WHACK! ZZZWAPH Batman is terug Spataderen SPREEKUUR Wraakzuchtige psychoot ontketent weer een rage door Barbara Thiel, arts ZATERDAG 1 JULI 1989 EXTRA PAGINA 23 De stripfiguur Batman was ooit een rijke zonderling die op jeugdige leeftijd getuige was van de moord op zijn ouders, en die zich heilig voornam op latere leeftijd wraak te nemen, gehuld in een vleermuispak. Batman anno 1989 is een heel wat zwartgalliger type. Met grof geweld en wisselend succes gaat hij opnieuw de misdaad te lijf, maar nu als een maniak, geestesziek, een door en door eenzame man met een bijna psychotische behoefte aan wraak. Hoe dan ook, sinds zijn wedergeboorte in een kersverse film en dito videoclip (Prince) is er sprake van een nieuwe 'Batmania', zoals de Amerikanen het noemen. Batman anno 1989, een maniak, geestesziek en vol wraakzucht. naar de overzijde van de Atlantische Oceaan gewaaid. Zo werd de grond rijp gemaakt voor wat er intussen elders in Engeland met behulp van Amerikaans kapitaal en dito werkkracht gebeurde. In de grote Pine- wood-studio's, in de buurt van Londen, werd sinds eind 1988 keihard gewerkt aan een film over Batman. De film draait nu in Amerika, en het ziet er naar uit dat de Batmania, die dus toch al woedde, de komende weken en maanden tot een - "HOLY SCHIZO PHRENIA!" - echt grote en algehele gek te zal uitgroeien. Want de film bracht op de eerste dag dat hij draaide al 13,1 miljoen dollar in het laatje. De tweede dag, zaterdag 24 ju ni, kwam daar 15,5 miljoen dollar bij. Dat zijn absolute records in het wat dat be treft toch niet kinderachtige Amerika. Hysterie Larry Meyer, directeur van T-Shirts Plus, een keten van winkels waar t-shirts verkocht worden, zei begin deze week te verwachten dat hij in elk van zijn 200 winkels tot september gauw 500 Bat- man-t-shirts per dag zal slijten. Marke- ting-specialisten voorspellen dat vóór de kerst 250 miljoen dollar aan Batman- spullen zal zijn gekocht. In bijna elk Amerikaans gezin zal dan dus wel een Batman-jojo, onderbroek, plastic handboei, kaartspel, wekker, py jama, walkie-talkie, balpen, badhand doek of magneet te vinden zijn. Voor de kindjes die alles al hebben is er de Bat mobiel, een elektrisch autootje waarin ze kunnen rondrijden. Prijs: 150 dollar. En wie - "GLURRPP!" - dan nog niet genoeg heeft, kan altijd nog "Batman: The Motion Picture Soundtrack" van pop-ster Prince in de CD-speler stoppen. Of op de kabel-zender MTV naar een van de Bat-video's kijken die Prince momeiïf teel aan het maken is. Of de Bat-dance (choreograaf: alweer Prince) dansen. Je zou het, de huidige hysterie rond Batman in ogenschouw nemend, niet zeggen, maar ook Batman is eenvoudig begonnen. En wel in 1939,50 jaar geleden dus, geboren uit de fantasie van een 18- jarige strip-tekenaar met de naam Bob Kane. Kane verkocht zijn strip aan het blad 'Action Comics'. Het ging over een rijke zonderling die op jeugdige leeftijd getuige was van de moord op zijn ouders, en die zich heilig voornam op latere leef tijd wraak op alle misdadigers te nemen. Gehuld in een vleermuis-pak. Batman was een instant succes. Al in 1943 was hij het onderwerp van een serie korte bioscoopfilms, en in de stripboe ken bleef hij jarenlang, samen met colle ga's als Superman en Spiderman, een niet weg te branden gast. Melig In 1966 bereikte de populariteit van Bat man een voorlopig hoogtepunt, toen er een tv-serie van werd gemaakt. Adam West speelde de titelrol en Burt Ward zijn jonge vriend Robin, 'The Boy Wonder'. Hét was een tv-serie die op twee niveaus werkte. Kinderen vonden de avonturen van het dynamische duo spannend, en volwassenen moesten er hartelijk om la chen. Want de serie zat vol grappen die duidelijk niet voor een al te jeugdig pu bliek waren bedoeld. Zo was daar de do delijke ernst waarmee Batman en Robin altijd optraden, die zo overdreven was dat het weer leuk werd. Tijdens gevechtsscènes stond het tv- scherm vol kreten als "ARRGH!", "CRAAACK!", "KERPLOP!" en "ZZZZZWAP!". En als Batman en Ro bin ineens een idee kregen, zeiden ze din gen als: "Holy Astronomy!", "Holy Bluebeard!" en zelfs "Holy Hole in a doughnut!" Het was een melig soort humor, toege geven, maar wie ervoor in de stemming was had dikke pret. Fantastisch waren ook elke keer weer de nieuwe speeltjes waarmee Batman de misdaad bestreed: de Bat-radar, het draagbare Bat-labora torium, de Bat-seismograaf en de Bat- pillen om hypnose ongedaan te maken. En voor wie zelfs daar nog niet voor viel, waren er nog altijd de beroemde sterren in de halfuurs-afleveringen: Li- berace als "Vingers" Chandell, Tallulah Bankhead als de Zwarte Weduwe, Joan Collins als een sirene, Eartha Kitt als de katvrouw en Zsa Zsa Gabor als Minerva. Batman-fundamentalisten waren met de tv-serie, die drie seizoenen lang te zien was, evenwel maar matig tevreden. Want in de oorspronkelijke strip was Batman helemaal niet zo'n lollige figuur. Integen deel: Batman, alias Bruce Wayne, stond weliswaar aan de goede kant maar was ook sinister, grimmig, somber. Wrekende engel Het is die 'zwarte' Batman die door een andere striptekenaar, de Amerikaan Frank Miller, weer tot leven werd geroe pen toen hij vorig jaar onder de titel 'The Dark Knight Returns' (de donkere ridder keert terug) een boek aan Batman wijd de. In dit boek is Batman inmiddels een melancholieke, te veel drinkende man door Henk Dam Een jongeman, de ruime buik ge huld in een zwart t-shirt waarop twee in geel uitgevoerde vleermuis- vlerken te zien zijn, klinkt wantrou wend. "Wat moet je ervoor heb ben?", vraagt hij aan de straatverko per. "Tien dollar", antwoordt deze, terwijl hij zijn koopwaar - kettingen met daaraan een hanger met dezelfde vlerken als van het t-shirt - onder de neus van de klant houdt houdt. "Te duur", gromt de klant, en loopt weg. De verkoper zit er niet mee. Handel ge noeg hier op Times Square, het drukste punt van New York. Hij heeft zich alweer omgedraaid en roept op zangerige toon: "Batman-kettingen! Koop hier uw Bat man-kettingen!". Wie door New York wandelt en er een beetje op let, wordt met het symbool van Batman - "KAPOW!" - zo ongeveer om de oren geslagen. Winkels puilen uit van de t-shirts met de bekende vlerken. Bo ven Times Square hangt aan een muur een enorme poster waarop het symbool te zien is. Het vermaarde warenhuis Macy's heeft op de begane grond een aparte bou tique ingericht met Batman-spullen. In boekhandels als Barnes and Nobles staan de etalages vol Batman-boeken. Wie geluk heeft ziet een jongere die in zijn haar het Batman-symbool heeft la ten knippen. New York is Batman-gek geworden. En niet alleen het trendgevoelige New York. In heel Amerika heerst, zoals het weekblad Newsweek dat onlangs noem de, Batmania. De oude held heeft - "HOLY COFFIN NAILS!" - een van de meest overtuigende comebacks gemaakt sinds de heruitvinding van het milieu. Daarvoor zijn twee redenen: de sta king die de Britse ontbijtshow TV-AM trof, en de film die afgelopen vrijdag overal in de VS in de bioscopen in pre mière is gegaan en die nu al een dave rend - "WHAMMMM!" - succes is gewor den. Vondst Allereerst de staking. Toen TV-AM afge lopen winter en lente een paar maanden niet werd uitgezonden omdat werkge vers en werknemers in een typisch Brits arbeidsconflict op leven en dood ("AIIEEE!") waren gewikkeld, wist het management niets beters te doen dan maar wat oude afleveringen van de tv-se rie Batman te herhalen. Dat bleek een vondst te zijn. Weliswaar was de serie in de jaren '60 gemaakt, maar het post-moderne Britse publiek van de late jaren '80 vond de afleveringen zo leuk dat menigeen - "HOLY FRUIT- SALAD!- er zijn ontbijtje voor liet staan. Spoedig waren op straat de eerste t- shirts met Batman te-zien. Niet veel later waren er heel veel te zien. En heel veel Batman-posters, kettingen, boeken. Het duurde niet lang of die mode was ook Spataderen behoren tot de meest voorko mende kwalen; ze komen bij vrouwen vier keer zo vaak voor als bij mannen. Het is geen ernstige ziekte, voor de mees ten vooral een kosmetisch probleem. Be handeling wordt dan ook wel vaak ge wenst, maar is lang niet altijd medisch noodzakelijk. Voor een goed begrip van het probleem is eerst enige uitleg over de bloedvaten van het been nodig. Het bloed wordt naar de benen toe gevoerd door slagaderen..De afvoer van het gebruikte bloed uit het been geschiedt door aderen (venen) via twee verschillende wegen. Binnen in het been loopt het zogeheten 'diepe systeem' dat het grootse deel van het bloed afvoert. Dicht ónder de huid loopt het 'oppervlak kige systeem', en dat veroorzaakt bij spataderen de problemen. Het grootste oppervlakkige bloedvat loopt van de bin- nenenkel langs de hele binnenkant van het been omhoog en mondt bij de lies in de diepe beenader uit. De twee systemen staan met elkaar in verbinding via klei ne 'perforerende' vaatjes, waardoor het bloed altijd van oppervlakkig naar diep stroomt. Door onze staande houding moet het bloed bij terugkeer uit de benen tegen de zwaartekracht in omhoog stromen. Een aantal mechanismen zorgt ervoor dat het niet blijft steken. Ten eerste zijn er in alle aderen kleppen aanwezig die voorkomen dat het bloed de v'erkeerde kant op stroomt. Ten tweede zorgen regelmatige sa mentrekkingen van de beenspieren bij het lopen dat de bloedvaten worden dichtgeknepen en het bloed omhoog wordt gestuwd. Bij ontspannen, van de spieren gaan de aderen weer open, zodat er vers bloed in kan stromen. En, zoals ge zegd, de kleppen zorgen daarbij voor de juiste stroomrichting. Bij het ontstaan van spataderen is het belangrijkste probleem het verdwijnen van de kleppen in de oppervlakkige ade ren. De oorzaak hiervan is niet precies bekend, waarschijnlijk is er een erfelijke aanleg, met als gevolg slecht of niet aan gelegde kleppen of een< zwakke vaat- wand. Als de kleppen verdwijnen ontstaat in de bloedvaten door het terugstromen van het bloed een te hoge druk. Ten gevolge hiervan raken de bloedvaten verwijd en gekronkeld. Deze kronkels zijn onder de huid zichtbaar als spataderen, in me disch taalgebruik 'varices' genoemd. Er zijn verschillende soorten spatade ren. De meest opvallende zijn die waar bij het bloedvat dat over de binnenkant van het been loopt in zijn geheel uitgezet en gekronkeld is. Ook kunnen zijtakken van dit bloedvat uitgezet raken. Bij een andere vorm zijn er verspreid over het been oppervlakkige kleine 'netvormige' spataderen. En ten slotte zijn er kleine 'bezemrijs'-adertjes, piepkleine vaatjes van minder dan een millimeter doorsiie- de, in de huid gelegen, die als blauwe stervormige spataderen zichtbaar zijn. De belangrijkste klacht bij spataderen is voor veel mensen dat het zo lelijk is. Maar ook kunnen ze pijn doen of jeuken, en een moe gevoel in de benen geven dat in de loop van de dag toeneemt; de moe heid neemt af bij lopen. Soms zijn er nachtelijke spierkrampen, en verder be staat soms de hinderlijke klacht de benen niet stil te kunnen houden: 'restless legs'. In ergere gevallen gaat zich 's avonds vocht in de benen ophopen. Een aantal factoren kan de spataderen doen toenemen. Sommige vrouwen be merken een toename vóór of tijdens de menstratie, of vaker nog tijdens de zwangerschap. Dat laatste heeft te ma ken met de baarmoeder die op de bloed vaten drukt, waardoor stuwing in de be nen optreedt, naast een hormonaal effect. Mogelijk werkt ook de pil enigszins ver sterkend. K Verder zijn ongunstig een staand of juist zittend leven, het dragen van te strakke kleren of snoerend elastiek om de benen, overgewicht en obstipatie, alsme de verminderde spierkracht van de be nen door bijvoorbeeld bedlegerigheid. Moeten spataderen worden behan deld? Dat is grotendeels een vraag voor de 'patiënt' zelf. Hoeveel last geven de spataderen en hoe lelijk zijn ze? Een an der criterium is meer aan de arts om uit te maken: in hoeverre wordt door de spat aderen de afvoer van het bloed uit het been belemmerd? In een enkel geval kan op den duur door die belemmering een dik been ontstaan, of afwijkingen van de huid met slecht genezende wondjes; dat gebeurt voornamelijk als de perforeren de vaatjes hun kleppen kwijt zijn. Net vormige of 'bezemrijs'-spataderen hoe ven altijd alleen om kosmetische redenen te worden behandeld. Voordat met een ingrijpende behande ling wordt begonnen is een aantal leefre gels soms al afdoende om de klachten te verminderen. Het gaat er daarbij om de stroming van het bloed zo weinig moge lijk te belemmeren: vermijden van lang durig staan of zitten, het doen van been oefeningen, veel wandelen, fietsen of zwemmen om de spierpomp te laten wer ken. Geen knellende kleren dragen en vermageren als dat nodig is, zodat min der druk op de bloedvaten wordt uitgeoe fend. Zorgen voor een goede ontlasting omdat het persen dat nodig is bij obstipa tie ook de druk, in de bloedvaten verhoogt (zo ontstaan ook aambeien, een zeer plaatselijk soort spataderen). Een volgende stap is het dragen van steunkousen, die bij voorkeur op madt gemaakt moeten worden en om de drie tot zes maanden vervangen moeten worden voor een goede werking. Wie steunkousen niet acceptabel vindt kan dagelijks enke le keren een half uur rusten met de benen boven borsthoogte. Als dergelijke 'conservatieve' maatre gelen niet voldoen, kan door de huidarts of de chirurg worden ingegrepen. De bes te behandeling moet voor ieder apart worden vastgesteld en kan niet in alge mene termen worden gegeven. Betrekkelijk nieuw is de injectie-be handeling, waarbij een prikkelende stof in de spatader wordt gespoten waarna deze enkele weken met een drukverband wordt dichtgedrukt. Hierdoor ontstaat een ontstekingsreactie in het bloedvat, de wanden verkleven met elkaar en het hele bloedvat verlittekent en verdwijnt ten slotte. Deze behandeling is weinig ingrij pend en poliklinisch uit te voeren en heeft meestal een goed resultaat. Het is echter lang niet voor iedereen mogelijk en er is een vrij grote kans op terugkeren van de spataderen. Bepaalde vormen van spataderen kun nen ook met een operatie worden verhol pen. Een over de gehele lengte van het been uitgezet bloedvat kan in zijn geheel worden verwijderd via een methode die 'strippen' wordt genoemd. Na een opera tie komen de spataderen minder vaak te rug dan na een injectieEn ten slotte wor den soms combinaties van operatie en in jectie toegepast. Kim Basinger en Jack Nicholson bij de première van de splinternieuwe Bat man-film, waarin beiden figureren en die nu al een tophit is in de VS. uoto ap> van een jaar of 50 geworden. Hij is 20 jaar niet meer als Batman opgetreden, maar ziet zich nu gedwongen het oude vleer muispak weer uit de klerenkast te halen. Want Gotham, zijn woonplaats, is een ge vaarlijke, smerige, corrupte stadsjungle geworden. Met grof geweld en wisselend succes gaat Batman opnieuw de misdaad te lijf, maar hij doet dat niet omdat hij het zo leuk vindt. Batman trekt er 's nachts vooral als een wrekende engel op uit. om dat hij gekweld wordt door gewetens nood. De moord op zijn ouders zit hem nog altijd dwars, maar aan de andere kant heeft hij ook twijfels over de rechtmatig heid van zijn optreden als dodelijke bur gerwacht. Batman, aldus Millers versie, is een maniak, geestesziek, een door en door eenzame man met een bijna psy chotische behoefte aan wraak. Het is deze nieuwe Batman die model heeft gestaan voor de Batman zoals die in de nieuwe film te zien is. De film, gere gisseerd door de 30-jarige Tim Burton, is dan ook een teleurstelling voor wie zo iets als de olijke tv-serie uit de jaren '60 verwacht. Batman-nieuwe stijl ziet er om te be ginnen anders uit. Adam West was des tijds gekleed in blauw en grijs. In de film is Micriael Keaton geheel in het zwart ge huld. Hij is somber, angstwekkend en verward in zijn motieven. In de Washington Post van 18 juni wordt deze Batman zelfs "fascistisch" genoemd, waarbij fascisme dan geïdenti ficeerd wordt met: overdreven manne lijkheid, machts-fetisjisme, wapens, leer, zwart, laarzen. Henry Allen in de Post: "Fascisme in 1989 heeft niet zozeer te maken met de nazi's, maar met de aan Nietzsche ont leende Übermensch, de eenzame, ge spierde supermens". In die traditie, al dus Allen, past de nieuwe Batman. Spektakel Op de interpretatie van Batman door de jaren heen, op de vraag in welke mate een veranderende Batman op steeds weer nieuwe wijze de hedendaagse cul tuur vertegenwoordigt, daarop zal nog wel menige doctorandus promoveren. Maar met dat gepraat moet je bij het overgrote deel van de miljoenen Ameri kanen, die de komende weken naar de film Batman gaan kijken, niet aanko men. Die willen vooral van het spektakel op het witte doek genieten. En een spektakel, dat is het. De film, die 40 miljoen dollar kostte, is een feest voor het oog, zit vol actie en heeft in de bijrollen een Batmobiel en een Batvlieg tuig die zo mooi zijn dat ze voor een Os car zouden moeten worden voorgedra gen. Serieuzer wordt aan een Oscar gedacht waar het gaat om Jack Nicholson die als de Joker Batmans grote tegenspeler is. De Joker, zijn witte gezicht gevangen in een starre grijns sinds hij in een vat gif te recht kwam, is in de interpretatie van Ni cholson zo ongeveer de belichaming van het kwaad. Wie van zwarte humor houdt kan met de Joker veel lachen. De echte hoofdrolspeler - Michael Kea ton als Batman - heeft het naast Nichol sons acteergeweld moeilijk, zo schrijven veel Amerikaanse recensenten. Hij heeft ook het nadeel dat hij eigenlijk wat aan de kleine kant is - schoenen met hoge hakken en opgeplakte spierpartijen moeten dat verhelpen -een iets wijken de haarlijn heeft en niet zo'n mooie vier kante kin als destijds Adam West in de tv-serie had. Toen eind vorig jaar bekend werd dat Keaton de rol van Batman zou krijgen, viel dat dan ook uitgesproken slecht bij de schare Bat-fans. Meer dan 50.000 van hen schreven de verantwoordelijke film maatschappij Warner Bros. een protest brief. Bang Dat werd zo'n rel dat de sjieke Wall Street Journal er een stuk over ging schrijven. Toen werden weer allerlei geldschieters bang. En toen werd ook Warner Bros. zo bang dat regisseur Tim Burton werd gevraagd of hij wel wist wat hij deed. Burton wist zijn broodheren er van te overtuigen dat hij het toch echt bij het rechte eind had, en toen niet veel la ter Nicholson werd uitgekozen om de Jo ker te spelen, verstomde alle rumoer. Ook dit verhaal bewijst maar weer eens: Amerika neemt zijn stripfiguren serieus. Batman, om nog een keer Henry Allen van de Washington Post te citeren, is als Het Leven zelf: op z'n belachelijkst als hij op z'n ernstigst is, en op z'n ern stigst als hij op z'n belachelijkst is. HOLY CRYPTOLOGY! Daarover zou men lang kunnen nadenken...

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23