'Ik wil mijn kinderen terug m m Mms?- Etnische Turken de dupe van machtsspel tussen Turkije en Bulgarije DOODSTRAF TRAGISCH OPGERUIMD ZATERDAG 1 JULI 1989 EXTRA PAGINA 31 Een oma wordt ter verkoeling onder een van de vrachtwagens gepropt die de vluchtelingen straks zal afzetten hij een van de Turkse tentenkampen. (foto's gp: nische Turken nu uit het district Cuma Kazasi of Sumna komen, hun ervaringen tijdens de uittocht zijn hetzelfde. Wat bij de grensovergang en de als doorgangshuizen bedoelde tentenkam pen in Ederne, Kirklareli, Luleburgaz en Cadir Kent opvalt, is dat er nauwelijks jonge mannen rondlopen. Bijna ieder ge zin mist wel een of meer zonen die tussen de 17 en 3Q jaar oud zijn. Die hebben vol gens de ouders geen uitreisvisum gekre gen omdat ze zich in de visie van het Bul gaarse regime nog dienstbaar aan de eco nomie of in het leger moeten maken. Maar ook intellectuelen en universitair geschoolde etnische Turken, zoals art sen, tandartsen, ingenieurs, technici en bedrijfseconomen, kom je tussen de vluchtelingen niet tegen. Hoe is dat dan te rijmen met de openlij ke verklaring van de Bulgaarse ondermi nister van buitenlandse zaken, Ivan Ga- nev, dat de grenzen sinds kort openstaan voor iedere Bulgaar? Waarom is er dan blijkbaar een uitzondering gemaakt voor jonge en goed opgeleide etnische Turken die tot een volgens de nieuwe staatsideo logie niet meer bestaande minderheid behoren? En waarom zegt iedere voor deze reportage aangesproken Turk dat hij niet vrijwillig het land heeft verlaten? 'Oprotvisum' In tegenstelling tot wat Sofia beweert, zeggen de meeste vluchtelingen dat zij werden gedwongen een paspoort met een 'oprotvisum' te accepteren. Eenmaal in het bezit van het reisdocument kregen ze slechts 24 uur de tijd te vertrekken. Anderen erkennen zelf een uitreisvisum te hebben aangevraagd, omdat ze zich ernstig bedreigd voelden sinds de met geweld onderdrukte demonstraties eind vorige maand, tegen een hernieuwde po ging van de Bulgaren om de assimilatie- politiek erdoor te drukken. Het is niet zo verwonderlijk dat de Bul gaarse regering anders zegt dan dat zij doet. De ernstige problemen tussen So fia en Ankara over de huidige exodus zijn niet van vandaag of gisteren. Al vele jaren botert het niet op dit punt. In het verleden zijn er afspraken gemaakt over de emigratie van de etnische Turken naar hun land van afkomst, maar telkens weer schond Bulgarije de overeenkom sten. Het paste dan weer niet in de poli tieke strategie of een bijgestelde doctri ne. Ondanks de kwalijke Bulgaarse stijl in het niet nakomen van bilaterale ver plichtingen zijn er sinds 1920 toch ruim een half miljoen naar Turkije gekomen. Het smeulende vuurtje onder de kwes tie laaide vorige maand echter op toen Todor Zhivkov de Turkse premier Tur- gut özal uitdaagde de grenzen voor alle 900.000 etnische Turken te openen. Getergd door de weigering van Sofia goede afspraken te maken over een dose ring van het aantal emigranten en een compensatieregeling overeen te komen voor de achtergelaten bezittingen, zoals huizen, vee en banktegoeden, pakte özal de handschoen toch op. De Bulgaarse re gering strafte de in de hoek gedreven Özal nog eens extra door in één keer 150.000 paspoorten af te geven en hetzelf de aantal op korte termijn in het vooruit zicht te stellen. Selectief Maar Sofia is daarbij selectief te werk ge gaan, zo blijkt in de Turkse vluchtelin genkampen. Jonge fabrieksarbeiders, landbouwkrachten en afgestudeerden in het hoger onderwijs moeten achterblij ven. Hun vertek zou de toch al zo wanke le economie van Bulgarije nog verder uithollen. Zo de exodus van tienduizen den boeren uit een land dat voor een deel afhankelijk is van gespecialiseerde land bouw dat toch al niet doet. Duidelijk is dat de als aartsrivalen met elkaar strijdende Turkse politieke partij en zich uitputten om over de ruggen van de vluchtelingen de kiezersgunst te win nen en geen woorden zullen vuil maken om Bulgarije bij de internationale ge meenschap te schande te maken. Erdal Inonu van de sociaal-democratische volkspartij (SHP) trekt die zondag met zijn propagandakaravaan eerst nog even door de stad Ederne, alvorens het nabij gelegen tentenkamp aan te doen. Man nen in donkerblauwe pakken van wie je de indruk krijgt dat ze na de afwas pas belangrijk worden, omringen dee moedig de oppositieleider met daartus sen potige lijfwachten die voortdurend door portofoons schreeuwen. Begeleid door politiewagens en motoragenten perst de met verkiezingsleuzen volge plakte touringcar van de SHP zich door het stadje. Maatkostuums wuiven als prinsen naar het publiek. De Turkse president Evren van de re gerende Moederlandpartij (ANAP) was hen daarin voorgegaan. Een week eerder had de ex-generaal het complete corps diplomatique naar Ederne meegezogen. Om zich te wreken op zijn Bulgaarse ambtgenoot Zhivkov die niet wil onder handelen zolang de Turken vasthouden aan een van tevoren vastgestelde agen da. Voordat de president arriveerde had den ijverige overheidsdienaren een aan tal extra Turkse vlaggen tussen de tenten opgehangen en hadden zij bij de ingang van het kamp van graszoden een tuintje gemaakt met een zielig boompje in het midden. Het groene vlekje op de zand plaat was tot vlak voor de aankomst van de president door een gevlucht jongetje nat gehouden. Propvol Hoe lang zal dat boompje - symbool van de ogenschijnlijke Turkse vastberaden heid om desnoods alle 900.000 etnische Turken tot het land toe te laten en te voe den, van onderdak te voorzien en aan een baan te helpen het uithouden? Wester se diplomaten en politieke waarnemers in Ankara zijn er van overtuigd dat beide landen wel tot een regeling moeten ko- De opvangkampen zitten propvol. Er zijn zelfs niet voldoende vrachtwa gens beschikbaar om bij het huidige tempo van 4000 vluchtelingen per dag de huisraad te vervoeren. Bij de grens van Kapikule wachten dagelijks 400 trucks op een door de overheid betaald vracht je. Maar de lange rij langs de snelweg slinkt zienderogen. De vraag is alleen: welk van de twee landen is bereid het eerst politiek ge zichtsverlies te lijden? In theorie zou So fia de exodus enigszins kunnen tempe ren door concessies te doen aan de cul tuur van de etnische Turken. Maar onder het huidige leiderschap lijkt dat onmo gelijk. Zhivkov zal moeten toegeven dat zijn assimilatiebeleid heeft gefaald en moeten bekennen dat op een bevolking van tien miljoen zielen ééntiende tot de door hem afgeschafte minderheid be hoort. En dat strookt niet met de Bul gaarse variant op glasnost en perestroj ka: het nationalisme. Aan de andere kant is het voor Sofia moeilijk een rem op de zelf in beweging gebrachte uittocht te zetten. Dat zou al leen maar kunnen door de geldigheid van de uitgegeven paspoorten weer in te trekken. Bloedige demonstraties zullen daarvan echter ongetwijfeld het gevolg zijn. Op hun beurt is er voor Turkije ook nauwelijks een weg terug. Het sluiten van de grenzen zou onder de Turken veel tumult losmaken. Bovendien hebben Turkse politici uit alle gelederen zich vastgelegd op een massale emigratie. Daaraan afbreuk doen zou hun toch al niet zo bijster hoog aangeslagen geloof waardigheid nog verder ondermijnen. Voordeel Niettemin mag Bulgarije hopen dat Tur kije uit economische noodzakelijkheid alsnog terugkomt op de opname van zo veel vluchtelingen tegelijk. Bij een Turks initiatief de grenzen te sluiten zal de internationale kritiek op Sofia zich verschuiven naar Ankara. Verder zal het de Bulgaarse regering in staat stellen de door de exodus veroorzaakte economi sche noodtoestand beter onder controle te krijgen. Maar Turkije is in de huidige impasse in een licht voordeel. De Bulgaren zijn voor wat betreft de doorgangsroutes naar het Midden-Oosten en de havens aan de Middellandse Zee afhankelijk van Turkije. Bovendien onderhoudt de Sov jetunie goede diplomatieke en economi sche betrekkingen met Ankara, en die kunnen Moskou wel eens nopen Bulga rije onder druk te zetten om met Turkije een redeljk emigratieverdrag af te slui- DINGEN VAN DE WEEK Voor de Bulgaren beslaat er geen Turkse minderheid. Die is simpelweg in 1984 afgeschaft. Dat er toch zo'n 900.000 etnische Turken in het land wonen, verklaart Sofia al even eenvoudig: het zijn Bulgaren die tijdens het 500-jarig Ottomaanse Rijk gedwongen zijn zich tot de islam te bekeren. En daarin vond het Bulgaarse regime een rechtvaardiging om in de afgelopen jaren het islamitisch onderwijs af te schaffen, het leren en spreken van de Turkse taal te verbieden, Turkstalige kranten op te heffen en moskeeën te sluiten. door Taco Slagter Net als al die andere honderden vluchtelingen bij de Turks-Bulgaar se grensovergang Kapikule brandt ook bij Machmed Muratov een ver haal op de tong. Al snel blijkt dat zijn verslag van vervolging, dwang arbeid en deportatie nog triester is dan al die andere treurige ervarin gen van etnische Turken die de afge lopen twee weken al dan niet onder fysieke dwang Bulgarije hebben moeten verlaten. Muratov, die in 1939 is geboren maar er uitziet of hij het einde van het Ottomaan se Rijk nog heeft meegemaakt, vertelt over de laatste vijf jaar die hij in gevan genschap heeft doorgebracht. Totdat de Bulgaarse politie hem een paspoort in de hand drukte met.de mededeling dat hij vanwege zijn rebellie tegen het regime binnen 24 uur naar Turkije zal worden gedeporteerd. Voordien was hij veroordeeld tot dwangarbeid in het onder Bulgaarse Turken beruchte strafkamp Balana. "Ik ben in dat kamp vreselijk geslagen", zegt hij timide. "Ik weet niet hoe vaak, maar als ik met een medegevangen® Turks sprak kreeg je van de bewakers een forse afranseling". Opgepakt Muratov geeft toe dat hij had gehandeld tegen de anti-Turkse maatregelen van de heersende clan in Sofia. "Het was verbo den zonder toestemming naar een nabu rig dorp te reizen. Toch ging ik. Er woon de familie van me. Je mocht met elkaar geen Turks spreken. Ik bleef dat doen, zoals ik weigerde mijn Turkse naam te veranderen in een Bulgaarse. Uiteinde lijk werd ik opgepakt en zonder een pro ces naar Balana gestuurd. Eén keer ben ik er ontsnapt. Maar ze vonden me snel op een schuiladres". Het verhaal van Muratov komt sterk overeen met wat je van iedere vluchte ling hoort. Of je ze nu in de doorgangs kampen spreekt, bij de grensovergan gen, of op de stations van Kapikule en Ederne (18 kilometer van de Turks-Bul gaarse grens), sterk geëmotioneerd ko men de verhalen los over de soms brute manier waarop het Bulgaarse regime al sinds 1952 probeert stelselmatig de Turkse minderheid te dwingen met hun eeuwenoude cultuur en het islamitische geloof te breken. Maar dat hielp niet. Traditioneel inge stelde Turkse mannen bleven zich verto nen in de bekende Turkse pofbroeken, zoals de vrouwen weigerden hun sluiers of hoofddoekjes af te doen. Als goede ge lovigen gingen ouders door met hun kin deren te laten besnijden en werden hu welijken volgens islamitisch gebruik in het geniep ingezegend, waarop in beslo ten kring een Turkse bruiloft volgde. En ook hun doden begroeven zij, tegen de verdrukking in, als moslims. Namenlijst Getart door de dreigende mislukking van haar assimilatiepolitiek besloot de Bulgaarse regering eind 1984, samen met de schriftelijke vernietiging van een minderheid, ook de namen van de etni- sche Turken te veranderen. Van dat mo ment af was het verboden een Turkse, met de islam verbonden naam te dragen. En dan te weten hoe belangrijk het voor een moslim is op de een of andere manier vernoemd te zijn naar Allah, de profeet Mohammed of diens familieleden. Ze konden daarbij kiezen uit een lijst met 1500 officieel erkende Bulgaarse namen. Maar al gauw bleek dat voor deze grote minderheid dit kleine aantal tekort schoot. De Academie voor Wetenschap in Sofia kreeg opdracht het bescheiden lijstje met 40.000 Slavische namen uit te breiden. De gegevens in het paspoort van Mura tov leveren het bewijs voor de waanidee ën van Todor Zhivkov, de door het stali nisme geknede Bulgaarse president. Machmed Muratov laat zien hoe hij op pagina 2 van het Rode Boekje is omge doopt tot Emilov Martinov Mladen. Zelfs de naam van zijn geboortedorpje El Mali is gewijzigd in de Slavische benaming Diadovsko. "Ik wist niet wat ik las", zegt Muratov terwijl hij probeert te glimla chen om iets dat niet alleen hem absurd in de oren klinkt. Maar zijn gelaatsuitdrukking veran dert snel als hij er aan toevoegt dat zijn twee zorten, twee dochters en vijf klein kinderen in Bulgarije zijil achtergeble ven. "Mijn vrouw heeft me verteld dat hun een paspoort is geweigerd. Ik ben na mijn vrijlating niet meer in mijn dorp ge weest. Mijn vrouw heeft nog kunnen re gelen dat we wat spulletjes konden mee nemen. We hebben veel moeten achterla ten. Maar dat kan me niet schelen. Ik wil mijn kinderen terug". Week onderweg Meer dan 12 uur per dag strompelt een onafgebroken stroom vluchtelingen op deze manier het land binnen. Tot nu toe zo'n 70.000 in totaal. De meesten zeggen een week onderweg te zijn. Zij slapen in de open lucht, opgejaagd als ze zijn door Bulgaarse politiemannen. Soms moes ten ze onderweg hoge boetes betalen, ge woon als pesterij. En als de bekeuring niet kon worden voldaan de som be droeg soms een jaarsalaris dan moest de hele familie een dag op een tabaks veld dwangarbeid verrichten. Of deze et De conservatieve inslag, waardoor het Amerikaanse Hooggerechtshof sinds de periode-Reagan wordt gekenmerkt, heeft de afgelopen week weer eens een uit spraak opgeleverd die je toch nauwelijks voor mogelijk houdt in een land dat zich zo graag opwerpt als hoeder van de wes telijke beschaving. Een meerderheid van de hooggeleerde rechters vindt dat jonge ren van 16 en 17 jaar en geestelijk gehan dicapten ter dood mogen worden veroor deeld. De Verenigde Staten verkeren met deze gelegaliseerde vorm van straftoemeting aan minderjarigen en gehandicapten nu in het dubieuze gezelschap van Iran en Iraq, landen waar zoals bekend een men senleven niet hoog op de prioriteitenlijst staat. Zelfs in landen als Zuidafrika, Sy rië, Paraguay en Libië, waar ze het niet zo nauw nemen met de mensenrechten, geldt een verbod op de doodstraf beneden de 18 jaar. Amnesty International heeft inmiddels krachtig geprotesteerd bij president Bush, maar of dat iets uithaalt valt te be zien. Bush had het de afgelopen dagen juist erg druk met het uiten van zijn ver ontwaardiging over een andere uit spraak van het Hooggerechtshof inzake het verbranden van de Amerikaanse vlag. In hun onnavolgbare wijsheid oor deelden de rechters namelijk dat een der gelijke verbranding een gerechtvaardig de vorm van meningsuiting is. Dat nu is bij veel Amerikanen, vaak opgevoed in een sfeer van patriottisme en chauvinis me, volkomen verkeerd gevallen. De uitspraak over de doodstraf is er door naar de achtergrond gedrongen, al mag het een lichtpuntje worden genoemd dat volgens opiniepeilingen een meerder heid van de Amerikaanse bevolking te gen deze uitspraak van het Hoogge rechtshof is gekant. Het hof heeft overi gens al laten weten de publieke opinie in de doodstrafkwestie 'niet ter zake doen de' te vinden. Wel heeft zij bepaald dat jury's en lagere rechters, alvorens tot de doodstraf te besluiten, de geestelijke ge steldheid van een verdachte in overwe ging dienen te nemen. De prangende vraag dringt zich op wie eigenlijk de geestelijke conditie van de le den van het Amerikaanse Hooggerechts hof in de peiling houdt. BERT PAAUW Het meest verbazende aan die affaire Evenhuis is natuurlijk dat het zo ver kan komen met de staatssecretaris voor Con- sümentenzaken. Hoe is het mogelijk dat een, politiek gesproken, kleine midden stander als hij zo dom en diep in de schul den komt te zitten? Aan plotselinge wendingen van zijn inkomen kan het niet hebben gelegen. Dertien jaar lidmaatschap van de Twee de kamer staat voor dertien keer een ton bruto per jaar, plus een niet misselijke onkostenvergoeding van zo'n 2000 gul den per maand. Misschien waande hij zich plotseling rijk, toen hem driejaar geleden de erfenis van Piet van Zeil in de schoot viel, het midden- en kleinbedrijf op Economische Zaken. Niet te ingewikkeld, toch goed voor een salaris van 160.000 gulden. Plus onkostenvergoeding natuurlijk. En auto met chauffeur. Kon Albert Jan die weelde niet dragen? Als staatssecretaris is hij natuurlijk hopeloos door de mand gevallen. Even huis had als taak te passen op de centen van de minima en andere consumenten (bijvoorbeeld door ze te beschermen tegen leningen die ze niet kunnen aflossen). Evenhuis in zijn rol van staatssecre taris Consumentenzaken, toen alles nog OK leek. (foto anp> Dat kun je moeilijk overlaten aan ie mand die zo in de problemen komt dat hij ruim twee ton leent bij een bedrijf in de plaats (Meppel) waar zijn echtgenote wethouder is, nadat hij dat bedrijf eerst aan een forse subsidie heeft geholpen. Ook als toneelspeler is hij mislukt. Dat armoedige praatje over zijn in geldnood verkerende zwager die hij te hulp zou zijn geschoten (je zal trouwens als zwa ger zo'n zwager hebben).... Zou Evenhuis niet weten datje broers nodig hebt om po litiek te overleven? Lubbers broers zijn al jaren succesvol in dat opzicht. En wat te denken van Luns? Die ontsnapte, an ders dan de broerloze Aantjes, aan het zwaard van Lou de Jong omdat zijn broer lid was geweest van de NSB. Nee, z'n zwager. Tragisch is het, de hele affaire-Evenhuis. Tenslotte was het staatssecretariaat bedoeld als beloning voor 13 jaar trouwe WD-dienst in de Tweede Kamer, waarin hij ook al niet meer mag terugkeren. Laat staan dat hij nog burgemeester wordt in een plaats als, pakweg, Heerlen. Wat een oneindige treurigheid. WIM FORTUYN Met bloed aan hun handen menen de Chi nese leiders de orde in hun land te hebben hersteld. In hun denken, dat is blijven ste ken in een tijd waarin vrijwel alles ver borgen bleef achter de Chinese Muur, wordt alles wat niet vóór hen is neerge- maaid. Seniliteit bepaalt dwingend de geest van het beleid als reactie op het massaal uitgedragen verlangen naar vernieuwing. Met steun van hardhandi ge, nauwelijks met intelligentie behepte legerkapiteins, getuigen de op leeftijd zijnde machtshebbers ervan dat ouder dom niet per se hoeft samen te hangen met wijsheid en levenservaring. Waar de heren in meerderheid al lang een leunstoel in een of ander bejaarden oord hadden moeten bezetten, daar voe len ze zich op hun gemak op het pluche van de regeringszetels die met een infame machtswellust worden bewaakt. In het besef dat de tv-camera niet langer als pottenkijker kan worden tegengehouden, wordt die met een door de knoet bezegeld verbod het zwijgen opgelegd. Of in tv- journaals misbruikt, om door middel van een criminele versie van 'Opsporing Verzocht' studentenleiders en andere de monstranten op te sporen en ze na een schijnproces terecht te stellen. Als de EG een verklaring uitgeeft dat dergelijke executies in hevige mate worden be treurd, betreuren de Chinese regerings leiders op hun beurt die verklaring. Er wordt in Peking niet op een gotspe meer of minder gekeken, dezer dagen. Het ontbreekt er nog maar aan dat de herinnering aan de vreedzame studen tendemonstraties symbolisch is gewist met een naamsverandering; zoiets als Plein van de Helse Oorlog in plaats van Plein van de Hemelse Vrede. Maar bij na der inzien valt dat ook niet te verwachten van oncreatieve lieden die het bestaan een volk van 1,1 miljard zielen mee te de len dat er niet op politieke en intellectuele vrijheid hoeft te worden gerekend. Dat laatste is logisch, in geen dictatuur wordt het op prijs gesteld dat de intelligentsia meedenkt met beleidsmakers. Daarin passen uitsluitend monddode volgers, die zo veel mogelijk achterlijk moeten wor den gehouden, geïndoctrineerd en angst ingeboezemd. De armen van de Chinese oudjes die het voor het zeggen hebben mogen dan beven, hun macht reikt ver. Kennelijk ook tot in Nederland. Ten minste vier studenten hebben hun toevlucht gezocht tot een on derduikadres, omdat ze zich achtervolgd voelen door personeel van de Chinese am bassade. De studenten zijn bang dat het doek voor hen is gevallen, omdat ze met een spandoek voor de Chinese ambassa de hebbergestaan. De ambassadeur schijnt nu op verlof te zijn, teruggeroepen door Peking. Of door Beijing, zo u wilt. Zoals alle andere afgezanten in het bui tenland vakantie wordt gegund, die niet zijn overgelopen. Het commentaar van ondergetekende op het tussentijdse ver trek naar zijn land: opgeruimd staat netjes. GERARD VAN PUTTEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 31