Doeltreffende guerrilla sloopt het omroepbestel Olieramp spaart zeeleeuwen Nieuw: onzichtbarereclame Achtergrond Mazen in de wet volgens juristen niet te dichten Verontruste hervormden blij met verlenging van discussie PAGINA 2 VRIJDAG 30 JUNI 1989 derlands bedrijf is en geen buiten landse omroepinstelling. Neder landse omroepen moeten keurig netjes een zendvergunning aanvra gen. Voordat de afdeling Rechtspraak over vijf weken een beslissing in dit geschil bekend zal maken, komt binnenkort de volgende procedure aan de beurt. Deze heeft betrekking op de weigering van het Commissa riaat voor de Media een boete op te leggen aan weer andere kabelex ploitanten die Radio 10 en Cable One doorgeven. Het Commissariaat redeneerde, dat deze omroepactivi teiten weliswaar tegen de 'geest van de mediawet' indruisen, maar niet onverenigbaar zijn met de letter er van. Volgens de NOS betreft het echter illegale (Nederlandse) radio stations. In de zogeheten kabelregeling, die gold vóór de invoering van de huidi ge mediawet, was het toegestaan programma's door te geven die in het buitenland worden uitgezon- HILVERSUM Het beschermende hek rond het Hilversumse bestel wordt langzaam maar doeltreffend neergehaald. Mr. Geurtsen, voorzitter van het Commissariaat voor de Media, ofwel de politieagent in medialand, staat erbij en kijkt ernaar. Hij is machteloos. En volgens hem staat de bewindsman op WVC (Brinkman) al net zo machteloos. „Het is een illusie dat je met wetgeving het hek om Hilversum in stand kunt houden. Brinkman kan mij geen wet geven om buitenlandse zenders te verbieden. Niemand kan dat", zei Geurtsen afgelopen dinsdag bij de presentatie van zijn jaarverslag. Met de term 'buitenlandse zenders' doelt Geurtsen op TV-10 en RTV (Radio Télé Veronique). Deze twee commerciële zenders dreigen door de mazen van de mediawet heen te kruipen, door hun Nederlandse programma's te laten uitzenden door een buitenlands bedrijf. "Met de huidige wetgeving zijn deze zenders niet aan te pakken", meent Geurtsen. Juristen zijn het met hem eens: net zo min als de commerciële radiostations zijn TV-10 en Tele-Véronique op den duur van de kabel te weren. door Gijs Schreuders en Margreet Vermeulen Mediajurist mr. W. Hins, weten schappelijk medewerker aan de universiteit van Amsterdam, trekt een parallel met de geschiedenis van de drukpers. Ook deze begon met allerlei beperkende regels die op den duur niet houdbaar bleken. De schaarse mogelijkheden waren aanvankelijk gereserveerd voor het drukken van godsdienstige werken en staatspublicaties. Tot diep in de 19e eeuw belemmeren het dagblad zegel de verschijning van mas sakranten voor het 'gewone volk'. Evenmin als de drukpers is de te levisie een schaars goed gebleven, de ontwikkeling is alleen tien keer zo snel gegaan. Wetgeving en recht spraak blijken niet de juiste midde len om ongewenste gevolgen, zoals een door sommigen gevreesde over vloed aan commerciële pulp, defini tief te weren. Intussen hebben ge specialiseerde juristen hun handen vol aan een wirwar van ingewikkel de procedures. In de oorlog van de commerciële omroepen tegen het oude omroep bestel volgt het ene geding in hoog tempo op het andere. Allerlei rech terlijke instanties de rechtbank in Den Haag, de afdeling Recht spraak van de Raad van State, het Hof van Justitie van de Europese Gemeenschap in Brussel, het Eu ropese Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg hebben het al druk met omroepzaken of zullen er straks nog handenvol werk aan krijgen. De wetgeving en de recht spraak op het gebied van de omroep lijken op een ondoordringbare jungle, het ideale terrein voor een guerrillastrijd. Aangevochten Vorige week behandelde de afde ling Rechtspraak van de Raad van State een geschil over het doorge ven van Sky Channel, Super Chan nel en Cable One door een aantal ka belexploitanten. Het Commissari aat voor de Media had hen beboet wegens overtreding van het verbod op het doorgeven van buitenlandse uitzendingen met alleen op Neder land gerichte reclame. De beslissing werd van twee kan ten tegelijk aangevochten. De ka belexploitanten kwamen in beroep met het argument dat de Neder landse mediawet op dit punt in strijd is met de rechtsregels van de Europese Gemeenschap over het vrije verkeer van goederen en dien sten tussen hun lidstaten (omroep- uitzendingen vallen onder het be grip dienstverlening). Maar ook de NOS had geen vrede met de in haar ogen juist te milde bestraffing van de kabelexploitan ten. Uit het oogpunt van de handha ving van het bestaande omroepbe stel had het Commissariaat voor de Media volgens de NOS moeten con stateren dat Cable One een puur Ne- den. Door een slordigheidje viel de laatste eis niet terug te vinden in de mediawet. Nu is het dus voldoende als de programma's afkomstig zijn van een buitenlandse omroepinstel ling. Cable One is in Londen geves tigd, daar is niet meer voor nodig dan een notaris en een stuk papier, maar zendt vanuit Nederland. Om deze ontduiking van de me diawet te bemoeilijken, komt het ministerie van WVC met een wets wijziging. Deze zal ten dele een ver soepeling van de reclameregels in houden, op grond van eerdere uit spraken van het Hof van Justitie van de EG. Tegelijk stelt minister Brinkman een verscherping voor ten aanzien van de vraag wat als buitenlandse omroepinstelling mag worden beschouwd. Daarvoor zal de eis gaan gelden dat ook de om roepactiviteiten in het buitenland plaatshebben. Zo hoopt de demis sionaire minister een dam op te wer pen tegen de aanstormende com merciële televisiestations TV-10 en Véronique. "Het mediarecht gaat steeds meer lijken op de belastingwetgeving", luidt het honende commentaar van mediajurist mr. Hins. Op basis van politieke compromissen bedenkt men fijnmazige regels, waar dan weer gaten in blijken te zitten die aanvullende regels nodig maken. Als het ene gat gedicht is, komen el ders weer nieuwe lekken aan het licht. Er ontstaat een heel circuit van gespecialiseerde advocaten, die net als belastingconsulenten de schijnconstructies al in de bureau lade klaar hebben liggen. "De me diawet is een lappendeken, maar dan wel een door de motten aange vreten lappendeken". Europa De kwestie is zo gecompliceerd doordat Nederland het op omroep- gebied allang niet meer zelf voor het zeggen heeft. Tegen de tijd dat Brinkmans voorstel tot wetswijzi ging door de in september te kiezen Tweede Kamer wordt behandeld, zal de EG een richtlijn hebben vast gesteld om de vrije circulatie van omroepprogramma's binnen Euro pa te waarborgen. Nederland heeft dan nog aanzien lijk minder beleidsvrijheid. De wet gever mag straks uitdrukkelijk geen voorwaarden meer stellen aan omroepen die niet onder de Neder landse bevoegdheid vallen. Wel blijft het ook dan nog een kwestie van interpretatie wanneer een op de Nederlandse markt gerichte zender zich buitenlands mag noemen. Behalve het nationale en het EG- recht is nog een derde complex van regels bij het beantwoorden van de ze vraag toepasselijk, namelijk de verdragen in het kader van de Raad van Europa. Een door Nederland ondertekende, maar nog niet gerati ficeerde conventie over grensover schrijdende omroep geeft drie crite ria om vast te stellen of een omroep Nederlands is: de plaats waar een programma naar de satelliet wordt gestraald, de gebruikte frequentie en de plaats van vestiging. Cable One is volgens deze nor men het kwetsbaarst, want haar programma's worden in Nederhorst Den Berg opgestraald. De zender is dus Nederlands. Radio 10 straalt De schotelantenne kan elk satellietprogramma uit de lucht plukken e strijd zijn met Europese wetten. echter op vanuit België en valt moeilijker te pakken, al bevindt haar studio zich in Amsterdam. Vé ronique heeft nog de slimste con structie bedacht. Deze omroep gaat gebruik maken van de Astra-satel- liet, die met tamelijk kleine schotel antennes te ontvangen is. Dit betekent dat de programma's automatisch ook door de kabelex ploitanten mogen worden doorge geven. De kijkers kunnen het pro gramma anders immers zelf uit de ether plukken en dat mag niet ver boden worden, omdat de Europese Conventie voor de Rechten van de Mens een recht op ontvangst onge acht grenzen garandeert. Onbegonnen werk de regering nogal wat moeten ver richten. In de eerste plaats in de me diawet bepalen dat programma's al leen op de kabel mogen als zij daad werkelijk in het buitenland worden uitgezonden. Aan die eis is makke lijk te voldoen. In de tweede plaats zou Nederland dus voor de redding van het bestel de EG-richtlijn moe ten tegenhouden, onbegonnen werk, want deze komt zonder twij fel in oktober tot stand. Maar dan ook nog, ten derde, zou de regering in het verband van de Internationa le Telecommunicatie Unie moeten verhinderen dat bijvoorbeeld de Astra-satelliet als omroepzender mag worden aangemerkt. Als vaststaat dat de Astra alleen bestemd is voor telecommunicatie 'van punt naar punt', kunnen de commerciële stations desnoods al tijd nog een andere omroepsatelliet zoeken. De juridische strubbelin gen zijn in wezen achterhoedege vechten en de wijziging van de me diawet is een plaagstoot die de acti viteit van de commerciële zenders Viooguit kan vertragen. De EG- richtlijn geeft twee jaar respijt voor het aanpassen van de nationale wet geving, dus een nieuw kabinet kan er niet omheen. Wetgeving die uitsluitend op tijdwinst is gericht in de weten schap dat de Europese rechter al gauw enkele jaren nodig heeft om vast te stellen dat de Nederlandse wet in strijd is met de verdragsre- gels moet als misbruik van wet gevingsbevoegdheid worden be schouwd. Bovendien kunnen de commerciële stations die tijd bekor ten via een kort geding of kan de Europese Commissie Nederland in gebreke stellen. HARDERWIJK/VALDEZ - De olieramp met de Exxon Valdez, be gin dit jaar voor de kust van Alaska, heeft duizenden slachtoffers geëist onder de zeezoogdieren en vogels in de baai Prince William Sound. Maar wonder boven wonder zijn de Stel ler Zeeleeuwen in dit zwaar getrof fen gebied de dans ontsprongen. Tot die conclusie is de onderzoeks- bioloog Ron Kasteleins van het Dol finarium in Harderwijk gekomen, nadat hij de afgelopen twee weken de baai heeft bezocht. door Rob Hirdes ten, maar wat er nog te wachten staat, laat zich slechts raden". Kasteleins is daar zelf weinig hoopvol over, omdat de olie onder invloed van het zonlicht en de stevi ge golfslag gedeeltelijk is gezonken. "En het leven vindt nu eenmaal zijn oorsprong op de bodem van de zee. De kans is daarom groot, dat plank ton en schelpdieren zo vervuild zijn, dat daarmee de complete voedsel keten wordt aangetast. Je ziet er nu al dieren, die aan maag-darminfec ties doodgaan". Het effect van de schoonmaak- operatie onder supervisie van Exxon is volgens hem trouwens mi nimaal. In het begin zijn er zeven duizend man ingezet en nu zijn er nog dagelijks vijfduizend bezig om vooral de kustlijn te reinigen. "Maar eigenlijk is er nog geen goede schoonmaaktechniek om de kust schoon te maken. Dat schoonma ken duurt in elk geval nog tot okto ber. Daarna wordt het weer zo slecht, dat de actie moet worden ge staakt. Maar de bevolking verwacht eigenlijk niet, althans zo zijn de al gemene gevoelens, dat die werk zaamheden volgend voorjaar wor den hervat". Er wonen onder normale omstan digheden slechts 4500 mensen rond Prince William Sound. Maar met de aanwezigheid van 5000 mensen ex tra in verband met de reinigings operatie, is er een schreeuwend te kort aan huisvesting en aan sanitai re voorzieningen. "Er zijn tentenkampen ingericht, terwijl mensen ook zijn onderge bracht in sta-caravans en in cam pers. Voor de middenstand bete kent de plotselinge verdubbeling van de bevolking een enorme finan ciële injectie. Bovendien betaalt Exxon de meehelpende vissers tot aan 2400 dollar per dag met als ge volg, dat de prijzen er buitensporig zijn gestegen". De oude omroepen lijken op hun laatste benen te lopende inventieve pogingen tot sluikreclame ten spijt. Hoe machteloos de wetgever staat ten opzichte van sa tellieten als TV-10 zal moeten blijken. Vast staat dat minister Brinkman (cultuur) nu al moeite genoeg heeft met het weren van ongewenste verschijnselen op de buis. De sluikreclame lijkt grotendeels bedwon gen, maar de omroepen hebben een nieuwe sluiproute gevonden om extra inkomsten te verwerven. Mr. Geurtsen, voorzitter van het Commissariaat voor de Media, ofwel de politieagent in medialand zei dinsdag bij het presenteren van zijn jaarverslag: "Pro duct-placement, heet de nieuwste trend. Je ziet geen reclame, je leest geen automerken, maar er verschij nen telkens bepaalde automerken in beeld, of scènes spelen zich af in een interieur waarin duidelijk herken baar meubilair staat van een bepaald merk". Deze reclame is vaak alleen herkenbaar voor kleine, specifieke doelgroepen, en daardoor moeilijk op te sporen voor het commissariaat. "Als het produkties van de omroepen betreft, moet ik in de boeken terug kunnen vinden of daar al dan niet voor betaald is. Maar als de produkties zijn aangeleverd door onafhan kelijke producenten, heb ik het nakijken. In hun boe ken heb ik geen inzage. Ik kan dan zelfs niet zien of de omroep er iets aan verdiend heeft, of de producent, of allebei", verzucht Geurtsen. "En als ik de reclamewereld mag geloven, is pro duct-placement momenteel het meest gebruikte mid del om je waren onder de aandacht te brengen". Door de gelukkige omstandigheid dat de rotsformatie Queen Island als een natuurlijke buffer fungeer de, is de populatie van achthonderd Steller Zeeleeuwen op het daar ach ter gelegen rotseiland The Needie redelijk gespaard gebleven. Anders is het met de zeeotters en met de zeehonden in de 50 kilometer brede en 160 kilometer lange baai. Van de daarin voorkomende vijfduizend zeeotters zijn er inmiddels vijftien honderd gestorven aan de directe gevolgen van de olieramp. Ook veel van de duizend zeehonden zijn dood of door olie aangetast. Kasteleins: "Veel jongen zijn bo vendien hun moeder kwijt geraakt. Daarvoor is inmiddels een crèche a la Pieterburen ingericht". Volgens zijn informatie en waarneming zijn er nog weinig dode walvissen aan getroffen. De huid van de meeste walvissen is wel besmeurd met olie. De grootst getroffen groepen zijn evenwel de vogels en de vissen, waardoor onder meer de complete visserij in de baai is stilgelegd. Wat het lange-termijneffect van de grootste olieramp aller tijden zal zijn, is volgens de Harderwijkse bio loog niet in te schatten. "Je kunt nu nog slechts de directe gevolgen me- De groep van twintig veront ruste hervormde synodeleden is blij met het feit dat het synode- bestuur deze week besloten heeft om de kwestie van de ho moseksualiteit opnieuw te agenderen. De twintig afge vaardigden hopen dat de discus sie over dit hete hangijzer als nog gevoerd kan worden. Een ieder wordt intussen opgeroe pen om 'terughoudend' te zijn met uitspraken of publieke stel- lingname. Daarbij steekt men de hand in eigen boezem. De synodeleden, die gerekend moeten worden tot het orthodoxe deel van de Hervormde Kerk, hebben gisteren na intern beraad in Soest besloten hun standpunt vast te leggen in een officiële ver klaring. Zelf willen zij zich ook in de periode tot de bewuste syno dezitting in november 'zorgvul dig' uitdrukken. "Wij moeten on ze houding terug zien te vinden zoals die was voor de synode-uit spraak", aldus ds. R. Van Kooten uit Soest. De soms krachtige uitspraken in de 'betreurenswaardige polari satie' van de afgelopen twee we ken, waren volgens hem een reac tie op het zo onherroepelijk klin kende besluit van de synode op 16 juni. Zoals bekend volgde toen een krappe meerderheid een mo tie. waarin tuchtmaatregelen te- gen'homoseksuelen van de hand werden gewezen. De twintig be sloten zich toen te beraden op hun positie in de kerk. Het gesprek van gisteren was eerst een week eerder gepland, maar werd uitgesteld daar het sy- nodebestüur nog geen verklaring had gegeven over de status van de gewraakte synode-uitspraak. Kwam het bestuur er vorige week in eerste zitting niet uit, afgelopen dinsdag besloot hij dat een nade re bezinning nodig is over homo seksualiteit en kerkelijke tucht. Zolang geldt 'een uiterste oproep tot terughoudendheid'. Daarmee heeft het synodebe- stuur zich aangesloten bij het voorstel van de speciale commis sie, maar dat door de motie van ta fel werd geveegd. Van Kooten meent dat het onjuist is dit besluit laatdunkend te kwalificeren als het sparen van de spreekwoorde lijke kool en geit. Het bestuur is bij zijn oorspronkelijke stand punt gebleven, namelijk dat het gesprek in 'de volle breedte van de kerk' gevoerd dient te worden. Het bestuur heeft volgens hem met deze uitspraak geen partij ge kozen. Wanneer men had gezegd dat het synodebesluit kerkorde- lijk onjuist was - aldus een punt van kritiek van de verontrusten dan had dat uitgelegd kunnen worden alsof het moderamen een zwenking had gemaakt, aldus Van Kooten. Het bestuur had tij dens de discussie van de synode de motie ontraden, daar deze vol gens hem geen gewetensruimte liet aan grote groepen in de Her vormde Kerk. Volgens Van Kooten, zelf lid van de Gereformeerde Bond, is ten onrechte de suggestie gewekt dat alleen de bond die onge veer een vierde deel van de her vormde leden vertegenwoordigt moeite heeft met de homo seksuele praktijk. "Ook velen in de midden-orthodoxie hebben daar onoverkomelijke bezwaren tegen". In de verklaring van de twintig worden alle hervormden opgeroepen om in het gebed met de vragen rondom deze materie te 'worstelen'. De groep van twintig zal vol gens Van Koosten in de komende maanden 'beslist niet' als een fractie in de synode gaan opere ren. Hij vermoedt wel dat er zo nu en dan onderling contact zal zijn over het geluid dat men naar bui ten toe zal laten horen. De afgelo pen dagen lieten orthodoxe her vormden zich nogal verschillend uit over deze materie. De verkla ring zegt dan ook dat 'aller veroot moediging' nodig is. Leidse faculteit Het is volgens de Raad van Ad vies voor het Wetenschapsbeleid (RAWB) maar de vraag of de Leidse theologische faculteit kwalitatief aan de top staat van de in totaal dertien faculteiten in ons land. De RAWB betwist de juist heid van de criteria die aan het veel besproken rapport van de Verkenningscommissie Godge leerdheid ten grondslag liggen. 'Leiden' scoorde bij deze com missie hoog, die cijferde op grond van gegevens als het aantal pro moties en het internatinale aan zien van een faculteit. De RAWB heeft niet alleen moeite met de al te zakelijke benadering van de commissie, ook is hij van mening dat de gevolgtrekkingen te wei nig door de cijfers onderbouwd zijn. In de benadering van de raad komt 'Leiden' op een vijfde plaats, met aan de top de theologi sche faculteit van Nijmegen. Ove rigens oordeelt de RAWB de ver schillen tussen de eerste vijf als klein. Een wezenlijk verschil in de beoordeling van de raad zit in het meewegen van de produktie van populair-wetenschappelijk werk. Hongaarse dominees. De Bond van Nederlandse predikan ten heeft een bedrag van 20.000 gulden ter beschikking gesteld voor de opvang van gevluchte Roemeense predikanten in Hongarije. Volgens de Gerefor meerde Kerk van Hongarije zijn op dit moment al zeker 25 predi kanten uit Roemenië de grens overgestoken als gevolg van de schendingen van de mensenrech ten. De kerk van Hongarije pro beert de Roemeense predikanten aan en standplaats te helpen en heeft geld nodig om huisraad en boeken aan te schaffen. Kozakkenkoor Het Don-Kozakkenkoor treedt enige malen op in de Hooglandse Kerk in Leiden. Het koor, dat ruim 25 zangers telt, werkt zon dag mee aan een dienst, die om tien uur begint. Tijdens deze gele genheid brengt het koor uitslui tend composities uit de Russisch- orthodoxe eredienst. Tijdens een concert op 9 juli in de kerk (aan vang acht uur) zal het koor tevens volksliederen uit het oude Rus land ten gehore brengen. Afscheid en intrede M. J. Oosting. De christelijke gereiormeerde kerk in Boskoop krijgt een nieuwe predikant in de persoon van kandidaat M. J. Oos ting uit Aalten. Vanavond om half acht vindt in het gebouw van de Gereformeerde Gemeente de be vestiging en intrede plaats. Be vestiger is ds. G. van de Groep uit Aalten. Ds. W. H. B. ten Voorde. De hervormde gemeente van Nieuw- Vennep neemt zondag afscheid van ds. W. H. B. ten Voorde, die 's morgens om half tien zal voor gaan. Ds. Ten Voorde gaat naar Katwijk. C. van de Scheur. Zondag ochtend zal C. van de Scheur als dominee worden bevestigd in de hervormde gemeente van Bode graven. In de dienst, die om tien uur begint, gaat ds. R. J. van de Hoef voor. 's Middags om half drie doet ds. Van de Scheur intre de. G. J. Mink. Gereformeerd Katwijk aan Zee zal zondag een nieuwe predikant verwelkomen: G. J. Mink. 's Morgens om half tien vindt in de Triumfatorkerk ëeroepen Hervormde Kerk: beroepen te Ouwsterhaule en Scharsterbriig mevr. J.A. Smit kand. Purmer- end; aangenomen naar Aalburg dr. M.J. Paul kand. Amersfoort, naar Gouda drs. J.W. Kirpestein Waardenburg-Neerijnen; be dankt voor Pijnacker B.J. Kruit Heiloo en Limmen. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Wirdum drs. T.C. Wolters kandidaat te Groningen. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Nieuwerkerk Th. van Stuijvenberg Terwolde De Vecht. Oud-Geref. Gemeenten: beroe pen als lerend ouderling te Nieuw-Beijerland T. Klok Hars kamp, als lerend ouderling te Woudenberg D. Monster Putters- hoek.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2