Positie Uno in gevaar na seks-affaire Voorzichtigheid troef in Budapest poggen pohffl Partijtje van Elize Botha kostte 1 ton Oslo boos over gebrek informatie onderzeeër Papandreou spreekt leider cormrainisten Roemenië haalt prikkeldraad weg 'Bende van Vier' probeert beeld van eenheid op te roepen bruynzeel DINSDAG 27 JUNI 1989 BUITENLAND PAGINA Premier Japan had relatie met geisha TOKYO (GPD/AP) De door corruptie geplaagde Liberale Democratische Partij (LDP) in Japan is eergisteren in ern stige verlegenheid gebracht door de onthulling van een 40- jarige geisha voor de televisie, dat premier Uno haar betaal de voor geleverde seksuele diensten in 1985. De bekentenis van de geisha leidde tot de nederlaag van de regeringspartij bij tussentijdse verkiezingen in een van haar bolwerken. Wapperend met een bruine envelop om haar verhaal op de televisie te waarop Uno's naam en zijn kantoor- vertellen. adres staat, onthulde Michiko Na- Het werd zondagavond, terwijl de kamisi dat daarin een bedrag van kijkdichtheid op zijn hoogst was, 30.000 gulden zat, de eerste betaling uitgezonden en op het ogenblik dat voor de seksuele diensten die zij de mensen nog naar de stembus over een periode van vier maanden gingen in een gebied dat een tradi- heeft verleend aan de regeringslei- tioneel bolwerk was van de regeren - der. de LDP. De LDP-kandidaat van de "Ik moest komen opdraven, zo- regering verloor van de socialisti- dra hij mij nodig had", zei Michiko, sche kandidate, die in haar verkie- de geisha, met wie Uno een buiten- zingstoespraak van leer was getrok- echtelijke affaire had. Zij vertelde, ken tegen de affaires van premier dat zij aanvankelijk was gebonden Uno. De kabinetsecretaris gaf later i de erecode van de geisha, i traditionele gastvrouw, die zaken lieden en politici tijdens hun intie me bijeenkomsten gezelschap houdt. Zij onthulde dat Uno een ij dele man is en graag opschepte en de vrouwen niet netjes behandelde. Zo'n man verdient het niet om pre mier te worden, vertelde zij. Michi ko Nakamishi die een toevlucht heeft gezocht in een boeddhistische tempel, vertelde dat een boeddhisti sche priester haar had geadviseerd Gif als reactie op ontmoeting Chikane en Bliim toe, dat de escapade van de premier heeft bijgedragen tot de nederlaag van de partij. De regering vreest een nederlaag van de LDP bij de komende tussen tijdse verkiezingen voor Tokyo en de helft van het Hogerhuis. De op positie zal ongetwijfeld met de gei shazaak en de betrokkenheid van toppolitici van de LDP in het zoge- KAAPSTAD (IPS) - Terwijl de Zuidafrikaanse president Pieter Botha zich voorbereidt op zijn vertrek uit de politiek na de ver kiezingen in september, heeft zijn echtgenote Elize eerder de ze maand in stijl afscheid geno men van haar kennissen. Zij gaf een 'high tea', een thee partijtje met hapjes, in Kaap stad. De vriendinnen, kennissen en echtgenotes van hoge militai ren werden 'ingevlogen' met een speciaal voor de gelegen heid gecharterde Boeing 707 van de Zuidafrikaanse lucht macht. Nu is uitgekomen dat dit exclusieve transport de lucht macht 100.000 rand (ongeveer 110.000 gulden) heeft gekost, is de beer los. Allerlei organisaties spreken schande van de geldverspilling. "Met dat geld hadden we meer dan 140.000 hongerige Zuidafri kanen een fatsoenlijk maal kun nen bieden", zegt Ina Perlman van de Operatie Honger. Haar organisatie zamelt geld in voor voedselhulp aan armen, meest zwarte Zuidafrikanen. Er zijn plannen genoeg waarvoor nu het geld ontbreekt, zegt zij. De 100.000 van het vliegtuig was genoeg geweest voor 25 moestuinen in een dorpje in het thuisland Lebowa. "Dan had den duizend gezinnen dagelijks genoeg te eten gehad". Met het geld had de Operatie Honger dertig naaiclubs kunnen inrich ten in Kwandebele waardoor achthonderd vrouwen zichzelf achter de naaimachine gezeten van een inkomen hadden kun- De luchtmacht is geschrok ken van de felle reacties van het publiek op iets dat was bedoeld als aardigheidje. Generaal Jan- nie Geldenhuys, chef van de luchtmacht, zei ruim een week geleden: "Mevrouw Botha heeft de afgelopen 23 jaar enorm veel gedaan voor het moreel van alle leden van de strijdkrachten. Het presidentiële paar had niets van doen gehad met de organisatie van het feestje. Ik ben de enige die verantwoordelijk is voor de staatsuitgaven in deze", aldus Geldenhuys. Overigens heeft de Nationale Partij, die Botha veertig jaar heeft aangevoerd, inmiddels af gezien van een 'passend af scheid'. De ceremonie was be groot op 100.000 rand, en dat vond men teveel. Op 6 septem ber wordt de president, die zich vrijwel niet meer in het open baar vertoont, opgevolgd door Frederik de Klerk. nele en nucleaire aandrijving, heb ben doorgaans een bemanning van 90 koppen, zijn 117 meter lang en beschikken over acht raketsilo's. De milieu-organisatie Greenpea ce meldde gisteren over informatie te beschikken dat de onderzeeboot zes kernwapens aan boord heeft. De organisatie vermeldde niet hoe zij aan deze informatie komt. Onder- geluk op de hoogte is gebracht Alle zeeboten van de Echo-2 klasse zijn KOPENHAGEN (GPD/AP/Rtr/AFP) - De Noorse regering reageerde gisteren geïrri teerd over de gebrekkige informatie uit Moskou na de brand van gis terochtend op een Sovjet-kernon derzeeër voor de Noorse kust. Een boze minister van buitenlandse za ken, Stoltenberg, verklaarde dat Oslo gisteren pas acht i informatie is door eigen verken ningsvliegtuigen ingewonnen. "Speciale afspraken voor weder zijdse hulp en informatie moeten nu versneld worden gemaakt", aldus Stoltenberg. Ook zijn collega volgens Greenpeace uitgerust met twee nucleaire torpedo's en vier nu cleaire kruisraketten. De Noren zijn vooral verontwaar digd, omdat op 7 april ook brand uitbrak aan boord van een Sovjet- defensie. Holst, was gisteren kri- onderzeerboot in de Noorse Zee; bij tisch. "Het is nu duidelijk met twee dat ongeluk zonk de onderzeeboot. i kernonderzeeër van de hyper zaken moefworden ge- moderne Mike-klasse, en kwamen 42 opvarenden om het leven. affaires achter elkaar, dat opening geven". de Noorse par- BUSONGELUK INDIA - Zeker 29 onge- passagiers zijn in India geëlectrocu- vredestijd, Gussgard, teerd toen de bus wa noemde gisteravond de verkregen informatie "mager en onduidelijk". Zijn commissie moest genoegen ne men met een korte telex van de Sov- jet-ambassade zinnig Noors". Volgens Gussgard tast de com missie nog steeds in het duister wat er werkelijk is gebeurd met het koelsysteem van de atoomreactor. Momenteel neemt de Noorse mari ne water- en luchtmonsters bij het ongeluksgebied om eventuele ra dioactieve vervuiling te kunnen constateren. Volgens de directeur van het Noorse stralingsinstituut, Johan Baarli, is de kans op een lek kage echter "erg klein". De Sovjet-kernonderzeeër laaghangende hoogspannings kabel raakte. Het persbureau Uni ted News of India maakte dit giste- bekend. Het ongeval deed zich slecht en dubbel- zondag voor bij de stad Bareilly. ATHENE (GPD) - De Griekse de missionaire premier Papandreou, herstellend van zijn long-, hart- en nieraandoeningen, heeft gisteren gisteren onder sterke rookontwik- op de laatste dag van zijn driedaag- keling naar een vlootbasis bij Moer- se informatieopdracht in het zie- nsk. De bevelhebber van de Sov- kenhuis een onderhoud gehad met Een Amerikaanse cameraman loopt mee met een peloton soldaten op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking. naamde Recruit-schandaal kiezers De Chinese autoriteiten gaven de pers g isteren weer even de gelegenheid te filmen tijdens een excursie. Vrij filmen of fotograferen op het plein is nog steeds verboden. (Foto anp> gisteren toe dat e admiraal Tsjernavin, gaf de 75-jarige communistenleider trekken. De vrouwenorganisaties hebben het aftreden geëist mier Uno. Maar Uno'echtgenote, Chiyo, verklaarde te geloven, dat Zemin, heeft gisteren Japan pre- PEKING (Rtr/UPI/DPA/AFP) - De Chinese partijleider, Jiang derzëeërs ten noorden va: gen in moeilijkheden i zijn kernon- Florakis, voorzitter van de Alliantie diei haar man een trouw echtgenoot Zij zei niets te weten over de ver houding van haar man en de geisha. Maar zij bood namens haar man de artikel wordt gezien als verontschuldigingen voor de op- nend gebaar in de richting schudding. rig artikel gepleit voor gelijke lonen intellectuelen en arbeiders en tgehaald naar de corruptie. Het JOHANNESBURG - Onbekenden hebben zondagavond de kapel waar hervormingen de Zuidafrikaanse Raad van Ker- ogenschijnlijke poging ken haar bijeenkomsten houdt met gunst van het publiek te komen Uno erkende dat de aantijgingen r zijn vermeende affaire met intel lectuelen die in China duidelijk minder verdienen dan arbeiders. Uno ^beloofde gisteren politieke Intussen moest zijn voorganger, gelijks orgaan z _,en 2hao Ziyang, het bezuren in de offi- de ciële media die een hetze tegen hem zijn begonnen. Met het artikel in Qiushi (Waar heid Zoeken), het theoretische or- Nieuwe Chinese partijleider paait intellectuelen Ook minister van defensie Jazov be- tij blijft afwijzen. Links en Vooruitgang (ALV), coalitie met de premiers par- vestigde het incident. Er was vol- f gens beide functionarissen geen ra ti adem opriep tot strenge straffen Hio-artipf mafpriaal ontsnant. Het permanente comité is het da- De premier, leider van de Panhel- leense Socialistische Beweging (Pa sok), wil met de ALV een coalitiere- VnlcrpnQ waarnpmprc 7nu rtP7P uc ucuuiukeii uiiueueeei was ei gering vormen Om de rechtse Nieu- hand'hihaifd kunnen^ga^m met een ^begin va'n deuren te ring'n'" n'l^fu m'als^o^sTe SSkk~ï uiLdebuskwamme»45vande300 47 miljoen leden tellende partij Xinhua berichtte gisteren dat macht te gevaarlijk gif bespoten Het gif werd gisterochtend ontdekt, toen in een kamfer naast de kapel geisha; de invoering van een soorte- gaan van de partij, zette Jiang een ontmoeting zou plaatsvinden ment btw van drje procenti het fi. schijnlijk de toon voor de rede die tussen de westuuitse minister van „anciële schandaal rond het Re- hij zal houden tot het permanente de gevallen Zhao, uitgesteld sociale zaken, Blum, en een aantal cruit-concern en enkele landbouw- comité van het Nationale Volkscon- IrhiwJïu' kwesties de belangrijkste^oorzaken gres dat donderdag bijeenkomt. -j-, z-jn v0igens ^t staatspersbureau Xin hua zal ook 'sterke m ping daar het woord het Chinese par- noordelijke provincie Liaoning 13 lenient en bestaat uit zo'n 200 leden corrupte partij- en regenngsfunc- zÜIVERING LEGER FILIPIJ- die gewoonlijk eens per maand bij- tionarissen waren bestraft. NEN - De Filipijnse minister van eenkomen. Eigenlijk zou het comité Activisten in Hongkong hebben defensie Fidel Ramos heeft gisteren digen. Hoewel de mformatie"op- diezit- gisteren gezegd dat ze een belangrij- het ontslag en de degradatie conventio- zetels, de weg r sperren. Tevens heeft Papandreou zijn paladijn Tsochatsopoulos benoemd tot onderhandelaar die hem buiten het ziekenhuis moet vertegenwoor- onder wie dominee Chikane, de cretaris-generaal van de Raad van Kerken. Volgens een voorlopig onderzoek gaat het om een zeer gevaarlijk in secticide of onkruidverdelger op cyanide-basis. De gifaarival vond plaats aan de vooravond van de doorgaans drukbezochte jaarlijkse conferentie van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC), die gis termiddag is begonnen. Het is puur toeval dat het gif gis terochtend is ontdekt. Volgens Chi kane toont het incident "noodzaak tot verandering in Zuidafrika aan", maar ook dat het "voor ons een zaak van leven of dood is geworden". Chikane was de afgelopen maan den het slachtoffer van een aantal nog onopgehelderde pogingen om hem door vergiftiging om het leven te brengen. De laatste keer was het hem bijna fataal geworden. De Zuidafrikaanse Raad van Ker ken heeft verleden week besloten een eigen onderzoek in te stellen naar deze pogingen tot vergiftiging. Dat onderzoek zal- worden verricht door een team van specialisten, on der wie een aantal buitenlanders. De aanslag in de kapel waarbij ook minister Blüm tot de slachtof fers had kunnen behoren, komt vier dagen na het succesvolle bezoek van de toekomstige president, De Klerk, aan de Bondsrepubliek. de nederlaag partij in dit traditioneel tieve gebied. op 20 juni vergaderen i ting werd, bij gebrek aan een opvol- ke studentenleider en twee andere ger voor de na het bloedig neerge- dissidenten hebben geholpen bij slagen studentenprotest in ongena- hun ontsnapping uit China. Een van de ontsnapte activisten was Wu'er Kaixi, een student van de Algemene "We moeten ernst maken met de Universiteit van Peking die premier vorming van een eerlijke en schone Li Peng bij een televisieuitzending krachten en moed hevig had bekritiseerd en felle toe- ïen eind maken aan spraken had gehouden. dracht officieel vannacht is afgelo- dan 500 officieren en dienst- pen, wordt voor vandaag een onder- plichtigen aangekondigd. Het leger houd tussen Florakis en Tsochats- heeft tot deze maatregelen besloten, opoulos verwacht ter verdere be- zo verklaarde Ramos tegen verslag- spreking van de voorstellen die Pa gevers tijdens een forum, om het te pandreou eerstgenoemde heeft ge- 'ongewenste elemen- daan. ten'. "Het leger wil de schooiers Florakis i i de eerste fase al BUDAPEST Roemeense etnische Hongaren uit Roemenië, grenstroepen halen het gloednieu- Het is niet duidelijk of de prikkel- we 'ijzeren gordijn' aan _de grens draadbarricades ook worden ver- vijderd aan de Joegoslavisch-Roe- grens. Begin deze week MTI gisteravond. De grensversper- meldden vakantiegangers dat ook ringen, drie meter hoog prikkel draad tegen betonnen palen, den over een afstand a meter zijn verwijderd. daar een ijzeren gordijn was opge trokken. Van officiële Joegoslavi- Over de reden van het neerhalen van het gordijn wordt in Budapest druk gespeculeerd. De meest waar schijnlijke reden is dat de Ceauses- u-dictatuur is geschrokken Mitsotakis, die de ALV ook bij regering wil betrekken. Zo'n rege ring zal twee maanden moeten op treden met als enige agendapunt zuivering van alle schandalen uit de Pasok-periode. De ALV kreeg daar voor onder andere de portefeuilles van justitie en binnenlandse zaken aangeboden. Tot de aanbiedingen van de Pa sok behoort eveneens het voltrek ken van de zuivering en voorts een n°6 evenrediger kiesrecht, institu- top in'de'Roenieënse'hoofdstaS'dé tionalisering van de glijdende loon- het heeft op 'de stille contra-revolu tie in Hongarije' en de 'Hongaarse uitverkoop van het socialisme' zijn effect verliest. Bukarest was van plan op de komende Warschaupact- bondgenoten te mobiliseren tegen schaal, Hongarije, gemeenschappelijke po litiek inzake de Amerikaanse bases en ook weer de nodige ministers- portefeuilles. Florakis, die in de aantrekkelijke positie van 'regelaar' en 'lachende DOODSTRAF De Cubaanse ge neraal Ochoa, die van drugssmok- kei wordt beschuldigd, riskeert de derde' is komen te verkeren heeft doodstraf. Hij "kan niet den gered", staat in een rapport v Raul Castro, de tweede r ïhet formatie-opdracht die, volgens de FURSTENFELDBRUCK - Bij een kettingbotsing weg van Stuttgart naar München zijn gistermorgen drie doden gevallen, hulling' kw Twaalf mensen raakten gewond. Ruim 80 auto's raakten betrokken bij de meldingen sche kamp. Twee weken geleden werd van offi ciële Hongaarse zijde gemeld dat het Roemeense ijzeren gordijn .JW dichte mist op de snel- daadwerkelijk bestond. Die 'ont- voorbeeld uitte de Sovjet-delegatie- JJ-J— n na aanhoudende leider kritiek op de Roemeense i vakantiegangers het grensgebied negatieve reacties uit het socialisti- Cubaanse regime. Hierin staat dat Grondwet, hèm nu toevalt. Hij zal Ochoa als 'afschrikwekkend daarmee worden bekleed na terug- botsing. Een van de voertuigen vervoerde een container met radio-actief bewoners afval. Volgens de politie kwam er een lichte dosis straling vrij. Een gisteren de constructie van de versperrin- met de autoriteiten gepubliceerde enquête onder de Westduitse bevolking bracht aan het licht gen, die kennelijk bedoeld zijn meerderheid (66,8 procent) voorstander is van de invoering grensactiviteiten en zei dat Moskou daarover contact had opgenomen Bukarest. maximumsnelheid t (Foto anp) vluchtpogingen i halt toe te roepen aan de illegale Het Roemeense bewind wil ken nelijk voorkomen dat de kritiek die beeld' moet worden gestraft op het keer vanavond van president Sart- proces dat zondag in Havana begon, zetakis van de EG-topconferentie in Parijs bij- Bet eretribunaal, dat uit 47 hoge of- Madrid. De oplossing moet, zo her- ficieren bestaat, vergadert achter haalde Florakis, resulteren uit het gesloten deuren op een geheim ge houden plaats. Het zal Ochoa's ge drag onderzoeken en hem waar schijnlijk degraderen, waarna hij voor een krijgsraad zal verschijnen. vierde mandaat, waarin Sartzetakis met drie partijleider^ zoekt naar de mogelijkheden van 'een regering van zo breed mogelijke ding'. Kazachstan De etnische onrust in de Sovjetunie heeft zich verspreid van Kazach stan naar Georgië, waar vijf mensen tijdens een confrontatie tussen etni sche Georgiërs en etnische Azerba- jdzjani's gewond raakten. Onder tussen is het dodental van de recen te onlusten in Kazachstan opgelo pen tot vijf. Peru Bij een veldslag met het Peruaanse leger in afgelegen berggebied zijn 42 rebellen van de linkse guerrilla beweging Lichtend Pad gesneu veld. Eerder liep in verzetsgebied een politiepatrouille in een hinder laag van rebellen waarbij twee poli tiemensen omkwamen en vier an deren worden vermist. Iraq Iraq heeft besloten een 'geïsoleerde en onbewoonde zone' te creëren langs de grenzen met Iran en Tur kije. De zone beslaat een gebied van 1200 kilometer lang en 30 kilometer breed. Het besluit treft niet alleen Iraaks Kurdistan dat in het noorden van Iraq ligt en grenst aan zowel Turkije als Iran, maar ook de rest van de grens met Iran. Sovjetunie Een lid van de Opperste Sovjet heeft gisteren voorgesteld de hoog ste militaire onderscheiding in te trekken die in 1978 werd toegekend aan de voormalige Sovjet-leider Brezjnev, zo berichtte het officiële persbureau Tass. ADVERTENTIE BUDAPEST (GPD) - Het Vierkop pige Monster, de Bende van Vier, het Kwekkende Kwartet, Klavertje Vier Brengt Ongeluk. In het Bud- apester politieke circuit woedt een ware slag om de raakste typering voor het nieuwe presidium, dat de Hongaarse Socialistische Arbeiders Partij vastbesloten richting parle mentaire democratie moet stuwen. door Hans Geleijnse Gisteren presenteerde het viertal zich aan de nationale en internatio nale pers. Karoly Grosz, de nog net niet in ongenade gevallen partijlei der; premier Miklós Nemeth, met zijn 41 jaar de 'angry young man' op weg naar de absolute top; Rezso Nyers, partijveteraan, druk doende de partij het etiket te geven dat hij ruim veertig jaar geleden zelf inle verde: sociaal-democraat; en §taats- minister Imre Pozsgay, held van de radicale hervormers, nog geen zes tig maar al hevig oefenend voor de rol van 'elder statesman'. De bedoeling van het optreden in het partijhoofdkwartier was de pu blieke opinie in binnen- en buiten land te tonen dat de machtsstrijd in de top van de partij was beslecht. Nyers gebruikte ter illustratie zelfs een citaat van Lech Walesa: "De vraag is niet waar iemand vandaan komt, maar waar we gezamenlijk heengaan". Het antwoord luidt: parlementaire democratie, markt economie. Met als eerste station de vrije verkiezingen, mogelijk eind dit jaar of anders begin volgend jaar te houden, als tenminste de lopende onderhandelingen met de oppositie succesvol worden afgerond. Juist vanwege die verkiezingen is afgelopen weekeinde hevig gesleu teld aan een compromis dat een breuk in de partij moest voorko men. "Willen we die verkiezingen goed doorkomen, dan zullen we eensgezind en met een aantrekke lijk programma campagne moeten voeren", is de redenering. Wat heet 'eensgezind'. Eerst komt, op 7 okto ber, het partijcongres bijeen. Als het aan drie van de vier presidium- leden ligt, hebben degenen die nu nog in de partijgelederen agiteren over 'stille contra-revolutie' hun lid maatschapskaart dan al ingeleverd. De waarschuwing van Nyers dat wie het niet met de hervormingspo litiek eens is, voor zichzelf een be sluit moet nemen, kan niet worden misverstaan. Maar Grosz, die binnen het presi dium verantwoordelijk is voor de interne partij organisatie, legt dat even anders uit. "We zijn het wel eens over de hervormingen, maar (Foto EPA) niet over de manier waarop tempo. De debatten in de partij zul len doorgaan. Er bestaan nu een maal rechtse en linkse groeperin gen in de partij". En Pozsgay bena drukt daarop dan snel dat het presi dium weliswaar eensgezind is, maar bestaat uit soevereine individuen en niet uit kleurloze collectivisten. Het zijn nuances die volledig ont snappen aan de eenvoudige 'kame raad' op het platteland, die hoofd schuddend via de media verneemt dat alweer een taboe aan gruzele menten ligt. Maar in het politiek ge voelige Budapest ligt dat even an ders. Daar opereren bijvoorbeeld de dogmatische stoottroepen van Ka- dar-vriend Ribanzsky. Hun bood schap is een eenvoudige: het ging ons goed onder Kadar, nu gaat het hollend achteruit, werkloosheid, in flatie, de arbeiders zijn de dupe. Er zijn daarnaast tal van open vra gen. Moet de verkiezing van de po pulaire Imre Pozsgay tot presi dentskandidaat, inclusief 'zijn af tocht uit de top van de partij straks, werkelijk als een promotie worden opgevat? Zijn rivaal Grosz maakt glimlachend een veelzeggende ver gelijking met het schaakspel: "We moeten kwaliteit offeren om de strijd te winnen". Ongetwijfeld wordt dat in Oost- Berlijn, Praag en Bukarest anders uitgelegd dan in Warschau en voor al Moskou. Partijvoorzitter Nyers, met de buitenlandse relaties in zijn portefeuille, beseft dat heel goed. Zolang Gorbatsjov in het Kremlin de lakens uitdeelt, zit het wel snor met de echte hervormers aan de Do- nau. Anti-Sovjet-uitingen, zelfs een kleine demonstratie voor de Russi sche ambassade, zijn derhalve "po litieke stupiditeiten die tegen het landsbelang indruisen", waar schuwt hij. Voorzichtigheid is troef. onder dak Villaoy&Boch BADKAMER SANITAIR keukens kasten keukens badkamers ALKMAAR Edisonweg 1, Industrieterrein Oudorp, Tel. 072-18 1300. ZOETERWOUDE-RIJNDIJK Industrieweg 14, De Grote Polder, Tel. 071 - 89 92 06. RUIME PARKEERGELEGENHEID s,y

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5