'Braks nalatig in boterkwestie EG' Trein biedt straks elk wat wils Heerema neemt belang in Wijsmuller Motie van kritiek van PvdA en VVD Tijdig advies kan kleine iiven vaak redden bedrij Maar hoe krijg je de automobilist uit de auto? te Wie gote namen zoekt, vindt ze nu met grote korting. DONDERDAG 29 JUNI 1989 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - De meerderheid van de Tweede Kamer blijft demissionair landbouw minister Braks nalatigheid verwijten in de controle op misbruik van EG-subsidies in de zaak van de NlZO-boter: Verwoede pogingen van de bewindsman om het tij te keren leden gisteren in een spoeddebatje in de Tweede Kamer schipbreuk. Braks kreeg een motie van kritiek van PvdA en VVD aan zijn broek waarover vandaag gestemd zal worden PvdA en VVD. gesteund door D66 en PPR, blijven van oordeel dat Braks heeft nagelaten afdoende maatregelen te treffen om fraude- mogelijkheden de kop in te druk ken. Het CDA steunt de bewinds man in zijn opvatting dat hem geen enkele blaam treft. De motie legt nog eens vast dat de regels en de controle met betrek king tot de EG-interventieboter een aantal jaren zeer ontoereikend zijn geweest, waardoor oneigenlijk ge bruik van EG-subsidies niet was uitgesloten. De Kamermeerderheid blijft met Braks van mening ver- schillen dat hij van het begin af aan wist dat de regels "ondoorzichtig en fraudegevoelig" waren. Braks hield staande dat Neder land in de boterkwestie geen ver wijt treft. "Ik houd de stelling vol dat er tot 1986 geen concrete aan wij zigingen waren voor een controle probleem. Daarom heb ik dan ook geen aanleiding gezien de zaak bij bij de EG aan te kaarten. Ik erken dat de EG-richtlijn piet volmaakt was, volmaaktheid is ook niet te be reiken, al is dat in mijn leven nog steeds het streven", aldus de be windsman. der ROTTERDAM (GPD) - Kleinere ondernemingen wachten vaak te king. De stichting wordt onder lang met het inwinnen van manage- dere ondersteund door bedrijven ment-advies. Als die drempel uit- het VNO en het ministerie van Eco- eindelijk toch wordt overwonnen is nomische Zaken, het vaak te laat; ze bevinden zich In 1987 kwam het aantal advies- dan al in een verliesgevende of uit- aanvragen nog op 740 uit, zichtloze positie. Banken, PvdA-woordvoerder Van Vaart en zijn WD-collega Te Veld- relaties gratis ter beschik- huis gaven tants en administratiekantoren, die financiële problemen vroegtijdig onderkennen, zouden vaker moe ten doorverwijzen naar adviesin stanties voor het midden- en klein bedrijf. Dit schrijft de stichting Klein- nood in het jaarverslag over 1988. De instelling verschaft gratis advie zen aan kleine ondernemers die niet de middelen hebben om professio- rig jaar steeg dit aantal al tot 1277. dat De stichting verwacht dat het aantal adviesaanvragen de komende jaren tot boven de 2000 zal groeien. YERSEKE - Op de visafslag van Yerseke is gisteren de eerste o dat Braks de motie aangekomen. Keurmeesters bekeken de eerste mosselen op kwaliteit. moet zien als een signaal van kri- tiek. Het is geen motie van wantrou wen of van afkeuring, die normali- tair had geleid tot het opstappen van de bewindsman. Gezien de de- status van Braks heeft geen zin. i de Hollandse mosselen i FNV-jongeren kampen met fors geldtekort UTRECHT (ANP) - Het ministerie van WVC laat zijn accountants dienst de administratie doorlichten van de Jongerenbeweging verbon den met de FNV. De jongerenbewe ging kampt met oplopende tekor ten, die worden geweten aan slecht management en een slecht beheer van de uitgaven. Directeur jeugdbeleid van WVC S. Rijpma zei geschrokken te zijn van de tekorten. De tekorten be droegen in 1987 200.000 gulden en in 1988 zelfs 450.000 gulden, terwijl het tekort dit jaar tussen de 4,5 en 6 ton zal liggen. Rijpma sprak daar giste ren over met het bestuur van de jon gerenorganisatie. Over de subsidie voor 1990, die nu jaarlijks 8 miljoen gulden bedraagt, neemt WVC nu nog geen besluit. Rijpma: "De jongerenbeweging moet eerst orde op zaken stellen in eigen huis, wij wachten op het re sultaat". Hiermee doelde hij op het reorganisatieplan van de beweging, waarover gisteren ook is gesproken. De reorganisatie die onder meer moet leiden tot een beter Financieel beheer is nogal omstreden in de be weging. Een meerderheid van het bestuur wil een meer gecentrali seerde organisatie, terwijl de voor zitter wil vasthouden aan het dis trictenstelsel. nele adviesbureaus in de s te r tegen het bedrijf Anime Cadeau in Dronten. Grolsch wil een dwansom van 10.000 gulden per overtreding. Bierbrouwer wil beeldmerk niet op shampoofles Onderzoek heeft aangetoond dat 16 percent van de ondernemers die ZWOLLE (ANP) Grolsch Bier bij Kleinnood aankloppen al in de brouwerij in Enschede wil dat fles- rode cijfers zitten. Dat had bij een jes shampoo waarop haar beeld- er eerdere consultering kunnen wor- woordmerk voorkomen, uit de han den voorkomen. Uit een enquête del worden genomen. Die eis stelde onder geholpen bedrijven blijkt dat Grolsch vandaag tijdens een korl 70 percent Fnet de adviezen de pro- geding bij de rechtbank in Zwolle blemen konden oplossen. Voor haar advieswerk beschikt Kleinnood over 140 consulenten, veelal oud-ondernemers of gepen sioneerde managers van grote on dernemingen. Zij stellen tijd, ken- Sikkens De Sikkens-verffabnek in Sassen- heim gaat vanaf 1 juli officieel Akzo Coatings bv heten. Hetzelfde geldt voor de verwante Flexafabriek in Sneek en Ceta Bever in Beverwijk, en voor de Sikkens distributiecen tra in Breda en Zwolle. Merknamen als Sikkens, Flexa en Cetabever blijven bestaan. De naamsverande ringen maken deel üit van de nieu we 'corporate identity' van Akzo. Cao De vervoersbonden FNV en CNV en de directie van Smit Internatio nale hebben gisteren een principe akkoord bereikt over een nieuwe tweejarige cao. Dit heeft de Ver- voersbond FNV gisteren meege deeld. De cao Is van toepassing op alle 776 personeelsleden die werken bij de sleepdiensten van Smit in Rotterdam. Europoort en Vlissin- gen. De bond is met Smit overeen gekomen dat het aantal arbeids plaatsen tot 1 januari 1992 niet zal worden verminderd. Bovendien krijgen alle werknemers een per soonlijke werkgelegenheids- en in komensgarantie tot het eind van hun dienstverband. Braks poogde niet alleen zichzelf te vrijwaren van de motie. Hij trachtte PvdA en WD te bewegen de motie niet in stemming te bren gen om Nederlands imago in Euro pa geen gevoelige knauw te geven. Nadat PvdA-Europarlementariër Dankert de boterfraude begin dit gings- jaar had aangezwengeld, is de zaak volgens Braks zeer onverdiend overal zodanig breed uitgemeten, dat Nederlands goede naam aan de orde is. Schepen van sleepbedrijf teruggekocht door Leids bedrijf IJMUIDEN (ANP) - Het Leidse offshore-concern Heerema krijgt vinger in de pap bij het ber- sleepbedrijf Wijsmuller. 40 de staat bleek om zijn schulden af te lossen, voor een faillisement te be hoeden. Ongeveer dezelfde tijd be gonnen de besprekingen tussen Heerema en Wijsmuller. Gisteren maakten beide bedrijven bekend houdstermaatschappij te heb- De schepen van wijsmuller wor- ternationale marktpositie te kun- den onder meer gebruikt voor het nen verbeteren door de samenwer- transport van dergelijke booreilan- king. Na ten terugval in het midden den. van de jaren tachtig zien zij nu een De bedrijven verwachten hun in- opleving van de markt. Wijsmuller Groep, die tot nog toe ben opgericht, die eigenaar wordt uitsluitend in handen was van de fa milie Wijsmuller. De bedrijven gaan samen van de NMB en de Rabo bank de zeven zware-ladingsche- geen bewij- pen terugkopen. De schepen wor de be- den voor 75 procent eigendom van 25 procent van de schepen. Braks: "Daadwerkelijke bewij zen voor fraude zijn er niet, het terieel ontbreekt, ik z< zen kunnen vinden schuldigingen aan het adres van het Heerema Nederlandse zuivelbedrijfsleven. Wijsmuller. Maar doordat de goede naam en faam van dat bedrijfsleven zijn aan getast, is de Nederlandse onderhan delingspositie in de EG aangetast". In de maatschappij neemt Heere ma een belang van 75 procent en Wijsmuller van 25 procent. Hoewel officieel de directie van Wijsmuller Transport de schepen blijft exploi teren, betekent dit toch dat Heere ma de meeste zeggenschap krijgt. In de raad van commisarrissen ne- De banken lieten vorig jaar beslag men de directeuren van beide be drijven zitting. Spoorstaking LONDEN AFP- Een 24-, De bedrijven willen verder geen details geven over de samenwer king. Van Dantzig, voorlichter van Heerema, wil niet meer kwijt dan: "De activiteiten van de bedrijven sluiten goed op elkaar aan." Het Leidse bedrijf, dat 800 werk nemers telt, is één van de grootste spoorwegarbeiders en bedrijven ter wereld op het gebied i_.onaense metroconducteurs heeft van de booreilanden. Heerema, ont- gisteren het openbaar vervoer in werpt, fabriceert en installeert'plat- Grootbrittannië stilgelegd. De files forms. Sinds november vorig jaar reikten tot meer dan tien kilometer wordt samengewerkt met de Ame- buiten de steden. De verkeerschaos rikaanse McDermott, een andere duurde voort tot laat in de avond. offshore-gigant. Het conflict draait om de eis van de spoorwegarbeiders die minstens tien procent loonsverhoging willen. De directie van British Rail wil niet verder dan zeven procent gaan. Voor deze Londenaar (foto AP) zat er gisteren niet veel anders op dan met de fiets gaan. OM loopt blauwtje in kaasfraude ROTTERDAM (GPD) - Het is het Openbaar Ministerie in Rot terdam niet gelukt de eerste van een serie verdachten in een groot scheepse kaasfraude voor lange tijd achter tralies te krijgen. De Rotterdamse rechtbank sprak gistermorgen een van de verdach ten, een veertigjarige man uit Vlodrop, op alle punten vrij. Dit na een eis van drie jaar en drie honderdduizend gulden boete. Een 44-jarige ex-directeur van kaashandel Broere Verzet, die eveneens allerlei in- en uitvoerre- gels zou hebben ontdoken, kreeg twaalf maanden gevangenisstraf. Daarvan zijn er vier voorwaarde lijk. Hij moet bovendien achttien duizend gulden boete betalen of zes maanden extra zitten. Tegen hem was vier jaar en driehonderdduizend gulden boe te geëist. De straf viel veel lager uit, omdat de ex-directeur slechts op één punt uit de tenlastelegging schuldig werd bevonden. Boven dien was het geld dat hij met de fraude had verdiend niet in z'n ei gen zak terechtgekomen. Hij had het gebruikt om zijn in nood ver kerend bedrijf in stand te houden. Tijdens de zitting hadden de raadslieden van de beide ver dachten als formeel verweer aan gevoerd dat de meeste feiten wa ren gepleegd in het buitenland. DEN HAAG Ongeveer 100 melk veehouders krijgen hun melkquota terug van minister Braks (land bouw en visserij). De minister had de quota afgenomen, omdat er vol gens hem onregelmatigheden wa- begaan bij de verkopen van de melkquota waren AMSTERDAM Kwaliteit, marktgerichtheid, klantvrien delijkheid, veiligheid en bereik- Ontslagen baarheid. Het onbreekt de jari-. Rand Mines, het op vijf na grootste E® Nederlandse Spoorwegen mijnbouwconcern in Zuidafrika, niet aan grote woorden om een wil duizenden werknemers ont- beeld van de toekomst te schet- slaan om twee niet renderende mij- sen. Tijdens het deze week ge- te^edden. Vo^lgens d^e gisteren houden jubileumcongres ter ge- ~-'i- legenheid van het 150-jarig be staan waren er visies en plan- bekendgemaakte plannen zullen bij de mijn Durban Deep 4400 mijn werkers en bij de mijn Harmony 4200 mijnwerkers hun baan verlie- nen genoeg. Maar uiteindelijk zen. De twee goudmijnen zijn de draaide het allemaal oudste in Zuidafrika. Windpark Het Provinciaal Electriciteitsbe- drijf van Noord-Holland (PEN) be gint deze week met de bouw van zijn derde windmolenpark in het noorden van de provincie. Na Cal- lantsoog en Zijpe krijgt Enkhuizen i windpark i de gro te vraag; hoe krijg je de automo bilist uit zijn auto? door Runa Hellinga molens met Het openbaar vervoer heeft onge- n dertig meter en twijfeld de toekomst, alleen weet de 250 kilowatt per toekomstige gebruiker dat nog niet. Die zit comfortabel in zijn wagen en kiest voor het individuele een masthoogte een capaciteit va molen. Volmac Het Rijks Computer Centrum ir Heerlen gaat over in handen var Volmac. De vaste commissie Bin nenlandse Zaken gaf gisteren hier- den van een parkeerplaats voor het groen licht. De transactie de laatste plaats de zorgen om het gaat 1 januari in. "De werkgelegen- milieu. De auto als statussymbool heid wordt vijf jaar gegarandeerd, kwam regelmatig ter sprake, even- Er is een goed sociaal plan en er als het veel te negatieve beeld dat komt een ondernemingsraad. Alles automobilisten van de trein heb- is zoals het zou moeten zijn", rea- ben. geert PvdA-kamerlid Rein Hum mel. Tijdens het congres werd veel ge praat over de nadelen van de auto; de files, de problemen met het vin- niet in PET-f'les Desmacon Holding, een in Didam gevestigde fabrikant van PET-fles- sen, komt voor tachtig procent in Amerikaanse handen. Het bedrijf wordt voor zeven miljoen dollar overgenomen door Cohstar, een be langrijke fabrikant van plastic ver pakkingsmaterialen, en Wellman, die plastic afval verwerkt. Desma con is de op twee na grootste fabri kant van PET-flessen in Europa. 'Er zit een verkeerd idee in hun hoofd', zo luidde de boodschap van dr. Werner Brug van het onder zijn er volgens hem i hoefje op stations geen uur uur van tevoren in te checken. Volgens A.H.M. Kruyzter, chef van de onderzoeks- en planningsaf deling van de KLM, heeft een derge lijk net zeker negatieve effecten voor het luchtverkeer in Europa. Maar vc verkeer snelle treinverbindingen lijks betekenis. Daar komt het voor al aan op comfort en goede, fre quente verbindingen, zodat er geen lange wacht- en overstaptijden zijn. aanlokkelijk alternatief Want daaraan hebben de reizigers juist op korte afstanden een broer tje dood. De afstemming van stads en streekvervoer op het spoor is nog steeds een knelpunt. Op het platteland staken streek bussen hun diensten vaak vroeg in de avond. Dienstregelingen zijn slecht op elkaar afgestemd en het is beslist nog niet de gewoonte van het aansluitende vervoer om even te wachten wanneer de trein vertra ging heeft. Met de moderne com municatiesystemen zou dat op zich een kleine moeite zijn. In het utopische toekomstplan dat de Amsterdamse planoloog ir. Marten Bierman presenteerde, speelt de bus eigenlijk nauwelijks een rol. Bierman schildert vanuit de tijdens de reis kun je lezen, huidige situatie een beeld in het jaar slapen, wat eten en drinken of klets- 2050 waarbij de trein inspeelt op de en. Bovendien kan de trein op de sterk toegenomen individualiteit middellange afstand in snelheid van onze samenleving. Daarbij ver- makkelijk tegen de auto op. wacht hij een sterke uitbreiding van In de toekomstschetsen tijdens het vervoer per rails. Buslijnen van het congres kregen dat sport posi- vandaag zullen in de toekomst tieve punten uiteraard veel nadruk, tramlijnen worden. Daarom werd er uitgebreid gepraat over de uitbouw van het hoge-snel- - Hij gaat daarbij uit van treinmate- rieel, dat door de uitwisseling var overtuigd auto verslaan, maar zelfs het vlieg- losse, containerachtige coups openbaar vervoer toeneemt. Maar persoonlijk blijven ze voorlopig lie ver autorijden, want het openbaar vervoer is in de praktijk eigenlijk maar niets. Het kon natuurlijk niet uitblijven dat de spoorwegbeheerders die uit alle delen van Europa naar de Am sterdamse RAI waren gekomen, ook de hand in eigen boezem sta ken. Want of de voordelen van de auto vooral in het hoofd van de au tomobilist zitten of niet, het valt niet te ontkennen dat de trein niet altijd biedt. Onveiligheid op stations en in treinen, gebrekkige aansluitingen, lange wachttijden en vertragingen zonder dat daar een verklaring voor wordt gegeven zijn een paar van de ergenissen waar geregelde treinrei zigers mee te kampen hebben. Om maar te zwijgen over rokers in de niet-rookafdeling, onvoldoende zit plaatsen tijdens de spitsuren en hui lende baby's, dreinende peuters en overspannen ouders. Slapen Maar de trein heeft ook zijn voorde len. De kans op ongelukken is klei- Clown dat het openbaar vervoer vanuit tuig. Nu al is de trein op de afstand passen is aan allerlei doeleinden. Zo moeten er 's ochtends treinen zijn, waar de koffie en de krant worden rondgedeeld, terwijl de treinen in het weekend zijn ingesteld op ge zinnen met kinderen, die op weg de Efteling vermaakt worden maatschappelijk oogpunt beter dan de auto. Ze vinden ook dat meer geld in openbaar vervoer moet worden gestoken. De meesten Amsterdam-Parijs concurrerend met het luchtvervoer. Weliswa de trein langzamer. Maar daar staat tegenover dat de stations in de stad den het zelfs een goede zaak als het liggen en dat bespaart de reiziger de gebruik van de auto in de komende jaren wordt teruggedrongen en het vaak moeizame weg ven naar stadscentrum. Bovendien met een clown. Volgens Bierman biedt de NS op dit moment eigenlijk maar twee keuzen: roken of niet roken. Er is volgens hem behoefte aan uitbrei ding van het aantal klassen, van zeer simpel en goedkoop voor men sen die weinig geld aan vervoer wil de afname van het auto- len besteden, tot zeer luxe voor de Nederland hebben deze verwende autorijder die ook in de trein alle comfort verwacht. Bij re gionaal en stedelijk vervoer, waar nu nog maar een klasse is, wil hij er twee. Verder moet naar zijn mening het aantal stations sterk worden uitge breid. In principe moet een station in de grote stad zo dicht bij zijn, dat het makkelijk lopend of fietsend te bereiken is. Grote bedrijven zouden zelfs hun eigen station kunnen krij gen. Die stations moeten bovendien een veel groter aantal functies krij gen en binnen een gebied als win kel-, uitgaans- en recreatiecentrum dienst doen. Zijn ideeën over een flexibel en persoonlijk spoorwegnet lijken ver re toekorhstmuziek in een land waar het toppunt van comfort in de trein bestaat uit een neerklapbaar tafeltje om koffie op te zetten. Maar een kleine blik over de grens leert dat daar al veel meer mogelijk is dan hier. Grote stations in het buitenland bieden een verzameling van dien sten, van restaurants tot een kap per, wasgelegenheid en (in Neder land helaas verdwenen) kruiers. In Spanje. Oostenrijk, Frankrijk, Duitsland en Zwitserland rijden treinen met kinderspeelrijtuigen, compleet met kinderjuf om de jeugd te vermaken. De toekomst is dus helemaal niet zo ver weg, maar over een ding zijn de deskundigen het wel eens: het openbaar vervoer zal, ook met een veel forsere uitbreiding dan de NS in haar toekomstplan Rail 21 heeft voorzien, nooit in staat zijn voor het zelfde vervoer te zorgen als de auto nu. BANKEN Fabrikaat model zitplaatsen normaal NU Durlct Cornelius 2,5 5.795 4.500 Durlet Bilbao 3+2+1 24.622 18.000 de Sede DS 70 2,5 9 560 6.500 de Sede DS 17 3+2 12 520 8.995 Poltrona Frau Petronia 2,5 9.940 6.995 B&B Alanda 2,5 9528 6.750 B&B Sity set 17.711 12.500 B&B* Area 2,5 9.011 6.500 Leolux Chita 3+2 8.725 6.500 Leolux 2 st.' Accent 2,5 9.245 6.500 Gelderland* 5131 set 7.785 5.995 Koekoek Windsor 2,5 4.495 2.995 Koekoek Dorset 2,5 4 395 2.995 Bielefelder 178 2,5 5795 3 995 Montis Topeka 2,5 7.390 5.500 Arrifort 682 3 4.040 2.995 Arrifort 140 Leolux 200 deSede 2850 Montis Charly 2.995 2.495 3 195 2.595 4.695 3.995 20% korting SLAAPKAMER I Interliibke Ambiente 21.179 15.000 1 Giorgetri 11.600 5.900 1 Interliibke Hülsta Castle Furniture Pastoe 30 - 50% korting 30 - 50% korting 30 - 50% korting 30 - 50% korting KARPETTEN' Fabrikaat formaat normaal NU Vietnamees Handgeknoopt 170x240 3.400 1.700 Vietnamees Handgeknoopt 170 x 240 5.900 2.950 Hoogpool Scheerwol 170 x 240 1.390 890 Handknoop India Modern 170x240 1.290 990 Knossos Handtuft 200 x 250 1.800 900 Woll Zottel 200 x 250 2.190 990 Danskina 200x 300 4.140 1.990 Hoogpool Scheerwol 200x 300 1 990 1.190 Fasaner 200 x 280 2.015 990 1 ALLE ORIGINELE PERZISCHE TAPIJTEN* 50% korting COUPONS KAMERBREED TAPIJT' Zuiver scheerwollen frisé per meter 465 298 Palazzo 100% Polyamide per meter 279 190 1 Eminent bouclé per meter 329 249 Palesse velours per meter 345 220 Alle gerenommeerde merken Alleen in Beverwijk 30-50% korting 5tDutenbeeH FASCINFRF>W CRFATIFF Beverwijk: Parallelweg 10, tel.:02910-290)) Leiderdoi p: Meubelplein I. tel.: 071-899)2). Donderdag koopavond. Maandagochtend gesloten.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7