De auto als valse milieuvriend Mannen moeten inschikken en dat vergt heel wat 9 Nieuwe Afrikaner lijkt onstuitbaar Gerda Verburg eerste vrouw in bestuur CNV Beunhazerij van belangenorganisaties Bovag en RAI PAGINA 2 ZATERDAG 1 JULI 1989 ,s>' UTRECHT Motivatie voor haar vakbondswerk vindt ze onder meer bij Gideon, de figuur uit het oude testament die met een groep van vierhonderd mannen het enorme vijan delijke leger van de Midianieten versloeg. "Gideon heeft la ten zien hoe hij met zijn kleine bende ongelooflijke dingen kon doen". Strijdbaarheid past in de christelijke cultuur, vindt Gerda Verburg. En strijdbaar is zij. door Nel van Bemmel CNV, een echte mannenbond. "Daar kwam ik in zo'n situatie waar ik bekeken werd met een blik van: wat zal dat grietje te vertellen heb ben. Dat is wel eens lastig, maar het zorgt er ook voor dat er extra goed naar je geluisterd wordt. En als je dan zorgt dat je wat zinnigs te zeg gen hebt, word je wel serieus geno men. Later worden ze dan juist trots op je". Kritisch Driejaar geleden werd ze voorzitter van de jongerenorganisatie van het CNV, de WJ-CNV. Die functie zal ze vervullen tot ze met ingang van het nieuwe jaar bestuurslid van de vak centrale wordt. In de drie jaar van Verburgs voorzitterschap is de jon gerenorganisatie herhaaldelijk naar buiten getreden met opvallend kri- Gerda Verburg, 31 jaar, werd deze week gekozen als eerste vrouw in het bestuur van de vakcentrale CNV. Opereren in een mannenwe reld is haar niet vreemd. Als vierde in een gezin van zeven jongens en drie meisjes deed ze weerbaarheid op. "We hadden thuis een grote ron de tafel in de keuken waar we met zijn allen aan aten. Daar discussi eerden we over allerlei onderwer pen; maar er werd ook onderhan deld over de verdeling van het werk. We voerden allemaal een be langenstrijd om zo gunstig mogelij ke klussen binnen te halen". Werk was er genoeg. Het gezin Verburg had een boerderij met kaasmakerij in Zwammerdam, bij Alphen aan den Rijn. Behalve de ei gen kinderen waren er altijd andere kinderen over de vloer, zoals Ger- da's gehandicapte pleegzusjes. Van af 's morgens zeven uur werd de he le familie ingeschakeld. 'Eerlijk delen' is een van de be langrijke zaken die ze van huis uit meekreeg. Ze leerde organiseren, en kreeg veel ruimte om nieuwe dingen te ondernemen. Als twaalf jarige genoot ze voldoende vertrou wen van haar vader om met paard en wagen een klas met vijfentwintig oudere scholieren te mogen rondrij den. Vader en moeder Verburg waren lid van de Anti Revolutionaire Par tij, later als gereformeerde 'bloed groep' opgegaan in het CDA. Een uitgesproken politiek klimaat heer ste er thuis niet. Wel was iedereen actief in de kerk of het verenigings leven. Verburg: "Een belangrijke opvatting waarmee wij werden groot gebracht was: wij hebben het goed, dat hebben we niet aan ons zelf te danken, dus als we kunnen moeten we onze mogelijkheden voor anderen beschikbaar stellen". Onrecht Als rode draad door haar leven noemt ze dat ze niet tegen onrecht kan. Op de havo ondernam ze al ac tie tegen leraren die in haar ogen hun macht misbruikten. Na de havo volgde ze op de sociale academie de opleiding personeelswerk en ar beidsverhoudingen, omdat zij vond dat werk zeer bepalend is voor de rest van iemands leven. Ze wilde werken uit het idee dat werknemers niet volstrekt afhankelijk van werk gevers moeten zijn. Haar vakbondscarrière begon in 1982. Toen werd ze jongerenwerk ster bij de Hout- en Bouwbond ben gevoerd", zegt Gerda Verburg. tisch commentaar op het 'weinig verheffend sociaal beleid', zoals Verburg dat noemt, van de CDA- ministers op het terrein van jonge ren en jeugdwerkloosheid. Lid zijn van het CDA mag voor CNV-bestuurders gebruikelijk zijn, Verburg is het niet: "Ik schaam me voor het beleid dat de CDA-minis- ters in de afgelopen kabinetsperio de hebben gevoerd", zegt ze. Ze is lid van geen enkele politieke partij. "Ik ben nog geen echte PvdA'er, maar ik vind wel dat de PvdA na de verkiezingen moet gaan regeren". Welke portefeuille ze krijgt als be stuurslid van de vakcentrale, is nog niet afgesproken. Wel is duidelijk dat er een nieuwe vice-voorzitter moet komen, en daarvoor heeft ze belangstelling. Onderwerpen waar ze zich voor wil inzetten zijn een eerlijke verdeling van de werkgele genheid, het herstel van de koppe ling tussen lonen en uitkeringen en de bescherming van de uitkeringen bij een eventuele gelijkschakeling in EG-verband. Afspiegeling Bovendien wil ze in het CNV-be- stuur een ambassadeursfunctie /ervullen. "Ik vind dat we op de arbeidsmarkt zo veel mogelijk naar een gelijke verdeling van het werk tussen mannen en vrouwen moeten. Het CNV-bestuur moet dat proces stimuleren, probe ren meer vrouwelijke leden te krij gen en streven naar een afspiege ling van de maatschappelijke ver houdingen in besturen en commis sies. Sinds een jaar of drie, het die kant op en komen er wen in de vakbeweging met de no dige ervaring voor sleutelposities. Als vrouwen zich daarvoor kandi daat gaan stellen, betekent dat wel dat mannen moeten inschikken. En daarvoor is de komende tijd nog heel wat strijd nodig". \A00l Vrouwenprotest tegen minister De Koning, die weigerde sociale uitkerin gen voor vrouwen gelijk te trekken met die voor mannen, "Ik schaam me het beleid dat de CD A-ministers in de afgelopen kabinetsperiode heb- (foto ANP) JOHANNESBURG - Het T-shirt omspant een kolossale bierbuik, zodat de tekst even opvallend is als neonreclame op een winkel pui: Boeremagü. De eigenaar grijnst en knipoogt; nader com mentaar is overbodig. Hier, op de Market in Johanne sburg, verzamelpunt van het al ternatieve volkje, botsten we te gen een onversneden vertegen woordiger van de Nieuwe Afrika ners, Zuidafrika's nieuwste en drukbesproken fenomeen. door Peter van Nuijsenburg Boeken worden over hem volge schreven, serieuze tijdschriften wijden filosofische verhandelin gen aan zijn betekenis voor het Afrikaner nationalisme en politi ci breken zich het hoofd over hoe ze hem voor hun karretje kunnen spannen. Elke publikatie werpt een nieuw licht op het Verschijn sel, zodat de verwarring groot is. Bestaat hij echt, de Alternatieve Afrikaner, of is hij net als de Yup pie een door handige pr-jongens tot leven gewekt fantoom? Psychologen, sociologen, als mede psychosociologen betogen om strijd dat zich binnen het Afri- kanerdom een 'culturele revolu tie' voltrekt. Heilige huisjes wor den bestormd, oude zekerheden op de mestvaalt gestort en menig cartoonist heeft het symbool bij uitstek van het Boerevolk, de os- sewagen, al voorzien van grafitti en een turbo-motor. Boerepunk Van de gedaanten die de Nieuwe Afrikaner tot nu toe heeft aange nomen is de Boerepunk de aar digste. De afgelopen weken toer de het puikje van de Boerepunk- groepen door het land en be nauwde gezagdragers trokken al gauw de vergelijking met de oud testamentische sprinkhanen plaag. De groepjes die onder het motto 'Vogelvrij' tot groot en thousiasme van de Afrikaner- jeugd op het podium klommen, werden uit de bolwerken van het Afrikaner conservatisme ge weerd. Het repertoire van Johannes Kerkorrel en de Gereformeerde Bluesband of Bernoldus Nie mand en het Swar Gevaar Orkes kan zelfs door de grootste blauw kous niet aanstootgevend ge noemd worden. Zelfspot en milde satire voeren de boventoon, maar de staatsomroep, die voortsjokt aan de leiband van de regerende Nationale Partij, weigert perti nent nummers van Kerkorrels lp 'Eet kreef te draaien. De opstand tegen de gevestigde orde is evenmin als bij ons in de jaren zestig het monopolie van de jeugd. Vrijwel alle generaties, van tieners tot vijftigplussers, zijn in rep en roer. De ouderling heeft de bevrijdingstheologie ontdekt, de huisvrouw emancipeert tegen de klippen op en de zakenman leest het huisorgaan van de Nieuwe Afrikaner, het Vrije Weekblad. Bargoens Een Amerikaanse psycholoog die fortuinen verdient door de Afri kaner ziel te peilen en daarover in een pseudo-wetenschappelijk bargoens te berichten, weet dat we getuige zijn van de Derde Trek van de Afrikaners. De Eerste Trek vond plaats in de eerste helft van de vorige eeuw, toen de Voortrek kers de Kaapprovincie verlieten uit onvrede over het Engelse be stuur. Het is de belangrijkste ge beurtenis in de Afrikaner mytho logie. De Tweede Trek vond plaats in het begin van de jaren dertig, toen de Boeren de armoede van het platteland ontvluchtten en naar de stad trokken. Dat is het begin van de politieke en economische emancipatie van de Afrikaner die bekroond werd door de zege van de Nationale Partij in de verkie zingen van 1948. De Derde Trek, is in tegenstel ling tot beide voorafgaande, in de eerste plaats een 'mentaal pro ces'. De Afrikaners bevrijden zich uit hun 'laager', waarin ze zich hadden verschanst tegen de bui tenwereld. Ze zullen zich op den duur niet wezenlijk onderschei den van Engelstaligen en zwar ten, de oude aartsvijanden, met wie ze dezelfde waarden en aspi raties zullen delen. Lusaka Dat klinkt haast te mooi om ooit waar te kunnen zijn. In elk geval zijn vooral de Afrikaner intellec tuelen aan een gewetensonder zoek begonnen die hen niet zel den tot een Vierde Trek beweegt, die naar Lusaka in Zambia, waar het hoofdkwartier van de zwarte bevrijdingsbeweging ANC zetelt. De reizen naar Lusaka worden goedmoedig 'safari's' genoemd, maar kunnen, beschreef een deel nemer zijn ervaring, nog het best vergeleken worden met de tocht van Paulus naar Damascus. De Lusaka-gangers gaan op pad om het Licht te zien en als het even kan van hun schuldgevoelens verlost te worden. Dat levert lorris genante vertoningen op van zelfverloochening. Maar feit is dat de Nieuwe Afri kaners de laatste jaren de gelede ren van anti-apartheidsbeweging danig versterkt hebben. Zelfs stu denten van de universiteit vati Stellenbosch, van oudsher de kraamkamer van het Afrikaner nationalisme, hebben onlangs het vliegtuig naar Lusaka genomen. Het beste bewijs dat de Nieuwe Afrikaner serieus wordt geno men, is dat hij politiek als een fac tor van belang wojdt beschouwd. Hij is afkomstig uit een milieu, waar de portretten van Afrikaner helden als Kruger, Malan en Ver woerd met goud omlijst werden. Maar de tijd is voorbij dat zijn trouw aan de Nationale Partij even vanzelfsprekend was als zijn zondagse bezoek aan de Neder- duits-Gereformeerde kerk. Wieg De liberalen hebben hun Engelse krijtstreepkostuum in de kast ge hangen en proberen uit alle macht Nieuwe Afrikaners aan te trekken. Nieuwe Afrikaners ston den aan de wieg van de nieuwe Democratische Partij, of zijn er als adviseurs bij betrokken. De Nationalisten haalden hun neus op over het baltsgedrag van de Democraten. De enigen die kie zers uit hun kamp konden weg lokken waren de Konservatieven. De meer 'verligte' Afrikaners zou den op de Nationalisten blijven stemmen. Want dat stond buiten kijf: de Democraten waren geen partij voor de Nationalisten. Tot bij een tussentijdse verkiezing in Lin den, een wijk in Johannesburg en sinds mensenheugenis een Natio nalistisch domein, de Democra ten royaal aan het langste eind trokken. De Nationalisten moe ten nu voor het eerst ook reke ning houden met een afkalving naar links. De Nieuwe Afrikaner zal de Na tionale Partij bij deze verkiezin gen nog niet uit het zadel lichten. Maar Boeremag heeft als begrip nu al een nieuwe lading gekregen. In grote advertenties roepen Bovag en RAI de automobilist op de brochure 'Over de auto en het milieu' aan te vragen. In het pamflet zou de waarheid staan over de bijdrage van de personenwagen aan de milieuvervuiling. Volgens de belangenorganisaties valt dat hard mee en wordt de auto bovendien steeds 'milieuvriendelijker'. Maar milieudeskundigen zetten een vraagteken bij de in de brochure gepresenteerde feiten. door Wim Breedveld AMSTERDAM - De Bovag liegt niet, maar verzuimt wel de mensen de waarheid voor te houden. Als milieu-informant gedraagt deze be langenorganisatie van de autobran che zich als een beunhaas. Dat kan geconcludeerd worden uit reacties van het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu (RIVM) en de Stichting Natuur en Milieu op de Bovag brochure 'Over de auto en het milieu'. Volgens Hans Eerens van de afde ling luchtkwaliteit van het RIVM in De Bilt staan er in deze brochure "geen echte fouten". Maar de auto mobilist wordt wel gemanipuleerd door de manier, waarop verschillen de feiten door de Bovag gebracht worden. Het belangrijkste feit dat de Bo vag naar voren brengt is dat het wegverkeer voor negen procent bij draagt aan de Nederlandse uitstoot, die zure regen veroorzaakt. De tota le uitstoot zou voor 60 procent uit het buitenland komen; de Neder landse uitstoot draagt voor 40 pro cent bij, waarvan de veeteelt (am moniak) de helft veroorzaakt. Dat is maar een deel van de waar heid over de uitstoot door het weg verkeer. Er bestaat namelijk ook zo iets als een import en export van schadelijke stoffen. De cijfers leren, dat het Nederlandse wegverkeer 100 kiloton stikstofoxiden uitstoot, die ook in eigen land zure regen ver oorzaakt. Öaamaast komt 175 kilo- ton stikstofoxiden uit het buiten land, waarvan ook een aanzienlijk aandeel van het buitenlandse weg verkeer. Het wegverkeer in Neder land zorgt bovendien nog eens voor een uitstoot van 450 kiloton, die niet in eigen land, maar in het buiten land (België, Frankrijk en Duits land) terecht komt. Een ander gegeven is, dat de 60 procent import-vervuiling een getal is, dat als gemiddelde geldt voor het hele land. In gebieden met een gro tere autodichtheid (Zuid-Holland) ligt het aandeel van het Nederland se wegverkeer aanzienlijk hoger. Gemiddeld zorgt het wegverkeer (nationaal en internationaal) vol gens het RIVM sinds 1980 voor 19- 21 procent van de luchtvervuiling. Broeikas Het aandeel van het verkeer in de smog-vorming door onder andere de uitstoot van koolwaterstoffen is 44 procent waar het de trage kool waterstoffen betreft (die pas na een paar dagen bijdragen aan de smog- vorming). Waar het de snelle kool waterstoffen betreft (zij vormen binnen twee uur smog), is de auto voor 80 procent de schuldige, aldus het RIVM. De bijdrage van de auto aan het broeikas-effect is 18 procent door de uitstoot van co2 (koolstof dioxide). In de brochure van de Bovag wordt een aanval gedaan op niet ge noemde organisaties of bronnen, die de auto als milieu-vervuiler nummer één afschilderen. Wie dat dan wel zouden zijn wordt niet ge meld. 'Gelukkig is dat maar een ver haaltje', schrijft de Bovag over de anonieme vijand. ,Wie de waarheid wil weten over auto's en het milieu kan zich maar beter tot de feiten be perken'. Die feiten blijken bij de Bovag te bestaan uit een aantal verwachtin gen. Zoals de hoop dat bij een toe nemend aantal auto's en een toene mend aantal gereden kilometers, er toch minder milieu-schade veroor zaakt zal worden. Dit door toepas sing van de drieweg-katalysator. De waarheid is dat terugdringen van de uitstoot met 75 procent, alleen mo gelijk is voor personenauto's met de katalysator. Buiten beschouwing blijven dan de dieselwagens (vrachtauto's, bussen en personen wagens op diesel), die door hun an dere verbrandingsproces niet met een katalysator kunnen worden uit gerust. Hoofdschuldige Volgens Jan Franssen van de Stich ting Natuur en Milieu is het aandeel van de dieselmotor aanzienlijk. Per sonenwagens zorgden voor een uit stoot van stikstofoxide, blijkens on derzoekcijfers uit 1987, van 174 kilo ton. Daarvan was 17 kiloton afkom stig van diesel personenwagens. De vrachtwagens en bussen stootten samen 111 kiloton stikstofoxide uit. Dat zijn cijfers, die nauwelijks te be ïnvloeden zijn. Jan Franssen: "De auto is wel de gelijk hoofdschuldige aan de smog- vorming en heeft een belangrijk aandeel in de verzuring. En als de auto wat de verzuring betreft niet de De Bovag-brochure: halve waarheid. hoofdschuldige genoemd kan wor den, dan is dat omdat het verkeer een nek-aan-nek race rijdt met de landbouw. In de landbouw zijn de mogelijkheden tot verlaging van de uitstoot in de toekomst echter veel groter". Als gepleit wordt voor het behoud van de auto voor de econo mische functie, wordt er niet bij ver teld dat nog steeds een-derde van de autokilometers worden verreden voor de lol of het gemak, de recrea tieve kilometers. Twee-derde is woon-werkverkeer, het winkelen en het ware economische verkeer. Ook Jan Franssen geeft aan, dat de 40/60 verhouding voor eigen uit stoot en buitenlandse uitstoot een gemiddelde is. Dit kan regionaal en naar de tijd sterk veranderen. Zeker in de zomerperiode is de auto hoofdschuldige aan de smog-vor ming. En in een autodicht gebied meer dan elders. Bovag-directeur mr P. Nouwen, reageert telefonisch uit zijn auto. Hij is op weg van Waalre naar Leeuwarden: "Eigenlijk levert slechts één zin in de brochure een gevaar op voor de lezer. Dat is waar staat, dat de toename van het aantal auto's en het autogebruik geen be dreiging voor het milieu hoeven te vormen. Dat is te ongenuanceerd en te kort". Volgens Nouwen werken Bovag, de RAI en de ANWB in de stichting Weg juist heel constructief mee aan de vermindering van de milieuver vuiling. Onder andere door een be leid dat is gericht op vermindering van de groei van het autogebruik. Er zullen, volgens Nouwen, maar weinig buitenlandse zusterorgani saties zijn die een dergelijke positie ve houding jegens het milieu aanne- Beschuldigingen "U moet de reactie van de Bovag, zoals die in deze brochure naar vo ren komt, vooral zien als een reactie op de vaak ongenuanceerde be schuldigingen aan het adres van de personenauto en de automobilist. Het is ook een reactie tegen het stre ven om een groot deel van de milieukosten eenzijdig op de auto mobilist af te wentelen. De Bovag is bereid mee te werken aan de ver mindering van de groei van de per sonenauto van 72 tot 48 procent, zoals in het Milieubeleidsplan staat". Volgens Nouwen is de tekst en de toonzetting niet altijd even geluk kig. Ter verdediging van de Bovag tekent hij aan, dat ook deze organi satie mee wil werken aan beïnvloe ding van de automobilist om de au to verstandiger te gebruiken en meer de fiets en de bus te pakken. Woordvoerder Glasius van de RAI, met wie de Bovag de brochure heeft uitgebracht, zegt dat er bij zijn organisatie maar weinig kritiek op het pamflet is gekomen: "Eén brief voor en één brief tegen. Alle gehan teerde cijfers zijn afkomstig uit het Milieu Beleids Plan. We hebben het probleem geschetst en oplossingen aangegeven, de schonere auto. Dat er niet al te veel over smog-vorming in staat, komt omdat dit probleem pas zeer kort actueel werd". Dat de toometting milieuorgani saties in het verkeerde keelgat is ge schoten, kan Glasius zich wel voor stellen: "Dat gebeurt ons ook wel. Als een commissaris van de konin gin ineens op de fiets naar de minis ter gaat om over de smog te praten, dan is dat ook toonzetting. Zeker als vervolgens niets tegen de auto, maar wel tegen bedrijven wat wordt ondernomen. Als dan ook een kabi net valt over reiskostenforfait wat een marginale oplossing kan bieden dan is dat ook toonzetting. Voor ons is er geen aanleiding iets aan de brochure te veranderen. Or ganisaties die vinden dat de auto moet verdwijnen, denken wij niet te kunnen overtuigen van onze posi tieve bedoelingen".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2