Uitstel van rijksweg 11 leidt tot massaal protest Onafhankelijk oordeel over hart bewaking in Rijnoord JAC Katwijk zoekt meer opvangruimte ürietraps-raket naar ministerie 'Belang van VVV in Katwijk onderschat' Golfclub Alphen reinigt zélf vervuild land PAGINA 14 REGIO DINSDAG 27 JUNI 1989 Medische staf stelt arbitrage-commissie voor ALPHEN AAN DEN RIJN - De medische staf van het ziekenhuis Rijnoord stelt voor externe deskun digen een uitspraak te laten doen over het behoud van de hartbewa- kingsafdeling in Alphen. Volgens het fusieplan van de directies van Rijnoord en het St. Elisabethzie- kenhuis in Leiderdorp (EZL) moet die afdeling uit Alphen verdwijnen. De specialisten verzetten zich daar tegen. "Maar we vermoeden dat we het daarover nooit eens worden. In zo'n geval kun je het beste een arbi trage-commissie inschakelen. Aan de uitspraak van die commissie moet dan gevolg worden gegeven", vindt woordvoerster H. Hornstra- Limburg van de specialisten. De staf doet het voorstel in de of ficiële reactie op het medisch func tieplan, waarin de directies uit de doeken doen hoe Rijnoord met het EZL kan fuseren. Die fusie moet be gin volgend jaar-een feit zijn. In een eerste reactie liet Homstra anderhalve week geleden al weten zich met een aantal voorstellen niet te kunnen verenigen, ook al omdat die in strijd zijn met eerder gemaak te en ondertekende afspraken. Ge steld is dat geen van de bestaande afdelingen uit Rijnoord mag ver dwijnen, maar het voorstel van de directie is om de kinderafdeling en CCU (hartbewaking) geheel naar Leiderdorp over te brengen. De specialisten willen over de CCU hoogleraren, verbonden aan het Academisch Ziekenhuis Lei den, een uitspraak laten doen. An der twistpunt is het verdwijnen van de kinderbedden en het vertrek uit Alphen van één van de twee neuro logen. "We vinden het jammer dat de directie ons zelfgemaakte me disch functieplan op deze punten niet heeft gebruikt, er zelfs niet met ons over heeft gesproken. Op ver schillende onderdelen kan geen hulp worden gegarandeerd omdat er te weinig mensen zijn. In de nu voorgestelde situatie kunnen kin deren in Alphen niet eens naar een KNO-arts, wat betekent dat je een ziekenhuis voor 16-jarigen en ouder krijgt. Dat noemen wij geen basis ziekenhuis. We hebben liever dat ie mand voor een prostaat-operatie naar Leiderdorp moet en dat we hier een paar kinderbedden heb ben, dan andersom. We moeten eerst de basiszorg verzorgen en vanuit die positie kijken wat er ver der bij kan in Alphen". De medische staf heeft zich gis teravond over de reactie op het ont- werp-medisch functieplan van de directie uitgesproken. Een dezer dagen wordt die aan de directie ge stuurd. Ook de ondernemingsraad denkt eind deze week de reactie klaar te hebben'. De groeperingen hebben officieel tot half juli de tijd gekregen (was eind juni), omdat de besturen van Rijnoord en het EZL pas 31 juli bijeenkomen om het me disch functieplan vast te stellen. Onduidelijkheid over nieuwe metingen vervuiling Zegerplas ALPHEN AAN DEN RIJN - De Socialistiese Partij in Alphen wil dat zwemmers en surfers in de Ze gerplas niet langer het risico lopen in aanraking te komen met mogelij ke verontreinigingen, als gevolg van de illegale stort van chemisch afval op de vroegere vuilstortplaats in de Coupépolder. Met name waar de Kromme Aar in de Zegerplas stroomt, heeft het laatst geopen baarde Iwaco-onderzoeksrapport volgens de SP aangetoond dat de verontreiniging met schadelijke stoffen (onder meer fenolen) op die plaats ernstiger is dan gedacht. Het aanvullend onderzoek (hard heids-analyse), waarvan de uitkom sten zoveel mogelijk binnenska mers worden gehouden tot de ver- gadering van de projectgroepverga dering donderdag, geeft daarover geen uitsluitsel. Bij nieuwe metin- Kromme ^a^namS^lf^elema^ Ondernemers en vertegenwoordigers van de gemeente Alphen in spoedberaad bijeen over het uitstel van rijks geen fenolen meer gemeten. KATWIJK - Er zijn in Katwijk nog winkeliers, horeca-onderne- mers en particuliere kamerver huurders die niet beseffen dat zij een direct belang hebben bij de plaatselijke VW. Zij denken dat de VW er vooral is voor de toe rist. Dat er veel meer wordt ge daan vanuit het kantoor aan het Vuurbaakplein, dringt niet goed tot hen door. Dat is het oordeel van Lyda Bekker uit Zoeterwoude, studen te aan de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer in Bre da. Haar conclusies en aanbeve lingen, niet meer en niet minder bedoeld om met behulp daarvan meer leden te werven voor de Katwijkse VW, zijn verwoord in haar eindexamenscriptie. Onder de titel 'Een beeld van een imago' doet zij verslag van een verkennend onderzoek naar het imago van de VW-Katwijk zoals dat bestaat bij de groep mid denstanders, horecabedrijven en particuliere kamerverhuurders die (nog) geen lid zijn van de VW. Vorige week woensdag stu deerde zij met succes af op deze scriptie die is geschreven in op dracht van de Katwijkse VW. Het onderzoek en het schrijven van de scriptie hebben ongeveer een halfjaar geduurd. Voor haar onderzoek heeft Bekker vijf winkeliers, drie hore- ca-ondernemers en drie particu liere verhuurders geïnterviewd. In de gesprekken heeft Lyda ge probeerd erachter te komen waarom zij geen lid zijn en wat zij weten en vinden van de VW. Dat de VW promotie maakt voor Katwijk in het buitenland is bij geen van de elf geïnterview den, die over het algemeen wel te spreken zijn over de VVV, be kend. Evenmin weten zij hoe Kat wijk in ons eigen land bekend heid krijgt. Erg onvolledig blijkt de kennis te zijn van een aantal diensten die vanuit het WV-kan- toor worden verleend. Dat bij voorbeeld informatie kan worden verkregen over alle verkeersver bindingen per trein, boot en bus in Nederland, wist niemand.Bij na de helft van de ondervraagden bleek alsnog bereid te zijn de VW financieel te steunen met een lidmaatschap. Concordia met vijf bekers naar huis NOORDWIJKERHOUT/LEIDEN Uit het bericht van gisteren over het muziekconcours dat afgelopen zondag in De Schelft in Noordwij- kerhout is gehouden, blijkt niet dui delijk wat de resultaten van Concor dia waren. De Leidse muziekvereni ging was, zoals vermeld, inderdaad zeer succesvol en nam vijf bekers mee naar huis. De senioren van Concordia kwa men uit in de introductiedivisie sec tie F. Met de nummers De Gladiator en Riga werd de band eerste en pro moveerde direct naar de eerste divi- De tamboers van het jeugdkorps behaalden in de jeugddivisie een eerste prijs met een stilstaand en lo pend nummer. De tamboers van het senioren korps moesten aan het eind van de dag hun plaats in de ere-divisie zien te verdedigen. Dat lukte uitstekend. De tamboers behaalden een eerste prijs in de ere-divisie. Ouderen kunnen bij commissie aankloppen met hun klachten DEN HAAG - De commissaris van de koningin, S. Patijn, heeft giste ren de provinciale klachten- en ge schillencommissie geïnstalleerd. Bewoners van verzorgingshuizen in Zuid-Holland kunnen bij deze com missie aankloppen indien zij klach ten hebben over het 'huis' waarin zij De commissie- beoordeelt de klachten van bewoners, maar kan tevens worden ingeschakeld om te bemiddelen bij geschillen. De Goudse wethouder J. Gorter-Ko- ningh is voorzitter van de commis- Klachten die bij de commissie aanhangig worden gemaakt, wor den achter gesloten deuren behan deld. De partijen die erbij betrok ken zijn krijgen de mogelijkheid hun klacht of geschil toe te lichten. Vervolgens adviseert de commissie gedeputeerde staten (dagelijks be stuur van de provincie) die op hun beurt maatregelen kunnen treffen. Het instellen van de commissie is een uitvloeisel van de nieüvVe veror dening verzorgingshuizen Zuid- Holland. Hierin zijn bepalingen op genomen die tot een verregaande democratisering in deze instellin gen moet leiden. Berg, T. van den Bereken, M. van den Berg, T. Boogaard, N. Breedevelt, J. Cap- tein, G. Dekker, I. Delgeijer, E. Dikmans, K. van Dorp, H. van Duijn, C. van Duin, C. Ederveen, S. van Egmond, D. Eg- mond, Y. van Elswijk, A. van Emmerik, J. Feit Zoet, M. Geerlings, J. Glasbergen, J. de Graaff, J. Heemskerk, A. Hellinger- werf, S. van Heusden, A. Hoogduin, P. IJsselmuiden, D. Jonker, M. Meijer, C. Klein, S. Kol, J. Korenhof, M. Koster, J. Kraijenoord, P. Kuipers, M. Kustermans, A. Lamboo, C. de Lange, M. Langezaal, M. van Leeuwen, J. van der Marei, H. van der Meer, S. van der Meij, J. Monfils, F. de Mooij, B. Morren, N. Nikkelink, M. Noorlander, S. van Os, G. Piersma P. Pie- terse, C. van der Ploeg, M. Rijlaarsdam, •T. van Roon, C. Ruijgrok, I. Schaap, J. Scholte, J. Spiering, T. Stouten. A. Star- reveld, M. van Tol, R. Verschoor, I. van der Vijver, L. van Vleutel, E. Vletter, M. de Vos, I. Vollebregt, M. van Weeren, L. Windhorst, M. van der Zwet, P. Zuider- wijk. Voor primaire opleiding herenkap- pen: J. Akkerboom, J. Beijk, C. van den Berg, M. van Beek, T. Bogaard, A. Bouw meester, N. Breedevelt, S. van Egmond, Y. van Elswijk, J. Glasbergen, K. de Graaff, P. IJsselmuiden, M. Keijzer, M. Koster, P. Kuipers, M. Kuijstermans, I. van Leeuwen, J. Monfils, E. Mulder, N. Nibbelink, A. Nugteren, N. Peters, P. Pieterse, N. Planije, C. Ruijgrok, J Sloos, T. Stouten, P. Torken, M. van der Voort, P. Zuijderwijk. Voor voortgezette opleiding dames- kappen: E. Bakker. C. Berkheij, T. Boers, M. Flippo, A. Hoogendijk. A. Riet kerk, E. van der Salm, J. Sloos, P. van der Spek, W. Teske, J. van Tongeren, A. van Velzen, A. van de Wilden. Voor voortgezette opleiding heren- kappen: P. Lancel, M. van Munsteren, H. van Zanten. Geslaagd aan de BTS te Leiden: A. Souali, M. Srour, D. Bennissaid, F. v.d. Haak, D. de Haan, M. Pols, J. Splinter, J. Zandvliet, E. Bey, M. v.d. Broek, R. Daal- man, R. Falentijn, W. Goebel, R. Hoog- eveen, R. Karregat, M. Nederhof, R. Pouw, N. v.d. Reyden, W. Slöos. P. Wak- ka. M. v.d. Blom, E. Mijnders, K. de Boer. H. van Eygen, R. Geus, R. Lekkerkerker, E. Neuteboom, B. van Rossen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De 'Rijksweg 11-gemeen- ten' en de bedrijven die hierin zijn gevestigd, heb ben een 'drietraps-raket' af gevuurd op het ministerie van verkeer en waterstaat. A. Berkhout, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Rijnland, gebruikte die omschrijving gistermiddag na afloop van het spoedberaad in Alphen tussen gemeenten en bedrij- venkringen over het drei gende uitstel van de aanleg van rijksweg 11. Deze week gaan drie brieven naar het departement, waarin demis sionair minister N. Smit- Kroes in niet mis te verstane bewoordingen duidelijk wordt gemaakt dat hoge prioriteit dient te worden ge geven aan de rijksweg tus sen Leiden/Katwijk, Alphen en Bodegraven. Het schrijven van met name de VOA, vereniging voor ondernemin gen in Alphen, namens het gehele bedrijfsleven in de Rijnstreek liegt er niet om. "We hebben met verbijs tering kennis genomen van het uit stel tot aan de eeuwwisseling. Dit getuigt van een onwaarschijnlijk gebrek aan inzicht en/of verant woordelijkheidsgevoel van de be voegde autoriteiten". En verderop: "Het totale bedrijfsleven in dit ge bied dreigt hierdoor zo'n twintig jaar aan het lijntje te worden gehou den. De gevolgen van een dergelijk gebrek aan inzicht voor onze sa menleving zullen niet uitblijven". Normaal Met nadruk wijst VOA-voorzitter A. Groenendijk onder meer op het feit dat het in deze regio gevestigde be drijfsleven zich tot heden boven het gemiddelde ontwikkelt, dat vrijwel alle beschikbare bedrijfsterreinen reeds zijn uitgegeven en dat hon derden bedrijven in dit deel van de Randstad al vele jaren rekenen op verbindingen met de rest van Ne derland (en Europa) die voor andere gebieden in Nederland al lang nor maal zijn. Interessante initiatieven, de VOA noemt de distripool (verregaande samenwerking tussen Alphense vervoersbedrijven), kunnen alleen maar worden gerealiseerd bij een goede oost-west-verbinding, schrij ven de bedrijven de minister. Ook wordt erop gewezen dat de gemeen te Alphen en het bierconcern Hei- neken reeds substantiële investe ringen voor en in verband met rijks weg 11 hebben gedaan. Het VOA-protest is daarmee nog niet ten einde: "Opnieuw uitstel van de aanleg van rijksweg 11 zal de lan ge termijnplannen en investerings beslissingen van vele bedrijven in dit gebied zodanig negatief beïn vloeden dat sociaal-economische schade niet zal uitblijven". Ten slotte wijst de VOA er na mens alle bedrijvenkringen op dat de gehele regio zich reeds lang zon der noemenswaardige steun van de overheid economisch boven het landelijk gemiddelde heeft ontwik keld, zodat in feite al vele jaren spra ke is van verontachtzaming door de overheid van de primaire behoefte aan een goede oost-westverbinding. "Wij doen dan ook een nadrukkelijk beroep op de verantwoordelijkheid van de betreffende bestuurders het reeds lang bekende plan voor rijks weg 11 uit te voeren en de nu weer als bezwaar opgevoerde financiële problemen in elk geval niet af te wentelen op een actief bedrijfsle ven en een gemotiveerde regio die reeds vele jaren een adequate oost- westverbinding moet ontberen'. Direct achter deze brief aan volgt een schrijven van de kamer van koophandel. "Wij proberen de bal nog wat verder te schoppen", aldus Berkhout. "Wij sturen een soortge lijke brief, waarin we echter ook het werknemersbelang uitdragen. De rijksweg is niet alleen voor onder nemers van belang. Als die er niet komt, betekent dat in de toekomst ook dat de werkgelegenheid voor velen in gevaar komt omdat inves teringen achterblijven. Om aan te tonen dat de rijksweg van belang is, is eigenlijk niet eens een feitelijke onderbouwing nodig, maar toch zullen we het economisch belang in cijfers uitdrukken", aldus Berk hout. Als derde komt later deze week ook nog een gezamenlijke reactie van overheid en bedrijfsleven. Over de inhoud wordt morgen nog nadër gesproken. De resultaten van die bijeenkomst worden ook ge meld in een aangevraagd telefo nisch onderhoud met de minister komende donderdag. KATWIJK - Het Jongeren Advies Centrum (JAC) in Katwijk is van plan een verzoek aan het gemeente bestuur te richten om ergens in het dorp een ruimte beschikbaar te stel len voor crisisopvang en kamerbe woning. Er is volgens het JAC schreeuwend behoefte aan opvang mogelijkheden voor weggelopen of weggestuurde jongeren in Katwijk. Dat blijkt uit het beleidsplan 1989, dat gisteravond samen met het jaarverslag 1988 is gepresen teerd. Volgens het JAC kunnen Katwijkse jongeren die uit huis ge plaatst zijn niet aarden in buiten Katwijk gelegen adressen. Zij mis sen hun familie, hun vrienden, de school, het strand, de duinen en 'al het goede en slechte van Katwijk'. Worden zij buiten Katwijk ge plaatst, dan ontstaan nieuwe pro blemen: ze lopen weg, gast- en pleeggezinnen voelen zich onmach tig, er komen spijbel- of andere schoolproblemen. Ook het contact met de familie wordt bemoeilijkt, soms omdat de familie het al moei lijk vindt te accepteren dat het kind niet meer in Katwijk vertoeft. Het JAC probeert de jongeren al tijd te plaatsen in een gast- of pleeggezin in Katwijk. Dit streven is. zo blijkt uit het beleidsplan, erg moeilijk geworden door de grote toename van weglopers en uithuis geplaatsten. Een vervolg op een pleeggezin kan een kamerbewo- ningsproject zijn. Maar dat bestaat nergens in Katwijk of onmiddellij ke omgeving. Aan de gemeente Katwijk heeft ALPHEN AAN DEN RIJN - Bestuurslid C. Dinke- laar van de Stichting Openbare Golfbaan Zeegersloot in Alphen heeft de gemeente laten weten een veront reinigd stuk grond langs de Zegerbaan op korte ter mijn schoon te maken. Het gaat om het verwijderen van niet verteerde resten huis- en bedrijfsafval, die in het verleden in het gebied zijn gestort om sloten mee te dempen. In een gesprek tussen de golfstichting en de gemeente is gistermiddag niet duidelijk geworden hoe de vervuiling aan de oppervlakte is gekomen. Din- kelaar beweert dat op het terrein, waar de golfclub be zig is met de aanleg van negen nieuwe holes, 'niets is gebeurd wat het daglicht niet kan verdragen'. "Natuurlijk maken we het schoon, dat zouden we ook al gedaan hebben als alle drukte die nu is gemaakt er niet was geweest", aldus Dinkelaar die tegen spreekt dat de stichting buiten haar boekje is gegaan. "Wij zitten gewoon met de rotzooi van een ander en die ruimen we op. We zien wel wie dat betaalt". Met het wegnemen van de zichtbare verontreiniging is de affaire voor wethouder W. de Jong (milieuzaken) afgedaan. het JAC het verzoek gedaan voor subsidie voor een randgroepenjon gerenwerker, ook wel straathoek werker genoemd. Dat verzoek is vo rige maand op het gemeentehuis ge deponeerd. Het meest gewenst vindt het JAC een veertigurige werkweek voor zo iemand, die een aantal schrijnende leemtes in de be staande vormen van jeugdhulpver lening kan wegwerken. Hiermee hoopt het JAC tevens een verlichting te kunnen bieden aan het personeel, dat tot aan de nek in het werk zit. Het JAC had in 1988 een beroepskracht voor twintig uur per week. Die maakt evenwel werkweken van minimaal vijftig uur met uitschieters van 75 uur per week. De vrijwilligers draaien ge middeld vijftien uur per week, waarbij voor ogen moet worden ge houden dat zij gemiddeld dertig uur per week elders werken voor eigen inkomen. ALKEMADE - De contouren zijn zichtbaar van de overkapping van de rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de Buitenweg in Rijpwetering. Nadat omwonenden begin deze maand massaal in actie kwamen tegen de al jaren durende stankoverlast, heeft de eigenaar van de installatie, het Hoogheem raadschap van Rijnland, besloten een kunststof koepel met een luchtzuive ringssysteem te plaatsen. Over een week of drie hoort de buurt te zijn be vrijd van de overlast. Met de maatregel is een bedrag gemoeid van 80.000 gulden. De plastic koepel is slechts een jaar nodig. Als in 1990 de nieuwe zuiveringsinstallatie in Nieuwe Wetering gereed is, wordt het station aan de Buitenweg gesloten en afgebroken. (foto Ben de Bruyn) 1 19.30 tot 20.00 li sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut, van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma, Zwanenburg. spnngdemonstratie door sport vereniging 'S.K.R.' op de Taaten- dam van 19.00 tot 19.45 uur. Lustrumconcert Katwijks Chr. /.v. mogelijk, ii en bij VW Ka' oecumenisch avondgebed in de Oud-Katholieke kerk, Zoeter- woudse Singel, van 19.00 tot 19.30 uur. filatelistische quiz, Leidsche Vereemging van Postzegelverza- restaurant van zwembad De Zijl. zingenserie o lief bronnen: 'kaart materiaal als historische bron', door P.J.M. de Baar, aanvang 20.00 uur irfhet Gemeentearchief, ingang Vlietpanden. Kasteel Duivenvoorde, concert door Leo van Doeselaar en Wyne- ke Jordans. quatre mains recital op pianoforte, aanvang 20.30 uur. lezing van het Samenwerkings verband Tegen Seksueel Geweld Leiden door Karin Alexander in het Gulden Vlies aan de Bree- straat 117, aanvang 14.00 uur. Noordwijk Toeristische Zomermarkt in de Hoofdstraat, tot 22.00 uur. vergadering van de Gemeente raad in het Gemeentehuis aan de Voorstraat, aanvang 20.00 uur. Leidsevaart bij Fagelbrug. avondhengelwedstrijd van de Hengelsportvereniging 'De Sport visser', verzamelen om 18.00 uur. Valkenburg Openbare Commissievergade ring econ. maatsch. en sociale za ken gevolgd door Commissie Fi nanciën, aanvang 19.30 uur. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, Veurseweg, om 14.00 en 15.30 uur. WOENSDAG 28 JUNI Alphen superkinderbingo, buurthuis Westerhaven, aanvang 14.00 uur. avond zwemvierdaagse in alle zwembaden, aanvang 18.00 uur. kade, Start: Ooievaarsnest bij de Galgeweg en het Spookverlaat om 19.00 uur. Katwijk duinwandeling onder leiding van een boswachter, aanvang 10.00 uur bij de Soefitempel. Oude Kerk, Woensdagavond zang, aanvang 20.00 uur. insluifavond van Volksdans groep 'Katwijk' in Tripodia, Hoor- nesplein 155, aanvang 20.00 uur. park Cronesteyn, start om 20.00 uur bij het informatiebord naast de waterspeelplaats, vlakbij de spoorbrug Leiden-Utrecht. de wandeling duurt ongeveer ander half uur. informatiepunt Gemeenschap pelijk wonen, Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20. van 20.00 tot 21.00 uur. spreekuur verkeersveiligheid van 10,30 tot 12.00 uur, Stads- bouwhuis, Langegracht 72. Groot Hervormd Kerkkoor, aan vang 20.30 uur in de Oude Zeekerk. C.R. De Redschuur, optreden Valkenburg sponsortocht Basisschool 'De Burcht' voor Kon. Wilhelmina fonds, start tussen 13.00 en 13.30 openluchtconcert door Valken- burgs Harmonie olv dirigent Jan van Nerijnen in het Burg. v.d. Haveplantsoen, 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14