TAD LEIDEN Aanvraag islamitische school toch behandeld 'Jonge architectuur moet op monumentenlijst LEIDSCH DAGBLAD Bezoekerscentrum in park Cronesteyn kost 1,2 miljoen 'Niet per se vrouwelijk kunstenaar inschakelen Mag ik uw ondergoed kopen? Wethouder Van Dongen na kritiek overstag s DONDERDAG 29 JUNI 1989 Architectenbond verzamelde ruim 100 panden uit regio in gids LEIDEN - Niet alleen eeu wenoude panden moeten worden beschermd. Ook de toonbeelden van de jonge ar chitectuur verdienen de steun van de overheid opdat zij in hun oorspronkelijke vorm be waard blijven. De kring Rijn land van de Nederlandse Bond van Architecten (NBA) heeft het initiatief genomen tot een dergelijke monumen tenlijst met het uitbrengen van een catalogus die 104 ge bouwen in de regio Rijnland bevat. De Leidse wethouder M. van der Molen die onder meer monumen tenzorg behartigt, krijgt deze gids zaterdag op de internationale dag van de architectuur overhandigd door de voorzitter van NBA-Rijn- land S. Loomans. De wethouder kan er op rekenen dat zij ant woord moet geven op de vraag van Loomans wanneer zij besluit tot een monumentenlijst met waardevolle panden die de afge lopen 100 jaar werden gebouwd. "Het is jammer dat er zo weinig oog bestaat voor dit soort panden. Het zijn vaak juweeltjes en kwali tatief hoogwaardige objecten. Maar als je om je heen kijkt, zie je dit soort panden verprutst wor den door allerlei burgelijke aan passingen. Het onderhoud schiet vaak tekort waardoor de architec tonische waarde van het gebouw onder een grauwsluier verborgen gaat. Deze panden moeten wor den beschermd. Daarvoor zou er een lijst van jonge monumenten moeten komen", betoogt Loomans. Vuilverbarnding het warenhuis van V&D aan de Aalmarkt, het bureau van de par keerpolitie aan de Zonneveld straat, het Leidsch Dagblad, de nieuwbouw van de universiteit en de Meelfabriek. In de regio worden onder meer genoemd de gemeentehuizen in Ter Aar en Sassenheim en de woonwijken Arena en Olympia in Alphen, maar ook de voor de Rijnstreek markante hefbrug in Boskoop. Menig lezer zal verbaasd zijn dat in de gids ook de bebouwing van de Leidse vuilverbranding een plaats heeft gekregen. Loomans: "Van buiten bezien is de vuilverbranding geen mooi ge bouw. Dat geldt ook voor de Meelfabriek die eigenlijk één ratjetoe is. Maar het gaat niet al leen om de architectuur van de gevel. Een goede architectuur is de synthese van verschillende fa cetten: hoe is het gebouw georga niseerd en voor welke constructie is gekozen? Je mag niet alleen naar het uiterlijk kijken". Loomans denkt het antwoord van Van der Molen op zijn vraag al te kennen: "De wethouder zal ongetwijfeld zeggen dat de ge meente veel waarde hecht aan jonge architectuur, maar de fi nanciële middelen ontbeert om er verantwoordelijkheid voor te kunnen dragen". Loomans: "Kijk eens hoe het toegaat bij de restauratie van his torische gebouwen. Die monu menten worden gerestaureerd tot ze een ons wegen. Dat is één grote bodemloze put. Alle veranderin gen die tijdens zijn bestaan aan het gebouw werden aangebracht, worden verwijderd tot het weer helemaal in zijn oorspronkelijke staat is teruggebracht. Dan zeg ik: laat die veranderingen maar zit ten en gebruik het geld datje hier door uitspaart voor het behoud van jonge monumenten". Truttigheid De panden die in de architectuur gids zijn opgenomen, gaan verge zeld van een foto en een verkla rend verhaaltje. In de inleiding van het boekwerkje wordt nog eens beschreven wat onder jonge architectuur wordt verstaan en welke stromingen de leek kan herkennen. Het is echter geen complete verzameling en de ma kers van het boekje vinden dat de lijst jaarlijks moet worden uitge breid. Per slot van rekening worden er ieder jaar ook heel wat jonge monumenten bijgebouwd. Al thans, NBA-Rijniand ziet in de hedendaagse architectuur een duidelijke verbetering ten op zichte van de 'neo-truttigheid' die in de jaren zeventig hoogtij vier de. Toen werden woonlasten en woonoppervlak belangrijker ge vonden dat een huis dat ook ar chitectonisch fraai in elkaar stak. "Gemeentebesturen krijgen de laatste jaren weer meer oog voor het feit dat een stad toch ook mooi moet zijn", zegt Loomans. Het boekje is in een bescheiden oplage van 1000 exemplaren uit gebracht. Het is zaterdag voor 6,75 gulden verkrijgbaar bij de kraam van NBA-Rijnland op de Botermarkt. De architectenbond zal zijn plaats op de markt accen tueren door het achterstaande pand, Botermarkt 18, geheel in zwart folie te verpakken. Voor wie de opgenomen panden zelf wil aanschouwen, wordt een drie kwartier durend busreisje door de regio georganiseerd vanaf de stand. De deelnemers wordt ge vraagd om de voorkeur voor een bepaald gebouw uit te spreken. Het winnende gebouw krijgt de publieksprijs. Het pand. Breestraat 146: één van de bekendste Art-Nouveaupanden van Leiden, waarvan de onderste verdieping op afschuwelijke wijze is verminkt, schrijft de architectuurgids. LEIDEN - De bouw van een bezoe kerscentrum in het polderpark Cro nesteyn kost ruim 1,2 miljoen gul den. De gemeenteraad moet bin nenkort een besluit nemen over de bouw van dit centrum waarmee de gemeente nog dit najaar hoopt te beginnen. De bouw neemt circa an derhalf jaar in beslag. Het centrum is geprojecteerd achter het reigerbos in het polder park. Er wordt een recreatieve voor ziening in ondergebracht waar be zoekers van het park en en ander kunnen consumeren. Het centrum is evenwel vooral bedoeld als een soort permanente levende tentoon stelling over landbouw en veeteelt. Onderdeel van het centrum, dat in blokken wordt opgebouwd, is een boerderij waar op biologisch- dynamische basis het bedrijf wordt uitgeoefend. Naast koeien worden er diverse hoender-, konijnen-, schapen- en geitenrassen gehuis vest. De zuivelruimte en de stal wor den zo gebouwd dat de bezoeker kan zien hoe er wordt gewerkt op dit bedrijf. Het beheer van het cen trum wordt geprivatiseerd zodat de gemeente er zo weinig mogelijk om kijken naar heeft. De bouw van het centrum heeft plaats in het kader van een werkge- Meer dan miljoen voor 'bouwpool' LEIDEN - Tot 1991 is er 1,2 mil joen gulden beschikbaar voor het experiment met een regionale 'bouwpool'. De bedoeling van het experiment is om langdurig werklo zen met weinig opleiding te scholen in de bouw. Het geld wordt beschik baar gesteld door het arbeidsbu reau, de provincie en de gemeente Leiden. Projecten als 'Vrouwen in techni sche beroepen' en 'Marokkaanse jongeren in de bouw' maken deel uit van het experiment. Ook de ge meenten Rijnsburg, Hillegom en Lisse doen mee aan de bouwpool. legenheidsproject waardoor subsidie van 85.000 wordt verkre gen. De provincie en het ministerie van Landbouw en Visserij dragen bijna 7 ton bij waarna een bedrag rest van bijna 6 ton dat de gemeente zelf op tafel moet leggen. Alphenaar mishandeld LEIDEN - Een 18-jarige Alphenaar heeft gisteren in zijn woonplaats aangifte gedaan van mishandeling. De man had 's ochtends bij de uit- deelpost voor methadon in het ge bouw van de BaGD aan de Rooden- burgerstraat in Leiden onenigheid gekregen met een 29-jarige plaats genoot. Volgens de politie maakten de twee ruzie over de ruil van een cassetterecorder tegen een zonne bril. De 29-jarige Alphenaar sloeg en trapte het slachtoffer zo hard in het gezicht dat deze met kaakletsel in het Academisch Ziekenhuis Leiden is opgenomen. Volgens de politie mist de man een tand, terwijl de rest van zijn gebit ook is beschadigd. Verder heeft de man een hersen schudding opgelopen. De dader is nog niet aangehouden, maar de po litie verwacht hem spoedig te kun nen oppakken op verdenking van mishandeling. Been gebroken LEIDEN - Een 13-jarige Leider- dorpse jongen heeft gistermiddag vermoedelijk zijn been gebroken bij een valpartij met zijn fiets. Hy reed op de Stille Rijn op de fiets strook die is gemarkeerd met paal tjes. Door nog onbekende oorzaak verloor hij de macht over het stuur, raakte een Leienaartje en viel. De Leiderdorper is voor behandeling overgebracht naar het AZL. 'Mts dreigt een theoretische opleiding te worden' LEIDEN - Door de bezuinigingen van het rijk kan er langzamerhand niet meer op een verantwoorde ma nier les worden gegeven op de mid delbare technische scholen. Dat schrijven de directeuren van 76 mts-scholen in Nederland, waaron der MSG, LIS en Christelijke MTS in Leiden, in een brief aan premier Lubbers. Volgens de directeuren kunnen de scholen zich door de bezuinigin gen steeds minder praktijklessen veroorloven. Bovendien hebben ze Prof. Diekstra president IASP LEIDEN - Dr. R.F.W. Diekstra, hoogleraar klinische- en gezond- heidspsycholgie aan de Leidse uni versiteit, is gekozen als vice-presi dent en lid van het uitvoerend comi té van de International Association for Suicide Prevention and Crisis Intervention. Hij is tevens benoemd tot president van de International Academy for Suicide Research. Diekstra is daarmee de eerste Ne derlander in de 35-jarige geschiede nis van de IASP die een dergelijke post bezet. De verkiezing had plaats tijdens het vijftiende tweejaarijkse congres in Brussel van de IASP. te weinig moderne apparatuur tot hun beschikking. De mts, volgens de briefschrijvers een school voor leerlingen met een zeer praktisch gerichte intelligentie, dreigt hier door te verworden tot een theoreti sche opleiding. De directeuren klagen ook dat door de bezuinigingsmaatregelen de klassen onverantwoord groot zijn geworden. Het aantal leerlin gen per klas is de afgelopen jaren gegroeid van 18 tot 20 naar 28 tot 30. Docenten hebben hierdoor nauwe lijks de tijd om zich te laten bijscho len, en dus op de hoogte te blijven van de nieuwe - technische - ont wikkelingen. Al met al sluit de opleiding steeds minder aan bij de wensen die leven in de maatschappij, en in het bijzon der bij bedrijven. Juist een goed middelbaar technisch onderwijs is volgens de directeuren van levens belang voor een gezond bedrijfsle- LEIDEN Een meerderheid van de commissie percentageregeling- /kunstopdrachten vindt, anders dan het college van B en W, niet dat het monument voor feministe Joke Smit in de Stevenshof per se door een vrouwelijke kunstenaar moet worden gemaakt. Het college vindt volgens wethouder Kuijers van cultuur vrijwel unaniem dat het ter nagedachtenis van Smit "in de lijn ligt" de op dracht voor het monument aan een vrouw te gunnen. Hij stelde dat het college hiervan geen beleid wil maken, maar in dit speciale geval geen mannen naar de opdracht wil laten meedingen. B en W hebben overi gens nog geen definitief besluit genomen. Een aantal commissieleden toonde zich gisteren tijdens een vergade ring tegenstander van dit 'denken in geslachten'. "Door mannen buiten te sluiten, wordt juist afbreuk gedaan aan waar Joke Smit voor streed: gelijke rechten", zo werd gesteld. Zo'n selectie zou bovendien invloed hebben op de kwaliteit van de ingediende ontwerpen, omdat "zelfbe wuste kunstenaressen met kwaliteiten zullen weigeren mee te doen aan de inschrijving. Vrouwen willen worden beoordeeld op hun kwali teiten, niet op het feit dat ze vrouw zijn". LEIDEN - Een 29-jarige Leidse is gistermiddag telefonisch las tiggevallen door een man die haar eerder van het winkelcen trum De Kopermolen naar haar huis was gevolgd. De man belde op en stelde zich netjes voor en vroeg haar of zij door een man was gevolgd. Nadat zij dat be aamde, zei de man dat hij de achtervolger was geweest. Hij vroeg of de vrouw bereid was haar ondergoed aan hem te ver kopen. De Leidse beëindigde daarop het telefoongesprek. Omdat de man haar nog een aan tal keren belde met dezelfde vraag, heeft de Leidse aangifte gedaan bij de politie. LEIDEN - De aanvraag voor een islamitische basisschool in Lei- meente voortaan ook veel 'weiwil den wordt mogelijk alsnog in behandeling genomen. De gemeente tender' moet omspringen met aan heeft dit verzoek eerder deze maand terzijde geschoven omdat het v£a,geïï, v,an, Pr°testants-christelijke aan de verkeerde instantie was gericht. Wethouder Van Dongen JL* f P verklaarde gisteren tijdens de raadscommissie voor onderwijs dat Het zou narnelijk betekenendat v£ ze zich opnieuw over dit verzoek wil beraden. Ze deed dit nadat 0ok de andere schoolbesturen ach- verschillende fracties het college hadden verweten dat het zich in terna moeten lopen als ze een fout deze zaak wel erg formeel had opgesteld. hebben gemaakt, of zelfs een fout dreigen te maken. Ik vind. echter dat natuur, red.) ligt dat anders. Daar de schoolbesturen hun eigen ver- vervult de gemeente een passieve antwoordelijkheden moeten hou- rol. Verzoeken uit dat onderwijs den", worden uiteraard in behandeling genomen, maar de gemeente zit de Hoewel het PvdA-raadslid De- schoolbesturen niet achter de broek mirbas aanvankelijk ook pleitte als een aanvraag niet helemaal voor enige soepelheid, liet PvdA- klopt". woordvoerster Van der Lecq later "Om die reden heeft de gemeente weten dat de socialisten de afwij- in het verleden vele verzoeken uit zing voluit steunen. Van der Lecq het bijzonder onderwijs afgewezen, vindt het trouwens niet zo zinvol Dat ging soms om aanvragen voor om de aanvraag alsnog in behande- hele kleine dingen, maar ook om de ling te nemen en het initiatief ver- stichting van nieuwe scholen of volgens - mogelijk - weer af te wij voorzieningen die enkele tonnen zen omdat het niet aan een aantal kostten. Het verzoek van de Stich- overige richtlijnen voldoet, ting Islamitische Basisscholen is wat dit betreft niet anders behan deld". Door het plaatsen van een brug werd gisteren het Bleekerspark officieel in gebruik genomen. LEIDEN De provincie Zuid-Hol land geeft Leiden de komende vijf jaar een half miljoen gulden om par ken in de binnenstad te realiseren. Voorwaarde is dat de gemeente Lei den eenzelfde bedrag in het groen investeert. Gedeputeerde P. van Heemst die onder meer recreatie en natuur in zijn portefeuille heeft kondigde dat gisteren aan bij de opening van het Bleekerspark. Met het geld kan Leiden het plan voor de 'groene-singelrand' afron den. Het plan houdt in dat er langs de singels 'groen' wordt gereali seerd, dat voor het publiek toegan kelijk. Uiteindelijk kan er een com plete wandelroute ontstaan langs de singels. Het grootste gedeelte van de 'groene-singelrand' is inmiddels ge realiseerd. Van oudsher is er op ver schillende plekken al groen langs de singels, zoals bij de Hortus en het Plantsoen. Op andere plaatsen zijn er parken aangelegd zoals het Huig- Half miljoen subsidie voor aanleg groen park, Katoenpark en het Anker park. Momenteel wordt er gewerkt aan het Rembrandt-park aan de overzij de van de Witte Singel. De gemeen te rondt de werkzaamheden in het najaar af, wanneer ook het opknap pen van de Boerhaave-school is vol tooid. Gisteren werd het Bleekerspark officieel in gebruik genomen. Het park heeft drie toe gangen: een vanaf de Oude Heren gracht, een bij De Bleek en een aan de zijde van begraafplaats Zijlpoort. Met het werk aan het Rembrandt- park en het realiseren van het Bleekerspark is in totaal bijna een miljoen gulden gemoeid. De pro vincie heeft daaraan drie ton bijge dragen. De volgende fase in de 'groene- singelrand' is het opknappen van de begraafplaats Groenesteeg. Deze begraafplaats wordt wel als een van de mooiste plekken in Leiden be schouwd. Al tientallen jaren heb ben er geen begrafenissen plaats. Om de plek goed toegankelijk te maken voor het publiek, moet er voor enkele tonnen worden geïn vesteerd in het opknappen van hek ken en voetpaden. Gedeputeerde P. van Heemst die overigens goede kans maakt op een verkiesbare plaats te komen op de PvdA-lijst voor de Tweede Ka mer - zei gisteren het belangrijk te vindën dat er in steden groenvoor zieningen worden gerealiseerd zoals dat in Leiden gebeurt. Hij stelt provinciale staten daarom binnen kort voor de gemeente een half mil joen gulden beschikbaar te stellen. Neemt de gemeente de aanvraag in behandeling, dan wil dat niet zeg gen dat het initiatief ook inderdaad wordt gehonoreerd. Volgens wet houder Van Dongen voldeed het verzoek op meer punten niet aan de richtlijnen. Zo heeft de stichting die de aanvraag deed, niet voor 1 april de ouderverklaringen en haar statu ten naar de gemeente opgestuurd. De stichting heeft dit verzuim in middels goedgemaakt. De gemeen teraad heeft overigens het recht het verzoek zelf te beoordelen en even tueel in te willigen. De aanvraag van de Stichting Is lamitische Basisscholen Leiden werd door het college afgewezen omdat de organisatie die had opge stuurd naar burgemeester en wet houder en niet naar de gemeente raad, zoals het hoort. De stichting vindt dat het gemeentebestuur hier mee spijkers op laag water heeft ge zocht. Bovendien is ze teleurgesteld omdat de gemeente niet de ontbre kende gegevens heeft opgevraagd, hoewel de stichting had aangege ven dat ze die in haar bezit had. Actief Woordvoerders van WD, CDA, Links Leiden en D66 menen dat het college het verzoek niet vanwege de verkeerde adressering terzijde had mogen schuiven. Het WD-raadslid Geertsema stelde zelfs dat het colle ge de plicht had de aanvraag zo snel mogelijk naar de gemeenteraad door te sturen. Geertsema pleitte er daarom voor het verzoek alsnog in behandeling te nemen. Over de vraag of het initiatief moet worden gehonoreerd, liet hij zich niet uit. "Dat is voorlopig aan andere instan ties". Wethouder Van Dongen voelde aanvankelijk niet voor een nieuwe behandeling. Zij vindt dat de ge meente het bijzonder onderwijs in principe niet achterna moet lopen. "Bij het openbaar onderwijs (dat di rect onder de verantwoordelijkheid van het gemeentebestuur valt, red.) stelt de gemeente zich actief op. Als daar bij voorbeeld initiatieven wor den genomen voor de stichting van een nieuwe school, spant de ge meente zich daarvoor in". Bij het bijzonder onderwijs (on derwijs van bij voorbeeld protes tants-christelijke of katholieke sig- De overige partijen bleven, in meer of mindere mate, aandringen op een nieuwe behandeling van het verzoek. Wethouder Van Dongen QopdpI zegde daarop toe zich opnieuw over de zaak te buigen. Mogelijk komt de De wethouder vreest dat, als de raad kwestie morgen aan de orde in het een soepele behandeling eist voor college en maandag in de gemeente- het islamitisch onderwijs, de ge- raad. ADVERTENTIE Gewijzigde aanvang en agenda voor Commissie Financiën, Personeel en Organisatie In tegenstelling tot eerdere publicaties luiden de agenda en het aanvangstijdstip voor de Commissie Financiën, Personeel en Organisatie als volgt: Donderdag 29 juni a.s. van 19.00 tot 21.30 van het Gulden Vlies, Breestraat 125. Agenda: Behalve punten die al in andere commis sies zijn behandeld, komen aan de orde: Garantie geldlening SDGB Toelichting op taakstellende formatie plannen door Commissie Personeels - planning STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15