'Pas als iets dichtbij gebeurt, spreekt het aan Professor Opschoor op zoek naar oorzaken van verslechtering milieu Kweker in spanning over opbrengst bollen ZATERDAG 1 JULI 1989 PAGINA 13 ALKEMADE - "Mooie woorden, een prachtige doelstelling, maar de om vang en de aard van de maat regelen vallen erg tegen. Ik heb berekend dat voor slechts een kwart van de 220 voorgestelde maatregelen in het Nationaal Milieubeleids plan (NMP) geld wordt be schikbaar gesteld". Zorvuldig, doch zonder aarzeling zijn woorden kiezend, komt prof. dr. Hans Opschoor uit Oude Wete ring tot dit sceptische oordeel over het met veel tam-tam gepresenteer de heilsplan voor het Nederlandse milieu. Opschoor is hoogleraar in de milieukunde en milieueconomie aan de Vrije Universiteit van Am sterdam. Tevens is hij directeur van het Instituut voor Milieuvraagstuk ken van diezelfde universiteit. Hij is verantwoordelijk voor het werk van zo'n 35 medewerkers, verdeeld over diverse vakgebieden. Letterlijk ver antwoordelijk ook, want via het bin nenhalen van projectopdrachten zorgt hij voor brood op de plank van de medewerkers op het instituut. door Henk van Tol Aanleiding voor een gesprek is niet zo zeer het verschijnen van het NMP, hoewel dat onderwerp na tuurlijk niet kan worden genegeerd, maar het onlangs van zijn hand ver schenen boek 'Na ons geen zond vloed'. Hierin vraagt hij zich af wat de oorzaken zijn van het feit dat het milieu steeds slechter wordt en wat daaraan is te doen. 'Milieudegradatie' Er is sprake van een groeiend be wustzijn bij burgers, bedrijven en overheid op het gebied van het milieuvraagstuk. De vraag is of je dan, zoals Opschoor doet, kunt spreken van een toenemende milieudegradatie. Opschoor: "Naar mijn opvatting beschikken we nog te veel over het gevoel dat we er zelf weinig aan kunnen doen. Oh ja, we brengen netjes het glas naar de glas bak. verzamelen oud papier en der gelijke, maar een beroep om de auto te laten staan wordt al moeilijker. Dan wordt gewacht op dwingende maatregelen van de overheid. En gek genoeg worden dan geboden of verboden wel geaccepteerd". "De overheidsmaatregelen wor den ook afgewogen tegen die in an dere landen. Zo doet Engeland bij voorbeeld niet mee met het bestrij den van zure regen. Ook in landen als Spanje, Portugal en Italië heeft milieubeleid een lage prioriteit. Dat heeft natuurlijk te maken metde la gere gemiddelde levensstandaard aldaar". In een Verenigd Europa heeft Op schoor wat het milieu betreft niet zo veel vertrouwen: "Dan moet er meer macht in Brussel komen en de deelnemende landen moeten meer op één lijn komen te zitten. Kijk, het milieu in Nederland is per vierkante meter relatief meer belast dan in an dere landen. Wij willen dus met on ze maatregelen verder gaan dan an dere landen, Denemarken uitgezon derd. Als nu één land bij de onder handelingen in Brussel dwarsligt loopt de böel spaak. Krachtige en uniforme maatregelen in Brussel zie ik nog niet zo snel tot stand ko men, mede onder druk van het be drijfsleven". Gifstort In de ogen van Opschoor is het be drijfsleven zich niet ten volle be wust van zijn verantwoordelijkheid ten aanzien van het milieu: "Na tuurlijk zijn er genoeg bedrijven met voldoende zorg voor interne milieuzorg. Aan de andere kant zijn er volop bewijzen dat afvalverwer king en het verwijderen van afval worden verontachtzaamd. Denk al leen maar aan de stort van gif. De milieukosten bedragen in Neder land gemiddeld maar een half pro cent van de bedrijfsomzet. Voor de chemiesector is dat drie procent. Het milieubelang wordt vaak in ver band met de concurrentiepositie naar achteren gedrukt. Het draag vlak voor een stringent milieube leid is in het bedrijfsleven nog niet altijd aanwezig". De kosten kunnen door de bedrij ven aan de consument worden doorberekend, maar dat hoeft vol gens Opschoor niet: "Het ligt eraan voor welke methode wordt geko zen. Je kunt als overheid heffingen opleggen die het onaantrekkelijk maken het milieu te belasten. Het omgekeerde kan ook, in plaats van de azijnfles van de heffing kan ook de strooppot van de subsidie wor den gebruikt om ecologische inpas baarheid te bewerkstelligen. Op die Hans Op schoor: "Pas als dingen onder onze neus ge beuren, zijn we bereid tot maat regelen, maar dan is het eigen lijk al te laat". manier kan de ontwikkeling van schone en zuinige technologie wor den bevorderd". "Nu is het bovendien nog zo dat verslechtering van het milieu door ons vaak wordt afgewenteld op ruimte of tijd. Verslechtering van het milieu in de Derde Wereld blijft voor ons onzichtbaar of wordt on voldoende serieus genomen. Als Maleisië bij elke kap-operatie van tropenbos herbeplanting zou af dwingen zouden onze hardhouten kozijnen ineens een stuk duurder zijn". De afstand in tijd zorgt ervoor dat de mensen hier worden geconfron teerd met problemen die al veel eer der zijn veroorzaakt. "De zure regen bijvoorbeeld is niet van vandaag, maar van gisteren. Straks in de vol gende eeuw krijgen we het broei kaseffect. Pessimisten verwachten een zeespiegelstijging van twee me ter bij ongewijzigd beleid. Het ge meenschappelijk belang van inter nationale hulpbronnen, zoals bij voorbeeld de visstand en olievoor raden, zorgt maar ten dele voor af doende individuele reacties. Moet ik m'n haringvangst beperken, ter wijl een ander gewoon doorgaat? We zijn in de verleiding de natuur te zien als een onuitputtelijk vat vol hulpbronnen. Men gedraagt zich als in een supermarkt, waar de lege schappen steeds worden aange vuld. Zo steek je je kop in het zand voor het feit d$t de natuur niet ein deloos is en niet naar believen kan worden afgetapt. We moeten dus streven naar een duurzaam gebruik van natuurlijke hulpbronnen en re cyclebare materialen". Kerken In zijn boek ziet Opschoor een rol voor de kerken bij het oplossen van de milieuproblematiek. Daarover zegt hij: De kerken vormen orga nisaties van mensen die elkaar kun nen aanspreken vanuit hun visie op de schepping. In de zeventigerjaren werd veel nadruk gelegd op het be grip rentmeesterschap, een zorvul dig beheer van de aarde. De kerken beginnen zich blijkens het concili air proces steeds meer bewust te worden van de milieuproblematiek. Ze kunnen hun leden aanspreken op hun verantwoordelijkheid voor de schepping". "Er mag juist van de kerken een inbreng worden verwacht omdat zij de dragers zijn van een belofte van een andere en betere werkelijkheid. Zij kunnen degenen die deze strijd willen aangaan toerusten met het élan om door te zetten en vol te hou den, ook wanneer de resultaten daarvan niet ogenblikkelijk zicht baar worden. Zij zouden hun idea len kunnen inbrengen in een bond genootschap met andere oganisa- ties, instellingen en groepen die zich inzetten voor het milieube houd". Opschoor pleit er ook voor meer geld uit te trekken voor onderzoeks programma's ten behoeve van het milieu: "Het is inderdaad tragisch om te zien hoe veel onderzoeksgeld en intellect zijn gaan zitten in de po gingen pm de mens op de maan te krijgen en oorlogen te winnen. Ik vraag me af wat er zou zijn gebeurd wanneer die budgetten waren ge bruikt om milieudegradatie tegen te gaan en het armoedeprobleem in de wereld op te lossen. Er is meer behoefte aan een project De mens blijvend op aarde dan aan een on derneming De mens op mars. Er moet onder meer onderzoek komen naar mogelijkheden tot verminde ring van grondstoffen- en energie verbruik, verschuiving naar nieuwe materialen, schonere technologie en hergebruik van reststoffen van afval". De hoogleraar acht technologi sche innovatie geen afdoende ant woord op de milieucrisis: "Tegen de voorspelde vertienvoudiging van de wereldindustrieproduktie kan zelfs geen daling van de verontreini ging met tachtig tot negentig pro cent op. Daarom worden we op een gegeven moment voor de vraag ge steld of het voor onze welvaart niet beter is produktie- en consumptie patronen aan te passen". "We moeten verandering van le vensstijl voor de rijke wereld door voeren. Er is genoeg reden om de gedachte van eqn economie van het genoeg, zoals door Goudzwaard en Lange wordt bepleit, uit te werken. Tenminste, wanneer wij nog waar de willen toekennen aan begrippen als duurzaamheid, rechtvaardig heid en eerbied voor het leven". Daden Het milieubesef lijkt inmiddels ook bij alle politieke partijen te zijn doorgedrongen. In woorden ziet Opschoor niet veel verschil in op vatting, in daden wel: "Groen Links wil meer dwingende maatregelen. Voor die groep mensen heeft het milieu al jaren een hoge prioriteit. Ik hoop dat een nieuw kabinet het milieubeleidslan wat progressiever maakt. De mooie woorden in wat meer daden omzetten, hoewel ik moet zeggen dat Nijpels het niet on aardig heeft gedaan. Hij toonde zich enthousiast en stond open voor in formatie uit de milieubeweging". Bij de bouw van het nieuwe ge meentehuis in Alkemade wil men tropisch hardhout gebruiken. Op schoor juicht dat niet toe: "Ik wil in het algemeen pleiten voor milieu vriendelijker bouwén. Het econo misch motief om regenwouden te kappen is niet zo sterk. Het aantal mensen dat hiervan een inkomen geniet valt erg tegen. Alleen kunnen de regeringen deviezen binnenha len. Maar gelukkig gaat het daar ook dagen dat het zo niet kan doorgaan. Indonesië gaat een heffing per vier kante meter opleggen, die het an derhalf keer zo duur maakt hout te exporteren. Japan, dat als hande laar volop meehelpt roofbouw te plegen, laat in eigen land niet toe dat er wordt gekapt". Van zijn boek verwacht Opschoor geen grote veranderingen op korte termijn. "Maar hoe dichter de pro blemen bij huis komen, hoe sneller men de noodzaak van maatregelen ziet. Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan. Zwijnenburg, Meyer. Van Leeu wen. Verhage. Groeneveld. de Ruiter, Jans sen. Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Meyer, Stokroos 1tel: 215510. zo 8 uur tol 24 uur: R. van Leeuwen, Rosmolen 2, tel: 218661. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer.de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: Dr. Klaassen. Prinsen straat 5, tel: 213546. zo 8 uur tot 24 uur: F.B. Kruis. Minnebroers gracht 41, tel: 126371. Groep 3 - Pleiter. Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens. Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Stolk, Burggravenlaan 102. tel: 125820. zo 8 uur tot 24 uur: J.W. Lely. Lekstraat 91a, tel: 416555. Groep 4 - Van Wingerden. Lahr. Van Rijn. Be- nit, Nieuwenhuis. Horn. Van der Waardt. J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: J.G. en R.E. Zaaijer, R.P. Geerligspad 11. tel: 316008. zo 8 uur tot 24 uur: J.S. de Kanter, Ina Boudier Bakkerplein 3, tel: 311414. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Hammerstein, Robijn straat 2b. tel: 767646. zo 8 uur tot 24 uur: J. Reinders. Gerard Brandt- straat 29. tel: 760947. Waarnemingsregeling Horneopatische artsen: Juftermans/C. Koster, Haagweg 41, tel: 315900: via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za L. Middendorp. Tel:895525, spreekuur (uit sluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur op Pepelschans k 14, tel: 895525. zo P. van t Woud. Hoofdstraat 40. tel: 410070. spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) op Hoofdstraat 40. tel: 410070. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: J.B. Hugenholtz. Prins hendriklaan 4, tel: 155666. Voorschoten za A. Tromp, leidseweg 328, tel: 762159. zo E. Schotanus. Leidseweg 305, tel: 2356. Warmond Dr. Lempers, 02522-10140. Wassenaar - za dr. v.d. Veen, Hofcampweg 65, tel: 18309, zo dr. Op 't Land. Middelweg 21 tel: 13056. Zoete rwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoe- APOTHEKEN De avond-, nacht apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 2 tot vr. 9 door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35. tel: 120136, Apotheek van Breest-Smallenburg, Loevestein 6. tel: Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3. (Leiden en omstreken): dr. G. Roest, Ocken- rode 14, tel: 890405. Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: E.J.M. v.d. Wouw. Boshuizerlaan 26. tel: 764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn. Pres. Kennedylaan 260. Oegst geest, tel. 156161; of D.J. Brandt. Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: E.J.M.J. Zegen, Piet Heinlaan 30, tel: 175394, spreekuur om 13.00 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar - Dr. Hazenberg. Santhorstlaan 39, tel: 15535. Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59. tel: 120144; na 17.00 uur en in het weekend uitslui tend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Hol land', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreekuurtijden, tel: 01720-74951. Het warme weer van de afgelopen weken en de warme periode begin mei hebben geen erg grote invloed gehad op de opbrengst van de bollenvelden. De kwaliteit van sommige bolsoorten, met name de late tulpen, heeft wel licht wel een tik gekregen. Er wordt echter nog volop ge oogst en de veilingen van bollen moeten nog beginnen, zodat het volgens A. van Zeist van de bollenveiling Ho- baho in Lisse gissen blijft. Voorspellingen over de verkoop resultaten van de bollen die nu worden geoogst, zijn volgens Van Zeist vooral moeilijk te doen om dat de grote exporteurs later in kopen dan voorgaande jaren. "De handel is voorzichtiger gewor den. Er wordt nu aan de hand van reeds geplaatste orders inge kocht, terwijl de exporteurs vroe ger inkochten voor er ook maar een bol was verkocht". Er is niet één reden aan te wij zen voor de gewijzigde handelwij ze van de grote inkopers. "Maar", zo voert Van Zeist aan, "de erva ringen uit het verleden hebben geleerd datje behoorlijk de plank kunt misslaan. De vraag naar nar cissen, tulpen en hyacinten is nu eenmaal geen vast gegeven. De exporteurs willen niet langer zo'n groot risico dragen en wachten daarom met de inkoop". De oogst van het seizoen 1988/1989 lijkt goed te zijn. Het aantal hyacinten ligt naar ver wachting op het niveau van verle den jaar. Via het in- en verkoop bureau worden er nu al bollen verhandeld, zodat er al een indi catie is voor wat betreft de prijs. Met die van hyacinten is het vol gens Van Zeist droevig gesteld. Ook de prijs van narcissen ligt ver beneden het peil dat voor de bollentelers gewenst is. Evenals bij de hyacint zijn vraag en aan bod van deze bolsoort niet met el kaar in evenwicht. Van Zeist: "De afgelopen jaren is het produktie- areaal van narcisbollen in Enge land fors toegenomen. Dat bete kent niet alleen extra produktie, maar drukt bovendien de vraag vanuit het buitenland". De vraag staat extra onder druk door de slechte opbrengsten van de narcissentrek afgelopen voor jaar. De bosjes narcissen gingen op de veiling voor een appel en een ei van de hand. Bloemente- lers zijn daardoor minder happig om narcisbollen in te kopen. De oogst en kwaliteit van de tulpen varieert sterk van teeltge- bied tot teeltgebied en van soort tot soort. Op de zandgronden zoals in de bollenstreek zijn er weinig problemen. De oogst ver loopt gemakkelijk en de kwaliteit van de meeste rassen is gewoon goed te noemen. Alleen de late rassen, waarvan de bollen nu nog moeten worden gerooid, hebben te lijden gehad van de hitte. Het gewas is eerder dan normaal afge storven waardoor de bol minder is gegroeid. Op de kleigronden in West- Friesland, Zeeland en de Noord- Oostpolder hebben de bollen- kwekers wel met de gevolgen van de hitte en droogte te kampen. De klei blijft in dikke brokken aan de bollen kleven. Dat bemoeilijkt de oogst, en leidt bovendien tot kwa- liteitverlies. "Daar komt nog bij dat de structuur van de grond ter plaatse toch al te wensen over laat. Er zijn al twee jaar lang geen strenge winters meer geweest. Klei moet kapotvriezen om zijn goede structuur te behouden, en dat is nu niet gebeurd", zet Van Zeist uiteen. De prijzen van de tulp liggen iets hoger dan verleden jaar door dat de oogst iets kleiner is. De bol- lensector had gerekend op een enorme prijsval omdat het areaal tulpen veel te groot is in verhou ding tot de vraag. "Het warme weer en de gevolgen daarvan heb ben dat gelukkig althans ten dele voorkomen". Al met al zijn de resultaten in de bollensector noch slecht, noch goed te noemen. Van Zeist waagt zich sowieso niet aan een harde uitspraak over de opbrengsten omdat 'niets zo veranderlijk is als de handel'. Duidelijk is echter wel dat vraag en aanbod in de bollen teelt beter op elkaar zouden moe ten worden afgestemd. Vergroting van de vraag is mo gelijk door enerzijds nieuwe markten aan de boren en ander zijds op bestaande markten nieu- Ad van Zeist bij de eerste tien kistjes bollen die op de veiling zijn afgeleverd. De kweker e mer, krijgt als eerste aanvoerder een fles whisky we produkten af te zetten. Een van die nieuwigheden is 'de bol len op de pot'. De laatste jaren is de verkoop hiervan al flink geste gen, maar verwacht wordt dat de ze omzet nog veel groter zal wor den. Anderzijds zal er aan de aan bodzijde. moeten worden ge tornd. Het instellen van de quote ring in de melkveehouderij heeft een flinke stijging van het aantal, zoals Van Zeist ze noemt, gele genheidskwekers op de markt ge bracht. De produktie is gestegen, de vraag bleef achter. Van Zeist heeft geen vastomlijnd plan voor het reguleren van de aanbodzijde. "Iedereen zegt dat het bollenvak meer marktgericht moet gaan werken, maar niemand zegt erbij hoe je dat doet". Het warme weer heeft overi gens de bollenkwekers wel in de problemen gebracht voor wat be treft het vinden van bollenpellers. Veel bollen zijn nu al rijp om te pellen, de schoolvakanties begin nen echter pas eind juli. Van Zeist: "Dat betekent voor de bol lenkwekers een fikse kostenver hoging. Ze zullen nu volwassen arbeidskrachten moeten inscha kelen en die zijn duurder". De eerste veiling van bollen wordt donderdag 6 juli om 14.00 gehouden in de Hobaho-hal. De eerste aardbeien of kersen wor den altijd met veel tam-tam op de markt gebracht. Hoewel de bol lenveiling 'het in stilte doet' is de eerste veiling voor de bollenkwe kers volgens Van Zeist een heel belangrijk moment. "Tienduizen den mensen hebben aan het telen van de bollen meegewerkt. Na al dat werk is dan eindelijk het mo ment van verkoop aangebroken. Dat betekent nogal wat". Determineren Voor veel mensen wordt het ge nieten van de natuur nog intenser als er een behoorlijke mate van kennis over die natuur aanwezig is. Vogelgeluiden 'spreken' meer als bekend is welke vogel zingt. Ook het herkennen van bomen en struiken die men op zijn weg te genkomt, is voor velen een sport. Uitgeverij Zomer Keuning heeft in dit kader een boek op de markt gebracht getiteld 'Bomen en struiken'. Met 1600 kleurenfo to's worden in totaal 270 soorten beschreven. De determinatie- (herkennings- methode die in het boek wordt gehanteerd, is gebaseerd op blad- vorm en -kleur. Bloemen en vruchten zijn veel minder lang aanwezig en zijn als herkennings materiaal daarom minder ge schikt. In het eerste hoofdstuk wordt uiteengezet welke kenmer ken bladeren hebben, zoals vorm, kleur, bladstand en nervatuur. Vervolgens wordt van ruim 20 bomen een uitgebreide beschrij ving gegeven. Aan de hand van twaalf kleine foto's per boom soort kan de lezer zich op de hoogte stellen van bloeiwijze, ui terlijk van de boom in de vier sei zoenen, de kenmerken van schors en knop en de vorm van de vruch ten. Veruit het grootste deel van het boek wordt evenwel in beslag ge nomen door de echte determina tie-tabellen. Via eenvoudige vra gen over het blad van de te deter mineren boom of struik, wordt de lezer naar het juiste 'antwoord' geleid. uitgave biedt onte genzeggelijk veel, uiterst prakti sche, informatie. Nadeel is echter het formaat van het boek. Veel natuurliefhebbers nemen graag een klein naslagwerkje in hun jas zak mee om direct antwoord te kunnen krijgen op hun vragen. 'Bomen en struiken* heeft het A4- formaat en zal dus meestal thuis- gelaten worden waardoor er bla deren mee naar huis moeten wor den genomen. 'Bomen en struiken', geschre ven door Jean-Denis Godet, kost 49,90 gulden en is verkrijgbaar bij elke goede boekhandel. MONICA WESSELING De rubriek 't Groene Hart ver schijnt de komende twee maan den niet. In september pakken we de draad weer op. ZATERDAG 1 JULI Alphen SKA-band Mr. Review, Het Kasteel, aanvang 21.00 uur. Friesche Wei. Stoomtreinritten bradene op het Bosplein. bijeenkomst AA groep in dien stencentrum Zwanenburg van 19.00 tot 21.00 uur. festival in hardrock-centrum SCUM aan de Helmbergweg, aartvang 20.00 uur. Droomfabriek, optreden Finis hing Touch, aanvang 21.30 uur. muziek in de Pancras, Pieters kerk, orgelconcert, 13.30 uur. buitlopen bij Swift, tussen 10.30 en 10.45 uur, aan de Room- burgerweg. laan, nationale platenbeurs, tot test. informatie over activiteiten 16.00 uur. WN. aanvang 15.00 uur. Ringvaart, viswedstrijd tussen A start 29e Northgo Wandeltocht de H.S.V. "De Sportvisser" tegen ^A over 6, 10. 15. 25, 40 km, tussen de H.S.V. "De Arnoud". verzame- 10.00 en 14.00 uur voor 25 en 40 len bij P. Bakker in De Zilk om AA wA km tussen 09.00 en 10.00 uur, 05.30 uur. «A Van Panhuysstraat. Pomp, met dem. pottenbakken, portrettekenen, en sieraden sme den, tot 16.00 uur. ZONDAG 2 JULI HiBegom in Blues Brother, optreden mmv het Don-Kozakkenkoor. aanvang 10.00 uur. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. archeologiosch spreekuur voor iedereen die iets heeft gevonden, van 13.00 tot 16.00 uunn de Taffehzaal. fietstocht over 40 ol 60 km, start tussen 8.30 en 9.30 uur. Noordwijk 29e Northgo Wandeltocht over 6,10,15, 25 of 40 km, starttijd tus sen 10.00 en 14.00 uur, voor 25 en 40 km tussen 09.00 en 10.00 muziek in hel centrum van Kat wijk door "de Koperen Klompen kapel", tot 17.00 uur. slotconcert seizoen in SCUM, de Krom mmv, A Thropy (U.S.A.), At War, Exumer (Duitsland), speed metal/trash. aanvang 20.00 Leiden De Stichting Kadercursussen Leiden houdt open huis bij de Volksuniversiteit K&O. tot 14.00 Keti-Koti viering in Het Witte Huis. met optreden van de band moseksualiteit, Langegracht 65. van 22.00 tot 02.00 uur. open soos NVSH-Trefcentrum, Rapenburg 48. aanvang 22.00 Lisse ^^^ieuw^oelhuvs^yishorn- Noordwijk Mf A Valkenburg fancy-fair, bij peuterspeelzaal start onderlinge clubkampioen- Pippeloentje, Bronckhorststraat mhb «m schappen bij de Valkenburgse 27a. «A Tennisvereniging aan het recrea- Bollenbad, Veilig Verkeer Ne- tiepad. derfand Cursus 'Auto te Water'. g\ a a as opgeven bij de heer van Dam, tel: ^A I F* l\l 11 u Warmond 17633. botssimulator. arntis ooen KT ULIlUn Zomer-Kunstmarkt bi| De Katwijk zeilwedstrijden op de Noord zee langs de Katwijkse kust door K.W.V. Skuytevaart, 11.00 uur. Leiden Hooglandse Kerk, dienst met Hout. het duo Zaparap voor kinde ren. toegang is gratis. 14.30 uur. stadswandeling VW. start 14.00 uur op het Stadhuisplein. M. 146846. droomfabriek, Weekeindwork- shop acrobatiek en massage. clubhuis swifttour, rivieren toeristische markt met levende muziek op het Vuurtorenplein van 12.00 tot 18.00 uur. MAANDAG 3 JULI Katwijk strandloop door A.V. Rijnsoe ver over 2,4 en 8 km, bij strandpa viljoen 1 Centrum. 19.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13