Verder uitstel wet arbeidsvoorziening Discontoverhoging verrast aandelenmarkt y Officiële rente 0,5 omhoog Geen toenadering kamer en De Koning DAF-order half miljard Klacht tegen samenwerking KLM, BA en Sabena bij EG VRIJDAG 30 JUNI 1989 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) De toekomst van het omstreden wetsontwerp dat de nieuwe opzet van de arbeidsvoorziening (in feite het bestuur van de arbeidsbureaus) regelt blijft hoogst onzeker. De vaste commissie voor sociale zaken besloot gisteren na mondeling overleg met minister De Koning het wetsontwerp niet van de rol te halen, maar de over te laten aan de nieuwe kamer. Daarmee wordt niet uitgesloten dat de arbeidsvoorziening in de forma tie aan de orde komt. Minister De Koning wil dat werkge vers en werknemers samen met de overheid de arbeidsvoorziening gaan besturen, in de verwachting en overtuiging dat de werkgelegen heid daarmee is gediend. Hij stuitte op de Tweede Kamer, die niet bui tenspel wil staan in de nieuwe op zet. De Koning wisselde gisteren met de Kamer van gedachten over een drietal wijzigingen waarmee hij de Kamer tegemoet was gekomen. Tijdens het mondelinge overleg werd duidelijk dat de standpunten eerder verder uit elkaar zijn komen te liggen. "Ik zie eerder meer beren op de weg", zo zei de Democrate Groenman (D66), ondanks herhaal de uitleg van De Koning dat de Ka mer via hem en zijn vertegenwoor digers in het nieuwe bestuursor gaan voldoende greep op de ar beidsvoorziening in ons land houdt. Groenman had er grote moeite mee dat een initiatief-wetsontwerp van de kamer in de nieuwe opzet volkomen afhankelijk wordt van de sociale partners. De Koning gaf toe dat de minister van sociale zaken daar zijn handtekening niet onder zal zetten als de bedoeling van die wet niet past in het arbeidsmarktbe leid, zoals dat in door overheid en sociale partners binnen het bestuur voor de arbeidsvoorziening is vast gesteld. Over het recht van de ka- overheidsuitgaven te soortgelijke beslissen deed zich discussie De Koning, die niet terugkeert als minister van sociale zaken, zei dat wat hem betreft zijn geesteskind zo snel mogelijk kan worden behan deld. Daarbij wees hij ook op de on zekerheid die er is voor de mede werkers van het Directoraat-Gene raal voor de Arbeidsvoorziening van zijn ministerie, die moeten gaan werken met de nieuwe opzet. Het PvdA-kamerlid Spieker vroeg de minister duidelijk afstand te nemen van de opstelling van de werkgevers, het VNO voorop. De grootste werkgeversorganisatie trok zich onlangs terug uit de nieu- opzet, omdat zij meende dat de LONDEN (RTR) - Het Britse minis terie van defensie heeft meer dan 5.000 vrachtwagens besteld bij DAF bv, de Nederlands-Britse producent van vracht- en bestelwagens, bus sen en dieselmotoren. Met de order is een bedrag gemoeid van 155 mil joen pond sterling (530 miljoen gul den). Het ministerie wil met de nieuwe wagens - viertonners - de oude Bed fords vervangen die sinds de Twee de Wereldoorlog in gebruik zijn. Leyland DAF, een bedrijfsonder deel van het Britse Leyland Trucks dat met het toenmalige DAF is gefu seerd, kwam als winnaar uit de bus na een evaluatie van drie aanbiedin gen, waaronder die van Volvo, de Zweedse concurrent van DAF. Het Nederlands-Britse hoopt ook nog een belangrijke or der van het ministerie van defensie in Saudiarabië in de wacht te sle pen. aangetast. Na onderling spoedberaad kwamen de gezamen lijke werkgevers weliswaar weer op een lijn ("we doen mee, mits de ge lijkwaardigheid overeind blijft en de kamer niet keer op keer in grijpt"), maar de kamer voelde zich duidelijk gechanteerd. De Koning antwoordde dat hem uit een gesprek dat hij maandag met de werkgevers heeft gevoerd, is ge bleken dat het voor hen erg wennen is aan bepaalde spelregels in de ka mer. "Ik heb hen voorspeld dat de kamer zijn regels niet zal wijzigen". POOLSE BUSSEN WERKLOOS 75*3 TORUN Poolse stadsbussen staan werkloos in de rij in de remise. Het personeel i staakt voor hoger loon. Zij zeggen door de hoge inflatie in de problemen te komen. VENLO/MAASTRICHT (GPD) - De dagbladen De Limburger in Maastricht (oplage 137.000) en het Dagblad voor Noord-Limburg uit Venlo (oplage 51.000) gaan begin volgend jaar samen. Het is de be doeling om uiteindelijk van de kranten, die beide eigendom zijn van mammoet-uitgever VNU, één krant te maken. Daarbij heeft VNU gegarandeerd dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Desondanks wijzen de redactie en ondernemingsraad van het Dagblad van Noord-Lim burg de fusie af en overwegen zij ac ties te voeren. Hun collega's van De Limburger komen dinsdag bijeen. Gisteren maakten de directies van de twee ondernemingen hun fu sieplannen bekend: "Door deze fu sie ontstaat een onderneming van een dusdanige schaalgrootte dat een sterke strategische positie wordt ingenomen op de markten waarop de beide regionale kranten Brits bedrijf verzekert tegen oplopen aids LONDEN (Rtr) - Bepaalde risi cogroepen in Groot-Brittannië kunnen zich van nu af aan verze keren tegen het oplopen van aids. Voor gemiddeld 25 pond sterling (ongeveer 90 gulden) per jaar kunnen zij terecht bij het Britse verzekeringsbedrijf Lifeshield Risk Management. Verzekerden die onverhoopt aids krijgen hebben recht op een bedrag van maximaal 75.000 pond (257.000 gulden), op ver goeding van rechtskundige hulp en op een vijf jaar durende programma van medisch-psy- chische begeleiding. De betreffende risicogroepen zijn volgens een woordvoerder van het verzekeringsconcern doktoren en politiemensen, maar ook loodgieters en brand weerlieden. Ook bedrijven kun nen bij Lifeshield terecht. Dege nen die van de verzekering wil len gebruik maken mogen niet besmet zijn met het aids-virus. Druggebruikers die zichzelf ver dovende middelen via iffiectie- naalden toedienen en homo seksuelen zijn eveneens van deelneming uitgesloten. Het produkt is in Groot-Brit tannië met scepsis ontvangen. Een woordvoerder van de Te rence Higgins Trust, een Britse hulpinstelling voor aids-patien- ten, achtte het beter wanneer mensen het geld zouden beste den aan condooms om veiliger te kunnen vrijen. "Je kan heel wat condooms kopen voor vijf entwintig pond". Getouwtrek om commissariszetel 8 bij Text Lite AMSTERDAM (ANP) - Enkele aandeelhouders die zeggen samen meer dan 10 procent van de aande len van Text Lite te bezitten eisen een zetel in de raad van commissa rissen van deze onderneming, ma ker van zaktelexen en lichtkranten. Dit blijkt uit een brief VNU voegt twee dagbladen in Limburg samen opereren". Bij een volledige fusie ontstaat de grootste regionale krant van Nederland, waar 550 mensen werken. Voorlopig blijven de kranten, ver schijnen 'onder eigen titel en redac tie'. Alle afdelingen worden samen gevoegd, behalve de de beide redac ties. De nieuw benoemde directeur J. Gerits, nu nog directeur van het Dagblad van Noord-Limburg, is echter al per 1 september benoemd tot directeur van De Limburger. Ge rits maakte er dan ook geen geheim van dat de redacties worden samen gevoegd 'om de kwaliteit voor de ja ren negentig te verbeteren'. Overigens heeft de VNU bij de overname van Audet twee jaar gele den, waarvan de twee Limburgse dagbladen toen deel uitmaakten, gegarandeerd dat beide redacties zelfstandig zouden blijven. "Die ga rantie is niet voor eeuwig afgege ven". zei Gerits gisteren. Hoewel niet onverwacht is het nieuws van de fusie vooral in Venlo hard aangekomen. "Hier wordt eu thanasie gepleegd op het oudste dagblad van Limburg", zegt Hans Bos, ondernemingsraad-voorzitter van het Dagblad van Noord-Lim burg. Hij hecht geen enkele waarde aan de toezegging dat vooralsnog een eigen krant in Venlo zal worden uitgegeven: "De plannen zijn al tot en met de personeelsformatie inge vuld. Een goede en bovendien goed renderende krant wordt alleen van wege de poen door de VNU de nek omgedraaid". Hij is ervan overtuigd dat het per soneel in Venlo, 180 mensen, de plannen niet zo maar zullen slikken. "Er komen zeker acties", aldus Bos. Bonden massaal eens met nieuwe ziekenhuis-cao DEN HAAG (GPD) - De vakbon den in de gezondheidszorg stem men algemeen in met de principe overeenkomst voor de cao-zieken huizen 1989-1990. Het landelijk groepsbestuur van de AbvaKabo, waarin vertegenwoordigers uit alle regio's zitting hebben, is gisteren unaniem akkoord gegaan, nadat de ze week tweederde van de leden in stemden met de r Economie kort Politie-cao i hoofdlijnen overenstemming be- kelijke Britse reikt over de hoofdlijnen beidsvoorwaarden de jaar. Verlenging van de vut op 57 jaar, meer ouderschapsverlof en hogere onregelmatigheidstoeslag om ieder een aandeel voor hogere politiemensen zijn kele kernpunten. Koffie Mexico zal koffie op de vrije markt Verdrag van Rome. Deze artikelen gaan verkopen als het de toegestane behelzen de mededingingsregelin- produktiehoeveelheid lijk deel luchtvaartmaat- schap nog verder versterken. f AMSTERDAM - Mary Ann Guepin, kleindochter van de bekende verza- o anp) r ~-j— --- -- - net ei- rne\aart toont één van de pronkstukken uit haar grootvaders collectie. Deze fectenhuis Prudential Bache, die zeventiende-eeuwse wijnfluit brengt naar verwachting tussen de 80.000 en gisteren tijdens de algemene aan- 120.OOO gulden op tijdens de veiling van de verzameling oude glazen op 5 deelhoudersvergadering van Text JuU blJ Christie's in Amsterdam. «oto anp, Lite bekend werd. Wie de aandeel- J houders zijn wordt niet onthuld. Op het moment heeft Text Lite twee commissarissen en de raad heeft eerder laten weten dat aantal voldoende te vindenrDe grootaan- de Europese Gemeen- deelhouders zijn dat met hem eens. wat dus betekent, indien de com- AMSTERDAM (GPD) De Neder- Amsterdamse missarissen bij die mening blijven, landsche Bank heeft, in navolging moest fors inleveren en Wall Street dat één van de twee, ir. H.G. Smits van de Bundesbank in Duitsland, vertoonde bij opening eenzelfde an de Europese Commis- of drs. B.G. Wilmink, weg moet. de officiële rente opnieuw ver- beeld. De obligatiemarkt lag t de voorgenomen deelne- De onbekende grootaandeelhou- hoogd. Er komt 0,5 procent boven- delijk stabiel bij. Jde KLM in de luchtvaart- dér wil vóór 1 augustus een nieuwe op, waardoor onder rood staan Sabena World Airlines" maatschappij Transavia Airlines, aandeelhoudersvergadering laten duurder wordt. Ook Frankrijk, Bei- Volgens British Midland zijn dé Zoals bekend wil de KLM 40 pro- plaatsvinden, waarop dit punt zou gië en Zwitserland hebben hun ren- strijdig cent van de aandelen van deze moeten worden besproken. De di- tetarieven opgetrokken. De discon- het luchtvaartmaatschappij overne- rectie zei gisteren niet te weten wie toverhoging heeft vooral effect op 1 van Nedlloyd. Nedlloyd zelf de aandeelhouders zijn. de geldmarktrente (de zogenaamde 40 procent in Transavia behou- Drs. R. Rijntjes, een half jaar gele- korte rente, looptijd minder dan oneerlijke den terwijl de resterende 20 procent den aangetreden als directeur, twee jaar). Geldhandelaren Ook de leden van de christelijke vakbond CFO steunen massaal het akkoord met de ziekenhuizen, dat vorige week na maanden van acties in de gezondheidszorg werd be reikt. De Verpleegkundigen en Ver zorgenden In Opstand (VVIO) is het nog steeds oneens met de resulta ten, omdat de loonsverbetering wordt bereikt door een premiever laging van het pensioenfonds PGGM. De bonden waarschuwden minis ter De Koning (sociale zaken) wel volgend jaar rekening te houden met nieuwe looneisen. "Een ko mend kabinet kan er op rekenen dat de bonden in de cao-onderhande lingen van volgend jaar opnieuw drastische verbeteringen van de ar beidsvoorwaarden zullen claimen", aldus CFO-bestuurder Henk Stapel. De AbvaKabo heeft haar leden geadviseerd de bestaande actieco- mité's in stand te houden om bij de cao-onderhandelingen van volgend aar 'druk op de ketel te kunnen zet ten', eventueel door middel van ac ties in de instellingen. Door de cao gaan de 200.000 werk nemers in de gezondheidszorg er 3 procent op vooruit. Mensen in onre gelmatige dienst ongeveer 80.000 werknemers - krijgen maximaal 4,25 procent meer. Daarnaast krij gen alle werknemers in augustus een uitkering ineens van gemiddeld 300 gulden. Werklozen weer aan de slag met 'nuttig' werk DEN HAAG (ANP) - In Rotterdam, Nijmegen en Dordrecht kunnen werklozen werkzaamheden gaan verrichten, waaraan maatschappe lijk behoefte bestaat, maar die des ondanks niet worden gedaan Deze zogeheten 'werkvervangende acti viteiten' worden geschapen om maximaal zeshonderd langdurig werklozen van veertig jaar of ouder aan de slag te helpen. Het ministerie van sociale zaken denkt hierbij bijvoorbeeld aan 'nut tig werk' als bejaardenhulp. Minis ter De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) heeft zich bereid verklaard de projecten bij wijze van experiment tot 1 januari 1991 te steunen. Hij deed dit tijdens een overleg met de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) en de achttien zogenoemde memoran dum-gemeenten, waar veel etnische minderheden wonen. Doel van de werkvervangende ac tiviteiten is langdurig werklozen, die geen kans hebben op een baan, werkervaring te laten opdoen. De deelnemers krijgen het i loon. aandelenbeurs schappij British Midland heeft gis- het komen- teren bij de Europese Commissie Momenteel klacht ingediend tegen de plan- gaande van KLM en British Airways s'e naa 20 procent niing 5 ook 1 onderzoek Het officiële wisseldisconto in Nederland komt met ingang van vandaag op 6 procent. De voor- w schotrente, dat is de prijs die de de geldmarktrente (de zogenaamde banken moeten betalen voor hun le- zegd, persoonlijke redenen. Text waaronder de hypotheekrente. Lite leed vorig jaar een verlies van Als gevolg van de rentestijgingen le banken berekenen vo< omzet daalde de dollar meteen naar een diet in lopende rekening koers beneden de 2,20 gulden. De ven en particulieren. (quotum), gen die prijsafspraken vastgesteld door de Internationale concurrentie moeten tegen houden, ondergebracht zouden worden bij blijkt de onderneming te hebben wachten weinig gevolgen Koffie Organisatie (ICO), niet om- Volgens woordvoerder Roberts zal institutionele beleggers. British hoog gaat. Hiermee loopt het con- deze samensmelting van belangen Midland heeft indertijd eveneens flict tussen de ICO en Mexico over de dominante positie van British bij de Europese Commissie gepro- de quota voor de koffiecategorie Airways op de belangrijkste inter- testeerd tegen de fusie tussen Bri- 14,9 miljoen gulden op 'overige milde variëteiten' nog ho- nationale luchthavens in het weste- tish Airways en British Caledonian, van 18 miljoen, ger op. Groei De economie van de 24 landen van de OESO (Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwik keling) staat er op het ogenblik aan zienlijk beter voor dan in het begin 1 de jarep tachtig. De overheden Al een paar dagen dat de Bundesbank er waarschijn lijk toe over zou gaan de te sterke groei van de Westduitse economie aan banden te leggen door een ren teverhoging. Daardoor wordt te vens het gevaar van een uit de hand lopende inflatie, waarvoor de Duit sers vrezen, ingedamd. Na de verhoging van de rente in de Bondsrepubliek Duitsland, kon- ningen op onderpand bij de Neder- den andere Europese landen, landsche Bank. gaat naar 6,75 pro- onder Nederland, niet achter blij de cent. Het promessedisconto komt Voor de Nederlandsche Bank verlaten om, zoals gisteren werd ge- rente op langlopende leningen, op 7,25 procent. Dit is het richtsnoer speelde de koppeling van de gulden de tarieven die de commercië- hun kre- in bedrij- staat ^rh»sr™ van de OESO over de economie de aangesloten landen. Britse olie nbe- sterdamse effectenbeurs deze week trekt verdedigingslinies tegen een jk in vakantiesfeer verkeer- eventuele zomerbaisse elders. Zo de stemming vrij ongeani- beoordeelden sommige handelaren liet het algemene beurs- de huidige situatie op Beursplein 5. kunnen od dezevöoruUeane verder AMSTERDAM - Hoewel de Am- zich in op het huidige Kunnen oj> aeze vooruitgang^veraer sterdams° offeror, Kon re Ho-to mnair troirt v#»rriprfi<rincrslini nomische groei bewerkstelligen met een lage inflatie en een groei 1 het aantal arbeidsplaatsen. Dit meerd De stem- tenbeurswezen een baisse zal vol- beperkte trekken. Wel is de situatie, vooral i: groep aandelen wordt vastgesteld, Tokyo en ook in New York, de Groot-Brittannië heeft 105 conces- sloot elke dag echter iets lager af en laatste tijd aanzienlijk verslechterd. oliemaatschappijen xploratie 3 daardoor r dagen handel Tokyo kampt met aanhoudende de vier punten beneden het slot van binnenlandse politieke onzeker- Britse zeebodem. Dit heeft de Brit- vorige week gezakt. Een duidelijke heid, die Japan het predikaat e minister voor energie, Peter Mor rison, donderdag bekendgemaakt. Het ministerie heeft 424 inschrijvin gen binnengekregen, bijna zeven keer zoveel als in 1987, toen de olie prijzen laag waren. Scheepswerf Tille Scheepsbouw in het Friese Kootstertille maakt opnieuw kans op een grote order van de Amster damse rederij Spliethoff. De werf is volgens directeur T. van der Meer in de running voor dfe bouw van meer dere schepen. Het gaat daarbij een order waarmee 'veel n honderd miljoen gulden' tegenstelling in beursgedrag en dat politieke instabiliteit begint te kenmerkte de deze week heersende lenen en wat tot dusver stemming in Amsterdam. het onbe- f l:1dll:M 1 f W E E K beleefde er deze week zelfs lige markt door met voortdurend nieuwe koerstoppen. Zelfs gisteren verhoging past toen de Bundesbank het rentetarief derlandsche Bank heeft op de verhoogde, sloot de beurs nog met netaire situatie. De groei kleine plus, zachte landing op te vangen. Door hoop en vrees daarover liet Wall Street deze week een jojo-ach- tig patroon van scherpe ups en downs zien. Daarbij is ook het ge drag van de dollar niet erg duidelijk en consequent. Een zwakkere Ame- te veel gevraagd. Daar overheersten tot het rikaanse economie zou de nationale schrik en verwarring met indexver- lenen v munt moeten ondermijnen. Maar liezen van twee tot drie punten. Met dat gebeurde deze week aanvanke- gevolg dat vooral de lokale lijk niet, omdat de ongerustheid markt deze week een flinke stap te- over Japan de yen sterk deed ver- moest doen. Daarentegen wis ten de internationals zich ongeveer te handhaven. Alleen Hoogovens de Duitse mark daarbij als ge bruikelijk de belangrijkste rol. Im mers, een renteverhoging in Duits land maakt de mark aantrekkelij ker. Om de gulden niet uit de markt te prijzen, moet dan ook de rente in Nederland omhoog. Sinds 1 juli vorig jaar heeft de Ne derlandsche Bank de officiële ren tetarieven al zeven keer verhoogd. De laatste keer dat dit gebeurde was op 21 april van dit jaar, toen er even- 0,5 procent bij kwam. De rente die de Ne- de geldhoeveelheid is te uitbundig, Van Beursplein^ 5 was het echter waardoor de Bank onlangs besloot an banden leggen van het 1 geld. Slecht bollenjaar zwakken tegenover de dollar. Ook in Amsterdam gebeurde c. - aanvankelijk bijzonder weinig op moest tegen de vijf procent mleve- volle grond hebben volgens het door Jan Wagenaar Velen vinden het thans bereikte Amerika': land van de rijzende kend verschijnsel was. De grote effectenbeurs van New York weet niet goed raad met de in terpretatie van de jongste conjunc turele gegevens, die alle wijzen op duidelijke ontspanning Ook Pakhoed was vijf procent oo reactie door de claimemissie. ccii HBy, Westduitsland de zaken volledig op Sanders, die de beurs verraste door ter'de rug. Vooral opgetre- zijn kop zette. Onze centrale bank bet bericht dat het Gamma-concern en fruitteelt bracht het 63 procent van de aandelen heeft half verzameld, kon vijf procent in koers de obligatiemarkt. Totdat de ivachte discontoverhoging volgde onmiddellijk De economische groei lijkt dus officiële disconto behoorlijk af te nemen en Wall Street begint er enigermate procent omhoog. De dollar reageer- aantrekken, evenals de software- de prompt en liet alle eerder deze producent Volmac. jaarvergaderingen conteerd. Daarom begint een hou- dan ding van afwachten op de reële be- lingscijfer ge- vestiging van de voorspellingen catoren moeid. In het gunstigste geval kun- middels de in augustus aanstaande wel een: coasters te verschijnen halfjaarcijfers de ruglopen, overhand te krijgen. De beurs graaft cent, nadat .«vw - - De gevaren onder te worden. Aan de ene kant week opgelopen winst weer vallen. De Europese optiebeurs had het de hoge kant en achten van oververhitting en snel stijgende verdwijnt nu weliswaar het gevaar Ook op de obligatiemarkten werd deze week aanzienlijk rustiger dan verrast en voornamelijk met schrik in de vorige werkperiode Het aan- rgereageerd. Zelfs de aandelenmarkt tal afgesloten contracten daalde van is de keerzijde van de medail- raakte erdoor overstuur. Daar had 347.000 tot 256.000. Hoogovens de gunstige prognoses die op de inflatie lijken naar de achtergrond 1989 te zijn gedreven. Zo liet de conjunc- den gedaan in het koerspeil verdis- tuurbarometer over de meimaand grote steek vallen. Het verzame- le, die ook niemand wenst. Gehoopt de geruchtenmolen van de fusies bleef op de meeste dagen koploper, 12 belangrijke indi- wordt dat de Fed, het bestuur zou volgens verwachting de gezamenlijke Amerikaanse cen- met 0,9 procent kunnen te- trale banken, voldoende wijsheid zal bezitten om met snel ingrijpen het werd 1,2 pro- n april nog een stq- 1 flink aantal dagen een welkome compensatie voor het gemis pulsen elders geboden. Wall Street werd op andere dagen afge wisseld door respectievelijk Philips Koninklijke Olie. Voor de had er in feite de gehele junimaand dexopties bleef een redelijke be- het rentewapen de wegzakken- al van geprofiteerd. Maar Frankfurt langstelling bestaan. Landbouw Economisch Instituut slecht oogstjaar 1988/1989 ach- de groenteteelt :n de lagere op- brengstprijzen hiervan de oorzaak. Ook in het voorgaande oogstjaar waren de netto bedrijfsresultaten al negatief. In de bloembollenteelt was het gemiddeld verlies per bedrijf 19.600 gulden, ofwel drie gulden per hon derd gulden kosten. In de groente teelt werd per bedrijf een gemid deld verlies geleden van 73.700 gul den. Per 100 gulden kosten komt dit neer op 23 gulden. In de fruitteelt lag het verlies nog twee procent ho ger met een gemiddeld verlies per bedrijf van 81.800 gulden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7