'Echt' geknoopte imitatie-parels \7jnm*ipi>j Vissen met boot: geen gestuntel VISSPORT Reinigings- produkten j 'Treinbotsing was ook te wijten aan seinenstelseF Vonhoff weigert verlof burgemeester Postma Amerika-gangers kunnen vanaf juli zonder visum Forse straf voor zes smokkelaars CDA Nieuw advies over 'kweken' embryo's VRIJDAG 30 JUNI I Er gaat voor velen niets boven een dagje vissen in een bootje. Het geeft het idee er echt helemaal uit te zijn. Meer nog dan een afgelegen plekje tussen een brede rietkraag, al geef ik graag gewonnen dat zoiets ook zijn bekoring heeft. Er zijn vissers die zelf een vis- bootje bezitten en dat koesteren als hun waardevolste bezit. Dat is ook nodig want een visbooteigenaar weet als geen ander dat goed onder houd nogal wat tijd vergt. En goed onderhoud is noodzakelijk want an ders slaat de roest of de houtrot on verbiddelijk toe. Het bezit van een eigen visbootje heeft zowel voor- als nadelen. Een voordeel is dat het vervoermiddel naar de stek altijd beschikbaar is. Een nadeel vormt de beperkte ac tieradius, tenzij je zo'n lichte boot bezit dat hij gemakkelijk uit het wa ter kan worden gehaald om per trai ler te worden vervoerd. Een bootje huren heeft ook z'n aantrekkelijke kanten. De belang rijkste is wel dat je veel mobieler bent als sportvisser. Je kunt zelf kiezen waar je wilt gaan vissen. Vooropgesteld dat er in de omge ving een bootjesverhuurder aanwe zig is. En dat nu begint de laatste jaren een probleem te worden. Nieuwe bootverhuurders zijn er nauwelijks en de bestaande zie je er nogal eens mee stoppen omdat de belangstel ling vermindert en het onderhoud een te grote kostenpost wordt. Houdt daarom een goede ver huurder in ere en wees zuinig met zijn materiaal. En mocht er onver hoopt eens een roeispaan of een steekstok kapot gaan, dat kan ook bij voorzichtig gebruik wel eens ge beuren, leg hem dan niet stiekem weg maar waarschuw de eigenaar. Dat heeft hij veel liever dan bij een volgende verhuring tot de ontdek king komen dat er iets stuk is. Helaas zie je beginnende henge laars nogal eens stuntelen wanneer ze de eerste keren op pad gaan met een bootje. Daarom lijkt het me nut tig een paar adviezen te geven. Het begint eigenlijk al voordat u weg vaart. Kijk goed of de boot niet lekt, en of de noodzakelijke spulletjes aan boord zijn: een paar steekstokken van voldoende lengte, touwen om de boot te verankeren, een paar goe de roeispanen en een hoosvat. Dat laatste is vooral van belang om de boot na een fikse regenbui of flinke golfslag weer droog te maken. Leg zoveel mogelijk hengelspul- len in de boot klaar voor gebruik. Tuig een werphengel alvast op, zet Veel doe-het-zelvers zien er niet te gen op om de waterleiding te veran deren, te vernieuwen of uit te brei den. Het klemkoppelingssysteem maakt het klussers die in soldeer werk niet zo bedreven zijn gemak kelijk om de daarbij nodige verbin dingen te maken. Een onvermijde lijk onderdeel van zo'n klus (bij voorbeeld wanneer je een extra tap punt zoals een buitenkraan wilt monteren) is het buigen van de ko peren buis. De vakman gebruikt daarbij meestal een buigtang, maar dat is voor een doe-het-zelver een nog al Veer om koperen buis te buigen duur stuk gereedschap omdat het maar zelden wordt gebruikt. De op lossing is de aanzienlijk goedkope re buigveer, die in de buis gestoken wordt en die voorkomt dat de buis- wand vervormd wordt. Als je na het buigen zonder een goed hulpmid del van die rare rimpels in de buis ziet, is de kans op lekkage groot. Nu zijn er waterleidingbuizen in diverse diameters, en voor elk daar van is een passende buigveer nodig. Een Nederlandse fabrikant heeft aan zijn programma een buigveer met een diameter van 10 mm toege voegd, voor het buigen van aan- sluitpijpen voor o.m. ééngats-meng- kranen. De veer dient, alvorens hij in de buis gestoken wordt een beetje 'ge smeerd' te worden: inwrijven met zuurvrije vaseline. Dan kan hij er, na het buigen, makkelijjker uitge trokken worden. Je kunt de kope ren buis, waarin de veer is gestoken, simpelweg 'over de knie leggen' en hem onder elke gewenste hoek, tot 90 graden, vormen. Ook voor buizen in de standaard- maten van 12, 15, 22 en 28 mm zijn buigveren verkrijgbaar. Dus kunst- stofpijpen kunnen op die manier eveneens zonder kans op breuk in een keurige bocht geduwd worden. Bij het buigen van kunststofbuizen moet je er overigens wel op letten dat ze niet te koud zijn; een tijdje in de zon of bij de cv-radiator leggen maakt het werk een stuk makkelij ker. De nieuwe 10 mm buigveer voor koperen buizen kost (adviesprijs) 13,85. Inf.: Imposant, Lisse. tel. 02521-10503. - Vissen vanuit een bootje: er echt helemaal uit zijn een visstoeltje op de juiste plaats, haal landingsnet tevoorschijn en zet de vistas binnen handbereik. Doe het wel zo dat u ruimte vrij heeft om goed te kunnen roeien. Steek bijvoorbeeld steekstokken onder het bankje en leg ze er niet bovenop. Pas er ook voor op dat hengels niet te ver buiten de boot steken. Bij het afmeren op een favo riete stek doemen soms onverwach te obstakels op en het zal niet de eer ste keer zijn dat een hengel het met luide gekraak begeeft omdat hij ten onrechte als stootbuffer fungeerde tussen boot en wallekant. Roei met een visboot altijd rustig. Geen wilde halen en het roeiblad even onder het wateroppervlak. Bij het afmeren is het van belang de windrichting in de gaten te houden. Zorg er altijd voor dat de punt van de boot in de richting van de wind wijst. De punt breekt de golven met veel minder lawaai dan de achter kant van een roeiboot. DOOR BRAM VAN LEEUWEN De achterzijde heeft de neiging om ook bij kleine golfjes een flink klotsend geluid te produceren en dat is voor de visvangst, nooit bevor- "derlijk. Piepen de metalen dollen tijdens het roeien houdt ze dan even onder water of gooi er met het hoos vat wat water overheen. Ook dat be perkt het lawaai dat u veroorzaakt weer een flink stuk. Vaak worden er fouten gemaakt bij het plaatsen van de steekstok ken. Je ziet hengelaars af en toe de stokken zo diep in de bodem steken dat onze tegenvoeters er last van zouden kunnen hebben. Vast is vast en verder niks meer aan doen, luidt mijn devies. Vooral met een kleibodem is enkele deci meters meestal voldoende. Zachte veenbodem vraag om een iets grote re diepte. Zoek als u de keuze hebt altijd stokken uit met een scherpe punt. Dat kan u vooral bij harde bo dems met bijvoorbeeld gestorte ste nen van pas komen. En mocht er onverhoopt na af loop van een visdag toch een stok te stevig in de bodem steken, ga er dan niet als een bezetene aan staan trek ken. Vooral als dat teveel zijwaarts gebeurt is de kans groot dat de stok breekt. Draai kleine kringetjes en pak de stok vervolgens met twee handen beet en probeer hem rond te draaien en tegelijk met korte rukken naar boven te halen. Laat de onderste hand als het kan op de bootrand rusten zodat er meer opwaartse kracht kan worden uitgeoefend. Vis met de boot het liefst evenwij dig aan de oever en ga nooit midden in de vaargeul liggen. Dat is vragen om moeilijkheden. De passieve vis ser kan de roeispanen en de bootrand benutten om de hengel een goed plaatsje te geven. Blijf wel alert op plotselinge golven of aanbe ten van forse vissen. Er zijn al heel wat hengels in de diepte verdwenen doordat de hen gelaar even de aandacht aan iets an ders dan de hengel besteedde. Pro beer in de boot ook zo min mogelijk te stommelen. De bodem is een prachtig klankbord om de vissen op de vlucht te jagen. En bij een meta len boot is dat nog eens zo erg als een houten boot. Als u aan het eind van de visdag bent teruggekeerd in de haven, maak de boot dan even goed schoon. Eventuele resten van voer, blikjes, plastic zakjes en dergelijke in de vistas stoppen en niet in het water gooien. En spoel de steek stokken even schoon. Het is maar een kleine moeite. Zoals het ook niet te veel gevraagd is om de vis boot weer goed te verankeren. Dure kralen niet zoek bij breken ketting Echte natuurlijke parels zijn niet te betalen en ook de zogenaamde 'cuitivé'-parels zijn vrij prijzig. Daarom kan een snoer van imitatieparels een prima vervanging zijn. Deze imitatie-parels zijn in diverse 'wittinten' en vaak goede kwaliteit in de gespecialiseerde handenarbeidwinkels te koop. Ais u dan nog de imitatieparels rijgt en knoopt op dezelfde manier als dat bij echte- en cultivéparels wordt gedaan, dan hebt u beslist een mooi alternatief. Kies voor een goed soort imitatie- parel waarin alle gaatjes mooi gelijk zijn. Let erop dat het parelmoer- Alabastine heeft zijn reeks schoon- maakprodukten heel overzichtelijk gerangschikt, direct herkenbaar voor wat de toepassing betreft en voorzien van een duidelijke ge bruiksaanwijzing. Er is een tuinmeubelreiniger, waarmee vervuilde tuinstoelen enz. weer schoon worden en hun oor spronkelijke kleur en glans terug krijgen. Verder is er kalk- en ce- mentsluierverwijderaar, sanitairrei- niger, terras- en gevelreiniger, voe- genreiniger, sierpleisterreiniger, stickerverwijderaar en vloeibare ontstopper voor wastafels, spoel bakken, toiletten enz. BUITENLAND BINNENLAND door Wim Kros laagje bij die gaatjes geen scheur tjes en schilfertjes heeft en dat er geen naad op de kraal zit, wat u bij een goedkoop soort vaak ziet. De officiële manier van echte pa rels knopen is met één draad, maar deze wijze van rijgen is erg moeilijk en vereist ook een grote mate van ervaring. De alternatieve (en meestal gebruikte) manier is het knopen met twee draden die, als u het netjes doet, zeker zo mooi is. De reden om parels en andere kostbare kralen te knopen is dat als zo'n snoer breekt niet alle parels wegrollen en zoekraken: hooguit één kraal kan verloren gaan want al le anderen zitten immers met een apart knoopje vast. Voor een lang snoer (1,35 m) hebt u 150 imitatiepa rels met een doorsnede van 8 mm nodig. Neem voor het rijgen en kno pen nylon rijggaren nr. 3. Dit heeft aan de uiteinden een koperdraadje waarmee u de kralen rijgt. Tevens hebt u nodig twee knijpkraaltjes plus twee kalotjes en een sluiting, liefst met 'beveiligd slotje'. Een knijpkraal dient als begin- en eind- kraal en wordt met een (rondbek- )tangetje op de beide draden gekne pen, waarna het niet meer kan ver schuiven. Daar knijpt u een zogenaamd ka lotje overheen waaraan een oogje zit om er de sluiting aan te bevestigen. Laat eerst een druppeltje hobbylijm in het kalotje glijden voordat u het dichtknijpt. Eerst een knijpkraal op een dubbele draad van ruim de lengte van het snoer. Over de knijp kraal komt een kalotje. Vervolgens rijgt en knoopt u de parels tot de ge wenste lengte van het snoer is be reikt. Tenslotte, op ongeveer 2 mm o £«3» O O Om het helemaal echt te laten lijken kan een veiligheidskettinkje worden aangebracht. van de laatste knoop, komt weer een knijpkraal met daarop een ka lotje. Maak de sluiting vast aan de oogjes van de kalotjes. Het is nodig dat de draden tijdens het knopen een zekere spanning hebben. Maak daarom aan het be gin ervan een lus en zet die stevig met plakband vast op uw werkblad. Vooral in het begin moet u met nogal lange draden werken. Zorg ervoor dat deze niet in de war raken. Om het helemaal echt te laten lij ken kunt u ook nog een extra veilig heids-kettinkje aan het snoer ma ken. Neem daarvoor twee stukjes fijne ketting van 5 cm en bevestig aan het uiteinde van ieder stukje een zogenaamd 'veerringetje' (dit is de sluiting zelf). Zet de andere uit einden met een klemoogje vast tus sen de twee laatste kralen van ieder snoer-einde. Knip als laatste de dra den kort af. UTRECHT (ANI5) - De treinbotsing bij het Zeeuwse Rilland Bath vorig jaar juni waarbij een machinist en twee reizigers om het leven kwa men en 21 gewonden vielen, is in eerste instantie te wijten aan het feit dat de machinist onvoldoende acht heeft geslagen op de seinen. Die menselijke fout is wellicht mede veroorzaakt door een onvolkomen heid in het seinenstelsel ter plaatse. Dat blijkt uit het onderzoek dat de Spoorwegongevallenraad (SOR) naar het ongeluk heeft ingesteld. Bij Rilland-Bath reed op 1 juni de stoptrein Roosendaal-Vlissingen achterop een stilstaande grindtrein die op het bewuste' baanvak rem proeven deed. Een interne onderzoekscommis sie van NS stelde destijds vast dat de machinist van de stoptrein (die om het leven kwam) na vertrek van het station Rilland-Bath door een rood sein was gereden. De SOR, een onafhankelijk adviesorgaan van het ministerie van verkeer en water staat, concludeert dat het negeren van het rode sein de directe oorzaak van het ongeluk was maar dat de si tuatie ter plekke ook een rol heeft gespeeld. Na een geel waarschuwingssein te zijn gepasseerd - dat het rode sein aankondigt - moest de reizigerstrein op het station Rilland-Bath enkele minuten stoppen om passagiers in en uit te laten stappen. Bij vertrek was het rode sein vanaf het station echter niet onmiddellijk zichtbaar omdat dat sein niet pal aan de kop van het station staat maar wat ver derop. De Ongevallenraad vindt het voorstelbaar dat een machinist zich na een oponthoud op een station het gele sein niet herinnert dat hij voor aankomst op het station passeerde. Daarom moet NS in dit soort situa ties als extra veiligheidsmaatregel aan de kop van het station herha- lingsseinen plaatsen die de machi nist er bij vertrek nog eens aan her inneren dat een rood sein in aan tocht is, zo adviseert de SOR. Ook een rol speelde dat de Zeeuwse spoorlijn als een van de laatste belangrijke trajecten ons land nog niet is voorzien van het zogeheten ATB-systeem, de auto matische treinbeïnvloeding die een trein automatisch laat stoppen 'als de machinist een onveilig sein ne geert. Bovendien functioneerde het communicatiesysteem Telerail (te lefoon tussen machinist en ver keersleiding) er nog niet volledig. Met ATB en Telerail zou het onge val vrijwel zeker niet gebeurd zijn, zegt de Ongevallenraad. Hij dringt er op aan als het even kan het NS- net versneld van de (peperdure) ATB te voorzien en als dat tech nisch niet mogelijk is de oorspron kelijke planning aan te houden. WINSCHOTEN (ANP) - De Gro ningse commissaris der koningin Vonhoff heeft geweigerd burge meester drs. J. Postma van Winschoten verlof te geven. Deze had gistermorgen aangekondigd voor onbepaalde tijd verlof te ne men en deze verlofperiode te ge bruiken voor rust en bezinning. De burgemeester deed dit nadat hij woensdagavond scherpe kritiek te verduren had gekregen vanuit de gemeenteraad op het door hem en de wethouders gevoerde beleid over een reorganisatie van het ge meentelijk apparaat. Commissaris Vonhoff liet gister avond weten de poging van burge meester Postma om verlof aan te vragen teneinde de spanning in de raadsvergadering te verminderen te waarderen. Maar "om redenen van algemene bestuurspraktijk" acht hij het nemen van verlof "geen be gaanbaar traject". Daarom besloot de commissaris het verlof niet te verlenen. De burgemeester heeft daarop gisteravond in Winschoten zijn werk hervat en zat een gemeente raadsvergadering voor. De spanningen in de gemeente raad van Winschoten zijn opgelo pen omdat een deel van de raad vreest dat B en W gemeentesecreta ris G. Wijers niet in aanmerking wil len laten komen voor de nieuwe functie van sectorhoofd van een ge meentelijke dienst en hem in plaats daarvan met een gouden handdruk willen ontslaan. Eerder deze week stelde een deel van het gemeente- DEN HAAG (GPD) - Vanaf 29 juli kunnen Nederlandse toeristen en zakenlieden zonder visum naar de Verenigde Staten. Dat maakte de Amerikaanse consul Walter Daven port gisteren bekend. Een op het eerste gezicht eenvoudig gegeven dat de vakantieganger een hoop ge doe bespaart. Toch is het gecompli ceerder dan het lijkt. De nieuwe regeling geldt voor Nederlanders met een geldig Ne derlands paspoort die niet langer dan negentig dagen in de Verenigde Staten blijven. De reiziger moet naar Amerika komen voor zijn va kantie of voor zaken en in bezit zijn van een retour-ticket. Aan dit ticket is nog een voor waarde verbonden: de toerist of za kenman moet met een vervoer maatschappij komen die deelneemt aan het 'zonder-visum-naar-Ameri- ka-programma'. Alle maatschappij en die vanaf Schiphol op Amerika vliegen, hebben de overeenkomst getekend en heten daarom 'deelne mende maatschapij'. Alleen Marti nair, die chartervluchten op Ameri ka heeft, moet nog over de brug. Naast de groten zoals KLM en Pa- nAm Airways horen ook maat schappijen als El Al Israel Airlines en Royal Jordanian tot de deelne- Er blijft een groep van tien pro cent over die nog wel een visum no dig heeft voor Amerika. Dat zijn mensen die willen werken of stude ren, ook als dit korter dan negentig dagen is. Ook stageairs, journalis ten (die voor hun werk in de VS ko men), personeel van een vliegtuig maatschappij en diplomaten heb ben na 29 juli nog steeds een visum nodig. lijk personeel zich al achter de ge meentesecretaris op. Een meerderheid in de raad bleek het eens met een verklaring die door de fractie van de PvdA werd ingediend waarin het college van B en W werd opgedragen "de zaak Wijers tot een voor alle partijen be vredigende oplossing te brengen". Met deze verklaring konden B en W zich ook verenigen. De raad nam echter tevens een motie aan van de PvdA waarin het tot nu toe gevoer de beleid van burgemeester Postma inzake de gemeentesecretaris werd afgekeurd. De burgemeester liet weten deze motie voor kennisge ving aan te nemen en door te zulien sturen naar de commissaris der ko ningin. Mishandelaar homofielen opgepakt AMSTERDAM (ANP) - Een 29-jari- ge man uit Joegoslavië is door de politie opgepakt omdat hij er van wordt verdacht vele homofiele mannen in binnen- en buitenland te hebben mishandeld en beroofd. Begin dit jaar werd er door de Amsterdamse politie een speciaal team gevormd naar aanleiding van het grote aantal aangiften dat door homoseksuelen werd gedaan. Ook via Interpol werd zijn opsporing verzocht. De werkwijze van de man was steeds hetzelfde. Hij zocht contact met zijn slachtoffers in sauna's, bars of op bekende ontmoetingsplaatsen voor homoseksuelen en liet zich meenemen naar hun woningen. Daar bedreigde hij zijn slachtoffers met een mes, bond ze vast, mishan delde ze en dreigde een enkele keer met besmetting met het aids-virus. Bovendien stal hij kleding en kost baarheden. De man heeft inmiddels negen gevallen bekend. De politie denkt dat er sprake is van nog veel meer mishandelingen. BOULOGNE SUR MER. ZAAN DAM (GPD) De zes Nederlandse bemanningsleden van de Johanna Hendrika, die in september 1987 door de Franse dounane werden aangehouden met ruim 1700 kilo hasj aan boord, zijn gisteren veroor deeld tot gevangenisstraffen van vijf en tien jaar. Ze kregen ook nog een gezamenlijke geldboete van 43 miljoen Franse francs, om en nabij de vijftien miljoen gulden. Het voortvluchtige Nederlandse 'brein' achter de trip kreeg bij verstek twaalf jaar. De rechtszaak werd door advocaten van de veroordeel den betiteld als "een komedie". De Nederlandse zeerechtspecia list mr. J. Duvekot en de Brusselse advocaat P. Vanderveeren toonden zich verontwaardigd over de gang van zaken in Boulogne. Wat volgens hen de kern van de zaak is, namelijk dat de arrestatie van de zes buiten de Franse territoriale wateren en dus buiten de grenzen van de Fran se rechtspraak gebeurde, mocht niet ter discussie komen. De schipper van de Johanna Hen drika, een Zaandammer, voerde als enige zijn eigen verdediging en had die, zoals hij in gebroken Frans in de rechtszaal zei, helemaal voorbe reid en toegespitst op de plaats van arrestatie. Zo goed en zo kwaad als het ging formuleerde hij in zijn bes te Frans zijn standpunt, zwaaiend met de rode 'Code de procedure pé- nal', waaruit hij zich gedurende de bijna twee jaar voorarrest het Fran se strafrecht heeft eigen gemaakt. Lezers schrijven AMSTERDAM - Een kunstwerk met een gewicht van 77 ton en een af meting van vijf bij zes meter op een plantsoen tussen twee percelen aan de Spinozahof in Amsterdam hoeft niet te worden verwijderd. Twee be woners hadden dit in een kort ge ding tegen de gemeente geëist. De vice-president van de rechtbank in amsterdam, mr. J. Vrakking, oor deelde gisteren dat het kunstwerk geen onaanvaardbare inbreuk maakt op het woongenot van de be woners. Vrakking vond het wèl be grijpelijk dat het kunstwerk als hin derlijk kan worden ervaren. Het ob ject stelt een enorme pijpleiding voor. De lichtinval is volgens hem echter voldoende gewaarborgd. De rechter nam om goed te kunnen oor delen zelf een kijkje bij het kunst werk en in de woningen. (foto anp> UTRECHT (ANP) - De erfelijkheidsdiagnostiek en genthe rapie van de Gezondheidsraad buigt zich opnieuw over de vraag naar de toelaatbaarheid van het spe ciaal kweken van menselijke em bryo's voor wetenschappelijk on derzoek. Dat gebeurt op verzoek van de bewindslieden van welzijn, volksgezondheid en cultuur, zo meldt het blad van de raad. In een advies over kunstmatige voortplanting heeft de Gezond heidsraad in 1986 het afstaan van bevruchte eicellen (pre-embryo's) voor wetenschappelijk onderzoek alleen toelaatbaar genoemd onder strikte voorwaarden. Een van die voorwaarden was dat het moest gaan om "overtollige" embryo's ofwel embryo's die over blijven als bij een reageerbuisbe vruchting in het laboratorium meer embryo's tot stand komen dan er in de baarmoeder worden geplaatst. De bewindslieden van justitie en wvc hebben deze aanbeveling over genomen. Intussen is een discussie ontstaan over mogelijke nieuwe redenen voor het wetenschappelijk gebruik van embryo's. Het gaat daarbij niet louter om onderzoek in het kader van kunstmatige voortplanting maar ook om het ontwikkelen van methoden om bij het embryo erfelij ke aandoeningen vast te stellen. De ouders kunnen dan desge wenst besluiten om een ziek em bryo niet en een "gezond" wel in de baarmoeder te laten plaatsen. In de toekomst zou deze methode voor een deel in de plaats kunnen komen van de nu toegepaste prenatale dia gnostiek in de eerste drie maanden van de zwangerschap. Abortus zou daarmee kunnen worden voorko men. Verpleegkundigen, ambtenaren, politie, alleenstaanden, bejaarden en uitkeringstrekkers moeten deze keer eens niet traditiegetrouw op het CDA hun stem uitbrengen. Dan hoeven ze de komende vier jaar geen actie te voeren. Wat bij voorbeeld aan de ver pleegkundigen aarzelend met twee vingers is toegeschoven, wordt na de verkiezingen met tien vingers te- ruggeklauwd. Een stem op het CDA is een stem op CDA/WD. En daar hebben we de afgelopen zeven jaar de geneug ten van ondervonden. De WD weet het verschil niet tussen eerlijk delen en potverteren. A.van Rooyen Apollolaan 406 Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13