Israëlische ingenieur maakt rummikub tot meest verkochte gezelschapsspel SssssR mmmmmmmt: Zonnen op tafel dank zij Rimini Comeback woordspel boggle Boeiende wereldreis per spel SPELLETJES Rummikub: creatief combineren Biggen a!s je beetje melig bent Getipt voor de vakantie VRIJDAG 30 JUNI 1989 PAGINA 19 Al negen jaar lang speelt een panel onder leiding van Anthony Verhulst alle nieuwe spellen die in Nederland op de markt verschijnen. Op deze pagina de beoordeling van spellen speciaal met het oog op de vakantie. De kans is groot dat in de vakantiebagage van duizenden Nederlandse families rummikub zit. Want van geen gezelschapsspel worden zo veel exemplaren verkocht en dat al sinds 1983. Er gingen al een paar miljoen stuks over de toonbank. Treffend is ook dat van rummikub in Nederland meer sets worden verkocht dan in de rest van de wereld samen. De man achter dit fenomenale succes is Adar Golad. Hij weet zich nog goed te herinneren hoe moeilijk het was om rummikub aan de man te brengen. door Anthony Verhulst Adar komt uit Israël waar hij stu deerde voor werktuigbouwkundig ingenieur. Spellen werden door hem nooit gespeeld, totdat hij een reis maakte door de Sinai-woestijn met een vriend en zijn vrouw Mar- greet. De vriend had voor de lange, stille avonden een spel meegeno men. Het heette rummikub. Mar- greet vond het erg leuk en bedacht dat het een fantastisch spel voor haar moeder zou zijn, die vaak scrabble speelde. Er werd dus een spel gekocht en door Margreet mee genomen naar Holland. Niet alleen haar moeder raakte enthousiast, maar ook diens vriendinnen. Deze bestelden een exemplaar. Op haar volgende trip nam Margreet maar liefst 20 spellen mee. Auto verkocht De toen nog studerende Adar zag handel in rummikub en ging naar de uitvinder en fabrikant Ephraim Hertzano. Deze liet weten alle be langrijke Nederlandse spellenfabri- kanten al op bezoek gehad te heb ben, maar geen van hen zag brood in het spel. Adar echter plaatste een order voor 80 spellen en verstuurde deze per post naar Nederland. Na zijn diploma gehaald te heb ben, besloot Adar Golad om het nóg groter aan te pakken. Bij gebrek aan geld verkocht hij zijn auto om 500 sets rummikub te kunnen betalen. Samen reisden hij en zijn vrouw vervolgens naar Nederland, in de vaste overtuiging binnen drie maanden binnen te zijn. Adar (37) zegt er nu over: "Ik dacht, wat goed is voor mijn schoonmoeder, is goed voor iedereen". Het snelle succes bleef echter uit, want winkeliers en inkopers.van ke tens weigerden het spel op te ne men. Er was slechts één uitzonde ring. De Bijenkorf. Adar: "Als ook de Bijenkorf nee had gezegd, was ik terug gegaan naar Israël". Acht maanden lang had Golad slechts deze ene klant. Om de wei nig bemoedigende situatie te door breken, besloot hij om samen met zijn vrouw en andere familieleden het spel rechtstreeks naar de consu ment te brengen. Rummikub werd gedemonstreerd op braderieën, in winkelcentra, op parkeerplaatsen, op campings en in bungalowparken van Sporthuis Centrum. Soms kwa men er maar twee mensen op een hele avond, maar de Golads hielden vol. Naar de top Eind 1981, begin 1982 had het spel een zodanige bekendheid gekregen, dat er vraag naar kwam. Bepaalde winkeliers namen het dan ook op. De verkrijgbaarheid bleef echter minimaal. Zo kreeg een winkeltje, tevens postagentschap in Den Haag mensen uit het hele land voor rum mikub. In 1983 konden ook de speelgoedketens en andere organi saties niet meer om het Israëlische spel heen. En meteen in dat jaar werd rummikub het meest verkoch te spel van Nederland. Die positie heeft het sindsdien niet meer prijs gegeven. Volgens Adar Golad zijn er inmiddels een paar miljoen spel len verkocht. De vraag naar het spel is groter dan die van scrabble en mo nopoly samen. Adar: „In Amerika werden van rummikub wel eens 100.000 sets verkocht. Het week blad Time heeft daar toen een arti kel aan gewijd. De Nederlandse om zet bedraagt echter beduidend meer dan 100.000 spellen per jaar - en dat jaar in, jaar uit". De vraag naar het spel nam in be paalde seizoenen zo sterk toe dat tot twee keer toe een hele Jumbo-jet moest worden afgehuurd om de sets tijdig in de winkels te krijgen. Waaraan het succes te danken is? Volgens de uit Hattem opererende Golad heeft dit niet alleen te maken met de aard van het spel, dat ge schikt is voor jong en oud, maar ook met de goede, degelijke speelstuk ken en de grote service. Op rummi kub wordt een garantie gegeven van zeven jaar. Wie in die periode speel stukken kwijt raakt, krijgt ze tegen alleen een portovergoeding toege zonden. Nederlanders hebben het spel kennelijk ook aan mensen in het buitenland cadeau gegeven, want Golad kreeg aanvragen voor speelstukken en handleidingen uit onder andere Brazilië en Rusland. Imitaties bestreden Een schaduwzijde van het succes waren de goedkope imitaties die plotseling op de markt verschenen. De meeste zijn inmiddels verdwe nen, mede omdat Golads firma Go liath een reeks processen heeft ge voerd. Van de zeven werden er zes gewonnen; het laatste is nog niet be slist en loopt sinds 1985. Adar maakt zich kwaad over de imitaties. Niet alleen bleken vaak onderdelen van de namaakspellen verkeerd te zijn, maar soms ook had men de met veel zorg geschreven handleiding van Rummikub klakkeloos gefoto kopieerd. Zal er ooit een eind ko men aan de groei van rummikub? Dat ongetwijfeld, aldus Adar Golad. Maar hij heeft meer pijlen op zijn boog. Naast de gewone versie werd inmiddels ook een woord-rummi- kub gelanceerd, waarvan er binnen een jaar 50.000 werden verkocht. Voorts voert hij een ander spel dat een stijgende populariteit geniet, tri-domino's, terwijl nieuwe titels worden overwogen. Voorlopig ech ter neemt de belangstelling voor rummikub nog steeds toe. Er be staan nu ook clubs en voor het vier de landelijke kampioenschap in Wijk aan Zee (26 en 27 augustus) wordt een recordaantal deelnemers verwacht. Rummi kub is er in heel luxu- Het spel Rummikub bestaat uit 106 stenen. Twee daarvan zijn jokers. Op de andere stenen staat een getal. Er zijn vier reeksen van 1 tot en met 13, verdeeld over vier kleuren. Bij het begin ontvangen de deelnemers (2,3 of 4) ieder 14 stenen. Doel van het spel is om deze zo snel en slim mogelijk kwijt te raken. Wie dat als eerste lukt, ontvangt alle punten die de tegenstanders nog hebben staan, terwijl de verliezers hun punten negatief krijgen geno teerd. Degene die aan de beurt is moet of stenen uitleggen of een steen bijtrekken van de reststapel. Dat uitleggen kan alleen in bepaal de combinaties. Men onderscheidt 'series' (3 of 4 stenen met hetzelfde cijfer en ieder een andere kleur) en 'rijtjes' (min stens 3 opeenvolgende getallen van dezelfde kleur). Een speler mag pas beginnen met uitleggen als hij mini maal 30 punten heeft verzameld. De jokers kunnen voor elke willekeuri ge steen worden gebruikt. Een speler die series of rijtjes op tafel heeft liggen, mag ook stenen bij uitgelegde combinaties van an dere plaatsen. Hij kan ze zelfs ten ei gen bate ombouwen. In iedere beurt moet dus creatief worden ge combineerd en dat binnen twee minuten. Rummikub bestaat in diverse uit voeringen. De kleinste en goed koopste kost 11 a 15, de duurste en meest luxueuze ongeveer ƒ45. De versie met letters, woord-Rum- mikub, kost zo'n 35. Door impor teur Golad (05206-43093) worden ook een handleidingboekje (ƒ8), een timer, een scoreblok en een speelkleed gevoerd. "Het klassieke biggen werd 3000 jaar geleden voor het eerst beoe fend in de lieflijk glooiende heu vels van het beroemde Biggalo- nië". Zo begint de handleiding die Ernst van Altena voor het opnieuw uitgebracht spel big gen schreef. Hij vervolgt met uit te leggen hoe men vroeger big getjes in de lucht gooide, waar bij punten werden gegeven voor de wijze waarop ze neerkwa men. Welnu, vandaag de dag be staat biggen uit twee kleine plas tic biggetjes, verpakt in een etui van hard plastic. In het etui pas sen ook twee ballpoints en een scoreblokje. Je speelt het spel met twee of meer personen. Om beurten gooit men de twee varkentjes, en hoe ze terecht komen bepaalt de score. Een dubbele rug landing (ofwel '8 varkenspoot jes') levert bijvoorbeeld 20 pun ten op. Wie als eerste 100 punten bereikt wordt de winnaar. Biggen is natuurlijk geen seri eus spel. Sterker nog, het is puur flauwekul. Je moet er echt voor in een melige bui zijn. Misschien ook is het geschikt om aan de tapkast te spelen in het cafe. De adviesprijs die MB (030- 891434) vraagt:14,95, is geen bedrag waarmee de consument echt zwijnt. Maar de uitvoering van dit dobbelspelletje is wel zeer verzorgd. Wie deze zomer de wereld wil berei- Er zijn ook kompasvakken zen, kan dat zonder strandfiles of kompaskaarten. De speler die daar- drukke balies op een luchthaven, 0p belandt, respectievelijk mpp nit- want Een reis om de wereld in 80 dagenboekje in de speelgoedzaak en je beleeft hem thuis. Het is een gezelschapsspel dat bestemd is voor 2 tot 6 personen. Het uitklap bare, kartonnen speelbord toont een lichtblauw veld met een circuit van zeshoekige vakjes. Dit begint en eindigt in Londen. Gezien de spelnaam zou het logisch zijn ge weest om met 80 vakjes te werken, maar het zijn er 56: een gemiste kans. 'De reis om de wereld in 80 dagen' is geen gebruikelijk racespel dat a la ganzeborden met dobbelstenen wordt gespeeld. Om beurten name lijk zetten de spelers hun pion voor uit na een zogeheten reiskaart leveren. Deze moet hetzelfde ver voermiddel tonen als aangegeven via de kompassteen op het bord. Er zijn vier van deze transportmidde len: boot, koets, olifant en trein. In dien de kompassteen op het vakje 'trein' ligt, kun je met een-treinreis kaartje nèt zoveel plaatsen vooruit als het getal op dat kaartje. Reis kaarten worden bij de start onder de spelers verdeeld. Ze kunnen ook onderweg worden opgepakt, meestal in plaats van een zet. Ook via andere vakken en kaarten kan het spelverloop beinvloed den. Door slim te zetten en ge bruik te maken van onderweg ver diende bonussen kun je zelfs in een enkele beurt 10 tot 20 vakjes vooruit springen. Wie het lukt om in zijn beurt al zijn kaarten uit te spe len (iedereen begint met 5), mag een sprong maken van 5 extra vakjes, en krijgt 5 nieuwe kaarten. Je moet er wel voor zorgen om bij de finish niet meer dan 2 kaarten over te hebben. Tr~. Positiefoordeel te Iedereen kan alleen degene hinde ren die na hem volgt: met een spe- hadden wij op de kanskaarten, die ciale kaart is het mogelijk de volg- ons inziens een veel te kleine letter speler 3 vakjes terug te sturen, hebben, terwijl de teksten weinig Kanskaarten zijn ook aanwezig, verrassing bieden. Het spel duurt met zowel positieve als negatieve ongeveer een uur; kinderen vanaf Waarheen je ook gaat en waar je ook verblijft, vakantietijd is spellen- tijd. Hier volgen tips voor een tiental leuke spellen. Ze zijn klein ver pakt, zodat ze weinig ruimte vragen in koffer of tas. REIS-VTER OP 'N RIJ Voor twee spelers. Wie krijgt het eerst vier van zijn schijven op een ho rizontale. verticale of diagonale ry? Compacte óitvoering van een te recht heel populair spel. Adviesprijs 12,50 (MB). MENS ERGER JE NIET Het bekende racespel voor twee tot vier spelers. Iedereen probeert als eerste zijn pionnen in de thuisvakken té krijgen, daarbij vaak door an deren gehinderd. Miniatuurformaat van 4x4 cm. Adviesprijs ƒ6,95 (Jumbo). SHOGUN Kleine versie van een beroemd denkspel-voor-twee. De steeds wisse lende cijfers in iedere steen die bewogen werd geven aan hoeveel vak jes deze mag worden verplaatst. Taktiek en geluk gaan hand in hand. Adviesprijs 34,95 (Ravensburger). ROLWOORD Een platte houder met letterstenen wordt op de handpalm gewreven, waarna de spelers (aantal onbeperkt) snel 10 woorden moet bedenken met de bovenliggende letters. Adviesprijs J 12,50 (MB). MONOPOLY Ook van dit beroemde onroerend-goedspel bestaat een reisversie. Deze zit niet verpakt in een de bekende rechthoekige doos, maar in een klei nere vierkante. Twee tot vier personen. Adviesprijs 39,95 (Parker). VLUCHTWEG Leuk tussendoorspel (10 a 20 minuten) voor twee spelers. Uit losse kaartjes ontstaat een netwerk van wegen waarlangs boeven moeten zien te ontsnappen aan agenten. Vanaf 7 a 8 jaar. Adviesprijs ƒ9,95 (Jumbo). REIS-W.IE IS HET? Twee spelers moeten zo snel mogelijk de identiteit zien te raden van een persoon die de tegenstander op een kaartje heeft staan. Dit gebeurt via portretjes en vragen. Snel spel dat jonge kindererf (vanaf 7) erg leuk vinden. Adviesprijs 19,50 (MB). REISSCRABBLE Een nieuwe, fraaie reisuitvoering van een fameus woordspel. De letter- blokjes worden vastgeklemd op het speelbord, zodat het spel tussen tijds kan worden onderbroken. Adviesprijs 37,95 (Jumbo). ALLE NEGEN Vlug te leren dobbelspelletjes voor twee of meer personen (vanaf 8 jaar). Het duurt 10 a 15 minuten en zit in een plat rond doosje van bin nenzakformaat. Adviesprijs 12,50 (MB). sueei Kreeg ue reis om ae wereia in 80 dagen' een voldoende. Kritiek Mengvorm van domino en puzzelen hadden wn on de kanskaarten. die opdrachten. Het panel moest e\ aan het spelmechanisme, maar heeft dit reis- en racespel toch met plezier gespeeld. Wij vonden ook dat het spel na een of twee keer spe len wint aan raffinement. De tame lijk uitvoerige handleiding is helder 11 jaar kunnen meedoen. De richtprijs van fabrikant Ravensbur- ger (033-611445) ligt rond de 44 gul- gen Zonnende figuurtjes zijn het onder werp van Rimini, een gezelschaps- Het kan een idee zijn om de 'te- sPel voor jong en oud (vanaf 8 jaar), rugzet'-kaarten niet alleen te laten Het vierkante kartonnen speelbord i speler, i Na jaren van de markt te zijn geweest is boggle weer volop verkrijgbaar. Dat is goed nieuws voor de liefhebbers van woordspel len, want boggle behoort tot de betere in de ze categorie. Het spel bestaat uit 16 houten letterste nen, die in een deksel worden geschud en in een plateau vallen. Zodra dit gebeurd is. wordt een zandloper omgedraaid. Deze loopt een minuut of drie. In die tijd probe ren de spelers (2 of meer) zoveel mogelijk woorden te vormen van letters die tegen el kaar liggen, met zowel de platte vlakken als de hoeken. De spelling van ieder woord moet gelijk zijn aan de volgorde van de let ters. Ieder woord dient tenminste 3 letters te bevatten. Hoe meer letters een woord telt. des te meer punten het oplevert, Om boggle goed te kunnen spelen, moet je snel en vindingrijk woorden ontdekken. De aangegeven leeftijdsgrens van 8 jaar is daarom aan de lage kant: ongveer 12 jaar lijkt beter. In principe kun je boggle met een onbeperkt aantal personen spelen, wat het ook geschikt maakt voor grotere groe pen die even een uurtje willen verdrijven. Fabrikant Parker (020-760505) hanteert een adviesprijs van 24,95. bevat 81 vierkante vakjes dii een strand voorstellen. Aan de zij kanten is naast elk vakje een boven- of benedenlijf afgebeeld van een zonnende dame of heer. Voorts zijn er op het bord 9 vakjes 'ingevuld' met ook aan de 4 zijkanten een bo ven- of benedenlijf. Het is de bedoe ling dat de spelers (2 tot 4) de licha men completeren via losse kaartjes. Bij het begin van het spel krijgt iedere speler een houten rekje waar op 5 kaartjes worden geplaatst. Om beurten legt iedereen vervolgens 2 kaartjes af en pakt 2 nieuwe. Hoe meer badgasten met één kaartje compleet worden gemaakt, des te hoger het aantal verdiende punten. Een volledige badgast levert 1 punt op, maar bij vier stijgt dit tot 16. Twee kaartjes met parasols kunnen als jokers worden ingezet. Het spel eindigt als alle kaartjes zijn opge pakt en niemand meer kan zetten. Degene met de meeste punten wint. Het spellenpanel vond Rimini een sympathieke creatie, een soort mengvorm van domino en puzze len. Alleen al uit de korte handlei ding blijkt dat het heel eenvoudig te spelen is. Een spelletje duurt ruim een half uur. Wij vonden dat lang genoeg, want het turen naar kleine lijfjes is niet iets om een hele avond te doen. De uitvoering oogt correct Rimini, en combinatie van domino en puzzelen. Naast de andere speelstukken heeft Het spel krijgt wat meer evenwicht Jumbo (020-267141) ook een score- als de parasolkaartjes verwijderd blok bijgesloten. Voor 27,95 haalt worden. Want wie er toevallig twee u het zonnetje spel in huis. heeft, wint vrijwel altijd. Adar Golad:"Wat goed mijn schoonmoeder, is goed voor iedereen' (Foto i

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19