gen: we moeten rekening houden met het verhaal van de visserijbiologen en de vis in Gods schepping een eerlijke kans ge ven. Niet alle technische middelen aan wenden om de zee leeg te scheppen". Zodra er een tussenhandelaar op het toneel verschijnt, wordt die registratie De vlag met de toekan waait alweer enige tijd bij Oriental Palace. Toch is het Chinese eet- en slaappaleis bij Breukelen in de ogen van de familie Van der Valk nog steeds een vreemde eend in de bijt. Een Peking eend onder de vlag van een vreemde vogel, als het ware. Op de kop af een jaar geleden kwam een eind aan de droom van Wong, de vorige eigenaar. Hij had zich fataal verkeken op zijn levenswerk. Geld leek geen rol te spelen. Het leek niet op te kunnen. In Taiwan liet hij bouwmaterialen op maat maken, zoals tegels en dakpannen. In de Hollandse polder bleken de maten niet te kloppen. De tegels moesten stuk voor stuk worden bijgeschaafd. De dakpan nen waren wel goed, maar de dakdek kers hadden moeite met die oosterse din gen. Met fikse vertraging kwam de getrou we kopie van een oud Chinees paleis tot stand. Architect L. Vuyk was er speciaal voor naar China gereisd. Zijn ontwerp baseerde hij op 2000 jaar oqde bouwteke ningen, volgens Chinese begrippen nog niet eens zo oud, maar voor Europese wel. Toen eigenaar Dave Wong zijn Daimler van twee ton op last van de cura tor moest afstaan en de laatste lunch-gas- ten ijlings moesten afrekenen omdat de tafels onder de borden werden wegge haald, was de droom een nachtmerrie ge worden. De kleine honderd Van der Valken die ruim veertig zaken runnen, hebben al vóór de bouw van Wongs droompaleis Oriental Palace bij Breukelen. klompen voelden ze aan dat het moest misgaan. "Eén en één blijft twee; het maakt niet uit hoeveel nulletjes er achter staan", zei Ad van der Valk op de dag dat de familie het voor 15 miljoen verworven paleis kwam bekijken. "Wij dromen niet van paleizen, wij rekenen. Als dat een pa leis oplevert, is het mooi meegenomen. Ook voor Jan Modaal, want die kan hier gewoon een kopje koffie komen drinken. Net als de Keizer van China trouwens, want wij doen niet aan rangen en stan- (toto GPD) Veel eerbied voor het paleis was er niet binnen het familieconcern. Meteen na de aankoop verklaarden Ad van der Valk en godfather Gerrit dat het dak en die enge draken eraf moesten. Die pasten niet in het Hollandse polderlandschap en zeker niet bij de Hollandse pot die Van der Valk serveert. "De Chinese tuin wordt een gezellige Van der Valk-parkeer plaats", riep Ad in het bijzijn van de nota ris kwajongensachtig uit. "Dat dak gaat er voorlopig niet af', zegt nu directeur der Valk. Mogelijk zal het dak wel wor den 'verbouwd' als blijkt dat er behoefte is aan meer kamers. "Maar eerst moeten we uit de kosten komen". Die zijn niet gering. Voor hetzelfde geld bouwt het familieconcern een dub bel zo groot motel in het Limburgse Stein. De entree van Oriental Palace is uiterst royaal, helemaal in de trant van het superluxueuze hotel dat Wong voor ogen heeft gestaan. Het betekent dat er betrekkelijk weinig ruimte overschiet voor het restaurant. Met 450 plaatsen is dat voor Van der Valk-begrippen aan de kleine kant. Bij het familieconcern is het gebruikelijk met de ruimte te woekeren; het hoort bij het principe van de kleine winstmarge en de grote omzet. Wongs droom was het omgekeerde: te gen superprijzen de elite trekken. De bruidssuite kostte onder diens korte be wind 1250 gulden. Nu kun je er voor 250 gulden terecht. Voor 'normale' kamers, waarvan er 140 zijn, moet 90 gulden wor den betaald. Tijdens het Wong-tijdperk varieerde de prijs tussen 320 en 290 gul den. Het lijkt thans weer storm te lopen. De parkeerplaats is altijd vol. "Wat heet storm lopen", zegt Pieter Timmers. "In het begin, ja, toen was het razend druk. De gewone man kreeg de kans te zien wat er achter die draken zat. Die storm is geluwd. Het nieuwe is eraf. We draaien niet slecht, al moet nog blijken of het winstgevend is. Naast het trouwe Van der Valk-publiek komen zakenmensen op de luxueuze omgeving af. Het is weer eens wat anders dan Hilton of Holiday Luchtfoto van Urk. Waar God en gebod van oudsher de handel en wandel bepalen, maakten de vissers geen problemen van een overschrijdinkje hier en een overtredinkje daar. (foto-s gpd>

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 33