TAD LEIDEN Aanpassing waterzuivering Zuid-West kost 55 miljoen Personeel Schouwburg misbruikt parkeerontheffing' LEIDSCH DAGBLAD Jongeren plannen hun toekomst meestal niet' Einde van al jaren durende stankoverlast in zicht s VRIJDAG 30 JUNI 1989 CDA-raadslid Hettinga kondigt vragen aan Ben W aan LEIDEN - Het personeel van de Schouwburg misbruikt nog steeds parkeerontheffin- gen, zo heeft het CDA-raads lid Hettinga geconstateerd. Vorig jaar werd het Schouw- burgpersoneel er al op gewe zen dat de algemene onthef fing voor het laden en lossen niet mocht worden gebruikt voor parkeren van personen auto's in de Caeciliastraat. Volgens Hettinga, die schrif telijke vragen aankondigt over dit onderwerp, negeert het Schouwburgpersoneel dat verzoek. Adjunct-direc teur Kagie van de Schouw burg ontkent het misbruik met klem. "Ik vind dit werkelijk te gek voor woorden", zegt het CDA-raadslid Hettinga: "Vanaf vorig jaar sep tember zou het afgelopen zijn, maar er staan nu vrijwel constant twee auto's: een rode Fiat zonder vergunning of ontheffing en een Peugeot met op de stoelzitting de ontheffing van de Schouwburg. Ik kan me daar zo kwaad over ma ken. Iedereen moet voor het par keren betalen, maar zij proberen er op deze manier onderuit te ko- Hettinga maakte zich vorig jaar ook al boos over het misbruik van parkeerontheffingen. Zowel hoofdcommissaris Mostert van de Leidse politie als het college' van B en W wezen de Schouw burgdirectie toen op het onjuiste gebruik en verzochten haar daar tegen op te treden. "Vanaf september vorig jaar zou het over zijn. Maar die wa gens staan er altijd. En bekeurin gen krijgen ze blijkbaar niet. Want als zo'n automobilist drie keer een prent krijgt, wordt hij wel wijzer en parkeert hij wel er gens anders", zegt Hettinga. "Ik kan niet bewijzen dat de parkeer wachters er zomaar langs lopen, maar ik constateer wel dat die au to's er altijd staan en dat ze nooit een prent op de voorruit hebben". Rood Volgens ambtenaar Van Velzen, de man die bij de gemeentelijke directie verkeer en vervoer over het parkeren gaat, heeft de Stads schouwburg helemaal geen ont heffing. "De Schouwburg heeft ooit een vergunning gevraagd, maar omdat men niet aan de crite ria voldeed, is die niet verleend. Ik heb nog nooit een aanvraag voor een ontheffing gezien". Navraag bij de politie maakt duidelijk dat Van Velzen gelijk heeft. Niet de gemeente heeft een ontheffing verstrekt, maar de po litie. Een ontheffing waarmee be stelauto's en vrachtwagens mo gen staan in de Caeciliastraat. Volgens politiewoordvoerder Langendoen is de ontheffing be doeld om te kunnen laden en los sen bij de artiesteningang. Maar adjunct-directeur Kagie bestrijdt dat. Volgens hem is de ontheffing voor het parkeren van bestelauto's en vrachtwagens in de straat. De ontheffing wordt niet gebruikt door medewerkers of voor het parkeren van perso nenauto's. Hij wijst erop dat de door de po litie verstrekte papiertje rood van kleur is. "De ontheffing die in de personenauto ligt, is een oude. Die is niet meer geldig en dat we ten de parkeerwachters ook. De medewerkers zetten hun auto dan ook voor eigen risico op die plek. Bovendien ligt de vergun ning niet achter de voorruit. En De auto die gisteren in de Caeciliastraat stond geparkeerd met op de passagiersstoel de door de hoofdcom- mé a i politie afgegeven algemene parkeerontheffing. (foto's wim Dijkman) dat moet wel", zo zegt Kagie. De ontheffing lag gisteren op de zitting van de passagiersstoel, duidelijk zichtbaar en ook lees baar. Er staat op dat de houder, de Schouwburg, ontheffing heeft van de hoofdcommissaris van het verbod te parkeren in de Caecilia straat. Hoe de vergunning in de auto is terechtgekomen, weet Kagie niet. "Misschien dat iemand het ding als souvenir mee naar huis heeft genomen", suggereert de ad junct-directeur. "De huidige ont- Ontheffingen "Ontheffingen op rood papier, hoe komt hij er bij?" reageert ambtenaar Van Velzen. "De ont heffingen worden altijd op een wit A-4tje getikt". De man van de directie verkeer en vervoer is ver baasd over de door de politie ver leende ontheffing. Volgens hem is na de problemen vorig jaar af gesproken dat alleen B en W dit soort ontheffingen verlenen. En dat de politie alleen een onthef fing geeft in spoedeisende geval len. Hij weet ook niet van het be staan van de ontheffing. "En het verlenen van vergunningen en ontheffingen hoort gewoon hier thuis. En niet bij de politie. B en W gaan daarover". Volgens adjunct-directeur Ka gie doet de Schouwburg alles conform het boekje. Reagerend op de mededeling dat de gemeen te niets weet van de ontheffing, zegt hij: "Weer een mooi voor beeld van hoe ze langs elkaar heen werken". Hij kondigt stap pen aan tegen deze krant als de Schouwburg in onjuist daglicht wordt gezet. Kagie stelt verder dat het CDA-' raadslid Hettinga boter op z'n hoofd heeft. "Verderop in de Cae ciliastraat is de firma Bekooy, de firma van meneer Hettinga, aan het bouwen. Hij heeft daar zelf vier parkeerplaatsen afgezet met hekken", beschuldigt Kagie. "Voor de duur van de bouw hu ren wij drie parkeerplaatsen van de gemeente", reageert Hettinga. "Voor elke dag betalen wij ge woon. Je dacht toch niet dat ik vragen ga stellen over illegaal par keren aan het ene eind van de Caeciliastraat, terwijl ik zelf aan het andere eind aan len zou zijn?" Scherpe controle op speedboten in Leidse grachten LEIDEN - De politie zal tijdens de peurbakkentocht op 6 juli streng optreden tegen speedboten. Behal ve de rijkspolitie te water zullen ook agenten van de Leidse politie, geze ten in een aantal snelle boten, con troleren of er niet te hard wordt ge- De brandweer, organisator van het evenement, zegt zich enigszins zorgen te maken over de toenemen de overlast van speedboten tijdens vooral grote evenementen op het water. (Speed)bootbestuurders die niet meedoen aan de tocht maar wel op het water aanwezig zijn, wordt dringend verzocht de peurbakken tocht niet te verstoren. Oook omdat zich nogal wat kinderen in de deel nemende bootjes bevinden. De brandweer heeft overigens minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur kun nen strikken om m de jury van de tocht plaats te nemen. Op het water zullen zich onder meer zo'n twaalf orkesten bevinden, alsmede een va rende schaats, een locomotief en een vier meter hoge fles. Funderingen uit 13de eeuw blootgelegd LEIDEN - In het Jean Michelhofje nabij de Pieterskerk zijn bij het af graven van vervuilde grond funde ringen van een groot huis uit de 13de eeuw aangetroffen. De vondst is archeologisch interessant omdat er weinig bekend is over de bebou wing in het Leidse centrum uit die periode, zo zegt Peter Bitter, werk zaam bij de gemeentelijke afdeling archeologisch bodemonderzoek. Bitter heeft slechts één dag de fundamenten kunnen bekijken om dat het hofje wordt opgeknapt en de werkzaamheden verder moesten. Bij zijn onderzoek heeft hij aarde werk uit de 13de eeuw gevonden. Onderzoek Leidse universiteit: LEIDEN - Jongeren plegen hun toekomst niet te plannen. Een van de gevolgen hiervan is dat de tradi tionele taakverdeling tussen de ge slachten blijft voortbestaan. Vol gens Leidse onderzoekers heerst onder jongeren 'de macht van het vanzelfsprekende', wat voor meis jes veelal betekent dat zij verplicht worden in xle traditionele rol van moeder te blijven. Dit blijkt uit een onderzoek naar levensontwerpen van hedendaagse jongeren, dat door de vakgroep an- dragogiek van de Leidse universi teit is gedaan in opdracht van de mi nisteries van sociale zaken en wvc, alsmede het Nederlands Comité Kinderpostzegels. Met name is na gegaan of de levensontwerpen van Problemen op Noorderkring uit de wereld LEIDEN - De problemen rond de drie kinderen van het gezin Van Wanrooij zijn opgelost. De kinderen werden dit voorjaar door het college de toegang ontzegd tot de basis school De Noorderkring na herhaal de problemen tussen hen en hun ouders enerzijds en de docenten van de school anderzijds. Dit be sluit leidde tot een procedure voor de Raad van State. Die bepaalde dat de schoolleiding en de ouders op nieuw om de tafel moesten gaan zit ten om over de moeilijkheden te praten. Inmiddels hebben twee gesprek ken plaats gehad tussen ouders, schoolleiding en vertegenwoordi gers van de gemeente. Daarbij is de lucht weer behoorlijk gezuiverd, stelt onderwijs-ambtenaar me vrouw E. Hesselink. "We hebben over en weer afspraken gemaakt om herhaling van de problemen te voorkomen. Dat zijn overigens geen bijzondere afspraken. We hebben nog eens duidelijk gemaakt wat de rechten en plichten zijn van de ou ders en de school. Sindsdien heb ben zich in elk geval geen moeilijk heden meer voorgedaan". Van de drie kinderen zit overi gens alleen het meisje, Janny, nog op de Noorderkring. De jongste zoon van het gezin, Harry, is uitein delijk toch naar een andere school gegaan omdat hij zich op De Noor derkring niet thuisvoelde, aldus mevrouw C.A. van Wanrooij. "Hij zit nu op de Beatrixschool, en daar gaat alles volledig naar wens". De oudste zoon, Bram - die werd gezien als de belangrijkste oorzaak van alle moeilijkheden rond de drie kinde ren - gaat na afloop van de zomerva kantie ook naar deze school. jongeren veranderen in de over gang van jeugd naar volwassen heid. Weinig hedendaagse jongeren denken nu al na over het leven als ze volwassen zijn. Met name bij meis jes leidt dat er toe dat ze in de tradi tionele vrouwenberoepen terecht komen. De onderzoekers denken dat het niet nadenken over de toe komst een gevolg is van de houding die uit de jaren vijftig stamt: wees jong en geniet ervan. Een groot aantal jongeren kan zich helemaal geen beeld vormen over hun leven als volwassene. Een meerderheid heeft het gevoel de re alisatie van hun toekomstplannen niet in eigen hand te hebben. Dit maakt ze niet 'droevig' of'ongerust', integendeel: ze zijn heel tevreden met hun huidige bestaan. Zij beoor delen het bestaan met het motto, 'je bent jong en je wilt wat', zo schrij ven de onderzoekers. Voorts blijkt uit het onderzoek dat jongeren het verrichten van ar beid vanzelfsprekend vinden. Al leen plannen jongens een arbeids- carrière die niet onderbroken is en houden meisjes daarentegen wel re kening met een door kinderen on derbroken arbeidsloopbaan. Slechts weinig meisjes willen een echte carrière maken. Jongeren blijken bij de oriëntatie op de arbeidsmarkt en het volwas- senenbestaan geen hulp te krijgen van hun ouders, leraren of andere volwassenen. Exact de helft van de jongeren zegt voor oplossing of be spreking van problemen niet veel aan de vader te hebben. De moeder speelt daarentegen een belangrijke re rol. Ook leraren blijken geen en kele 'levensoriënterende functie' te vervullen. Symposium over milieu LEIDEN In het Academiege bouw aan het Rapenburg wordt dinsdag 11 juli een symposium ge houden over het milieu onder de ti tel 'Naar een nieuwe groentijd'. On der leiding van oud-milieuminister Winsemius wordt gesproken over de mogelijke aanpak van de milieu problemen. Centraal daarbij staat de verantwoordelijkheid van de student met betrekking tot het zoe ken naar oplossingen. Het symposium wil tevens het be sef vergroten dat de wereld zich in een nu of nooit situatie verkeert. Be halve Winsemius spreken op het symposium onder anderen Udo de Haas, directeur Centrum voor Milieukunde in Leiden, directeur- generaal Enthoven van milieube heer, prof. Vermeersch, hoogleraar filosofie in Gent. Het symposium begint om 12.00 uur. Telefonische informatie: 134764/123570. Straatconcours muzikanten zondag 16 juli LEIDEN Het nationaal straat muzikantenconcours De Gou den Pet wordt dit jaar op zondag 16 juli gehouden. Het evene ment heeft net als de vorige twee keer plaats op de slotdag van de Leidse Lakenfeesten. Aan het concours nemen 40 ver schillende straatmuziekacts deel uit verschillende genres. De groepen zullen optreden op verschillende plaatsen in de stad van 13.00 tot 17.00 uur. Ie dere act treedt vier keer op ge durende 35 minuten. Een jury selecteert tien deelnemers voor de finale die om 18.00 uur wordt gehouden in de feesttent bij café De Grote Beer aan de Rem- brandtstraat. De winnaar van het festival ontvangt een prijs van 750 gul den, de tweede en derde prijs bedragen respectievelijk 500 en 250 gulden. Schuur uitgebrand LEIDEN - Een schuur achter een woning aan de Lage Morsweg is gis teravond geheel afgebrand. Een naastgelegen schuur liep schade op. Bij aankomst van de brandweer kon de schuur al als verloren wor den beschouwd. De oorzaak van de brand is onbekend. Celstraf voor ontucht met meisje (7) DEN HAAG/LEIDEN - De recht bank in Den Haag heeft gisteren een 52-jarige Leidenaar veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf waarvan de helft voorwaardelijk. Tevens legde de rechtbank hem een proeftijd van drie jaar op, toezicht van de reclassering en opname in een beschermde omgeving. De offi cier van justitie eiste twee weken geleden eenzelfde strafmaat. De Leidenaar krijgt deze straf voor het plegen van ontucht met een 7-jarig meisje. Half maart ver greep de man zich aan het kind, dat onder het afdak van een fietsenstal ling tegen de regen besloot te schui len. Even later voegde de Leidenaar zich bij het meisje en betastte haar. Het kind verzette zich, rende naar huis en vertelde alles aan een oude re zus. Als reden voor zijn handelen ver telde de man de rechtbank dat meis jes onder de tien jaar grote aantrek kingskracht op hem uitoefen. Maar hij zocht lichamelijk contact omdat zijn vier zusters hem niet meer aan kijken. LEIDEN De rioolwater zuiveringsinstallatie Leiden Zuid-West wordt voor een bedrag van 55 miljoen uitge breid en vernieuwd. Met de ze ver- en nieuwbouw moet in 1992 een definitief einde komen aan de al jaren duren de stankoverlast voor de om geving, kan de installatie een grotere hoeveelheid af valwater verwerken en het water beter zuiveren. De verbeteringen gen aan de installatie zorgen er ook voor dat minder schadelijke stoffen terecht komen in onder meer het Rijn- en Schiekanaal, de Zandwin- plas bij Valkenburg en de Wasse- naarse Watering. De bouw van de nieuwe installatie begint in 1991, half 1992 zal hij gereed zijn. Het Hoogheemraadschap van Rijnland, eigenaar van de installatie, houdt rekening met nog een tweede uit breiding over 15 tot 25 jaar. Of die er zal komen, is afhankelijk van de vraag of er aan meer capaciteit ook behoefte is. Rijnland presenteerde het om vangrijke project gisteravond aan de Zuidwest-bewoners. Als de maatregelen aan de zuiveringsin stallatie hun uitwerking niet mis sen, worden de bewoners na bijna 20 jaar verlost van een bron van meer of mindere stankoverlast. In die twintig jaar heeft het hoogheem raadschap, die de installatie in 1977 voor een bedrag van 10,4 miljoen kocht van de gemeente Leiden, al voor twee miljoen gulden aan voor zieningen getroffen om de stank te gen te gaan. Overbelasting van de installatie is één van de oorzaken van de stank. Het afdekken van beluchtingtanks maakte aan die stank wel een eind, maar door die maatregel ontstaat vervolgens in de tanks een ander soort gas dat een rotte-eierenlucht verspreidt. Ook het afdekken van kelders en het gebruik van chemi caliën in de voorbezinkingstank hebben aan de overlast geen eind kunnen maken. "En nu is de trucendoos leeg", gaf dijkgraaf Van Tuyll van Seroosker- ken gisteravond aan dat het hoog heemraadschap nu alleen nog maar naar grof geschut - dus uitbreiding en verbouwing - kan grijpen om het stankprobleem uit de wereld te hel pen. Maar ook met het oog op de huidige én toekomstige strengere normen voor de behandeling van af valwater, alsmede de verwachte ho gere belasting van de installatie heeft het hoogheemraadschap vol gens Van Tuyll van Serooskerken voor ingrijpende veranderingen en forse investeringen gekozen. De plannen omvatten het wegha len van één van de twee voorbe- zinktanks en het afdekken van de tank die overblijft. Er komen twee nieuwe beluchtingsbassins bij de twee bestaande. Ook de slibputten en het slibveld, voorname bronnen van stank, verdwijnen. Het slib wordt straks door een pers gehaald en met containers naar een stort plaats afgevoerd. Met uitzondering van de nabezinktanks zullen alle tanks en bassins straks zijn afge dekt met waarschijnlijk kunststof. Door de uitbreiding kan de instal latie straks het afValwater van 120.000 inwoners verwerken. De nieuwe installatie kan, aldus Van Tuyll van Serooskerken, daar bo venop als het nodig is nog eens tien tot twintig procent extra verwer ken. De huidige zuiveringsinstalla tie heeft de capaciteit voor 75.000 in woners, maar doet inmiddels al dienst voor 95.000 inwoners. Na de veranderingen zal de oude installatie bij gebruik van de maxi male capaciteit nog maar veertig procent van het aanbod van afval water voor zijn rekening nemen; de resterende hoeveelheid wordt door de nieuwe installatie verwerkt. Belangrijk bij de plannen is vol gens W. Klein Schiphorst van de af deling projecten van Rijnland ook dat er scherpere eisen aan de behan deling van afvalwater zijn en nog zullen worden gesteld. Mag na zui vering nu nog acht procent aan or ganische stoffen in het afvalwater zitten, straks wordt die norm ver laagd tot drie procent. Voor fosfaat en stikstof bestaan nu nog geen wet telijke normen, maar die zullen waarschijnlijk tien, respectievelijk twintig procent bedragen. De in De al jaren stankoverlast veroorzakende waterzuivering in Zuid-West wordt voor een bedrag i gulden aangepast. (archie stallatie haalt overigens nu van bei de stoffen 70 procent uit het afval water. Richtlijnen Voor wat nu precies aanvaardbare stank is, bestaat op dit moment nog geen wettelijke norm. Die is wel in de maak. Een ontwerp-richtljn van het rijk bepaalt dat een installatie als de waterzuivering in Zuid-West straks niet meer dan twee dagen in het jaar de 'geurconcentratie 1 per kubieke meter' mag overschrijden. Die norm houdt volgens Klein Schiphorst grofweg in dat bij die concentratie de helft van de mensen over schone lucht spreekt en de an dere toch wel een luchtje ruikt. "Het is nog geen dwingende richtlijn, maar wij houden ons aan de strengste norm, ook omdat de ge meente ons daar anders aan zal hou den", aldus Klein Schiphorst. Bewoners van Zuid-West vroegen het hoogheemraadschap of de be luchtingstank die straks moet wor den afgedekt, niet nu al van een 'deksel' kan worden voorzien, om dat 'die nieuwe installatie er pas over drie jaar staat'. Van Tuyll van Serooskerken toonde zich daarvan echter geen voorstander. "Niet al leen omdat ik niet graag kosten maak op een sterfhuis, maar ook omdat het positieve effect ervan niet bij voorbaat vast staat. Je kunt wel zorgen dat er minder stoffen vrijkomen, maar dat is geen garan tie dat u ook zult vinden dat het minder stinkt". Hij zegde wel toe dat er alles aan wordt gedaan om de maatregelen die het meeste effect op het beperken van de stank heb ben, als eerste bij de bouw uit te Ook de suggestie om de tweede uitbreiding nu direct na de eerste ter hand te nemen, wees hij af. Vol- ge*s de dijkgraaf is de noodzaak daarvan immers nu niet aanwezig en ook niet te voorzien. "En het kost wel pakweg veertig, vijftig miljoen. Je kunt de belastingbetaler niet met kosten opzadelen voor iets waar voor geen motivering bestaat". De dijkgraaf deed overigens een dringend beroep op de bewoners om eventuele bezwaren tegen de plannen eerst en zo snel mogelijk bij het hoogheemraadschap op tafel te leggen. "Wellicht gaat het om misverstanden die gemakkelijk uit de wereld kunnen worden gehol pen en zijn langdurige procedures niet nodig". De bewoners van Zuid- West kunnen binnenkort een kijkje nemen op de bestaande installatie om zich persoonlijk op de hoogte te stellen over het zuiveringsproces. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15