FNV Illegale olielozingen bijna nooit bestraft Geen stemadvies van FNV Veel vrouwen door partner geslagen en verkracht Werkgroep Noordzee wil andere aanpak 'Slechts' 35 procent van heroineverslaafden steelt Miljoenen-hasjlijn opgerold EXCLUSIV: 30% MEER KASTRUIMTE DINSDAG 27 JUNI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - De stellingen dat drugsverslaafden per dag ge middeld 350 gulden nodig hebben om aan heroïne te komen en dat dit bedrag vrijwel altijd op onwettige wijze wordt verkregen, zijn mythes. Verslaafden hebben in werkelijk heid maar 70 gulden per dag nodig en vaak wordt dat geld met arbeid verdiend. 'Maar' 35 procent van de verslaafden pleegt criminaliteit. M. Grapendaal van het Weten schappelijk Onderzoek en Docu mentatiecentrum (WODC) van het ministerie van justitie schrijft dit in het kwartaalblad SEC van het WODC. Het WODC deed onderzoek naar het economisch gedrag van drugsverslaafden. De resultaten van dit grote onderzoek moeten nog komen, maar SEC publiceert deze bleem. "We moeten niet overdrij ven". laat hij weten: "De 300.000 probleemdrinkers in Nederland stellen de 15.000 tot 20.000 hard druggebruikers in de schaduw." De WODC-onderzoeker is gema tigd optimistisch over de ontwike- lingen rond het gebruik van hard gens Drs. Grapendaal het bestaan gulden. Door het zogenaamde poly w van goede sociale voorzieningen, druggebruik (het tegelijk gebruiken drugs Er zijn aanwijzingen dat Een groot deel van de druggebrui- van een aantal drugs) kan dit bedrag /v,,or ™oXr Hopn ',,n np pprr kers heeft de een of andere uitke- stijgen tot 90 gulden per dag. ring. Veel verslaafden hebben daar naast allerlei baantjes of verdienen Ongeveer eenvijfde van het geld extra bij met prositutie of de straat- dat junks besteden aan drugs is af- handel in drugs. komstig van (vermogenscriminali teit. Nog eens een vijfde wordt de piek heen zijn. De gemid delde leeftijd van de groep gebrui kers neemt toe en de aantallen ge bruikers lijken af te nemen. Er zijn vooral minder jongere gebruikers." Grapendaal meent ook dat Ne derland helemaal geen gek figuur De junks gebruiken volgens het diend als tussenpersoon op de (meer) slaat: het aantal verslaafden WODC-onderzoek ongeveer twee drugsmarkt, prostitutie levert 18 gram heroïne per week. Dat is in procent van het inkomen op geld uitgedrukt 500 gulden ofwel 70 rest bestaat uit gewoon werk, klus- gulden per dag. Een deel daarvan sen en een uitkering Vakcentrale presenteert wensenlijstje van 30 miljard Vorig jaar 200 gevallen van londermisbruik )ii de rechter Karin Adelmund. DEN HAAG (GPD/ANP) - De vervolging van kapiteins of reders die illegaal olie op de wlLek al ee" voorproefje wordt bovendien in nature ver- nverdriiven da°t07rpdHneriebbr,®W 00SH Stelt me^SJ00r' ^iet ^lletn de P^kans is gering, ook de kans wf Lngnt'ildt^untrieh rèlel aToherome'ested" dagbe- Grapendaal «huwt tegen dat ze daadwerkelijk worden vervolgd en Ulteindeijk veroordeeld IS slechts zeer gering. bezighoudt met criminaliteit, is vol- drag schommelt tussen de 50 en 60 overschatting Van de totaal 323 illegale olielozin- ter binnen enkele uren of dagen ver gen die in de periode van 1982 tot oordeeld kunnen worden. Ook het 1988 bij de Internationale Maritie- economische voordeel dat de sche me Organisatie (IMO) werden ge- pen hebben doordat ze geen kosten meld, werd slechts 5,5 procent ook hoeven te maken voor de afgifte van daadwerkelijk beboet, zo blijkt uit de olie moet wat de werkgroep be- het onderzoek dat de Werkgroep treft worden 'afgeroomd'. Noordzee heeft uitgevoerd naar de De werkgroep Noordzee: "De af- vervolging van illegale afvallozin- gifte aan de HOI's zou gratis moeten gen op de Noordzee in de periode zijn. De kosten die hiermee ge- van 1982 tot 1988. moeid zijn, kunnen in de havengel- In de gevallen die wel werden be- den worden verwerkt. "Op deze ma- straft, waren de sancties volgens de nier betaalt elk schip deze kosten af- Werkgroep Noordzee belachelijk hankelijk van de hoeveelheid afval laag. Over het algemeen werden die het afgeeft. Dus ook als niets boetes opgelegd, die varieerden van wordt afgegeven", enkele honderden tot enkele dui- De werkgroep vindt dat Neder- zenden guldens. "Boetes die in geen land veel vaker zelf moet overgaan enkele verhouding staan tot de tot de vervolging van schepen die schade die met een olielozing wordt zijn betrapt op illegale lozingen in aangericht", aldus woordvoerder de Nederlandse territoriale wate- IJlstra, die gisteren namens de ren. Zodra ze een Nederlandse ha- werkgoep de resultaten tijdens een ven aandoen, moeten ze hiervoor persbijeenkomst in Den Haag. worden aangepakt. "Het is duidelijk dat het in deze De vlaggestaten zelf, die eigenlijk constellatie voor kapiteins van de schepen moeten aanpakken, blij- schepen aantrekkelijker is de afge- ken over het algemeen weinig actie werkte olie overboord te zetten dan te ondernemen tegen de illegale lo- deze af te geven aan de havenont- zers. Die - meestal goedkope - vlag- vangstinstallaties (HOI's) voor olie gestaten (zoals Panama, Cyprus en in de havens die zij aandoet", aldus Liberia) hebben daar geen enkel be de werkgroep. lang bij, omdat ze daardoor minder Zij pleit daarom voor een soort interessant worden als vlaggestaat. snelrechtprocedure, waardoor ka- Dat kan een gevoleige financiële piteins of reders die illegaal olie knauw opleveren, omdat de regi- hebben geloosd in het Noordzeewa- stratie van buitenlandse schepen een belangrijke bron van inkom sten vormt. Maar het zijn niet alleen de goed kope vlagstaten bij die weinig of geen illegale lozers vervolgen: het Koninkrijk en Noorwegen zijn geen haar beter, zo blijkt uit fiet onder zoek. Totaal werden 39 schepen uit deze landen betrapt, terwijl slechts drie maal een vervolging door deze /Jp rppntpr landen werd ingesteld. Nederland Uil HO 1 OOlltOl slaat overigens evenmin een goed figuur: uit antwoorden op kamer- DEN HAAG (ANP) - De raden voor vragen blijkt dat in Nederland nog de kinderbescherming in Neder- nooit een Nederlands schip is be land zijn vorig jaar geconfronteerd straft voor illegale lozing, met circa 500 gevallen, waarin het Als reden om de overtreders niet vermoeden bestond van incest of aan te pakken wordt meestal ge- ander seksueel misbruik. In onge- brek aan bewijs opgegeven. De veer 200 gevallen heeft dat geleid tot werkgroep plaatst hier grote vraag- een verzoek aan de kinderrechter tekens bij, omdat gewerkt wordt om uithuisplaatsing van het kind. met zeer geavanceerde apparatuur. Dat antwoordt staatssecretaris "Nederland maakt infraroodopna- Korte-van Hemel (justitie) op vra- meh, videobeelden, radarplots. gen van kamerlid Leerling (RPF) Maar zelfs dat wordt niet als over- over de Bolderkar-affaire. Van de tuigend bewijs aanvaard. Het is tijd genoemde tweehonderd kinderen om niet langer de kool en de geit te zijn er volgens de staatssecretaris spairen. Nederland moet internatio- thans circa 170 langer dan drie nale stappen nemen om de andere maanden uit huis geplaatst. staten ertoe te brengen veel vaker Korte-Van Hemel is het niet eens tot vervolging over te gaan. Het be- met Leerling dat in de affaire over- wijs dat Nederland daar meestal le- haast en onzorgvuldig is opgetre- vert, moet daarbij voldoende zijn", den. In geen enkel geval, aldus de meent de werkgroep, staatssecretaris, heeft de Raad voor de Kinderbescherming zijn'verzoek aan de rechter uitsluitend geba seerd op een verslag van een spelin- terview met behulp van anatomisch correcte poppen. Toch wil de bewindsvrouw wijzi gingen aanbrengen in het proces recht in familierechtelijke kwesties, waardoor de kinderrechter niet lan ger kan beslissen tot voorlopige on dertoezichtstelling zonder de ouder (s) te hebben opgeroepen voor ver hoor. Korte-van Hemel erkent dat geen van de vijf verdachten van in cest in de Bolderkar-affaire is ver oordeeld. Wel zijn acht kinderen uit zes gezinnen door de kinderrechter definitief onder toezicht gesteld. land ligt onder dat van ande re landen en we hebben veel minder heroïnedoden. De verspreiding van aids onder de gebruikers gaat trager dan elders en nieuwe middelen als Crack en Ecstasy vinden op dit mo ment geen aftrek onder de gebrui- het drugspro- kers. UTRECHT (GPD) - Een historisch pand aan de Ganzenmarkt in Utrecht is gisteren uitgebrandEr deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De schade wordt geschat op minstens anderhalf miljoen gulden. Naastgelegen panden liepen voor enkele tonnen rook- en waterschade op. De 19e-eeuwse voorgevel van het bouwhistorisch belangwekkende pand is bewaard geble ven. De brandweer vermoedt dat het vuur is begonnen op de eerste verdie ping. Het pand, waarin een beddenzaak was gevestigd, had juist een maandenlange renovatie achter de rug. De brandweer had het vuur snel onder controle, ook omdat ze snel ter plekke was. De kazerne is recht tegen over het brandende pand gevestigd. Door brandende polyether matrassen ontstond er een enorme rookontwikkeling, die tot ver buiten Utrecht te zien ivas. (toto ANP) Binnenland kort Storting DSM De rechtbank in Maastricht heeft het chemiebedrijf DSM veroor deeld tot een geldboete van 25.000 gulden en nog eens een bedrag van een half miljoen voor het illegaal storten van melamineslik in Ge leen. De half miljoen gulden be spaarde DSM zich volgens de recht bank door tussen december 1981 en juni 1983 op illegale wijze afval te lo- Smit-Kroes Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) krijgt een eredoctoraat in de economische wetenschappen van de Universiteit van Huil (Vere nigd koninkrijk). De universiteit heeft dat vandaag bekendgemaakt. Het eredoctoraat wordt haar op 7 ju li uitgereikt door de Chancellor van de universiteit. Dienstplichtigen Van de 118.566 dienstplichtigen die in 1988 voor de keuring zijn ver schenen, heeft bijna een kwart we gens ongeschiktheid de thuisreis kunnen ondernemen: 29.198 jonge mannen (24,6 procent) zijn defini tief afgekeurd. Dat is 1,7 procent meer dan in 1987. In totaal 7.746 jon gens kregen vrijstelling. Het aantal gewetensbezwaarden blijft schom melen rond de 3.000. Greenpeace Het bedrijf Euromet, eigenaar van een gedeelte van het chemische af val dat door acties van Greenpeace vorige week in Rotterdam achter bleef, heeft een kort geding tegen de milieu-organisatie aangespannen. Inzet van het geding (donderdag) is dat Greenpeace zich onthoudt van verdere acties die het het afval kunnen hinderen. DEN HAAG (ANP) - De meeste fracties in de Tweede Kamer voe len vooralsnog weinig voor een voorstel van PSP, PPR en D66 om de volksvertegenwoordigers een OV-jaarkaart te verstrekken en de kosten daarvan in minde ring te brengen op de individuele reiskostenvergoedingen. Een motie van die strekking van Van Es (PSP), Kohnstamm (D66) en Lankhorst (PPR) zal bij de stemming donderdag sneuve len. Dit bleek gisteren bij een in terne beraadslaging van de Ka mer met het presidium over de ra ming van de uitgaven voor 1990. Van Es vindt dat de Tweede Kamer een voorbeeldfunctie moet geven richting samenleving Tweede Kamer wenst zelf geen OV-jaarkaart door in plaats van de auto eerder het openbaar vervoer te pakken. Het pleidooi het autoverkeer door Kamerleden terug te dringen zal wel worden bestudeerd door de interne commissie-Eversdijk (CDA-lid presidium). Kamervoorzitter Dolman zei als de Kamer mocht besluiten eerder- de trein te pakken, wat hemzelf betreft een kaartje twee de klas voldoende is: „comforta bel genoeg en een stuk goedko per". WD-woordvoerder Wie- benga vond die uitspraak wat aan de voorbarige kant. Mateman (CDA) heeft op zich niets tegen reizen met openbaar vervoer, maar een verplichte OV- kaart ziet hij niet zitten. "Om opti maal te kunnen functioneren als Kamerlid is het absoluut onmo gelijk om je als iemand uit de vo rige eeuw te laten voortrijden, het is gewoon niet te doen. Voor con tact met de kiezers moet je op de vreemdste tijden naar van hot naar her om spreekbeurten te houden. Met de huidige infra structuur is het openbaar vervoer daar niet geschikt voor", nam Ma teman stelling. AMSTERDAM (GPD) - De FNV treedt de komende verkiezingen zonder een stemadvies aan de leden tegemoet. De vakcentrale heeft zich afgekeerd van het automatische bondgenootschap met de PvdA en "wil het sociale geweten van alle po litieke partijen zijn", aldus vice- voorzitter Karin Adelmund gisteren na afloop van de federatieraad. Daarom heeft de vakbeweging zich er ditmaal toe beperkt een wen senpakket voor een nieuwe kabinet te presenteren. Dat totale program 'Het kan anders, beter' kost zo'n 30 miljard gulden en lijkt op een aantal punten dichter bij Groen Links dan de sociaal-democraten te liggen. Volgens Adelmund heeft de FNV de verschillen met de PvdA in het verleden te vaak onderschat en is de vakbeweging te vaak teleurgesteld in de partij. Een kabinet waar de PvdA in zit, zal dan ook niet op on voorwaardelijke steun van de FNV kunnen rekening. "Geen enkel ka binet kan en mag er op rekenen dat de FNV zich probleemloos voegt naar de scenario's die in formatieak koorden en regeringsverklaringen worden vastgelegd", aldus de nota, die eind augustus in de FNV be- ringspercentage naar 75 procent en sproken zal worden. afschaffing van de veranderingen in het ziekenfondsstelsel. In de FNV - wensenlij st wordt Verder hecht de FNV aan een sterk de nadruk gelegd op solidari- duurzame economische ontwikke- teit met de uitkeringsgerechtigden, ling, waarin alle aandacht aan het Het gaat uit van herstel van de kop- milieu wordt gegeven. De vakbewe- peling plus een extra inkomensver- ging wil een daadkrachtiger milieu- betering voor mensen met een mini- beleid dan het huidige Nationaal muminkomen van 5 procent. Daar- Milieu Beleidsplan (NMP) en vindt naast pleit de FNV voor verdere ver- dat er desnoods hard moet worden zelfstandiging van de uitkering^ ingegrepen als bepaalde groepen rechten, verhoging van het uitke- niet bereid zijn hun gedrag te veran- DORDRECHT (GPD) - De Dordt- schillende bedrijven in Nederland se politie heeft een al maanden be- campers gehuurd, waarmee de trip staande hasj-lijn van Marokko naar naar Marokko werd ondernomen. Nederland opgerold. Bij een goed Ronselaars zochten daarbij volgens voorbereide actie werden 12 men- de politie bij voorkeur mensen die sen gearresteerd. Een 28-jarige in financiële moeilijkheden ver- vrouw uit Dordrecht, een 38-jarige keerden om als koerier te fungeren, vrouw uit Amersfoort en haar 30-ja- rige Marokkaanse man worden als De vergoeding was 20.000 gulden het 'brein' achter de organisatie be- per transport (100 tot 150 kilo). De schouwd. Er worden nog meer ar- koeriers zochten op hun beurt weer restaties verwacht. Sinds november passagiers, bij voorkeur een man vorig jaar heeft de groep zo'n drie- met een gezin. Volgens de politie duizend kilo hasj met een straat- wisten de passagiers niet met welk waarde van een twaalf en een half doel de reis werd ondernomen. In miljoen gulden in campers Neder- Marokko werd de hasj verborgen in land binnengebracht. speciaal daarvoor gemaakte ruim- Zo'n veertig maal werden bij ver- ten. Vijf aanhoudingen wegens roofinoord deren. De overheid moet zo'n 11 miljard gulden investeren in infra structuur en milieu. Werkloosheid Op het terrein van de werkloos heidsbestrijding vindt de FNV dat er aparte streefcijfers moeten ko men voor vermindering van de werkloosheid onder langdurig werklozen en onder minderheden. Als voor de laatste groep geen apart beleid wordt gevoerd, vreest de vakorganisatie dat hun situatie ho peloos wordt. Verder legt de FNV veel nadruk op scholing en werker varingsregelingen, op arbeidstijd verkorting en herverdeling van werk. De wensenlijst kan volgens Adel mund dienen als uitgangspunt voor nieuwe onderhandelingen over een centraal akkoord tussen werkge vers, werknemers en overheid. Zij realiseert zich dat de FNV-wensen lijnrecht tegenover de wensen van de werkgevers staan, maar vindt het de taak van de politiek de werkge vers 'van de tribune te halen en te wijzen op hun maatschappelijke verantwoordelijkheid'. Over de financiering van het wen senpakket blijft de FNV tamelijk vaag. Twintig miljard wordt gevon den in berekeningen over de econo mische groei van het Centraal Plan bureau. De overige tien miljard zoekt de FNV in een halvering van de belastingoperatie van Oort (2 miljard), intensivering van de frau debestrijding (1 miljard), hogere milieulasten voor burgers en bedrij ven (2 miljard) en niet nader om schreven bezuinigingen van 2 a 3 miljard. Op die laatste post wilde Adelmund niet ingaan, maar ze zei wel een aantal voorstellen te heb ben bij onderhandelingen met het kabinet over dit punt. mootwerk-kastruimte wordt gecreëerd. Door toepassing wan (kamerhoge) schuifpanelen (met of zonder spiegels), ontstaot een strak geheel en wordt de beschikbare ruimte optimaal benut (geen uitdraairuimte nodig, zoals bij gewone deuren). De indeling van de kast bepaalt u volledig zelf Exdusiv schuifpanelen zijn ook een efficiënte HUIZEN (GPD) - Vijf mannen uit Hilversum en Bussum in de leeftijd van ongeveer dertig jaar zijn gisteren aangehouden in verband met de roof moord op de 45-jarige vioolbouwer B. Möller. Deze werd in de nacht van donderdag 15 juni in zijn woning in Huizen neergeschoten. De aanhoudingen werden verricht door arrestatieteams, omdat de ver dachten 'vuurwapengevaarlijk' zouden zijn. Volgens een woordvoerder van de politie worden meer arrestaties verwacht. De betrokkenheid van het vijftal bij het misdrijf is volgens de politie vastgesteld. Of de twee da ders van de moord erbij zijn, wil de politie nog niet kwijt. Een week geleden leek het onderzoek te zijn vastgelopen. Na de crema tie van het slachtoffer zijn nieuwe feiten aan het licht gekomen, die geleid hebben tot de aanhoudingen. Geweld komt voor in alle lagen van de bevolking DEN HAAG (GPD) - Elf procent van de vrouwen in Nederland van twintig tot zestig jaar is meermalen door hun mannelijk partner licht tot zeer ernstig mishandeld. Lichame lijk geweld tegen vrouwen binnen een relatie gaat ook veel vaker ge paard met seksuele dwang dan tot nog toe bekend was. Hulpverleners die deze dwang vermoeden, moeten vaker de moed hebben dit in ge sprekken te berde te brengen. Dit is een van de conclusies uit een onderzoek naar geweld binnen man-vrouw relaties. De onderzoek ster, criminologe Renée Römkens van de Stichting tot Wetenschappe lijk Onderzoek omtrent Seksualiteit en Geweld, ondervroeg daartoe dui zend vrouwen. Gisteren werden de resultaten van het onderzoel^ aan geboden aan staatssecretaris Dees (Volksgezondheid), wiens ministe rie het onderzoek heeft geinsti- geerd. Deze toonde zich verlegen door de omvang van de geconsta teerde mishandelingen. De reden voor de man om geweld te gebruiken is vooral macht en ja loezie. Vaak is er alcohol in het spel. Geweld door de mannelijke partner komt in alle lagen van de bevolking voor, zo laten de resultaten zien. Ook leeftijd, samenlevingsvorm, geloof of kindertal spelen geen rol. 'Dit is mijn huis en mijn naam staat op de voordeur' zegt de man, terwijl hij zijn vrouw met geweld opsluit in een kamer. Zulke verne deringen, meestal gepaard gaand met lichamelijk geweld, komen va ker voor dan algemeen werd ver moed. Dat geweld varieert van het enke le keren per jaar slaan (matig ge weld, 4,8 procent) en het maande lijks toebrengen van kneuzingen of een lichte hersenschudding (ernstig geweld, 3,9 procent) tot het dreigen met vuurwapens (zeer ernstig ge weld, 2,4 procent). Daarnaast heeft negen procent incidenteel en min der ernstig last gehad van geweld dadigheden in een relatie. Het gaat in alle gevallen om een zijdig geweld. Uit de gesprekken blijkt dat wederkerig geweld nau welijks in relaties voorkomt. Ge beurt het wel dan gaat het meestal oni minder ernstige vormen. Ook alleen een vrouw geweld- Grijze vlek Het onderzoek van Römkens is het eerste internationale onderzoek op het gebied van geweld in relaties. De onderzoekers wilden het grote grijze vlak tussen 'die klap die overal wel eens valt' en de gang naar een blijf-van-m'n-lijf-huis in kaart Jaloezie en alcohol inspireren mannen vaak tot agressie jegens hun vrou welijke partner. Huisartsen zouden dit probleem onvoldoende onderken nen. (archieffoto) te brengen. Nu blijkt dat de gezond heid van een grote groep vrouwen wordt bedreigd door geweld binnen hun relatie. Dit is tot nu toe nauwelijks onder kend, omdat vrouwen er het zwij gen toe deden als het onderwerp ter sprake komt. Wanneer een vrouw door haar man geslagen is, wil ze nog wel eens bij een vriendin aankloppen, maar naarmate de mis handelingen ernstiger van aard worden, houdt ze uit schaamte haar mond. De helft van de vrouwen die ooit zijn mishandeld, heeft wel eens een beroep gedaan op professionele hulpverlening. De andere vijftig procent schaamde zich of was bang voor hun man. Uit de gesprekken is gebleken dat de partner veelal uit drukkelijk had verboden hulp te zoeken. Het aantal vrouwen dat niet wilde meewerken aan het onderzoek was opmerkelijk hoog: van de driedui zend aangeschrevenen zijn uitein delijk duizend vrouwen geïnter viewd. Navraag leerde dat de overi ge tweeduizend het niet nodig von den over een intiem deel van hun privéleven te praten. Het gaat hier dus volgens de onderzoekster niet alleen om vrouwen die met geweld te maken hebben gehad, maar er niets over durfden te vertellen. Een groot deel vreesde de partner hier mee in een kwaad daglicht te stel len. Miskraam Opvallend is de uitkomst over de re latie tussen lichamelijk geweld en seksuele dwang. Verkrachtingen binnen een relatie komen het meest voor bij vrouwen die ook op een an dere manier worden mishandeld door hun partner. Dit brengt vaak de nodige letsels met zich mee. Ook tijdens de zwangerschap zijn man nen vaker gewelddadig dan men zou verwachten. Van de onder vraagde vrouwen met kinderen heeft een op de vier ooit tijdens een zwangerschap geweld ervaren. Bij een kwart van hen heeft dit tot een miskraam geleid. Volgens Römkens moeten de hulpverlening - zowel voor de man als voor de vrouw - en de daarmee gepaard gaande deskundigheid worden verbeterd. Artsen en ande re hulpverleners moeten het pro bleem sneller onderkennen en er se rieus met hun patiënt over praten, meent Römkens. Soms zullen deze artsen het onderwerp zelf ter sprake moeten brengen. Een landelijk coördinatiepunt op dit gebied of een 24-uurs telefoon lijn behoren ook tot de mogelijkhe den. Dat laatste heeft als voordeel dat de anonimiteit is gewaarborgd.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3