Oppositie kraakt actieplan De Klerk 13 Afschaffing apartheid weer op de lange baan Meer strafmaatregelen in YS geëist tegen China Israëli's zetten Palestijnen uit naar Libanon Drugsschandaal Cuba eist nieuw slachtoffer pwn VRIJDAG 30 JUNI 1989 BUITENLAND Zwarten Zuidafrika: oude wijn in nieuwe zakken JOHANNESBURG (GPD/AP) De zwarte vakbeweging Cosatu in Zuidafrika ziet weinig heil in het actieplan van de regerende Nationale Partij. Volgens een woordvoerder van Cosatu, is het programma waar de toekomstige president van Zuidafrika, De Klerk, de ko mende vijfjaar de crisis in zijn land te lijf wil, weinig meer dan 'oude wijn in nieuwe zak ken'. "De voorstellen zijn een slag in het gezicht van de zwarte meerderheid", aldus de woordvoerder van deze zwarte vakcentrale. Ook een van de leiders van de blan- Zuidafrika, zwart, blank, kleurling ke oppositie, de liberaal De Beer, en Indiër, is volgens de nieuwe kraakte het actieplan van de NP. Hij plannen 'gelijkwaardig' aan de an- noemde het 'vaag'. Sommige onder- der. De zwarte meerderheid zal delen waren volgens hem volstrekt evenveel in de melk te brokkelen onbegrijpelijk. hebben als de blanke minderheid. Het actieplan van de Nationale Partij werd gisteren met de nodige Omstreden in de nieuwe plannen te verzetsbeweging ANC. De groep fanfare in Pretoria gepresenteerd, is het voorlopig handhaven, zij het hoopt een bijdrage te kunnen leve- der vallen mensen die in balling schap zijn en mensen die in de ge vangenis zitten". Intussen zijn gisteren ongeveer 120 liberale Zuidafrikaanse blanken naar Zambia vertrokken voor een ontmoeting met de verboden Het behelst onder meer onderhan delingen met leiders van alle bevol kingsgroepen, dus ook van de zwar te meerderheid, over medezeggen schap in een toekomstig Zuidafrika en de invoering van een handvest r mensenrechten. verwaterde v i de i beter onderhandelings- De kern van het plan blijft echter de rechter te slepen, beruchtste apartheidswetten, de klimaat tussen Pretoria en het ANC, groepsgebiedenwet. Die bepaalt op aldus een woordvoerder van de basis van huidskleur waar iemand groep, mag wonen. De NP stelt nu voor een zwarte die in een blanke wijk gaat wonen, niet onmiddellijk JOHANNESBURG - Het actie plan dat de regerende Zuidafri kaanse Nationale Partij (NP) gis teren lanceerde, is de perfecte weerspiegeling van de halfslach tigheid die de partij al jaren ver lamt. De partijtop weet dat drasti sche hervormingen geboden zijn, maar durft het initiatief niet te ne men. Het is als met het bezoek aan de tandarts: dat wordt ook vaak uitgesteld, tot het te laat is. door Peter van Nuijsenburg Want met het pakket dat de natio nalisten in Pretoria presenteer den en waarmee ze de algemene verkiezingen van zes september zullen winnen, wordt de impasse in Zuidafrika niet doorbroken. Volgens dit programma willen de 'nationalisten' met leiders van al le bevolkingsgroepen, inclusief de zwarte meerderheid, onder handelen over de toekomst van Zuidafrika. Dit 'nieuwe Zuidafri ka' zal vrij zijn van 'racisme en overheersing door enige bevol kingsgroep'. Daartoe willen ze een handvest voor de mensenrechten invoeren, de bevoegdheden van de nu alm achtige president beknotten, een raad van wijze mannen instellen, die bij conflicten tussen de ver schillende bevolkingsgroepen zal bemiddelen. Zelfs moet er een zo genaamde open groep komen voor Zuidafrikanen voor wie huidskleur van ondergeschikt be lang is. Maar als zo vaak in de politiek, is wat de nationalisten niét willen belangrijker dan wat ze wél wil len. En wat ze niet willen, is het opgeven van het centrale dogma van de apartheid. De groepsge- dachte, waarbij iemand in de eer ste plaats wordt beschouwd als lid van een bevolkingsgroep (zwart, blank, kleurling of Indiër) en pas in de tweede plaats als een individu, blijft het fundament van de toekomstplannen van de Nationale Partij. Elke groep is, ongeacht zijn getalsterkte, even waardig aan de andere. De blanke minderheid moet dus evenveel zeggenschap hebben als de zwar te meerderheid. Omdat de nationalisten er na 41 jaar regeren achter zijn gekomen dat ras als leidend beginsel voor hun filosofie op zjjn zachtst ge zegd in een kwade reuk staat, wil len ze nu 'cultuur' als norm gaan hanteren. Veel verschil zal dat niet maken: een blanke boer houdt er andere waarden op na dan een zwarte Zulu. Het is, bijna letterlijk, een 'cosmetische' ver andering. Hoezeer de nationalisten hecht ten aan de groepsgedachte, blijkt wel uit het feit dat ze de de be ruchte 'groepsgebiedenwet' voor lopig niet zullen schrappen. Deze wet, die woongebieden indeelt naar ras, zal wel met meer consi deratie worden toegepast. Een zwarte die in een blanke wijkt gaat wonen, zal niet meer onmid dellijk voor de rechter worden ge sleept. Voorts zullen meer wijken worden opengesteld voor 'vrije vestiging'. Maar schrappen van de wet, is, aldus de NP, nog niet 'verantwoord'. Al zal dat wel het 'streven' van de partij zijn. Deze bizarre verknochtheid aan een van de meest infame apartheidswetten komt voort uit angst voor de extreem-rechtse Konservatieve Partij. De Natio nalisten beschouwen de Konser- vatieven en niet de liberale De mocraten als een serieuze bedrei ging. vatieven zullen het handhaven van de groepsgebie denwet, naast de corruptie en economisch wanbeheer, tot inzet van de verkiezingen maken. Met name op het platteland in de Transvaal en de Oranje Vrijstaat zijn de nationalisten kwetsbaar. Maar de angst voor de conser vatieven is niet de enige factor die de nationalisten tot hervormin- gen-in-slakkegang dwingt. De aanhang van de partij is van natu re behoudend en de leiding heeft hen niet voldoende voorbereid op de onvermijdelijke veranderin gen. Het actieplan is het maxi mum dat de nationalisten aan hun kiezers kunnen verkopen. De neiging om beleid af te stemmen op het tempo van de modale partijganger, is begrijpe lijk, maar verkleint de kansen op vruchtbare onderhandelingen met de zwarte oppositie. Wie zegt te willen hervormen, maar tege lijk zoveel slagen om de arm houdt, verplaatst uiteindelijk voornamelijk lucht. de zogenaamde groepsgedachte, van oudsher de basis van de apart heid. Elke bevolkingsgroep in Premier Ierland biedt formeel zijn ontslag aan DUBLIN (AP) - In Ierland is een politieke crisis ontstaan nadat pre mier Haughey er gisteren niet in was geslaagd een meerderheid in het parlement te krijgen voor aan vaarding van zijn premierschap. Haughey had 83 stemmen ir leden tellende Dail nodig doende steun te af te kreeg zijn premierschap, m slechts 78, waaronder een van een onafhankelijk parlementslid. Haughey bood formeel zijn ont slag aan en gaat nu als demissionair premier verder totdat een nieuwe premier is aangewezen. Hij zei niet uit te zijn op ontbinding va: parlement en dqs ook niet op we verkiezingen. Nadat Haughey zijn ontslag had aangeboden ging de Dail met reces tot maandag. Dat geeft de nu demis sionaire premier drie dagen de tijd om via onderhandelingen alsnog het premierschap te hij er tenminste in slaagt voldoende steun van de oppositie te krijgen. Volgens ingewijden zoekt Haug- wachten wat de blanke bewoners wensen. Ook voorzien de plannen in de uitbreiding van het aantal wij ken waar men zich vrij kan vesti gen. Een andere beruchte wet, die op de bevolkingsregistratie, op grond waarvan iemand op basis van zijn ras wordt geregisteerd, blijft voorlo pig eveneens gehandhaafd. De NP streeft naar schrappen van beide wetten, maar acht dit momenteel niet 'verantwoord'. De Zuidafrikaanse aartsbisschop Desmond Tutii, die momenteel in Denemarken verblijft, wees giste ren het nieuwe verkiezingspro gramma van de Zuidafrikaanse re de 166 geringspartij af. "Wij willen apart- m vol- heid niet aangenamer maken. We voor willen politieke macht", zei Tutu. "We zijn niet geïnteresseerd in her vormingen. Wij willen apartheid op geheven zien". Ofschoon het verkiezingspro gramma van de Nationale Party een reeks voorstellen doet om het apart- het heidssysteem te hervormen, wil het ook voorkomen dat de 5 miljoen blanken in Zuidafrika worden ge domineerd door de 28 miljoen zwar ten. Volgens Tutu poogt de regerings partij tijd te winnen. "Ik denk dat WASHINGTON (GPD) - Tegen de de woonwijken van de leiders, het zin van het Witte Huis in, heeft het staatsgastenverblijf en het vlieg- Amerikaanse Huis van Afgevaar- veld te verbieden, digden gisteren unaniem een pak- Twee prominente Chinese dissi- ket aanvullende sancties tegen Chi- denten die naar het Westen zijn ont- na aangenomen. Het Huis steunt de komen, zijn van plan een nieuwe or- strafmaatregelen die Bush eerder al ganisatie op te richten en buiten jegens China nam. maar eist boven- China de strijd voor meer democra- dien dat ontwikkelingsprogram- tie voort te zetten, zo meldde giste- ma's worden stopgezet, dat er geen ren een activist in Hongkong. Stu- wapens voor de Chinese politie dentenleider Wu'er Kaixi en de dis- meer worden verkocht en dat de sidente intellectueel Yan Jaiqi zul- verkoop van technisch hoogwaardi- len vermoedelijk volgende week ge en nucleaire goederen aan ban- een gezamenlijke verklaring uitge- den wordt gelegd. ven waarin zij het Chinese volk De eisen zijn opgenomen in een overal ter wereld en in China oproe- amendement op de wet die voor de pen "om de strijd voor democratie komende twee jaar Amerika's ont- voort te zetten", aldus de activist in wikkelingshulp regelt. Omdat het Hongkong, zeker is dat die impopulai re wet door de Senaat komt, hebben de eisen voorlopig vooral een sym bolisch karakter. Het amendement heeft vooral de bedoeling de afkeer van het Huis te gen de jongste gebeurtenissen in China onder woorden te brengen. Met het amendement wordt even- de Amerikaanse president wel ook president Bush duidelijk WASHINGTON - President Mobutu van Zaïre (links) zwaait in aanwezigheid Bush vanuit de tuin bij het Witte Huis in Washington naar enkele toeschouwers. Mobutu werd gisteren als eerste gemaakt dat hij i Afrikaanse leider in Washington ontvangen en door Bush "een van onze meest gewaardeerde vrienden in Afrika" Huis te weinig maatregelen tegen T sj echoslowaken roepen regering op tot verzoening r de 2 het genoemd. De staatslieden maakten bekend dat hun landen op economisch gebied als tegen de wereld willen zeggen- we samenwerkenOverigens staat Zaïre bekend als het Afrikaanse land met de slechtste reputatie op het gebied - de mensenrechten, met elkaar zullen gaan China heeft genomen. Bush schort- tellectuelen, acteurs, artiesten, zijn aan het veranderen. Geef ons tijd. En wij zeggen dat dat niet het soort verandering hey vooral naar medestanders bin- ken", aldus Tutur"tot het moment fpitpn^rhhpn nen de Progressieve Democratische dat de zwarten aan het besluitvor- Partij. Deze splinter van zijn eigen Fianna Fail heeft zes zetels. Ook Alan Dukes, de leider van de oppo sitiepartij Fine Gael (55 zetels), slaagde er niet in een meerderheid te krijgen; hij kreeg slechts 61 stern- dat de zwarten mingsproces deelnemen, zeggen dat we met knikkers spelen". De anglicaanse kerkleider zei er in Zuidafrika geen effectieve andering kan komen zolang de wet op de rassenregistratie van kracht Haughey heeft twee jaar gere- blijft. De regering zal die wet vol- geerd als léider van een minder- gens hem niet opheffen, "omdat de heidsregering. Zijn bewind werd basis van alles nog altijd het ras is 'gedoogd' door de Fine Gael en de en omdat de macht nog steeds be- Progressieve Democraten. De pre- rust bij het blanke ras", mier schreef op 15 juni verkiezin gen uit, in een kennelijke poging De aartsbisschop z een absolute meerderheid te ver- afrikaanse zwarten nadat opiniepeilingen had- grondwet willen waarover wordt acht acht inwoners van de Westelijke Jordaanoever en de Gaza-strook verbannen. Ze zijn per helikopter naar Libanon gevlogen en daar ach- dat tergelaten. Het was de eerste ver banning van een groep Palestijnen sinds meer dan een half jaar. Volgens een legerwoordvoerder waren de gedeporteerden leiders teerden hadden alleen de opstand in de bezette gebie- plastic tassen bij zich met persoon- minister Rabin van defensie dit keer in een verklaring laten weten dat de gedeporteerden binnen drie jaar kunnen terugkeren, indien de rust in de bezette gebieden is terug gekeerd. Intussen is in Israël heftige kri tiek ontstaan op de eerste mars van Israëlische nationalistische kolo nisten door Arabische delen van de paar bezette Westelijke Jordaanoever. Met de voettocht van gisteren wil- te eerder alle militaire verkopen afp) China op en maakte een eind aan wederzijdse bezoeken van hoge functionarissen. Minister Baker (buitenlandse ook arbeiders, gisteren hun handtekening gezet onder een op roep aan de autoriteiten in Praag om alle politieke gevangenen vrij te laten, vreedzame demonstraties toe ken) zei gisteren dat die door Bush te staan en de beoordeling te her genomen sancties afdoende zijn en zien van Praagse Lente van 1968. dat er geen behoefte is aan verdere De verklaring is opgesteld door strafmaatregelen. Bakers voor- vier vooraanstaande activisten, on- naamste argument: "De kwestie der wie de toneelschrijver Vaclav van de mensenrechten alleen be- Havel en de woordvoerder van paalt ons buitenlandse beleid niet". Charta '77, Sasa Vondra. Havel 2 De minister was dan ook tegen het aanvullende sanctiepakket van het Huis. "Bovendien moet het lei derschap in deze kwestie niet den en lid van de Fatah, de organi- lijke bezittingen en kregen ter plaat- den de kolonisten aantonen dat het het Congres -komen, tisch Front voor de Bevrijding van Palestina, onder leiding van Naif heerst deel van Libanon dat de Zuid- Hawatmeh. stuurd. Een legerhelikopter bracht de De acht kregen op 17 augustus ïnge- den gesuggereerd dat daar goede Onderhandeld door "hun authentic- door Israel ingestelde veiligheids- deporteèrd™ kans op Haughey's populariteit daalde in de laatste dagen voor de verkiezin gen echter sterk, en zijn Fianna Fail kreeg uiteindelijk juist vier zetels minder dan de 81 waar zij mee be gon. ke vertegenwoordigers, en daaron- honderd dollar uitgereikt. Daar- gebied onder joodse controle staat, werden ze een door Syrië be- Ook parlementsleden van de Li- kud-partij van premier Shamir ne men deel aan de rond 50 afzonderlij- worden ge- ke voettochten, waarmee de natio- het leger heeft nalisten aanspraken kracht bijzet- Congres ten dat het bezette gebied tot het den bijbelse land van Israël behoort. De na een tv-interview door de Tsjechoslowaakse binnenlandse veiligheidsdienst eraan zijn herin nerd dat hij nog in zijn proeftijd zit zijn voorwaardelijke vrijlating Zuid-Libanon. De gedepor- met de uitvoering van de orders ge wacht tot het hoger beroep gewezen. De ministeries van justitie afgevaardigden zijn met militair defensie werken momenteel waarbij het mogelijk het Arabische president", aldus Baker. Baker wil- uit de w de niet zeggen of Bush het sanctie- In de verklaring wordt de autori pakket met zijn veto zal treffen, teiten gevraagd "een vrije discussie mocht het toch door de Senaat ko- te beginnen, niet slechts over de men. Daarmee leek hij de mogelijk- (stalinistische) jaren vijftig, maar heid van een compromis tussen ook over de Praagse Lente, de inva- Witte Huis open te hou- sie van Tsjechoslowakije door vijf legers van het Warschaupact, en het Het Nationale Volkscongres (par- proces van 'normalisatie' dat hierop lement) in China heeft gisteren in- volgde". tussen een wetsvoorstel in behan- Tot nu toe hebben de Tsjechoslo- MEXICO-STAD Het drugsschan- Greenpeace daal op Cuba heeft een nieuw Een lid van de internationale slachtoffer aan de top geëist. Het milieubeweging Greenpeace heeft gaat om de derde man op de hiërar- in vannacht in de Oostzee een chische ladder, minister van bin- atoomonderzeeër uit de Sovjetunie nenlandse zaken generaal Jose geënterd. De activist slaagde erin Abrantes. Hij is naar huis gestuurd een vlag met het symbool voor ra- door het Politbureau van de Com- dioactiviteit op de onderzeeboot te munistische Partij omdat officieren bevestigen tijdens een protestactie van zijn ministerie drie jaai lang on- het Greenpeaceschip 'Moby gemerkt konden samenwerken met Dick' tegen de aanwezigheid kernwapens in de Oostzee. de Colombiaanse drugsmafia. Dat alles onder het mom dat hij har de buitenlandse valuta voor de re volutie wilde verdienen. Volgens officiële beschuldigin gen is Ochoa er nooit in geslaagd drugs naar de Verenigde Staten te smokkelen. De in eerste instantie onafhankelijk van Ochoa opereren de groep van kolonel Tony La Gu- ardia had wat dat betreft meer suc- wordt Palestijnen sneller het land joodse nederzettingen, uit te zetten. De beroepsprocedure zou dan pas na de eigenlijke depor taties worden afgewikkeld. Het zijn de eerste deportaties sinds 1 januari van dit jaar, toen der tien Palestijnen naar Libanon wer den gebracht. Voor het eerst heeft tenbeweging Gush Emunii de omliggende deling genomen dat betogingen aan waakse leiders, die de hervormin- Alle marsen door kolonisten wor den voorzien van militaire bescher ming maar de demonstranten is ver boden te voet Palestijnse dorpen te betreden. De marsen werden geor ganiseerd door de rechtse kolonis- banden legt. Degenen die een de- gen in de Sovjetunie met de nodige monstratie willen houden moeten zorg gadeslaan, geweigerd de ge- volgens het voorstel vijf dagen van beurtenissen van 1968 opnieuw te te voren de autoriteiten inlichten. beoordelen. De invasie van troepen Verder is voorgesteld om beto- van het Warschaupact wordt for- gingen in de buurt van het Plein van meel nog steeds beschreven als een de Hemelse Vrede, het hoofdkwar- noodzakelijk kwaad ter verdedi- tier van de communistische partij, ging van het socialisme. ADVERTENTIE provinciaal waterleidingbedrijf van noord-holland door Rob Sprenkels Milieu-vluchteling Door het broeikaseffect en andere vormen van mileuvervuiling en kli- maatverstoring dreigt een nieuw verschijnsel te ontstaan: de milieu- Abrantes wordt vervangen door ge- vluchteling. Als er de komende ja- neraal Abelardo Colome Ibarra. De ren geen maatregelen worden geno- ze wordt nu, na de legendarische lei- diensten echter men tegen het broeikaseffect raken der Fidel Castro hele streken onbewoonbaar en zal Raul, als minister i defensie de massale stroom vluchtelingen machtigste man op Cuba. Het Polit- op gang komen met alle problemen bureau heeft generaal Colome Ibar- La Guardia en zijn handlangers brachten minstens 6 ton cocaïne naar de Verenigde Staten. In ruil voor hun diensten ontvingen zij van de Colombianen 3,4 miljoen dollar. Volgens La Guardia zou hij die ver diensten hebben doorgegeven aan de Cubaanse staat. Bij vrienden en familieleden hebben de veiligheids- dan een mil- diens broer joen dollar in contanten aangetrof- vandien. 3 speciaal opdracht gegeven i onderzoeken hoe het mogelijk is ge weest dat topfunctionarissen van het Cubaanse bewind Colombiaan se drugs naar de Verenigde Staten hebben gesmokkeld. Oorlogsmisdadiger De Westduitse politie heeft een in ternationaal opsporingsverzoek doen uitgaan voor de veroordeelde oorlogsmisdadiger Gottfried Weise Eerder deze week vroeg een spe- (69), die is gevlucht om aan arresta- ciaai tribunaal van 45 generaals en tie te ontkomen. De officier van jus- twee admiraals om de doodstraf te- titie in Wuppertal sloot niet uit dat gen ^e twee leiders van de samen- de voormalige bewaker van zwering. Het gaat om de vooraan- Auschwitz van een ondergrondse staande generaal Arnaldo Ochoa en organisatie hulp heeft gehad om te kolonel Tony La Guardia, een hoge vluchten. Ambassade In de Indonesische hoofdstad Jak arta zal eind juli de ambassade wor den geopend van de staat Palestina, uitgeroepen door de Palestijl functionaris van het ministerie binnenlandse zaken. Samen met hun handlangers zullen beiden op korte termijn door een militaire krijgsraad worden berecht op be schuldiging van hoogverraad. Ochoa, een van de vijf generaals die is vereerd met de titel 'Held van vrijdingsorganisatie PLO. Dit is gis- de Republiek van Cuba', zou tijdens tereng bekendgemaakt door het zijn verblijf in Angola ook in ivoor Indonesische persbureau Antara. en diamanten hebben gehandeld. Veel medewerkers van Ochoa en La Guardia dachten dat het bij de smokkelpraktijken om officiële op drachten ging. Naar het heet, zou ook het 'Kartel van Medellin' die in druk hebben gehad. Afgevaardig den van de grote baas Pablo Esco bar zouden zelfs op het punt hebben gestaan om door de autoriteiten on derschepte zendingen van cocaïne terug te eisen. Het verrassende afzetten van ge neraal Abrantes als minister van binnenlandse zaken komt op het moment dat Washington heeft ge klaagd dat de drugssmokkel via Cu- ba de afgelopen weken gewoon is doorgegaan. Zo zouden er het afge lopen weekeinde minstens vier ille gale vliegtuigen over het revolutio naire eiland zijn gevlogen. Een van de toestellen dropte nabij de Baha- ma-eilanden een lading van 680 kilo cocaïne. In samenwerking met de lokale autoriteiten zagen agenten uit de Verenigde Staten kans om die zending te onderscheppen. Het PWN verzorgt i ning en distributie van dit gebied. Jaarlijks wordt ca. 80 miljoen r mers geleverd vanuit diverse w installaties. Het drinkwater wordt door een leidingnet van ongeveer 7.000 km lengte gedistribueerd naar bijna 1,2 miljoen i (ruim 470.000 aansluitingen). Het hoofdkantoor is gevestigd in Bloemendaal. Het voorziemngsgebied is verdeeld in zeven districten. Vanuit de districtskantoren worden de distributienetten aangelegd en beheerd. Deze kantoren dienen tevens als contactadres voor de afnemers. Naast de drinkwatervoorziening over het Noordhollands Dui landgoederen. Hieronder valt teven; tweetal kampeertetreinen. Bij het PWN werken ongeveer 850 zorgdragen voor de unieke combinatie tuurbeheer het PWN het beheer en de provinciale de exploitatie van een belangrijke mededeling stagnatie waterlevering Op vrijdag 30 juni a.s. zal om 23.00 uur 's avonds worden begonnen met werkzaamheden aan een transportleiding. Deze werkzaamheden zullen duren tot zaterdag 1 juli a.s., 17.00 uur 's avonds. Tijdens deze werkzaamheden t.b.v. de wegreconstructie IJweg-hoek Bennebroekerweg zal in het voorzieningsgebied van het PWN in de Haarlemmermeer ten zuiden van Hoofddorp en op het Kaageiland water worden geleverd met een geringe druk. Ook bestaat de mogelijkheid dat in deze periode gedurende korte tijd geen drinkwater kan worden geleverd. Door de aanwezigheid van extra veel lucht in het water is het mogelijk dat het water een witte kleur heeft. Dit heeft geen nadelige gevolgen voor de kwaliteit van het water. Wij verzoeken u het waterverbruik tot een minimum te be perken. Het kantoor Hoofddorp verzorgt de distributie van drinkwater in de gemeenten Bloemendaal (Vogelenzang), Bennebroek, Aalsmeer, Uithoorn, Alkemade, Amstelveen (Bovenkerkerpol der), Haarlemmermeer, Haarlemmerliede en Spaarnwoude.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5