Overal verwrongen staal: een totale ravage Tegenstelling boer en natuur te groot Verdeeldheid over toekomst veenweidegebied 'Minder vrijwilligers voor basiseducatie' PAGINA 18 DONDERDAG 29 JUNI 1989 ALPHEN AAN DEN RIJN - Er bestaan grote verschillen van opvatting over de toekomst van het veenweidegebied. Dis cussieronden over dit Zuidhol lands poldergebied hebben nog eens duidelijk aangetoond dat de belangen van boeren en na tuurbeschermers zó tegenstrij dig zijn, dat zij nooit beiden te vreden kunnen worden gesteld. Die conclusie trok gedeputeerde I. Günther deze week in Hotel Toor in Alphen na de zesde en laatste dis cussieronde over het veenweidege bied. Het provinciebestuur wil in een nota laten vastleggen welke kant het met het veenweidegebied op moet, waarbij zowel rekening moet worden gehouden met de be langen van de agrariërs als met die van de natuur. Ter voorbereiding van die nota is vorige maand een discussienota naar belanghebben de instanties gestuurd, getiteld 'De Veenweiden - Kern van het Groene Hart'. Gemeenten, waterschappen, landbouw- en milieuorganisaties moeten daar voor het einde van de maand juli op hebben gereageerd. Günther hoopt dan dat het rapport met aanbevelingen eind dit jaar, ui terlijk begin volgend jaar gereed is. Verstedelijking Uitgangspunt voor deze nota is dat de provincie Zuid-Holland vindt dat de huidige situatie niet kan voortbestaan, omdat van de natuur waarden in de polder anders niets overblijft, voor zover die polder al niet verstedelijkt. Bij het opstellen van het toekomstplan wordt ervan uitgegaan dat zowel de natuur als de boeren mogelijkheden moeten hou den in dit gebied. Een werkgroep moet aangeven hoe deze twee vaak tegenstrijdige grootheden met el kaar kunnen worden verenigd. Uit de opmerkingen tijdens de discussie viel op te maken dat dat praktisch niet mogelijk is. Een in de zaal aanwezige landbouwer merkte op dat dg boeren zelf wel in staat zijn te bepalen wat goed is voor het gebied en \yat niet. "De overheid moet de boeren geen beperkende maatregelen opleggen, dat werkt niet. Als wij wat aan de natuur moe ten doen, moet dat gaan op basis van vrijwilligheid. Dan komt het al lemaal best wel goed". Daarover sprak J. Van Rijn van Alkemade, inspecteur van Natuur monumenten zijn twijfels uit. "De boeren moeten toch hun geld ver f dienen, dat is voor hen het belang rijkste. Ik vind dat de overheid er nog steeds te veel van uitgaat dat de economische belangen van de boer voorop staan. Er mag wel wat aan de natuur worden verbeterd, als het maar zo is dat niemand in het ge bied het in z'n beurs voelt. Ik vraag me af wanneer de natuur nu eens aan de beurt is om de hoogste prio riteit te krijgen", aldus Van. Rijn van Alkemade. Onbegrip Veel onbegrip was er voor het on derdeel recreatie in de nota. "De boeren moeten anders gaan werken om bijzondere vogelsoorten niet uit het gebied te weren. Maar aan de an dere kant wil de provincie wel fiets paden, kanoroutes en dergelijke aanleggen. Als nou iets rustversto- rend werkt zijn het wel die recrean ten die overal maar lopen, hun hon den meenemen en een hoop onrust veroorzaken. Wie het Groene Hart groen wil houden moet geen fiets en wandelpaden aanleggen", aldus een varkenshouder uit Woubrugge. Het illustreert dat de werkgroep nog een hoop werk voor de boeg heeft om tot het eindrapport te ko men. Günther voorspelde het al: "De verschillen in opvatting zijn groot. We zullen nooit alle groepen tevreden kunnen stellen". ALPHEN AAN DEN RIJN - Wie op deze woensdagavond door treinstel 839 loopt, heeft het gevoel dat hij dronken is. Je kan vrijwel geen stap recht zetten, het is alsof al les tolt. De vloer staat bol. zittingen zijn van hun plaats gerukt, het uit de emmertjes gekieperde vuilnis biedt een smerig aangezicht. Niets zit of hangt nog recht. door Gerard Haverkamp Buiten is de aanblik net zo tra gisch als imposant. Beneden in de sloot ligt aan de ene kant de vrachtwagencabine, aan de ande re kant de laadbak. Even na drie uur 's middags heeft de trein Utrecht-Leiden deze kipper in twee stukken gereten. Het ge beurde achter het Zeemancon cern, vanuit Alphen gezien vlak voor het brugspoor over de Gou we. Voor het oog van bouwvak kers die werken aan de ontwikke ling van het vuilverwerkende in dustriegebiedje De Vork, ont laadden zich onvoorstelbare krachten: treindelen schoven over elkaar, van voor tot achter ontspoorden wagons, bielzen kwamen uit de grond omhoog, palen van bovenleidingen wer den uit hun betonnen klomp ge trokken. Overal verwrongen staal: een totale ravage. Naar schatting tachtig tot hon derd passagiers hebben de schrik van hun leven gekregen. Voor verreweg de meesten blijft het daarbij. Nadat eerder al het over lijden van de vrachtwagenchauf feur is gemeld, blijkt tijdens een eerste gezamenlijk overleg tussen functionarissen van verschillen de vakdisciplines dat nog één man met een schouderfractuur in het ziekenhuis ligt. "Wat zou hier zijn gebeurd als de wagen nog ge laden was geweest met zand? Dan was het écht een ramp geweest", beantwoordt gemeentevoorlich- ter P. Camphuysen zijn eigen vraag. Ingesloten De hulpverleners zijn binnen en kele minuten ter plaatse. Omdat hij op het moment van de botsing in Den Haag verbleef, arriveert burgemeester M. Paats pas later in de middag bij de ravage. Loco K. Mollema, zijn collega-wethou der G. van As en gemeentesecre taris G. de Graaff komen wel di rect poolshoogte nemen. Paats: "Ik heb nog wel passagiers ge sproken. Een aantal is in wagons ingesloten geweest, maar binnen tien minuten konden zij worden bevrijd. Ze keken ervan op dat de hulpverleningsvoertuigen er toen al waren". De brandweer is met de eerste wagen binnen drie minuten ter plaatse, de overige auto's en am bulances volgen luttele minuten later. In de loop der uren verzamelen zich om de plek ook NS-werkers, te herkennen aan hun gele hemd jes. Zij mogen naderbij, verder al leen degenen die een of ander pasje kunnen tonen. Daarmee kom je zelfs tot in de gehavende treinstellen. Veel verder weg ver zamelen zich tal van nieuwsgieri gen. Als in een optocht komen ze naar de plaats des onheils, maar Gedisciplineerd De werklui van de Nederlandse Spoorwegen hebben allemaal hun eigen taak. Het gaat er gedis ciplineerd aan toe. Eerst worden draadverbindingen aangelegd en de nodige inschattingen ge maakt. Anderen oriënteren zich op het plan van aanpak. Om 18.00 uur wordt dat besproken in een ander, tot op enkele meters 'ge parkeerd' treinstel, inclusief hijs kraan. De cadi-wagen wordt be steld om de werkers gedurende het volgende etmaal van hun natje en droogje te voorzien. Weer andere NS'ers moeten wachten op de uitkomst voordat zij daadwerkelijk aan de slag mo gen. Ze hebben vaker dergelijke klussen aan de hand gehad, hoe wel... 't is niet niks. Zo'n ravage komen ze niet overal tegen. 'Drie- bruggen', afgelopen jaar, is hier bijna niks bij, vertelt er één. Voor alle zekerheid gaan dui kers van de Alphense brandweer nog tot hun middel een stinkende sloot in. Met hun voeten tasten ze de bodem af. Zoals werd ver wacht, vinden ze geen drenkelin gen. Verscheurd ijzer De spoordijk is smal en de bodem zacht, sloten aan weerszijden, er ligt geen spoor naast het verkron- kelde, zodat kranen i lijk bij de verscheurde ijzermassa kunnen komen. Als het overleg is afgerond, weet NS-voorlichter W. Binnendijk dan ook nog niet hoe de operatie precies zal verlopen. In de avond- en nachtelijke uren komt daar duidelijkheid over. Eenmaal weer licht, blijkt al heel wat werk te zijn verzet. Tien minuten voordat het over leg begint, nadert een jogger de spoorwegovergang. Zo dichtbij, zonder pasje. Alsof er niets aan de hand is, slaat hij zonder omkijken het pad naast de Gouwe op. Pas later op de terugweg, houdt hij even stil en informeert naar slachtoffers, ongeduldig trappe lend om in beweging te blijven. En hij jogt verder. Het leven gaat door. Op zo'n honderd meter af stand passeren 'gewoon' treinen op de lijn Alphen-Boskoop- Gouda. Wielstel De ontspoorde trein had volgens schatting een gangetje van zo'n zestig kilometer per uur. Omdat de zojuist gepasseerde spoorbrug over de Gouwe zonder bovenlei ding is, heeft het toestel vaart no dig om die over te komen. Maar hard gaat het niet, want de twee aan elkaar gekoppelde twee-wa gen-stellen (nummers 839 en 947) naderen het station Alphen. Dat de klap hard is geweest, staat bui ten kijf. Het allereerste wielstel ligt ver van zijn oorspronkelijke plaats. Waar eerst alleen een las naad zat, gaapt tussen uiteinden rail nu een kloof van bijna dertig centimeter. Gemeente- en spoorwegpolitie houden 's avonds een groeiende stroom kijkers op afstand. Die be waking blijft tot het einde der werkzaamheden, tot in de loop van vrijdag. Een bewoonster van de Otweg in Boskoop komt vanuit de Nesse wel dichtbij. Rohd haar huis zijn twee volledig onbeveiligde overgangen, waar over in het verleden ook al het no dige te doen is geweest. "Ik heb gezien dat daar iemand onder de trein kwam. Dat vergeet je je le ven niet. Had ik geweten dat de chauffeur was verongelukt, dan had ik nu niet gekomen. Maar in het radionieuws werd alleen over gewonden gesproken". Haar kinderen steken dagelijks de spoorweg-overgang over. "Op zich staat die niet als onveilig be kend, maar veilig zijn ze nooit. Als je dan ziet dat aan zoveel klei ne dingen geld wordt uitgegeven, wordt het dan niet tijd dat ze alle overwegen goed beveiligen? Dit kost toch veel meer geld?" 'Hulpverlening bijzonder snel op gang' ALPHEN AAN DEN RIJN - Het feit dat de brandweer gistermid dag binnen enkele minuten op de plaats van het treinongeluk arri veerde, is volgens commandant A. Siereveld te danken aan de vaste bezetting van de alarmpost. Afgelópen jaar trok de gemeente 400.000 gulden uit om de uitruk- tijd van de brandweer te verkor ten. Met dit geld werd de kazerne aan de Havenstraat een 24-uurs- bezetting gegeven door het aan trekken van acht extra beroeps krachten. "Was dit ongeluk vorig jaar ge beurd, dan had het zeker een mi nuut of tien langer geduurd voor dat we er met onze eerste wagen bij waren geweest", aldus Siereveld. Door de tijdige aanwe zigheid kon een beginnend brandje, precies op de harmoni ca-verbinding tussen de twee treinstellen, met een poederblus ser snel worden gedoofd. "De rookontwikkeling droeg wel bij aan de paniek in het tweede trein stel. In zo'n korte tijd kun je niet voorkomen dat een aantal men sen dan hals over kop wegrent, maar in het algemeen is de hulp verlening goed en bijzonder snel op gang gekomen", aldus Siereveld. Passagiers zijn in eer ste instantie opgevangen bij Zee man en hebben later per bus hun reis vervolgd. LISSE Het aantal vrijwilligers dat zich inzet voor de basiseducatie in de duin- en bollenstreek zou wel eens kunnen teruglopen nu de fi nanciële vergoeding achterwege blijft. Die vrees sprak N. Wagema- kers (WD) gisteravond uit tijdens een vergadering van het algemeen bestuur van het samenwerkingsor gaan duin- en bollenstreek (SDB) in Lisse. In het kader van de Wet op de ge meenschappelijke regelingen wor den in de duin- en bollenstreek twee stichtingen opgericht voor de be hartiging van de basiseducatie. De ene stichting voert het beheer over het noordelijk gedeelte van de streek (Hillegom, Lisse, Sassen- heim, Noordwijk, Nooordwijker- hout, Voorhout en Warmond), de andere over het zuidelijke gedeelte (Katwijk, Valkenburg en Rijns burg). Een en ander houdt in dat activi teiten binnen instellingen als Qbus in Lisse, de Mast in Noordwijker- hout, de Kulturele Raad in Hille gom en de stichting K O in Kat wijk worden gebundeld. Bovendien zal naar twee centrale onderkomens worden uitgezien. Formeel is er straks sprake van twee besturen en twee directies. In de praktijk zullen de twee stichtin gen echter via een zogeten persone le unie bestaan uit één bestuur en één directie. Wel zal er door de twee stichtingen met twee afzonderlijke begrotingen worden gewerkt. Door de krappe begroting waar mee moet worden gewerkt, zijn de bijdragen aan vrijwilligers voorlo pig geschrapt. Wel is besloten om voor dit jaar 7000 gulden en het jaar daarop 12.000 gulden te reserveren voor bestuurskosten (onkostenver goeding). Die bijdragen hebben een eenmalige karakter. Mevrouw Wagemakers, binnen het SDB vertegenwoordigster van Sassenheim, betoogde dat toch ge streefd zou moeten worden naar een kleine vergoeding. Zij sprak de vrees uit dat wanneer het aanbod van vrijwilliggers verder zal terug lopen, het werk binnen de basisedu catie mogelijk in het gedrang zou kunnen komen. "Het wordt voor de vrijwilliggers niet langer aantrekke lijk het werk te blijven doen", zo oordeelde zij. De projectgroep die zich met de voorbereiding van de bundeling van activiteiten heeft beziggehou den verwacht echter dat op termijn mogelijk alsnog geld vrijkomt voor vrijwilliggers. Voorlichting over zelfstandigheid van meisjes ALPHEN AAN DEN RIJN - De ge meente Alphen wil meisjes in de leeftijd van 15-17 jaar voorlichten over de noodzaak van economische zelfstandigheid vanaf 1990. Met dit initiatief wil Alphen aansluiten bij de landelijke voorlichtingsactie. Alle meisjes in die leeftijd krijgen van wethouder A. Hommes (WD/onderwijs) een brief thuisge stuurd waarin staat dat ze vanaf vol gend jaar worden geacht op eigen benen te kunnen staan. Jongens worden hierop geattendeerd door middel van busreclame. Oosterman wordt dirigent van nationaal orkest ALPHEN AAN DEN RIJN - De di rigent van muziekvereniging DSS in Aarlanderveen, Danny Ooster man, wordt dirigent van het natio nale jeugdfanfare-orkest. Ooster man gaat vaaf september werken voor het orkest waarin jongeren in de leeftijd van 15 tot 23 jaar spelen. "Een hele eer", aldus Oosterman. De huidige dirigent, P. Bakker, heeft 25 jaar lang aan het hoofd ge staan van het jeugdorkest maar vindt het'tijd om terug te treden. Oosterman blijft als dirigent ver bonden aan DSS. "Het werk voor het jeugdorkest kost me ongeveer tien weekeinden per jaar zodat mijn werkzaamheden voor de andere muziekverenigingen niet in gevaar komen", aldus Oosterman. ALPHEN AAN DEN RIJN - Tijdens de gisteravond gehouden kam pioensreceptie van Wilskracht en de stichting Prototurn heeft nationaal turnkampioene Vanessa Heitinga van sportwethouder Gerard van As symbolisch een bedrag van duizend gulden gekregen ter bestrijding van de kosten van een trainingsstage naar Roemenië. Die trip heeft plaats van 1 tot en met 8 juli en zal behalve door Vanessa ook door haar zus Simone (zil ver op de NK) en de succesvolle trainer Gerrit Beltman worden gemaakt. De wethouder noemde de successen van Wilskracht opmerkelijk en zei dat de Alphense tumselectie nu in een fase terecht is gekomen om van de lande lijke naar de Europse top te gaan. Rechts kijkt Indra van Tol, die tot kampioene gekroond werd, goedkeurend toe. (foto Bei Politie Haarlemmermeer in problemen HAARLEMMERMEER (ANP) - De toename van asielzoekers op de luchthaven Schiphol brengt de vreemdelingenpolitie in Haarlemmer meer in problemen. Volgens het hoofd van de Vreemdelingendienst, A.L. Visser, is de werkdruk op zijn afdeling groot en blijven andere be langrijke taken liggen. Hoewel het totale aantal asielzoekers in Nederland ten opzichte van vorig jaar gelijk blijft, neemt het aantal op Schiphol flink toe. Volgens Visser hebben in de eerste helft van dit jaar al 1.076 mensen op de luchthaven asiel aangevraagd, terwijl in heel 1988 1.019 vreemdelingen zich meldden. Visser weet geen verklaring te geven waarom er juist op Schiphol zo'n toeloop is van asielzoekers. Volgens hem komt het aantal aanvra gen in Haarlemmermeer inmiddels uit boven dat van Amsterdam. De vreemdelingenpolitie in Haarlemmermeer is nauw betrokken bij de asielprocedure op de luchthaven. zomerschildercursus in Ex pressie 70, tol 16.00 uur zwemvierdaagse in alle zwem baden. aanvang 18.00 uur. Hazerswoude informatie-avond Chili, Diep gangcentrum, aanvang 20.00 uur. Hillegom ingebruikneming nieuw buiten huis De Hartenkamp door burge meester Hermans. Weerestem- straat, aanvang 16.15 uur. Leiden voorlichting en begeleiding dienstweigeren door Troef, Sta tionsweg 32, van 20.00 tot 21.30 Noordwijk Noordwijk-Binnen, Grote Kerk, orgelconcert door Klaas-Jan Mul der, aanvang 20.15 uur. Evangelisch Ontmoetingscen trum De Ark, Pickeplein. bijbelstu die en gebed, aanvang 20.00 uur. VRIJDAG 30 JUNI Alkemade concert Liefde voor Harmonie en de Oegstgeester Troubadours, St. Petreus Bandenkerk, Roelof- arendsveen, aanvang 20.00 uur. Alphen open middag boerderij Valken- dam, aanvang 14.00 uur. ontmoetingsavond stichting Mladost voor Joegoslaven in buurtcentrum De Boterbloem, aanvang 20.00 uur. Hillegom optreden duo John en Wess in Blues Brothers, aanvang 21.00 Katwijk concert op Van der Heuvelor gel in de Nieuwe Kerk door Mar- garetha Hurholz, aanvang 20.15 LVC, Breestraat 66, film 'Can- ción en Exilo', Mercedes Sosa. concert Hans van Nieuwkoop in de Hooglandse Kerk, met werk van Scheidemann, Scheidt, Reincken, Anonymus. Bach, Kell- ner, aanvang 20.15 uur. disco lesbise vrouwen, Lange- gracht 65, van 21.00 tot 02.00 uur. üsse optreden Muziekschool, afslui ting seizoen, Poelhuys, 20.00 uur. Noordwijk plantenexcursie in de Zuid-dui nen, vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming, vertrek bij de eerste duiningang einde van het Vinkelaantje (bij de uitstekende duinvoet nabij de Dr. Willem van den Berghstichtmg), 19.00 uur. Evangelisch Ontmoetingscen trum De Ark, Pickeplein, jonge- rensoos, aanvang 20.00 uur. Katwijk Friesche Wei, Stoomtreinritten door de duinen, van 10.00 tot 17.00 uur. muziek in het centrum van Kat wijk door "de Koperen Klompen kapel", van 14.00 tot 17.00 uur. slotconcert seizoen in SCUM, de Krom mmv, A Thropy (U.S.A.), At War, Exumer (Duitsland), speed metal/trash, aanvang 20.00 Keti-Koti viering in Het Witte Huis. met optreden van de band Trafassi. aanvang 20.00 uur. Droomfabriek, optreden Finis hing Touch, aanvang 21 't Nieuwe Poelhuys, Ruishorn- laan, nationale platenbeurs, van 10.30 tot 16.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18