m Nieuwbouwplan school Het Galjoen XI Xj Kwijtschelding van belasting is in bepaalde gevallen een recht DONDERDAG 29 JUNI 1989 LEIOEN INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN BREESTRAAT 92 2311 CV LEIDEN TELEFOON 071-254142 1 I Het ontwerp van de protestants-christelijke basisschool Het Galjoen gezien vanaf de Oosterstraat. (tekening Van Rei jzen, Verbeek en Roosendaal b Ook bouw gymzaal en buurthuis in Zeeheldenbuurt LEIDEN - Architectenbureau Van Reijzen, Verbeek en Roosendaal heeft gisteravond aan de buurtbe woners het ontwerp gepresenteerd voor de nieuwbouw van protes tants-christelijke basisschool Het Galjoen aan de Munnikenstraat. Het zeven lokalen tellende en onge- Weer optredens op waterpodium bestaan uit twee lagen, wordt over wegend wit van kleur en is vooral aan de kant van de Oosterstraat rij kelijk van glas voorzien. Het huidige schoolgebouw aan de welstandscom: Munnikenstraat wordt als alles meezit volgende maand gesloopt. De eerste paal voor het nieuwe ge- meter hoge gebouw zal bouw moet dan in oktober de grond in. De school zal er over ongeveer een jaar staan, in welke tussentijd alle leerlingen worden onderge bracht in het gebouw van Het Gal joen aan de Oosterstraat. Zodra ze hun nieuwe onderkomen hebben betrokken, wordt dat gebouw aan de Oosterstraat gedeeltelijk ge sloopt. Twee van de acht lokalen staan om na de nodige aan- De school, het buurthuis en de een vooroverleg positief' uitgespro- Bijna iedereen krijgt vroeg of laat te maken met belastingaanslagen. Is het geen inkomstenbelasting dan wel onroerendgoed- of motorrijtui genbelasting. Belastingaanslagen komen bijna per definitie ongele gen. Je wordt geacht de aanslagen vrij snel te betalen en de meeste mensen hebben daarvoor geen geld opzij gelegd. Sommigen zeggen daarvoor ook geen geld te kunnen sparen, simpel weg 'omdat hun inkomen nauwe lijks voldoende is voor de kosten van levensonderhoud. Wat kun je nu doen in zo'n geval? Het ministerie van financiën zullen zijn, vergen i'n 1,5 miljoen gulden. De >ie heeft zich in Omdat tijdelijk in speel- heeft normbedragen vastgesteld school komen wellicht nog twee noodlokalen te staan. De be staande gymzaal naast het school gebouw aan de Munnikenstraat wordt opgeknapt. LEIDEN - The Amazing Stroop- ox wafels bijten vanavond het spits af blijv*... w in een serie concerten op het water- passingen als buurthuis voor de podium aan de Hoogstraat die de af- Zeeheldenbuurt dienst te doen. Mo deling culturele zaken van de ge- gelijk kan de bouw van het buurt- meente voor de zomermaanden huis als werkgelegenheidsproject heeft georganiseerd Het Stroopwa- voor jongeren dienst doen. Naast de fel-tno brengt Nederlandstalige volksmuziek ten hore, 'vrolijk maar scherp'. Aanvang 20.30 uur. De zevenmansformatie The Weekend Warriors bezetten mor genavond vanaf 20.30 uur het podi um. De in matrozenpakjes gestoken Warriors putten voor hun repertoire t m uit het materiaal van Amerikaanse AiSPrlPiri von rlriP vocale groepen als The Coasters en V cUl LU IC The Marcels. Les Bouches, een uit 1 l l vier vrouwen bestaande vierstem- pOHÜe-adiudaïlten mige zang- en percussiegroep bezet 1 J zaterdag 1 juli het podium en speelt LEIDEN De adjudanten J. Ebes, zowel eigen composities als tradi- G. Slootweg en W. Stuifzand nemen tionele Afrikaanse en Zuidameri- vrijdag 30 juni afscheid van de Leid- se politie. Zij treden vrijwillig ver vroegd uit. Burgemeester Goekoop spreekt het vertrekkende drietal toe tijdens een bijeenkomst in de kanti ne van het politiebureau, waar be langstellenden hen vanaf 16.30 uur persoonlijk de hand kunnen druk ken. Kuijers opent weekmarkt bij de Kopermolen LEIDEN - Wethouder Kuijers opent vrijdag 30 juni de eerste weekmarkt in de Kopermolen. De markt wordt gehouden op het eve nementenplein Rosmolen bij win kelcentrum De Kopermolen. De openingstijden van de markt zijn van 11.00 tot 17.00 uur. Op de markt worden 38 kramen opgesteld. Volgens het hoofd van de afdeling Havens en Warenmark ten, A. van Paridon, is uitbreiding tot 50 kramen mogelijk. Op de weekmarkt in de Merenwijk zijn vrijwel alle branches aanwezig zoals groente, fruit, brood, banket, bloemen, kleding, stoffen en zuivel. De winkeliers hebben zich verzet tegen de komst van de markt. Zij hadden bezwaar, tegen de vrijdag als marktdag. Het college van B en W heeft de bezwaren, die betrek king hadden op het tekort aan par keerruimte, naast zich neergelegd. 'Leiden Imooppunt voor kanovaart' LEIDEN Leiden moet een knooppunt voor kanovaarders wor den. De provincie wil drie kano routes uitzetten vanuit Leiden. Dit jaar moet de eerste, vijftig kilometer lange route naar de Bollensteek zijn gerealiseerd. De andere routes lo pen naar de Vlietlanden en naar Duivenvoorde. De provincie gaat de routes met bordjes aangeven. Ook wordt er langs het traject naar overnach- tings- en kampeermogelijkheden gezocht. Op enkele plaatsen wor den oversteek- en overdraagplaat- sen gemaakt. Fiets gestolen van postbode LEIDEN - Instellingen aan en be woners van de Vliet, de Bakker- steeg, de Ruime Consciëntiestraat en het gelijknamige plein en van eén deel van de Boisotkade hebben gisteren geen post gekregen. De fiets van de postbode, met in de tassen post voor deze mensen, werd rond half elf gestolen in de Kaiser- straat. De postbode, een 30-jarige Leidenaar, stond zo'n zes meter van zijn fiets. Hij was bezig met het be zorgen van een poststuk. De bewoners en instellingen waar geen post werd bezorgd, kregen gis teren nog een brief van de PTT met daarin tekst en uitleg over de dief stal. De PTT heeft aangifte gedaan bij de politie, maar noch de fiets noch de post is tot op heden terug gevonden. Monument of kastanjeboom verplaatsen? LEIDEN Het schetsontwerp voor het Leids Vredesmonu- ment van kunstenaar P.H. Stu- lemeijer is door de commissie percentageregeling/kunstop drachten uitverkoren boven dat van C. J. de Reus. Het bestaat uit vier spiegelwanden van gehard glas, meet op het hoogste punt 5,5 meter en krijgt aan twee kan ten een ingang zodat mensen er binnen kunnen lopen. Het ontwerp van Stulemeijer past volgens de commissieleden overigens niet zomaar op de na veel discussie gekozen plek waar het monument moet ko men te staan: het pleintje bij de ingang van het Van der Werf- park aan de Garenmarkt. Op dat pleintje staat een joekel van een kastanjeboom. De commissiele den, die gisteren bij het park een kijkje namen, menen dat het monument te dicht bij de boom komt te staan en zodoende niet tot zijn recht zal komen. Onder zocht wordt nu of de boom kan worden verplaatst, of dat het monument een plaats meer rich ting de Garenmarkt kan krijgen. ruimte op achteruit gaan, mogen de leerlingen in de pauzes uitwijken "et bestaan, naar de nabijgelegen speeltuin. Ver loopt alles volgens schema, dan kunnen ze aan het begin van het schooljaar 1990 op het dan met meer groen en speelobjecten uitgeruste plein terecht. De nieuwe school krijgt op de be- nedenverdieping, die is gereser veerd voor de laagste klassen, drie lokalen die zijn voorzien van sys- de noodzakelijke kosten Deze normbedragen zijn: voor een echtpaar 1320 gulden per maand; voor samenwonenden, per sa menwonende 660 gulden per teemwanden, alsmede een activitei- deren) 1165 gulden per maand; tenruimte. Boven komen de dere lokalen, de gemeenschaps- den per^maand. ruimte en de bibliotheek. Op het dak boven de bibliotheek komt een piramide-vormige, glazen kap. Het maand trappenhuis naast de hoofdingang wordt opgetrokken uit glazen bouwstenen, terwijl een gedeelte voor van de voorgevel blauwe tegeltjes deel krijgt. Snelkrakers optellen. Dit totaalbedrag kunt dan vergelijken met uw maandin komen, verhoogd met één twaalfde LEIDEN - Snelkrakers hebben af- deel van de aan u in mei uitbetaalde kwijtschelding aanvragen, bij wijze niet meer dan 200 gulden per maand van spreken zelfs nog als de deur- is. waarder al op de stoep staat om uw Verder is het in sommige gevallen inboedel te verkopen. mogelijk om de berekende beta- U moet het aanvraagformulier lingscapaciteit te verlagen met de volledig invullen en alle gevraagde aflossing op de schuld. Dat kan ech- bewijsstukken (loon- of uitkerings- ter alleen als het gaat om aflossing specificatie en laatste rekeningaf- in verband met dringende, onver- schrift van bank of giro) meesturen, mijdbare uitgaven. U moet daarbij Wanneer u dit formulier bij de be- bijvoorbeeld denken aan kosten lastingdienst heeft ingeleverd, heeft van een (medisch) noodzakelijke u automatisch uitstel van betaling verhuizing of de in verband met bij tot de belastingdienst op uw ver- zondere omstandigheden noodza- zoek heeft beslist. kelijk geworden aanschaf van eer- U kunt in het algemeen geen ste levensbehoeften (bij voorbeeld kwijtschelding krijgen als u spaar- een nieuwe garderobe omdat u door geld heeft of ander vermogen. Het ziekte ontzettend veel bent afgeval- bezit van een auto geeft alleen pro- len). blemen als de verkoopwaarde 3000 Ten slotte is het voor mensen met gulden of meer is, of als u de auto grote schulden, waaronder belas- gekocht heeft op een moment dat u tingaanslagen, en een in verhou- al kon weten dat u een belastingaan- ding tot die schuldenlast beperkte slag zou krijgen. Als u de auto ech- aflosruimte belangrijk om te weten ter voor uw werk nodig heeft of om- dat de belastingdienst soms in het dat u invalide bent, doet de belas- kader van een schuldsanering door tingdienst minder moeilijk. bij voorbeeld de Kredietbank wél U kunt in principe alleen kwijt- genoegen neemt met betaling van eenoudergezin (het ge- schelding krijgen voor aanslagen een deel van de aanslag. inkomstenbelasting, premieheffing Wij vinden de belastingdienst niet volksverzekering en onroerend- altijd even klantgericht. Aanvragen goedbelasting. Aanslagen motorrij- worden afgewezen omdat het for- ngdeler 760 gul- tuigenbelasting, successierecht, muiier onvolledig is ingevuld of be- schenkingsrecht en overdrachtsbe- paalde bewijsstukken ontbreken, lasting worden vrijwel nooit kwijt- Men vraagt u niet of u de ontbreken- gescholden. Let wel: vrijwel nooit, de papieren even wilt langsbren- uitzonderingen bevestigen de regel. gen. Als kwijtschelding geweigerd is Als u ingevuld heeft dat u andere af- en u denkt dat dit onterecht is, kunt lossingsverplichtingen heeft en u heroverweging vragen. Boven- daarbij niet duidelijk heeft aange- dien kunt u bij wijziging van uw geven dat het om dringende, onver omstandigheden altijd een nieuwe mijdbare uitgaven gaat, houdt i aanvraag doen. Het is dan echter i vooraf advies in deskundige. alleenstaande met een eigen huishouding 860 gulden per echter niet alles. U mag het v eigen rekening blijvende n de kale huur (of hypo theekrente) en de premie ziektekos tenverzekering of de nominale zie kenfondspremie bij dit normbedrag wel verstandig bij gelopen nacht toegeslagen bij het warenhuis V en D. Twee grote rui ten, bij de foto- en horloge-afdeling, Schuldeiser i praktijk aflosruimte blijkt Als uw inkomen dan beneden de te zijn of u volgens de normering blijft kunt u kwijtschelding de belastingdienst betalings- werden ingeslagen, een deur werd krijgen. Èn als u er iets boven zit, ruimte heeft, moet u die volgens de met grote kracht geforceerd. Omdat heeft u misschien recht op een ge- wet allereerst gebruiken om de be de politie drie minuten na het af- deeltelijke kwijtschelding. U moet lastingschuld te voldoen. Alle ande- i het alarm ter plaatse vermoedde men dat de daders nog binnen waren. Er werd besloten een speurhond in te zetten die het gehe le warenhuis doorzocht maar tij- r>0iQr,cyr:.:k. dens zijn uur durende speurtocht r>OiangriJK niemand aantrof. Bij controle bleek Bij het aanvragen videocamera met het echter wel aanvragen... Aan vraagformulieren kunt u opvragen bij het belastingkantoor (voor Lei den tel. 251919). schuldeisers moeten dan ïven pas op de plaats maken... De soep is echter ni^zo heet als :e wordt opgediend. De minister stukken'in te sturen óf door heeft bepaald dat degenen die vol- dere toelichting op de aard bij de berekening van uw betalings- capaciteit geen rekening met dit af lossingsbedrag. Dat kan tot gevolg kan hebben dat de aanvraag wordt afgewezen. De brief waarmee uw verzoek om kwijtschelding wordt afgewezen is stellig van toon en wordt afgerond met een dringend verzoek om nu binnen tien dagen te betalen. Je krijgt dan de indruk dat er geen lie ve moedertje meer aan helpt, maar het lukt ons regelmatig om alsnog kwijtschelding te krijgen. Bij voor beeld door alsnog de ontbrekende ding is het belangrijk waarde van 2300 gulden was gesto- ken te weten. len. gens de normen van de belasting- andere schulden öf doordat de om- dienst geen betalingsruimte heb- standigheden intussen gewijzigd ben, maar die in praktijk wel aflos- zyn (huurverhoging of huursubsi- met rust gelaten dievermindering, inkomensdaling U kunt tot het laatste moment moeten worden mits de aflossing REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Onleefbaar (I) Zou het ooit nog eens leuk wor den in de Leidse politiek? Zo vraagt menig verslaggever van de raadsvergaderingen zich niet zel den af. Slaapverwekkend is nog heel vriendelijk voor. het oever loos gezwel dat op enkele uitzon deringen na uit de mond van raadsleden komt. Zonder kranten of andere afleiding zijn de com missievergaderingen absoluut niet door te komen. 'Ik heb. eigen lijk niks te zeggen, maar ze zullen eens denken datje niets te zeggen hebt, dus zeg ik maar wat'. Zo on geveer. Afgezien dat het inhoudelijk niet al te veel voorstelt, gaat het ook nog zo afgrijselijk bedaard en gecontroleerd. Nooit een raadslid die eens onbehoorlijk uit de slof schiet en zijn collega uitmaakt voor rotte vis, omdat die hem be lazerd heeft. In de eerste plaats zijn ze natuurlijk te fatsoenlijk om hun mede-politici een oor aan te naaien. Ze zijn er vooral ook te saai voor. Ze voelen zich te veel regent. Hét zijn mensen die op 3 oktober vanaf de trappen van het stadhuis naar de optocht kijken. Het zullen ook de mensen zijn die er als de kippen bij zijn om op 17 juli Bush een hand te geven. Nu zijn er wel uitzonderingen in de raad, onder wie Cor Vergeer van de Socialistiese partij en Ber nard Stöxen van Leiden Weer Ge zellig. Maar ook een halve gare als Stöxen is er in zijn eentje niet in geslaagd om wat leven in de brou werij te brengen. Hij laat zich dan ook bij vergaderingen niet meer zien. Het is kortom tijd voor een frisse wind die de gevestigde par tijen wakker maakt. Nu is er onlangs een nieuwe po litieke partij opgericht onder de naam Leefbaar Leiden. 'Dat is toch die hondenpartij?' zeggen de fractievoorzitters van de 'echte' partijen stuk voor stuk, als zij de naam horen. Dat is inderdaad de partij die is ontstaan naar aanlei ding van maatregelen die de ge meente heeft genomen tegen de overlast van honden. Volgens de oprichters is het echter de bedoeling om er een al gemene partij van te maken. Ze willen 'elke burger zo veel moge lijk de gelegenhêid geven prettig in Leiden te wonen zonder zijn- /haar medeburger al te veel over last te bezorgen'. Ze willen dat de burger 'werkelijk inspraak' krijgt en dat alle opvattingen van bur gers tot in de hoogste regionen gehoord worden. Hoe dat moet worden geregeld is nog rijkelijk vaag. De oprichters zijn nu bezig met het in elkaar timmeren van een verkiezingsprogramma, waarin ze duidelijker stellen wat ze precies willen. Onleefbaar (2) Een rondgang langs de fractie voorzitters van de gevestigde or de leert dat zij bepaald niet om een nieuwe partij zitten te sprin gen. 'Onnodig', zo luidt in het al gemeen hun oordeel. Ze vinden dat de uitgangspunten van Leef baar Leiden ook in hun partij is terug te vinden. "Laten ze zich maar aansluiten bij de bestaande partijen", zo zegt VVD'er Van der Nat, die onlangs partijgenoot Fa se opvolgde als wethouder econo mische zaken. Juist Fase leverde echter de ar gumenten voor de oprichting van een nieuwe partij, althans de ar gumenten voor ten minste een ra dicale verandering in de houding van de bestaande partijen. Tij dens haar afscheidsspeech afge lopen vrijdag kapittelde ze de Leidse raad op niet mis te versta ne manier. "De raad is een flink eind van de burger afgedwaald", zo sprak ze. Bovendien zei ze dat een argeloze bezoeker van de raad helemaal niets begrijpt van wat er in een vergadering gezegd wordt. Volgens Van der Nat is het in derdaad zo dat de raad in samen werking met de gemeente niet he lemaal zo werkt zoals zou moeten. Hij hoopt dat het cultuurverande ringsproject dat onlangs in gang is gezet, daarin verandering brengt. Maar dat betekent nog niet dat het bij de WD niet in or de is. "Bij ons staat altijd de deur open voor mensen die iets zinnigs te zeggen hebben", aldus Van der Nat. Het hardst in zijn oordeel is PvdA-fractievoorzitter De Vree- ze. Volgens hem zit Leiden niet te wachten op een partij met kleine deelbelangen. "De stad kampt met serieuze problemen op ge bied van financiën, verkeer en volkshuisvesting. De komst van een partij met een paar belangen maakt de politiek misschien wel leuker of levendiger. Maar de Lei denaar is daarmee helemaal niet gebaat. Dat klinkt hard en is kort door de bocht, maar zo denk ik er nu eenmaal over". Duidelijke taal. D66-raadslid Pex Langenberg zegt niet zonder gevoel voor hu mor dat zijn partij precies dezelf de uitgangspunten heeft als Leef baar Leiden. "Ook wij vinden dat de inspraak van de individuele burger moet worden vergroot. Daarom stellen wij ook voor om voor belangrijke beslissingen door middel van een referendum de mening te vragen van de Lei- denaars; Ze zouden zich dus ook bij ons kunnen aansluiten". Maar Langenberg is tevens de man die ervoor heeft gezorgd dat de hondenbelasting van 92 naar 112 gulden is verhoogd. En als het aan hem had gelegen hadden mensen met twee honden ook nog meer kunnen betalen. Die be lastingmaatregel is nu juist een v^n de redenen van het ontstaan van Leefbaar Leiden. Geen van de ondervraagde po litici denkt dat Leefbaar Leiden een kans maakt op een, laat staan meer zetels bij de raadsverkiezin gen die over een maand of negen worden gehouden. "Hoewel je het natuurlijk nooit weet", twij felt Van der Nat. "Met Leiden Weer Gezellig dachten we ook dat die het nooit zou redden. Het ant woord is natuurlijk aan de kie- Ons hoofd eraf als Leefbaar Leiden er niet in slaagt om een ze tel te bemachtigen. Ambachtelijk In deze krant van gisteren kon u lezen over de foto-serie die Mare de Haan heeft gemaakt van Leid se middenstanders en ambachts lieden. Voordat alle eenmansbe drijfjes verdwenen zijn heeft hij ze op de gevoelige plaat vastge legd. Een van de foto's die hij heeft gemaakt is van Leo van der Steen. Hij drijft nog de handel in ijzerwaren en landbouwartikelen aan de Haven. "Ik vond het wel een leuk idee", zegt Van der Steen. "Maar ik mocht niet eens effe wat anders aantrekken. Ik moest op de foto zoals ik werkelijk ben. Vandaar dat mijn haar ook zo door de war zit. Dat is altijd bij mij, want ik ben immers altijd aan het romme len. Ook mijn sigaar mocht na tuurlijk niet ontbreken, daar ben ik nogal een liefhebber van". De zaak die Van der Steen drijft, stamt uit 1849. "Van vader op zoon en van oom op neef, be grijp je wel". Van der Steen heeft van De Haan ook nog de andere foto's gekregen die zijn gemaakt. "Prachtig hoor. Ook mijn zoon die op de filmacademie zit en de foto's kritisch heeft bekeken, was vol lof'. De foto's van de Leidse mid denstanders en ambachtslieden is te zien tot en met 3 augustus in De Kleine Klub aan de Nieuwe Rijn. MEINDERT VAN DER KAAIJ ontslag of wijziging 1 zinssamenstelling) Laat u zich dan ook niet afschrik ken door een afwijzing en overleg eerst met iemand die verstand heeft van de kwijtscheldingsnormen voordat u gaat betalen. U kunt te recht bij de Leidse Rechtswinkel, het Bureau voor Rechtshulp en na tuurlijk bij ons. Teruggepakt Per 1 januari jl. zijn de uitkeringen wat verhoogd. Daartegenover staat de heffing van de nominale zieken fondspremie. Die maandpremie is echter in bijna alle gevallen lager dan de verhoging van de netto-uit kering en de vakantietoeslag sa men. Omdat het ministerie de normbedragen voor het levenson derhoud (zie aan het begin van dit artikel) niet heeft verhoogd, bete kent dit dat heel wat mensen die vo rig jaar kwijtschelding kregen dit jaar buiten de boot vallen. We zijn daarover niet tevreden. Met de ene hand geeft de rijksoverheid wat, maar met de andere hand wordt het weer teruggepakt. Een voorbeeldje: de bijstands norm voor een echtpaar is per 1 ja nuari jl. 47,34 gulden gestegen (in clusief vakantietoeslag). Als dit echtpaar twee kinderen heeft is de nominale ziekenfondspremie 39 gulden. Laten we aannemen dat de overige lasten gelijk zijn gebleven. De belastingdienst komt dan tot de conclusie dat de betalingsruimte 8,34 gulden hoger is dan vorig jaar. Dat kan tot gevolg hebben dat kwijtschelding van de onroerend- goedbelasting afgewezen wordt of dat slechts gedeeltelijk kwijtschel ding wordt verleend. Het gezin moet dus de toch al beperkte inko mensverbetering volledig inleveren bij de belastingdienst. Een hard ge lag en beslist onredelijk. Even onbillijk vinden wij het dat de belastingdienst de aanspraak op vakantietoeslag meetelt bij het in komen en zo een puur theoretische betalingscapaciteit creëert. Gedu rende het jaar bouw je immers wel een aanspraak op vakantiegeld op, maar het wordt meestal pas in mei uitbetaald. Bovendien wordt door dit beleid de waarde van het vakantiegeld uitge hold; veel mensen moeten noodge dwongen hun vakantiegeld gebrui ken voor schulden en komen zo nooit meer aan iets extra's, laat staan aan vakantie toe. Het wordt wat ons betreft hoog tijd dat het kwijtscheldingsbeleid verandert en dat meer rekening wordt gehouden met de in praktijk aanwezige betalingsruimte en min der wordt gekeken r Open huis Nautilus LEIDEN - Offsetdrukkerij Nauti lus, die onlangs de Leidse drukkerij Stag heeft overgenomen, houdt vrijdag 7 juli open huis. Belangstel lenden zijn welkom tussen 15.00 en 18.00 uur. De drukkerij is gevestigd aan de Koppenhinksteeg 6.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17