SLM-piloot negeerde instructies Vakantie? $8* 'Machiavelli van Meppel' valt over eigen gescharrel lu i I ik Albert Jan Evenhuis: schuld en boete Nijpels wil export afval tegenhouden Politieke rel in Winschoten; ^emeester neemt verlof Topsporter: baan als buschauffeur bij CN Nederlands grootste muziekwinkel presenteert: fe vijf gulden korting op elke videoband uit deze serie van 15 verschillende films, waaronder natuurlijk 'The living Daylights". Per videoband normaal 49.'^ Waar u ook naar toe gaat, met een reisver zekering van V&D zitu altijd goed! DONDERDAG 29 JUNI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) - De eerste vlieger van het verongeluk te SLM-toestel heeft de instructies van de verkeerstoren op het vliegveld Zanderij genegeerd door bij het inzetten van de landing te kiezen voor het navigatiesysteem ILS. Hij werd er tevens door de co-piloot voor gewaarschuwd dat dit elektronische Instrument Landing System niet naar beho ren functioneerde. De gezagvoerder kwam tot deze be slissing omdat het zicht op Zanderij op dat moment maar 900 meter was, waardoor het alternatieve systeem VOR-DME ook geen goede aandui ding van zijn positie zou geven. Hij vertrouwde vervolgens op zijn rou- T*ll?^fFPfcTTll^^CÏP>T» Dit blÜkt uit de transcriptie van Lolliooü tvl de door de voice recorder opgeno men gesprekken tussen de twee vliegers, de werktuigkundige, de verkeerstoren en de elektronische 'stem' van het ILS. Uit dit door WINSCHOTEN (GPD) - Burge- Amerikaanse experts opgestelde meester Postma van Winschoten *eTS}'a8 wor<" te.vens dJulleTIljï daï heeft naar aanleiding van de forse de Nesty van de SLM niet kritiek die hij gisteravond tijdens bij de derde, zoals eerder werd aan- de raadsvergadering kreeg te ver- genomen, maar bij de eerste lan- werken, besloten voor onbepaalde d'ngspoging veel te laag kwam in- tijd met verlof te gaan. Hij zal zich vlie6en- zo spoedig mogelijk in verbinding Ult de discussie tussen de twee stellen met de Commissaris der Ko- vliegers blijkt dat het vliegtuig vol- ningin in Groningen, H. Vonhoff. doende brandstof had om naar In de officiële verklaring van bur- Rochambeau in Frans Guyana uit te gemeester Postma staat dat hij voor wijken. De vliegers slaagden er onbepaalde tijd verlof neemt. "De door de geringe hoogte niet in daar- Eigenaar stelt geding tegen Greenpeace uit DEN HAAG/ROTTERDAM (ANP) - Minister Nijpels (milieu) heeft de landsadvocaat opdracht gegeven' juridische mogelijkheden te zoeken om het afvaltransport naar Brazilië tegen te houden. Dit heeft het mi nisterie van milieubeheer bekend gemaakt. Het gaat om chemisch afval van de firma's Euromet en Magnus Me taal dat nu nog in de haven van Rot terdam ligt. Transport van het gif naar Brazilië met het Russische schip Aleksandr Ulyanov werd vo rige week door Greenpeace verhin derd. Volgens de minister heeft de Bra ziliaanse overheid nog steeds geen vergunning gegeven voor de ver werking van het afval. Mocht het lijkheden. De regelgeving is overi gens gebaseerd op een EG-richtlijn. Volgens Greenpeace heeft Brazi lië een schip met 1000 ton metaalaf- val de toegang tot het land gewei gerd. De lading behoort tot dezelfde partij als het in Rotterdam achterge bleven gif. De samenstelling van de lading was reden voor de Brazi liaanse overheid het schip, de Pro Americana, de toegang tot de haven van Sao Paolo te ontzeggen. De ont vanger, Produquimica, heeft alleen een vergunning voor het verwerken van het zinkgedeelte en niet voor de andere giftige zware metalen in het afval. Greenpeace zegt dat het gaat om zwaar giftig chemisch afval, en niet materiaal dat geschikt f betreffende bedrijf die vergunning hergebruik, zoals de firma Euromet LONDEN Het bezoek van koningin Beatrix en prins Claus aan Groot- Brittanië. dat gisteren begon, vormt een afsluiting van het zogeheten 'Wil lem en Mary jaar'. In dat jaar werden de historische banden tussen Neder land en Engeland herdacht evenals de betrekkingen tussen de koningshui zen van beide landen. Na het ontvangst door de Britse vorstin Elisabeth (hier op de voorgrond) werd koningin Beatrix verheven in de Orde van de Kouseband: de hoogste Britse onderscheiding. (foto anp) komende tijd zal ik voor rust zinning gebruiken", aldus de klaring. be- radiocontact te maken. Daarop wordt besloten toch maar op Zand erij te landen. "Ik red het wel", zegt Tijdens een tumultueuze raads- de. eerste vlieger tegen zijn colle- ergadering kreeg Postma gister avond van een deel van de raad de schuld in de schoenen geschoven de "politieke puinhoop" Tot zes keer toe waarschuwt de 'stem' van het elektronische naviga tiesysteem dat het toestel onder de Winschoten en het gedwongen ont- "glideslope' zit, wat wil zeggen dat slag van de gemeentesecretaris. De snel daalt. Onderwijl wordt raadsleden eisten gisteravond vannacht opening van zaken, onder aanvoering van Postma wil den B en W geen antwoord geven. In de gemeente is een onwerkba re situatie ontstaan omdat het per soneel gisteren in een eensgezinde verklaring het vertrouwen heeft op gezegd in het college 250 ambtenaren hebben geen goed woord over voor de manier, waarop B en W de gemeentesecretaris be handelen. B en W willen gemeentesecretaris Wijers aan de kant zetten, maar zij stuiten daarbij op massaal verzet van het personeel. Het personeel eist dat een organisatiebureau uit Roden de deur wordt uitgezet. Het is naar aanleiding van een onder zoek van dit bureau, dat B en W hun gemeentesecretaris kwijt willen. Wijers is inmiddels met ziekteverlof gegaan. De affaire dréigt inmiddels ook voor een politieke scheuring te zor gen. Binnen de PvdA, die het in Winschoten voor het zeggen heeft, heeft de kwestie ook voor een hoog lopende ruzie gezorgd. Dienstplicht De Tweede Kamer wijst in meerder heid maatregelen af tegen Zuidafri- kaanse dienstplichtigen met een Nederlands paspoort. CDA en WD sluiten zich aan bij minister Van den Broek (buitenlandse zaken) die vindt dat deze groep de Nederland se nationaliteit niet kan worden ont nomen. Het gaat om jongeren van wie de ouders het besluit hebben genomen naar Zuidafrika te emi greren. Zij zijn Zuidafrikaanse staatsburger en dus dienstplichtig. gevraagd de landingslichten hoger te draaien. "Trek op", roept de boordwerktuigkundige tot twee maal toe. Dan klinkt het geluid dat het toestel iets raakt en klinkt: "Het is gebeurd; ik ben dood". De analyse van de gegevens in de 'flight recorder', de andere zwarte W. De doos« is n°g niet voltooid. UTRECHT (GPD) - Het streek- vervoerbedrijf Centraal Neder land heeft in samenwerking met de Nederlandse Sport Federatie (NSF) het plan opgevat topspor ters, zowel mannen als vrouwen, deeltijdbanen aan te bieden als chauffeur op de streekbussen. Twee geïnteresseerden hebben zich al gemeld. De NSF wil de na men niet kwijt, omdat de uitvoe ring van het initiatief nog op gang moet komen. Dries Verwaaijen van de afde ling voorlichting van Centraal Nederland heeft goede redenen om het plan uit te voeren. "We we ten dat topsporters vaak moeilijk aan de bak komen. Dat is voor ons de reden geweest ze de kans te ge ven op free-lance basis bij ons te komen werken. We betalen voor het aantal uren zeg tien, vijftien per week dat de chauffeur op de bus zit. Die uren kan de sporter zelf invullen. Moet de sporter twee weken weg voor een toer nooi, dan kan hij in de weken erna de uren inhalen". Volgens Verwaaijen bezit het beroep van buschauffeur over eenkomsten met dat van een top sporter. "Net als een topsporter moet een buschauffeur zelfstan dig kunnen werken en zelfdisci pline bezitten. Zelfbeheersing, zeker in de contacten met reizi gers, is ook een vereiste. Wij den ken daarom dat topsporters ge schikt zijn voor het werk op de bus". definitief niet krijgen, dan wil Nij pels het transport verhinderen. Hij heeft de autoriteiten in Brazilië ge vraagd hoe het met toestemming voor verwerking zit. Daarop is ech ter nog geen antwoord binnengeko- Indien Brazilië gifverwerking wel toestaat, dan zijn er volgens de mi nister vrijwel zeker geen juridische mogelijkheden om vervoer van het afval tegen te houden. De huidige regelgeving biedt dan geen moge- Bodemonderzoek ROTTERDAM (ANP) - Rotterdam wil de bodemverontreiniging in de hele gemeente in kaart brengen. Dat zal gebeuren via een nieuwe methode, waarbij na historisch on derzoek in archieven en bestude ring van luchtfoto's en kaarten een groot aantal grondboringen plaats vindt. Als proef worden de komen- de weken eerst de wijken Het Oude SCHIPHOLTUNNEL - Door een Noorden en Bospolder/Tussendij- verkeersongeval in de Schipholtun- ken in één keer op verontreiniging nel ontstond tijdens de ochtend- (eigenaar van de in Rotterdam ach tergebleven partij) beweert. De la ding bevindt zich nog steeds bij het stuwadoorsbedrijf SOM in de Mer- wehaven. Het kort geding tegen Greenpea ce, rpet als inzet dat de milieuorga nisatie zich onthoudt van verdere acties die de doorvoer van che misch afval in de Rotterdamse ha ven kunnen hinderen, is overigens voor onbepaalde tijd uitgesteld. De advocaat van Euromet, mr. M. Van Dunné, wil eerst duidelijkheid over de door Brazilië geweigerde partij, omdat het geen zin heeft met onvol ledige informatie aan het geding te beginnen, zo zei hij gistermiddag. Greenpeace is akkoord gegaan met het uitstel. De eigenaars van het afval, Euro met in Londen en Magnus Metaal in Amsterdam, zijn er volgens Dunné van overtuigd dat er niets aan de hand is, aldus mr. Van Dunné. onderzocht. De gemeente kiest deze nieuwe aanpak, omdat het apart verrichten van bodemonder zoek voor elk bouwproject ineffi ciënt is en onvoldoende inzicht vandaag jarig, biedt in de kwaliteit van de Rotter- (foto anp) damse bodem. spits vanuit de richting Amsterdam een kilometerslange file. Twee van de vier rijbanen werden afgesloten voor het verkeer, nadat een een klei ne aanhangwagen achter een vrachtauto door nog onbekende oorzaak kantelde. g ■fi 1- ÏL BIL fjV rn/ sI7 HT v»/ =5= 1 fg. w 25 qf i" fÏÏ ST I .'sf tv*. m De James Bond collectie. Ter gelegenheid van de première van de I nieuwe James Bond film "Licence to kill" ontvangt u tot 1 september 1989 VROOMS DREESMANN De 'Machiavelli' van Meppel werd hij wel genoemd: Albert Jan Even- rondhing als Kamerlid. In 1986 huis (47).De staatssecretaris, die mocht hij CDA'er Piet van Zeil op- met zijn omstreden plannen tot li-, volgen als staatssecretaris van Ecor beralisatie van de Winkelsluitings^ nomische Zaken, belast met het wet kans heeft gezien de halve Ne- midden- en kleinbedrijf, derlandse middenstand m de gor- Zestien jaar dus. alles bijelkaar, (ft mystieke pretoogjes uit- het Haagse pluche. dijnen te jagen, heeft zijn daardoor zat de eigenlijk al vaststaand vertrek uit geruste Örent de Haagse politiek knap verhaast. door Egbert Zijlema Door over zijn toch al wat mistige financiële transacties een rookgor- dijnte blazen staat hij nu zelf te kijk als de vleesgeworden middenstan- hij i Den Haag, waar hij twaalf jaar Winkelsluitingswet te experimente ren met langere openingstijden, moeten zijn partij - zo wil het ge rucht - enkele duizenden opzeggin gen van boze middenstanders heb ben gekost. Gevolg: Evenhuis moest op de kandidatenlijst van zijn partij genoegen nemen met een 24ste plaats; geen compliment. Evenhuis, door een politiek com mentator in de Volkskrant zo tref fend afgeschilderd als de lijfwacht van Nijpels (hij zou menige lastige klant uit de kamer van de toenmali ge fractieleider hebben gebonjourd) behoort tot een groepje Kamerle- In die periode heeft hij kans gezien vooral een naam op te bouwen als een ritsel- en regelaar, die zich bij voorkeur placht op te houden in de kamer van voormalig fractieleider Ed Nijpels. Ook zonder de affaire, waarover gestruikeld, stond al vast den dat als Nijpels-adepten bekend der, die altijd pretendeert dat het goed gaat, maar ondertussen zijn klanten nooit in de vrijwel lege kas sa laat kijken. De vroegere geschiedenisleraar, getrouwd met Anna Meppelink en vader van twee kinderen, begon zijn politieke loopbaan als zoveel VV- de JOVD. Het was dat Albert Jan weg moest. Hij viel niet op door een overmatige werk- politiek beter iets niet aan te pakken") en wat hij deed werd hem vaak niet in dank afgeno- tijd dat deze jongerenorganisatie onder Hans Wiegel haar topjaren beleefde. Evenhuis' echte politieke start was in 1970, toen hij gekozen werd tot lid van de Staten van Drenthe. In 1974 stootte hij door In het bijzonder zijn laatste wa penfeit, een gloeiende ruzie met de stand wiens belangen hij werd ver ondersteld te behartigen, de mid- denstand, is hem politiek gespro- De Nederlandse wet verbiedt ech- DEN HAAG - "Dit is geen gemakke- i lijke periode voor mij. Zelf heb ik teren. Dat teveel meegemaakt in de politiek vé-zaak, rr om hierdoor uit mijn evenwicht te als hij bij het oplossen Er kómt 62 miljoen gulden extra be- worden gebracht. Ik vind het vooral blemen gebruik heeft gemaakt schikbaar voor de bejaardenoor- erg voor mijn gezin, mijn familie ,1, ter het treden in vreemde krijgs dienst. Bejaardenoorden ninger^die hij zich niet kon permit- op zichzelf nog een pri- dat is het niet meer zijn pro- den. Om vermindering van het tal Tweede Kamer gisteren akkoord gegaan met de wijziging de Wet op de bejaardenoorden. een kapitale boerderij in Dalerveen waar zijn zwager woont. De bank eiste het complete bedrag van 340.000 gulden op. Toen Evenhuis enkele dagen la ter alsnog betaalde, was het kort ge ding weliswaar van de baan, maar publiciteit over de financiële pe- w rikelen van de bewindsman nog nanciële perikelen. Toen leek hij de hebben vertelt. En dat heeft hem jang njet. Verschillende andere ak- mijn kennissen". Dat zei staatsse- bedden tegen te gaan is dé cretans Albert Jan Evenhuis vorige vendien lijkt hij de Tweede Kamer de K-amor oictorfr, ,,óor,,Q«, week, in een toelichting op zijn fi- vorige week niet de waarheid te rjk door Harm Harkema Evenhuis, nota bene verantwoor delijk voor de net in de Kamer be handelde wet op het consumenten krediet, zit in de schulden door le- Minister "Brinkman (welzijn) E"f,ÏIda Md°anf,! kwam met deze wetswijziging tege- r°°r aar moet aan een motie van WD en CDA, waarin om tenminste 50 mil joen gulden werd gevraagd om 6.000 a 7.000 tot verdwijnen ge doemde bedden veilig te stellen. Huidafwijkingen Huidafwijkingen bij metaalbewer kers die zijn blootgesteld aan me taalbewerkingsvloeistoffen zijn ge deeltelijk te voorkomen door een juiste keuze hiervan en goede voor lichting. Dit stelt drs. Edith M. de Boer in haar proefschrift, waarop zij morgen promoveert. In haar disser tatie doet zij verslag van een onder zoek naar het voorkomen en de aard van huidafwijkingen bij 286 metaal bewerkers. Roemenië Minister van den Broek (buiten landse zaken) heeft de Roemeense regering via de ambassade in Buka- rest opheldering gevraagd over de weigering van visa aan de corres pondenten Jacques Schmitz (Vara en Parool) en Hans Geleijnse (GPD). De twee in Hongarije geves tigde journalisten kregen gister avond te horen dat Roemenië ze als ongewenste personen beschouwd. Geleijnse en Schmitz wilden begin volgende maand de topconferentie van het Warschau-pact verslaan. kritische vragen van D66-Kamerlid definitief de kop gekost. Zijn poli- afdoende gepa- tieke 'baas', VVD-fractieleider huis dik Maar vandaag Voorhoeve, liet gisteravond weten dat hij moest vertrekken. kefietjes waaruit bleek dat Even- de problemen zat, kwa men voor het voetlicht, zoals een schuld van 20.000 gulden bij openbaarheid toen bleek dat hij kort geding voor de rechtbank in Assen was gedaagd door de Bonds- spaarbank. Evenhuis had bij de bank een betalingsachterstand van meer dan 40.000 gulden opgelopen Evenhuis bij de aflossing van een hypotheek, houder Die had hij vorig jaar afgesloten op Evenhuis kampt al jaren met fi- rietdekker uit Sleen. Evenhuis zelf nanciële moeilijkheden, al kwam verkondigde, en doet dat nog dat pas begin deze maand in de steeds, dat al zijn financiële moei- j-gj lijkheden voortspruiten "uit hulp aan zijn zwager G. Meppelink die een noodlijdend akkerbouwbedrijf drijft. Duidelijk werd in ieder geval dat zijn vrouw, die wet- i Meppel, financieel nauw verstrengeld zijn met Meppe link. Evenhuis wijt alle ellende die zich de afgelopen over hem ontlaadt (behalve de publiciteit over zijn fi nanciële perikelen, is dat de bijzon der lage 24-ste plaats die de VVD voor hem heeft ingeruimd op de voorlopige kandidatenlijst voor de verkiezingen) aan een gerichte actie tegen hem. "Ze proberen me aan alle kanten te pakken. Ik heb mijn vermoedens, maar ik heb geen bewijzen, dus houd ik mij verder stil", zei hij vori ge week. En op de suggestie dat het met hem gebeurd was voor de vol gende periode: "Het is moeilijk. Ik ben een partijman in hart en nieren. Ik ben in 1966 lid geworden. We zijn elkaar over en weer steeds trouw ge bleven". De WD onthield zich steeds van commentaar op de financiële pro blemen van Evenhuis, omdat het hier een prive-aangelegenheid be trof. Totdat twee weken geleden D66-Kamerlid de kwestie een poli tieke dimensie gaf: Evenhuis bleek in 1987 een lening van 225.000 gul den te hebben afgesloten bij een be sloten vennootschap van J.P. Giet hoorn uit Meppel, een kennis van Evenhuis, terwijl later dezelfde Giethoorn voor de vestiging van een nieuwe drukkerij in Emmen een investeringspremie van 8,8 mil joen kreeg. Evenhuis was uiteinde lijk verantwoordelijk voor toeken ning van die premie. "Is hier niet op zijn minst de in druk gewekt van een niet aanvaard bare belangenverstrengeling?", vroeg Engwirda. Evenhuis ontken de dat in alle toonaarden, wees erop dat hij alleen een handtekening voor akkoord had gezet onder de subsidie-aanvraag, nadat die reeds verschillende procedurele stadia had doorlopen, met positieve advie zen van verschillende instanties, en een positieve accountantscontrole na afloop. Evenhuis schreef in zijn ant woord aan de Kamer ook dat de le ning van Giethoorn een tijdelijke was, "ten behoeve van mijn zwager, waarbij een gemeenschappelijk be zit als onderpand dient". En daar wringt hem nu de schoen, want gis teren bleek dat hij de lening niet voor zijn zwager heeft gebruikt maar voor zichzelf: om beslagleg gingen op zijn eigen bungalow en die van de op zijn naam staande boerderij in Dalerveen op te heffen. Het lijkt er dus op dat Evenhuis de Kamer heeft voorgelogen: "En dat", aldus Engwirda, is een politieke doodzonde". En dus kwam na de schuld ook de boete: Evenhuis diende vanmorgen zijn ontslagbrief in. staat. Hij ontpopte zich als een poli ticus, die het in het politiek spel meer van geslepenheid dan van kennis van zaken moest hebben. Zowel Nijpels als Evenhuis werd na de vorige verkiezingen weggepro moveerd naar de luwte; althans dat was de bedoeling. Nijpels ontwik kelde zich tegen de verwachting in tot een populaire milieuminister, Evenhuis daarentegen moest als een wat onbeholpen en wereld vreemde provinciaal opboksen te gen de weerstanden van de Haagse ambtenarij. Zijn benoeming tot on derminister werd door niemand be schouwd als een promotie. Als on derwijzer en leraar moet Evenhuis zich op het departement van Econo mische Zaken hebben gevoeld als een kat in een vreemd pakhuis. Zijn beleidsterrein (midden- en kleinbe drijf) kende hij nauwelijks. Zodoen de koerste deze Drent ook als staats secretaris in belangrijke mate op zijn boerenslimheid. De heisa, die recentelijk ontstond over zijn plannen met de openings tijden van winkels, heeft hij deson danks volstrekt verkeerd ingeschat. Evenhuis' onnavolgbare gescharrel en gerommel in de politiek is ach teraf wellicht louter illustratief te noemen voor zijn recente gerommel met zijn privé-financiën, waardoor d) hij nu 'af mag via zijdeur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3