Dualist en solist Joekes (WD) verlaat politiek 'Een arrestatieteam is geen verzameling superagenten' VS-ambassadeur 'een ongebruikelijke diplomaat' Reportage Gifaanslag op leden Zuidafrïkaanse Raad van Kerken PAGINA 2 DINSDAG 27 JUNI 1989 De arrestatie van de Westduitse ontvoerder afgelopen donderdag oogstte kritiek in politiekringen. "Iedere schiethandeling wordt nabesproken, de overwegingen, de reacties, de gevoelens". (foto gpd> DEN HAAG (GPD) - In 1986 lukte het nog via een overvloed aan voorkeurstemmen in de Kamer te komen. Maar nu de WD drs. Th. H. Joekes wederom een onverkiesbare plaats 'toedacht' voor de verkiezingen in september, heeft hij de pijp aan Maarten gegeven. Joekes belandde op de voorlopi ge WD-lijst voor de Kamerverkiezingen op een onverkies bare 33ste plek. ROTTERDAM Arrestatie teams, je ziet ze zelden en je leest er weinig over, maar ze staan 24 uur per dag paraat. Om in kogelvrije vesten, met auto matische vuurwapens en ge bruikmakend van de modernste communicatiemiddelen ge vaarlijke criminelen te kunnen arresteren. Zo nu en dan halen deze speciaal opgeleide politie mensen de publiciteit, en niet altijd in gunstige zin. door René Sauveur Zoals donderdag, bij de arresta tie van een Westduitser, die in Arnhem legerkolonel K.H.J. van der Kieft had gegijzeld. De ont voerder kon worden gearres teerd, maar de kolonel werd ge dood door een politiekogel. Beel den van de arrestatie lieten bo vendien zien hoe de Duitser werd geschopt, terwijl hij al ontwa pend was en op de grond lag. Dat leverde kritiek op vanuit de poli tie zelf. Leden van zo'n arrestatie team, getraind op hun zelfbeheer sing, mag zoiets eigenlijk niet ge beuren. Wat zijn dat eigenlijk voor poli tiemensen, die zo'n arrestatie team vormen. Een verzameling snode dienders als Crocket en Tubbs, Starsky en Hutch? Ijzer vreters met stalen zenuwen en de mentaliteit van een pitbull-ter riër, gezegend met de charmes van een playboy? Voor Eugéne in het Vela, chef Bureau Recherche Ondersteuning van de Rotter damse politie, is zo'n beschrijving niet nieuw. Hij klinkt dan ook ge laten als we hem dit beeld voor houden. "Nee, het zijn geen superboys die in een arrestatieteam zitten. Het zijn in feite gewone agenten, die een speciale training van acht weken hebben gevolgd aan het ME-opleidingsinstituut in Hoger- heide (NB). De volledige oplei ding voor een arrestatieteam duurt een jaar en er worden hoge eisen gesteld. Om tot de procedu re te worden toegelaten, is de kwaliteit en achtergrond van de sollicitant belangrijk. Zaken als stressbeheersing, schietvaardig heid, mentale en fysieke training krijgen daarna veel aandacht in de opleiding", zegt hij. Nederland kent circa twaalf ar restatieteams, die voornamelijk vanuit de grotere gemeenten ope reren en een ondersteunende functie hebben voor de kleinere korpsen in de omgeving. In het Veld: "Het criterium om zo'n een heid in te schakelen, is dat er een arrestatie moet worden verricht, waarbij wordt aangenomen dat de verdachte een vuurwapen zal gebruiken. Leden van het arresta tieteam dragen daarom kogel vrije vesten en ze zijn uiterst pro fessioneel. Zowel de verdachte, een eventueel slachtoffer, politie mensen en andere betrokken moeten ervan uitgaan dat een aanhoudingseenheid wordt inge zet omwille van ieders veilig heid". Streng Het Rotterdamse arrestatieteam, dat ressorteert onder het Bureau Opsporing en Aanhouding (BOA), telt in totaal 17 .mensen, die afwisselend bureau- en veld dienst draaien. In het Veld: "De animo om bij een arrestatieteam te komen, is doorgaans groot. Er komen veel aanvragen voor, maar nooit van vrouwen. De selectie criteria zijn heel streng. Landelijk zijn daar richtlijnen voor, maar de meeste korpsen geven daar hun eigen invulling aan. Maar wel alle maal met hetzelfde doel voor ogen: een zo scherp en professio neel opererende eenheid, die te allen tijde kan worden ingezet". Volgens In het Veld mag niet de indruk ontstaan dat arrestatie teams beter of spannender werk doen dan andere politiemensen. "Avonturiers sturen wij meteen door naar park Hellendoorn, wie daarvoor bij een arrestatie-een heid solliciteert, heeft niet de juis te mentaliteit. De inzet van zo'n eenheid is een uiterst middel. Ge wone agenten zijn er tenslotte voor opgeleid om ook gewapende verdachten aan te kunnen hou den. In de meeste gevallen kun nen die de situatie ook goed aan". De saamhorigheid, de team geest, het op scherp kunnen staan en de professionaliteit, dat zijn ongeveer de belangrijkste motie ven voor agenten om bij een ar restatie-eenheid te werken. "Zo'n dienstverband duurt maximaal zeven jaar", zegt In het Veld. Na vijfjaar moeten leden van een ar restatieteam uitkijken naar een andere baan in het korps. Ze krij gen geen voorkeursbehandeling en geen automatische bevorde ring. In de praktijk blijkt ook dat ze na hun BOA-tijd overal te rechtkomen, zowel bij de recher che als bij de verkeers- of rivier politie". Nazorg In het Veld noemt de nazorg van teamleden bij incidenten, zoals afgelopen donderdag in Arnhem, een belangrijk punt dat met be hulp van een gezonde teamgeest kan worden geboden. "Iedere schiethandeling wordt nabespro ken, de overwegingen, de reac ties, de gevoelens. Die jongens moeten hun verhaal en hun emo ties kwijt. Hoe dat in het geval van Arnhem is gegaan, kan ik niet beoordelen. Maar de politie be schikt over goede contacten op het punt van de geestelijke ge zondheidszorg. En als er een goe de samenwerking heerst in een team hoeft een probleem geen punt te zijn. In een arrestatieteam waar strubbelingen zijn, kan het fout gaan. Daarom worden pro blemen altijd zo snel mogelijk on- gelost". door Bart Jochems Niet dat 'mijnheer Joekes' zich zon der slag of stoot gewonnen heeft ge geven. Naar verluidt is Joekes geca pituleerd voor de druk van het WD-hoofdbestuur. Hij had graag nog een termijn als Kamerlid volge- maakt, maar het hoofdbestuur wil de 'nestor' niet meer in de fractie opnemen. De laatste maanden, met het na derend onheil van een lage plek op de lijst in zicht, deed Joekes er alles aan de partijtop en de gewestelijke voorzitters van zijn partij tot andere gedachten te brengen. Hij voerde enkele gesprekken, maar het mocht niet baten; Joekes moet zich nu maar full time gaan wijden aan het schrijverschap. Officieel zegt hij niet nog eens aan het verzamelen van voorkeurstem men te willen beginnen, omdat daarmee de net herstelde eenheid binnen de WD gevaar zou lopen. Na het gekrakeel rond Smit-Kroes en Nijpels "lijkt het mij onder de ge geven omstandigheden, waarin ie dere schijn van tweedracht in de li berale gelederen moet worden ver meden, beter een dergelijke cam pagne niet te bevorderen. Dat is al leen te bewerkstelligen door niet langer kandidaat te zijn", schrijft hij. Straf In zijn periode als ondervoorzitter van de RSV-enquêtecommissie schroomde de nestor van de WD niet om de tegenstellingen binnen zijn partij bloot te leggen. Als enige VVD'er in de parlementaire com missie wenste Joekes partijgenoot en minister Van Aardenne niet te dekken. Hij sloot zich aan bij het oordeel van de meerderheid van de commissie; Van Aardenne had de Kamer bewust misleid. De twee an dere WD'ers in de enquêtecom missie, Rempt en Korthals, verde digden de toenmalige minister van economische zaken en vice-premier in een minderheidsstandpunt. Het kwam hem op een 'straf van de WD te staan; een onverkiesbare plaats voor de verkiezingen in 1986. Daarop startte Joekes de campagne 'Kritiek op de WD?, stem op Joe kes'. Vele WD-stemmers, die hun afkeuring van de toenmalige frac tievoorzitter Nijpels wilden laten blijken, kozen Joekes. Het leverde hem 284.989 stemmen op. Joekes was tevoren ook niet be vreesd geweest voor 'sancties' uit zijn eigen WD; hij stond voor zijn principes. En één van de belangrijk ste daarvan was en is het dualisme; regering en Staten-Generaal heb ben hun eigen verantwoordelijk heid. Als voorzitter van de Kamercom missie voor financiën trok Joekes die lijn door. Allergisch was hij voor vooraf gesloten 'deals' tussen kabi net en Kamer. Partijpolitieke argu menten sneden geen hout als het op de controle op ministers en staats secretarissen aankwam. Gevolg was dat de Kamercommissie voor financiën onder Joekes' voorzitter schap volstrekt onafhankelijk kon opereren. Door zijn collega-kamer leden werd hij erom gewaardeerd. Ouderwets De laatste maanden, eigenlijk jaren, was Joekes minder actief. De door velen als 'één van de smaakmakers in de Kamer' gekarakteriseerde gentleman zakte in. Was hij altijd al een solist, nu trok hij zich nog meer terug uit het gekrakeel aan'het Bin nenhof. Alleen de vergaderingen van het presidium, het dagelijks be stuur van de Tweede Kamer, be zocht hij trouw. Het was een logische lijn volgens de opvattingen van Joekes; hij .hoef- Joekes als scheidend Kamerlid. (foto ANP) de niet overal vooraan te staan, zoals de 'jonge honden' in de Ka mer. Joekes vulde zijn Kamerlid maatschap liever op de 'ouderwet se' manier in. Hij was niet alle dagen van de week aanwezig, maar combi neerde zijn werk met het schrijver schap. Maar zijn afwezigheid viel op. De solist werd in de wandelgangen steeds vaker als 'zonderling' om schreven. Ruim 25 jaar werd hij met 'mijnheer Joekes' aangesproken, ook door fractiegenoten. Nu werd de afstand tot de fractie steeds gro ter. Bedachtzaam Volgens eigen zeggen werd hij ech ter nog steeds, ook door fractievoor zitter Voorhoeve, regelmatig om ad vies gevraagd, vooral vanwege zijn lange staat van dienst. De bedacht zame en relativerende Joekes was niet uitgerangeerd, zo riep hij een week geleden nog in een interview uit. Maar het hoofdbestuur, inclusief Voorhoeve, liet hem uiteindelijk vallen. Joekes streed en ging ten on der. Hij zou er zelf, als kenner van het werk van Shakespeare, mooie zinnen voor kunnen bedenken. Mis schien haalt hij binnenkort nog de titel van een boek van eigen hand aan: 'Moord op het Binnenhof. WASHINGTON - Nederland heeft begin mei al met de aanstaande Amerikaanse ambassadeur in Den Haag kennis kunnen maken, en wel op een, op z'n zachtst gezegd, nogal ongebruikelijke manier. Dat is te danken aan de Britse om roep BBC, die eerder die maand een reportage had gemaakt in het Fede ral Law Enforcement Training Cen ter in Georgia. Daar kreeg een groepje ambassadeurs-in-spé les in zelfverdediging. door Henk Dam Die lessen kregen de aanstaande di plomaten zodat ze, eenmaal in den vreemde verkerend, weten wat ze moeten doen als zij het slachtoffer zouden worden van een terroristi sche aanval. Een van degenen die vrolijk (en goed) schietend werd aangetroffen, was de 51-jarige zakenman C. How ard Wilkins uit Wichita, Kansas. Dat was, zo kreeg de Britse camera ploeg te horen, de komende ambas sadeur in Den Haag. De BBC gaf daarom het beeldma teriaal aan het NOS-journaal dat het, zonder overigens te beseffen een primeur in handen te hebben, want niemand wist nog dat aan Wilkins werd gedacht, keurig uit zond. "Terroristen kunnen beter uitkijken", aldus het NOS-com- mentaar bij de beelden van een vu rende Wilkins. Op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken was men niet erg gelukkig met deze onthul ling vóór sprake was geweest van een officiële bekendmaking. Een functionaris op het ministerie: "Maar het was aan de andere kant niet vreemd dat we al met de trai ning waren begonnen voor de be kendmaking. Want daarmee starten we zo gauw mogelijk. Veel van deze mannen hebben nog nooit een vuurwapen in handen gehad, en we moeten hen nu eenmaal deze trai ning geven". Hoe het ook zij, zó, knallend en wel, zag Nederland voor het eerst de op volger van John Shad, die al weer enkele maanden geleden de Ameri kaanse ambassade in Den Haag ver liet. Ongebruikelijk inderdaad, maar aan de andere kant: er is wel meer ongebruikelijk aan Howard Wilkins. De Wichita Eagle Beacon, de lei dende krant in zijn woonplaats, meldt onder meer dat de nieuwe ambassadeur (gescheiden, vier kin deren) gaarne bij voorkeur gympjes en truien draagt, en dat er in zijn kantoor flipperkasten en elektri sche treinstellen te vinden zijn. "Ik heb nu eenmaal graag zoveel moge lijk speelgoed om me heen", zo wordt Wilkins geciteerd. Dat kantoor is tevens het zenuw centrum van de Maverick Restau rant Corp., een groep van 20 restau rants in het midden en zuiden van Amerika. Die restaurants zijn aan gesloten bij de keten van Grandy restaurants, een groot soort snack bars waar onder meer broodjes, hamburgers en kippetjes worden verkocht. Wilkins is de oprichter van de Ma verick (een woord dat, niet toeval lig, 'non-conformist' betekent) res taurants. Hij is ook de grote baas en de eigenaar van 31 procent van de 4.970.000 aandelen. Dat is geen ge ring bezit, want de restaurants had den vorig jaar een totale omzet van een kleine 30 miljoen gulden. Wilkins is dan ook een rijk man, en het is in de eerste plaats aan die rijkdom te danken dat hij ambassa deur wordt. Want Wilkins heeft zijn aanzienlijke aardse bezittingen on- was hij de financiële man van de Nationale Republikeinse Senaats commissie. In die kwaliteit wist hij 8,5 miljoen dollar los te peuteren, een huzarenstukje dat als een van de belangrijkste redenen wordt ge zien waarom de Senaat in 1980 een Republikeinse meerderheid kreeg. Wilkins hielp ook Gerald Ford aan fondsen toen deze in 1976 aan de presidentsverkiezingen mee deed. Hij steunde Reagan in 1980 en 1984. En bij de presidentsrace van vorig jaar hielp Wilkins aanvanke lijk senator Bob Dole (een oude vriend die net als hij uit de oersaaie landbouwstaat Kansas afkomstig is), en toen deze ermee stopte Geor ge Bush. Bush was dus niet Wilkins' eerste De nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Howard Wilkins keus, maar hij deed, in financiële (rechts), kwam het afgelopen weekeinde aan op Schiphol en werd verwei- termen, niettemin veel voor hem. komd door ambassade-medewerker John Rous (links). Tweede van rechts Zoveel zelfs, dat Wilkins deel uit- de secretaresse van Wilkins. (FotoANP) maakt van het zogenaamde'Team 100', een groep van 250 welgestel der meer gebruikt om politieke niet mogelijk effectief campagne te den, onder wie Donald Trump, Da- vrienden gekozen te krijgen. En po- voeren, en Wilkins is een van de vid Rockefeller en T. Boone Pic- litieke vrienden wil in dit verband mensen die niet alleen geregeld zelf kens, die elk meer dan 100.000 dol- zeggen: conservatieven, en, in bijna de portefeuille trekt, maar ook, als lar aan de campagne van Bush alle gevallen, Republikeinen. fondsenwerver, anderen stimuleert schonken. Politiek en geld horen in Amerika dollars te geven. Bush heeft dus goede redenen bij elkaar. Zonder (veel) geld is het Van 1977 tot 1980 bijvoorbeeld Wilkins dankbaar te zijn en vandaar dat deze, op voordracht overigens van de twee senatoren van Kansas, Dob Dole en Nancy Kassebaum, op de groslijst van potentiële ambassa deurs terecht kwam. Aanvankelijk werd Wilkins' naam genoemd voor Parijs, maar voor die post werd hij gepasseerd, ten gunste van de Newyorkse ban kier - en ook weer financieel bnder- steuner van Bush - J.P. Curley. Niemand kan natuurlijk nog zeggen wat voor soort ambassadeur Wilkins zal zijn - zijn benoeming moet overigens nog worden goed gekeurd door de Senaat - maar ze ker is al wel, dat dit een geheel nieuw soort baan voor hem is. Want niets in zijn leven tot nu toe heeft ook maar iets te maken met de diplomatieke dienst. Na een studie aan de zeer prestigieuze Yale uni versiteit kwam deze zoon van een handelaar in aandelen in het restau rantwezen terecht, en daar is hij al tijd in gebleven ook. Zo was hij van 1968 tot 1970 vice- president van Pizza Hut, nu de grootste keten pizza-restaurants in Amerika. In 1970 stichtte hij Pizza Corporation of America, een groep restaurants die een franchise relatie met Pizza Hut hadden, en vijf jaar later de Maverick-restaurants. De bezoekers van de jaarver gadering van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken zijn aan een gifaanslag ontsnapt. Onbeken den hebben gif gestrooid op de grond en op de stoelen in de ka pel waar gisteravond de jaar vergadering van de Zuidafri kaanse Raad van Kerken zou worden geopend. Het betrof een "giftige en in hoge mate schade lijke vloeistof". Het betrof de kapel van het Sint Barnabas-college in Bosmont, 15 kilometer ten westen van Johan nesburg, aldus directeur Michael Corke van de raad. De politie is volgens Corke na een eerste on derzoek tot de conclusie geko men dat het gaat om een ïnsek- tenverdelgingsmiddel op basis van cyanide of een onkruidbe strijdingsmiddel. Een ontmoeting tussen de Westduitse minister van arbeid, Norbert Blüm, en vooraanstaan de kerkelijke tegenstanders van de apartheid, die gistermiddag in de kapel zou plaatshebben, werd verschoven naar een klaslokaal. De Raad van Kerken zal volgens een medewerker in de kapel bij eenkomen, nadat ze is schoonge maakt. Enkele schoonmakers zijn voor onderzoek naar het zie kenhuis overgebracht, nadat zij met het gif in aanraking waren ge komen. Het incident volgt op het be sluit van de Raad van Kerken een onderzoek in te stellen naar de pogingen om de secretaris van de raad, dr. Frank Chikane, te vergif tigen. Chikane maakte begin deze maand zelf bekend dat onbeken den hem hebben proberen te ver giftigen. Op zijn kleren is na een onderzoek gif gevonden dat in pesticides en chrmische wapens wordt gebruikt. Kritiek op Thatcher Het beleid van de regering- Thatcher is volgens de voorzitter van de methodistische synode, dr. John Vincent, "immoreel en een perversie van het christen dom". "Ik verwerp als onchriste lijk elke belastingmaatregel die de rijkdom van de bezitters doet toenemen en de armoede van hen die geen bezit hebben, verergert", aldus ds. Vincent in een rede tot de synodeleden. Methodistische partijgenoten van Thatcher, die zelf een streng methodistische opvoeding heeft genoten, hebben woedend op de rede gereageerd. Thatcher werd door Vincent geprezen om haar uitspraak dat 'Bemin uw naaste als uzelf of 'Handel zo als u zelf behandeld wilt worden' het hart van het christendom zijn, maar hij voegde eraan toe dat het haar beleid hiermee in tegenspraak is. Vincent, die al sinds 1970 als predikant werkt in de binnenstad van Sheffield, heeft naam ge maakt als theoloog van de grote steden. Hij hoopt volgend jaar een boek te publiceren met als ti tel 'Een Britse bevrijdingstheolo gie'. Hij beklemtoonde dat de ont hechting die het christendom predikt, niet in overeenstemming is te brengen met winstbejag. "In de wereld van nu zijn ongerichte economische groei en streven naar economisch voordeel immo rele verwachtingen. Zij kunnen alleen worden bereikt door mid del van verdere uitbuiting van de aarde en de Derde Wereld", aldus Vincent. Volgens Vincent gaat de priva tisering van staatseigendommen, waarvan Thatcher zo'n groot voorstander is, in tegen het chris telijk beginsel dat mensen zoveel mogelijk gemeenschappelijk be zitten. Thatchers befaamde uit spraak dat "er geen samenleving bestaat, maar alleen individuën en gezinnen", noemde Vincent "een travestie van het christen dom". Hij meende dat alle politieke partijen in Groot-Britannnië zich erop kunnen beroemen dat zij in het recente verleden aan het alge meen belang het grootste gewicht toekenden. "Het huidig rege ringsbeleid is een verraad van de ze traditie", aldus Vincent. "Het beleid gaat niet uit van de leer van het christendom, maar is er een perversie van", aldus de voorzit ter van de methodistische syno de. China De Nederlandse Missieraad en de Nederlandse Zendingsraad hebben bij de Chinese regering geprotesteerd tegen de gevangen neming van de leiders van het de mocratisch protest en tegen de executie van sommigen van hen. Dit gebeurde op verzoek van Chi nese relaties van de Zendings raad en de Missieraad, waarin de organisaties voor missie en zen ding binnen de protestantse ker ken en de RK Kerk samenwer ken. De beide organisaties zijn ge schokt en verontwaardigd over het neerslaan van het studenten protest, de aanhouding en het brute verhoor van studentenlei ders en de executie van sommi gen van hen. Zij vragen de Chine se autoriteiten de gevangenen in vrijheid te stellen en de gerechte lijke processen en executies stop te zetten. De autoriteiten moeten zo spoedig mogelijk.aan de tafel gaan zitten met alle organisaties en gemeenschappen in China die getoond hebben te willen mee werken aan de opbouw van een rechtvaardige samenleving voor allen, aldus de Zendingsraad en de Missieraad. De Nederlandse kerken heb ben geen zendingsprojecten in China. Wel heeft Dienst over Grenzen (DOG), waarin de Zen dingsraad met de werelddiacona- ten van de kerken samenwerkt, drie docenten Engels naar China uitgezonden. Twee van hen wer ken aan een docentenopleiding in Huaiying, de ander is docente aan een HBO-opleiding in Nanjing. De drie zijn op dit moment met tussentijds verlof in Nederland en hebben allen te kennen gege ven dat zij hun werk in China wil len voortzetten. Volgende maand zal de con tactgroep die de relatie met de Chinese Raad van Kerken onder houdt en waarin naast DOG on der meer de organisaties voor zending en werelddiaconaat van de twee grote protestantse ker ken in Nederland zitting hebben, zich beraden over de situatie in China. Zoals het er nu voorstaat, gaan de drie Nederlanders in au gustus naar China terug, aldus Van Melle. Russische kosters. Priesters en diakens heeft de Russisch-Or- thodoxe Kerk voldoende, maar aan kosters, die de klokken kun nen luiden, is een groot gebrek. Daarom is de leiding van de kerk begonnen met een cursus voor gelovigen die koster willen wor den. De afgelopen jaren hebben de autoriteiten steeds meer ker ken hun oude functie teruggege-' ven. Het afgelopen jaar zijn meer dan duizend kerken heropend. Hervormde Kerk: beroepen te Utrecht (toezegging) A. J. Zou tendijk Groningen. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Oosterhout (Noord-Bra bant) drs. A. M. Los Pijnacker en Nootdorp; aangenomen naar Arnhem als geestelijk verzorger van Het Dorp (part-time) drs. M. H. Leistra te Exmorra en Allinga- wier en Gaast en Ferwoude (herv.-geref.).de Federatie), naar Goes drs. F. A. Petter Luttelgeest. Geref. Kerken vrijgemaakt: be roepen te Den Helder P. F. Lame- ris Vollenhove-Kadoelen, te Mus- selkanaal-Valthermond drs. J. R. Geersing kand. Kampen; aange nomen naar Groningen-Noord J. G. van der Hoeven Nieuwleusen. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Temeuzen G. M. de Leeuw kand. Rotterdam, aange nomen naar Nieuw-Beijerland P. Melis kand. 's-Gravenzande die bedankte voor Alblasserdam, Apeldoorn, Capelle aan den IJs- sel (wijk West), Drachten, Eind hoven, 's-Gravenzande, Gorin- chem, Haarlem, Hilversum, Krimpen aan den IJssel, Lely stad, Lisse, Naaldwijk, Nieuw- dorp, Nijkerk, Oosterland (Zee land), Oud-Beijerland, Poor- tugaal, Puttershoek, Rilland- Bath, Rotterdam-Alexanderpol- der, Rotterdam-Centrum, Rotter dam-West, Rotterdam-I Jssel- monde, Scherpenzeel, Spijkenis- se, Utrecht, Waarde, Westkapelle, Woerden en voor Zoetermeer. Joekes als beginnend Kamerlid. (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2