'Ingenomen met aparte benadering' Kunstwerk moet aan Hofdijck komen Sjelter voelt zich vergeten partij P.HelIinga voorzitter CDA-fractie Oegstgeest Armeense kinderen in Wassenaar REGIO LEIDEN DONDERDAG 29 JUNI 1989 S*SSÏÏtïSSSSÏÏE KOMBINATIE «r.« P.Kw=9 260.000 le«r, 34 „,a.,s., Bo.endi.n „unp.n .os ,.,.,i..ods tpakket mogelijkheden helpen de juiste taktiek te kiezen. Want ook de krant heeft tussen voor- en achterpagina zijn gevoelige plekken. Laat u eens uitgebreid en (vrijblijvend voorlichten over de beste keuze voor uw bedrijf. Bel voor informatie het Leidsch Dagblad 071-161400 of Alphens Dagblad 01720-93961. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren. Oegstgeester wethouder Van Veen over prijsvraag Overveerpolder LEIDERDORP - "Het is vernede rend dat de Sjelter categorisch ont kend wordt". Mevrouw Reinierse, bestuurslid van het Leiderdorpse sociaal-cultureel centrum reageer de gisteravond verontwaardigd op de concept-emancipatienota die on langs verscheen. Tijdens een hoor zitting in het gemeentehuis liet ze duidelijk blijken zich enigszins ver geten te voelen. "De Sjelter organiseert al sind$ 1981 klussencursussen en sinds 1982 zelfverdedingscursussen voor vrouwen. Het is schrijnend dat de nota dat niet vermeldt", aldus Rei nierse. Het bestuurslid van Sjelter vond eveneens dat acitiviteiten voor etnische vrouwen in de nota nauwelijks genoemd worden. A. van Aernsbergen van de Rooie Vrouwen/PvdA sloot zich aan bij de woorden van Reinierse. Ook zij vond het vreemd dat het gemeente bestuur in de nota aankondigt dat er in Leiderdorp een onderzoek moet komen naar de wenselijkheid van klussen- en zelfverdedigingscurus- sen. Die cursussen worden immers al enige jaren georganiseerd door de Sjelter. Wethouder C.A. Huigen (WD) verdedigde zich met de opmerking dat in de nota alleen algemeen be leid wordt vemeld. "Sommige din gen zijn al gerealiseerd maar wij wil len een volledig verhaal". Door die cursussen te noemen wil de ge meente de belangrijkheid ervan "onderstrepen". Kinderopvang Namens de Stichting Kinderop vang pleitte N. Thissen er voor om vooral de kinderopvangmogelijk- heden in de toekomst flink uit te breiden. "Emancipatiebeleid zon der kinderopvang is geen succes". De huidige capaciteit van het kin derdagverblijf is onvoldoende en met de toegezegde tien extra 'kind plaatsen' is er nog te weinig ruimte voor kinderopvang. Thissen: "Er moet ook een grotere diversiteit aan kinderopvang komen, met buiten schoolse en particuliere opvang. En een nieuwe peuterspeelzaal in de wijk Buitenhof zou misschien soe laas bieden". INBRAAK - Uit een bovenwoning aan de Oegstgeester De Kem- penaerstraat zijn vannacht sieraden en girobetaalkaarten gestolen. De inbreker is binnengedrongen via het terras aan de achterzijde. Na een achterdeur te hebben opengewrikt had hij vrij spel. De waarde van de buit is niet bekend. OEGSTGEEST - "Echt ge knepen heb ik 'm niet. Ik sta voor een goede zaak. Ik heb juist verheugd uitgekeken naar het moment waarop ik de prijsvraag voor de Over veerpolder kon inbrengen", zegt de Oegstgeester 'zwem bad-wethouder' P. van Veen (CDA). De vraag was of hij na de hoogopge- lopen discussie over het Endegeest- project, waaraan menig raadslid een 'villa-syndroom' heeft overge houden, zich eerst schrap heeft moeten zetten alvorens hij zijn ge waagde Poelmeer-project met daar aan vastgekoppeld de prijsvraag voor de Overveerpolder indiende. In beide gevallen draait het om luxe woningbouw als middel om iets anders te bereiken. Bij Ende geest ging het om de uitgifte van ka vels voor villa's teneinde de restau ratie van het gelijknamige kasteel te financiëren, bij Poelmeer om wo ningbouw op delen van de ligweide en op het terrein van het te sluiten buitenbad om de enorme exploita tietekorten van Poelmeer te bestrij den en het binnenbad ingrijpend te moderniseren. De wethouder ziet echter meer verschillen dan overeenkomsten tussen beide projecten. "Endegeest is een heel ander gebied dan dit, het kasteel daar is een cultuurgoed en Poelmeer is een project in de wel- zijns-, recreatie én volksgezond- heidssfeer". Eerder Wel onthult hij dat hij als hij had ge wild, eerder met de prijsvraag voor de Overveerpolder op de proppen had kunnen komen maar dat hij hij even heeft gewacht om alle emoties over Endegeest weg te laten zak ken. Bovendien heeft de raad het druk genoeg met de Dorpsstraat en de structuurschets^ Van Veen is erg ingenomen met de "heel aparte benadering" van de zwembadproblematiek. Zoals be kend willen B en W een prijsvraag uitschrijven voor een selecte deel- nemersgroep. De opdracht luidt: maak een globaal bestemmingsplan voor de Overveerpolder, volgens de CDA'er "de kleinste polder van Ne derland", gelegen achter het zwem bad. De prijs die er is te verdienen is het zwembad-project zelf. De win naar zal minstens 5,8 miljoen gul den moeten bieden voor het zwem badterrein waar hij woningbouw mag plegen. Bovendien mag hij het ven voor woningbouw. Volgens de structuurschets kunnen er 40 wo ningen op de Poelmeer-grond ver rijzen. Volgens Van Veen gaat het daarbij niet om louter villa's, zoals bij het Endegeest-project. Een van de voorwaarden waaraan de deelne mers aan de prijsvraag moeten vol doen is namelijk dat ze 15 procent van het aantal woningen realiseren als driekamerwoningen met een maximale woonlast van 650 gulden per maand. Van Veen: "De provincie zegt over dit bouwplan: Oegstgeest, je hebt al je Abtspoelhof daar in de buurt, je wilt wat met je zwembad en verder heb je in je Overveerpol der een volkstuincomplex, wat ge bouwtjes voor de scouts, een vrijlig- gend trapveldje en er lopen ook nog wat koeien. Alles goed en wel, maar CDA-wethouder Van Veen heeft uitgekeken naar het moment whar- op het het zwembadplan kon presen teren. 'Leiderdorp onzorgvuldig in beleid speelautomaten' LEIDERDORP - De gemeente Lei derdorp heeft horeca-ondernemers niet tijdig verteld dat het speelauto- matenbeleid veranderd is. De ver gunningsaanvragen van eigenaar P.L. Hoogeveen van cafetaria Holle Bolle Gijs en P.J. Kager, exploitant van café de Bonte Koe, moeten daarom worden beoordeeld op de oude criteria van het speelautoma- tenbeleid. Dat advies geeft de com missie beroeps en bezwaarschriften aan het gemeentebestuur van Lei derdorp. Volgens de nieuwe regeling mo gen horeca-inrichtingen niet meer dan één kansspelautomaat en éeen behendigsheidsautomaat in huis hebben. Kager en Hoogeveen be schikten in het verleden over twee kansspelautomaten en hebben hier- 'voor opnieuw vergunning aange vraagd. B en W weigerden die vergun ning, maar de commsssie vindt nu dat beide bedrijven in aanmerking moeten komen voor een soort over gangsregeling. De commissie advi seert het gemeentebestuur om bei de horeca-ondernemers tot eind van dit jaar toe te staan twee kans spelautomaten in huis te hebben. Het nieuwe speelautomatenbe- leid is weliswaar aangekondigd in een plaatselijk advertentieblad maar deze informatie is onvoldoen de geweest. De commissie is het met de hore ca-ondernemers eens dat de ge meente onzorgvuldig is geweest in haar voorlichting over het gewijzig de speelautomatenbeleid. Hoofd recherche rijkspolitie Van Rij neemt afscheid LEIDERDORP - Hoofd van de tactische recherche van de rijks politie district Den Haag W. van Rij heeft vandaag afscheid ge nomen van zijn collega's. In het gemeentehuis van Leiderdorp werd hem vanmiddag een re ceptie aangeboden. De 60-jarige Leiderdorper gaat met pen- Van Rij sloot zijn carrière af na negen jaar dienstverband op het districtsbureau in Leider dorp. Hij hield zich daar voorna melijk bezig met het 'grote werk', zoals moordzaken en bankovervallen. Daarvoor werkte Van Rij onder meer als hoofd tactische recherche in Dordrecht. Wie de opvolger van Van Rij wordt is nog niet bekend. WASSENAAR - Dertig Armeense kinderen zullen de komende weken vakantie vieren in Wassenaar en omgeving. Dertig anderen gaan naar Berkel Rodenrijs en Pijnacker. Het initiatief hiertoe gaat uit van de stichting Pax Christi Kinderhulp en is genomen naar aanleiding van de aardbeving die Armenië in decem ber vorige jaar teisterde. De stichting heeft in januari een aanvraag ingediend voor de komst van de kinderen. Eind april werd bekend dat de kinderen in juni kon den komen. De selectie is gemaakt door het Russische ministerie voor jeugd en volksgezondheid in Jere van, de hoofdstad van Armenië, op voordracht van leerkrachten. Vol gens C. van de Langkruis, plaats vervangend districtscoördinatrice van Pax Christi, had het ministerie' de keuze uit duizenden kinderen, zodat toch nog moest worden ge loot. Gistermiddag zijn alle kinderen met het vliegtuig op Schiphol aan gekomen. Hen wachtte een warm onthaal. De 'Wassenaarse' kinderen werden naar het Van Heeckeren- huis aan de gelijknamige straat ge bracht waar wethouder V.W.J. Wensveen een welkomstwoordje sprak. Vervolgens gingen de kinde ren met de gastgezinnen mee. Elk gezin neemt twee kinderen. Pax Christi heeft hiervoor gekozen van wege het taalprobleem. "De kinde ren spreken Armeens en Russisch. Nu hebben de kinderen aanspraak Hoorzitting concept-emancipatienota Leiderdorp De Armeense kinderen wachten op wat komen gaat. Temidden van de kinderen C. Zwartkruis, een v werkers van Pax Christi Kinderhulp, die de kinderen heeft opgehaald. (fot Ook een vijver van Haaswijk biedt geen soelaas. De kunstadvi seurs merken op dat Doorgaande Beweging nooit is bedoeld om èen combinatie met water aan te gaan. "Zonder water en weerspiegeling is het kunstwerk al 'af. Alles wat men er nog aan zou toevoegen doet af breuk aan het bestaande kunst werk", aldus de commissie. Het kunstwerk aan de Hofdijck zelf een kwartslag draaien zodat het haaks op het langwerpige gazon zou komen te staan, verklaart de com missie uit den boze. De Hofdijck heeft een speciale richting, vindt de commissie, het was vroeger de weg naar Leiden, en die richting wordt Expositie Mevrouw Ger van den Ende tot 10 augustus haar aquarellen in het gemeentehuis van Leiderdorp (Staten- daalder 1). Haar onderwerpen zijn land schappen en boeketten. De tentoonstel ling is te bezichtigen tijdens de ope ningsuren van het gemeentehuis (maan dag t/m vrijdag van 9.00 - 17.00 uur; woensdagavond van 18.30 - 20.00 uur). Zweeds koor Het Zweedse koor Pro Musica brengt van 3 tot en met 6 juli een bezoek aan het Jongerenkoor Leiderdorp. De 42 leden van het Zweedse koor worden onderge bracht bij gastgezinnen in Leiderdorp en Leiden. Op dinsdagavond verzorgt Pro Musica een concert in de hervormd/gerefor meerde Dorpskerk (Hoofdstraat) te Lei derdorp. Aanvang 20.00 uur. Het buitenbad van Poelmeer, bij de expolitatie van het complex komt men jaarlijks 7 ton tekort. OEGSTGEEST - P. Hellinga is de nieuwe voorzitter van de Oegst geester CDA-fractie. De fractie heeft gisteren voor Hellinga geko zen. Hellinga volgt M. Verhagen op die onlangs werd gekozen als lid van het Europees parlement. Hel linga was reeds vice-fractievoorzit- ter. De vacature in de CDA-fractie, ontstaan door Verhagens vertrek, wordt opgevuld door de 50-jarige mevrouw A. Anholts, de volgende op de kieslijst. Door Anholts komst telt de Oegstgeester gemeenteraad nu drie (van de zeventien) vrouwe lijke leden. Anholts zelf heeft ernstig getwij feld. De christen-democrate ver huist volgend jaar naar een andere binnenbad verbouwen tot een mo derne zweminrichting met water glijbaan, knuffelmuren, een zwem- badbar enzovoorts. Van Veen vertelt dat de ambtelij ke werkgroep die zich met de Poel meer-problematiek bezighoudt en waar ook het idee van de prijsvraag vandaan komt, zich de opdracht heeft gesteld het jaarlijkse exploita tietekort op het zwembad van zeven ton terug te dringen naar een be drag onder de vijf ton. Structuurschets Vandaar dat het buitenbad, het meest verliesgevende onderdeel van Poelmeer, over een paar jaar dicht moet en kavels van het zwem badterrein zullen worden uitgege- maak nou eens een bestemmings plan voor dat hele gebied daar, het is er nu zo'n rafelig geheel". "De gemeente zou nu een hoop tijd en geld in zo'n plan kunnen ste ken maar ondertussen blijft de kwestie Poelmeer gewoon liggen. En veel uitstel is niet mogelijk, al is het alleen maar vanwege die twee- en-een-halve ton die ik dan elk jaar laat lopen. Vandaar dat we een prijs vraag hebben uitgeschreven". De wethouder benadrukt dat de op brengsten van de woningbouw die de winnaar van de prijsvraag in zijn winnende ontwerp opneemt, los staan van het zwembadproject. Geselecteerd Wel kan de winnaar zijn winnende plan (gedeeltelijk) zelf uitvoeren. Dat de link tussen de prijsvraag en de te verdienen prijs zodoende niet glashelder is, geeft Van Veen toe maar hij ziet er geen enkel pro bleem in. "Een geselecteerde groep mag deelnemen en het zullen niet de eersten de besten zijn". De wet houder voelt zich evenmin in het nauw gedreven door'de suggestie dat ondernemers nu dank zij de Oegstgeester zwembadproblema tiek een nieuwe goudmijn kunnen aanboren. "We zijn er niet om elkaar aan een droge boterham te helpen, we moeten elkaar ook het beleg gunnen. Bovendien levert deze prijsvraag alleen maar winnaars op, juist ook het Oegstgeester publiek dat er een fantastisch zwembad aan overhoudt". Kunstadviescommissie Oegstgeest houdt voet bij stuk P. Hellinga, opvolger van M. ver hagen. (Foto Wim Dijkman) gemeente en vast staat dus dat zij niet op de CDA-kieslijst voor de ge meenteraadsverkiezingen van 1990 komt te staan. Volgens Anholts is er vanuit diverse geledingen van het CDA hevig aangedrongen op haar komst. Zij wil daar dan ook gehoor aan geven. OEGSTGEEST - Ondanks de tien tallen protesten van omwonenden en - vooral - liberale raadsleden houdt de Oegstgeester kunstadvies commissie haar poot stijf en advi seert zij B en W de voorstelde plaats van het stalen kunstwerk Door gaande Beweging, dat is vervaar digd door de Leidse kunstenaar F. de Wit, aan te merken als "defini tief'. Die voorgestelde plaats is het achterste gedeelte van het gazon aan de Hofdijck, op de hoek van de Hazenboslaan en de Laan van Alke made. B en W willen zich volgens burgemeester Scheenstra achter zich dat advies scharen. Het woord is weer aan de raadsleden van de commissie bestuurlijke zaken. Die hadden de vorige keer enkele alternatieven ingebracht. Burge meester Scheenstra heeft die alter natieve plekken doorgegeven aan de kunstadviescommissie en ge vraagd of zij ze van commentaar wilde voorzien. In een brief aan B en W laat de kunstadviescommissie Enige omwonenden hadden voorgesteld met het oorspronkelijk uit Haaswijk afkomstige beeld uit te wijken naar het gazon tussen het Oegstgeester kanaal en de rijbaan van de President Kennedylaan. De drie deskundige burgers tellende kunstadviescommissie echter: "Het kunstwerk zou daar door de aanwe zige beplanting voornamelijk te zien zijn vanaf het kanaal en zeer slecht te zien zijn vanaf de weg. Dit mag men geen enkel kunstwerk aandoen daar een kunstwerk dient om gezien te worden". nog eens benadrukt door de wijze waarop landschapsarchitecte M. Ruys de beplanting heeft laten aan brengen. Door negentig graden te draaien zou de harmonische lijn die het kunstwerk door zijn groene om geving trekt, worden kapotge maakt. De commissie heeft ook nog een boodschap voor de protesterende omwonenden bij B en W achtergela ten. "De Hofdijck is een openbaar stuk groen ten behoeve van alle Oegstgeestenaren. Het lijkt ons on juist ter wille van enigen het genot dat een kunstwerk kan oproepen aan velen te ontnemen", luidt de af sluitende zin van dë brief. Endegeest Dezer dagen zal de gemeenteraad van Leiden een beslissing gaan ne men over de verkoop van een deel van het Endegeest-terrein aan IBB- Kondor. De verkoopopbrengst zal worden aangewend voor de restau ratie van Kasteel Endegeest. De Stichting Behoud buiten- plaasten Endegeest, Rhijngeest en omgeving verzet zich tegen dit plan, omdat daardoor een van de weinige groene gebieden in de gemeente Oegstgeest wordt opgeofferd aan woningbouw. Een gebied boven dien met grote natuur- en land schappelijke waarde, gelegen op een van de laatste resten strandwal- len in deze omgeving. Zo'n zeld zaam gebied offer je toch zo maar niet op? Voorstanders van het plan wijzen er op dat kasteel Endegeest behou den moet blijven en dat daarom een offer gebracht moet worden. Na tuurlijk moet Kasteel Endegeest be houden blijven! Maar dat kan ook zonder het natuurgebied aan te tasten. De Stichting Behoud buiten plaatsen Endegeest, Rhijngeest e.o. ziet reëele mogelijkheden om zulks të realiseren, maar heeft voor de uit werking van haar plannen tijd no dig. Tijd die niet meer beschikbaar is als de gemeenteraad van Leiden nu al een beslissing neemt over de verkoop van het Endegeest-terrein. Daarom, gemeente Leiden, stel uw beslissing uit en geef onze stich ting ruimte voor het verwezenlijken van haar serieuze plannen! Namens de Stichting Behoud buitenplaatsen Endegeest, Rhijn geest en omgeving, Mr. D.E. Krantz, voorzitter Mr. C. Schaap, secretaris p/a Wilhelminapark 2 Oegstgeest aan elkaar", aldus Langkruis. Volgens haar verliep de aanmel ding van gezinnen in eerste instan tie niet zo vlot. "Maar na een nood oproep in een krant meldden zich 40 gezinnen aan. We hadden zo het dubbele aantal kinderen kunnen plaatsen". De Armeense kinderen zullen tij dens hun vakantie een aantal geza menlijke uitstapjes maken. Verder zullen de gastouders de kinderen onder hun hoede nemen. Op 21 juli gaan de kinderen naar hun land te-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16