'Te slap optreden tegen boterfraude' Schone energie opgewekt uit waterstof Technische kennis voor Leidse bedrijven Kritiek WD en PvdA op Braks Komkommers gifvrij volgens keuringsdienst Nederland voert import tropisch hardhout op Lubbers: niet te snel monetaire unie Makro-concern heeft belang in Ahold-winkels 'Onwillige werldoze straffen' DINSDAG 27 JUNI 1989 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) Een kamermeerderheid van WD en PvdA verwijt CDA-minister Braks (landbouw) bestuurlijke nalatigheid in de boterfraude. Het optreden van Braks te gen zuivelfabrikanten die zogenaamde NlZO-boter (volgens een niet toegestaan procédé vervaardigde boter) bij de EG aanboden vinden deze partijen volstrekt onvoldoende. De bewindsman had de mazen in de wet volgens WD en PvdA energieker aan moeten pak ken. In een nog deze week te houden ka merdebat willen de twee partijen samen ook een motie van deze strekking indienen. Na afloop van een beraad met de minister liet WD-kamerlid Blauw gisteren we ten te zullen overleggen met de DEN HAAG (ANP) - De Rijkskeu ringsdienst van Waren heeft bij te lers en veilingen op diverse plaat sen in het land op komkommers geen sporen gevonden van abamec- tine, de schadelijke stof die voor komt in det insectenbestrijdings middel Vertimec. Het ministerie van volsgezondheid heeft verklaard dat alle 76 monsters gifvrij waren Het ministerie wijst er overigens op dat abamectine snel afbreekt in licht. Na twee uur wordt nog maar 50 procent van de toegevoegde hoe veelheid gevonden. Na een week is dat nog maar 5 procent. Gehaltes la ger dan 10 microgram per kilogram zijn niet aan te tonen. Enkele weken geleden waar schuwde prof.dr.L. Reinders van Natuur en Milieu voor het eten van komkommers omdat deze ille gaal met Vertimec zouden zijn behandeld. Dit middel zou schade lijk zijn voor de voortplanting, om- dat het misvormingen zou veroorza ken. Kort daarop lieten deskundigen van het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieuhygiëne ech ter weten dat Vertimec niet gevaar lijk is. Alleen bij overmatige con sumptie (enkele dagen achtereen zes kilo per dag) van met Vertimec behandelde komkommers zou mo gelijk van enig schadelijk effect sprake kunnen zijn. Het onderzoek van de Rijkskeuringsdienst van Wa ren wordt voortgezet, aldus een woordvoerder van het ministerie. Economie kort Boete vissers De economische politierechter in Zwolle, J. van Aerde, heeft zeven ei genaren van Urker vissersschepen en drie kapiteins beboet voor een bedrag van in totaal 352.400 gulden. Hiervan werd 72.100 gulden voor waardelijk opgelegd. De hoogste boete 180.000 gulden - was voor het zeevisserij bedrijf Geertruida. Dit overschreed het contingent schol dat het in 1986 voor vier sche pen had met 1,2 miljoen kilo. Helikopters KLM Helicopters bv wil een deel van de onderhoudswerkzaamheden begin volgend jaar verplaatsen naar het marinevliegkamp De Kooy bij Den Helder. De verplaatsing van een deel van het onderhoudsperso neel naar De Kooy vloeit voort uit de deelname van KLM Helicopters bv en de gemeente Den Helder in de bv Luchthaven Den Helder. Die vennootschap zal de gemeentelijke helihaven gaan exploiteren. Industriebond De Industrie- en Voedingsbond CNV wil zijn ledenbestand in twee jaar tijd met 10 procent (5.000 leden) laten groeien, aldus bondsvoorzit ter F. Hanko gisteren in Nieuwe- gein op een persconferentie. De CN V-bond is net als de meeste an dere vakbonden van FNV en CNV de afgelopen jaren geplaagd door een fors ledenverlies. Sinds enkele jaren is sprake van een kentering ten goede en kruipt de bond lang zaam maar zeker uit het dal. In de eerste helft van dit jaar bedroeg de ledenwinst 1000 en begin deze maand passeerde de bond de grens van 50.000 leden. Fokker Een enquête van de industriebon den FNV en CNV onder 45Ö0 werk nemers van Fokker op Schiphol- Oost wijst uit dat er erg veel wordt overgewerkt. Een werkgroep, die bekijkt op welke manier de produk- tie omhoog kan en tegelijkertijd het overwerken omlaag, kwam onlangs met het voorstel om voor een deel van het personeel een vierdaagse werkweek van 9,5 uur per dag in te stellen. Eén op de vier werknemers bij Fokker werkt af en toe over, een op de vijf regelmatig. Visfraude Justitie heeft gisteren een 38-jarige medewerker van de visafslag in Scheveningen aangehouden. De man, afkomstig uit Monster, zou valsheid in geschrifte hebben ge pleegd om illegaal aangevoerde vis te verdoezelen. Vorige week zaten de directeur van het Havenwezen en de bedrijfsleider van de visafslag elk drie dagen vast op dezelfde ver denking. PvdA over de inhoud van de motie. Daarin moet 'op een of andere wijze' de bestuurlijke nalatigheid worden vastgelegd. De liberaal ontkende dat het bij zijn actie gaat om een 'po litieke beschadiging' van Braks- ."Als demissionair minister is hij re delijk onschendbaar", aldus Blauw. De WD'er weersprak de veron dersteling dat het indienen van de motie is bedoeld om Braks in de verkiezingsstrijd te treffen. "Hij hoeft niet hinkend door verkie- zingsland te gaan", aldus Blauw. "Het is maar een klein deel van zijn beleid". Namens het CDA liet kamerlid De Leeuw weten dat Blauw zich nog wel twee maal achter de oren had gekrabd voordat hij in zee was gegaan met de PvdA als minister Braks nog gewoon in functie was. Braks zelf reageerde laconiek op de houding van WD en PvdA. "We le ven in een politiek intensieve tijd, verkiezingstijd. Ik wacht de verdere ontwikkelingen maar af. Ik heb de steun van premier Lubbers en het hele kabinet. Ik geloof niet dat het aannemen van de motie mij zal schaden in mijn verder loopbaan als minister of daarbuiten". De NIZO-boteraffaire is aange bracht door PvdA-europarlementa- riër Dankert. Hij sprak over een mil jardenfraude waarbij Nederlandse zuivelbedrijven betrokken zouden zijn. Dankerts belangrijkste be schuldiging was, dat de Nederland se boterproducenten door gebruik making van een nieuw boterberei- dingsmethode (het NlZO-procede) kans hadden gezien om twee keer geld te verdienen aan een liter melk. Braks heeft al enkele keren met de Kamer over de zaak be raadslaagd. Afgelopen week gaf hij de Kamer vertrouwelijke gegevens over 21 zuivelfabrikanten in de pe riode 1982-1987. Van der Vaart (PvdA) concludeerde gisteren dat de cijfers van het bedrijfsleven geen duidelijkheid geven. Het PvdA-kamerlid achtte fraude noch bewezen, noch onbewezen. Wel wreef hij Braks aan op basis van nationale regels niets tegen de zaak te hebben ondernomen. "Braks is tekort geschoten. Hij had meer kunnen doen aan regelgeving, controle en vervolging. Dankert is misschien een stap te ver gegaan met zijn miljardenfraude, maar de minister heeft stappen te weinig ge zet". Braks zelf zei geen bewijzen van fraude te hebben gevonden. Vol gens de minister is fraude onwaar schijnlijk omdat de industrie er geen baat bij zou hebben gehad. Hij ontkende ook dat er bij de controle op de ondernemingen sprake is ge weest van nalatigheid. KUALA LUMPUR (IPS) - Neder land heeft de eerste vier maanden van dit jaar veel meer gezaagd tro pisch hardhout uit Malaysia ge haald dan vorig jaar in de vergelijk bare periode. Dat blijkt uit cijfers van de Malaysische Houtindustrie Organisatie (MTIB) in Kuala Lum pur. De organisatie heeft voorts een nieuw voorstel tot behoud van het regenwoud bekendgemaakt. Nederlandse handelaren kochten dit jaar 34 procent meer dan de eer ste vier maanden van vorig jaar. In geld omgerekend kochten de Ne derlanders 72 procent meer. Neder land is na Japan de grootste afne mer van tropisch hardhout in de we reld. Malaysia is de grootste produ cent. De cijfers van Malaysische bond betreffen de export naar Nederland. Die van de Nederlandse Houtbond in Amsterdam zijn gebaseerd op het hout dat is aangekomen en lopen dus iets achter. Maar een woord voerster van de Houtbond, waarbij Nederlandse houthandelaren zijn aangesloten, bevestigt dat Neder land begin dit jaar inderdaad meer tropisch hout heeft ingevoerd dan vorig jaar. Tegenover 91.000 kubie ke meter in het eerste kwartaal van 1988 staat 108.000 kubieke meter dit jaar, een stijging van 18 procent in volume en 48 procent in geld. Vol gens de Houtbond wordt het beeld echter vertekend omdat vorig jaar door de regens een mager jaar was. De Malaysische houtbond is afge lopen week met een nieuw voorstel gekomen voor behoud van het re genwoud. De regering zou met af zonderlijke landen hulpakkoorden moeten sluiten over herbebossing. Het voorstel heeft de instemming van de regering, aldus de bond. Ieder land dat tropisch hardhout afheemt, zou met de Malaysische re gering een bedrag moeten komen dat Malaysia krijgt voor her bebossing. Deze hulp zou in de plaats moeten komen van de voor gestelde heffing op tropisch hout zoals de milieugroepen willen. De heffing op Ijet hout zou de vorm krijgen van een importbelas ting, die vervolgens zou worden af gedragen aan de Internationale Or ganisatie voor Tropisch Hardhout (Itto), waarin zowel consumenten als producenten zijn vertegenwoor digd. De Itto zou de fondsen terug sluizen naar houtlanden voor her bebossing. Het voorstel tot heffing is nog on derwerp van discussie. In het Euro pees parlement is een motie inge diend die pleit voor importvergun ningen en een quota-stelsel. In Ne derland heeft de regering opdracht gegeven aan het Nederlands Econo misch Instituut in Rotterdam alle praktische bezwaren van de heffing te onderzoeken. De Britse bond van houthandelaren heeft reeds een vijf procent heffing in eigen land voor gesteld. Geen bezwaar tegen zoogruimte voor kamerleden DEN HAAG (ANP) - Als het aan het presidum van de Twee de Kamer ligt valt er in het hart van de parlemtaire democratie best een kamertje in te ruimen waar moeders hun kind de borst kunnen geven. Zo'n zoogruimte valt best te realiseren, zei Ka mervoorzitter Dolman maandag in een gisteren overleg over ra ming van de Tweede Kamer voor 1990. Het PSP-Kamerlid Van Es (vorig jaar bevallen van een zoon) zwengelde het 'zoogrecht' aan en het probleem dat moe ders in het Kamergebouw heb ben om hun kroost aan de borst te drukken. Zij pleitte verder voor kinderopvang in één van de panden rond het Binnenhof. Maar dat zit er niet in, maakte Dolman namens het presidium duidelijk. In het huidige kamergebouw is onvoldoende ruimte voor een kinderdagverblijf dat voldoet aan de wettelijke voorschriften met plaats voor twintig tot der tig kinderen. De nieuwbouw rond het huidige parlementsge bouw blijkt er nu al ook niet toe reikend voor. Bovendien kost zo'n inrichting al gauw 12.000 gulden per plaats per jaar. Twee zwaar bewapende politieagenten kijken uit over de La Castellana Avenue in Madrid, in de buurt van het congresgebouw waar de EG-top bijeen is. De Madrileense politie is met 1200 man verstrkt voor de gelegenheid. MADRID (ANP) - Premier Lubbers heeft gisteren tij dens de bijeenkomst van EG-leiders in Madrid gezegd niet te hard van stapel willen lopen bij de vorming van een Europese economische en monetaire unie (Emu), met één centrale bank en één munteenheid. Lubbers wil dat er niet meer nationale bevoegdheden aan 'Brussel' worden overgedragen dan strikt noodzake lijk is. "Er mag geen overkill van die overdracht zijn", zo zei hij gisteren in Madrid. Bijna heel de dag hebben de Europese regeringslei ders in de Spaanse hoofdstad gepraat over het tot stand brengen van de Emu. Lubbers blijkt nu meer te neigen tot het standpunt van de Britse premier That cher die vindt dat men voorlopig niet verder moet gaan dan het onderbrengen van alle EG-munten in het Europese Monetaire Stelsel (EMS), dat ervoor zorgt dat de wisselkoersen niet te veel van elkaar gaan afwij ken. Een harde kern van Europese landen (de Bondsre publiek Duitsland, Frankrijk en Spanje) wil het liefst meteen besluiten om met het creëren van de Emu tot het einde door te gaan. Deze landen willen ook zo snel mogelijk gaan onderhandelen over een nieuw Euro pees verdrag dat de Emu mogelijk moet maken. Lubbers wilde, zo verklaarde hij zelf, met zijn op stelling een tweeledig doel bereiken: "een loopplank leggen naar het Verenigd Koninkrijk" en voorkomen dat aan Brussel overgedragen nationale macht ver zandt in bureaucratie en onttrokken wordt aan parle mentaire controle. EG-Commissievoorzitter Delors is het eens met Lubbers. Hij zei in Madrid dgt alleen wat werkelijk nodig is aan het soevereine beslissingsrecht van de lidstaten onttrokken moet worden. WIO de boer op tegen cao-akkoord gezondheidszorg UTRECHT (ANP) - De actiegroep Verplegenden en Verzorgenden in Opstand (WIO) heeft gisteren aan gekondigd groot materieel in te zet ten om te voorkomen dat de leden van de AbvaKabo instemmen met het principe-akkoord voor een nieu we cao ziekenhuiswezen. De Abva Kabo raadpleegt tot vanavond op ongeveer twintig plaatsen zijn le den. De Nationale Ziekenhuis Raad (NZR) en de bonden, exclusief de Nederlandse Maatschappij voor Verpleegkunde, kwamen vrijdag avond tot een principe-akkoord waarin een loonsverhoging van 3 procent voor iedereen is opgeno men. Onregelmatig werkenden gaan er volgens de afspraken 4.25 procent in inkomen op vooruit. Volgens de WIO klopt die voor stelling van zaken niet. De werkelij ke loonsverhoging bedraagt slechts 1,33 procent, aldus woordvoerster J. Diesveld. Zij telt daarbij alleen mee de 0,32 procent die minister De Koning van sociale zaken en werk gelegenheid al vanaf het begin heeft geboden, de 0,8 procent die het ka binet later beschikbaar stelde en 0,21 procent van de NZR. De rest van de loonsverhoging komt volle dig uit verlaging van de pensioen premie. UTRECHT/ZAANDAM (ANP) - Het concern SHV, dat de Makro- zelfbedieningsgroothandels exploi teert, blijkt een belang te hebben van 12 procent in het kruideniers- concern Ahold. SHV wilde gaan sa menwerken bij de inkoop. Vanaf vooijaar 1988 is SHV met medeweten van Ahold een pakket in de laatste gaan opbouwen, waar bij Ahold de verzekering ontving dat er geen enkele overnemingspo ging werd ondernomen. Ahold be vestigt dat er 'incidentele gesprek ken' over mogelijke samenwerking hebben plaatsgevonden, maar op dit moment ziet het er volgens het Zaanse concern niet naar uit dat er een vorm van samenwerking tussen Ahold en SHV in binnen- en buiten land zal worden aangegaan. Ahold vindt dat de aankopen die zij vorig jaar heeft gedaan die van haar een concurrent van de Makro- groothandels hebben gemaakt. Zo zijn daar het meerderheidsbelang in de levensmiddelengroothandel Schuitema en in de Amerikaanse supermarktketen First National Su permarkets (FNS). Twee medewerkers van ECN werken in Petten brandstofcel. In deze cel wordt door een reactie vc rechtstreeks elektriciteit geproduceerd. PETTEN (GPD/ANP) Een soort met deze vinding een belangrijke super-allesbrander die door ver- stap gezet op de weg die moet lei branding van iedere brandstof, zo- den naar de opwekking van schone lang het maar koolstof en waterstof energie. Vandaag wordt het gesmol- bevat, direct electriciteit opwekt, ten carbonaat brandstofcel-systeem Het Energie-onderzoek Centrum (zoals het wetenschappelijk heet) Nederland (ECN) in Petten heeft met een totaal vermogen van 1 kilo- DEN HAAG (GPD) "Werklozen die zich niets gelegen laten liggen aan inspanningen van de samenleving om hen aan een baan te helpen, dient de uitkering te worden ontnomen. Het zonder enige inspanning toch aan geld komen kun je als maatschappij niet over je kant laten gaan", aldus direc teur prof.drs. J. Weitenberg van het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond (NCW) gisteren in Den Haag. De NCW-directie heeft de mogelijkheden om langdurig werkloosheid aan te pakken nog eens op een rij gezet. Uit de zogenaamde 'heroriënte- ringsgesprekken' blijkt dat voor 21 procent op dit moment geen oplossing voor handen is. Weitenberg onderscheidt binnen die 21 procent de 'niet- kunners' en de 'niet-willers'. "Voor degenen die niet kunnen komt het NCW op. De mogelijkheden voor de niet-kunners mogen van het NCW bo vendien worden uitgebreid. Voor de groep niet-willers moet echter niet worden geaarzeld om, in het uiterste geval, de uitkering te beëindigen", zo meent Weitenberg. Al eerder pleitte het NCW voor een Verlaging van het minimumloon als zuurstof belangrijke middel om voor de aanpak van de langdurige werkloosheid en een uitbreiding van de subsidiemogelijkheden (aan de werkgevers) bij het foto anp) in dienst nemen van langdurig werklozen. watt in werking gesteld. De ECN is samen met het Institu te of Gas Technology in Chicago vier jaar bezig geweest met het on derzoek voor de brandstofcel. Het project maakt deel uit van een der tig miljoen gulden kostend natio naal programma, dat in hoofdzaak door het ministerie van economi sche zaken wordt gefinancierd. Het resultaat is uniek in Europa. Het betekent dat Nederland op dit gebied aansluiting heeft gekregen bij Amerikaanse en Japanse ont wikkelingen. De Japanners zijn al wat verder met grotere systemen, maar het ECN-systeem is op onder delen die ook in het Japanse voor komen, beter. Het unieke van het in Petten ont wikkelde systeem is dat de brand stofcellen kunnen worden gebruikt voor grootschalige elektriciteits- produktie tot één megawatt. Daar komt bij dat de produktie van elek triciteit gepaard gaat met die van warmte. Bij het nieuwe systeem wordt de gebruikelijke omzetting van warm te in stroom via turbines en dyna mo's overgeslagen. Bovendien ge beurt de omzetting zonder dat er schadelijke stoffen vrijkomen, zon der veel geluid ook en is het rende ment aanzienlijk hoger dan dat van de huidige systemen. Het systeem zal waarschijnlijk dus ook goedko per zijn de huidige systemen. De benodigde waterstof kan wor den gevormd uit aardgas of kolen- gas. Op de langere termijn acht ECN het niet onwaarschijnlijk dat de chemische stof wordt geprodu ceerd uit zonne-energie. Daardoor komt een volledig milieuvriendelij ke en duurzame vorm van energie- produktie binnen bereik. In de transportsector wordt al ge bruik gemaakt van brandstofcelsys temen, onder meer bij een bus-ex periment in Amsterdam. Die zijn echter gebaseerd op een ander sys teem en niet geschikt voor groot schalige elektriciteitsproductie. Voor schaalvergroting van het systeem, de ontwikkeling een in stallatie van één megawatt is nog eens vijftig miljoen nodig. Vijftien tot twintig miljoen moet van de in dustrie komen. Het ECN onderhan delt al met bedrijven in Nederland, Italië en Westduitsland. Minister De Korte opent regionaal Innovatiecentrum in Den Haag DEN HAAG Aan hoogdravende teksten was gisteren geen gebrek bij de opening van het regionale In novatiecentrum Den Haag, dat on dernemers uit de omgeving van Lei den, Den Haag, Gouda en Delft de weg moet wijzen naar (technische) universiteiten en instituten, die be schikken over technologische ken nis. Onder het plafond van het Haagse Omniversum, waar wolken onophoudelijk langsdreven, werd het handjevol ondernemers de oren gewassen met teksten als: 'Wij drij ven op de draaggolven van de tech nologie' en 'Wij staan op een door braak naar een nieuwe tijd'. door Karei Berkhout En om te illustreren hoe dicht dit alles ook staat bij de kleine en mid delgrote ondernemers, werd de zaal in een drie-dimenSionale, levens echte film meegevoerd. De reis ging van de melkweg via de aarde en Ne derland uiteindelijk naar het ge bouw van de Kamer van Koophan del, waar het innovatie-centrum ge vestigd is. "Denk nu vooral niet dat de tech nologie als 'manna uit de hemel' komt", sprak minister De Korte (economische zaken), die de ope ning verrichtte, tot de nog wat be duusde ondernemers. In een toe spraak die bol stond van een han- den-uit-de-mouwen filosofie zei hij: "Innovatie is: nieuwe ideeëen om gezet in een product. Blijf niet ach terover leunen, maar kom zelf naar het centrum voor die nieuwe idee ën. Het midden- enklein bedrijf in Nederland heeft technologische achterstand op landen als West duitsland en Zweden en doet daar nog te weinig aan". Ondernemers kunnen kosteloos met technologische problemen en vragen naar het innovatiecentrum komen, die dan kijkt waar het ant woord te vinden is en vervolgens verwijst. Directeur J. Arnold geeft als voorbeeld: "Een eigenaar van een zagerij veroorzaakte overlast, omdat zijn zaag veel te veel lawaai maakte. Een ingenieursbureau had al een peperduur plan gemaakt om de ruimte te isoleren. Het innovatie centrum is toen echter gaan kijken met iemand van het TNO, dat net een geluidsarme zaag bleek te heb ben ontwikkeld". Het centrum in Den Haag is de twaalfde in de reeks van achttien re gionale innovatiecentra, die eind dit jaar zullen draaien. De centra ma ken deel uit van het plan Dekker, dat de voormalige Philips-topman Dekker in 1987 ontwikkelde voor Economische Zaken. Uit diens on derzoek bleek bij de kleinere bedrij ven een grote behoefte te bestaan aan informatietechnologie, infor matie over de organisatie en de laatste tijd ook milieutechnologie. En vooral was er vraag naar een wegwijzer in het enorme aanbod daarvan. In het bestuur van een cen trum zitten personen uit het regio nale bedrijfsleven en de universitai re wereld. Ieder jaar komt een cen trum met een 'business-plan', een beleidsplan. In het beleidsplan van het Haagse centrum voor de regio waar 28.000 .bedrijven zijn, ligt de nadruk op be drijven in de bouwnijverheid en op de industrie, waarheen het centrum dan ook mensen zal sturen. "Sterk ontwikkeld is hier ook de land- en tuinbouw, waaraan we dan ook aan dacht zullen geven", zegt Arnold: "Niet te veel, want het ministerie van landbouw en visserij doet hier ook al veel aan voorlichting". Deze opmerking legt de vinger op de zere plek in de regio Leiden, waar het centrum met gemengde gevoelens wordt bekeken: er ge beurt hier al veel is de kritiek. H. Gieseman van de christelijke werk geversorganisatie NCWW: "We moeten wel het bos door de bomen heen blijven zien en oppassen niet nog een aantal bomen erbij te plan ten in een regio, waar de voorzienin gen al goed is". H. Raven van de on dernemersvereniging NCOV klink verongelijkt: "In plaats van ons bo venaf een organisatie op te leggen, had Economische Zaken beter kun nen aansluiten op al bestaande or ganisaties. Wij hebben bijvoorbeeld al stichting die aan voorlichting doet". Ver weg A. Berkhout van de Leidse Kamer van Koophandel: "We moeten in derdaad oppassen dat dingen el kaar niet overlappen. Wij hebben hier al het transferpunt van de uni versiteit Leiden en de bedrijven. Een uniek systeem van kennisover dracht, dat samen met andere uni<- versiteiten ook een netwerk vormt". Minister De Korte in een reactie: "Zo'n transferpunt is geen kennis makelaar als het centrum. Het is een etalage van kennis. De universiteit is de specialist, het centrum is de huisarts die verwijst". De Leidse ondernemers vinden het centrum ook niet regionaal ge noeg. Berkhout: "Wij hadden liever gezien dat het centrum in Leiden was gekomen. Nu is de afstand te groot, letterlijk: de ondernemers uit HiUegom die helemaal naar Den Haag moet. En ook psychologisch: Den Haag is een symbool, dat wordt gezien als het machtscentrum van de landelijke politiek". Raven: "Het centrum ligt ver van ons vandaan. Er wordt voor ons ge dacht maar niet met ons". Ook Gie seman ziet problemen: "Het is ont zettend moeilijk m de kleine onder nemers te bereiken. Dat lukt je niet met een advertentiecampagne, dan moet je echt gewoon de boer op". De Korte: "Wij gaan ook de boer op. In de regio Oost-Brabant be zochten mensen van het centrum vanaf december 1988 ruim 150 men- Desalniettemin ziet Berkhout voor de Kamer van Koophandel een taak weggelegd: "Omdat die af stand zo groot is, doen wij aan de eerste opvang van ondernemers. Het mag niet zo zijn dat een Leidse ondernemer eerst naar Den Haag gaat en dan toch terecht komt bij de Leidse Universiteit. Wij gaan als het ware tussen de ondernemer en het innovatiecentrum zitten". Kamerbrommer blijft Shell rijden DEN HAAG (ANP) - De dienst- brommer van de Tweede Kamer rijdt op Shell en dat blijft zo. Shell is de enige maatschappij die akkoord is gegaan met een bonnensysteem waardoor het kamerpersoneel dat van de brommer gebruikt maakt geen contant geld op zak hoeft te heb ben. Kamervoorzitter Dolman zei dit gisteren tijdens een in tern overleg over de raming van de Kamer voor 1990. Het PSP-Kamerlid Van Es vond dat het contract met Shell moet worden verbroken omdat de maatschappij nadrukkelijk in Zuidafrika aanwezig is en zo het apartheidsregime zou on dersteunen. Als Van Es de zaak wil doordrukken moet zij de kwestie in een plenair Kamerde bat aan de orde stellen, meent Dolman. JAPAN HULP - Japan heeft be sloten giften ter waarde van 600 mil joen dollar te verstrekken aan de minst ontwikkelde landen. Het gaat vooral om landen in Afrika ten zui den van de Sahara. Het bedrag is niet gekoppeld aan projecten, zodat de ontvangende regeringen het geld naar eigen goeddunken kunnen be steden. Japan heeft eerder al aange kondigd 4,5 miljard dollar over te maken aan landen met een midden inkomen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7