O De Hema heeft de prijzen alvast in uw voordeel afgerond. Asbesthoudend zeil niet zelf verwijderen KLACHTEN REGELING VOOR KAPPERS KLANT HEMA Britse politie verrast door drugsfeest in lege hangar DINSDAG 27 JUNI 1 •HM IJ» Geen problemen met na 1980 gelegd materiaal Verknipte en verkleurde kappersklanten kunnen vanaf 1 juli hun klachten voorleggen aan de geschil lencommissie voor de kap persbranche. Het is voor het eerst dat er een rege ling komt van geschillen tussen kapper en klant. De ANKO, de Algemene Ne derlandse Kappers Orga nisatie, heeft dat vorige week bekendgemaakt. Bij de ANKO zijn zo'n 6000 kapsalons aangesloten. Jaarlijks wordt het aan tal klachten over kappers door ANKO en consumen tenorganisaties geschat op ongeveer 50. Het overgrote deel betreft klachten over dameskappers en dan voor al klachen over chemische behandelingen van het haar, permanenten en kleuren. De ANKO is van mening dat met het instel len van een geschillencom missie de branche vol waardiger naar buiten treedt en de consument waarborgen krijgt voor een juiste behandeling. Alle aangesloten kapsa lons krijgen klachtenfor mulieren die ontevreden klanten binnen twee werk dagen moeten indienen. Een team van vijftien des kundigen over het hele land verspreid staat klaar voor een thuisbezoek bij de Was dit niet de bedoeling dan kan men vanaf 1 juli een klacht bij de geschillencommissie voor het kappersbedrijf indienen. (archieffoto) klant om zo weinig moge lijk tijd te verliezen. Ge streefd wordt binnen een week een klacht afgehan deld te hebben. Om te voorkomen dat al lerlei pietluttigheden on derwerp van een klacht worden moet de klant een bijdrage van 25 gulden be talen. Wordt hij in het ge lijk gesteld, dan krijgt hij het bedrag terugbetaald. Er zal vooral over behan- delingsfouten door de kap per geoordeeld worden. Materiële schade en schade voortvloeiend uit de kap persbehandeling (gevolg schade) vallen volgens de ANKO onder de beroeps- aansprakelijkheidsverze kering van de kappers. In Nederland zijn onge veer 9500 kappers. Een der de is vooral huiskapper en niet aangesloten bij de ANKO. De Arbeidsinspectie van het ministerie van sociale zaken waarschuwen, in navolging van de consumentenorganisaties, voor vloerzeil met asbest. Voor de gezondheid kan het zeer riskant zijn deze vinyl- vloerbedekking te verwijderen. Nieuw tapijt kan het beste over de oude laag heen worden gelegd. Het gaat om vinyl-vloerbedekking die tussen 1970 en 1980 is gemaakt in ons land en die naar verwachting de komende jaren zal worden ver vangen. Bij het weghalen van de vloerbedekking kan asbest vrijko men, zelfs als men de vloerbedek king daarbij vochtig houdt en ina deming daarvan kan leiden tot long kanker of een andere longziekte. Niet zelf Is het oude tapijt dermate bescha digd dat er geen nieuwe laag over heen kan worden gelegd, dan moet er een gespecialiseerd sloopbedrijf worden ingeschakeld. Die bedrij ven zijn op de hoogte van de voor schriften voor het werken met as best. Particulieren moeten daar zelf niet aan beginnen, zo adviseert de Arbeidsinspectie. Konsumenten Kontakt (KK) schat dat in duizenden Nederlandse woningen asbest-zeil ligt omdat dze vloerbedekking. Bekend is onder meer dat Novilon van Forbo-Krom- menie tot 1980 markleider was. Na 1980 is de asbest houdende onder laag vervangen door een schuimrug waarin geen asbest zit. Asbest is er in verschillende soor ten en kleuren. De vezels van alle soorten asbest zijn kankerverwek kend. Het verwijderen van zeil met een asbest houdende onderlaag is gevaarlijk, zeker als het zeil is vast geplakt. KK raadt af het zeil zelf te verwijderen omdat bij het los trek kende onderlaag scheurt en asbest vezels kunnen vrijkomen. Bovendien blijft een deel van de asbest houdende onderlaag op de vloer zitten. Probeert men deze res ten weg te halen dan komt er alleen maar meer asbest vrij. De stofzuiger is hiertegen niet inzetbaar: deze ver spreid de vezels alleen maar meer. In de handel zijnde stofkapjes hel pen niet. De fabrikant erkent overigens het probleem maar doet er niet zo veel aan, behalve aanraden dat men het zeil zonder stof te laten vrijkomen verwijdert. Zoals hierboven gesteld is dat absoluut af te raden. Verder wordt onderzocht, in samenwer king met de arbeidsinspectie, wat de meest veilige methode is om het zeil te verwijderen. Brief Overigens heeft Forbo Krommenie in strijd met alle waarschuwin gen en haar eigen standpunt de woninginrichters vorige week per brief laten weten dat bij de verwij dering van asbesthoudend zeil 'aan zienlijk minder asbestdeeltjes' vrij komen dan de normen die de over heid daarvoor heeft gesteld. Vol gens het bedrijf kunnen consumen ten hun eigen vloerbedekking ver wijderen, mits ze zich houden aan de aanbevelingen van het bedrijf. Volgens Konsumenten Kontakt echter is de brief ten onrechte ge ruststellend en knullig omdat de re sultaten van een onderzoek nog niet zijn gepubliceerd. De brief van For bo is verstuurd aan alle woningin richters die de asbesthoudende No vilon en andere vinylvloerbedek- kingen van voor 1980 hebben ver kocht. V. Frequin, directeur Marke ting en Verkoop van Forbo, wil niet zeggen dat verwijdering van de vloerbedekking ongevaarlijk is. "Wij zijn geen artsen." De cijfers van de metingen wil hij niet geven omdat het dan 'een te technisch ver haal wordt'. Konsumenten Kontakt schreef enkele weken geleden in het blad Koopkracht over de asbesthouden de vloerbedekking. In een school in Vlaardingen is de Novilon vloerbe dekking verwijderd door een daar voor ingehuurd bedrijf. "De school moest drie dagen dicht en de men sen die het zeil verwijderden droe gen maskers en hadden zuurstof- flessen bij zich. Het komt op ons merkwaardig over dat Forbo consu menten maskers aanbeveelt en ad viseert om de vloer nat te houden." De niet-roker heeft voldoende ruimte in de treinstellen van de Spoorwe gen. De gemiddelde verhouding voor het totale materieel is minstens twee niet-rokers op één roker. Dat is voorlopig mooi genoeg. Algehele aanpas sing tot de gewenste verhouding (vier op één) kost verhoudingsgewijs te veel. Minister Smit (verkeer en waterstaat) en staatssecretaris Dees (volks gezondheid) laten dit de Tweede Kamer weten in antwoord op schriftelijke vragen van Van Es (PSP). Van Es wilde dat Smit en Dees NS zouden bewegen per klasse treinstel slechts één coupé in te richten voor rokers. Dat gaat de bewindslieden te ver: "Het zou voorbijgaan aan de wensen van de gebruikers. Daar het be leid van NS reeds gericht is op de bescherming van de niet-roker, is verde re actie niet nodig". Een NS-woord voerder meldt dat de spoorwegen streven naar de verhou ding één roker op vier niet-rokers. Uit marktonderzoek is gebleken dat dat de ideale verhouding is. In het huidige materieel-is die verhouding door de bank genomen één op twee. Al het materieel stante pede ombouwen is echter een te dure grap. Wel wordt al het nieuwe materieel van de nieuwe indeling voorzien en wordt het huidige materieel tijdens het groot onderhoud omgebouwd, al dus de NS-woord voerder. Polo's. Wandklokken. Dames nachthemden. Dames en heren T-shirts. Overhemden korte mouw. voorziëFT^^ Kinder jeans. Sweatshirts. Anoraks. Dames pullovers. Dames pyjama's en nachthemden. Kinder sweatshirts. Kinder jeans. Baby joggingpakken Overhemden korte mouw. Dames blouses. Meisjes nachthemden. 7r Heren, meisjes en dames slips. 4r Meisjes slips. 3r Heren slips. 6r Kinder sweatshirts. Baby tuinbroeken. Dames nacht hemden. 18: Sportschoenen. Dames canvas gymschoenen Stropdassen. Heren T-shirts met print. Gestreepte baby jurkjes. Canvas kinderschoenen. Kinder sweatshirts. Heren T-shirts. Heren polo's. 15.- Leren tennisschoenen. Heren pantalons. -Echt Waar Voor Je Geld Kubus panties Breigarens. Sportkousjes. Kindersokjes. H89.136-27/6. LONDEN (GPD) - Het grootste drugsfeest ooit gehouden, speelde zich afgelopen weekeinde af in een lege hangar op de kleine luchthaven van het Britse White Waltham in het graafschap Berkshire. Meer dan 11.000 jongelui, sommigen niet ou der dan 13 of 14 jaar, waren van over het hele land in bussen en lange rij en auto's naar dit nachtelijke, mas sale drugsfeest gekomen. Allen wa ren in het bezit van de 50 gulden kostende toegangskaarten. Niette min bleek de plaatselijke politie volkomen verrast en staat de minis ter van binnenlandse zaken, Doug las Hurd, onder toenemende druk om dit soort evenementen in de toe komst te voorkomen. Al enige tijd gelden de zogenaam de Acid House-feestjes in Engeland als dé distributiecentra voor alle mogelijke verdovende middelen, variërend van cannabis, amfetami nen tot lsd, xtc ('ecstasy') en cocaï ne. Ook in White Waltham was er een levendige handel iri allerlei drugs. Enkele handige zakenlui, die grof geld verdienen aan de hoge en treeprijzen, hadden de hangar ge huurd om 'filmopnamen te maken'. Bij de ingang werden geen toe gangskaarten voor deze 'besloten bijeenkomst' verkocht. Van enige politiecontrole of -be geleiding was geen sprake. Het ge volg was een regen van klachten uit de omgeving, waar men op een der gelijk gebeuren helemaal niet was ingesteld. En zeker niet in de nacht van zaterdag op zondag, toen het luidruchtige spektakel zich voltrok. Buurtbewoners beweren dat zij be dreigd zijn met messen. Anderen spreken van mishandelingen. Binnen de hangar was volgens ooggetuigen een hele ploeg van drugshandelaren actief, gekleed in kleurrijke trainingspakken, die openlijk hun koopwaar aanboden. 'Een midzomernachtsdroom' was de noemer van het hele gebeuren, aangevuld friet het onverbiddelijke lokkertje: 'De meest spectaculaire zonsopgang aller tijden'. De politie spreekt van een uiterst gevaarlijke ontwikkeling. Zeker ook omdat de organisatoren er keer op keer in slagen de plaats voor de volgende massale bijeenkomst stil te houden. Pogingen van de politie om de organisaties te infiltreren, zijn tot nu toe op niets uitgelopen. Eén zo'n poging mislukte omdat op het nachtfeest alle bezoekers, dus ook de politieagent-in-bqrger, bij de ingang door uitsmijters met honden aan de lijn gedwongen werden om een ecstasy-tablet te slikken. HULP POLEN - Politieke bespre kingen tussen Westduitsland en Po len over Westduitse economische hulp in ruil voor erkenning van de rechten van de Duitse minderheid in Polen hebben nog geen resultaat opgeleverd. Een Westduitse rege ringswoordvoerder verklaarde gis teren dat er tot nu toe weinig vorde ringen zijn geboekt.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18