Politiek Gorbatsjov stuit op nationalistische sentimenten Isilaigi FEBO Achtergrond Er is geen gemeenschappelijk ideaal meer tussen Sovjet-volkeren Succes pinksterbeweging zit in zwarte wortels9 PAGINA 2 DONDERDAG 29 JUNI 1989 MOSKOU Tijdens de Olympische Spelen in Mos kou (1980) werd ik door een paar Oezbeekse correspon denten uitgenodigd voor een rijstmaaltijd (de fameuze 'plov') in hun flat in de hoofdstad. Door omstandig heden begonnen we pas na middernacht en hoe zachtjes we ook deden, de beneden buren hadden er last van en begonnen op de verwar mingsbuis te tikken. Toen ik, om even bij te komen van de plov, een luchtje ging scheppen op het balkon, zag de benedenbuurvrouw, die mijn voetstappen hoorde, haar kans schoon: "Vuile klerechinees. Dat zit maar te vreten en te zuipen en ons eerlijke, hardwerkende Sov jetmensen uit hun slaap te houden", krijste ze tegen mijn silhouet. "Maar wij moeten morgen weer om zes uur op. Ga toch terug naar je tentenkamp, waar je thuis hoort". door Alexander Münninghoff Het leek me beter om deze dame geen opheldering over mijn werke lijke nationaliteit te geven en dus verliet ik, met een korte buiging na mens het Oezbeekse volk, het bal kon, in de zekerheid dat ik een authentiek stukje racisme had mee gemaakt. Mijn disgenoten moesten er, net als ik zelf trouwens, wel om lachen. Die buurvrouw had nu een maal de pest aan hen. Zo waren er wel meer in de flat en ook op straat kreeg je als Oezbeek wel eens wat naar je hoofd. Niets om je over op te winden, het idee dat het in de com munistische heilstaat ooit zou ko men tot een toenadering, laat staan tot een samensmelting van de diver se nationaliteiten zoals Lenin die ooit voor ogen had gestaan was een utopie. "Als het maar niet erger wordt dan dit, dan is het best drage lijk", zei mijn gastheer. Schokkend Op een zandweggetje in de vallei van Fergana. Oezbekistan, staan een paar soldaten in kogelvrije ves ten, de kalasjnikovs schietgereed in de hand, met ontredderde gezich ten rond het ontklede lijk van een meisje. Althans, dat vertelt de ama teurfilmer me, die deze gruwelijke opnamen heeft gemaakt. Iets meis jesachtigs is in het lijk nauwelijks meer te herkennen. De camera zoomt in. Ze is verkracht, gemarteld en tenslotte met afgesneden borsten, een afgehakt been en een totaal verbrijzelde schedel achter gelaten. De beelden waren te schok kend om uitgezonden te kunnen worden, zei mijn kennis. Dit was ju ni 1989. Het is dus wel degelijk erger ge worden, veel erger zelfs, en veel on begrijpelijker en veel gevaarlijker dan het ooit was. 'Het' is een dood enge cocktail van nationalisme, ra cisme, armoede, ontevredenheid, pure misdaad, godsdienstwaanzin en een breed scala van anti-Sovjet- gevoelens. En het eind is nog niet in zicht. Nauwelijks had premier Ryzjkov zich, na een bezoek aan Fergana, diep geschokt getoond over de daar bedreven wreedheden tegen de Meschetische minderheid die 99 do den hadden gekost, of in het naburi ge Kazachstan bestormden grote menigten gewapend met stenen, stokken en ijzeren staven plaatselij ke politie- en partijbureaus. Ook daar vielen doden, zij het dat de vei ligheidstroepen er ditmaal veel sneller bij waren en het aantal slachtoffers voor zover bekend on der de tien wisten te houden. Leger In het rijkscentrum Moskou begint men knap onrustig te worden van dit alles. Menigeen taxeert dat de perestrojka van Gorbatsjov uitein delijk aan het nationaliteitenpro bleem kapot zal gaan. "De burger oorlog is al begonnen", zegt een do cent aan de Moskouse staatsuniver siteit. "Het wachten is alleen nog maar op soortgelijke rellen in centra als Moskou en Leningrad. Dan zal het leger de macht in handen ne men en is het perestrojka-hoofd stuk gesloten". Hij wijst, zoals zeer velen doen die over de problemen nadenken, de glasnost als hoofdschuldige aan van de huidige troebelen. "Er is het ge voel ontstaan dat je alles mag zeg gen. En dat is in feite ook zo. Nu is dat iets wat ik in principe van harte toejuich. Maar het gevaarlijke van die glasnost op dit moment in dit land is, dat het alleen maar tot bun deling van opstandige elementen kan leiden. Omdat het immers zo onvoorstelbaar slecht gaat met ons land in economisch opzicht. We zijn het vijfde perestrojka-jaar ingegaan met suiker op de bon, tekorten aan zeep, kaas, melk, vlees. Zo slecht als nu hebben we het nog nooit gehad. Niets doet het, er is geen vooruit gang. Iedereen klaagt alleen maar". "Mensen die dat een paar jaar ge leden niet in hun hoofd zouden heb ben gehaald, laat staan onder Stalin, staan nu klaar om mee te doen aan massademonstraties waardoor ze in elk geval de voldoening hebben dat ze zich kunnen afreageren. Een overstelpende chaos is het gevolg", aldus de docent. "Handige volksmenners krijgen overal duizenden aanhangers op de been. Ook dat helpt niet, want het Kremlin komt niet verder dan het steeds maar weer instellen van com missies die de problemen moeten gaan onderzoeken en waar je verder nauwelijks meer iets van hoort. Dus is geweld de eindfase", meent de docent. "Kijk naar Oezbekistan: gi gantische werkloosheid, niets te krijgen, armoede en uitzichtloos heid. Tegelijkertijd: een land met een ingekankerde corruptie, een omvangrijke groep satrapen die on der Brezjnev de totale macht in hun streek hebben gekregen omdat ze de sleutelfiguren in Moskou wisten om te kopen. Gezworen vijanden van alles wat naar perestrojka ruikt, want dat kan hun rijke leven alleen maar bedreigen". Moefti "En wat zien we? De mafia smeedt een complot met de islamitische geestelijkheid om de Moskou-ge trouwe moefti van Tasjkent te ver vangen. De nieuwe moefti predikt het islamitisch reveil. De Mesche- ten, die ook maar vanuit Georgië ge deporteerd zijn door Stalin aan het eind van de oorlog, doen daar niet aan mee en ogenblikkelijk is daar de herkenbare vijand en bijna hon derd doden zijn het gevolg". Je krijgt, vanuit Moskou de situa tie overziend, inderdaad de indruk dat zich hier de verbrokkeling van een imperium aandient zoals inder tijd met het Romeinse rijk. Er is een zekere zwakte en onduidelijkheid in het centraal beleid geslopen. De harde hand die nodig is om de bui tengewesten tot de orde te roepen, overtuigt niet meer. In Georgië wer den volgens officiële opgave twin tig mensen gedood toen de veilig heidstroepen opeens met gladgesle pen pioniersschoppen op een vreedzame menigte inhakten die niet meer deed dan de voorafgaan de dagen, namelijk Georgische lied jes zingen, bidden en met kaarsjes in de hand de Georgische nationali teit onderstrepen. Diezelfde veilig heidstroepen schoten een paar we ken later voornamelijk in de lucht in een poging om de veel gevaarlij ker volksoproeren in Oezbekistan tot bedaren te brengen. Daar zit geen logica in. De indruk wordt ge wekt dat Moskou ad hoe reageert. De balans voor Gorbatsjovs nieu we lijn is deprimerend. Sinds zijn aantreden in maart 1985 zijn er bij etnische onlusten overal in het land minstens tweehonderd mensen ge dood en ruim tweeduizend gewond geraakt. Dat is in de USSR nog nooit voorgekomen. Het feit dat het nieuwe Sovjet-parlement, dat de democratisering gestalte zou moe ten geven, zich niet écht over de et nische kwestie heeft uitgesproken heeft vooral in Georgië tot weg werpgebaren geleid. Men is daar des duivels omdat 16 van de 20 do den in april vrouwen waren, wat on aanvaardbaar is voor de manhaftige Georgiërs. Toch krijgt de generaal Rodionov, die een van de leiders was van het militaire ingrijpen in Tbilisi, zelfs applaus als hij voor het Congres van Volksafgevaardigden het optreden van zijn troepen ver dedigt. Signaal Het duurde anderhalf jaar voordat Gorbatsjov het eerste, onheilspel lende signaal kreeg dat zijn nieuwe politiek zou gaan stuiten op natio nalistische sentimenten. In decem ber 1986 vielen er twee doden en werden er zeker 200 mensen ge wond toen het Kremlin een etni sche Rus, Gennadi Kolbin, be noemde tot partijleider van Kazach stan in de plaats van de Brezjnev- protégé Koenajev. Er waren berich ten dat de lokale mafia de onlusten had aangesticht. Kolbin is inmid dels benoemd op een post in Mos kou. in de zomer van 1987 sprong de vonk in de Baltische landen. Het fameuze Molotov-Von Ribbentrop- pakt, dat volgens de nationalisten in Estland, Letland en Litouwen de aanleiding vormde van hun annexa tie door de Sovjetunie in 1940, werd in die landen massaal met protest demonstraties herdacht. Sindsdien zijn de drie Baltische landen hun ei gen weg gegaan. Hun nationale par lementen waagden het zelfs om, te gen de zin van Moskou in, zich op te stellen tegen voorschriften uit de hoofdstad die voor de hele USSR, dus ook voor de Baltische landen, zouden moeten gelden. Tot voor kort zou deze houding voor Moskou totaal onaanvaard baar zijn geweest, maar meer dan wat tijdelijke militaire manoeuvres zijn er tot dusver niet gevolgd. En er zijn geen slachtoffers gevallen. Het Baltikum onderscheidt zich door een even rustige en intellectuele als hardnekkige opstelling tegen Mos kou. In concrete plannen gaat men het verst. Van een eigen muntsoort via het beperken of zelfs verbieden van uitvoer van Baltische produk- ten naar de rest van de USSR en het instellen van immigratiebeperkin gen (Russen mogen er niet zomaar meer in) tot regelrechte oproepen tot afscheiding, zoals die vooral in Litouwen weerklinken. 'Vrije westen' Er zijn veel mensen die menen dat juist hier, in dit 'vrije westen van de USSR', de grote klap zal vallen. Gorbatsjov zal immers nooit tanks naar Tallinn, Riga of Viljnjoes stu ren? Tegelijkertijd echter is er, meer dan waar ook in de Sovjetu nie, sprake van een grote eensge zindheid en doelbewustheid van de bevolking in het verwezenlijken van haar doelen. Waarbij opmerke lijk is, dat ook de lokale partijkaders zich achter de nationale fronten scharen, al is dat in Letland, waar door de sterke immigratie van Rus sen het Letse aandeel in de bevol king tot omstreeks de vijftig pro cent is geslonken, minder het geval. Maar in Estland bijvoorbeeld heeft de Komsomol, de jeugdafdeling van de Communistische Partij, zich al afgescheiden van het centrale Moskovitische partijgezag. Op waardige, bijna onbegrijpelijk rustige wijze hebben zich de tiental len demonstraties in Armenië vol trokken. De inzet was de enclave Nagorno Karabach, voornamelijk door christelijke Armeniërs be woond maar door Stalin indertijd in Oezbekistan zijn ontvlucht (Foto ANP) onder het beheer van de islami tische Azerbajdzjanen gesteld. We kenlang demonstreerden honderd duizenden op het Operaplein in de Armeense hoofdstad Jerevan. Er verschenen pas tanks in de straten toen in de Azerb^jdzjaanse havenstad Soemgait pogroms tegen de Armeniërs plaatsvonden die tientallen doden eisten. Later is vastgesteld dat de politie werkeloos toekeek hoe mensen uit hun huizen werden gesleurd en gelyncht. Dit was de eerste keer dat er in Moskou de theorie werd gelanceerd dat plaatselijke mafiosi om de aandacht van hun ongure praktijken af te lei den, bewust nationale tweedracht hadden gezaaid. Vooral na de bloed ige ongeregeldheden bij het vlieg veld Zvartnots bij Jerevan werd die theorie aangehangen. Niet lang daarna overschaduwde de vreselij ke aardbeving in Armenië de natio nale twisten. Maar dat was slechts ogenschijnlijk. President Gorbatsjov maakte in december vorig jaar de kapitale blunder om op het vliegveld van Zvartnots te zeggen, dat lokale cri minele elementen van de wanorde van de aardbeving wilden profite ren. Hij noemde met name het na tionalistische Karabach Comité, waarin algemeen hooggeachte Ar meniërs zitten. De meeste leden van dat Comité werden daarna gearres teerd en pas weer Vrijgelaten toen onlangs het nieuwe Sovjetparle- ment zich over de kwestie boog - al zullen de betrokkenen zich nog steeds voor de rechter moeten ver antwoorden. Gorbatsjov kan zich sinds die decemberavond echter niet meer in Armenië vertonen Wit-Rusland Het najaar van 1988 gaf ook een ste vige nationalistische botsing te zien in Wit-Rusland. Zoals overal werd hier een beter onderwijs geëist in de nationale taal, die geheel op apega pen ligt. Plus dat men om meer de mocratie vroeg; in het uiterst strak j geregeerde Wit-Rusland nog een schaars artikel. De politié joeg de demonstranten met traangas uit een. De recente oprichting van een Witrussisch Nationaal Front, vorige week, kon dan ook niet in de hoofd stad Minsk plaatsvinden, want daar werd hun steevast de ruimte gewei gerd. Uiteindelijk week men uit j naar het meer voorlijke Viljnjoes. De lente van dit jaar bracht mas sale menigten op de been in Molda vië, het door de USSR in 1940 inge lijfde Roemeense gebied, en in de slapende gigant Oekraïne. Dat laatste land, met zijn bijna 60 mil joen inwoners, vormt latent de i grootste bedreiging voor Moskou. 1 Iedereen is het er wel over eens dat een op gang komen van een Oek- raïns nationalisme de hoeksteen zou wegslaan onder de 'Onverbre kelijke bond van vrije republieken', I zoals de USSR in de aanhef van het volkslied wordt aangeprezen. Vandaar ook, zo zegt men, dat de oude Brezjnev-adept Sjerbitski nog steeds in Kiev resideert. Hij kent het klappen van de zweep als geen j ander en slaagt er toch maar in om de onmiskenbare nationalistische stromingen in zijn land in te dam men. Hetzelfde geldt voor de Mol- I davische partijleider Grossu, ook een Brezjnev-klant. Dit tweetal vormt zo langzamerhand de laatste rest van de brezjnev-gang en dat is puur omdat zij met de oude midde len de orde blijken te kunnen hand haven. Al lijken nu toch ook hun da ggen geteld. Het is een publiek ge heim dat de ideoloog Kapto de oude Sjerbitski spoedig zal opvolgen en Moldavië, waar duizenden mensen op straat komen, zal ook niet lang meer door Grossu bestierd kunnen worden. Echec We staan dus aan de vooravond van het échec van de USSR als vreedza me bloementuin voor hand in hand wandelende volkeren onder de zon van het socialisme. Dat is onaf wendbaar. Er is geen bindmiddel, er is geen gemeenschappelijk ide aal. Wie nu nog het woord van Len in aanhaalt dat luidt "onder de om standigheden van het socialisme bloeien de naties op en wordt hun souvereiniteit versterkt", krijgt de lachers in Moskou op zijn hand. Maar ook het andere idee, eigenlijk in tegenstrijd met het vorige, vindt slechts hoon: de toenadering der naties, de grenzen die hun beteke nis verliezen, de eenheid der Sovjet- volkeren. In de doffe doodsnood van de oor log was het nog wel over de lippen te krijgen: "Voor het Sovjetvader land; voor Stalin". Nu weet men be ter omdat men door de glasnost be ter geïnformeerd is over de rest van de wereld. Men wil van het Sovjet etiket af; men worstelt met de grauwsluier. In de Baltische lan den, met hun nog zo recente wester se verleden, is de bevolking zonder meer rijp voor een omslag naar een andere vorm van economie, grotere onafhankelijkheid van Moskou. In de Aziatische gewesten liggen de prioriteiten anders. Het islamitisch reveil doorsteekt daar moeiteloos elke hervormingsmaatregel. Wat dat betreft heeft Gorbatsjov door zijn vriendschappelijke omgang met de nieuwe post-Khomeini-lei- ders van Iran een goede zet gedaan. Rafsanjani noemde Gorbatsjov in het front van zijn shiitische gelovi gen in Bakoe vorige week een we reldleider van formaat. Dat was pre cies het oordeel wat Gorbatsjov, ter voorkoming van erger binnens lands, nodig had. Heerlijk romig kalfsvleeskroketje met puur mager, kalfsvlees en roomboter Haarlemmerstr. 157, tel. 146459 De opmerkelijke groei van de Pinksterbeweging in onze eeuw is niet te verklaren uit een be paalde leer of organisatievorm, maar zit in de zwarte 'wortels' van de beweging. Belangrijke elementen daarvan zijn onder meer de aansprekende liturgie, het beschrijvende karakter van de theologie en het getuigenis en de volledige deelname op al le niveaus voor wie zich aan sluit. Dat is de overtuiging van prof. Walter Hollenweger, zendings hoogleraar in Birmingham en be faamd kenner van de pinksterbe weging, initiatiefnemer van de wetenschappelijke conferentie over pinkster- en charismatische groepen die gisteravond in Utrecht begon. Het is de vierde keer dat wetenschappers van bin nen en buiten de Pinksterbewe ging uit heel Europa elkaar tref fen. Voor het eerst zijn daarbij ook vertegenwoordigers bij uit Oosteuropese landen. Er is in de pinksterbeweging veel kaf onder het koren, aldus prof. Hollenweger. Op het mo ment dat blanke middle class- christenen hun eigen weg gingen met de in de zwarte wijken van Los Angeles ontstane beweging, is er veel scheefgroei geweest. Te kenend is bijvoorbeeld dat in Zuidafrika afzonderlijke blanke en zwarte pinksterkerken ont stonden, waar de apartheid haast nog sterker was doorgevoerd dan in het calvinistische bolwerk van de Nederduits Gereformeerde kerk. Kritisch is Hollenweger zeker. Zo viel hij gisteren scherp uit naar Amerikaanse 'zakenlieden' als Jimmy Swaggart, die het Evangelie verwarren met een commerciële boodschap en een reactionaire politieke stellingna- me en voornamelijk uit zijn op ei gen gewin. Zij doen meer kwaad dan goed voor de Pinksterbewe ging. vindt de Zwitser. Hollenweger hield een vurig pleidooi voor meer serieus weten schappelijk onderzoek naar de opmerkelijke groei van de pink sterbeweging. In nog geen eeuw tijd groeide de beweging van niets tot waarschijnlijk de groot ste stroming binnen de niet-ka- tholieke christenheid. De afweerreactie van de histori sche kerken tegenover charisma tische groepen vindt Hollenwe ger begrijpelijk, gezien de om vang, de financiële kracht en de soms agressieve zendingsmetho den die pinkstergroepen hante- In ons land telt de beweging naar schatting 80.000 leden. De bonte verscheidenheid van groe pen en gemeenten vertoont een gemiddelde groei van tien pro cent per jaar, die voor driekwart gerealiseerd wordt door de over komst van mensen uit de geves tigde kerken. Oerknal en geloof De idee van een oerknal waaruit de wereld is ontstaan, is zeer wel te rijmen met de visie dat God blijvend scheppend bezig is met de aarde. Elke visie is afhankelijk van het wereldbeeld waarin ze ge plaatst wordt. Het bestaan van God afleiden uit de doelmatig heid van de ordening in het heelal kan alleen als je van een vooron derstelling uitgaat. Dit meent drs. Willem Drees die vandaag in Groningen is gepro moveerd tot doctor in de godge leerdheid op een proefschrift met de titel: 'Voorbij de Big Bang: quantum kosmologieën en God'. Het is een onderzoek naar het ver band tussen enerzijds de gege vens uit de natuurwetenschap pen en anderzijds de theologie. Drees, die natuurkunde en theologie studeerde, krijgt een aanstelling bij de Vrije Universi teit in Amsterdam, waar zijn werk vooral gericht zal zijn op de bezin ning op een geintegreerde bena dering van theologie en natuur wetenschappen. Drees wijst er in zijn proef schrift op dat er op de Big Bang- theorie (de oerknal die zo'n 20 miljard jaar geleden het begin van de aarde vormde), die zowel ge bruikt is als argument vóór de ge loofwaardigheid van het bijbelse scheppingsverhaal als tegen het geloof in God, wat betreft de reli gieuze betekenis zeer verschillen de visies mogelijk zijn. Hij toont aan dat het claimen van die theo rie voor een van deze visies on juist is, omdat ze zowel de eigen functie van de religieuze taal als de grenzen van de geldigheid van de Big Bang-theorie veronachtza men. Geloof, aldus Drees, is niet af te leiden uit de natuurwetenschap. Van de andere kant is de taal van de natuurwetenschappen wel de beste taal om de werkelijkheid te benaderen. Hij protesteert tegen het gebruik van de term God zon der dat uitgelegd wordt wat daar mee wordt bedoeld. Theologie staat niet tevoren al vast, maar moet in relatie met de traditie tel kens opnieuw onder woorden worden gebracht. Ze verandert steeds, omdat de werkelijkheid veranderlijk is, aldus Drees. Woonvoorziening Vier druggebruikers met aids krijgen in september onderdak in het klooster van de Kapucijnen (Lijnbaansgracht) in Amsterdam. Het zal de eerste ning in Nederland zijn voor drug gebruikers die lijden aan aids en van hulp van anderen afhankelijk zijn. Als het project in een behoefte voorziet en de gemeente Amster dam bereid is het te subsidiëren, zullen in september 1990 twaalf druggebruikers in het klooster onderdak vinden. De orde van de Kapucijnen zal tijdens het eerste jaar geen kosten in rekening brengen en tevens het gebouw onderhouden en de maaltijden verstrekken. De Re genboog draagt de verantwoorde lijkheid voor de psychosociale begeleiding van de druggebrui kers. Anglicanen De Anglicaanse Kerk in Enge land kan in 1993 de eerste vrou welijke priesters wijden als de sy node in november het gisteren voorgestelde compromis aan vaardt. Het parlement moet ver volgens zo'n besluit bekrachti gen, hetgeen niet voor 1992 kan. De nieuwe regeling zou dan pas in 1993 in werking kunnen tre den. Bisschoppen kunnen twintig jaar lang in het eigen bisdom de wijding van vrouwen en de be noeming van vrouwelijke pries ters tegenhouden. Ook parochies en individuele anglicanen kun nen voor dezelfde periode er op staan uitsluitend door een man nelijke priester te worden be diend. Een volledig veto kunnen de te genstanders niet opwerpen. Priesters krijgen het recht gedu rende zeven dagen per kwartaal in hun parochie een vrouwelijke priester te laten voorgaan zonder dat de bisschop hierover iets te zeggen heeft. Het vooruitzicht van de wijding van vrouwen heeft bij de conser vatieve vleugel van de Anglicaan se Kerk grote onrust veroorzaakt. Willebrands. Kardinaal Jo hannes Willebrands, president van de Vaticaanse raad voor de eenheid der christenen, heeft ter gelegenheid van zijn zilveren bis schopsjubileum het Grootkruis Oranje Nassau gekregen, de hoogste onderscheiding in ons land. Willebrands, bijna tachtig jaar oud, was onder meer aarts bisschop van Utrecht. Hij bezit vele eredoctoraten. Moker. De kerkelijke omroep Moker besteedt in de uitzending van vanavond (zeven tot half acht) aandacht aan het pastoraat voor ouderen. Ontvangst via VM 105.7 of kabel FM 88.1. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Biezelinge mevrouw M. A. Los kand. Utrecht, te Maassluis G. G. S. van Hoogstraten Krimpen aan den IJssel; aangenomen naar Ne- derlangbroek (toezegging) W. C. Zuijderduijn kand. Stellendam. Geref. Kerken vrijgemaakt: be roepen te Surhuisterveen i.c.m. Opende drs. J. R. Geersing kand. Kampen, beroepen te Hoogvliet- Spijkenisse C. J. Mewe Terneu- zen. Nederlandse Geref. Kerken: aangenomen naar Bunschoten- Spakenburg voor de missionaire dienst te Zuidafrika Ij. Baron Heerde. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Sprang-Capelle i.c.m. dovenzorg G. J. van Aalst Bent huizen; aangenomen naar Barne- veld G. M. de Leeuw kand. Rot terdam.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2