'Het is net een boze droom' Tour-directie bindt serieuze strijd aan tegen verloedering Pedro Delgadoeen jaar na zijn geruchtmakende Tourzege ra de laat6te week nog over het beste moreel beschikt". lk5>" RONDE VAN FRANKRIJK 1989 DINSDAG 27 JUNI 1989 SPORT PAGINA 17 ROTTERDAM (GPD) - Pe dro Delgado wil vergeten, maar hij weet het zelf het best: „Als er over twintig jaar over mijn Tóurzege wordt gesproken, komt die doping nóg ter sprake." Hij is er de afgelopen twaalf maanden minstens zo vaak, en indringender mee gecon fronteerd dan met zijn gele trui. De thans 29-jarige Spanjaard pleit nog steeds onschuldig, zoals ook het vonnis luidde: 'betrapt, maar onschuldig'. Probenicide stond wél op de verboden lijst van het IOC, maar niet op die van de UCI. „Als er één positief effect van de affaire is geweest, dan is het de be zinning, die toch alom is ingetre den. Mijn dopingzaak was symbo lisch voor de chaos van de vorige Tour," zegt Delgado nu. „Er is nu tenminste één uniforme dopinglijst, en er hebben zich mensen meester gemaakt van de Tour, die het beste voor hebben met het sportevene ment. Zo kijk ik op 1988 terug." Of er ook werd 'gelekt', in die da gen. De avond van de etappe naar Luz Ardiden, komt de Nieuwe Re- vu-équipe Storms Stokvis even bijpraten in de perszaal te Luz-St- Sauveur. De 75e Tour lijkt gedaan,is dus eigenlijk al op Alpe d'Huez ge beeldhouwd: Delgado geel, Rooks de bollen. Het 'pact' van zomer 1988. De Pyreneeën hebben definitief uit sluitsel gegeven: status quo, dan wel onmacht. „Delgado is positief," fluistert Storms, op de toon van een ontlui kende samenzwering. Wij hebben het te druk met Alcala, de witte trui die heeft lekgereden, door zijn ploegmaats als oud vuil langs de weg genegeerd. De straf van de na kende transfer naar PDM. „...En dan wordt Rooks win naar..", benadrukt Storms het be lang van zijn opmerking, hem inge geven door de achterklap, de ma chinerie, die op gang komt als de hoteldeuren gaan kieren, en de ver trekken van jury en commissaris sen plots een zweterige zwijgzaam heid beginnen ademen. Van het draagbare beeldscherm trekt onze blik naar ooghoogte. „Delgado positief? Ach...!" Ant woord vanuit de verdediging, de tijd van Pellenaars terughalend: „Dan is mijn moeder het ook." Teleurgesteld door zoveel onbe grip en achteloosheid, raakt het praatje fluks aan z'n eind. Zij, ver dwijnend in het gerucht; wij, terug in de concentratie van de dag. Lau- delino Cubino, eerste boven op de laatste col van de Tour. Nieuws! Ander onderwerp Zeventién uur later, sportveld bij een scholencomplex te Pau. Adrie van der Poel heeft zojuist het och tendritje gewonnen. In het gras: de PDM-leiding - Jan Gisbers, Manf red Krikke, Harrie Jansen. Napra tend over Van der Poel, die einde seizoen vertrekt naar Domex? Over hoe het nu financieel verder moet met de succesrijke Theunisse? Of Alcala nog wel écht nodig is, met het koppel Rooks en GJT in eigen beheer? „We storen toch niet?" Het ge sprek stokt, men zoekt geluidloos naar. een ander onderwerp, voelt zich op één of andere manier be trapt, draait boterbloemen uit het gras. „Mooi hé?" „Van der Poel?" „Nee, het weer." Het gesprek krijgt bij doorvragen toch nog een aardige wending, als Krikke wat filosofeert over 'de toLvan het succes', Van der Poel werd na zijn voorjaar onbetaah baar, en nu dreigt ook Theunisse... Maar daar had de PDM-top het dus niet over, daar in het gras. Nu Pedro Delgado, vorig jaar na zijn Tourwinst met de Spaajise vlag. (Archieffoto) dreigt ook Theunisse te worden weggekocht? Nee, nu is ook Theu nisse aan de lamp blijven hangen. Zoals Pedro Delgado. Positief be vonden bij de eerste controle van de urinemonsters uit de Alpen, blijkt later. Verbijstering 's Avonds in Bordeaux is het lek bo ven Nieuwe Re vu doorgesijpeld naar Antenne 2, de Franse tv-zen- der. Verbijstering, ontkenning, schichtigdoenerij, onvindbaarheid. De commerciële sport in zijn hart geraakt: hier zitten de geldschieters niet op te wachten. Het duurt tot donderdagavond in Clermont Ferrand eer het oordeel wordt geveld. De Tourleiding dis tantieert zich,het is een zaak van de jury van de UCI. Die maakt om ne gen uur bekend wat de contra-ex pertise in Parijs heeft opgeleverd: P.D. negatief, G-J.T. positief. Juryvoorzitter Mario Prece is kennelijk zo bevreesd, dat hem zal worden verweten A2 opnieuw te be voordelen boven de 500 schrijvende journalisten, dat hij persoonlijk de sporthal van Clermont betreedt. Het communiqué wordt hem uit zijn strot getrokken, de verwording van de Tour ten voeten uit. Een half uur later wordt Italiaan Prece letterlijk uit een hotelkamer in het Mercure gesmeten. Hij is PDM komen vertellen, dat Theunis se positief is gebléven. Maar dat hebben betrokkenen nu zojuist van de journalisten vernomen. Zijn er nog regenten, met ontzag voor de reglementen? Storms Stokvis hadden beet gehad, het PDM-driemanschap trok zich in het gras al terug als een egel onder z'n eigen stekels. De Tour van Delgado, Theunisse, Rooks en Van Poppel werd ineens die van de Pro benicide en Testosteron. Een ongelukje Aan de vooravond van een nieuwe Tour de France komen al die ge dachten opnieuw boven. Hoe je het ook wendt of keert: Delgado's Tour van '87 kleeft als heel wat heroi- scher op de herinnering dan die van '88. Keer op keer heeft de ex-verple ger yit Segovia zich moeten verwe ren, honderden malen is hem de zelfde vraag gesteld. En steeds pro duceerde hij het verwachte ant woord: een ongelukje. Probenicide clusief Delgado, een co-sponsor te zoeken a raison van f.l50000.In Zwitserland was hij ook de duurst- betaalde van het peloton, en voor de Tour is een Spaanse bank als co- sponsor gevonden,ook weer goed voor minimaal anderhalve ton. Redenering Of hij het waard is? Winnaars heb ben altijd gelijk. In 1985 was hij door Seat Orbea weggekocht voor zes ton bij Reynolds. Belachelijk veel, vond men. Maar toen hij in de Vuelta zegevierde klopten de bazen van Seat zich op de borst: „Wij beta len Delgado niet op basis van wat hij in het verleden heeft gepres teerd, wij investeren op wat hy nog Pedro Delgado: "Het gaat er gewoon o was hem verstrekt tegen rugpijn, als vochtgeleider, maar niet als mas- keermiddel van een anaboleninjec- tie /-kuur. Het stond niet op de UCI- lijst, de verstrekkende arts zag geen problemen. Een verkeerd lezende UCI-commissaris, dan wel laborant, dacht daar anders over. Delgado: „Het komt me nu, een jaar later, allemaal zo onwezenlijk voor. Het is net een boze droom. De media hebben er niets van begre pen, het publiek'gelukkig wel. Jour nalisten laten zich verblinden door randverschijnselen, door de ge beurtenissen er rondomheen. Ik ben totaal zo'n 11,12 keer op contro le geweest. Alleen die ene keer werd er probenicide gevonden, niet één keer testosteron, of zo. Is dat niet het beste bewijs voor mijn on schuld?" Pedro Delgado arrogantie is hem vreemd, zijn blauwe ogen staan goedlachs in zijn blonde hoofd, open karakter. Maar die vriendelijkheid-in-persoon kwam wél meermalen in opspraak. Dubbelcontract Een greep uit zijn dossier: dubbel contract met Kelme en Reynolds ('87), geen Vuelta Espana ('88), ru zie met een Spaans radiostation ('88 en '89), voortijdig vertrek uit de Tour omdat zijn moeder was overle den ('86), doping in de Tour ('88), eerste Vuelta-winst dank zij een combine tegen Millar, tweede Vuel ta-winst dank zij een combine tegen Parra, de envelop-met-inhoud na de Vuelta '89 aan de Sovjet Ivanov, en recentelijk weer 'afgeschoten' in de Ronde van Zwitserland. De laatste rel dateert van vorige week. „Hij is de bestbetaalde Spaanse toerist, die momenteel in Zwitserland rondrijdt" schreef een krant. En organisator Sepp Vegeli zette Delgado's startpremie in het vriesvak. Het laat de Spanjaard koud noch warm. „Ik weet waarom ik er koerste. In voorbereiding op de Tour. Dat er mensen zijn die op mijn financiële eisen ingaan, is mijn fout niet." Het verhaal gaat, dat Pedro Del gado de duurstbetaalde prof van het jaar 1989 is, maar zijn programma gaat de 70,80 wedstrijddagen niet te boven. Kelly deed in zijn grote jaren het dubbele. Delgado zou voor 1,6 miljoen gulden bij aluminium-ex- porteur Reynolds op de loonlijst staan. Plus wat hij daar nog bijver dient. In de Vuelta bijvoorbeeld werd organisator Unipublic ver zocht voor de Reynolds-ploeg, in- Het is een soortgelijke redene ring, die Delgado op de been hield na zijn met twijfel beladen Tourze ge van vorig jaar. „Het moeilijkste is niet in Parijs te komen, het zijn de weken en maanden erna." Het geel over 1988 was hem, „maar alleen oud-coureurs kunnen op hun ere lijst rusten, mij wacht een nieuw jaar, een jaar waarin ik zal worden nagewezen." Daarom: serieuzer als hij, afgelo pen maanden, was er geen Tourve dette. Weinig recepties, vakantie met vriendin Ludi op de Seychel len, intensieve ski-, fiets- en loop training in de winter, rustige op bouw van zijn seizoen. Met een vier de plaats in Luik-Bastenaken-Luik en een eindzege in de Vuelta (drie ritzeges) als uitschieters. Daarna een uitgebreide vooijaars-vakantie op Ibiza, een meditatie-training in de bergen nabij Segovia, en tenslot te een goedbetaalde warming-up in Zwitserland. De probenicide van 1988 valt niet te maskeren,ook al pleitten de hoogste UCI-bons Luis Puig c.q. de Spaanse overheid hem vry. Op zijn Tourzege an sich valt echter weinig aan te merken. Delgado slikte zijn verboden pil, Steven Rooks had Gert-Jan Theunisse. 't Is allemaal om het even. Bloei Hij is nu 29 jaar, in de bloei van zyn wielerleven. Hij wil de eerste Span jaard zijn die de Tour twee keer wint, en wie weet nog wel achter el kaar. Hif ziet concurrentie genoeg; weet dat Laurent Fignon ditmaal niet start om uit te rijden, maar om te winnen. Hij zal in de bergen niet iedere dag Herrera kunnen counte ren, „maar meer specialisten zijn er niet." Hy behoort in de ronde-tijdrit tot de allersterksten. Hij is gelou terd door wat hem vorig jaar is over komen. „Aan het begin van een Tour is ie dereen nog even sterk. Het gaat er gewoon om, wie in de laatste week nog over het beste moreel be schikt..." Vorig jaar was hij dat. Zelfs 'de affaire' kreeg hem er niet onder. PETER OUWERKERK BELGIË Ocuft van Spe-Francorchamps .Luxemburg 16 Bappo (ochtend) 136,6 km 2b Etappe (mfddag) Ploegentijdrit 46 ton 21e Etappe I nfi 27 tan LUXEMBURG [i^^ZWITSERLAND 1—127 tan r\ 7e Etappe 250,5 tan 17e Etappe l 161,5 tan 0 AJ leen vertrekplaats Route w/// 71Jc*ttln«fy«ueel Ploegentijdrit 10e Etappe 91,5 tan I 16e Etappe 174 tan 157 tan 13e Etappe i 177 tan Renners die aan auto's hangen, gaan met auto naar huis ROTTERDAM (GPD) - De Tour de France is de meest toonaangevende wieler koers ter wereld. Als die ont aardt in a-sportieve praktij ken, zal het met de rest van de koersen ook spoedig droef gesteld zijn. Oorlog derhalve aan hen die het slechtste voor hebben met de wielermaand juli; ban het bedrog, 'La guerre aux tri- cheurs!' Nieuwe heren, nieuwe wetten. Maar het duo Jean-Marie Leblanc Jean-Pierre Carenso is het ernst, de strijd aan te binden tegen de verloe dering in het peloton. De Tour van 1989, de eerste onder hun verant woordelijkheid, zal veel strakker geregisseerd worden dan de laatste jaren. En, wat frappant is, die roep ging al ver voor het startschot in Luxemburg (zaterdag) uit. De harde lijn werd gepredikt op de presentatie van de 76e Tour, me dio oktober vorig jaar. Jury's moch ten geen pardon meer hebben met renners en ploegleiders, die achter het eigenlijke strijdperk de sportie ve wetten met voeten traden. Ren ners die zich lieten duwen of aan volgauto's gingen hangen dienden zwaar te worden bestraft. De internationale wielrenunie haakte gretig in op de denkbeelden vanuit Parijs. UCI-juryleden en - commissarissen zijn door de decen nia heen de natuurlyke vyanden 5, ploegleiders en spon sors, maar nu leken de 'arbiters' in de organisatoren van 's wereld top- wielerevenement eindelijk een bondgenoot te hebben gevonden. Filifosie Beroepswielrenners behoren de ki lometers af te leggen op eigen kracht, is de filosofie achter de nieu we bezem. Het publiek zal zich van de sport afkeren, als het ziet, dat honderden handen te hulp schieten in bijvoorbeeld de bergetappes. Bo vendien: de ene dag schaamteloos geholpen, en de andere dag weer een etappe winnen - dat is ook niet bepaald in overeenkomst met de ideeën van de sportethiek. Welke de (nieuwe) praktijk kan zijn, werd de afgelopen weken dui delijk in wedstrijden in Frankrijk, maar ook Italië. In de Giro werd Pe ter Pieters slachtoffer van de zuive- ringsdrang bij de jury. Zich nadruk kelijk laten trekken over de Pordoi? Uit koers gezet. Hetzelfde over kwam de PDM-Mexicaan Raul Al cala op de Mont Ventoux in de Dau- phine Libéré, en onlangs ook drie renners in de Midi Libre, onder wie de Nederlander Adri Kools. In de Midi Libre mochten op zekere dag ook de 'tweede auto's' - met assis tent-ploegleiders - niet meer meerij den. Tour-directeur Leblanc gaat helikopter inzetten om het bedrog in de bergen zoveel mogelijk in te perken. De boven rondcirkelende commissaris moet op zich al vol doende afschrikwekkend zijn om de handen van de klink te houden, zegt hij. Het effect van de politie agent naast het oranje stoplicht. En wie zich dan toch bezondigt kwalyke praktijken, die kan zijn koffers pakken. Renners, maar ook volgers, ploegleiders, journalisten, iedereen. Leblanc noemt in bijna ieder in terview de naam van Jean-Paul Poppel. Békend, maar kennelijk niet zo bemind. Steuntje De Utrechter in de repliek, mede namens zijn 'soortgenoten': „Ik ben niet de heiligste van allemaal, ik zal ook wel eens een steuntje grijpen, maar waarom zijn de directies niet wat redelijker naar ons toe? Waar om scheppen ze er kennelijk beha gen in renners te zien afvallen? Waarom maken ze de tijdslimieten in de bergetappes zo scherp? Waar om niet een paar percenten meer, zodat wij niet om duwers hoeven roepen, niet naar auto's hoeven grij pen? Als je ziet, dat je in korte ber getappes met vijf cols maar 35 mi nuten mag verliezen, is dat vragen om listigheden. Als zij redelijk zijn, zijn wij het ook. Ik vind het ook niks meer met sport te maken hebben, als je je laat slepen. Maar voor ons is er morgen toch wéér een dag?" De Tour-organisatie heeft zich bij de UCI in ieder geval verzekerd van 'de beste jury, die voorhanden is' (Leblanc). Als iedereen erkent, dat de Tour trendsetter is, dan moeten daar ook top-'scheidsrechters' flui ten, zo redeneert men. De Zwitser Claude Jacquat is nu jury-voorzit ter, en die heeft zijn sporen inmid dels her en der verdiend. Ook de commissaris bij de medische, zeg maar doping-controle is van onbe sproken gedrag: een Schot, Gerry McDaid; de nogal eens heulende Parijzenaar Jean Court bekijkt de Tour dit jaar vanaf de tv. De Tour van dit jaar staat, zoals we gewend zijn in het Anquetil-, Merckx-, Hinault-loze tijdperk, weer bol van de vraagtekens. Twee handen vol favorieten, met voor de één even veel/weinig te zeggen als voor de andere. Al is een prolonga tie van Pedro Delgado wellicht het minst gewaagd. Maar ook: Fignon, Hampsten, Rooks, Roche, LeMond, Parra, Herrera, Mottet, Breukink, en wie weet wel Theunisse Mil lar, Bauer, Indurain, Zimmermann, Boyer of Criquielion een of meerde re dagen hoog in de top-vijf De Tour van 1989 wijkt qua struc tuur niet zo heel veel af van die van vorig jaar. Het korte, flitsende, dis- co-achtige is gehandhaafd, maar toch is er een aantal niet onbelang rijke wijzigingen in detail. Vorig jaar was er de aanvaring profsectie UCI versus Tourdirectie. De wielerkalender moest strakker en tegelijkertijd meer open, waar door het aantal Tourdagen en - weekeinds werd gelimiteerd. Ge volg: géén proloog, wel een préfa (r)ce, en maar 21 wedstrijddagen. Nu de kruitdampen zijn opgetrok ken, het voorgerecht werd beboet met 15.000 gulden, en de Tour is te gemoet gekomen aan de wens van FICP-leider Hein Verbruggen de 18 :j?.c 1 juli t/m 23 juli SPANJE beste ploegen ter wereld sowieso uit te nodigen (meteen erkenning van de FICP-puntenlyst), zijn de teugels weer gevierd: de proloog is terug, de Tour duurt weer 23 dagen. Verbruggen: „De Tour heeft op ba sis van zijn traditie, reputatie en in ternationale uitstraling recht op een uitzonderings-positie. Maar we heb ben nu wel meteen een einde ge maakt aan de mobilisatie van de Tour: 26 dagen, zoals in Berlijn." (Afwachten wat het met Montreal 1992 wordt; doch wie dan leeft...) Een proloog, ouverture van een driedaagse in Luxemburg, stukje België (voor het eerst sinds zeven jaar), vliegtuig naar Bretagne, de bergen andersom dan in '88, want: eerst Pyreneeën, Marseille op 14 juli (200 jaar revolutie!), Alpen, op zon dag terug in Parys met... een epi loog, een tijdrit van Versailles naar de Champs Elysées - een traditie waarmee in 1971 werd gebroken; toen won Merckx het toetje naar de wielerbaan van Vincennes. Een Tour, die alle kenmerken van de laatste jaren in zich draagt: een elftal kansen voor de sprinters en 'finisheurs', vijf tijdritten (proloog, ploegentijdrit en drie individuele: lange, berg en korte), een stuk of ze ven bergetappes (twee in de Pyre- neeen en vijf in de Alpen, met vijf aankomsten bergop: Cauterets, Su- perbagnères, Alpe d'Huez, Villard de Lans 2000, Orcières Merlette. Wie de Tour wil winnen, moet voor alles een allround ronderenner zijn, maar ook dat is al jaren het ge val. De tijd, dat de Tour alleen werd beslist in tijdritten en/of bergen, die bestaat niet meer. Steven Rooks, vorig jaar tweede en winnaar van de bergtrui: „De etappes zijn gemid deld 160 km, dat is vrij'kort. Gemid deld vier uur per dag op de fiets, dat betekent dat er van de eerste tot de laatste kilometer actie kan zijn. Het is voortdurend opletten, op je qui vive zyn. Je kunt de Tour in een mo ment van onbedachtzaamheid, een ogenblik van verslapte concentratie uit handen geven." Maar de verliezers zitten dit jaar niet alleen meer voorin. Heli-bro- ther is watching them; de verbali sant loert mee vanuit de lucht. Tour uitgebreid op radio en tv HILVERSUM (ANP) - De Ronde van Frankrijk komt van 1 tot en met 23 juli dagelijks uitgebreid op radio en televisie. Elke dag is er een rechtstreeks beeldverslag op Nederland-3 van het laatste uur van elke etappe. Stu dio Sport brengt bovendien elke dag een Tourjournaal tussen 19.00 en 20.00 uur, eveneens op Neder land-3. Op 2 juli, aanvang 11.30 uur is er een extra reportage van de etappe Luxemburg-Luxemburg. Op 18 en 19 juli, telkens 13.30 uur, zijn er extra rechtstreekse televisie uitzendingen van beklimmingen van grote Alpen. De radio brengt dagelijks op Ra- dio-1 weer 'Radio Tour de Frarice' tussen 14.00 en 18.00 uur. Met twee nieuwe directeuren aan het bewind, Jean-Marie Leb lanc en Jean-Pierre Carenso, onder gaat de Tour de France dit jaar aller lei vernieuwingen. Een daarvan is de kleding van de leiders in de ver schillende klassementen. De kleu ren zijn hetzelfde gebleven, geel- groen-rood-bolletjes-lapjes, maar het ontwerp is gemoderniseerd. Zo is er op de gele trui een moder ne wereldkaart aangebracht door de Italiaanse kunstschilder Mario Schifano. Het logo van de Tour en de initialen van stichter Henri Des- grange zijn verdwenen. De rode bol len van de bergtrui herbergen top pen en dalen. Op de groene trui is een bos pylen aangebracht als sym bolen voor snelheid. De rode trui is opgesierd wielen in de vorm van vuurballen. De lapjestrui is de mo derne combinatie van de vier ande re. De witte trui voor de beste jonge re is komen te vervallen, evenals de groene petjes voor het puntenklas sement voor ploegen. De tweede etappe, die maandag 3 juli van Luxemburg naar Francor- champs leidt, is een veredelde Waal se Pijl. Het parkoers leidt over de Muur van Hoei en de Citadel van Namen plus een aantal andere be kende heuvels naar negen kassei stroken in de finale in de buurt van het autocircuit van Francorchamps.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17