Onderzoek naar noodzaak tunnel onder Stationsplein Meerderheid voor bouw 37 villa's bij Endegeest Studenten krijgen lening voor koop Hópital Wallon VRIJDAG 30 JUNI 1989 LEIDEN Studie door projectontwikkelaar Mabon LEIDEN - Projectontwikke- De PvdA haalde hiermee de laar Mabon moet onderzoe- haIs ~an ^et p66-raadslid ken of zijn plan voor het sta tionsgebied ook zonder ver- keerstunnel kan worden uit gevoerd. Daarnaast moet de Langenberg. Die had er enkele maanden geleden voor gepleit de fracties verzette zich tegen het onderzoèk. "Het gaat er ons echter niet in de eerste plaats om die tunnel te omleiding door schrappen, want dat is geen werke- plein volgens hem van veel verkeer Van Lint, "Het is wèl de vraag of we projectontWlKKeiaar aange- kunnen worden ontlast. Langen- voor die oplossing voldoende geld ven wat de gevolgen zijn van berg vond het niet meer dan fair dat over hebben. En over die kosten verschillende tunnelplan- ook zijn voorstellen nen voor de verkeersafwik- 7®£ouden komen-r i -I jtQch nieuwe onderzoeken hield, keling en hoeveel die plan- D66-raadslid kreeg uiteindelijk nen kosten. Het onderzoek alleen steun van Links Leiden moet na de zomervakantie zijn afgerond. In het plan van Mabon, dat de ge meenteraad in april verl de plannen van MAB en dusver steeds uitgegaan Langenberg sprak trouwens een 'ommezwaai' in de houding de PvdA. In april, tijdens de raads- plannen, behandeling, hamerde deze fractie voorstel april verkoos boven volgens hem nog op het grote be- MAB en Amro, is tot lang van een tunnel. Geradts ont moet het onderzoek meer duidelijk- de gemeente heid geven". PvdA-wethouder Van der Molen nam het voorstel van Geradts over, maar wilde wel dat Mabon ook meteen bekeek wat de consequen ties zijn van uiteenlopende tunnel- In het oorspronkelijke an Mabon is er rekening mee gehouden dat een deel van het verkeer over het Stationsplein rich- leg van een verkeerstunnel onder had gedaan. "We hebben ons des- net Stationsplein. Die tunnel, die de tijds niet met handen en voeten ge weten dat ze vooralsnog weinig r andere twee projectontwikkelaars bonden aan alle onderdelen niet in hun voorstellen hadden op- Mabon-plan' genomen, was destijds een belang rijke reden voor de raad om in te stemmen met het Mabon-plan. De PvdA stelde gisteravond tij- gelijkheden dens een gezamenlijke vergadering het Stationplein bovengronds te van de raadscommissies voor ruim- telijke ordening, financiën en grondzaken voor te onderzoeken of die tunnel toch niet kan vervallen. De socialisten zijn bang dat de ge meente de kosten voor die tunnel - volgens een eerste schatting bijna veertig miljoen - niet kan opbren gen. Weliswaar wordt mogelijk de helft van de kosten betaald door het rijk, maar dat betekent dat de ge meente in elk geval toch nog onge veer vijftien miljoen op tafel moet leggen. "Wellicht is mogelijk dat het ver keer bovengronds kan blijven, zon der dat dit het Mabon-plan aantast", stelde PvdA-woordvoerder Ge- wat het kost om alle auto's door de het tunnel te sturen, en welke oplossin gen er dan zijn om het verkeer zon der een al te grote omweg naar de De overige fracties lieten gisteren binnenstad te voeren. Het onderzoek moet in septem- het verkeer op ber of oktober klaar zijn, zodat het rol kan spelen in de overeen- houden en tegelijkertijd het 'kli- komst die de gemeente en de overi- maat' in dit gebied te verbeteren, ge betrokken partijen dan met Het WD-raadslid Bakker noemde Mabon sluiten. "Dan wordt dus dui- de tunnel zelfs een 'essentieel' derdeel van het plan. Maar geen v LEIDEN - Met een boerenfeest voor de kleuters vierde de basisschool De Morskring aan de Damlaan vanmorgen de afsluiting van een project over de boerderij. Hiervoor was de speelplaats van de kleuters omgebouwd tot het erf van een boerderij waar echte dieren rondliepen, die door de in boerenkiel gestoken kleuters werden verzorgd, (foto LEIDEN - Een grote meerderheid van de Leidse gemeenteraad gaat radts gisteravond. "Bij voorbeeld akkoord met de bouw van 37 villa's Commissie niet gevoelig voor argumenten milieu-organisaties door een herschikking van rijbanen op* het terrein van Endegeest of het verleggen van het bussta- Oegstgeest. PvdA, WD, D66 en tion". De PvdA vindt overigens dat aarzelend ook Links Leiden schaar- het verkeer hoe dan ook over het den zich gisteravond tijdens een ge- Stationsplein moet blijven rijden, combineerde commissievergade- De fractie ziet geen heil in ver- ring achter het voorstel. Het CDA, keersomleidingen via de Leeuwen- „dat in februari 1988 tegen de eindelijk heropende het Oegstgees- doende landschappelijke waarde" ter gemeentebestuur de onderhan delingen met de bouwer en Leiden een minder bezwaarlijk plan te maken. Het resultaat was een ver mindering van het aantal villa's tot 37. Omdat de opbrengst uit de was van enkele wijzigingen. "Bo- heroverweging van de beslis- cussie daarover had enkele fikse meende het PvdA-raadslid Koek. sing zouden moeten leiden. botsingen tot gevolg, omdat WD- Haar collega Wijnbergen van de Een groot deel van de commissie wethouder Kuijers volhield dat de WD meende zelfs dat Leiden niet wilde het voorstel overigens niet be- voorstellen ruim een week geleden meer de overeenkomst ter discussie handelen omdat de stukken pas bij de raadsleden waren bezorgd, kon stellen, omdat er slechts sprake dinsdag waren ontvangen. De dis- Maar alleen leden van de WD en hoek of over de Morssingel, ook niet bereid dit soort plannen na der te onderzoeken. Man (27) gewond LEIDEN - Een 27-jarige invalide man is gistermiddag gewond ge raakt toen hij in zijn invalidenwa gentje frontaal in botsing kwam met een personenauto. Het ongeluk gebeurde in de Abraham Crijnssen- straat (nabij Willem de Zwijgerlaan) toen een 45-jarige Leidenaar in zijn auto een parkeerplaats wilde verla ten. De invalide is met kneuzingen overgebracht naar het AZL. grondverkoop daardoor daalt, moet Oegstgeest zelf 200.000 gulden ste ken in de restauratie van het kas teel, waarin uiteindelijk de admini stratie van Endegeest wordt onder gebracht. Het Oegstgeester PPR-raadslid Van Eisen, groot tegenstander van de villabouw, probeerde gister avond, evenals vertegenwoordigers komst met projectontwikkelaar van milieu-organisaties en buurtbe- IBB Kondor en de gemeente Oegst- woners, de Leidse raadsleden op 'eenkomst had gestemd vanwege onduidelijkheden in de gevolgde procedure, schortte het oordeel op tot aan de gemeenteraadsvergade ring maandag. De SP is tegen. Ter discussie stond een wijziging de eerder gesloten vendien maken 37 villa's nou niet die inbreuk op het totaal, dat wij zeggen: dit gaat te ver", aldus Wijn bergen. Het Oegstgeester raadslid Van Ei sen reageerde na afloop van de ver gadering uiterst teleurgesteld. "Vooral het optreden van de PvdA is een lachertje. Wat goed is voor het tlldelllk dicht psychiatrisch ziekenhuis Ende- JUCJ geest, dat doen we. De rest interes- Bijkantoor PTT Bevrijdingsplein PvdA hadden ze ontvangen. Nadat Kuijers bleef volhouden dat dat niet het geval was, beet het CDA-raads- lid Hettinga hem toe op te houden met 'die onzin'. Samenwerking tussen Leidse Hogeschool en Kankercentrum LEIDEN - De Leidse Hogeschool en het Integraal Kankercentrum West (IKW) gaan in de toekomst sa menwerken op gebied van nascho lingsactiviteiten. In september gaat een cursus oncologische verpleeg kunde van start. Deze nascholings cursus is bedoeld voor alle ver pleegkundigen die met kankerpa tiënten te maken kunnen krijgen. De Leidse Hogeschool leidt onder andere verpleegkundigen en fysio therapeuten op. Volgens H.P.A. Cambier, direc tielid Hoger Gezondheidszorg On derwijs, wordt door de ontwikkelin gen op medisch en verpleegkundig gebied aan de zorg voor patiënten die lijden aan kanker steeds hogere eisen gesteld. Voortdurend worden er nieuwe behandelingstechnieken van kanker toegepast. Met name in academische ziekenhuizen worden nieuwe methodieken uitgepro beerd. "Dat heeft natuurlijk gevolgen voor de manier van verpleging. Ook krijgen verpleegkundigen vragen van de patiënten en moeten ze goe de informatie kunnen geven", aldus Cambier. Daarnaast is het beroep van verpleging volgens hem sterk in beweging. De laatste jaren wordt steeds vaker het zogenaamde me thodisch werken toegepast. In de cursus wordt de verpleeg kundige zorg uit verschillende in valshoeken belicht. Zo zullen ver schillende gastsprekers worden uit genodigd, zoals radiologen, chirur gen en fysiotherapeuten. Ook wordt aandacht besteed aan de ethische problematiek van de behandeling van kankerpatiënten zoals eutana- sie en het meewerken aan experi menten. Het IKW en de Leidse Hoge school hopen in de toekomst nog andere scholingsactiviteiten te kun nen ontwikkelen. Gedacht wordt aan andere nascholingscursussen en symposia. Bureau voor slachtofferhulp beperkt open geest. In de oude overeenkomst was andere gedachten te brengen. Maar seert hen niet", aldus Van Eisen, die LEIDEN - Het bijpostkantoor Lei- de bouw van 45 villa's op het terrein dat was tevergeefs. Links Leiden, opgenomen. Met de opbrengst van D66, de PvdA en de VVD oordeel de grondverkoop zou het kasteel den dat het huidige plan het land- Endegeest worden gerestaureerd. schap minder aantast dan het vori- Over dat plan ontstond in Oegst- ge. geest een enorme commotie, omdat de landschappelijke waarde gebied zou worden aangetast. Uit- la's te bouwen, zich ook had geërgerd aan de stel- den-Bevrijdingsplein is maandag 3 ling van de VVD dat de overeen- juli wegens werkzaamheden van komst slechts werd gewijzigd. Het het Energiebedrijf Rijnland van feit dat het aantal villa's was gewij- 8.30 tot 13.00 uur gesloten. Bedrij- zigd en de Leidse raad pas de laatste ven kunnen echter wel van 8.30 tot Het is niet met groot plezier dat maanden is geconfronteerd met de 9.00 uur de poststukken afhalen, de beslissing nemen om daar vil- gevolgen voor de natuur zijn vol- Vanaf 13.00 uur is kantoor uit te stellen, werd met stemmen vakantie tussen 1 juli en 31 augus- WD en PvdA tegen verwor- tus beperkt open. Het bureau is in de die periode van 9.00 tot 13.00 uur te -an bereiken in plaats van tot 17.00 uur. Het bureau is gevestigd in het poli tiebureau aan de Langegracht. pen. "Ik vind de opstelling PvdA en de WD ten opzichte de andere fracties tamelijk arro gant", zo zei hij. rest vol- gens hem nieuwe gegevens die tot voor alle handelingen geopend. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Pilgrimmig De slogan Leiden, stad van vluch telingen, vervult Lesley G. Perry bijkans met walging. Volgens <Je Engelsman, die nu zeven jaar in Leiden woont, is de stad nu niet gastvrij en is dat nooit geweest ook. Dat is toch merkwaardig. Een groot deel van onze voorou ders waren Hugenoten die in Frankrijk gevaar liepen vanwege hun godsdienst. In Leiden kon den ze werken en wonen en zo een nieuw bestaan opbouwen. Dachten we toch dat we aan onze voorouders een voorbeeld kon den nemen? Perry schudt zijn hoofd. "Na de belegering van de stad door de Spanjaarden en enkele pestepi demieën was de bevolking van Leiden gehalveerd. Aan de ande re kant bleef hier toch nog een be langrijke lakenindustrie over. Die industrie had domweg arbeids krachten nodig. De fabrieken la gen er verlaten bij en het was dus bepaald geen gebaar van barm hartigheid om die mensen naar Leiden te halen. Het was pure economische berekening. Wat die Hugenoten geloofden maakte de Leidse fabrikanten geen moer uit. De industrie moest weer gaan draaien. Dat was de Leidse tole rantie". Die tolerantie is ook nu niet zo groot, aldus de zeer teleurgestel de en verbitterde Perry. Na zeven jaar in Leiden gewoond te hebben zegt hij de stad binnenkort vaar wel. "Als Engelsman ben ik hier nooit geaccepteerd. Altijd werd me de vraag gesteld waarom ik in Leiden woonde; of ik soms in En geland geen werk kon krijgen en ga zo maar door. Alsof ik een pro fiteur was. Terwijl ik alleen maar toevallig op een Nederlandse vrouw verliefd ben geworden. Ik heb alles geprobeerd om in de Leidse samenleving te worden opgenomen. Tevergeefs", aldus Perry die 36 jaar geleden in Lon den werd geboren. Het is hem in de zeven jaar steeds duidelijker geworden in welk een hokjesgeest de Neder landers leven. "Iedereen wordt maar in categorieën geduwd en apart behandeld. Van integratie of assimilatie is kortom helemaal geen sprake". Dat werd hem hele maal duidelijk toen hij vier maan den als vrijwilliger in het Leiden Pilgrim Documentation Centre - opgenomen in hèt gemeente-ar chief aan de Boisotkade - kwam te werken. Perry - die in hoofdzaak het vak van schilder in Leiden heeft uit gevoerd - begon zich in die tijd steeds meer te identificeren met de Pilgrim Fathers. Dat waren Engelsen die naar Nederland wa ren gevlucht omdat ze zich niet aan de Engelse staatsgodsdienst wilden conformeren. In 1608 kwamen ze van Amsterdam naar Leiden, maar ze werden vooral bekend doordat ze met de Mayflo wer in 1620 naar Amerika voeren en daar een eigen godsdienst stichtten. De godsdienst die nu door bijna alle Amerikanen bele den wordt. Dat is een van de over wegingen van president Bush om op 17 juli onze stad te vereren met een bezoek. Wat voor de Franse vluchtelin gen gold, gold volgens Perry ook voor de Pilgrim Fathers. Die kon den in Amsterdam niet aan de bak komen. In Leiden kregen ze daarentegen nog wel werk en dus kwamen ze hier wonen. Volgens Perry was het voor hen beslist geen genoegen om in het 'gast vrije' Leiden te wonen. Pilgrimmig (2) En daar begint de kritiek die Per ry heeft op het Pilgrim Documen tation Centre. "Dat is één grote propaganda-makerij voor Leiden, maar heeft niets met de geschie denis van de Pilgrims te maken", zo stelt hij. Volgens hem staan er aperte fouten in de ge schiedschrijving over de Pil grims. Daarnaast vindt hij dat de stad Leiden positiever wordt af geschilderd dan feitelijk te recht vaardigen is. Zo vraagt een begeleidende tekst zich af waarom de Pilgrims uitgerekend in Leiden verbleven. Dat is volgens Perry een vraag die een andere - en wel pijnlijke - vraag moet maskeren, namelijk: waarom zijn de Pilgrims na elf jaar uit Leiden vertrokken? "De Pilgrims wisten dat het een gevaarlijke en riskante tocht was om met een houten boot de oce aan over te steken. De helft is er ook bij overleden. Denk je dat zij dat gedaan hadden wanneer zij, zoals in het documentatiecen trum is te lezen, het in Leiden goed hadden en vrij waren?'Voor een groot deel waren het geleerde en ontwikkelde mensen, maar ze moesten dag en nacht als honden werken in de lakenindustrie", al dus Perry. Volgens het documentatiecen trum vertrokken de Pilgrims om dat ze bang waren om te assimile ren, dat wil zeggen op te gaan in het grote geheel. Een verklaring i Perry grimmig moet la chen. "Ze spreken zichzelf tegen door ook te vermelden dat de Pil grims na het eerste jaar in Ameri ka samen met de indianen vier den dat ze de ontberingen over leefd hadden. Dit was de eerste Thanksgiving die later in heel de Verenigde Staten een belangrijke feestdag zou worden. "Denk je dat ze wel met indianen zouden omgaan en niet met stel van die 'bloody' Leidenaars?" zo vraagt Perry. De geschiedschrijving van het Pilgrim Documentation Centre is' kortom eenzijdig op Leiden ge richt, zo stelt Perry. In de tijd dat hij vrijwilliger was heeft hij ge probeerd de fouten eruit te halen en de toon en zienswijze te veran deren. Dat was tevergeefs. "Elke keer kreeg ik te horen: laat maar zitten. Lelijke spellingsfouten bleven staan. Maar ook de bewe ring dat de Pilgrims voor het ver trek met zijn allen geknield zou den hebben om te bidden, bleef staan. Terwijl de Pilgrims weiger den om te knielen. Dat was juist een van de grote geschilpunten met de Engelse kerk". De stelling dat Leiden een stad van vluchtelingen is, is volgens Perry kortom de grootste non sens en vooral hypocriet. "Er zijn maar twee plaatsen in de wereld waar ze nog een Transvaalbuurt hebben. Dat is in Leiden en in Zuidafrika. Nog geen twee minu ten lopen van het Meldpunt Dis criminatie heb je in Leiden stra ten met namen van de stichters van een van de huiveringwek kendste systemen van de wereld: apartheid". Perry heeft wel geprobeerd om dat te veranderen. Hij kreeg ech ter nul op het rekest van de straat- namencommissie. "Natuurlijk, dat kost een paar duizend gulden. Dan liever een paar nieuwe stra ten namen geven die een beetje tegenwicht kunnen geven, zoals de Steve Bikostraat. Dat is uiter aard goedkoper. Maar ook denk ik dat heel veel Nederlanders diep in hun hart nog steeds trots zijn op hun boerenverleden", geeft Perry genadeloos af op van onze karaktertrekken. Zomerreces Zo, dit is voorlopig weer de laatste Steeds. Het zonnetje mag dan eventjes wat minder schij nen, maar toch houdt deze ru briek het voor gezien en gaat met zomervakantie. Om weer beetje inspiratie op te doen, want Steeds komt na de vakantie uiter aard weer terug. MEINDERT VAN DER KAAM LEIDEN - De bewoners van het mededelingen doen. Wel zij hij blij roemruchte studentenhuis Hópital te zijn dat het 'gewicht van het huis Wallon gaan het monumentale pand aan het Rapenburg kopen. Na maanden van onderhandelen is er een principe-overeenstemming be reikt met de huidige eigenaar, Stichting Leidse Studentenhuis vesting. De 50 bewoners vormen een stichting die bij een bank een hypothecaire lening heeft gekre gen. Over de verkoopprijs doen de betrokkenen geen mededelingen, i op andere schouders rust'. Dansen De Keti-Koti-viering, waarmee de af schaffing van de slavernij in Suriname Begin dit jaar wilde studenten- wordt herdacht (1 juli 1863), wordt dit jaar huisvesting het grote pand, dat tot gehouden op zaterdag 1 juli in restaurant aan de Papengracht doorloopt en Het Witte Huis aan het Wilhelminapark uit vier gedeelten bestaat, verko- 33 in Oegstgeest. Tijdens het feest treedt pen. Het pand was zodanig uitge- onder meer de groep Trafassi op. Het leefd dat het opknappen daarvan in feest begint om 20.00 uur en de entree de miljoenen zou gaan lopen. Een bedraagt inde voorverkoop 10 gulden en grove berekening wees uit dat reno- aan de zaal 15 gulden, vëtie ongeveer 40.000 gulden per ka- mer zou gaan kosten. Om te voorko- Tneatör men dat het pand in vreemde han- |n het openluchttheater De Leidse Hout den zou overgaan, besloten de stu- treedt zondag 2 juli het duo Zapzarapp denten het pand zelf te kopen. Het op voor kinderen. Zij bieden een traditio- aan de Papengracht gelegen deel neel clownsprogramma dat ongeveer van Hópital Wallon, blijft eigendom een uur duurt. De aanvang is 14.30 uur van studentenhuisvesting. en de toegang is gratis. Zitmeubilair ont- De bewoners, allemaal leden van breekt dus wórdt aangeraden om zelf studentenvereniging Minerva we- vuilniszak of matje mee te nemen, zodat ten nog niet precies of zij nu direct vocht en kou geen kans krijgen, het pand gaan renoveren of dat zij eerst beginnen met een kleine op- Boekverkoop knapbeurt. Volgens woordvoerder r Munting moet het pand weer 'stu- De bibliotheek aan de Nrauwstraat houdt dentbestendig'worden gemaakt. Er 2a,erda? 1 l"l'boekverkoop. Voor moeten meer sanitaire voomenin- Pnl2e" ,dssen le" 10 9u'den P"?'"* gen komen en de verwarming moet z'!n *>ekfn wrknjgbaar d'? verouderd worden vernieuwd. HeUelfde geldt h?;n,hL"'u voor het dak. De gevel moet op nieuw worden gevoegd. Het bin- nenschilderwerk wilden de studen ten zelf ter hand nemen. Directeur Hübben wilde over de verkoop van Hópital Wallon geen 'Leiden moet Bush aanspreken over steun aan contra's' 'Diner' begint tweede zaak LEIDEN - Vanwege het succes van restaurant Diner in de Morsstraat begint eigenaar Erwin Rozendal een tweede zaak. Zondag 16 juli wordt James' Diner aan de Boter markt officieel geopend. Vanaf 18 juli is het restaurant van dinsdag tot en met zondag geopend van 17.30 LEIDEN - Het Nicaragua Komitee tot 22.00 uur. Leiden heeft het gemeentebestuur In korte tijd heeft Diner (60 zit- gevraagd president Bush tijdens plaatsen) een grote klantenkring zijn bezoek aan Leiden op 17 juli opgebouwd. De drukte in de zaak aan Leiden te onderhouden over de aan de Morsstraat heeft de eigenaar Amerikaanse inmenging in Nicara- doen besluiten een tweede vesti- gua. Het gemeentebestuur moet er 'ging met circa 70 zitplaatsen te ope- op aandringen dat Bush een einde nen. maakt aan de hulp aan de contra's in Nicaragua en dat de Verenigde Staten het recht op zelfbeschikking van dat land erkennen. Het gemeentebestuur is daartoe verplicht, vindt het Nicaragua Ko mitee, omdat Leiden een vriend schapsband onderhoudt met de Ni caraguaanse stad Juigalpa. "Terwijl Leiden probeert de bevolking van Juigalpa te ondersteunen, wordt deze ontwikkeling wreed verstoord door de contra's die gefinancierd worden door de regering van de Verenigde Staten", schrijft het co mité aan het gemeentebestuur. Gehuwd: M. Abdallah en O.A. Hendriksen, A.B.R. Teterissa en H.R. Bouwens, T. Jellema en L.W. Brameijer, R.A.J, Straathof en J.M. Ravensbergen. S. van het Veld en J.M. van Breda, E. Douwes en M. Papermans, E.J. Spaans en A. Marcelis, L. Jongbloed en H.W. Buijs, E.M.P. Holman en M.A. Panders, N.F.M. van der Heyden en C.G. Vuyk, R.G. Spieren burg en E.F. Jansen, B.H. Walraven en D.A.P. Hoogervorst, O.P. Breugom en C.C. Eder- veen, N. Koolmoes en LT.J. Boot. Medhat Mo- hamed Abdou Zahrah en A.J. van den Berg, E.J.A. Klink en E.J. Oriel, C A. van Es en D.C. te Boekhorst, J.G. van der Graaf en J. van Dijk, G.D Cannoo en C.W. Akkerman. R.H.J. Luiten en M.J. van der Keur. J.B.J Bakker en E.M. Kielt

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17