'Intens frustrerend is de 9 Aanraken en zo, meer is het echt niet 9 ZATERDAG 1 JULI 1989 EXTRA PAGINA 29 De Raden voor de Kinderbescherming hebben vorig jaar bij ongeveer 500 kinderen incest of seksueel misbruik vermoed. Dat leidde tot het uithuisplaatsen van 200 kinderen, aldus deze week minister Brinkman (wvc) en staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Leerling (RPF). Tegen de beslissing van de kinderbescherming is geen beroep mogelijk. De rechtsbescherming van ouders moet worden verbeterdvinden de bewindslieden nu. Dat is wel nodig, want in een aantal gevallen blijkt achteraf dat de ingrijpende maatregel van uithuisplaatsing ten onrechte is genomen. Ouders staan, als instellingen zich eenmaal op 'het geval' hebben geworpen, vrij machteloos. Er treedt een vrijwel onomkeerbare procedure in werking waarin de instanties elkaar napraten. In dit artikel komt het echtpaar Ed en Mieke aan het woord, die zich slachtoffer van deze gang van zaken voelen. Zij kregen te maken met een reeks onstuitbare hulpverleners die, zodra het woord 'incest' was gevallen, over elkaar heen buitelden van ijver. Slechts de belangen van het slachtoffer telden. Maar de hulpverleners sloegen de plank mis en het predikaat 'slachtoffer' werd nu van toepassing op de ouders. Voor hen kwam echter geen stoet hulpverleners in het geweer. Zij moesten het zelf maar zien te rooien. door Henk Houtman "Intens frustrerend is de onmacht ten opzichte van hulpverleners, bij wie wij onze dochter hebben aange meld in november 1986. Naar mijn stellige overtuiging is de Riagg de veroorzaker van ons onnoemelijk groot verdriet en geestelijke schade". "Als gevolg van de door hen geko zen therapie zijn wij onze dochter kwijtgeraakt. Door hun aanpak zijn mijn vrouw en ik vorig jaar op 4 ja nuari om vijf uur 's nachts gearres teerd en afgevoerd naar het politie bureau in Leiderdorp. Later op die dag heeft men mij overgebracht naar Leiden, waar ik vier dagen in een cel heb gezeten. Verhoren, die echt vernederend waren, murw ma kend en doorspekt met trucs. Als een heuse crimineel ben ik voor de poli- tiefotograaf verschenen, zijn mijn vingerafdrukken genomen en zijn beschrijvingen van mijn persoon ge maakt. Scheren onder toezicht, een aspirine innemen eveneens onder toezicht. De maaltijden door een luikje. Gelucht worden. In een boe- venbusje vervoerd worden naar het Paleis van Justitie. Onvoorstel baar". "Deze periode draait nog vaak als een film aan mij voorbij. Het houdt me ook vaak uit mijn slaap. Vrij lan ge tijd ben ik bang geweest in kleine re ruimten, omdat die mij sterk de den denken aan de cel. De lift op mijn werk durfde ik niet alleen in. Een toilet zonder ramen heeft mij doen voelen wat een fobie is. Zelfs on ze keuken, ondanks de ramen. In on ze woonplaats was en is het geklets merkbaar. Sommigen groeten ons niet meer. Mijn vrouw, die hetzelfde verdriet en geestelijke wreedhêid on dervindt, en ik moeten voor het nor maal kunnen functioneren medicij nen gebruiken". Zo luidt een van de briéven uit het dikke dossier dat Ed én Mieke hebben aange legd over drie jaar leed. Als ouders van de nu 18-jarige Marloes kregen zij te ma ken met hulpverleners die in hun ogen het gezin kapot hebben gemaakt, hun dochter van hen hebben vervreemd en hun leven in een brok ellende hebben veranderd. De beschuldiging luidt: incest. Vol gens het proces-verbaal zou de vader met zijn dochtertje vanaf haar zesde jaar in cest hebben gepleegd. De politie geeft daarin een uiteenzetting van de incestu euze handelingen, die zouden zijn ge pleegd. Op vrije voeten Vooraf dit: voor Ed en Mieke, die beiden werden gearresteerd, kwam het niet tot een gerechtelijke vervolging. Na vier da gen cel werden ze op vrije voeten gesteld, waarbij de rechter-commissaris vorder de dat Ed zich aan een psychiatrisch on derzoek zou onderwerpen. Dat gebeur de, en de Haagse psychiater A.L. Elsman kwam tot de volgende conclusie: "Met betrekking tot de ten laste gelegde feiten zij opgemerkt dat verdachte ontkent; op grond hiervan dient de psychiater zich te onthouden van beantwoording van de vraag betreffende de toerekenbaarheid en advies met betrekking tot de eventu eel op te leggen straf en/of maatregel". Officier van justitie mr. D.J.C. van den Broek seponeerde op 14 juni 1988 de zaak wegens "onvoldoende aanwijzing van schuld". Het echtpaar diende bij jus titie een eis tot schadevergoeding in, die gedeeltelijk werd gehonoreerd. Maar daarmee waren de problemen natuurlijk niét uit de wereld. Sedert 8 de cember 1987 woónde Marloes niet meer thuis. De Riagg in Alphen aan den Rijn, een instelling voor de geestelijke ge zondheidszorg, vond het beter Marloes uit huis te plaatsen en op een geheim adres onder te brengen. Dezelfde Riagg overigens, die het echtpaar Ed en Mieke mede op aanraden van de huisarts een jaar eerder in de arm had genomen om dochter Marloes van deskundige hulp te steeds met fantasieverhalen te komen. Op school vertelde ze dat ik haar mishan delde. Dat was het moment, december 1986, dat we haar bij de Riagg aanmeld den. Ze ging er wekelijks naartoe. Na drie maanden belde ik op om te informe ren hoe het ermee stond. Je krijgt dan als ouders geen antwoord. 'We werken op het kind gericht, mijnheer'. Daar moetje het mee doen". "In de zomer van 1987, ze is dan een half jaar bij de Riagg onder behandeling, vertelt ze daar dat ze door een onbekende man is verkracht. Wij naar de Riagg. Dat liegt ze, was mijn reactie. Maar de Riagg geloofde haar. Vreemd genoeg adviseer de de Riagg niet om bij de politie aangif te te doen. Ik had daar helemaal niet aan gedacht, omdat ik het als wéér een fanta sieverhaal beschouwde. Tijdens het ge sprek in het Riagg-kantoor liep Marloes weg. Ik zei: kijk nou, nou loopt ze weg, dat kan toch helemaal niet. Maar bij de Riagg mag je weglopen, dat hoort bij hun aanpak". "Een dik jaar is ze bij de Riagg onder behandeling, als Marloes ineens met het verhaal van incest komt. Op 8 december aanleiding voor de Riagg om, zonder ons te informeren of te raadplegen, Marloes uit huis te plaatsen. Ze werd, zo hoorden we later, ondergebracht bij vrienden van de maatschappelijk werkster van de Riagg, bij wie Marloes onder begeleiding was". Mieke: "We waren zo verbaasd, zo on nozel ook. Ik verwachtte haar elk ogen blik weer terug". Ed: "Ik belde allerlei instanties af, de GG en GD, de inspecteur voor de geeste lijke volksgezondheid, de huisarts, de schoolarts, de ombudsman, niets hielp. Marloes zat op een voor ons geheim adres. Wat ik toen had moeten doen weet ik pas nu: meteen een advocaat in de arm Aangehouden Vier weken later werden Ed en Mieke 's nachts om vijf uur aangehouden. Mar loes had een officiële aanklacht van in cest ingediend. Vier politiemensen voor en achter het huis. Gebonk op de deur. "De rechercheurs zeiden: als je mee werkt sta je binnen een uur weer op straat. Weet je wat mijn eerste gedachte was? Eindelijk is er nu een instantie die de zaak eens goed gaat onderzoeken". Mieke: "Ik dacht: ik zal wel met m'n man mee moeten. Toen ik op het politie bureau m'n horloge moest afdoen had ik pas in de gaten dat ze mij óók in de cel zetten. De reden daarvan was dat ook ik van incest werd beschuldigd". Na vier dagen cel werden ze in Den Haag bij de rechter-commissaris voorge leid, die ze in vrijheid stelde. Ed: "Zon der een cent op zak stonden we ineens in hartje Den Haag op straat. We hebben een taxi genomen en thuis betaald. Justi tie heeft die kosten notabene later uit de schadeclaim geschrapt. We hadden ook met de bus kunnen gaan, vonden ze". Met medicijnen hielden Ed en Mieke zich zo goed en zo kwaad als het ging op de been. Marloes kregen ze niet te zien. Het geloof in de Riagg had het echtpaar inmiddels al lang verloren. Ed: "De Riagg heeft Marloes gehersenspoeld. In- 4? /wwi— De haken en ogen aan een vermeend 9incest-drama eest was natuurlijk veel interessanter dan een drugsgeval of iets dergelijks. Er is daar met de botte bijl methode ge werkt. De incest is. onze dochter door de Riagg aangepraat. Het waanzinnige fan taseren van Marloes blijft, en de Riagg komt er maar niet achter". Mieke vult aan: "Het waren bij de Riagg altijd van die achterlijke, onwe zenlijke gesprekken. Ik vind de Riagg een slechte instelling, tegen het gezin ge richt". Ommekeer Om Marloes uit huis te kunnen plaatsen, lichtte de Riagg de Raad voor de Kinder- scherming in. Die stelde een rapport op, waarin werd geconcludeerd dat uithuis plaatsing geboden was. Hele zinsneden in dat rapport werden vrijwel letterlijk overgenomen van de rapportages van de Riagg. "Zegt de ene instantie 'groen', dan zegt de volgende ook 'groen'. Men neemt van elkaar over wat al gezegd is, men trekt de lijn door", vinden Ed en Mieke, die ook van het optreden van de Kinder bescherming een nare smaak in de mond hebben overgehouden. Medio vorig jaar kregen de ouders ein delijk, nog wel van de politie, het gelijk aan hun kant. Dat ging als volgt. Marloes had bij haar begeleidster van de Riagg verteld dat haar vader haar bij school op wachtte, in de auto meenam en mishan delde. De Riagg seinde het Bureau Ver trouwensarts in Den Haag in, dat advi seerde de politie in te schakelen. In het dossier las de rechercheur, die de leiding van de zaak had, een kopie van een brief die Marloes een paar maanden eerder aan haar ouders had geschreven. Een heel lieve brief, en de rechercheur vond de inhoud nogal opmerkelijk voor een meisje dat het slachtoffer van incest is. De politie besloot zowel vader als dochter een poosje te schaduwen. Mar loes kwam wéér met het verhaal dat ze was mishandeld. De rechercheur begon een bijna drie uur durend gesprek met het meisje. De door haar opgegeven tijd stippen en plekken waar de mishande lingen zouden zijn begaan, klopten niet. Ten slotte biechtte ze op de mishandelin gen te hebben verzonnen en zichzelf de blauwe plekken te hebben bezorgd. Uit eindelijk bekende ze ook dat ze de ver krachting en de incest had t Niet nóg eens De officier van justitie bevestigde later in een brief van 1 december 1988 de bevin dingen van de rechercheur. Hij voegde er aan toe: "Welke waarde de verklaring van uw dochter heeft, valt door mij moei lijk te zeggen". Ed: "Toen wij Marloes vroegen waar om ze dit alles had gedaan, klapte ze dicht. 'Ik weet het niet, niet om jullie te kwetsen', zei ze". Wat moesten Ed en Mieke doen? In principe was er een aanklacht tegen hun dochter mogelijk wegens het doen van valse aangifte. Ook hadden ze om her opening van de zaak kunnen vragen. Bei de mogelijkheden hebben ze afgewezen, omdat ze voor zichzelf en voor hun doch ter niet nog eens die hele lijdensweg wil den afleggen. Ed schreef een boze brief naar de Riagg, waarin hij al zijn klachten en grie ven spuide. "Onze dochter is door de maatschappelijk werkster gehersen spoeld, of andersom", schreef hij. "Ik vind dat de Riagg zeer ernstige fouten heeft gemaakt. Met olifantspoten is onze porceleinkast betreden. Eindresultaat: een ontwricht gezin, onnoemelijk veel verdriet, een dochter die na twee jaar 'be handeling' nog steeds ziek is. Ik vind, ik zou willen eisen, dat verdere therapie door de maatschappelijk werkster wordt gestaakt", zo besloot hij zijn brief. Ruim drie maanden later kwam het antwoord van de Riagg, geschreven door de adjunct-directeur hulpverlening, mevrouw Tuinenburg. "De problema tiek van uw dochter en de relatie van haar en u als ouders zijn zeer complex", zo begon de brief. Een ander citaat: "Ik kan uw teleurstelling begrijpen over het uitblijven van een heldere diagnose". Consciëntieus Hoewel de Riagg de oorzaak van de fan tasieverhalen niet boven water kreeg, concludeerde de adjunct-directeur toch: "Ik ben van mening dat de hulpver leenster van Marloes deskundig en con sciëntieus heeft gewerkt". En iets ver der: "Het is zeer moeilijk tot onmogelijk om oplossingsstrategieën te vinden die voor beide partijen bevredigend zijn". Aan de inhoud van haar brief van des tijds heeft mevrouw Tuinenburg ach teraf weinig toe te voegen. "Het lijkt een zwak verweer, maar ik kan niet op deze zaak ingaan. Wij beloven onze cliënten hun privacy te respecteren. Het is jam mer dat dit in de publiciteit komt. Een enkeling zal niet tevreden zijn over de aanpak van de Riagg, terwijl de overige 3800 gevallen die wij per jaar behandelen dat wel zijn", aldus de Riagg-functiona- Commentaar van Ed: "Theoretisch ge klets, men draait er omheen". Hij schreef ook een uitvoerige brief naar de inspec teur voor de geestelijke volksgezond heid, H.R. Kraus. Geen klacht, hetgeen de inspecteur blijkens zijn antwoord op prijs stelde: "Door geen klacht in te die nen geeft u er blijk van enige afstand te kunnen nemen van de door u ondervon den krenking door het feit dat geloof werd gehecht aan de beschuldigingen". Formeel had Kraus zelf een klacht kunnen indienen bij de Riagg, maar "ik geef er de voorkeur aan dat niet te doen", schreef hij Ed. "Ik beschouw uw verslag wel als een belangrijke mededeling". Vervolgens kondigde de inspecteur, die vroeger directeur van diezelfde Riagg is geweest, aan contact met de in stelling op te nemen "teneinde de ge beurtenissen te evalueren en aan de hand daarvan bij te dragen aan het ont werpen van afspraken over hoe te hande len bij beschuldiging van incest. Het is een zeer actueel onderwerp en uw mede deling heeft daardoor een algemeen be lang". Zorgvuldig Desgevraagd weet Kraus zich de affaire nog wel te herinneren. Zijn commentaar: "Ik heb toen niet geconstateerd dat de Riagg fouten heeft gemaakt". Heeft hjj inderdaad contact opgeno men met zijn vroegere collega's om over de wijze van aanpak van incestzaken te praten? Kraus: "Jazeker, alleen hebben we de beste procedure nog niet gevon den. De Riagg is bezig een nieuw proto col te ontwikkelen hoe in deze zaken te handelen. We moeten hierin heel zorg vuldig te werk gaan. Wat de vader van Marloes betreft, ik heb na mijn brief aan hem niets meer van hem gehoord. Ik moet aannemen dat hij mijn rol in deze zaak heeft geaccepteerd en dat mijn ant woord afdoende is geweest. Zo niet, dan moet hij een klacht indienen en dan zal ik u daarvan geen verslag doen". Ed en Mieke ondernamen ook stappen om hun gegevens uit de politiearchieven verwijderd te krijgen. Dat wilde de poli tie wel. "Antecedentenkaarten, foto's en vingerafdrukken zijn door mij persoon lijk vernietigd", zo liet een wachtmeester van de rijkspolitie in Leiderdorp schrif telijk weten. "Voor ouders bestaat geen hulp", luidt de conclusie van Ed en Mieke. "Het Bu reau Vertrouwensarts spreekt wel zo mooi van een driesporenbeleid waarin ook hulp aan de ouders moet worden ge geven, maar in de praktijk gebeurt dat niet. We kregen de vertrouwensarts soms pas na twee dagen bellen aan de lijn en dan zei hij: u moet maar rustig af wachten. Driesporenbeleid? Ook dat noem ik theoretisch geklets. We hebben zelf een psycholoog in de arm genomen en die heeft ons er weer éen beetje bo venop geholpen". Inmiddels is Marloes 18 jaar en woont zelfstandig. Heel voorzichtig worden de brokken weer bij elkaar geveegd. Af en toe is er contact, stuurt ze met verjaar dagen een kaart, of gaan ze uit eten in een restaurant. Ed: "De problemen met Marloes be gonnen op school toen ze een jaar of vijf tien was. Ze klaagde over hoofdpijn en ze had op het gezicht een blauwe plek. Op aanraden van de huisarts werd ze onder zocht door een internist. Ze kreeg op school een soort epilepsie-aanval. Het schuim stond op haar gezicht. Naar het ziekenhuis. Het bleek na een kwartier over te zijn. Dit gebeurde vaker op school. De conrector hield het op aan stellerij. Ik zei: gooi dan rhaar een glas water in haar gezicht". Neuroloog "We dachten aan hyperventilatie. We gingen met haar naar de neuroloog, maar die kon niets vinden. Achteraf bleek ze De deur van haar piepkleine flatje is versierd. Er hangt een briefje op: 'Ik ben naar het strand'. Een kaart je onder de deur door heeft succes. Marloes belt de volgende dag op. Ze wil wel praten. Op een warme vrijdagmiddag spreken we af. De deur staat open. De .versiering op de deur was omdat ze voor het eind examen havo was geslaagd. Ondanks alles, het ouderlijk huis uit, pleeggezin nen, politieverhoren, twee jaar lang een stoet hulpverleners over je heen, toch geslaagd voor het havo-diploma. "Ja, gek hè. ik heb me steeds vastge houden aan die studie. Dat was het eni ge wat gewoon doorging. Ik ga verder, ik wil ook m'n vwo-diploma halen", Af en toe vallen er lange stiltes tij dens het gesprek. We hebben het óver veel dingen, je valt tenslotte niét méteen met vragen over incest met de deur in huis. Toch moet ik-erover be ginnen, Het verhaal van haar ouders ken ik. Als Marloes er ook maar enige .blijk van geeft dat haar vader incestu euze handelingen heeft gepleegd, dan stap ik open zal ik dit artikel niet schrij- Op mijn vraag of het waar is van die mishandelingen en die verkrachting, antwoordt ze ja. Verbijsterd kijk ik haar aan. "Maar dat van die verkrachting is niet waar, hoor", voegt ze er dan direct aan toe. "Dat heb ik verteld om aan dacht te trekken". Het gesprek gaat verder. We praten over andere dingen, over de stad waar ze bij haar ouders thuis heeft gewoond, over haar. vriendinnen, haar apparte mentje, dat ze door bemiddeling van haar toeziend voogd heeft gekregen. Ze vertelt later journalist te willen wórden. We drinken cola. Dan begin ik óver de mishandelin gen. En na wat heen en weer praten neemt ze ook dat vrijwel onmiddellijk terug. "Dat heb ik verzonnen". Als ik vraag waarom, komt er geen antwoord. - Je zegt eerst dat het waar ts van die mishandelingeti eri nu zeg je dat je het verzonnen hebt Heb je die incest ook verzonnen? Nee, dat is wel waar, hoor ik haar we derom tot mijn verbijstering zeggen. Ze zegt er liever niet over te willen praten. Ik besluit er een punt achter te zetten. Laten haar ouders maar klagen over al die instanties, maar als Marloes ook maar een spoortje van twijfel bij mij achterlaat kan ik geen artikel schrijven dat als een soort rehabilitatie zou kun nen worden opgevat. Ik zeg dat ook tegen Marloes Als jouw.vader gerotzooid heeft met je, dan schrijf ik geen verhaal. Ik Heb geen zin om hem vrij te pleiten. "Maar ik heb het allemaal zwaar overdreven hoor", zegt ze. Wat bedoel je met zwaar overdre ven? Als ik mijn dochter uit m'n stoel trek omdat ik even ben opgestaan en zij gauw in die lekkere fauteuil kruip en ik raak per ongeluk haar borst aan, noem jij dat incest? Marloes kijkt me aan, maar geeft gèen antwoord, Wat heeft je vader dan gedaan? Weereen lange stilte. "Nou, aanraken en zo, meer is het écht niet geweest hoor". Later in het gesprek zal ze die zin let terlijk herhalen: "Meer is het echt niet geweest hoor". Maar incest is een heel zware be schuldiging. Je vader en moeder hebben vier dagen in de cel gezeten, alleen om dat je vader je heeft aangeraakt Marloes valt een beetje boos uit "Ik had gedacht dat het gesprék over de Riagg zou gaan". Ik vertel dat dat ook eigenlijk zo is. Dat was de reden waarom haar vader de krant heeft opgebeld, om zijn gram over de werkwijze van die instelling te spuien. Maar ik moet voor het beoorde len van dié situatie wel de overtuiging hebben dat het incestverhaal niet waar Wat heb je dan die maatschappe lijk werkster verteld over je vader? Nogal cryptisch antwoordt ze: "Over wat hij niet gedaan heeft". Dat begrijp ik niet en Marloes ziet het aan mijn gezicht. "Begrijpt u het niet?". - Nee, maar straks misschien wel. "Nou, ik héb verteld wat hij niet heeft Ze antwoordt bevestigend. Ik moet aan die rechercheur denken, die na twee uur praten dezelfde beken tenis te horen kreeg. Ook hij liet haar waarschijnlijk onderwijl niet weglo-, pen. Er was geen vlucht mogelijk, zoals - bij de Riagg wel kon. Als je daar geen. antwoord wilde geven, dan niet Die po litieman bleef zitten en stelde zijn gen, misschien op een'andere nog eens. Ik heb hetzelfde gedaan. Zou Marloes deze psychische druk niet aan kunnen, en om er van af te zijn de vra gensteller maar antwoorden wat hij kennelijk graag wil horen? Heb je dit ook al eens tegen je ou ders gezegd, watje nu allemaal aan mij hebt verteld? Ik denk dat ze dat graag eens van jou zouden willen horen. We spreken af dat ze dit interview eerst leest voordat het in de krant komt Dan is die druk, die zij .mogelijk door mijn gevraag en aanwezigheid voelt, weg en kan ze desgewenst een streep door het hele artikel zetten. Al een paar uur later, als ze het ver- haal inclusief de versie van haar ouders heeft ontvangen, belt ze op. "Ik ben het er helemaal mee eens", antwoordt ze. Slechts één passage, die mogelijk her kenning tot gevolg zou kunnen heb ben, schrap ik op haar verzoek. (Op verzoek van het echtpaar en de doch ter zijn in dit artikel andere voornamen gebruikt. Riagg staat voor Regionale In stelling voor Ambulante Geestelijke Ge-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 29